ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
Re: Религиозна толерантност
    #2792125 - 06.05.2011 20:49 [Re: libra]

Благодаря.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Еmmma
Нерегистриран

#2792408 - 07.05.2011 17:15 [Re: libra]

Толкова хубаво формулирано и казано! Поздравления libra!

wildside
ентусиаст

Регистриран: 05.12.2008
    #2799158 - 20.05.2011 01:10 [Re: Hard Rock fan]

В религиозните текстове толерантност към различността трудно се намира, доста по-лесно се намират другите текстове. Моята представа за религиозна толерантност не е свързана с нито една свещена книга или текст.

За мен всеки трябва да е свободен да изповядва и практикува каквато религия реши в личното си пространство и време, стига с това да не вреди на околните му, да не налага и натрапва религиозните си вярвания на тези, които не са го пожелали.

--------------------
Heaven's a distance, not a place!

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2799199 - 20.05.2011 03:16 [Re: wildside]

Цитат:

В религиозните текстове толерантност към различността трудно се намира, доста по-лесно се намират другите текстове. Моята представа за религиозна толерантност не е свързана с нито една свещена книга или текст.

За мен всеки трябва да е свободен да изповядва и практикува каквато религия реши в личното си пространство и време, стига с това да не вреди на околните му, да не налага и натрапва религиозните си вярвания на тези, които не са го пожелали.

Ами да, съгласен съм..Налагането на мнението, без значение дали е религиозно или друго със сила си е престъпление...

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Hard Rock fan

#2799739 - 21.05.2011 11:31 [Re: Hard Rock fan]

Не, че ми е приятно да имам повод да Ви представя нагледно какво, собствено, разбирам под липса на толерантност (религиозна, а и етническа), но....наличен е, за жалост, и напълно съвпада с представата ми....

http://novinar.bg/news/karvav-sblasak-me...U4Mjs1MQ==.html

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2799763 - 21.05.2011 12:53 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Не, че ми е приятно да имам повод да Ви представя нагледно какво, собствено, разбирам под липса на толерантност (религиозна, а и етническа), но....наличен е, за жалост, и напълно съвпада с представата ми....

Тук не става дума само за религиозна толерантност, защото тези атакисти си нямат и капчица каквато и да е религиозна идея...Те са целенасочено събрани лумпени и хора, които имат затруднено мислене, защо им е да мислят, след като техния лидер мисли заради тях?, та тук става дума за долнопробна политика от типа на фашистката, по точно хитлерофашистката политика. С целенасочени манипулации на изтерзана и окастрена тогава Германия, както териториално, така и икономически, с игра с националните чувства на един иначе доста разумен и организиран народ, те успяха да го вкарат в кървава световна война, от която Германия излезе счупена на две парчета...Та нищо ново под слънцето...Жалко е, че такъв фашизоид и не добре умствено човек, като Сидеров си има последователи в България...Дори и книги е написал, също като Хитлер, който освен, че е написал “Моята борба" е рисувал и картини. Пази Боже! Все си мисля, че ние българите ще намерим сили да се противопоставим на поредното "предложение" за масово самоубийство...

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

EIРHNH
самотен

Регистриран: 19.08.2006
От: България, София
    #2807280 - 16.06.2011 14:23 [Re: Hard Rock fan]

Hard Rock fan, за Религиозна толерантност в Писанията или толерантност в религията става въпрос, моля Ви да уточните...

--------------------
pehliova.wordpress.com

Hard Rock fan

#2807285 - 16.06.2011 14:44 [Re: EIРHNH]

Ще ми е интересно препратки да ми посочите и ще съм Ви благодарна, ако се сещате в Писанието (и аз се сещам за някои и съм ги споменала по-напред в темата), а иначе и за представата собствена на съфорумците за религиозна толерантност.
Що се отнася до толерантността на отделните религиозни общности към други такива, също е обект на темата (по подразбиране), но го оставям настрана...

