ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
BMRO
Старо куче от Хунзия

Регистриран: 01.03.2011
От: FYROM
Re: Коранът потвърждава Библията !
    #2770260 - 22.03.2011 13:15 [Re: BMRO]

И още малко да продължим първоначалната тема:

Писанието е дадено на Мойсей за пълнота и „разяснение на всяко нещо"! „Всяко нещо" определено включва и Корана, респективно Писанието е тест и за пророческите възможности на Мохамед. Така, че ако има нещо неясно или противоречащо с Писанието в Корана, то следва, че това е грешка на т.нар. Пророк. Все пак Мохамед е обикновен човек / така твърди Аллах / и много често / както сам твърди Мохамед / е забравял.

Сура 18, аят 110. Кажи: "Аз съм само човек като вас и ми се разкрива само, че вашият Бог е единственият Бог. Който копнее за срещата със своя Господ, да върши праведни дела и в служенето си на своя Господ никого да не съдружава с Него!"

А в този хадис разбираме, че Мохамед си признава, че е обикновен човек и често забравя и дори обърква низпосланото от Аллах.

Бухари -Том 1, книга 8, хадис 394 – Разказва Абдуллах: ... Когато той се обърна лицето си към нас каза: "Ако е имало нещо променено в молитвата, сигурно щях да ви информирам, но аз съм човек като вас и може да съм забравил като теб. Така че, ако забравя ми напомни и, ако е някой от вас е съмнително за молитвата си, той трябва да следва това, което той смята за да бъде точна и завършена собствената му молитвата и накрая й да направи два пъти суджуд.(от Sahu).

Ясно се разбира, че Мохамед е обикновен човек, като всички, често забравящ и дава съветва вярващите да правят това, което намерят за добре! За това е нужно Писанието да е критерий за всяко нещо.

155. И това е Писание, низпослахме го Ние благословено. Следвайте го и се бойте, за да бъдете помилвани!

Това е заповедта на Аллах – Писанието е благословено и задължение на вярващите да го следват! Колко мюсюлмани спазват този завет на Самия Аллах? Никъде в прав текст Аллах не е наричал Корана " Благословен".

156. Да не казвате: "Писанието бе низпослано само на две общности допреди нас и към онова, което изучаваха, бяхме в неведение."

Аллах е разбрал, че ще има вярващи, които ще кажат в бъдеще – Писанието не е за нас, а е за юдеи и християни. Или абсурда – Писанието е променено .../без да посочва кога/ ! Тук се твърди, че това е заблуда и грях!

157. Или да не казвате: "Ако и на нас бе низпослано Писанието, щяхме да сме по-напътени от тях." Ето вече получихте ясен знак от вашия Господ, и напътствие, и милост. Кой е по-голям угнетител от онзи, който взима за лъжа знаменията на Аллах и се отвръща от тях? На онези, които се отвръщат от Нашите знамения, ще въздадем най-суровото мъчение, защото са се отвръщали.

Тук Аллах дава ясен знак на мюсюлманите, че Писанието е низпослано точно за тях – „получихте ясен знак от вашия Господ". Предупреждава, че знаменията на Аллах не трябва да се приемат за лъжа, защото ще последва най-суровото мъчение за „вярващия"! Изпълнават ли днес мюсюлманите този завет на Аллах?

158. Нима чакат само да им се явят ангелите или да се яви твоят Господ, или да се явят някои от знаменията на твоя Господ? В деня, когато се явят някои от знаменията на твоя Господ, не ще помогне вярата на душа, която преди не е вярвала или не е придобила благо в своята вяра. Кажи: "Чакайте! И ние чакаме."

Мюсюлманите трябва вярват в Писанието, а не да стоят и чакат да разберат кои знамения са на Аллах и кои не са. Това чакане не ще им помогне, защото преди не са вярвали.

159. С онези, които разединиха своята религия и станаха на групи ¬ ти [о, Мухаммад] нямаш нищо общо. Делото им принадлежи на Аллах. Той после ще ги извести какво са вършили.

