ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
tonkata3
провокатор

Регистриран: 22.11.2006
От: София
Re: Бог наказва ли? Какво означава "Бог е справедлив"?
    #2827338 - 09.08.2011 23:51 [Re: звездна]

Цитат:

Уау, много дълга статия, после ще е прочета по-обстойно.

Сега ще кажа нещо само по повод на това, което си написала най-долу.

Цитат:

Ето, Звездна, възгледите на Запад са това - особено при протестантизма: човек след Грехопадението няма свободна воля, той само е роб или на Бога, или на сатаната. Той е предопределен за това или има свободна воля до толкова, че получавайки едва ли не насила Божията благодат, която ЧРЕЗ него върши добро, той може само да я съхранява или да я загуби - свободата му е само в това. Именно оттам е и учението "Спасение по вяра без дела", защото за протестантите делата са дело на Бога. Защо тогава Бог наказва човека, след като човек няма свободата да пожелае дори да стори добро, защото след Грехопадението е роб на греха?

За първи път чувам, че протестантите проповядват, че на човек липсва свободна воля. Би ли посочила моля, някаква конкретна деноминация? Наистина ми стана много интересно и бих искала да науча нещо повече за това. И също че човек е само роб на Бога или сатана? Кой го казва това,кои са тези? Да, вярно, че тук там по форумите попадам на разни единични екземпляри дето твърдят подобни неща, ни никога не съм се питала от каква деноминация са?? Да не говорим, че въобще не бих го нарекла масово явление или основна черта на протестантизма.

А какво е това учение за "спасение по вяра без дела"?
Кой го изповядва?
Спасението е по благодат чрез вяра + дела. Вярата и делата са двете весла на една лодка, само с едното духовният живот попада в застой.
Делата са резултат на вярата, и точно такива дела цени Бог.
Защото е възможно да има и дела без вяра и без да е имало промяна и обновление на сърцето. Също така и някой може да се мисли за много вярващ и да парадира с вярата си, но ако ги няма добрите дела, като резултат на тази вяра, значи всичко е празни приказки. Вярата и делата вървят заедно, като делата са следствие на вярата в Бога. Според мен погрешно се мисли, че протестантите настояват за спасение само чрез вяра, а видиш ли пренебрегвали делата. Няма такова нещо. Това, което осъждат протестантите е, че само добри дела биха били достатъчни за спасението, т.е. човек може и да върши добро, но то може да бъде и с користни цели и да не идва от обновено сърце, нито да има истинска и животворяща връзка с Бога. Ще спасят ли такива дела човека, ако и да са добри сами по себе си? Не, нали? Бог ще зачете обаче делата, които са резултат на силната вяра, и които са плод от действието на Святия Дух в човека.
Затова не може да има спасение на този, който вика, че има вяра, а няма дела, като плод на вярата, нито на онзи, който върши добри дела, сами по себе си, но сърцето му е далеч от Бога и в душата си таи непокрство и гордост.

Цитат:

По-скоро авторът казва, че атеиста не просто НЕЗНАЕ дали Бог съществува, НЕ просто е безразличен, че съществува, а той го мрази т.е. не се мрази нещо, което знаеш, че не съществува. А това е съвсем целенасочена и съзнателна позиция на бунт и отхвърляне на Бога

Да, разбрах те. Но както ти казах, такива атеисти не съм срещала. Атеиста не е човек, който мрази Бог, защото това означава, че той вече не е атеист, а вярващ в съществуването на една висша сила. Ако човек вече е убеден, че такава висша сила съществува, той за нищо на света не би могъл да бъде наречен атеист. Т.е. той вече е вярващ в съществуването на Бога, но съзнателно се обявява против Него, понеже не му е харесало нещо от Неговия характер например. Това е човек вече взел решение - за или против Бог.
Докато истинският атеист не е взел решение за или против Бог, понеже той въобще не вярва в съществуването Му, нито се интересува от Библии, нито пък го вълнуват духовните неща. Според мен това са поне 99% от атеистите. А за другите, за които говори автора, това са малка групичка от хора,които ти ги описах доста добре в предния си постинг. За тази група хора съм съгласна, че е приложимо горното твърдение. Но не и за обикновените атеисти.
На обикновените атеисти Бог им е безразличен съвсем, нито вярват в Неговото съществуване, нито Библия отварят.

Ок, делата са РЕЗУЛТАТ от силна вяра, но тези дела плод ли са/дело ли са на човека или само на благодатта на Бога вследствие на това, че той вярва?
И още - вярата дело и на човека ли е или само на Бога?

И все пак виж статията - дълга е, да, ама ако я редактирам може да стане неразбираема.

