ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
бледоликия
бродещия бродяга

Регистриран: 15.08.2004
От: В истинния свят
Второто пришествие-що е то?
    #2981773 - 22.11.2012 22:43

Здравейте
Според официалната църква такова нещо като прераждането не съществува. Как тогава ще се случи пришествието??
Разумни и Здрави

--------------------
Да чуеш цветове и видиш звуци.....

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
Re: Второто пришествие-що е то?
    #2981849 - 23.11.2012 10:14 [Re: бледоликия]

Най-първо....ще направя едно уточнение. "Официалната църква" не е една. Но да, нито една християнска църква, не намира, че има такова, като прераждане, просто защото подобно няма в Библията.

А християните основават вярата си на Писанието.

А как ще се случи Второто Пришествие, съвсем ясно е отразено и пророкувано на много места в Писанието.

Самият Христос е разказал как точно:

Примерно в Матей 24-та глава:

"14 И това благовестие на царството ще бъде проповядвано по цялата вселена за свидетелство на всичките народи; и тогава ще дойде свършекът.
15 Затова, когато видите мерзостта, която докарва запустение, за която говори пророк Даниил, стояща на светото място, (който чете нека разбира),
16 тогава ония които са в Юдея, нека бягат по планините;
17 който се намери на къщния покрив да не слиза да вземе нещата от къщата си;
18 и който се намери на нива да се не връща назад да вземе дрехата си.
19 А горко на непразните и на кърмещите в ония дни!
20 При това, молете се да се не случи бягането ви зиме или в съботен ден;
21 защото тогава ще има голяма скръб, небивала от началото на света до сега, и каквато не ще има.
22 И ако да не се съкратяха ония дни, не би се избавила ни една твар; но заради избраните, ония дни ще се съкратят.
23 Тогава ако някой ви каже: Ето тук е Христос, или: Тука, не вярвайте;
24 защото ще се появят лъжехристи, и лъжепророци, които ще покажат големи знамения и чудеса, така щото да заблудят, ако е възможно, и избраните.
25 Ето предсказах ви.
26 Прочее, ако ви кажат: Ето, Той е в пустинята; не излизайте; или: Ето Той е във вътрешните стаи; не вярвайте.
27 Защото както светкавицата излиза от изток и се вижда дори до запад, така ще бъде пришествието на Човешкия Син.
28 Дето бъде мършата, там ще се съберат и орлите.
29 А веднага след скръбта на ония дни, слънцето ще потъмнее, луната няма да даде светлината си, звездите ще паднат от небето и небесните сили ще се разклатят.
30 Тогава ще се яви на небето знамението на Човешкия Син; и тогава ще заплачат всички земни племена като видят Човешкия син идещ на небесните облаци със сила и голяма слава.
31 Ще изпрати Своите ангели със силен тръбен глас; и те ще съберат избраните Му от четирите ветрища, от единия край на небето до другия.

32 А научете притчата от смоковницата: Когато клоните й вече омекнат и развият листа, знаете, че е близо лятото.
33 Също така и вие, когато видите всичко това, да знаете, че Той е близо при вратата.
34 Истина ви казвам: Това поколение няма да премине, докле не се сбъдне всичко това.
35 Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат.
36 А за оня ден и час никой не знае, нито небесните ангели, нито Синът, а само Отец.
37 И като бяха Ноевите дни, така ще бъде пришествието на Човешкия Син.
38 Защото, както и в ония дни преди потопа, ядяха и пиеха, женеха се и се омъжваха, до деня до когато Ное влезе в ковчега,
39 и не усетиха, до като дойде потопът и завлече всички, така ще бъде и пришествието на Човешкия Син.
40 Тогава двама ще бъдат на полето; единият се взема, а другият се оставя.
41 Две жени ще мелят на мелницата; едната се взема, а другата се оставя.
42 Затова бдете, защото не знаете в кой ден ще дойде вашият Господ. "

Всъщност първото и второто идване на Христос са обвързани....и това, че е дошъл, както е пророкувано в Писанието първия път, прави християните да не се съмняват, в което казва Писанието и за второ Му идване, както е обещал:
Евреи 9:28 - "така и Христос, като биде принесен веднъж, за да понесе греховете на мнозина, ще се яви втори път, без да има работа с грях, за спасението на ония, които Го очакват."

