ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
Религиозна толерантност
    #2787821 - 29.04.2011 18:36

Каква е вашата представа?

Какво включва и изключва според вас? Какво означава?

Какво се сещате да казва Библията по въпроса и как се съчетава то с вашето лично разбиране, отношение по този въпрос?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Търсач
сахаджа йога
**

Регистриран: 27.10.2009
От: София
Re: Религиозна толерантност
    #2788444 - 01.05.2011 08:46 [Re: Hard Rock fan]

В корена на всяка религия има Инкарнация, която е част от Дървото на Религиите-Лозата. Всички те управляват нашите чакри, защото ние сме направени по Божие подобие.

Йоан 15
1 Аз съм истинската лоза, и Отец ми е земеделецът.
2 Всяка пръчка в Мене, която не дава плод, Той я отрязва; и всяка що дава плод, очистя я, за да дава повече плод.

--------------------
"Аз съм Утешителя обещан от Христос"-Шри Матаджи Нирмала Деви

Редактирано от Търсач (01.05.2011 08:46)

Hard Rock fan

#2788486 - 01.05.2011 09:44 [Re: Търсач]

Както е обичайно, нищо общо с темата.

Търсач
сахаджа йога
**

#2788522 - 01.05.2011 10:44 [Re: Hard Rock fan]

Дадох корена на религиозната толерантност.
Вие може да си мислите каквото пожелаете.

--------------------

Hard Rock fan

#2788528 - 01.05.2011 10:55 [Re: Търсач]

Цитат:

Дадох корена на религиозната толерантност.

Не, но ми даде възможност, което си изразил, да го ползвам като пример (с риск да насоча темата в посоката, която я мислех ).

Понеже, понякога имам усещането смътно, че това е едно понятие, в което всеки си влага собствен смисъл, ми се стори удачно, точно тук, във форума, да си уточним (не уеднаквим ) смислите му.

Струва ми се също, че понякога не се прави разлика и между компромис със собствените убеждения (тук може да се говори за премълчаването им, привидно съгласие с неприемливи такива спрямо собствените, в името на нещо, разбирано като толерантност и т.н.) и религиозна толерантност, които, никак, според мен, не са синоними.

Та да се върна на примера. Компромис с убежденията ми, би било да ти река, че намирам нещо вярно, в което казваш, а именно, че в корена на всички религии била "инкарнацията и т.н.", т.е. което си изразил (ми не, не намирам така изобщо), а религиозна нетолерантност би било да те преследвам в опит да ти забраня (ако имам тази власт) да мислиш така, да си изповядваш подобна вяра и т.н.

Разбира се, религиозната толерантност има две измерения: обществена и лична. Темата е отворена и за двете.

Лунно цвете

Регистриран: 14.03.2008
    #2788609 - 01.05.2011 13:49 [Re: Hard Rock fan]

Лично за мен,религиозна толерантност означава,че признавам правото на всеки, да има свободната воля ,да бъде атеист,религиозен или да вярва ,в каквото има необходимост, без да натрапвам( по какъвто и да е начин) моите лични религиозни убеждения,като по-правилни,по-спасителни,по-верни. Всеки опит,да бъдат принизени,оплюти,отречени ,каквито и да е религиозни убеждения ,считам за нетолерантност.Всеки намек за налагане на религиозни възгледи,(пък дори и да съвпадат с моите)също считам за нетолерантно.Мисля,че всеки има такива религиозни убеждения,които са най-подходящи за сегашния му етап на развитие. Другото за мен е насилие.

Редактирано от Лунно цвете (01.05.2011 13:57)

Hard Rock fan

#2788621 - 01.05.2011 14:01 [Re: Лунно цвете]

Би ли ми споделила какво разбираш под "натрапване", "налагане" на религиозни възгледи?
Как това на практика би се реализирало, та да се приеме за "религиозна нетолерантност"?
Аз напр. се сещам как, поглеждайки във времето и пространството; не знам ти какво имаш наум, обаче.

Както и "принизени,оплюти,отречени каквито и да е религиозни убеждения"?

За да разбера по-добре твоя смисъл на понятието.

Примерно: изразяване на-, аргументиране на-, отстояване на-,изразяване на аргументирано несъгласие с- и подобно в дискусия, какво е? Насилие?

Лунно цвете

#2788717 - 01.05.2011 16:26 [Re: Hard Rock fan]

От демонстрацията на духовно или интелектуално превъзходство в една религиозна дискусия,съчетано с фин сарказъм или ирония,та до сатъра и кладите( в постранството и времето ) всичко може да бъде възприето ,според възприемащия, за религиозна нетолерантност.

НаКовалЧук
Anvil`O`Hammer
**

Регистриран: 10.04.2011
От: Мапуто
    #2788725 - 01.05.2011 16:32 [Re: Hard Rock fan]

Знаеш ли какво мисля аз, Фенче? Мисля, че ако човек беше възприел Божиите Заповеди, особено след саможертвата, която Бог направи, да изпрати своя син, които да изкупи греховете ни, и да ни даде възможност за ново начало, нещата щяха да са съвсем различни! Ние с теб нямаше да се делим на такива и онакива, а щяхме заедно да се радваме на Божиите дарове и Любовта между хората. Нямаше да има нужда от религиозна толерантност, защото нямаше да има различия.
Що се отнася до разбирането ми по въпроса ти, поставен сега, в нашата нерадостна реалност, смятам, че религиозна толерантност няма и не бива да има! Аз съм готов на много компромиси, дори на обединение на Християнските църкви, само и само да бъдат премахнати опасните ереси като ислям, будизъм, дъновизъм и други антихристиянски секти. С две думи, ние с теб, Фенче, можем да се разберем, но с антихристияните НЕ!

--------------------
Леополд е негър!

Hard Rock fan

#2788754 - 01.05.2011 16:48 [Re: Лунно цвете]

Цитат:

всичко може да бъде възприето ,според възприемащия, за религиозна нетолерантност

Именно, това е и причината да поставя на вниманието на съфорумниците, дискусията.

Понеже аз, напр. имам една представа, ти - друга, трети - навярно трета и т.н. (За момента, моята съм я маркирала, без да се впускам в детайли )

А уж, принципно, би следвало, смисълът на дадено понятие да има някаква (що годе) общоприетост.

За общественото измерение е сякаш по-лесно да се говори отчетливо.
Нещата стоят по-ясно. (Кладите и т.н., а и наблюдения имаме и не само във времето).

Hard Rock fan

#2788770 - 01.05.2011 16:55 [Re: НаКовалЧук]

Цитат:

С две думи, ние с теб, Фенче, можем да се разберем, но с антихристияните НЕ!

Можем, стига да не ми отнемаш спасението

И веднага ти казвам, че аз изобщо не съм привърженик на идеята да се премахват "опасните ереси като ислям, будизъм, дъновизъм и други антихристиянски секти." Подобно премахване (или желанието за него) всъщност, според моята представа, е ярък пример за религиозна нетолератност.

Лунно цвете

#2788789 - 01.05.2011 17:07 [Re: НаКовалЧук]

Цитат:

Що се отнася до разбирането ми по въпроса ти, поставен сега, в нашата нерадостна реалност, смятам, че религиозна толерантност няма и не бива да има! Аз съм готов на много компромиси, дори на обединение на Християнските църкви, само и само да бъдат премахнати опасните ереси като ислям, будизъм, дъновизъм и други антихристиянски секти. С две думи, ние с теб, Фенче, можем да се разберем, но с антихристияните НЕ!

По кой начин предлагаш да бъдат премахнати "опасните ереси"?
И какво ще правиш с опасните еретици?
Смяташ ли ,че с това си изказване си в услуга на Християнството?

НаКовалЧук
Anvil`O`Hammer
**

#2788919 - 01.05.2011 19:09 [Re: Лунно цвете]

Цитат:

Цитат:

По кой начин предлагаш да бъдат премахнати "опасните ереси"?
И какво ще правиш с опасните еретици?
Смяташ ли ,че с това си изказване си в услуга на Християнството?

Насила, разбира се, насила! Да ме прости Господ! Цар Борис Първи го е направил и стотици години България е благоденствала. Трябва да се направи не с цената на човешки животи, а по същия начин, по който масоните се опитват да съсипят християнството! Леко, нежно, с пропаганда, има си методи за всичко.
Смирението не значи овчедушие, сестрици!

--------------------
Леополд е негър!

