ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
California
I Believe in Miracles

Регистриран: 08.02.2005
От: South California
Re: Религиозна толерантност
    #2819048 - 18.07.2011 06:21 [Re: kapitoliq]

Фенке - много хубава тема.

В общи линии моето мнение е подобно на LyLyth.

Цитат:

Толерантност е изкуството да се съобразиш с чуждия избор, с неговото право на свобода и с неговите разбирания, когато те по никакъв начин не застрашават твоите.

От друга страна обаче като християнин мисля че е добре да изразим мнението си за това кой е Исус Христос и каква е позицията на Библията по дадени въпроси. Дали вече ще се приеме от другата страна е съвсем друг въпрос и как аз ще реагирам на това....

В работата имаме служебен емайл за християтните (alias email, към който всеки който иска се subscribe) и в него предимно си споделяме неща на християнска тематика, разсъждаваме си върху Библията или пък има предложения за молитва според нуждите на хората и т.н ....и така миналата година се заговорихме за хомосексуалистите и общо взето стигнахме до единодушието че това не е от Бог, обаче се оказа че някой "християни" (кавичките не са случайни) са хомосексуалисти и се оплакоха на отдел Човешки Ресурси че сме им нарушавли правата и станаха доста разправии и в крайна сметка се оказа че не можело да говорим така и за да не нарушаваме техните права, мисля че се нарушиха нашите права - свободата да кажем това което мислим....
Въпреки че този пример е може би не точно за религиозна толерантост, си мисля че има един момент в който е доста трудно да се определи къде е границата между толерантност и свобода на словото. Защото аз може да приемам човека такъв, какъвто си е, но да не съм съгласна с неговото мнение и като последователи на Христос мисля че трябва да изразим своята позиция (не говоря за натрапване).....незнам дали се изразявам правилно, но понякога се замислям дали съм религиозно толеранта или си премълчавм просто защото така е по-удобно. В България може би не е така, но тук на работното място общо взето не е прието да се говори за религия, политика или пък недай си Боже да си изкаже мнението за хомосексуалноста (в случая не говоря за настройка срущу хомосексуалистите, а за принципно мнение, това което е според Библията). Къде е границата? Просто си разсъждавам.....

--------------------
Велик капитан се става в бурни морета и дълбоки води!

There is no limit to what you can do or where you can go if you do not mind who gets the credit.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #2819081 - 18.07.2011 08:50 [Re: California]

И ти благодаря сърдечно за разсъжденията.

iti_
(без)пристрастен

Регистриран: 02.03.2005
    #2821880 - 25.07.2011 00:58 [Re: Hard Rock fan]

Религиозна толерантност за мен е оксиморон... Това е същото като да събереш в една стая хора, едните от които мислят, че земята е плоска, а другите - кръгла и да разчиташ, че те ще се уважават и понасят... На базата на какво? Има си закони, които трябва да следят да не се прекрачват границите. Поне в днешно време законите са над религията. Ако след милион години еволюират и да са над парите...

Цитат:

Каква е вашата представа?

Какво включва и изключва според вас? Какво означава?

Какво се сещате да казва Библията по въпроса и как се съчетава то с вашето лично разбиране, отношение по този въпрос?

flyfisher

Регистриран: 19.10.2010
От: TX
    #2822939 - 27.07.2011 22:04 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

В Библията е казано, че Бог не гледа лице. (Деяния 10: 34,35)

Да защото гледа сърцето – т.е. делата и мислите на хората. Бог е толерантен когато преценява хората по признаци лице, цвят на очите, цвят на косата, цвят на кожата и т.н. но е толерантен когато признака за преценка е грях. Човешките закони изискват да не се отнасяме лошо към хора с черен цвят на кожата, например, защото цветът на кожата не е определящ за лошото в човека. Толерантност се прилага винаги когато човек преследва дадена цел, но ако целта не се постигне тогава и смисъла на прилаганата толерантност се губи.
Цитат:

Препоръката за отношението към чужденеца (Изход 23:9) и далеч не само, разбира се, но и по отношние на правосъдната система, опцията за милост - прибежищните градове и т.н

Препоръките за третирането на чужденците е същото като законите за третиране на хората по отношение на расова или полова основа. И тук иде реч за това че толерантност трябва да се прилага не на база гражданство (чужденците), пол, раса, цвят на кожата и т.н. а на база добро и зло. Толерантност към всички чужденци като такива е до момента в който не се докаже че са зли. Но даже и тогава прекратяването на толеранстноста не трябва да е поради принадлежност към друга държава а поради зло поведение.
Цитат:

И най-вече, факта, че Бог ни е дал право на свободен избор, а аз не се сещам за по-ярък израз на толерантност.