Атеиста е ВОЙНСВАЩ неверник, не безразличен неверник, на който не му пука и не го интересува. Това е разликата

--------------------
Блез Паскал-математик: "На света няма нищо по-велико от Иисус Христос, а в Иисус Христос няма нищо по-велико от Неговата жертва".
Деян.4:12 "ПОД НЕБЕТО НЯМА ДРУГО ИМЕ, НА ЧОВЕЦИ ДАДЕНО, ЧРЕЗ КОЕТО ТРЯБВА ДА СЕ СПАСИМ".

Редактирано от tonkata3 (09.08.2011 23:52)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
flyfisher

Регистриран: 19.10.2010
От: TX
    #2827342 - 09.08.2011 23:56 [Re: tonkata3]

Повечето неща които прочетах от поста са яки изкривявавния на истината (глупости), не ме разбирай погрешно нищо лично нямам към теб. Но неразбирането просто води до големи заблуди.

До Бог ще обвини всеки непокаял се и неприел Исус за спасител, а това са доста стотици милиони хора. Затова в преносен смисъл е казано - тясна е вратата и тесен е пътят на спасението и малцина минават по/през него.

Редактирано от flyfisher (09.08.2011 23:59)

tonkata3
провокатор

Регистриран: 22.11.2006
    #2827346 - 10.08.2011 00:08 [Re: flyfisher]

Цитат:

Повечето неща които прочетах от поста са яки изкривявавния на истината (глупости), не ме разбирай погрешно нищо лично нямам към теб. Но неразбирането просто води до големи заблуди.

До Бог ще обвини всеки непокаял се и неприел Исус за спасител, а това са доста стотици милиони хора. Затова в преносен смисъл е казано - тясна е вратата и тесен е пътят на спасението и малцина минават по/през него.

Интересно тогава, защо някои са преминали от смърт към живот преди Страшния съд тогава? Не се казва - "ще минат", а СА ПРЕМИНАЛИ. Защо е казано на хората на земята, че "царството божие вътру във вас е" - КАК МОЖЕ ДА СА В ЦАРСТВОТО БОЖИЕ ПРЕДИ РЕШЕНИЕТО НА СТРАШНИЯ СЪД?
[5:24] Истина, истина ви казвам: който слуша словото Ми и вярва в Оногова, Който Ме е пратил, има живот вечен, и на съд не дохожда, а е минал от смърт към живот.
Ето това имах предвид като споменах тук някъде, че протестантите просто ползвате юридическия възглед за Бог и Сташния съд на католиците - по примера на римското право те си представят Бог като Съдия, дявола като обвинител... съдени процеси, доказателства, разпити... А всичко е толкова просто - или тук на земята си в едно с Бог и това е непроменимо от някаква си смърт на тялото, или още казано "Царството Божие вътре във вас е" т.е. още тук си в "рая", в единение с Бога или си в "ада" т.е. още жив ти си умрял, самоосъдил се в "ада", в отделеност от Бога. Това се решава тук на земята още, а не след някакъв период след време - период на разпити, сметки и калкулации, съдебни процеси, строги съдии, наказания и оправдания. Да, и ние понякога така се изразяваме, но това е за "образност" по-скоро, а не разбиране буквално.

Бог е милостив и част от Справедливостта Му е да прояви и Своята милост. Припомни си за платата на работниците - всеки е работил различно, но... получава една и съща надница. Справедливо е Бог да бъде и милостив

--------------------
Блез Паскал-математик: "На света няма нищо по-велико от Иисус Христос, а в Иисус Христос няма нищо по-велико от Неговата жертва".
Деян.4:12 "ПОД НЕБЕТО НЯМА ДРУГО ИМЕ, НА ЧОВЕЦИ ДАДЕНО, ЧРЕЗ КОЕТО ТРЯБВА ДА СЕ СПАСИМ".

Редактирано от tonkata3 (10.08.2011 00:15)

звездна

Регистриран: 08.04.2007
    #2827363 - 10.08.2011 01:16 [Re: tonkata3]

Цитат:

Ок, делата са РЕЗУЛТАТ от силна вяра, но тези дела плод ли са/дело ли са на човека или само на благодатта на Бога вследствие на това, че той вярва?

И все пак виж статията - дълга е, да, ама ако я редактирам може да стане неразбираема.

Атеиста е ВОЙНСВАЩ неверник, не безразличен неверник, на който не му пука и не го интересува. Това е разликата

Тонке...някак не виждам логика във въпроса ти?
Нали ти написах какво мисля по въпроса? Може би не си ме разбрала?

Какво значи едно дело плод на човека ли е, или само на благодатта на Господа? Не го разбирам аз този въпрос...
Има хора, които вършат делата си без Господа, те може да бъдат добри или зли. Това са невярващите, които могат да вършат добри дела и без това да е плод на вярата им в Бога.