Hard Rock fan

#2788952 - 01.05.2011 20:17 [Re: НаКовалЧук]

Цитат:

Смирението не значи овчедушие, сестрици!

Никой не го и твърди , поне не и аз.

Но ти настъпваш в една територия, която е интересна в контекста на темата и когато споменах, че за общественото измерение е сравнително по-лесно да се говори, то не е точно тъй, понеже е неизбежно свързано и с личното такова, та дори и на онзи, който е в далеч по-лесната позиция да изрази отношението си само.

Мдам, и покръстванията (не само в България) и мисионерството, при това с всичките съпътстващи ги явления, не са, поне за мен, лесни за оценка. Биха били, ако бяха били, като както е препоръчано в Библията и като както е било в зората...

За съвремието, обаче, мога да ти кажа, абсолютно еднозначното си отношение, а то е....че ми се повдига, когато чуя за "насила" и за отсъствие на свобода на вероизповеданията и изобщо идеите (стига, разбира се, да не са идеи, които застрашават живота и правата на хората).
Впрочем, живяла съм в това доста години (във времената на едничката толерирана религия - комунизма) и бих казала, че го намирам за повече от противно.

При положение, че Бог е дал възможност свободно (а...това ще рече, освен друго и без манипулативни подходи, за каквито намекваш, понеже....за разлика от човеците, Той с такива не си служи, не Му е в стила) да бъде избран, кои сме ние, че да си позволяваме да насилваме някого?

НаКовалЧук
Anvil`O`Hammer
**

#2789319 - 02.05.2011 08:47 [Re: Hard Rock fan]

Темата стана доста интересна и дискусионна . Аз също като теб мисля, че спазването на Божиите заповеди е най-добрата политика в каквото и да било начинание. Но в случая се борим с мощни дяволски сили, които освен всичко, владеят огромни човешки маси. Тези сили действат срещу християнството със всякакви средства. Какво трябва да правим ние? Може би най-добрият вариант е да разчитаме на Божията милост и помощ, който няма да допусне да погинат верните му чада? Да имаме повече Вяра!
Това е християнския начин, нали?

--------------------
Леополд е негър!

Hard Rock fan

#2789344 - 02.05.2011 09:29 [Re: НаКовалЧук]

Цитат:

Това е християнския начин, нали?

Боя се, че понеже не мога да говоря от първо лице, ед.число, нямам и особено право да предполагам....какъв би трябвало да бъде християнският начин, освен и единствено, мога да си позволя да се основа на Библията.

С така направената уговорка: мисля категорично, че да - трябваме да разчитаме на Божията помощ и на милостта Му (мисля, че няма на какво друго, всъщност)в битката, която всеки от нас лично води и би следвало да я води най-първо по отношение на себе си.
И да: напълно съм съгласна, че фундаментът са Неговите 10 заповеди. Но не само....опознаването Му (т.е. опознаването на Словото Му), определено е от сериозно значение.

Бих добавила, за да бъда в контекста на темата, че....макар и в Библията да се препоръчва на човеците (а Тя е адресирана към всекиго!), да нямат други богове освен Него и че само Той е пътят и истината и животът, то това не означава (според мене), че е от значение киченето с името Му - колкото и да се прави това, не е гаранция, че Той един ден ще познае всеки ползвал името Му (така казва Библията!), а .... дали се съобразява с волята Му.
И заради това няма значение религията.
В Библията е казано, че Бог не гледа лице. Казано е още, че пред престола Му, един ден, ще има човеци в чисти дрехи от всеки народ, от всяко племе.

НаКовалЧук
Anvil`O`Hammer
**

#2789459 - 02.05.2011 13:11 [Re: Hard Rock fan]

Този път нямам с какво да ти опонирам! Съгласен съм с всичко казано от теб!
Смятам, че религиозна нетолерантност се проявява много повече по отношение на християните, отколкото в обратна посока.
Тук искам и да ти благодаря, Фенче, защото почти не бях се замислял по въпроса, който обсъждаме в тази тема. Давайки си сметка за това, през последните дни си налагам да почета повече по темата, както и да изясня позицията си!

--------------------
Леополд е негър!

kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #2789542 - 02.05.2011 16:19 [Re: НаКовалЧук]

Цитат:

Насила, разбира се, насила! Да ме прости Господ!

Ма той Осамата да не е сам...
И ми се струва, че бог няма да ти прости, понеже на кръста никъде не спомена, че умира за ХРИСТИЯНИТЕ, но спаси ХОРАТА и заповедите му са за ХОРАТА, особено НЕ УБИВАЙ!
А до убийство ще се стигне, понеже много хора са с издухан мозък и виждат само до носа си, че мислят, че точно техният пъп е центъра на вселената...

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

kapitoliq
UncharteD

#2789543 - 02.05.2011 16:23 [Re: Hard Rock fan]

Толерантност е изкуството да се съобразиш с чуждия избор, с неговото право на свобода и с неговите разбирания, когато те по никакъв начин не застрашават твоите.
По отношение точно на религията, ако има достатъчно толерантност и не нечий ръжен те тласка към определена религия, а те води любовта, струва ми се, че доста повече мир ихармония ще има. По отношение на спасението на душите - това е личен акт, нали по делата ще съди бог.

--------------------

Hard Rock fan

#2789604 - 02.05.2011 17:52 [Re: kapitoliq]

Всъщност, аз по никакъв начин не исках (и не искам) да намесвам в темата спасението, понеже то изобщо не е неин обект, просто в хода да разговора се получи.

Иначе, в общи линии, разбирането, което си изразила за толерантността, споделям и аз. Моята "дефиниция" е подобна: религиозната толерантност е отношение на зачитане на свободата на всекиго да има вярата, която има и зачитане правото му да я изповядва.
Това не е съгласие с вярата на другия. Не е компромис със собствените убеждения. Просто е приемането, че както аз имам своите убеждения, така и ти имаш своите и както не бих приела някой да забранява моите, така и аз не бива да забранявам твоите (най-грубо казано).
Дискусията, обаче, която с теб бихме могли да водим върху различните си убеждения, та дори и тя да е спор, та дори да ожесточен , не е проява на нетолерантност.

Благодаря, че върна темата към същината й.

kapitoliq
UncharteD

#2789770 - 02.05.2011 22:46 [Re: Hard Rock fan]

Това за спасението бе инспирирано не от теб, а от чука и бе насочено към него, не към теб.
В действителност не си спомням да съм водила ожесточен спор с теб, но и осъзнах, че човек променя себе си и убежденията си само по воля на бог и в следствие на нужда.
Спорът не може да промени нищо, само води до кофти усещания...
Напоследък избягвам да споря, хабя си енергията напразно, особено за религиозни спорове.

--------------------

Hard Rock fan

#2789778 - 02.05.2011 22:52 [Re: kapitoliq]

Цитат:

В действителност не си спомням да съм водила ожесточен спор с теб

Бе не говорех персонално за теб и мен, ама не го уточних.
Имах предвид по принцип спор между спорещи.

Цитат:

Спорът не може да промени нищо, само води до кофти усещания...

Понякога до много забавни!

А сериозно...не е точно така. Човек винаги може да научи нещо полезно, ново, до момента неизвестно от един спор. Разбира се, не от всекиго. Ма тук вече се намесва правото на всекиго да си преценява.

flyfisher

Регистриран: 19.10.2010
От: TX
    #2789884 - 03.05.2011 01:13 [Re: Hard Rock fan]

Толерантността аз го разбирам като търпимост. А религиозната толерантност е търпимост към вярванията и разбиранията на хората.

Явно темата е породена от прекалено емоционалните спорове във форума.

А сега и същината: Както Бог дава слънце и дъжд както на злите така и на добрите (цитат от Библията), така и аз търпя-толерирам) неправилното мнение докато видя накъде ще поеме човека... Бог дава дъжд на злите и добрите но в рамките на 70-120 години колкото е човешкия живот. След смъртта на човека, обаче слънцето и дъждът спират за злите но остават ВЕЧНО за добрите. С други думи толерантността за Бог е временно понятие. И така би трябвало да бъде, защото един от природните закони които Той е направил гласи че - неравновесие в природата може да има само временно, а толерантността е именно неравновесие (основателно търпене на неразбирането, неправдата и заблудата). Така че, аз съм толерантен към злото но само докато то е неосъзнато. Така ни кара и Бог да прощаваме когато се отнасят с нас лошо но само в рамките на неразбирането – цитат – Отче прости им защото те незнаят какво правят – Исус е толерантен към тях но всъщност е толерантен поради незнанието им (неосъзнаването на делата им).
Религиозната толерантност е търпимост която е породена от желание за любов. Но ако на любовта не бъде отговорено с любов тогава тя изчезва и всичко което поражда изчезва заедно с нея, включително и толерантността.