Как ще случи Второ идване пак е описано на много места (освен в Матей 24-та глава):

"Тоя Исус, Който се възнесе от вас на небето, така ще дойде както Го видяхте да отива на небето." (Деяния 1:11)

"Сам Господ ще слезе от небето с повелителен вик, при глас на архангел и при Божия тръба" (1Сол. 4:16).

"Ето, иде с облаците; и ще Го види всяко око, и ония, които го прободоха; и всички земни племена ще възридаят за Него. Така е. Амин" (Откровение 1:7)

И това далеч не са всички стихове, които описват Второ пришествие, но доволно, за да дадат впечатление като как ще бъде.

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2981850 - 23.11.2012 10:21 [Re: бледоликия]

Цитат:

Според официалната църква такова нещо като прераждането не съществува.

Сериозно
Я дай някакво доказателство с официалноцърковен произход!

ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #2981853 - 23.11.2012 10:47 [Re: toto2]

Сайтът на БПЦ

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

toto2
от маалата

#2981855 - 23.11.2012 10:56 [Re: Ellia]

Цитат:

Сайтът на БПЦ

Покрусен съм
Обаче има и нещо успокоително:

Цитат:

Вярно е, че Библията никъде не отрича прераждането.

Да живее Библията

Hard Rock fan

#2981858 - 23.11.2012 11:15 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Сайтът на БПЦ

Покрусен съм
Обаче има и нещо успокоително:

Цитат:

Вярно е, че Библията никъде не отрича прераждането.

Да живее Библията

Всъщност, Библията изобщо не се занимава с идеята за "прераждане", просто защото подобна (идея), й е напълно чужда.
Аз хубаво цитирах един стих от Евреи по повод второто пришествие, но пропуснах стиха над него ("И тъй като е определено на човеците веднъж да умрат..."), който, спокойно може да се приеме, като "отричащ" прераждането (пак казвам, за "отричане" е абсурдно да се говори, просто защото, не се отрича мисъл (идея), каквато отсъства изобщо).

toto2
от маалата

#2981859 - 23.11.2012 11:18 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Всъщност, Библията изобщо не се занимава с идеята за "прераждане", просто защото подобна (идея), й е напълно чужда.

Каке, кое е "чуждо" на Библията и кое - не, може да каже единствено Създателя й. Нека не го заместваме в тази му функция

Hard Rock fan

#2981860 - 23.11.2012 11:27 [Re: toto2]

Е, ама Писанието е предоставено от Създателя Си на нас, за да го четем, изследваме и изучаваме.

Тааа, ако човек е достатъчно запознат, може да види (не е трудно), че подобна идея отсъства изобщо в Писанието.

Даже, ако си стори труд, може да намери достатъчно моменти, които много ясно отразяват, че човек умира веднъж и бива възкресен веднъж. Това поне, доволно е описано.

звездна

Регистриран: 08.04.2007
    #2982037 - 24.11.2012 03:29 [Re: toto2]

Цитат:

Цитат:

Сериозно

Тото, ти не беше ли християнин? Или бъркам?

Щото ако си християнин, би трябвало да знаеш, че учението за прераждането и християнството нямат допирна точка, даже вазаимно се изключват.

--------------------
Sola scriptura

cveteto70
novata
**

Регистриран: 20.08.2012
От: софия
    #2982054 - 24.11.2012 09:13 [Re: бледоликия]

аз вярвам в прераждането.вече има много доказателства за това.и въобще не ме интересува църквата какво мисли по този въпрос.там са най големите дяволи.самата баба ванга не ги долюбваше.

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #2982066 - 24.11.2012 10:30 [Re: бледоликия]

Официалната църква не казва, че прераждането е единствения начин да се случи второто пришествие. Благодаря на Фенката,че е извадила най- точните цитати. Според мен те са мястото, където трябва да погледнем.
Раждането някак не ми пасва- представете си Христа пак младенец и пак време за узряване....
Ясно си го пише:
Цитат:

Защото както светкавицата излиза от изток и се вижда дори до запад, така ще бъде пришествието на Човешкия Син.

От тук нататък.........
В библията на много места пише "Човешкия син". Къде е указано, че под "Човешки син", се подразбира само Исус?
Когато става въпрос за син на Бог и човек, то тогава библията и църквата лъжат ли ни, когато ни казват, че всички сме деца на Бог?
Не познавам свещените книги на другите религии, но като дете препрочитах "Древногръцки митове и легенди", където е пълно с герои, родени от Богове и от хора. Не вярвам в случайности.
Ако условието е било Исус да бъде единствен син на Бог поради непорочното си зачатие, защо никъде не пише такова нещо?
И защо ни е обещано второ пришествие?