EIРHNH
самотен

Регистриран: 19.08.2006
От: България, София
    #2807296 - 16.06.2011 15:41 [Re: Hard Rock fan]

Благодаря, Hard Rock fan!

Струва ми се добра идея да обърнем внимание на етимологичният произход на думата религия. Всички знаем, че думата религия идва от лат."religio" - свързване отново или свещена връзка. Първоначалният замисъл на религиите и техният смисъл е изопачен и изкривен, а в последствие те придобиват каноничен или окултен характер. Окултният характер на множество религиозни секти е възприеман, като "езически" поради своя мистицизъм, магьосничество и пр. Като "езически" се разглеждат и част от Апокрифните евангелия и Гностически произведения и писатели. Църквата, като една от най-богатите институции за времето си, преиначава религията към нещо, което тя не е и й придава догматичен характер. Ако разглеждаме "религиозната толерантност" от този ъгъл, то с право бихме могли да кажем, че като такава тя не съществува, поради Канона. Въпреки, че макар и поради Канона все пак остава вратичка за толерантност - Каноничността на Евангелията.
От друга страна разглеждайки Религията, като "свещена връзка с Бог", то в никакъв случай не бива да изключваме толерантността.
С право задавате въпроса за религиозната толерантност.

От тук следва да си зададем следните въпроси:
Съществува ли религиозна толерантност в Писанията?
Ако да, къде го пише?
Ако не, къде го пише?

Мисля да потърся...

Прикаченият от Вас файл, ни показва отсъствие на религиозна толерантност в обществото и незачитане на религия, като Исляма. От друга страна не бива да забравяме за Православните храмове превърнати в Джамии, именно от мюсюлманите... Опустошените и ограбени Църкви, убийствата и атентатите на верска основа и пр. Новините на турски език в централната емисия Новини по БНТ и т.н.

--------------------
pehliova.wordpress.com

Hard Rock fan

#2807312 - 16.06.2011 16:43 [Re: EIРHNH]

Благодаря и аз за отговора, EIРHNH.

Цитат:

Съществува ли религиозна толерантност в Писанията?
Ако да, къде го пише?
Ако не, къде го пише?

Ами, някъде по-напред в темата бях маркирала няколко момента:

В Библията е казано, че Бог не гледа лице. (Деяния 10: 34,35)
Казано е още, че пред престола Му, един ден, ще има човеци в чисти дрехи от всеки народ, от всяко племе. (Откровение 7:9).
Препоръката за отношението към чужденеца (Изход 23:9) и далеч не само, разбира се, но и по отношние на правосъдната система, опцията за милост - прибежищните градове и т.н.
И най-вече, факта, че Бог ни е дал право на свободен избор, а аз не се сещам за по-ярък израз на толерантност.
(Ако ме подсетите и за други, ще съм Ви благодарна, че малко е разсеяна мисълта ми).

Цитат:

Ако разглеждаме "религиозната толерантност" от този ъгъл, то с право бихме могли да кажем, че като такава тя не съществува, поради Канона. Въпреки, че макар и поради Канона все пак остава вратичка за толерантност - Каноничността на Евангелията.

Не съм сигурна, че Ви разбирам коректно, аз бих говорила за канон не само на Евангелията, а за канона на Библията и намирам (ако правилно Ви чета), че правите разграничението между "църковен канон" и "канон на Библията", и съвсем правилно, понеже....не е като да са едно и също. (оставям настрана и че...коя (от всички) църква да визираме, като говорим за канон неин )

Цитат:

От друга страна не бива да забравяме за Православните храмове превърнати в Джамии, именно от мюсюлманите... Опустошените и ограбени Църкви, убийствата и атентатите на верска основа и пр.

Във всички случаи и независимо от коя страна изхождат, все си говорят за липса на толератност, тъкмо религиозна.

ПС: дали имате против да си говорим на "ти"

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 23217

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.