Редактирано от flyfisher (03.05.2011 01:15)

Hard Rock fan

#2789956 - 03.05.2011 09:36 [Re: flyfisher]

Цитат:

Явно темата е породена от прекалено емоционалните спорове във форума.

Не точно. По-скоро от наблюдението ми за неуточнена понятийност.

Хм, абсолютно ми е немислимо да си позволя да сравнявам Божията толерантност с тази на човеците, като се почне от свободната воля, която той предоставя, без НИКАКВИ опити да я контролира (нещо, което е само наше желание, ако и да би следвало да сме наясно, че ТЦЪ - не ни е по силите да контролираме хорските вОли), или манипулира и се стигне до безкрайната Му милост и търпение (пак в отличие от нашите крайни....) и така.

Цитат:

Но ако на любовта не бъде отговорено с любов тогава тя изчезва и всичко което поражда изчезва заедно с нея, включително и толерантността.

да уточним само: това говориш за людската любов, нали? Не за Божията.

kapitoliq
UncharteD

#2790515 - 03.05.2011 22:31 [Re: Hard Rock fan]

За дискусиите си права, но за себе си съдя, че в спор (грозен, емоционален, разпален) нищо хубаво не откривам, обикновено си хабя нервите, а те са ми кът
Но за дискусиите си права - хубави неща научавам, ако не става дума за грозен спор, а за две различни позиции, които се защитават цивилизовано и интелигентно, то определено е удоволствие да се чете подобно нещо.
Ама сега като прочета, как някой човек РЕШАВА, че нещата за ДРУГИЯ излизат от контрол и човекът много се е ЗАГУБИЛ, та той се втурва да го СПАСЯВА, без да бъде молен за това - ... пхххх , ОТВРАТ!
Пусто много ми е грозно, когато хората се изживяват като богове, когато си мислят, че знаят как да спасяват, как да увековечават, как да творят билети за рая.

--------------------

kapitoliq
UncharteD

#2790782 - 04.05.2011 10:23 [Re: НаКовалЧук]

Познах те!
Зааак, анд уелкъм ъгейн!

--------------------

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2790818 - 04.05.2011 12:34 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Какво се сещате да казва Библията по въпроса и как се съчетава то с вашето лично разбиране, отношение по този въпрос?

Моята представа за религиозна толерантност включва приемането на човека, такъв какъвто е. Включва тоталното неосъждане на хората, които не се вместват в нашите рамки и разбирания за религията и изобщо за нещата. Забелязвам нещо уникално - колкото повече е "вярващ" човека, толкова повече съди, тропа с крак и настоява за неговата си правота. В Библията си е казано „Не съдете". Нека да дискутираме, нека прехвърчат искри, но защо да се сърдим и съдим, та от тук до кладата за инакомислещите еретици пътят е кратък...
Аз някак си не се имам за религиозен в смисълът на някаква формална религиозност с всичките и там ритуали от която и да е конфесия...Симпатизирам на определени неща предимно от православието и съвсем малко от протестанството, поради мои си причини ...Но в същото време харесвам, обичам и обожавам Карлос Кастанеда и всичките му постановки и постулати и изречения и мисли ...Правя си редовно упражненията на йогите и си се чувствам добре...От време на време с удоволствие прелиствам будистки и даосостки трактати за ужас на всички правоверни, дори са ми интересни суфизма и египетската митология...И какво..като не съм с някой си на неговото мнение съм син на дявола, а ако го подкрепя ще съм с Бог ...Както вече споменах за мен дуализъм не съществува...Всичко е Божествено и паразитите - били то физически или енергийни в което число според мен са бесовете, като поднебесни сенки на злобата са си Божия творения, създадени с определена цел...Същото е и с дявола - създаден е от Бог, а Бог не създава нищо по погрешка...Справка - Иов...как дявола и Господ разговарят за Иов и Господ дава право на дявола да тормози Иов...
Та така...А какво правя в този форум след като не съм религиозен ли? Ами правя, каквото правя
Моля, човеци бъдете религиозно толерантни и също така нерилигиозно толерантни и изобщо толерантни...макар, че не е лесно...Най-лесно е да кажеш...Ай стига глупости, беее!

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

НаКовалЧук
Anvil`O`Hammer
**

#2791012 - 04.05.2011 19:11 [Re: kapitoliq]

Цитат:

Познах те!
Зааак, анд уелкъм ъгейн!

Не съм се крил от никого !

--------------------
Леополд е негър!

flyfisher

#2792063 - 06.05.2011 19:00 [Re: Hard Rock fan]

Говоря за Божията но...погледнато от мащаба на времето. От последните 6000 години и вероятно през следващите 50 любовта на Бог е неизменна към живите хора. Бог точно толкова е обичал Аврам живял преди хиляди години колкото и нас, които живеем днес.

Смъртта е по-силна от любовта. Но кръвта е по-силна от смъртта. Затова когато човек умря при Адам, Божията любов неможеше да му помогне срещу смъртта. Наложи се кръвта на животни да прави това в началото но пак не беше достатъчно та се наложи Исусовата кръв да се пролее. Тя обаче беше достатъчна за да има смисъл Божията любов. Тя придаде смисъл на Божията любов но само за тези, които на неговата любов отговарят с любов, която се изразява в ... всичко което иска Бог от хората в живота им.

Редактирано от flyfisher (06.05.2011 19:01)

libraМодератор

Регистриран: 20.02.2003
    #2792117 - 06.05.2011 20:36 [Re: Hard Rock fan]

всеки човек има нещо лично преживяно на базата на което гради вярата или невярата си
религиозна толерантност е да уважаваш това, което всеки е преживял, изстрадал и прибрал съкровено в сърцето си, религиозна толерантност е да не нараняваш нараненото сърце, религиозна толерантност е да се усмихнеш дори и да не си съгласен с другия

много хубава тема

--------------------
Libra

Hard Rock fan

#2792125 - 06.05.2011 20:49 [Re: libra]

Благодаря.

Еmmma
Нерегистриран

#2792408 - 07.05.2011 17:15 [Re: libra]

Толкова хубаво формулирано и казано! Поздравления libra!

wildside
ентусиаст

Регистриран: 05.12.2008
    #2799158 - 20.05.2011 01:10 [Re: Hard Rock fan]

В религиозните текстове толерантност към различността трудно се намира, доста по-лесно се намират другите текстове. Моята представа за религиозна толерантност не е свързана с нито една свещена книга или текст.

За мен всеки трябва да е свободен да изповядва и практикува каквато религия реши в личното си пространство и време, стига с това да не вреди на околните му, да не налага и натрапва религиозните си вярвания на тези, които не са го пожелали.

--------------------
Heaven's a distance, not a place!

Бяло Конче
раванлия

#2799199 - 20.05.2011 03:16 [Re: wildside]

Цитат:

В религиозните текстове толерантност към различността трудно се намира, доста по-лесно се намират другите текстове. Моята представа за религиозна толерантност не е свързана с нито една свещена книга или текст.

За мен всеки трябва да е свободен да изповядва и практикува каквато религия реши в личното си пространство и време, стига с това да не вреди на околните му, да не налага и натрапва религиозните си вярвания на тези, които не са го пожелали.

Ами да, съгласен съм..Налагането на мнението, без значение дали е религиозно или друго със сила си е престъпление...

--------------------

Hard Rock fan

#2799739 - 21.05.2011 11:31 [Re: Hard Rock fan]

Не, че ми е приятно да имам повод да Ви представя нагледно какво, собствено, разбирам под липса на толерантност (религиозна, а и етническа), но....наличен е, за жалост, и напълно съвпада с представата ми....

http://novinar.bg/news/karvav-sblasak-me...U4Mjs1MQ==.html

Бяло Конче
раванлия

#2799763 - 21.05.2011 12:53 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Не, че ми е приятно да имам повод да Ви представя нагледно какво, собствено, разбирам под липса на толерантност (религиозна, а и етническа), но....наличен е, за жалост, и напълно съвпада с представата ми....

