ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Бизнес и Икономика » Недвижими имоти

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
and
Нострадамус

Регистриран: 28.09.2003
От: Финикс, Аризона
Итонг
    #1809536 - 26.06.2007 22:00

Мярнах в една тема нещо против Итонга, и понеже не съм много специалист ми е интересно да чуя мненията виьс неговите качества. Преди 10 години беше хит, сега гледам че всичко се връща към тухлите? А в САЩ пък строят основно с гипсокартоон и дърво..

--------------------
"Не е важно колко си продал, важно е колко си купил!"

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
поспаланко
фантазьор

Регистриран: 25.04.2006
От: USA
Re: Итонг
    #1811132 - 27.06.2007 22:31 [Re: and]

Аз също не съм специалист, но ще споделя моите знания по въпроса, който поставяш.

Когато се говори против Итонг-а, винаги се има предвид алтернативата - керамичната тухла.

Нека разгледаме тухлата:
Тухлата е керамика. Не напразно електрическите изолатори са от порцелан (керамика), това не само е естествен материал, но и има най-добра изолация, а в някои отношения и здравина.

Но нека се върнем към Итонга.
Итонга представлява смес от газобетон, чийто състав в по-голямата си част е изкуствен.

Предимства:
- много добра огнеустойчивост (пожароустойчивост), на практика е негорим
- добър звукоизолатор на пренасян по въздуха шум
- много добра топлоизолация
- сравнително ниска цена
- строи се бързо

Недостатъци:
- поема много влага, вода
- чупи се лесно
- за да се запази високото търсене на Итонг, трябваше да се намали цената, което неизменно се отрази в качеството през последните години

Трябва да се има предвид, че Итонг се произвежда в три класа на якост при различна обемна плътност и коефициенти на топлопроводимост.

Чувал съм, че в някои страни не позволявали строителството на външни стени с Итонг. Защо ли!?!

--------------------
Runners don't rule, and rulers don't run

Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
    #1813272 - 29.06.2007 15:22 [Re: поспаланко]

Цитат:

Итонга представлява смес от газобетон, чийто състав в по-голямата си част е изкуствен.

само един въпрос - какво точно разбираш под изкуствен, щото Итонг-ът е съставен от цимент, пясък, вар, гипс и алуминиев прах ...
Иначе и аз се учудих, че Пагането май нещо каза против Итонг-а, а пък например в Германия доста се строи с Итонг, а там е доста качествено строителството.
Иначе като материал си има предимства и недостатъци, които правилно си посочил.

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

pagane
езичница

Регистриран: 09.07.2004
    #1813282 - 29.06.2007 15:28 [Re: Natural]

Климатът е друг там, Натуралееее И двойна изолация - вътрешна и външна, не пречи на комфорта.

Итонг без двойна изолация, особено на външни стени, направо си го пиши мухлясал отвсякъде след годинка-две.
А двойна изолация на тия жеги...Да ти разправям ли?

Освен това в итонга, за да е огнеупорен, твърдят, че има и азбест. Нямам сто процента гаранции, че е факт, но нямам гаранции и за противното.
При всички положения за нашия климат и стандарт на строителство, итонгът е неподходящ. Да, евтин е, понижава себестойността, но не искам да живея в апартамент или къща от итонг.

Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
    #1813310 - 29.06.2007 16:02 [Re: pagane]

Цитат:

Климатът е друг там

е не е чак толкова различен.

Цитат:

разправяй, че не разбрах нещо

Цитат:

Освен това в итонга, за да е огнеупорен, твърдят, че има и азбест.

първо всичките съставки, от които е направен /дето ги изброих/ са негорими, и второ - азбестът отдавна е забранен материал и не се използва.

Цитат:

При всички положения за нашия климат и стандарт на строителство, итонгът е неподходящ.

Кой го казва това

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

поспаланко
фантазьор

#1813777 - 29.06.2007 23:24 [Re: Natural]

Цитат:

само един въпрос - какво точно разбираш под изкуствен, щото Итонг-ът е съставен от цимент, пясък, вар, гипс и алуминиев прах ...

Бях чел, че определят Итонг като изкуствен камък поради химическия си състав, понеже не съдържал в себе си негасена вар и кварц.

--------------------

поспаланко
фантазьор

#1813784 - 29.06.2007 23:31 [Re: pagane]

Цитат:

И двойна изолация - вътрешна и външна, не пречи на комфорта.

Итонг без двойна изолация, особено на външни стени, направо си го пиши мухлясал отвсякъде след годинка-две.

Имай предвид, че двойна изолация (вътрешна и външна), представлява риск от поява на мухъл отвътре.

--------------------

and
Нострадамус

Регистриран: 28.09.2003
От: Финикс, Аризона
    #1816141 - 02.07.2007 19:01 [Re: поспаланко]

Момент сега,
Защо по тухлите например няма да се появи мухул, а по итога - ще има? Освен това какво е двойна изолация на итонга? Ако има такава - това не означава ли, че той е "импрегниран" с някаква изолация и как междунея и итонга ще се появи мухъл (няма място)?
Няма ли възможност итонга да се измаше с някаква изолация и да се реши върпроса с пропускливостта му?

--------------------
"Не е важно колко си продал, важно е колко си купил!"

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #1816230 - 02.07.2007 19:49 [Re: and]

Никой не може да избяга от понятието в пневматиката - точка на конденз. Не може да дишате в тия къщи,и влагата да не иска да изплющи на с градус по хладна повърхност.И ся понятия като хидрофилни и хидрофобни свойства на повърхностите,топлоемкост и тнт.