Вярващият върши добри дела, но с едно обновено сърце, затова и мотивите му са честни и святи.
Или иначе казано, човек върши добри дела, поради благодатта на Бога, която действа в него, чрез Святия Дух, който му дава правилна мотивация, със сърце променено и новородено.
Човек е изпълнителя, а Бог е вдъхновителя на делата.
Как така ти ги разделяш?

Какво значи за теб делата да са само от човека и отделно само от блгодатта на Господа? Аз нещо не мога да си представя каква е тази ситуация...??

Делата са резултат от вярата, те се извършват от човека, но под влиянието на обновяващото присъствие на Бога в сърцето.
Двама са участниците - Бог дава мотивацията, човека е изпълнител.

Не знам как по-ясно да го кажа.

Цитат:

Вярата е дар от Бога към човека. Човека не може да се насили да произведе вяра, единствено Бог може да я произведе.
Човека се ражда грешен с бунт в сърцето си, той няма естествено предразположение да търси Бог. Бог е активната страна, Той търси грешника, Той умолява чрез Святия Дух...Бог е този, който дава и покаянието и себепредаването и новорождението.

А за атеистите ти казах моите наблюдения какви са.

--------------------
Sola scriptura

ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #2827450 - 10.08.2011 11:33 [Re: tonkata3]

Навремето се опитахме да поразнищим проблема с теодицеята ,но доникъде не стигнахме
Разбираемо ,големите философски мозъци още се опитват разнищят Божията Справедливост на съставните и части ,но и те без особен напредък ....
В онази тема се питах
Цитат:

дали не влизаме сами в капан на заблуди изтъквайки и изтиквайки напред Божията Доброта и Любов ,а?Капан ,който води към разочарование.Гледах по Дискавъри филм ,в който компютърно създадоха съвършено красиво лице на човек и съвършено грозно-парадокса беше,че двата образа много си приличаха...Грешността и несъвършенството на човешките понятия и възприятия подвеждат
"Той няма Образ и Форма,но ние сме принудени ,в Писанията и проповедите да Му приписваме с по-несъвършения си взор сетивни елементи ,поради собствената си ограниченост ."(Параши,Мидраши и коментари гл .39)
Или Библията няма за цел да даде отговор на въпроса за произхода на Злото, а да покаже, че Бог е спасението от него (злото).В Псалом 52 се пита:
-има ли кой да РАЗБИРА,да търси Бога?
Дали наистина разбираме или само си мислим,че разбираме и тази увереност ,че знаем Истината не ни води в задънена улица...Раби Хилел в Пирке Авот(1:13)казва-Който не прибавя към познанието-отнема познание,който спре да учи-спира да живее!Ако не се вслушаш в Реалността ,къде си?

Все още си мисля ,че приписвайки човешки чувства на Бог ,грешим,защото както човек е несъвършен ,така и чувствата и усещанията му са несъвършени ,как тогава с несъвършените си възприятия би разбрал Абсолютното Съвършенство на Бог
То е като да се опитваш с палец да закриеш Слънцето .....

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

Търсач
сахаджа йога
**

Регистриран: 27.10.2009
    #2827474 - 10.08.2011 13:20 [Re: Ellia]

Цитат:

Все още си мисля ,че приписвайки човешки чувства на Бог ,грешим,защото както човек е несъвършен ...

Така е. Гърците обрисуваха своите Богове като хора и западнаха.

--------------------
"Аз съм Утешителя обещан от Христос"-Шри Матаджи Нирмала Деви

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2827475 - 10.08.2011 13:21 [Re: tonkata3]

Цитат:

Ок, но това "да се покае, не винаги помага..." - в смисъл помощ за кое, за какво "не винаги помага"?

В смисъл на справедливостта според човешката гледна точка. Според гледната на точка на Светото писание и Добротолюбието - да, покаянието е необходимо.
Нека видим(може би да повторим отново) какво е покаяние според Добротолюбието.
Покаяние - обрат в съзнанието, отхвърляне на греха, обръщане към Бога, цялостна промяна в поведението, мисли¬те, думите, делата.
Според Иисус Христос от по-горните цитати се вижда, че невинни хора могат да загинат, също така невинни да страдат, само заради целите Божий, които са извън нашите представи и разбирания. Той обаче казва на учениците си, че ако не се покаят всички така ще загинат. Или и Той, както и Йоан Кръстител преди него ги съветва, че спасително за тях ще бъде покаянието. Покаянието не винаги помага е казано в смисъл, че то няма отношение спрямо човешката справедливост. Ние можем да се покаеме, дори да сме светци и пак да пострадаме...Житията са жив пример за това. Иначе за човек, който иска да бъде християнин, покаянието е задължително, защото става дума за отхвърляне на греха и обръщане към Бога, става дума за цялостна промяна на човека в мисли и дела...