Тук не става дума само за религиозна толерантност, защото тези атакисти си нямат и капчица каквато и да е религиозна идея...Те са целенасочено събрани лумпени и хора, които имат затруднено мислене, защо им е да мислят, след като техния лидер мисли заради тях?, та тук става дума за долнопробна политика от типа на фашистката, по точно хитлерофашистката политика. С целенасочени манипулации на изтерзана и окастрена тогава Германия, както териториално, така и икономически, с игра с националните чувства на един иначе доста разумен и организиран народ, те успяха да го вкарат в кървава световна война, от която Германия излезе счупена на две парчета...Та нищо ново под слънцето...Жалко е, че такъв фашизоид и не добре умствено човек, като Сидеров си има последователи в България...Дори и книги е написал, също като Хитлер, който освен, че е написал “Моята борба" е рисувал и картини. Пази Боже! Все си мисля, че ние българите ще намерим сили да се противопоставим на поредното "предложение" за масово самоубийство...

--------------------

EIРHNH
самотен

Регистриран: 19.08.2006
От: България, София
    #2807280 - 16.06.2011 14:23 [Re: Hard Rock fan]

Hard Rock fan, за Религиозна толерантност в Писанията или толерантност в религията става въпрос, моля Ви да уточните...

--------------------
pehliova.wordpress.com

Hard Rock fan

#2807285 - 16.06.2011 14:44 [Re: EIРHNH]

Ще ми е интересно препратки да ми посочите и ще съм Ви благодарна, ако се сещате в Писанието (и аз се сещам за някои и съм ги споменала по-напред в темата), а иначе и за представата собствена на съфорумците за религиозна толерантност.
Що се отнася до толерантността на отделните религиозни общности към други такива, също е обект на темата (по подразбиране), но го оставям настрана...

EIРHNH
самотен

#2807296 - 16.06.2011 15:41 [Re: Hard Rock fan]

Благодаря, Hard Rock fan!

Струва ми се добра идея да обърнем внимание на етимологичният произход на думата религия. Всички знаем, че думата религия идва от лат."religio" - свързване отново или свещена връзка. Първоначалният замисъл на религиите и техният смисъл е изопачен и изкривен, а в последствие те придобиват каноничен или окултен характер. Окултният характер на множество религиозни секти е възприеман, като "езически" поради своя мистицизъм, магьосничество и пр. Като "езически" се разглеждат и част от Апокрифните евангелия и Гностически произведения и писатели. Църквата, като една от най-богатите институции за времето си, преиначава религията към нещо, което тя не е и й придава догматичен характер. Ако разглеждаме "религиозната толерантност" от този ъгъл, то с право бихме могли да кажем, че като такава тя не съществува, поради Канона. Въпреки, че макар и поради Канона все пак остава вратичка за толерантност - Каноничността на Евангелията.
От друга страна разглеждайки Религията, като "свещена връзка с Бог", то в никакъв случай не бива да изключваме толерантността.
С право задавате въпроса за религиозната толерантност.

От тук следва да си зададем следните въпроси:
Съществува ли религиозна толерантност в Писанията?
Ако да, къде го пише?
Ако не, къде го пише?

Мисля да потърся...

Прикаченият от Вас файл, ни показва отсъствие на религиозна толерантност в обществото и незачитане на религия, като Исляма. От друга страна не бива да забравяме за Православните храмове превърнати в Джамии, именно от мюсюлманите... Опустошените и ограбени Църкви, убийствата и атентатите на верска основа и пр. Новините на турски език в централната емисия Новини по БНТ и т.н.

--------------------
pehliova.wordpress.com

Hard Rock fan

#2807312 - 16.06.2011 16:43 [Re: EIРHNH]

Благодаря и аз за отговора, EIРHNH.

Цитат:

Съществува ли религиозна толерантност в Писанията?
Ако да, къде го пише?
Ако не, къде го пише?

Ами, някъде по-напред в темата бях маркирала няколко момента:

В Библията е казано, че Бог не гледа лице. (Деяния 10: 34,35)
Казано е още, че пред престола Му, един ден, ще има човеци в чисти дрехи от всеки народ, от всяко племе. (Откровение 7:9).
Препоръката за отношението към чужденеца (Изход 23:9) и далеч не само, разбира се, но и по отношние на правосъдната система, опцията за милост - прибежищните градове и т.н.
И най-вече, факта, че Бог ни е дал право на свободен избор, а аз не се сещам за по-ярък израз на толерантност.
(Ако ме подсетите и за други, ще съм Ви благодарна, че малко е разсеяна мисълта ми).

Цитат:

Ако разглеждаме "религиозната толерантност" от този ъгъл, то с право бихме могли да кажем, че като такава тя не съществува, поради Канона. Въпреки, че макар и поради Канона все пак остава вратичка за толерантност - Каноничността на Евангелията.

Не съм сигурна, че Ви разбирам коректно, аз бих говорила за канон не само на Евангелията, а за канона на Библията и намирам (ако правилно Ви чета), че правите разграничението между "църковен канон" и "канон на Библията", и съвсем правилно, понеже....не е като да са едно и също. (оставям настрана и че...коя (от всички) църква да визираме, като говорим за канон неин )

Цитат:

От друга страна не бива да забравяме за Православните храмове превърнати в Джамии, именно от мюсюлманите... Опустошените и ограбени Църкви, убийствата и атентатите на верска основа и пр.

Във всички случаи и независимо от коя страна изхождат, все си говорят за липса на толератност, тъкмо религиозна.

ПС: дали имате против да си говорим на "ти"

EIРHNH
самотен

#2807330 - 16.06.2011 17:35 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Не съм сигурна, че Ви разбирам коректно, аз бих говорила за канон не само на Евангелията, а за канона на Библията и намирам (ако правилно Ви чета), че правите разграничението между "църковен канон" и "канон на Библията", и съвсем правилно, понеже....не е като да са едно и също.

Правилно, Hard Rock fan!

Съществува Иконописен канон, Богослужебен и канон на Библията, в чийто състав влизат определен списък Свещени книги, които подразделяме на Вехтозаветен канон и на Канон на новозаветните книги вкл. Евангелията на Матей, Марко, Лука и Йоан.

Говорейки за "религиозна толерантност" не бива да изключваме Неканоническите книги, Апокрифните определени, като "еретически" от Църквата.

Произхода на думата "канон" идва от гръцки и има няколко тълкувания, свещено правило и църковно правило, като норма или закон. Именно поради тази причина, по-горе споменах, че погледнато от този ъгъл "религиозна толерантност" не съществува, поради Канона, и въпреки това поради свещеността на Писанията, Канона оставя вратичка за тази "толерантност".
Надявам се да не е останало у теб некоректно разбиране.

--------------------
pehliova.wordpress.com

Hard Rock fan

#2807332 - 16.06.2011 17:50 [Re: EIРHNH]

Цитат:

Говорейки за "религиозна толерантност" не бива да изключваме Неканоническите книги, Апокрифните определени, като "еретически" от Църквата.

Да речем, че въз основа на критериите, върху които е базиран канонът на СЗ- и НЗ- Писания, както и несъмнената за мен роля на Святия дух в това, без да ги наричам "еретически" (тази дума не ми е в речника), но със сигурност са неканонични , не проявявам интерес към тях, намирайки ги за небоговдъхновени, сиреч не Божие слово.

EIРHNH
самотен

#2807334 - 16.06.2011 18:08 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Да речем, че въз основа на критериите, върху които е базиран канонът на СЗ- и НЗ- Писания, както и несъмнената за мен роля на Святия дух в това, без да ги наричам "еретически", не проявявам, собствено интерес към тях, намирайки ги за небоговдъхновени, сиреч не Божие слово.

Канона на Библията, включително този на Старозаветните и новозаветни свещенни книги, изключва Апокрифните или Скрити Евангелия, с една единствена цел, тяхната непригодност и неугодност към Църквата, която се стреми да упражнява Власт и влияние.
Твое мнение или право е да ги смяташ за "небоговдъхновени" , но да не излизаме извън контекста на темата.

--------------------
pehliova.wordpress.com

Hard Rock fan

#2807338 - 16.06.2011 18:21 [Re: EIРHNH]

Цитат:

Канона на Библията, включително този на Старозаветните и новозаветни свещенни книги, изключва Апокрифните или Скрити Евангелия, с една единствена цел, тяхната непригодност и неугодност към Църквата, която се стреми да упражнява Власт и влияние.