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Hard Rock fan

#2982086 - 24.11.2012 13:01 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Когато става въпрос за син на Бог и човек, то тогава библията и църквата лъжат ли ни, когато ни казват, че всички сме деца на Бог?

Мне, не лъжат, че сме деца на Бог, но това не е буквално.

Йоан в началото на Евангелието, казва за Христос:
В началото бе Словото; и Словото беше у Бога; и Словото бе Бог.

Казва и следното: "У Своите Си дойде, но Своите Му Го не приеха."

И веднага в следващия стих уточнява:

на онези, които Го приеха, даде право да станат Божии чеда, т. е. на тези, които вярват в Неговото име"

Сега малко по-подробно за Божиите деца

Евреите, когато са наричали Бог - "Авва" (а то не е много често срещано обръщение в СЗ и означава нещо като "татко"), са се обръщали към него с "Отче наш", а не и "Отче мой"). Никога не са си позволявали да наричат Бог "Отец ми". Понякога е възможно да казват "Отец ни", при това...винаги придружено с "Който си в Небето".

Самият Христос препоръчва: "Когато се молите, думайте: Отче [наш, Който си на небесата], да се свети Твоето име; да дойде Твоето царство, [да бъде Твоята воля, както на небето, така и на земята];"

Исус, обаче, и винаги казва "Отец ми", а не "Отец ни", което иде да подчертае една специална връзка с Бог, която само Исус има. Примерно (но не само): "А Исус им отговори: Отец Ми работи до сега, и Аз работя."
И евреите са разбрали подчертаното без съмнение - "Прави себе си равен на Бога"....и "затова юдеите искаха още повече да го убият - "....но и правеше Бога Свой Отец, и така правеше Себе Си равен на Бога." (Йоан 5:18). Всъщност, ако разгледаш внимателно делото на синедриона и присъдата....тя не е за нещо, което Христос е извършил, а за онова, за което се представя: Бог, дошъл в човешко естество.

"Първосвещеникът му каза: Заклевам Те в живия Бог да ни кажеш: Ти ли си Христос Божият Син?
Исус му каза: Ти рече. Но казвам ви, от сега нататък ще видите Човешкия Син седящ отдясно на силата и идещ на небесните облаци.
Тогава първосвещеникът раздра дрехите си (нещо, което е било забранено в публично дело на свещеници, б.м.) и каза: Той богохулствува! Каква нужда имаме вече от свидетели? Ето сега чухме богохулството. Вие какво мислите?
"

Или
"Отец Ми, Който Ми ги даде, е по-голям от всички; и никой не може да ги грабне от ръката на Отца.
Аз и Отец едно сме.
Юдеите пак взеха камъни за да Го убият.
Исус им отговори: Много добри дела ви показах от Отца; за кое от тия дела искате да Ме убиете с камъни?
Юдеите Му отговориха: Не за добро дело искаме да Те убием с камъни, а за богохулство, и защото Ти, бидейки човек, правиш Себе Си Бог."

Павел, много ясно изяснява момента с Божиите чеда:
Римляни 8:
"14 Понеже които се управляват от Божия Дух, те са Божии синове.
15 Защото не сте приели дух на робство, та да бъдете пак на страх, но приели сте дух на осиновение, чрез който и викаме: Авва Отче!
16 Така самият Дух свидетелствува заедно с нашия дух, че сме Божии чада.
17 И ако сме чада то сме и наследници, наследници на Бога, и сънаследници с Христа, та, ако страдаме с Него, да се и прославяме заедно с Него. "

Та....единствено Христос, ако и да е се роди като човек (защото нямаше как иначе Бог да изпълни мисията по изкуплението), е и напълно Бог. словото стана плът и пребиваваше между нас; и видяхме славата Му, слава като на Единородния от Отца, пълно с благодат и истина".

Ние сме си просто хора. Ако приемем Христос, дава ни се право да бъдем Божии чеда.

Цитат:

Ако условието е било Исус да бъде единствен син на Бог поради непорочното си зачатие, защо никъде не пише такова нещо?

Мне, че непорочното зачатие е условие, но пише нещо такова.

