ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
Религиозна толерантност
    #2787821 - 29.04.2011 18:36

Каква е вашата представа?

Какво включва и изключва според вас? Какво означава?

Какво се сещате да казва Библията по въпроса и как се съчетава то с вашето лично разбиране, отношение по този въпрос?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Търсач
сахаджа йога
**

Регистриран: 27.10.2009
От: София
Re: Религиозна толерантност
    #2788444 - 01.05.2011 08:46 [Re: Hard Rock fan]

В корена на всяка религия има Инкарнация, която е част от Дървото на Религиите-Лозата. Всички те управляват нашите чакри, защото ние сме направени по Божие подобие.

Йоан 15
1 Аз съм истинската лоза, и Отец ми е земеделецът.
2 Всяка пръчка в Мене, която не дава плод, Той я отрязва; и всяка що дава плод, очистя я, за да дава повече плод.

--------------------
"Аз съм Утешителя обещан от Христос"-Шри Матаджи Нирмала Деви

Редактирано от Търсач (01.05.2011 08:46)

Hard Rock fan

#2788486 - 01.05.2011 09:44 [Re: Търсач]

Както е обичайно, нищо общо с темата.

Търсач
сахаджа йога
**

Регистриран: 27.10.2009
От: София
    #2788522 - 01.05.2011 10:44 [Re: Hard Rock fan]

Дадох корена на религиозната толерантност.
Вие може да си мислите каквото пожелаете.

--------------------
"Аз съм Утешителя обещан от Христос"-Шри Матаджи Нирмала Деви

Hard Rock fan

#2788528 - 01.05.2011 10:55 [Re: Търсач]

Цитат:

Дадох корена на религиозната толерантност.

Не, но ми даде възможност, което си изразил, да го ползвам като пример (с риск да насоча темата в посоката, която я мислех ).

Понеже, понякога имам усещането смътно, че това е едно понятие, в което всеки си влага собствен смисъл, ми се стори удачно, точно тук, във форума, да си уточним (не уеднаквим ) смислите му.

Струва ми се също, че понякога не се прави разлика и между компромис със собствените убеждения (тук може да се говори за премълчаването им, привидно съгласие с неприемливи такива спрямо собствените, в името на нещо, разбирано като толерантност и т.н.) и религиозна толерантност, които, никак, според мен, не са синоними.

Та да се върна на примера. Компромис с убежденията ми, би било да ти река, че намирам нещо вярно, в което казваш, а именно, че в корена на всички религии била "инкарнацията и т.н.", т.е. което си изразил (ми не, не намирам така изобщо), а религиозна нетолерантност би било да те преследвам в опит да ти забраня (ако имам тази власт) да мислиш така, да си изповядваш подобна вяра и т.н.

Разбира се, религиозната толерантност има две измерения: обществена и лична. Темата е отворена и за двете.

Лунно цвете

Регистриран: 14.03.2008
    #2788609 - 01.05.2011 13:49 [Re: Hard Rock fan]

Лично за мен,религиозна толерантност означава,че признавам правото на всеки, да има свободната воля ,да бъде атеист,религиозен или да вярва ,в каквото има необходимост, без да натрапвам( по какъвто и да е начин) моите лични религиозни убеждения,като по-правилни,по-спасителни,по-верни. Всеки опит,да бъдат принизени,оплюти,отречени ,каквито и да е религиозни убеждения ,считам за нетолерантност.Всеки намек за налагане на религиозни възгледи,(пък дори и да съвпадат с моите)също считам за нетолерантно.Мисля,че всеки има такива религиозни убеждения,които са най-подходящи за сегашния му етап на развитие. Другото за мен е насилие.

Редактирано от Лунно цвете (01.05.2011 13:57)

Hard Rock fan

#2788621 - 01.05.2011 14:01 [Re: Лунно цвете]

Би ли ми споделила какво разбираш под "натрапване", "налагане" на религиозни възгледи?
Как това на практика би се реализирало, та да се приеме за "религиозна нетолерантност"?
Аз напр. се сещам как, поглеждайки във времето и пространството; не знам ти какво имаш наум, обаче.

Както и "принизени,оплюти,отречени каквито и да е религиозни убеждения"?

За да разбера по-добре твоя смисъл на понятието.

Примерно: изразяване на-, аргументиране на-, отстояване на-,изразяване на аргументирано несъгласие с- и подобно в дискусия, какво е? Насилие?

Лунно цвете

Регистриран: 14.03.2008
    #2788717 - 01.05.2011 16:26 [Re: Hard Rock fan]

От демонстрацията на духовно или интелектуално превъзходство в една религиозна дискусия,съчетано с фин сарказъм или ирония,та до сатъра и кладите( в постранството и времето ) всичко може да бъде възприето ,според възприемащия, за религиозна нетолерантност.

НаКовалЧук
Anvil`O`Hammer
**

Регистриран: 10.04.2011
От: Мапуто
    #2788725 - 01.05.2011 16:32 [Re: Hard Rock fan]

Знаеш ли какво мисля аз, Фенче? Мисля, че ако човек беше възприел Божиите Заповеди, особено след саможертвата, която Бог направи, да изпрати своя син, които да изкупи греховете ни, и да ни даде възможност за ново начало, нещата щяха да са съвсем различни! Ние с теб нямаше да се делим на такива и онакива, а щяхме заедно да се радваме на Божиите дарове и Любовта между хората. Нямаше да има нужда от религиозна толерантност, защото нямаше да има различия.
Що се отнася до разбирането ми по въпроса ти, поставен сега, в нашата нерадостна реалност, смятам, че религиозна толерантност няма и не бива да има! Аз съм готов на много компромиси, дори на обединение на Християнските църкви, само и само да бъдат премахнати опасните ереси като ислям, будизъм, дъновизъм и други антихристиянски секти. С две думи, ние с теб, Фенче, можем да се разберем, но с антихристияните НЕ!

--------------------
Леополд е негър!

Hard Rock fan

#2788754 - 01.05.2011 16:48 [Re: Лунно цвете]

Цитат:

всичко може да бъде възприето ,според възприемащия, за религиозна нетолерантност

Именно, това е и причината да поставя на вниманието на съфорумниците, дискусията.

Понеже аз, напр. имам една представа, ти - друга, трети - навярно трета и т.н. (За момента, моята съм я маркирала, без да се впускам в детайли )

А уж, принципно, би следвало, смисълът на дадено понятие да има някаква (що годе) общоприетост.

За общественото измерение е сякаш по-лесно да се говори отчетливо.
Нещата стоят по-ясно. (Кладите и т.н., а и наблюдения имаме и не само във времето).

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 18050

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.011 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.