Мне, не мога да се съглася с това.
Казвам го въз основа на няколко неща:
1. За себе си съм проучила критериите (много са съществени, ама много) и процеса на формиране на канона на Библията.
2. От погледа, който съм хвърлила върху някои от тези книги (не всички, както споменах, нямам особен интерес) и познанството ми (не претендирам да е добро, но претендирам упоритост и усилия в тази насока ) с Библията, мога да преценя някои моменти в съпоставка.
3. Нека се повторя: ролята на Святия дух. За мен, като вярваща Му безусловно, няма никакво съмнение, че Бог е ревнив за Словото Си и държи на Него. Нямам съмнение, че Той лично е бил участник в този процес. Което ме прави да вярвам, че което е Негово Слово, Той не би допуснал да не бъде част от Писанието. (Дори оставям настрана много сериозното Му предупреждение за притуряне и отнемане.)

ПС: имаш право, разговорът излиза извън темата.

lost_lullacry

Регистриран: 07.10.2005
    #2807367 - 16.06.2011 20:21 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Би ли ми споделила какво разбираш под "натрапване", "налагане" на религиозни възгледи?

За мен това е, когато ме канят да присъствам на сбирки на някои секти по няколко пъти. Това ми се случи няколко пъти в близките две седмици от различни хора.

EIРHNH
самотен

#2807454 - 17.06.2011 01:03 [Re: Hard Rock fan]

Мила Hard Rock fan, знаете ли, че Канона на Библията е създаден от Църквата и за Църквата. Самата дума канон се превежда, като „свещено, църковно правило”. Нали не смятате, че Бог би създал такива правила. Съществуват религиозни текстове, които поради своят скрит, таен характер са били наречени Апокрифи. По силата на кое, съдите за „онова което е Негово Слово", след като не сте запозната с текстовете извън Канона на Писанието.

Разглеждайки темата за Религиозната толерантност, то аз пак ще се повторя, че погледнато от този ъгъл "религиозна толерантност" не съществува, поради Канона, и въпреки това поради свещеността на Писанията, Канона оставя вратичка за тази "толерантност".

Говорейки за "религиозна толерантност" то би следвало да уточним, че тази толерантност произтича от Религията, с присъщата й догматика, а всичко извън нея е обявено за"ерес".

--------------------
pehliova.wordpress.com

Hard Rock fan

#2807517 - 17.06.2011 09:29 [Re: EIРHNH]

Мила EIРHNH,

Самата дума "канон" има и други преводи (означава правило, не непременно "църковно" и както вече ти изразих имайки представа като как и по какви критерии е формиран сборникът с книги на СЗ и НЗ, който наричаме Библия, нямам никакво основание да имам някакво основание да мисля, че "Канона на Библията е създаден от Църквата и за Църквата".
Да, безспорно И църковни дейци имат участие, но ....има си критерии, които не съм наясно защо ги подценяваш, те са основата на онуй, което наричаме достоверност. С което отговорям на въпроса ти;
" По силата на кое, съдите за „онова което е Негово Слово", след като не сте запозната с текстовете извън Канона на Писанието.", макар да го направих и в предния си постинг, изброявайки по точки точно по силата на кое така съдя.
(Ако знаеш какъв смях ми доведе например т.нар "Евангелие на Тома" ...)

Което например повдига въпроса за съгласие (съгласуваност) на Евангелията (един от критериите за неговата достоверност, но не и единственият, разбира се, когато се проучва стойността на даден какъв да е документ, да не говорим с такава значимост, други са датировка, авторство...)
нека не голословя, и нека не преразказвам (умишлено посочвам разнородни източници, за да не бъда заподозряна в пристрастност , но и в трите доволно добре е изяснено онова, за което дискутираме):

http://harta-bg.info/statia/44

http://www.pravoslavieto.com/bible/docs/bible_canon/1.htm

http://bgbible.com/library/docs/3aBibliata/brouce.htm

ПС: За теб ролята на Бог и Неговото участие в "съдбата" на Слово Му, без значение ли е?

Hard Rock fan

#2808454 - 20.06.2011 16:59 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

малко е разсеяна мисълта ми

Не малко, ами много; и не разсеяна, ами изхвърчала.

Или, което е пред очите, най-трудно се вижда?

"И тъй, всяко нещо, което желаете да правят човеците на вас, така и вие правете на тях; защото това е същината на закона и пророците"

и това е, както всички тук знаем, "да обичаш ближния си, както себе си".

Наясно съм, разбира се, че....толерантност и "любов към ближния" не са синоними, но...е ясно също така, че да отида и да хвърлям камъни по мюсюлмани, трудно може да се вмести в представата за "любов към ближния".

tisss
Tester Independent...

Регистриран: 07.04.2006
От: Пловдив
    #2813761 - 05.07.2011 06:15 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Каква е вашата представа? Какво включва и изключва според вас? Какво означава?...

Толерантност, па макар и религиозна... Наложителна за форума тема, Hard Rock fan! Радвам се, че точно Вие я подхващате.

tisss

--------------------
Истината има спокойно сърце. (Уилям Шекспир, 1564-1616)

Търсач
сахаджа йога
**

#2815503 - 09.07.2011 16:11 [Re: tisss]

Всички истински пророци имат отражение в нас. Ако не ги уважаваме не уважаваме себе си.

--------------------

California
I Believe in Miracles

Регистриран: 08.02.2005
От: South California
    #2819048 - 18.07.2011 06:21 [Re: kapitoliq]

Фенке - много хубава тема.

В общи линии моето мнение е подобно на LyLyth.

Цитат:

Толерантност е изкуството да се съобразиш с чуждия избор, с неговото право на свобода и с неговите разбирания, когато те по никакъв начин не застрашават твоите.

От друга страна обаче като християнин мисля че е добре да изразим мнението си за това кой е Исус Христос и каква е позицията на Библията по дадени въпроси. Дали вече ще се приеме от другата страна е съвсем друг въпрос и как аз ще реагирам на това....

В работата имаме служебен емайл за християтните (alias email, към който всеки който иска се subscribe) и в него предимно си споделяме неща на християнска тематика, разсъждаваме си върху Библията или пък има предложения за молитва според нуждите на хората и т.н ....и така миналата година се заговорихме за хомосексуалистите и общо взето стигнахме до единодушието че това не е от Бог, обаче се оказа че някой "християни" (кавичките не са случайни) са хомосексуалисти и се оплакоха на отдел Човешки Ресурси че сме им нарушавли правата и станаха доста разправии и в крайна сметка се оказа че не можело да говорим така и за да не нарушаваме техните права, мисля че се нарушиха нашите права - свободата да кажем това което мислим....
Въпреки че този пример е може би не точно за религиозна толерантост, си мисля че има един момент в който е доста трудно да се определи къде е границата между толерантност и свобода на словото. Защото аз може да приемам човека такъв, какъвто си е, но да не съм съгласна с неговото мнение и като последователи на Христос мисля че трябва да изразим своята позиция (не говоря за натрапване).....незнам дали се изразявам правилно, но понякога се замислям дали съм религиозно толеранта или си премълчавм просто защото така е по-удобно. В България може би не е така, но тук на работното място общо взето не е прието да се говори за религия, политика или пък недай си Боже да си изкаже мнението за хомосексуалноста (в случая не говоря за настройка срущу хомосексуалистите, а за принципно мнение, това което е според Библията). Къде е границата? Просто си разсъждавам.....

--------------------
Велик капитан се става в бурни морета и дълбоки води!

There is no limit to what you can do or where you can go if you do not mind who gets the credit.

Hard Rock fan

#2819081 - 18.07.2011 08:50 [Re: California]

И ти благодаря сърдечно за разсъжденията.

iti_
(без)пристрастен

Регистриран: 02.03.2005
    #2821880 - 25.07.2011 00:58 [Re: Hard Rock fan]

Религиозна толерантност за мен е оксиморон... Това е същото като да събереш в една стая хора, едните от които мислят, че земята е плоска, а другите - кръгла и да разчиташ, че те ще се уважават и понасят... На базата на какво? Има си закони, които трябва да следят да не се прекрачват границите. Поне в днешно време законите са над религията. Ако след милион години еволюират и да са над парите...