Тези, които раделиха религията си и станаха / в глаголът „ разделиха”е в минало време и означава, че разделянето е станало преди да е низпослано знамението 159,т.е. преди смъртта на Пророка / на групи – ще бъдат съдени от Аллах.

160. Който дойде с добрина, ще има десет като нея. А който дойде със злина, ще му се въздаде само колкото нея и не ще бъдат угнетени.

161. Кажи: "Моят Господ ме напъти по правия път ¬ правата вяра, религията на Ибрахим, правоверния. Той не бе от съдружаващите."

Ибрахим е един голям Пророк в християнството – Авраам !!! Мюсюлманите са негови наследници и са задължени да го следват.
И да отговорим на въпроса – може ли да се вярва в част от Писанието, а в друга да не се вярва? Това могат да твърдят само хора, които проповядват несъгласие с Думите на Аллах. Ето как Аллах наказва невярващите в цялото Писание:

Сура2, аят 85. После се избивахте и прогонвахте от домовете им някои от вас, като си помагахте против тях с грях и вражда. И дойдеха ли при вас като пленници, ги откупвахте. А ви бе възбранено да ги прогонвате. Нима вярвате в част от Писанието, а в друга не вярвате? За онези от вас, които вършат това, няма друго възмездие освен позор в земния живот, а в Деня на възкресението ще бъдат подложени на най-суровото мъчение. Аллах не подминава вашите дела.

Това са само някой важни моменти от Корана, показващи отношението на исляма към християните. Могат да се посочат и още подобно знамения. Едно е ясно – Коранът потвърждава истината в Библията и казва най-хубавите си думи за християните / насара / !

Въпросите ми са следните:
1. Могат ли да бъдат подменени Словата на Аллах и ако могат, то подменени ли са Словата Му в Корана ?
2. Къде в Корана е употребена арабската дума tahrif / променена / по отношение на Библията и християните?
3. Ако Словата на Аллах в Библията са променени, то кога е станало това - преди смъртта на Мохамед 8 юни 632 год. след Христа или след това?
4. Вярват ли мюсюлманите, че Словата на Аллах не могат да бъдат подменени, както е записано в Корана?
Сура 6
114. [Кажи, о, Мухаммад:] “Нима друг, а не Аллах ще потърся за съдник? Той е Онзи, Който ви низпосла Книгата, подробно разяснена. “Онези, на които дадохме Писанието, знаят, че то е низпослано с правдата от твоя Господ. И никога не бъди от съмняващите се!
115. Словото на твоя Господ бе завършено с истина и справедливост. Никой не ще подмени Неговите Слова. Той е Всечуващия, Всезнаещия.

Сега искам да чуя - потвърждава ли Аллах Тората и Еваснгелието или не го потвърждава???

--------------------
“…и ние сме хора и искаме да живеем чо-
вешки, да бъдем свободни, с пълна свобода в
земята ни - там дето живее българинът: в България, Тракия
и Македония…
Васил Левски, в. “Свобода”, 1871 г.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2770335 - 22.03.2011 15:07 [Re: BMRO]

Мисията ти е "невъзможна", доколкото всяка от религиите е "капсулирана" в себе си и собствените си догми.
Отделно при четене на текст, всеки възприема написаното според собствената си подготовка, разбирания, нагласа, светоглед и прочие - т.е. ти четеш Корана и търсиш съвпадение и текстове, потвърждаващи Библията, но един мюсюлманин няма причина да го прави - дори през ум няма да мине на повечето да прочетат една Библия, да речем.
А тези, които четат пък, търсят да направят същото като теб, но с обратен знак.

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #2770485 - 22.03.2011 19:15 [Re: BMRO]

Библията няма потребност да бъде "потвърждавана".

btw, точно синедрионът изисква от Рим смъртта на Христос и тъкмо евреите освобождават Пилат от отговорността за тази смърт, поемайки я с думите "Кръвта Му да бъде на нас и на чадата ни".
Повечето от тях, просто не разпознават обещания им Емануил. (Исая 7:14)
Че не могат да изпълнят сами смъртната присъда, която изискват, е въпрос административно юридически.

Това като вметка, в името на коректността.

