ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Eric Northman

Регистриран: 13.02.2012
Re: Религиозна толерантност
    #2876371 - 15.02.2012 17:17 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Цитат:

Ме интересува каква е толерантноста во България спрема атеистите/агностиците?

Ами...как да ти кажа: со кротце, со благо и со малко кютек.

Не разбирам какво значи толерантност спрямо атеистите/агностиците в България?
Доколкото ми е известно, не са дискриминирани по никакъв начин

Има свобода на вероизповеданията, ще рече: всеки е свободен да си вярва, както си иска, и да не си вярва, също както си иска.

Нормално дека е така. Но пример, во едно нормално християнско семејство доколку синот/ќерката се изясни дека е атеист, семејството трудно го прифаќа тоа и буквално напнуваат да одиш во црква, те нарекуваат секташ и слично. Също е и с приятелите, те идват в црква за некој празник и кога ще ги одбиеш заради невярването в Господ те обиждат и те исмевяват. На някои начин, християнинот повеке би сакал да се дружи со религиозни (дури и муслимани) отколку со неверници. Барем яс таков впечаток имам стекнато.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
flyfisher

Регистриран: 19.10.2010
От: TX
    #2876381 - 15.02.2012 17:35 [Re: Eric Northman]

То в Библията е казано християнин с атеист да не се здружават.
щото ако го напряват и има толерантност то християнина ще стане атеист по начин на живот.

2 Коринтяни 6:14 Не се впрягайте заедно с невярващите; защото какво общо имат правдата и беззаконието или какво общение има светлината с тъмнината?
2 Коринтяни 6:15 и какво съгласие има Христос с Велиала? или какво съучастие има вярващия с невярващия?

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #2876407 - 15.02.2012 18:15 [Re: Eric Northman]

Ами, аз по-скоро съм наблюдавала (имайки личен опит и от двете страни на барикадата, т.е. атеист сред вярващи и вярващ сред атеисти ) подобно в обратна посока (да го нарека най-общо и всъщност, най-меко - неразбиране) от страна на атеисти/агностици към вярващия (било в рамките на семейството, било в по-широка социална среда).
А понякога, чисто и просто действа принципът "каквото повикало,....".
Но, така или иначе, е твърде индивидуално, мисля си, та да може да се сторва извод за България (или дори само, като тенденция).

Във всички случаи, лично аз, съм противник на всякакви методи на принуда, натиск, агресия, или каквото и да било подобно в тази лична за всеки човек територия.

Може би, има един момент, че вярващият има нужда от общуване с хора, с които споделя една вяра и са му духовно близки, просто защото с невярващия (или другояче вярващия), близост от точно такова естество, няма как да има, респ. няма как да обсъжда подобни теми, които вълнуват мислите му (свързани с Бог, Библията и т.н.), но това не е нетолерантност към невярващия, а просто...естествена нужда от общуване с хора, с които човек има сходни интереси.

В същото време, това изобщо не означава (поне що се отнася до мен), някаква разделителна линия. Не вероизповеданието на някого е критерият, съгласно който бих се сдружавала с един човек, или не.

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #2876419 - 15.02.2012 18:24 [Re: flyfisher]

Добре, че родителите ми ме търпяха и обичаха, като бях безбожник (без никога да се опитват да навлизат в личното ми духовно пространство!) и добре, че и приятели вярващи не се отвръщаха от мен, пак тогава!

Ако бях попадала единствено на вярващи, които ме отхвърлят и "не се сдружават с мен", би могло и завинаги да си остана невярваща.

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2876802 - 16.02.2012 14:05 [Re: Eric Northman]

Цитат:

Незнам за во България, но во Македония има религиозна толерантност. Можеби причината е тоа што имало соживот со Турците 500 години па научиле да се почитуваат християните и муслиманите между себе. Ме интересува каква е толерантноста во България спрема атеистите/агностиците?

Определено в България има религиозна търпимост по мои наблюдения и то голяма. Що се отнася до отношенията на вярващи и атеисти - пак има търпимост...Дори по-голямата търпимост идва от страна на християните, докато атеистите са малко по-агресивни...Така ги виждам нещата...Християните повече обичат да говорят и да проповядват по подразбиране, особено като разберат, че някой не е вярващ. На това понякога атеистите отвръщат много грубо...един вид счита се, че някой им се меси в личния живот...и естествено се присмиват....като по-леката форма на отговор.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #2876888 - 16.02.2012 17:51 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Определено в България има религиозна търпимост по мои наблюдения и то голяма.

Малко преди Нова Година 12 християни празнувахме байряма на домакинята- мюсюлманка (която пък съм виждала да пали свещ на Св. Богородица, но без да се кръсти) То е ясно, че това е повече изключение, отколкото правило.

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2876914 - 16.02.2012 18:33 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Цитат:

Определено в България има религиозна търпимост по мои наблюдения и то голяма.

Малко преди Нова Година 12 християни празнувахме байряма на домакинята- мюсюлманка (която пък съм виждала да пали свещ на Св. Богородица, но без да се кръсти) То е ясно, че това е повече изключение, отколкото правило.

Имаше едно турско ресторантче в Англия, което посетих докато бях там. Направи ми впечетление, че единствения празник по време на който почиват беше Коледа. Иначе работеха и по време на Байрама.
А в България - да, наистина има търпимост. Не си спомням каквито и да е проблеми на верска основа. Ако има такива те са между единоверците...Разкола в Православната църква, проблемите в мюфтийството и т.н.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Meliana
неориентиран

Регистриран: 14.10.2012
    #2968275 - 14.10.2012 19:49 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Каква е вашата представа?

Какво включва и изключва според вас? Какво означава?

Какво се сещате да казва Библията по въпроса и как се съчетава то с вашето лично разбиране, отношение по този въпрос?

В света толерантността ,е прикрита и фалшива.
При най-малкият спор и противоречия,толерантността може да се "изпари" и да се получат сериозни сблъсъци.
Пример -събитията в Косово и Сърбия.
Няма толерантност дори между хората от една религия ,но от различни деноминации.Пример -християните от различни деноминации непрекъснато спорят помежду си по повод различно тълкуване на Библията.Едните приемат Йехова за Бог,другите -не.
Няма толерантност дори между хората от една религия,но живеещи в различни държави.Пример -случващото се в момнета между Турция и Сирия.

commandore
неориентиран

Регистриран: 16.10.2012
    #2969105 - 17.10.2012 07:43 [Re: НаКовалЧук]

Насила хубост не става.Нека оставим човека сам да реши в какво да вярвя.Мисля,че никой от нас не е в състояние да промени възгледите на един човек в това,което вярва.Не казвам на 100 процента,но все пак,човек вярва в това в което,в повечето случаи са му казали родителите.

panter
неориентиран

Регистриран: 09.02.2013
    #3013917 - 09.02.2013 14:31 [Re: Търсач]

не ме засяга от ккви глупости се интересужате вие, но да твърдите 4е сте от ИСУС ХРИСТОС ............. от дале4 се вижда 6то за сатанински идеи и глупости предстажяте така умело на непросжетения тарсе6т духожни цености народ. Търса4 не се забаркжаи ж тези среди много хора жпоследстжие са се опитали да се измакнат но не се успя;ли истината е в исус христос.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 5 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 20839

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.