ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
Re: Второто пришествие-що е то?
    #3312369 - 14.10.2015 14:59 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Цитатът, който си посочила от Коринтяни (не Римляни, а Коринтяни)

Подвели са ме (там, от където го копирах). Което не променя смисъла на казаното. Колкото до идеята "всичко да е извън контекст"- нямаше да пояснявам контекста, ако такава съществуваше.
Цитат:

Павел говори за дарбите за служение в църквата. Тялото е метафора за църквата, на която главата е Христос. /"Неговото тяло, което е църквата"/. Многото части на тялото са различните вярващи в църквата, всеки със своята ценност и всички заедно - тялото Христово, т.е. Неговата църква.

Ето тук ми се струва, че имаме съществено разминаване. Не на това което пише, а в прОчита на написаното.
За служба- не става въпрос за църковно богослужение, а за личното служене на Бога, което между другото, може да няма връзка с която и да е религия, а с вътрешната етика на човека.
Под "църква" в случая според мен не може да се разбира църквата като институция. Такава административна единица по онези времена едва ли е съществувала. Но за "църква" като общност от вярващи- тук съм съгласна. Още веднъж- обединени от пребиваването си в Христа.
И от тази гледна точка аз не намирам никакво противоречие на идеята за въплъщение в много земни тела нито с цитираното в по- горния пост, нито с Матей. Всъщност, самия той си казва: "Който чете, нека разбира".

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #3312376 - 14.10.2015 15:36 [Re: асегаде:)]

Имах предвид цитата от Коринтяни, че е съвършено извън контекста на темата "Второ пришествие". За второто пришествие, в Библията има много стихове - ясни, категорични и точно е описано, в това число и самият Христос ясно описва какво и как. Тоест: говорейки за второ пришествие, ни интересува (или поне би следвало) как то е описано в Писанието.

А в Коринтяни цитираното - става дума действително за служенето на Бога (лично), но не "на коя да е религия", а на християнската, щото все пак за църквата на Христос говорим (и пише в Библията). И никъде не твърдя, че е институционална църква. Именно за различните дарби за служение в църквата на вярващите на Христос става дума в тези стихове (даже ако оставим настрана истинския контекст, а именно: че има някои отклонения в църквата в Коринт, които Павел порицава).

А за "въплъщението в много земни тела" явно не разбирам какво точно имаш предвид. Подобно нещо в Библията изобщо отсъства. Никъде няма и помен за подобно. Така че, не разбирам какво точно имаш предвид и какво общо с второто пришествие или с онова, което Павел обяснява на църквата в Коринт.

ми аз съм си

#3312654 - 15.10.2015 10:38 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

А за "въплъщението в много земни тела" явно не разбирам какво точно имаш предвид. Подобно нещо в Библията изобщо отсъства.

Мисля, че и обратното- че ще се въплъти в един- единствен човек. Останала съм с впечатление, че се допуска по подразбиране.
Цитатът от Коринтяни няма никакво отношение към Второто пришествие, но има отношение към тълкуването на моя въпрос от преди няколко поста.
Гледано през тази призма,(че служителите са части от Христовото тяло), на мен глава 24 от Евангелието на Матей ми беше много показателна, буквално в картини. Едни от тях- за събитията във външния свят, а други- за процесите, които има да станат във вътрешния.
Идвайки и изразявайки се чрез Божиите служители, Второто пришествие е възможно да се случи незабелязано за едни(тези, които очакват да го видят извън себе си) и ясно като светкавица в небето за други (които ясно осъзнават, че са част от Него).

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Hard Rock fan

#3312655 - 15.10.2015 10:58 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Мисля, че и обратното- че ще се въплъти в един- единствен човек. Останала съм с впечатление, че се допуска по подразбиране.

Извини ме, но това е софизъм. Има ЕДИН Бог. Този един Бог стана човек "Словото стана плът" означава "Словото стана човек"). Един Бог ще дойде отново - същият, Христос.

В Деяния ясно е записано: "Тоя Исус, Който се възнесе от вас на небето, така ще дойде както Го видяхте да отива на небето."

Не може да е сериозен, или валиден аргументът "не пише никъде", при положение, че : 1) - не е вярно, ПИШЕ и го пише на много места.
Дори да беше вярно, пак не е аргумент "не пише, значи си подразбираме каквото ни се иска", като не обръщаме внимание на това какво ПИШЕ.

Цитат:

Цитатът от Коринтяни няма никакво отношение към Второто пришествие,

Абсолютно никакво.

Цитат:

Второто пришествие е възможно да се случи незабелязано за едни

Е това е на бялото, да се вика черно. Вече ти цитирах един стих:
"така ще дойде както Го видяхте да отива на небето". Точно така - ВИДИМО. За всички.

Нека пак прочетем какво казва Христос, когато учениците му го питат как ще се разпознае второто пришествие:

"слънцето ще потъмнее, луната няма да даде светлината си, звездите ще паднат от небето и небесните сили ще се разклатят. Тогава ще се яви на небето знамението на Човешкия Син; и тогава ще заплачат всички земни племена като видят Човешкия син идещ на небесните облаци със сила и голяма слава."