Иначе, аз не разбирам каква е идеята на темата, ако е да убеди мюсюлманите, че Христос е Бог: едва ли ще се получи, ако е да убеди християните, че Библията е Божието слово и самата истина - те го знаят и нямат нужда от Корана за "потвърждение".

Ако е, че Бог, в който вярваме и те и ние и евреите е един- това е повече от ясно.

BMRO
Старо куче от Хунзия

#2770699 - 23.03.2011 00:15 [Re: Си Ди]

Цитат:

Мисията ти е "невъзможна", доколкото всяка от религиите е "капсулирана" в себе си и собствените си догми.
Отделно при четене на текст, всеки възприема написаното според собствената си подготовка, разбирания, нагласа, светоглед и прочие - т.е. ти четеш Корана и търсиш съвпадение и текстове, потвърждаващи Библията, но един мюсюлманин няма причина да го прави - дори през ум няма да мине на повечето да прочетат една Библия, да речем.
А тези, които четат пък, търсят да направят същото като теб, но с обратен знак.

Не е точно така!
Тората и Евангелието съдържат неотменните Слова на Аллах / от арабски - Аллах = Бог /
В Корана в прав текст е казано, че Богът на християните и Богът на мюсюлманите е един и същ!

Сура 29, аят 46 -
46. И спорете с хората на Писанието само по най-хубавия начин, но не и с онези от тях, които угнетяват, и кажете: "Вярваме в низпосланото на нас и в низпосланото на вас. Нашият Бог и вашият Бог е един и същ. Ние сме Нему отдадени."

Едва ли е нужен моя коментар / на следното - Нашият Бог и вашият Бог е един и същ. Ние сме Нему отдадени / и едва ли някой мюсюлманин или християнин ще отрече, че в случая се говори за Хората на Писанието / от арабски - ахл ал Китаб /. А хората на Писанието / Тората и Евангелието / са християните / от арабски - насара /!
„Отдаден” на арабски език е муслимум, а муслим е мюсюлманин. Следователно, мюсюлманин означава отдаден на християнския Бог.
...

В допълнение ще кажа, че т.нар. обрязване за мюсюлманите не е описано в Корана!
Описано е единствено и само в Библията!
Обаче и до днес, мюсюлманите се обрязват, подобно на юдеите!!!

--------------------
и Македония…

BMRO
Старо куче от Хунзия

#2770702 - 23.03.2011 00:26 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Иначе, аз не разбирам каква е идеята на темата, ако е да убеди мюсюлманите, че Христос е Бог: едва ли ще се получи,

Изобщо не споделям това мнение!
В Корана са посочени чудеса, които само Аллах и Иса / Иисус / могат да правят!
Никой мюсюлманин не може да обясни, защо Иисус може да прави чудеса, които само Аллах може!

Сура 3, аят 184!
184. И ако теб [о, Мухаммад] взеха за лъжец, то и преди теб бяха взимани за лъжци пратеници, донесли ясните знаци и писанията, и сияйната Книга.

Тук се казва, че пратениците преди Мопхамед са донесли сияйната Книга!
Сияйната книга, донесена преди Мохамед е Писанието / Библията /!
Дори и Коранът не е наречен никъде Сияйната книга!

От тук следва, че ако някой мюсюлманин не вярва в Писанието, го очаква наказанието на Аллах - Огъня!

--------------------
и Македония…

°ς°
не ориент иран

Регистриран: 24.11.2010
    #2770885 - 23.03.2011 13:41 [Re: BMRO]

Добър опит.

По-интересно е как би напаснал Исмаил с Исак. Да кажем, че съм арабин (за по-цветно, от Мека) - убеди ме, че Библията трябва да ми харесва повече.

BMRO
Старо куче от Хунзия

#2771229 - 23.03.2011 22:33 [Re: °ς°]

Цитат:

Добър опит.

По-интересно е как би напаснал Исмаил с Исак.

