ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
Re: Религиозна толерантност
    #2789770 - 02.05.2011 22:46 [Re: Hard Rock fan]

Това за спасението бе инспирирано не от теб, а от чука и бе насочено към него, не към теб.
В действителност не си спомням да съм водила ожесточен спор с теб, но и осъзнах, че човек променя себе си и убежденията си само по воля на бог и в следствие на нужда.
Спорът не може да промени нищо, само води до кофти усещания...
Напоследък избягвам да споря, хабя си енергията напразно, особено за религиозни спорове.

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #2789778 - 02.05.2011 22:52 [Re: kapitoliq]

Цитат:

В действителност не си спомням да съм водила ожесточен спор с теб

Бе не говорех персонално за теб и мен, ама не го уточних.
Имах предвид по принцип спор между спорещи.

Цитат:

Спорът не може да промени нищо, само води до кофти усещания...

Понякога до много забавни!

А сериозно...не е точно така. Човек винаги може да научи нещо полезно, ново, до момента неизвестно от един спор. Разбира се, не от всекиго. Ма тук вече се намесва правото на всекиго да си преценява.

flyfisher

Регистриран: 19.10.2010
От: TX
    #2789884 - 03.05.2011 01:13 [Re: Hard Rock fan]

Толерантността аз го разбирам като търпимост. А религиозната толерантност е търпимост към вярванията и разбиранията на хората.

Явно темата е породена от прекалено емоционалните спорове във форума.

А сега и същината: Както Бог дава слънце и дъжд както на злите така и на добрите (цитат от Библията), така и аз търпя-толерирам) неправилното мнение докато видя накъде ще поеме човека... Бог дава дъжд на злите и добрите но в рамките на 70-120 години колкото е човешкия живот. След смъртта на човека, обаче слънцето и дъждът спират за злите но остават ВЕЧНО за добрите. С други думи толерантността за Бог е временно понятие. И така би трябвало да бъде, защото един от природните закони които Той е направил гласи че - неравновесие в природата може да има само временно, а толерантността е именно неравновесие (основателно търпене на неразбирането, неправдата и заблудата). Така че, аз съм толерантен към злото но само докато то е неосъзнато. Така ни кара и Бог да прощаваме когато се отнасят с нас лошо но само в рамките на неразбирането – цитат – Отче прости им защото те незнаят какво правят – Исус е толерантен към тях но всъщност е толерантен поради незнанието им (неосъзнаването на делата им).
Религиозната толерантност е търпимост която е породена от желание за любов. Но ако на любовта не бъде отговорено с любов тогава тя изчезва и всичко което поражда изчезва заедно с нея, включително и толерантността.

Редактирано от flyfisher (03.05.2011 01:15)

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #2789956 - 03.05.2011 09:36 [Re: flyfisher]

Цитат:

Явно темата е породена от прекалено емоционалните спорове във форума.

Не точно. По-скоро от наблюдението ми за неуточнена понятийност.

Хм, абсолютно ми е немислимо да си позволя да сравнявам Божията толерантност с тази на човеците, като се почне от свободната воля, която той предоставя, без НИКАКВИ опити да я контролира (нещо, което е само наше желание, ако и да би следвало да сме наясно, че ТЦЪ - не ни е по силите да контролираме хорските вОли), или манипулира и се стигне до безкрайната Му милост и търпение (пак в отличие от нашите крайни....) и така.

Цитат:

Но ако на любовта не бъде отговорено с любов тогава тя изчезва и всичко което поражда изчезва заедно с нея, включително и толерантността.

да уточним само: това говориш за людската любов, нали? Не за Божията.

kapitoliq
UncharteD

#2790515 - 03.05.2011 22:31 [Re: Hard Rock fan]

За дискусиите си права, но за себе си съдя, че в спор (грозен, емоционален, разпален) нищо хубаво не откривам, обикновено си хабя нервите, а те са ми кът
Но за дискусиите си права - хубави неща научавам, ако не става дума за грозен спор, а за две различни позиции, които се защитават цивилизовано и интелигентно, то определено е удоволствие да се чете подобно нещо.
Ама сега като прочета, как някой човек РЕШАВА, че нещата за ДРУГИЯ излизат от контрол и човекът много се е ЗАГУБИЛ, та той се втурва да го СПАСЯВА, без да бъде молен за това - ... пхххх , ОТВРАТ!
Пусто много ми е грозно, когато хората се изживяват като богове, когато си мислят, че знаят как да спасяват, как да увековечават, как да творят билети за рая.