" Защото както светкавицата излиза от изток и се вижда дори до запад, така ще бъде пришествието на Човешкия Син."

Ако ти продължаваш да смяташ, че някои няма да разберат или видят това...ами твое право е, ама това вече са свободни съчинения, противоречащи на написаното, а аз по тях нямам интерес да дискутирам.

Ако пък с "въплъщаване в много тела" говориш за много Христосовци, това е някаква идеология, която няма нищо общо с ПИСАНОТО, няма нищо общо Христос.
Но и за нея ПИСАНОТО ни предупреждава - че ще се пробват да ни пробутват плява:

"Исус в отговор им каза: Пазете се да ви не заблуди някой;защото мнозина ще дойдат в Мое име казвайки: Аз съм Христос, и ще заблудят мнозина."

'И много лъжепророци ще се появят и ще заблудят мнозина."

"Тогава ако някой ви каже: Ето тук е Христос, или: Тука, не вярвайте;
защото ще се появят лъжехристи, и лъжепророци".

"Прочее, ако ви кажат: Ето, Той е в пустинята; не излизайте; или: Ето Той е във вътрешните стаи; не вярвайте."

ми аз съм си

#3312682 - 15.10.2015 16:14 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Извини ме, но това е софизъм. Има ЕДИН Бог. Този един Бог стана човек "Словото стана плът" означава "Словото стана човек"). Един Бог ще дойде отново - същият, Христос.

Не мога да влияя на това как ще го възприемеш и съответно- наречеш. От останалата част на цитата съм съгласна единствено с това "Има ЕДИН Бог"
Има един такъв момент, в който разминаването става повече, отколкото сходството. И то не се дължи на верността или неверността на учението, а на различния поглед върху него. Когато една дискусия се превърне в спор, от нея никой нито печели, нито научава, иначе всеки се блазни от възможността да моделира по своя /правилен/ образ мисленето на конкурента. Сполай ти и със здраве.

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Hard Rock fan

#3312726 - 15.10.2015 19:25 [Re: асегаде:)]

При все да ми се струва излишно, щото смятам да е знайно (поне сред тези, които наистина се интересуват какво пише в Библията - не какво не пише), и при все, че няма нищо общо с Второто пришествие (нещо обичайно в тази тема), то, следва да се има предвид, че съвсем неслучайно има две различни думи - "плът" и "тяло", респ. sarx и soma, които ползват Библейските автори.
Та "sarx", на български преведено като "плът", има значение НЕ на "тяло", а на човек, човешко същество, човешка природа.
И затова в Йоан 1:14 четем "Словото стана плът" - това не значи "Бог стана тяло", а означава - Бог (Логосът) стана човек.

И затова, е записано - "се роди по плът Христос, Който е над всички Бог", което ще рече: роди се като човека Христос, Който е над всички Бог".

Или, както е записал проф. Шиваров (и може да бъде открито и във всеки библейски конкорданс).

Цитат:

Плът 1. МЕТАФОРА за физическата природа на човека, за физическите взаимоотношения между хората и за тяхното потомство. Често се използва във връзка с човешката природа на Христос.
Йоан 1:14; Деян. 2:30; I Петър 3:18; I Йоан 4:2-3 (РИ -- 4:2); Римл. 1:3; 9:3,5; I Кор. 15:39; II Кор. 4:11; Еф. 2:15; Кол. 1:22; I Тим. 3:16; Евр. 2:14

Докато "soma" (тяло) си се ползва точно като "тяло" (буквално тяло и в случая с Църквата на Христос - метафорично). И като такова е ползвано в дискутираните стихове в 1 Коринтяни 12.

И, както и в Библията пише - става дума за църквата на Христос. Той е Главата, Църквата е тялото.

Пояснено отново от Шиваров:

Цитат:

Тяло Една от МЕТАФОРИТЕ, характеризиращи Църквата. Водена от Христос, Църквата е една жива общност (подобно на тялото) и всеки неин член (както всяка част на тялото) е в органична взаимовръзка с всички останали членове.
Римл. 12:4-5; I Кор. 10:16-17; 12:12-27; Еф. 1:23; 2:16; 3:6; 4:4-16; 5:23,30; Кол. 1:18; 2:19

Иначе, аз към дискусиите по Библията (както към Нея самата) се отнасям изключително сериозно, но когато се подценява написаното в Нея, за сметка на "неписаното" (от непрочелите какво наистина е написано)....губя интерес. Съжалявам.

А и накрая, да ти кажа какво представлява аргументът "никъде не пише, че..." (дори да е верно, което не е случаят, който коментираме).

Ще ти дам пример с твърдение, което е верно (за разлика от онова, което си цитирала от някой, който не познава Библията).

Никъде в Библията не пише, че Христос не е дядо Мраз. Значи, по подразбиране, Той е дядо Мраз.

Ако представя подобно съждение, смятам, че е обидно. И не знам как бих очаквала някой да си отделя от времето, за да ми отговаря и дискутира с мен.
Казвам ти го най-добронамерено: човек трябва да си преценява как подхожда по даден въпрос, ако наистина го интересува как е и очаква, някой да си отделя време и труд, за да дискутира.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 13716

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.