ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
Re: Религиозна толерантност
    #2788770 - 01.05.2011 16:55 [Re: НаКовалЧук]

Цитат:

С две думи, ние с теб, Фенче, можем да се разберем, но с антихристияните НЕ!

Можем, стига да не ми отнемаш спасението

И веднага ти казвам, че аз изобщо не съм привърженик на идеята да се премахват "опасните ереси като ислям, будизъм, дъновизъм и други антихристиянски секти." Подобно премахване (или желанието за него) всъщност, според моята представа, е ярък пример за религиозна нетолератност.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Лунно цвете

Регистриран: 14.03.2008
    #2788789 - 01.05.2011 17:07 [Re: НаКовалЧук]

Цитат:

Що се отнася до разбирането ми по въпроса ти, поставен сега, в нашата нерадостна реалност, смятам, че религиозна толерантност няма и не бива да има! Аз съм готов на много компромиси, дори на обединение на Християнските църкви, само и само да бъдат премахнати опасните ереси като ислям, будизъм, дъновизъм и други антихристиянски секти. С две думи, ние с теб, Фенче, можем да се разберем, но с антихристияните НЕ!

По кой начин предлагаш да бъдат премахнати "опасните ереси"?
И какво ще правиш с опасните еретици?
Смяташ ли ,че с това си изказване си в услуга на Християнството?

НаКовалЧук
Anvil`O`Hammer
**

Регистриран: 10.04.2011
От: Мапуто
    #2788919 - 01.05.2011 19:09 [Re: Лунно цвете]

Цитат:

Цитат:

Що се отнася до разбирането ми по въпроса ти, поставен сега, в нашата нерадостна реалност, смятам, че религиозна толерантност няма и не бива да има! Аз съм готов на много компромиси, дори на обединение на Християнските църкви, само и само да бъдат премахнати опасните ереси като ислям, будизъм, дъновизъм и други антихристиянски секти. С две думи, ние с теб, Фенче, можем да се разберем, но с антихристияните НЕ!

По кой начин предлагаш да бъдат премахнати "опасните ереси"?
И какво ще правиш с опасните еретици?
Смяташ ли ,че с това си изказване си в услуга на Християнството?

Насила, разбира се, насила! Да ме прости Господ! Цар Борис Първи го е направил и стотици години България е благоденствала. Трябва да се направи не с цената на човешки животи, а по същия начин, по който масоните се опитват да съсипят християнството! Леко, нежно, с пропаганда, има си методи за всичко.
Смирението не значи овчедушие, сестрици!

--------------------
Леополд е негър!

Hard Rock fan

#2788952 - 01.05.2011 20:17 [Re: НаКовалЧук]

Цитат:

Смирението не значи овчедушие, сестрици!

Никой не го и твърди , поне не и аз.

Но ти настъпваш в една територия, която е интересна в контекста на темата и когато споменах, че за общественото измерение е сравнително по-лесно да се говори, то не е точно тъй, понеже е неизбежно свързано и с личното такова, та дори и на онзи, който е в далеч по-лесната позиция да изрази отношението си само.

Мдам, и покръстванията (не само в България) и мисионерството, при това с всичките съпътстващи ги явления, не са, поне за мен, лесни за оценка. Биха били, ако бяха били, като както е препоръчано в Библията и като както е било в зората...

За съвремието, обаче, мога да ти кажа, абсолютно еднозначното си отношение, а то е....че ми се повдига, когато чуя за "насила" и за отсъствие на свобода на вероизповеданията и изобщо идеите (стига, разбира се, да не са идеи, които застрашават живота и правата на хората).
Впрочем, живяла съм в това доста години (във времената на едничката толерирана религия - комунизма) и бих казала, че го намирам за повече от противно.

При положение, че Бог е дал възможност свободно (а...това ще рече, освен друго и без манипулативни подходи, за каквито намекваш, понеже....за разлика от човеците, Той с такива не си служи, не Му е в стила) да бъде избран, кои сме ние, че да си позволяваме да насилваме някого?

НаКовалЧук
Anvil`O`Hammer
**

#2789319 - 02.05.2011 08:47 [Re: Hard Rock fan]

Темата стана доста интересна и дискусионна . Аз също като теб мисля, че спазването на Божиите заповеди е най-добрата политика в каквото и да било начинание. Но в случая се борим с мощни дяволски сили, които освен всичко, владеят огромни човешки маси. Тези сили действат срещу християнството със всякакви средства. Какво трябва да правим ние? Може би най-добрият вариант е да разчитаме на Божията милост и помощ, който няма да допусне да погинат верните му чада? Да имаме повече Вяра!
Това е християнския начин, нали?