Бог не е толерантен към начина по който ще ползваме свободния си избор. Това че Бог е знаел че давайки ни свободен избор има вероятност да го ползваме за зло, незначи че толерира това направление в свободния ни избор. Толерантността е компромис. Бог не е направил компромис като ни е дал свободна воля. Друг е въпросът че свободния избор прави създанието по-свършено, но това само по себе си непроменя Бог. Ако Бог беше само любов, както казва Алия.. тогава Той би бил толерантен и би си “затварял очите” пред много неща, особено греха. Но Той не си “затваря очите” макар Библията многократно да говори че ....” Бог търпи и отлага наказанието на грешните”. Когато Бог е дал свободния избор на хората той не е предполагал че ще му се налага да бъде толерантен (това въобще не се предполагало, защото същността на Бог е вечна и неизменна справедливост), затова е наказвал, наказва и ще наказва хората тук на земята и в бъдещия съд. Когато създаде земята се казва в Битие “и видя че беше добро”, ако след създанието на земята се казваше в Битие ..”и видя че беше зло...посредствено...незадоволително...почти идеално” дали щеше да “махне с ръка” и да каже какво пък...трябва да съм толерантен към творението си. Божествеността у Бог изисква при правене на избор, той сам по себе си да не предполага проява на толерантност. Това е и една от основните доктрини за Бог – неговата непогрешимост и изключителна справедливост. От друга страна ако не ни беше дал свободна воля (избор) щяхме ли да го обвиним в нетолерантност? Когато хора невярващи прочетат в Библията как е допускал избиване на хора в продължение на хиляди години – чрез потоп, самоизбиване на околните народи и Израел, самия Израел от римляните.... и си казват но как може Бог да е толкова нетолерантен. Защо Бог в старозаветните времена е допускал такава жестокост, като в примера: за едно събиране на дърва за огрев в съботен ден човека да бъде убит чрез замеряне с камъни.

От опит знам че най-големите поддръжници за толерантност обикновено са тези които най-малко я заслужават. Ако аз бях на мястото на дявола щях именно чрез настояване за толеранттност към греховете, фалшивите религии, разкрепостеността, желанието човек да бъде Бог и т.н. да държа хора в греха. Най-силната причина за оцеляване на злото е толерантността. В Библията има толкова ама толкова примери за това (сега си сетих за няколко) че просто не ми се цитира.

Доказателства за това че толерантността е полезна само временно идват не само от Библията но и от медицината. Когато в човешкото тяло навлязат смъртоносни вируси, какво правят лекарите? Решават следната дилема дали да убият вирусите за да не могат те да убият човека или да ги оставят живи и те да убият човека. Толерантността в случая е времето от момента на заразяването до момента за вземане на решение за убийство на вирусите. Това е време в което и вируси са живи и човека е жив, но идва момента в който единият трябва да умре. Във всяка толерантност идва момент в който нейното съществуване се обезсмисля. Това може да е момента на прегаряне на съвестта (за справка виж Библията какво говори за прегорялата съвест), може да е момента в който една от страните разбира че не е права и.....става агресивна, невъздържана, надменна...

Редактирано от flyfisher (27.07.2011 22:16)

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2823020 - 28.07.2011 00:14 [Re: flyfisher]

Цитат:

Доказателства за това че толерантността е полезна само временно идват не само от Библията но и от медицината. Когато в човешкото тяло навлязат смъртоносни вируси, какво правят лекарите? Решават следната дилема дали да убият вирусите за да не могат те да убият човека или да ги оставят живи и те да убият човека. Толерантността в случая е времето от момента на заразяването до момента за вземане на решение за убийство на вирусите. Това е време в което и вируси са живи и човека е жив, но идва момента в който единият трябва да умре. ...

Извинявай, но примерът ти е крайно неудачен.
Придържай се към цитатите или давай примери с неща, които добре и отвътре познаваш като механизми, но биологията и медицината определено не са от тях.
Вирусите в общия случай не убиват, те просто следват жизнения си цикъл, а и всякакви други живеещи със и във нас микроорганизми, и убийството на гостоприемника в общия случай означава смърт за тях априори. Успех имат само тези, които намират баланса и живеят в симбиоза. Това като правило. Не лекарите убиват горките беззащитни вируси, пак в общия случай самото ти тяло /т.нар. имунитет / всъщност се справят с "натрапниците". Понякога толкова сериозно и присърце взимат нещата на "прицел", че те убиват всъщност, буквално, при това без никаква реална причина и заплаха /автоимунните заболявания/.
Всяко взето решение за обявяване на война от която и да е от "страните" води като резултат тежки загуби и пирови победи.

ПП Донякъде бог е толерантен към творението си, ако се замислиш - дал му е секънд ченс, помисли върху казуса.