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #2827486 - 10.08.2011 14:18 [Re: Ellia]

Цитат:

Навремето се опитахме да поразнищим проблема с теодицеята ,но доникъде не стигнахме

Аз също много съм мислила по въпроса поради что е допуснато злото в света (извън избора на Адам и Ева, собствен и свободен и навъпреки волята на Бог, понеже е ясно, че то (злото) е отпреди тях в наличност).
Мислейки, съм се консултирала и с по-знаещи от мен и се е оказало, че....сме мислели в една насока.
Библията говори за злото (греха) в света, т.е. за появата му, като за "тайна".
"Защото оная тайна, сиреч, беззаконието, вече действува, но само догдето се отмахне отсред оня, който сега я възпира" (2 Солунци 2:7)

Съфорумникът Малък е казал нещо, което споделям напълно като размисъл и аз.

Цитат:

Бог допусна тази дълга борба срещу злото,за да се развие във всичките си форми и нюанси ,за да бъде осъдено и никога повече да не се появи.

По всичко личи, че появата и разкриването до край, в "пълния му блясък" на греха е необходимост, жизнено важна - заради окончателното изкореняване на злото във Вселената. За да се вкуси греха с всичките, съпътстващи го екстри, преди да бъде унищежен завинаги.
Заради това и "забавеното" унищожаване на сатана и допуснатата възможност той да вилнее.

звездна

Регистриран: 08.04.2007
    #2827629 - 10.08.2011 20:07 [Re: tonkata3]

"По този начин се е родил атеизмът и именно Западът е мястото на неговото раждане. Атеизмът е бил неизвестен на източното християнство докато западното богословие не проникнало и в него.[2] Атеизмът е пряко следствие на западното богословие. Атеизъм – отрицание и отречение от злия Бог[3]. Хората станали атеисти, за да могат, закривайки очите си, подобно на щрауса заравяйки главите си, да се спасят от Него. Атеизмът, това е отрицание от католическия и протестантския Бог. Атеизмът не е нашият истински враг. Нашият истински враг, това е фалшифицираното и извратено „християнство”.
В действителност хората просто възприемат Бога като враг в собствения смисъл на думата. Отрицанието на Бога, това е мъст, атеизмът – реванш.
"

Мисля, че автора май здравата се е объркал що значи атеизъм.

Според него атеистите без всякакво съмнение вярват в наличието на една по-висша сила ( Бог), и даже имат отношение към Него - мразят го.
За да мразиш някого, той трябва да съществува и ти да си убеден в това.

Но това не е така. Определението за атеизъм е друго:

Атеизъм - кратко описание

Атеизъм (от гр. "безбожие") е система от възгледи, която отхвърля духовното и религията като цяло. Един от основните постулати на научния атеизъм е, че религията и науката са взаимноизключващи се феномени.

Позовавайки се на липса на собствени свидетелства за съществуването на нематериални сили, атеистите отричат съществуването на духовни, безплътни същества. Атеистите вярват, че светът, който видимо ни заобикаля, е единствен и самодостатъчен. Вярата в Бог - Творец и Крепител на всемира и вярата в безсмъртието на човешката душа, атеистите считат за човешко творение.

Отричайки съществуването на Бог, атеистичният светоглед създава своя философия на живот без Бог. Атеизмът утвърждава първостепенното значение на човека и на човешката личност, сновавайки се на светския хуманизъм и натурализма. Широко лансираната еволюционна теория на Дарвин е едно от знамената на атеизма, въпреки доказаната й антинаучност и недоверие към нея в широки кръгове от населението.

Атеизмът представлява светоглед, убеждение, което изключва съществуването на каквото и да е свръхестествено същество - божество, дух, нематериални сили или задгробен живот. Терминът атеизъм (на френски: athéisme, от athée, което означава атеист, на гръцки: Αθεος, атеос, което означава безбожен: образува се от гръцката представка α- (а-), която значи без или не + Θεός, теос, значещо бог; думата има индоевропейски корени) в буквален превод означава „без вяра в който и да е бог“.

Атеизмът отрича съществуването не само на личен бог или богове, но и наличността на други свръхестествени реалности от всякакъв вид, които нямат своето обективно основание в материята и не се подчиняват на законите на природата в тяхното взаимодействие.

--------------------
Sola scriptura

Erosaria
оптимист

Регистриран: 20.09.2004
    #2827636 - 10.08.2011 20:21 [Re: звездна]

взето от Уикипедия:

Заедно с отричането на „безсмъртната душа“ атеизмът не признава и личното безсмъртие. За него битието на отделния човек е само миг от потока на битието на цялото човечество, устремен към бъдещето.

ПП: ако споменеш атеизъм през няколко форума по-долу...
ще ти обяснят, че е сатанизъм

--------------------
Животът е такъв, какъвто сам си го направиш!!!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ***
Брой показвания: 15632

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.018 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.