Няма нищо по-лесно от това.
Според християнството:

Проливането кръвта на животните е част от религията ислям. Тази традиция произлиза от един Библейски сюжет:
Битие, глава 12, стихове 1 до 13
1 След тия събития Бог изпита Авраама, като му рече: Аврааме. А той рече: Ето ме.
2 И рече Бог: Вземи сега единствения си син, когото любиш, сина си Исаака, та иди в местността Мория и принеси го там във всеизгаряне на един от хълмовете, за който ще ти кажа.
3 На сутринта, прочее, Авраам подрани та оседла осела си и взе със себе си и двама от слугите си и сина си Исаака; и, като нацепи дърва за всеизгарянето, стана та отиде на мястото, за което Бог му беше казал.
4 На третия ден Авраам подигна очи и видя мястото надалеч.
5 Тогава рече Авраам на слугите си: Вие останете тук с осела; а аз и момчето ще отидем до там и, като се поклоним, ще се върнем при вас.
6 И взе Авраам дървата за всеизгарянето и натовари ги на сина си Исаака, а той взе в ръката си огън и нож; и двамата отидоха заедно.
7 Тогава Исаак продума на баща си Авраама, казвайки: Тате! А той рече: Ето ме, синко. И рече Исаак: Ето огъня и дървата, а где е агнето за всеизгарянето?
8 И Авраам каза: Синко, Бог ще си промисли агнето за всеизгаряне. И двамата вървяха заедно. 9 А като стигнаха на мястото, за което Бог му беше казал, Авраам издигна там жертвеник, нареди дървата и, като върза сина си Исаака, тури го на жертвеника върху дървата.
10 И Авраам простря ръката си та взе ножа да заколи сина си.
11 Тогава ангел Господен му викна от небето и рече: Аврааме, Аврааме! И той рече: Ето ме.
12 И ангелът рече: Да не вдигнеш ръката си върху момчето, нито да му сториш нещо; защото сега зная, че ти се боиш от Бога, понеже не пожали за Мене и сина си, единствения си син.
13 Тогава Авраам, като подигна очи, видя, и ето зад него един овен вплетен с рогата си в един храст; и Авраам отиде, взе овена и го принесе всеизгаряне вместо сина си.

...

Според исляма :

Абсолютно същият сюжет е валиден и за исляма и за юдаизма. В исляма обаче, Авраам е преиначен с арабско име – Ибрахим, а синът му е Исмаил.
Сура , аят 130 до 133
130. А кой друг се отвръщаше от вярата на Ибрахим, освен онзи, който е безразсъден за себе си? Него [Ибрахим] Ние избрахме в земния живот, а в отвъдния той е от праведниците.
131. Когато неговият Господ му рече: “Отдай се!” ¬ той рече: “Отдадох се на Господа на световете.”
132. И завеща това Ибрахим на синовете си, [а също] и Якуб: “О, мои синове, Аллах избра вашата религия ¬ умирайте само отдадени!”
133. Нима бяхте свидетели, когато смъртта се приближи до Якуб и той рече на своите синове: “На какво ще служите след мен?” Рекоха: “Ще служим на твоя Бог и на Бога на твоите предци Ибрахим и Исмаил, и Исхак ¬ на Единствения Бог, и Нему ще бъдем отдадени.”

Ислямът е религия, в която жертвоприношението е част от вярата. Точно с този сюжет е свързан празникът Курбан Байрам / Ид ал адха или Жертвен празник /. Мюсюлманите пренасят в жертва на този празник едно от трите животни – овен, камила или крава. Всеки за мюсюлманин от млад започва да се принася жертва- при раждане, сюнет / препоръка/, сватба и при смърт. В исляма обаче овенът, който е даден вместо Исмаил е пренесен в кръвна жертва. Това е основен закон в исляма – принасяне на кръвна жертва. Канонът за кръвното жертвоприношение е форма на почитане на Аллах - ибадет.
То е основа и за подражание на радикалния ислям - тероризма.

Цитат:

Да кажем, че съм арабин (за по-цветно, от Мека) - убеди ме, че Библията трябва да ми харесва повече.

В исляма -
Аллах е проклел мюсюлманите с една от най-тежките си клетви -
Сура 19, аяти 70 и 71 -
70. Най-добре Ние знаем кои заслужават да горят там.

71. И всеки от вас ще мине през Ада. Това е окончателна присъда от твоя Господ.