--------------------

kapitoliq
UncharteD

#2790782 - 04.05.2011 10:23 [Re: НаКовалЧук]

Познах те!
Зааак, анд уелкъм ъгейн!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2790818 - 04.05.2011 12:34 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Каква е вашата представа?

Какво включва и изключва според вас? Какво означава?

Какво се сещате да казва Библията по въпроса и как се съчетава то с вашето лично разбиране, отношение по този въпрос?

Моята представа за религиозна толерантност включва приемането на човека, такъв какъвто е. Включва тоталното неосъждане на хората, които не се вместват в нашите рамки и разбирания за религията и изобщо за нещата. Забелязвам нещо уникално - колкото повече е "вярващ" човека, толкова повече съди, тропа с крак и настоява за неговата си правота. В Библията си е казано „Не съдете". Нека да дискутираме, нека прехвърчат искри, но защо да се сърдим и съдим, та от тук до кладата за инакомислещите еретици пътят е кратък...
Аз някак си не се имам за религиозен в смисълът на някаква формална религиозност с всичките и там ритуали от която и да е конфесия...Симпатизирам на определени неща предимно от православието и съвсем малко от протестанството, поради мои си причини ...Но в същото време харесвам, обичам и обожавам Карлос Кастанеда и всичките му постановки и постулати и изречения и мисли ...Правя си редовно упражненията на йогите и си се чувствам добре...От време на време с удоволствие прелиствам будистки и даосостки трактати за ужас на всички правоверни, дори са ми интересни суфизма и египетската митология...И какво..като не съм с някой си на неговото мнение съм син на дявола, а ако го подкрепя ще съм с Бог ...Както вече споменах за мен дуализъм не съществува...Всичко е Божествено и паразитите - били то физически или енергийни в което число според мен са бесовете, като поднебесни сенки на злобата са си Божия творения, създадени с определена цел...Същото е и с дявола - създаден е от Бог, а Бог не създава нищо по погрешка...Справка - Иов...как дявола и Господ разговарят за Иов и Господ дава право на дявола да тормози Иов...
Та така...А какво правя в този форум след като не съм религиозен ли? Ами правя, каквото правя
Моля, човеци бъдете религиозно толерантни и също така нерилигиозно толерантни и изобщо толерантни...макар, че не е лесно...Най-лесно е да кажеш...Ай стига глупости, беее!

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

НаКовалЧук
Anvil`O`Hammer
**

Регистриран: 10.04.2011
От: Мапуто
    #2791012 - 04.05.2011 19:11 [Re: kapitoliq]

Цитат:

Познах те!
Зааак, анд уелкъм ъгейн!

Не съм се крил от никого !

--------------------
Леополд е негър!

flyfisher

Регистриран: 19.10.2010
От: TX
    #2792063 - 06.05.2011 19:00 [Re: Hard Rock fan]

Говоря за Божията но...погледнато от мащаба на времето. От последните 6000 години и вероятно през следващите 50 любовта на Бог е неизменна към живите хора. Бог точно толкова е обичал Аврам живял преди хиляди години колкото и нас, които живеем днес.

Смъртта е по-силна от любовта. Но кръвта е по-силна от смъртта. Затова когато човек умря при Адам, Божията любов неможеше да му помогне срещу смъртта. Наложи се кръвта на животни да прави това в началото но пак не беше достатъчно та се наложи Исусовата кръв да се пролее. Тя обаче беше достатъчна за да има смисъл Божията любов. Тя придаде смисъл на Божията любов но само за тези, които на неговата любов отговарят с любов, която се изразява в ... всичко което иска Бог от хората в живота им.

Редактирано от flyfisher (06.05.2011 19:01)

libraМодератор

Регистриран: 20.02.2003
    #2792117 - 06.05.2011 20:36 [Re: Hard Rock fan]

всеки човек има нещо лично преживяно на базата на което гради вярата или невярата си
религиозна толерантност е да уважаваш това, което всеки е преживял, изстрадал и прибрал съкровено в сърцето си, религиозна толерантност е да не нараняваш нараненото сърце, религиозна толерантност е да се усмихнеш дори и да не си съгласен с другия

много хубава тема

--------------------
Libra

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 21917

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.