Цитат:

flyfisher

#2822939 - 27.07.2011 22:04 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

В Библията е казано, че Бог не гледа лице. (Деяния 10: 34,35)

Да защото гледа сърцето – т.е. делата и мислите на хората. Бог е толерантен когато преценява хората по признаци лице, цвят на очите, цвят на косата, цвят на кожата и т.н. но е толерантен когато признака за преценка е грях. Човешките закони изискват да не се отнасяме лошо към хора с черен цвят на кожата, например, защото цветът на кожата не е определящ за лошото в човека. Толерантност се прилага винаги когато човек преследва дадена цел, но ако целта не се постигне тогава и смисъла на прилаганата толерантност се губи.
Цитат:

Препоръката за отношението към чужденеца (Изход 23:9) и далеч не само, разбира се, но и по отношние на правосъдната система, опцията за милост - прибежищните градове и т.н

Препоръките за третирането на чужденците е същото като законите за третиране на хората по отношение на расова или полова основа. И тук иде реч за това че толерантност трябва да се прилага не на база гражданство (чужденците), пол, раса, цвят на кожата и т.н. а на база добро и зло. Толерантност към всички чужденци като такива е до момента в който не се докаже че са зли. Но даже и тогава прекратяването на толеранстноста не трябва да е поради принадлежност към друга държава а поради зло поведение.
Цитат:

И най-вече, факта, че Бог ни е дал право на свободен избор, а аз не се сещам за по-ярък израз на толерантност.

Бог не е толерантен към начина по който ще ползваме свободния си избор. Това че Бог е знаел че давайки ни свободен избор има вероятност да го ползваме за зло, незначи че толерира това направление в свободния ни избор. Толерантността е компромис. Бог не е направил компромис като ни е дал свободна воля. Друг е въпросът че свободния избор прави създанието по-свършено, но това само по себе си непроменя Бог. Ако Бог беше само любов, както казва Алия.. тогава Той би бил толерантен и би си “затварял очите” пред много неща, особено греха. Но Той не си “затваря очите” макар Библията многократно да говори че ....” Бог търпи и отлага наказанието на грешните”. Когато Бог е дал свободния избор на хората той не е предполагал че ще му се налага да бъде толерантен (това въобще не се предполагало, защото същността на Бог е вечна и неизменна справедливост), затова е наказвал, наказва и ще наказва хората тук на земята и в бъдещия съд. Когато създаде земята се казва в Битие “и видя че беше добро”, ако след създанието на земята се казваше в Битие ..”и видя че беше зло...посредствено...незадоволително...почти идеално” дали щеше да “махне с ръка” и да каже какво пък...трябва да съм толерантен към творението си. Божествеността у Бог изисква при правене на избор, той сам по себе си да не предполага проява на толерантност. Това е и една от основните доктрини за Бог – неговата непогрешимост и изключителна справедливост. От друга страна ако не ни беше дал свободна воля (избор) щяхме ли да го обвиним в нетолерантност? Когато хора невярващи прочетат в Библията как е допускал избиване на хора в продължение на хиляди години – чрез потоп, самоизбиване на околните народи и Израел, самия Израел от римляните.... и си казват но как може Бог да е толкова нетолерантен. Защо Бог в старозаветните времена е допускал такава жестокост, като в примера: за едно събиране на дърва за огрев в съботен ден човека да бъде убит чрез замеряне с камъни.

От опит знам че най-големите поддръжници за толерантност обикновено са тези които най-малко я заслужават. Ако аз бях на мястото на дявола щях именно чрез настояване за толеранттност към греховете, фалшивите религии, разкрепостеността, желанието човек да бъде Бог и т.н. да държа хора в греха. Най-силната причина за оцеляване на злото е толерантността. В Библията има толкова ама толкова примери за това (сега си сетих за няколко) че просто не ми се цитира.

Доказателства за това че толерантността е полезна само временно идват не само от Библията но и от медицината. Когато в човешкото тяло навлязат смъртоносни вируси, какво правят лекарите? Решават следната дилема дали да убият вирусите за да не могат те да убият човека или да ги оставят живи и те да убият човека. Толерантността в случая е времето от момента на заразяването до момента за вземане на решение за убийство на вирусите. Това е време в което и вируси са живи и човека е жив, но идва момента в който единият трябва да умре. Във всяка толерантност идва момент в който нейното съществуване се обезсмисля. Това може да е момента на прегаряне на съвестта (за справка виж Библията какво говори за прегорялата съвест), може да е момента в който една от страните разбира че не е права и.....става агресивна, невъздържана, надменна...

Редактирано от flyfisher (27.07.2011 22:16)

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2823020 - 28.07.2011 00:14 [Re: flyfisher]

Цитат:

Доказателства за това че толерантността е полезна само временно идват не само от Библията но и от медицината. Когато в човешкото тяло навлязат смъртоносни вируси, какво правят лекарите? Решават следната дилема дали да убият вирусите за да не могат те да убият човека или да ги оставят живи и те да убият човека. Толерантността в случая е времето от момента на заразяването до момента за вземане на решение за убийство на вирусите. Това е време в което и вируси са живи и човека е жив, но идва момента в който единият трябва да умре. ...

Извинявай, но примерът ти е крайно неудачен.
Придържай се към цитатите или давай примери с неща, които добре и отвътре познаваш като механизми, но биологията и медицината определено не са от тях.
Вирусите в общия случай не убиват, те просто следват жизнения си цикъл, а и всякакви други живеещи със и във нас микроорганизми, и убийството на гостоприемника в общия случай означава смърт за тях априори. Успех имат само тези, които намират баланса и живеят в симбиоза. Това като правило. Не лекарите убиват горките беззащитни вируси, пак в общия случай самото ти тяло /т.нар. имунитет / всъщност се справят с "натрапниците". Понякога толкова сериозно и присърце взимат нещата на "прицел", че те убиват всъщност, буквално, при това без никаква реална причина и заплаха /автоимунните заболявания/.
Всяко взето решение за обявяване на война от която и да е от "страните" води като резултат тежки загуби и пирови победи.

ПП Донякъде бог е толерантен към творението си, ако се замислиш - дал му е секънд ченс, помисли върху казуса.

Hard Rock fan

#2823063 - 28.07.2011 08:08 [Re: flyfisher]

Цитат:

Когато Бог е дал свободния избор на хората той не е предполагал че ще му се налага да бъде толерантен (това въобще не се предполагало, защото същността на Бог е вечна и неизменна справедливост), затова е наказвал, наказва и ще наказва хората тук на земята и в бъдещия съд.

Ай, ай, ай. Бог отново ограничен - не само във време, но и в знание и предузнание. Хайде де - не знаел, че човекът ще пипне плода, и бил силно изненадан.
Виж, че Бог е знаел, и знае какво и що от вечността и до вечността, не може да има никакво съмнение. Отделен въпрос е, че точно понеже е дал свободната воля и да знае като как тя ще бъде потребена...не се намесва в избора.
Бог не наказва човеците, стига сте плашили хората с Бог като да са гарги, а Той - плашило.
На този свят, е друг князът и неговите закони владеят (злото и неговите последици- болката, болестите, смъртта) не законите на Бог.

На съда...не Бог ще наказва, а човекът сам ще да се е наказал, сторвайки избора тук, на този свят, да служи на същия този княз и да отхвърли доброто - Бог. Разбира се, че Бог е правда, всъщност Той е любов, ЗАЩОТО е правда, а не да се противопоставят двете.

И Си Ди, има пълно право....не само втори, ами много шансове дава....до последния дъх на човека.
Но да - втория шанс: Бог пое злото на хората върху Себе Си, за да им даде шанс.
Иначе, имаш право, че Бог не може да бъде толерантен към злото и греха - не просто не може, ами Неговата същност не може да ги приеме, но Бог до болка обича и най-големия грешник и най-черната овца и не спира да ги умолява да се обърнат към Него и не спира да страда за тях.
Пък аз, за по-голяма толерантност, не се сещам!

sinapeno_zarno
новак

Регистриран: 02.08.2011
    #2825509 - 04.08.2011 14:40 [Re: Hard Rock fan]

Всеки/?/ очаква другите да приемат неговата религия,или да са толерантни към онова,което той изповядва като своя религия.
А откъде произлиза тази нужда при човека,да очаква другите да са толерантен към религията му?
Какво значение има,дали някой е толерантен или не е толерантен към религията ми примерно?
Лично за вас,има ли някакво значение,дали някой е толерантен към религията ви?