Яснно е, че мюсюлманите задължително ги очаква огъна!
Много мюсюлмани от страх пред тази тежка клетва са приели християнството.

За християните, не се споменава в Корана да се изпдащат ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в АДА. По-скоро имаме за християните обещание, че могат да очакват Рая / Градините /!

Сура 5, аяти 12 -
12. Аллах прие обета от синовете на Исраил и проводихме от тях дванадесет старейшини. И рече Аллах: "Аз съм с вас. Щом отслужвате молитвата, давате милостинята закат , вярвате в Моите пратеници, подкрепяте ги и заемате на Аллах добър заем, Аз ще отмахна от вас лошите ви постъпки и ще ви въведа в Градините, сред които реки текат. А който от вас след това е неверник, той се е отклонил от правия път."

И още в същата Сура

113. Те не са еднакви. Сред хората на Писанието има и праведна общност ¬ четат знаменията на Аллах [и] в нощните часове, свеждат чела до земята в суджуд.
114. Вярват в Аллах и в Сетния ден, и повеляват одобряваното, и възбраняват порицаваното, и се надпреварват в добрините. Тези са от праведниците.

Има трицифрено число аяти, в които се говори само хубави думи за християните / насара /.
По време на хиждрата, Когато Мохамед тръгва да Медина, по пътя са му помагали християни и за това, Мохамед говори само жубави неща за НАСАРА!

От всичко това следва, че е по-добре да си християнин, защото и според Корана и според Библията, можеш да влезеш в Рая!!!
Докато, ако си мюсюлманин - според Корана - преминаваш през наказанието на Аллах - огъня ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!!

От тук нататък - всичко е въпрос на лична преценка!

--------------------
и Македония…

Редактирано от BMRO (23.03.2011 22:43)

°ς°
не ориент иран

#2771242 - 23.03.2011 23:12 [Re: BMRO]

Този път не беше толкова добър. Или въобще не беше опит.

Това:
Цитат:

В исляма обаче, Авраам е преиначен с арабско име – Ибрахим, а синът му е Исмаил.

някаква танцова стъпка ли е?

Не Христос, а Исак е големият препъни камък между мюсюльььмани и християни (евреи също, разбира се). Затова наострям уши за него да ми обясниш.
Та, отново - според теб Исмаил и Исак едно ли са?! Толкова неглиже го даде, че без малко да повярвам, че са като Аврам и Ибрахим.

Понеже допускам, че все пак друго мислиш, щом не са едно, каква е рецептата ти, аз, като арабин, да концентрирам вниманието си в по-голяма степен в/у Исак, нежели в/у Исмаил. Ведно с последиците от това.

BMRO
Старо куче от Хунзия

#2771274 - 24.03.2011 00:12 [Re: °ς°]

А това, че Авраам = Ибрахим - за никой мюсюлманин не буди съмнение!

Да кажем, че тук пише следното -

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B...%D0%BE%D0%BA%29

Цитат:

"Ибрахим, библейският патриарх Аврам, е важен пророк в Исляма. Той е син на Тарак и баща на пророка Исмаил, неговият първороден син, който е смятан за баща на арабите. Ибрахим е често наричан Халил Аллах или Приятел на Аллах. Неговият баща умира, когато той е много малък и за това е изгледан от своя чичо, който е езичник, Азар.

Много от библейските пророци са смятани за пророци на Аллах в Исляма, следователно и за мюсюлмани (т.е. монотеисти). Ибрахим се смята за Ханиф, т.е. откривател на монотеизма без да е бил учен от пратеник.

Тъй като Ислямът, Християнството и Юдаизмът признават и почитат Ибрахим (Аврам), те са често наричани Авраамически религии."

Това е ...

--------------------
и Македония…

°ς°
не ориент иран

#2771402 - 24.03.2011 08:16 [Re: BMRO]

"Това го знае всяко дете" И опитът съвсем не се получава.

Очаквах същото упражнение, което използва за Исус и Мохамед, да приложиш за Исак и Исмаил - за да ми е чиста съвестта (арабската), докато чета Ст. Завет. А ти ме засилваш към Уики...

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 15221

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.032 seconds in which 0.011 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.