Izmoren
заслужил ветеран

Регистриран: 09.01.2005
От: Mar Caribe
    #1870972 - 19.08.2007 06:02 [Re: pagane]

Цитат:

Климатът е друг там, Натуралееее И двойна изолация - вътрешна и външна, не пречи на комфорта.

На Карибите където живея се строи с бетонни блокове, същите както Итонг в България. Имайки предвид високата вложност в района ме чудя как още строителите тук не са разбрали това за мухлясването

Извини ме, не можах да се удържа

--------------------
Law of Logical Argument

Anything is possible if you don't know what you are talking about.

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #1871046 - 19.08.2007 10:48 [Re: Izmoren]

Цитат:

На Карибите където живея се строи с бетонни блокове, същите както Итонг в България. Имайки предвид високата вложност в района ме чудя как още строителите тук не са разбрали това за мухлясването

Извини ме, не можах да се удържа

Тва с мухъла е толкова сложна тема,че не реферат трябва напиша.Общо взето опира до така наречената "точка на конденз" или "точка на оросяване", а спорите си ги има така или иначе навсякъде.Дишайки да кажем в хладна спалня човек така усложнява теорията с топлинното си лъчене и контактен топлобмен от една страна в локална точка,и от друга повишавайки влажноста на количеството въздух в посочената за пример вече спалня.
Пияният издишва алхохолни пари,затова в отрезвителното рядко се налага пребоядисване

Борислав Митрев
неориентиран

Регистриран: 04.07.2014
    #3179851 - 04.07.2014 17:50 [Re: Huckleberry]

Здравейте,
След като прочетох много писания по темата реших да си дам мнението.
По темата има много абсурдни мнения, чак не ми се вярва, но това е факт. Ще се опитам да систематизирам необоснованите твърдения:
1. “ИТОНГ мухлясва”! -Мухъл и плесен има при наличие на влага, не при наличие на ИТОНГ. –Причини в една къща да има влага много, включително гипсови шпакловки, всякакви измазвания, и разбира се, от самия бетон. Само при лепенето на тапети в стая влизат около 30 -40 литра.
2. “ИТОНГ се цепи, пука” и тн. -Няма начин да се цепи и пука без да е претоварен или не е подложен достатъчно материал под него при зидането с цел оплътняване или има конструктивни изкривявания, подали рамки, основи и тн. при последното и бетона се цепи.
3. “ИТОНГ има ехо” -Ехо има навсякъде където имаме две успоредни твърди повърхности, не виждам какво общо има ИТОНГ-а с това. -При този случай по скоро имаме рикоширане на звукова вълна между долната и горната плочи.
4. “ИТОНГ е радиоктивен” –Итонга е направен от цимент, пясък и вар. Кое от тях радиоктивно?
5. “ИТОНГ е хигроскопичен, Да, като всеки порест материал това е така, но тук правилният въпрос е по скоро колко е хигроскопичен? -ИНОНГ не потъва във вода, максиума влажност, която може да поеме ИТОНГ е 8% от масата му, което не може да се каже за тухлите. Искам да спомена, че влажността на изсушен дървен материал е между 10% и 15%. От тестовете ми с тухли, съм наблюдавал някои от тях да достигат до двойно тегло, след 12 часа в съд с вода, зависи от различните производства и модели, при ИТОНГ както споменах по горе, максимум 8%. При пряко и продължително поливате на ИТОНГ с вода, максимума на проникване е 2 сантиметра, което изобщо не може да се каже за повечето тухли на пазара.
6. “ИТОНГ се разкисва от вода” –Ще повторя нещо написано по горе, ИТОНГ се произвежда от цимент, пясък и вар, той НЕ се разкисва, това твърдение е точно толкова голословно, както и по- горе споменатите. ИТОНГ се рони само при механично въздействие, удар с твърд предмет, рендосване, чукане, рязане и тн, но НИКОГА, поради факта, че е поливан с вода, това е качество на недобре изпечените тухли. Имайте предвид, че в едно пале тухли, имаме около 33% препечени, 33% недопечени и 33% средно изпечени тухли, тоест две трети от тях са некачествени, изключваме марковите тухли на Брамак и други от същия клас, където процеса по производство е по добре контролиран. Височината на капилярното покачване на нивото на влагата при тухлите също е по високо от това на ИТОНГ, всеки от вас може сам да си направи тестовете, и е добре това да стане преди да дава заблуждаващи мнения.
По горе описах основните заблуди при ИТОНГ, останалите му качества са ясни на всички, по добра термоизолация, негоримост, гладка зидария, и тн. Не е за подценяване и факта, че дюбелите в ИТОНГ се закрепват лесно и държат изключително здраво, няма никаква опасност да ви се срутят окачени на стените шкафове, което всеки ще признае не може да се каже за тухлите. Обработката на ИТОНГ за недопускане дори на въпросните 8% влага е лесна и евтина, чрез шпакловане с водоизолиращи материали на циментова основа като aquamat за маниаците, или просто теракол за външна употреба, за сравнение при тухлите поради твърде неравната зидария и повърхност не може да се приложи същия метод.
Големия минус на ИТОНГ е значително по- високата цена, поради тази причина тухлите се налагат при строежа на модерните блокове, кооперации и тн. , но за личната къща това не е оправдано според мен.
Поздрави на всички, дано съм бил полезен.

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 13595

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.01 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.