Редактирано от sinapeno_zarno (04.08.2011 14:41)

Hard Rock fan

#2825558 - 04.08.2011 17:53 [Re: sinapeno_zarno]

Цитат:

Лично за вас,има ли някакво значение,дали някой е толерантен към религията ви?

Изглежда, не четете внимателно, което съм споделила като свое разбиране. Толерантен, съгласно моето разбиране, не означава съгласен с мен. Не означава някой да прави компромис със своите убеждения. Не означава да го съглася с мене си. Нито имам такива претенции, нито ме вълнува подобно. Някакви имагинерни и безпринципни всеобщи съгласия не ги намирам нито възможни, нито потребни, нито аз бих правила компромис със съвестта си и убежденията си, че да очаквам такова от когото и да било.
Дори го намирам за обратното на толерантността.

Религиозно толерантен, съгласно което е моето разбиране на това понятие, означава да не ме трепе, гони и ако има власт - забранява под каква да е форма, онова, което е моята религия и вероизповедание. Да не ми налага насилствено своята религия/вероизповедание.
Дотолкова ме интересува толерантността и определено в такъв аспект, има значение и още как.
Предполагам, не само за мен така.

Eric Northman

Регистриран: 13.02.2012
    #2876193 - 15.02.2012 00:30 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Незнам за во България, но во Македония има религиозна толерантност. Можеби причината е тоа што имало соживот со Турците 500 години па научиле да се почитуваат християните и муслиманите между себе. Ме интересува каква е толерантноста во България спрема атеистите/агностиците?

Hard Rock fan

#2876253 - 15.02.2012 09:35 [Re: Eric Northman]

Цитат:

Ме интересува каква е толерантноста во България спрема атеистите/агностиците?

Ами...как да ти кажа: со кротце, со благо и со малко кютек.

Не разбирам какво значи толерантност спрямо атеистите/агностиците в България?
Доколкото ми е известно, не са дискриминирани по никакъв начин

Има свобода на вероизповеданията, ще рече: всеки е свободен да си вярва, както си иска, и да не си вярва, също както си иска.

Eric Northman

Регистриран: 13.02.2012
    #2876371 - 15.02.2012 17:17 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Цитат:

Ме интересува каква е толерантноста во България спрема атеистите/агностиците?

Ами...как да ти кажа: со кротце, со благо и со малко кютек.

Не разбирам какво значи толерантност спрямо атеистите/агностиците в България?
Доколкото ми е известно, не са дискриминирани по никакъв начин

Има свобода на вероизповеданията, ще рече: всеки е свободен да си вярва, както си иска, и да не си вярва, също както си иска.

Нормално дека е така. Но пример, во едно нормално християнско семејство доколку синот/ќерката се изясни дека е атеист, семејството трудно го прифаќа тоа и буквално напнуваат да одиш во црква, те нарекуваат секташ и слично. Също е и с приятелите, те идват в црква за некој празник и кога ще ги одбиеш заради невярването в Господ те обиждат и те исмевяват. На някои начин, християнинот повеке би сакал да се дружи со религиозни (дури и муслимани) отколку со неверници. Барем яс таков впечаток имам стекнато.

flyfisher

#2876381 - 15.02.2012 17:35 [Re: Eric Northman]

То в Библията е казано християнин с атеист да не се здружават.
щото ако го напряват и има толерантност то християнина ще стане атеист по начин на живот.

2 Коринтяни 6:14 Не се впрягайте заедно с невярващите; защото какво общо имат правдата и беззаконието или какво общение има светлината с тъмнината?
2 Коринтяни 6:15 и какво съгласие има Христос с Велиала? или какво съучастие има вярващия с невярващия?

Hard Rock fan

#2876407 - 15.02.2012 18:15 [Re: Eric Northman]

Ами, аз по-скоро съм наблюдавала (имайки личен опит и от двете страни на барикадата, т.е. атеист сред вярващи и вярващ сред атеисти ) подобно в обратна посока (да го нарека най-общо и всъщност, най-меко - неразбиране) от страна на атеисти/агностици към вярващия (било в рамките на семейството, било в по-широка социална среда).
А понякога, чисто и просто действа принципът "каквото повикало,....".
Но, така или иначе, е твърде индивидуално, мисля си, та да може да се сторва извод за България (или дори само, като тенденция).

Във всички случаи, лично аз, съм противник на всякакви методи на принуда, натиск, агресия, или каквото и да било подобно в тази лична за всеки човек територия.

Може би, има един момент, че вярващият има нужда от общуване с хора, с които споделя една вяра и са му духовно близки, просто защото с невярващия (или другояче вярващия), близост от точно такова естество, няма как да има, респ. няма как да обсъжда подобни теми, които вълнуват мислите му (свързани с Бог, Библията и т.н.), но това не е нетолерантност към невярващия, а просто...естествена нужда от общуване с хора, с които човек има сходни интереси.

В същото време, това изобщо не означава (поне що се отнася до мен), някаква разделителна линия. Не вероизповеданието на някого е критерият, съгласно който бих се сдружавала с един човек, или не.

Hard Rock fan

#2876419 - 15.02.2012 18:24 [Re: flyfisher]

Добре, че родителите ми ме търпяха и обичаха, като бях безбожник (без никога да се опитват да навлизат в личното ми духовно пространство!) и добре, че и приятели вярващи не се отвръщаха от мен, пак тогава!

Ако бях попадала единствено на вярващи, които ме отхвърлят и "не се сдружават с мен", би могло и завинаги да си остана невярваща.

Бяло Конче
раванлия

#2876802 - 16.02.2012 14:05 [Re: Eric Northman]

Цитат:

Незнам за во България, но во Македония има религиозна толерантност. Можеби причината е тоа што имало соживот со Турците 500 години па научиле да се почитуваат християните и муслиманите между себе. Ме интересува каква е толерантноста во България спрема атеистите/агностиците?

Определено в България има религиозна търпимост по мои наблюдения и то голяма. Що се отнася до отношенията на вярващи и атеисти - пак има търпимост...Дори по-голямата търпимост идва от страна на християните, докато атеистите са малко по-агресивни...Така ги виждам нещата...Християните повече обичат да говорят и да проповядват по подразбиране, особено като разберат, че някой не е вярващ. На това понякога атеистите отвръщат много грубо...един вид счита се, че някой им се меси в личния живот...и естествено се присмиват....като по-леката форма на отговор.

--------------------

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #2876888 - 16.02.2012 17:51 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Определено в България има религиозна търпимост по мои наблюдения и то голяма.

Малко преди Нова Година 12 християни празнувахме байряма на домакинята- мюсюлманка (която пък съм виждала да пали свещ на Св. Богородица, но без да се кръсти) То е ясно, че това е повече изключение, отколкото правило.

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Бяло Конче
раванлия

#2876914 - 16.02.2012 18:33 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Цитат:

Определено в България има религиозна търпимост по мои наблюдения и то голяма.

Малко преди Нова Година 12 християни празнувахме байряма на домакинята- мюсюлманка (която пък съм виждала да пали свещ на Св. Богородица, но без да се кръсти) То е ясно, че това е повече изключение, отколкото правило.

Имаше едно турско ресторантче в Англия, което посетих докато бях там. Направи ми впечетление, че единствения празник по време на който почиват беше Коледа. Иначе работеха и по време на Байрама.
А в България - да, наистина има търпимост. Не си спомням каквито и да е проблеми на верска основа. Ако има такива те са между единоверците...Разкола в Православната църква, проблемите в мюфтийството и т.н.