Hard Rock fan

#2823063 - 28.07.2011 08:08 [Re: flyfisher]

Цитат:

Когато Бог е дал свободния избор на хората той не е предполагал че ще му се налага да бъде толерантен (това въобще не се предполагало, защото същността на Бог е вечна и неизменна справедливост), затова е наказвал, наказва и ще наказва хората тук на земята и в бъдещия съд.

Ай, ай, ай. Бог отново ограничен - не само във време, но и в знание и предузнание. Хайде де - не знаел, че човекът ще пипне плода, и бил силно изненадан.
Виж, че Бог е знаел, и знае какво и що от вечността и до вечността, не може да има никакво съмнение. Отделен въпрос е, че точно понеже е дал свободната воля и да знае като как тя ще бъде потребена...не се намесва в избора.
Бог не наказва човеците, стига сте плашили хората с Бог като да са гарги, а Той - плашило.
На този свят, е друг князът и неговите закони владеят (злото и неговите последици- болката, болестите, смъртта) не законите на Бог.

На съда...не Бог ще наказва, а човекът сам ще да се е наказал, сторвайки избора тук, на този свят, да служи на същия този княз и да отхвърли доброто - Бог. Разбира се, че Бог е правда, всъщност Той е любов, ЗАЩОТО е правда, а не да се противопоставят двете.

И Си Ди, има пълно право....не само втори, ами много шансове дава....до последния дъх на човека.
Но да - втория шанс: Бог пое злото на хората върху Себе Си, за да им даде шанс.
Иначе, имаш право, че Бог не може да бъде толерантен към злото и греха - не просто не може, ами Неговата същност не може да ги приеме, но Бог до болка обича и най-големия грешник и най-черната овца и не спира да ги умолява да се обърнат към Него и не спира да страда за тях.
Пък аз, за по-голяма толерантност, не се сещам!

sinapeno_zarno
новак

Регистриран: 02.08.2011
    #2825509 - 04.08.2011 14:40 [Re: Hard Rock fan]

Всеки/?/ очаква другите да приемат неговата религия,или да са толерантни към онова,което той изповядва като своя религия.
А откъде произлиза тази нужда при човека,да очаква другите да са толерантен към религията му?
Какво значение има,дали някой е толерантен или не е толерантен към религията ми примерно?
Лично за вас,има ли някакво значение,дали някой е толерантен към религията ви?

Редактирано от sinapeno_zarno (04.08.2011 14:41)

Hard Rock fan

#2825558 - 04.08.2011 17:53 [Re: sinapeno_zarno]

Цитат:

Лично за вас,има ли някакво значение,дали някой е толерантен към религията ви?

Изглежда, не четете внимателно, което съм споделила като свое разбиране. Толерантен, съгласно моето разбиране, не означава съгласен с мен. Не означава някой да прави компромис със своите убеждения. Не означава да го съглася с мене си. Нито имам такива претенции, нито ме вълнува подобно. Някакви имагинерни и безпринципни всеобщи съгласия не ги намирам нито възможни, нито потребни, нито аз бих правила компромис със съвестта си и убежденията си, че да очаквам такова от когото и да било.
Дори го намирам за обратното на толерантността.

Религиозно толерантен, съгласно което е моето разбиране на това понятие, означава да не ме трепе, гони и ако има власт - забранява под каква да е форма, онова, което е моята религия и вероизповедание. Да не ми налага насилствено своята религия/вероизповедание.
Дотолкова ме интересува толерантността и определено в такъв аспект, има значение и още как.
Предполагам, не само за мен така.

Eric Northman

Регистриран: 13.02.2012
    #2876193 - 15.02.2012 00:30 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Каква е вашата представа?

Какво включва и изключва според вас? Какво означава?

Какво се сещате да казва Библията по въпроса и как се съчетава то с вашето лично разбиране, отношение по този въпрос?

Незнам за во България, но во Македония има религиозна толерантност. Можеби причината е тоа што имало соживот со Турците 500 години па научиле да се почитуваат християните и муслиманите между себе. Ме интересува каква е толерантноста во България спрема атеистите/агностиците?

Hard Rock fan

#2876253 - 15.02.2012 09:35 [Re: Eric Northman]

Цитат:

Ме интересува каква е толерантноста во България спрема атеистите/агностиците?

Ами...как да ти кажа: со кротце, со благо и со малко кютек.

Не разбирам какво значи толерантност спрямо атеистите/агностиците в България?
Доколкото ми е известно, не са дискриминирани по никакъв начин

Има свобода на вероизповеданията, ще рече: всеки е свободен да си вярва, както си иска, и да не си вярва, също както си иска.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 9 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 18853

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.