--------------------
Леополд е негър!

Hard Rock fan

#2789344 - 02.05.2011 09:29 [Re: НаКовалЧук]

Цитат:

Това е християнския начин, нали?

Боя се, че понеже не мога да говоря от първо лице, ед.число, нямам и особено право да предполагам....какъв би трябвало да бъде християнският начин, освен и единствено, мога да си позволя да се основа на Библията.

С така направената уговорка: мисля категорично, че да - трябваме да разчитаме на Божията помощ и на милостта Му (мисля, че няма на какво друго, всъщност)в битката, която всеки от нас лично води и би следвало да я води най-първо по отношение на себе си.
И да: напълно съм съгласна, че фундаментът са Неговите 10 заповеди. Но не само....опознаването Му (т.е. опознаването на Словото Му), определено е от сериозно значение.

Бих добавила, за да бъда в контекста на темата, че....макар и в Библията да се препоръчва на човеците (а Тя е адресирана към всекиго!), да нямат други богове освен Него и че само Той е пътят и истината и животът, то това не означава (според мене), че е от значение киченето с името Му - колкото и да се прави това, не е гаранция, че Той един ден ще познае всеки ползвал името Му (така казва Библията!), а .... дали се съобразява с волята Му.
И заради това няма значение религията.
В Библията е казано, че Бог не гледа лице. Казано е още, че пред престола Му, един ден, ще има човеци в чисти дрехи от всеки народ, от всяко племе.

НаКовалЧук
Anvil`O`Hammer
**

#2789459 - 02.05.2011 13:11 [Re: Hard Rock fan]

Този път нямам с какво да ти опонирам! Съгласен съм с всичко казано от теб!
Смятам, че религиозна нетолерантност се проявява много повече по отношение на християните, отколкото в обратна посока.
Тук искам и да ти благодаря, Фенче, защото почти не бях се замислял по въпроса, който обсъждаме в тази тема. Давайки си сметка за това, през последните дни си налагам да почета повече по темата, както и да изясня позицията си!

--------------------
Леополд е негър!

kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #2789542 - 02.05.2011 16:19 [Re: НаКовалЧук]

Цитат:

Насила, разбира се, насила! Да ме прости Господ!

Ма той Осамата да не е сам...
И ми се струва, че бог няма да ти прости, понеже на кръста никъде не спомена, че умира за ХРИСТИЯНИТЕ, но спаси ХОРАТА и заповедите му са за ХОРАТА, особено НЕ УБИВАЙ!
А до убийство ще се стигне, понеже много хора са с издухан мозък и виждат само до носа си, че мислят, че точно техният пъп е центъра на вселената...

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #2789543 - 02.05.2011 16:23 [Re: Hard Rock fan]

Толерантност е изкуството да се съобразиш с чуждия избор, с неговото право на свобода и с неговите разбирания, когато те по никакъв начин не застрашават твоите.
По отношение точно на религията, ако има достатъчно толерантност и не нечий ръжен те тласка към определена религия, а те води любовта, струва ми се, че доста повече мир ихармония ще има. По отношение на спасението на душите - това е личен акт, нали по делата ще съди бог.

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

Hard Rock fan

#2789604 - 02.05.2011 17:52 [Re: kapitoliq]

Всъщност, аз по никакъв начин не исках (и не искам) да намесвам в темата спасението, понеже то изобщо не е неин обект, просто в хода да разговора се получи.

Иначе, в общи линии, разбирането, което си изразила за толерантността, споделям и аз. Моята "дефиниция" е подобна: религиозната толерантност е отношение на зачитане на свободата на всекиго да има вярата, която има и зачитане правото му да я изповядва.
Това не е съгласие с вярата на другия. Не е компромис със собствените убеждения. Просто е приемането, че както аз имам своите убеждения, така и ти имаш своите и както не бих приела някой да забранява моите, така и аз не бива да забранявам твоите (най-грубо казано).
Дискусията, обаче, която с теб бихме могли да водим върху различните си убеждения, та дори и тя да е спор, та дори да ожесточен , не е проява на нетолерантност.

Благодаря, че върна темата към същината й.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 20038

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.