--------------------

Meliana
неориентиран

Регистриран: 14.10.2012
    #2968275 - 14.10.2012 19:49 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

В света толерантността ,е прикрита и фалшива.
При най-малкият спор и противоречия,толерантността може да се "изпари" и да се получат сериозни сблъсъци.
Пример -събитията в Косово и Сърбия.
Няма толерантност дори между хората от една религия ,но от различни деноминации.Пример -християните от различни деноминации непрекъснато спорят помежду си по повод различно тълкуване на Библията.Едните приемат Йехова за Бог,другите -не.
Няма толерантност дори между хората от една религия,но живеещи в различни държави.Пример -случващото се в момнета между Турция и Сирия.

commandore
неориентиран

Регистриран: 16.10.2012
    #2969105 - 17.10.2012 07:43 [Re: НаКовалЧук]

Насила хубост не става.Нека оставим човека сам да реши в какво да вярвя.Мисля,че никой от нас не е в състояние да промени възгледите на един човек в това,което вярва.Не казвам на 100 процента,но все пак,човек вярва в това в което,в повечето случаи са му казали родителите.

panter
неориентиран

Регистриран: 09.02.2013
    #3013917 - 09.02.2013 14:31 [Re: Търсач]

не ме засяга от ккви глупости се интересужате вие, но да твърдите 4е сте от ИСУС ХРИСТОС ............. от дале4 се вижда 6то за сатанински идеи и глупости предстажяте така умело на непросжетения тарсе6т духожни цености народ. Търса4 не се забаркжаи ж тези среди много хора жпоследстжие са се опитали да се измакнат но не се успя;ли истината е в исус христос.

panter
неориентиран

#3013918 - 09.02.2013 14:33 [Re: commandore]

panter
неориентиран

#3013919 - 09.02.2013 14:33 [Re: commandore]

kapitoliq
UncharteD

#3016363 - 16.02.2013 20:20 [Re: panter]

Цитат:

не ме засяга от ккви глупости се интересужате вие, но да твърдите 4е сте от ИСУС ХРИСТОС ............. от дале4 се вижда 6то за сатанински идеи и глупости предстажяте така умело на непросжетения тарсе6т духожни цености народ. Търса4 не се забаркжаи ж тези среди много хора жпоследстжие са се опитали да се измакнат но не се успя;ли истината е в исус христос.

Това на какъв език е? Истината... не се ли уморихте ??

--------------------

Tri
четящ форума отдавна
**

Регистриран: 16.07.2011
    #3020929 - 01.03.2013 17:07 [Re: kapitoliq]

Несто за садарзанието сте казеш ли , вместо за буквата?

П.П.И на мен кирилизатора не ми се появява, за това писа с конвертора от от АБВ форум и излиза с куп грески

kapitoliq
UncharteD

#3021419 - 03.03.2013 12:48 [Re: Tri]

Засто? Трябжа ли да казжам несто за "сАдАржанието"? Може би, че се пиСе с Ъ?
Про4ети по-назад, там съм го казала, сте трябжа да полозис малко усилия.
Български! Намерете си програма - има я навсякъде! Хайде стига с тези извинения

--------------------

Tri
четящ форума отдавна
**

Регистриран: 16.07.2011
    #3021448 - 03.03.2013 15:33 [Re: kapitoliq]

Tufata
член

Регистриран: 17.07.2008
От: Марс
    #3080139 - 10.08.2013 00:03 [Re: Hard Rock fan]

Отговорът - ти си това в което аз вярвам... в противен случай ще ти разбия главата

--------------------
I stood by the river
That ran red with shame
I stood in the killing fields
Where death had no name
I stood with my brothers
And away it flood
And we were one flesh, one breath, one life, one blood

Hard Rock fan

#3080236 - 10.08.2013 11:09 [Re: Tufata]

Цитат:

Отговорът - ти си това в което аз вярвам... в противен случай ще ти разбия главата

Сакън, немой, пожали умностите и бръмбарите из нея

Tufata
член

Регистриран: 17.07.2008
От: Марс
    #3080406 - 11.08.2013 13:16 [Re: Hard Rock fan]

то човек да не се пошегува

--------------------
I stood by the river
That ran red with shame
I stood in the killing fields
Where death had no name
I stood with my brothers
And away it flood
And we were one flesh, one breath, one life, one blood

Hard Rock fan

#3080467 - 11.08.2013 16:15 [Re: Tufata]

Е, то и аз се шегувам

Aumi
неориентиран

Регистриран: 28.11.2013
    #3114069 - 28.11.2013 07:58 [Re: Hard Rock fan]

Моето лино разбиране е, че трябва да бъдем толерантни към мнението и вярванията на останалите. Всеки се намира на различен етап от своето съществуване и съответно е достигнал до някакво ниво за разбиране на вярата и религията.
Религиите съдържат в себе си доста мъдри неща. Но те са остаряла форма на духовност.
Всеки един духовен търсач трябва да познава поне малко религиозните писания, да взима поука от тях, но да не е техен фанатичен последовател.

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #3214975 - 28.10.2014 10:14 [Re: Aumi]

ПРАЗНИК НА РЕЛИГИИТЕ в София,
28 септември 2014, пред Централна баня
или
Изпитай собствената си мъдрост

За първи път в историята ни се случва подобно събитие!
Представяне на шестте основни религиозни деноминации в България:
- Българската православна църква;
- Арменската апостолическа православна църква;
- Мюсюлманското изповедание;
- Католическата църква от източен обряд;
- Религиозна общност на евреите в България;
- Християнска протестантска общност.
Тук можете да видите цялата програма: http://www.catholic-bg.org/?act=news&do=detailed&id=559

И се сещам веднага и за името на столицата ни - София (мъдрост)

Ако не можете да отидете на този празник или просто мислите, че това не е вашия празник, можете да опитате едно упражнение.

УПРАЖНЕНИЕ ЗА ИЗПИТАНИЕ НА МЪДРОСТТА.
Отиваш в центъра на София, пред ЦУМ. Попритихваш за малко, изостряш поглед и бавно се оглеждаш. Нека погледът ти да тръгне от православният храм „Света Неделя”,
да премине през католическата църква „Свети Йосиф”,
после през Синагогата „Ахава и хасед”,
през джамията „Баня баши”
и накрая да спре върху стърчащия купол на църквата „Света Петка Самарджийска”.
Хайде сега да се поразходиш. Опитай точно в този ден ден, за около два часа общо да влезеш във всеки храм.
Вслушай се в собствения си глас, когато пристъпваш поредния вход на „чужда вяра”. Виж колко струва твоята, дали е в мир с другите.
Това е сериозно изпитание. Не си давах сметка, докато собствените ми крака не се запънаха пред джамията преди години. Когато все пак влязох, потънах в тишината на бялото и синьото. Беше приказно...
Не лъжи душата си, че влиза просто в музей или в паметник на друга култура! Кажи й, че влиза в храм. Изпитай вярата си! Не религията!
Ако сърцето ти трепне и тихичък глас в ухото ти каже, че може би извършваш грях, помисли си. Задай си само един въпрос: „Възможно ли е милиони добри хора по света да са грешници, само защото наричат Бога по различен начин?” И опитай да приемеш това изпитание като начало на Път.
Ако пък , отваряйки поредна порта успееш да видиш красотата във всяка приказка, приеми изпитанието като дар!
И да знаеш, че Слънцето в Душата ти е точно толкова голямо, колкото е широко скроена вярата ти!

Накрая застани във входа на „Света Петка Самарджийска” и чуй гласа на стара и премъдра София:
“...Имало едно време една благословена земя, през която минавал Големият път и магична вода бликала от душата й. Всички я искали, но само българите успели да спечелят сърцето й...”

Rozmari De Meo

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

двойна нула
прагматичен

Регистриран: 10.03.2015
    #3259524 - 11.03.2015 08:02 [Re: Hard Rock fan]

Да не допускаш някой да ти се меси в собственият мироглед, а и да не допускаш някой да ти налага своето и да оставиш другите да си вярват в каквото искат, без да се опитваш да ги променяш.

vaskoou
неориентиран

Регистриран: 05.04.2015
    #3266708 - 05.04.2015 20:52 [Re: Hard Rock fan]

Здрасти! Много интересна тема и искам да се включа:).Мисля, че всички знаем какво означава религиозна толерантност според масмедиите.Истинският въпрос е кое е добро и кое е зло за хората.Ако знаем и ако за нас е добро онова, записано в Библията, добро е влизайки в земята ни чужденците да знаят и да се съобразяват с нашата вяра, без да се страхуваме да я изповядваме, и да потушим и да не позволяваме горчилките и недостатъците на тяхната вяра да влияят на обществото ни.Но разбира се всичко това се свежда до въпроса до честта ни и ценностната ни система.Но е и зло да тръгнеш срещу чужденецът, без той да е направил нищо лошо и непочтенно към Теб, напротив винаги трябва да ги посрещаме като гости и добре дошли, но никога да не замлъква устата ни за онова, което е направил Христос.

двойна нула
прагматичен

Регистриран: 10.03.2015
    #3268311 - 13.04.2015 11:10 [Re: vaskoou]

"без да се страхуваме да я изповядваме"

А какво или кой ви пречи да си я изповядвате? Да не би чужденците да идват тук и да пречат конкретно на вашата вяра? Те си имат тяхна - вие си имате ваша и всичко е ток и жици.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 23213

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.074 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.