Исая пророкува:
"Затова сам Господ ще ви даде знамение: Ето, девица ще зачне и ще роди син, И ще го нарече Емануил." (Исая 7:14)

В Евангелието на Матей веднага след родословието, се разказва:
"Но, когато мислеше това, ето, ангел от Господа му се яви насъне и каза: Иосифе, сине Давидов, не бой се да вземеш жена си Мария; защото зачнатото в нея е от Светия Дух.
Тя ще роди син, когото ще наречеш Исус; защото Той е Който ще спаси людете Си от греховете им.
А всичко това стана за да се сбъдне реченото от Господа чрез пророка който казва:
"Ето девицата ще зачне и ще роди син; И ще го нарекат Емануил" (което значи, Бог с нас).

Цитат:

И защо ни е обещано второ пришествие?

Не разбрах въпроса.

Редактирано от Hard Rock fan (24.11.2012 14:43)

ми аз съм си

#2982117 - 24.11.2012 15:33 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Не разбрах въпроса.

По- скоро е реторичен и е в контекста на другите неща, които съм писала. Целта на горния ми пост беше да изведа обсъждането освен прераждането (за което си има и друга тема), към нещо, което според мен е много по- близко до второто пришествие.
Навремето ми се наложи да се сблъскам с религиозните предразсъдъци на един поп (така и не дойде наум на тоталитарно възпитания ми мозък да проверя дали ограниченията са лично негови си или този начин на мислене е всеобщ, както си мислех и все още мисля) Общо взето, това, което познавам от разпространеното внушение на православното христианство е, че има един Господ, той е Исус Христос, а освен него и обкръжението Му всички сме грешници. Дотук-добре, ама според тях грешната ни природа въпреки призива "покайте се", си остава грешна. Нещо като "грешни сме дошли и грешни ще си отидем". В тази връзка на мисли въпросът ми си идва на мястото.
Това, което си цитирала от библията досега е оставало скрито от мен и ако трябва да си призная честно- дойде ми като благ мехлем.
Много ми е приятно да прочета толкова ясни описания и разграничения.:)
Иска ми се да направя един акцент на вече казано от теб- като условие за приемане на статут "боже чедо":
Цитат:

Защото не сте приели дух на робство, та да бъдете пак на страх, но приели сте дух на осиновение,....

Все още са живи изразите "Страх от Бога нямаш ли?" "Имай страх от Бога". Тези думи колкото и за добро да са казани, не водят до добро. Защото който се страхува от нещо, то той го избягва. А условие на Бог е да отворим сърцата си за Него. Ако там вече има господар, който се е настанил (страха също влиза в сметката, най- вече страха), не можеш да си Негов син, защото не можеш да Го обичаш. На Бог човек е или роб, или раб, или син.
Та... това исках да кажа. Че титлата "син" не е привилегия само за Исус. Той самият го е казвал. Беше нещо от рода "Всичко, което мога аз, можете и вие, дори повече". Само не е казал след колко време от второто пришествие нататък ще го можем.

--------------------

Hard Rock fan

#2982132 - 24.11.2012 16:48 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Навремето ми се наложи да се сблъскам с религиозните предразсъдъци на един поп (така и не дойде наум на тоталитарно възпитания ми мозък да проверя дали ограниченията са лично негови си или този начин на мислене е всеобщ, както си мислех и все още мисля) Общо взето, това, което познавам от разпространеното внушение на православното христианство е, че има един Господ, той е Исус Христос, а освен него и обкръжението Му всички сме грешници. Дотук-добре, ама според тях грешната ни природа въпреки призива "покайте се", си остава грешна. Нещо като "грешни сме дошли и грешни ще си отидем". В тази връзка на мисли въпросът ми си идва на мястото.

Уточнявайки за обкръжението (в смисъл, че аз, за разлика от православните идеи, не намирам, че обкръжението е безгрешно то...да (!) всички сме грешни, поради грехопадналото ни естество - "грехът влезе в света, и чрез греха смъртта", "Както е писано: - "Няма праведен ни един;", "Понеже всички съгрешиха и не заслужават да се прославят от Бога, а с Неговата благост се оправдават даром чрез изкуплението, което е в Христа Исуса,...") ... и покаянието е искреното разкаяние за сторени грехове(което изобщо не означава, че сме застраховани от тях занапред).

Изобщо....Христос ни направи подарък, и спасението (изкуплението на греховете) е, както казва Писанието - благодат (сиреч, напълно незаслужен подарък).
Покаянието не ни изкупва от греха, т.е. от смъртта, това прави само Христовата жертва, покаянието е желанието ни да живеем без грях и съгласно Божията правда, признаване на Божия авторитет и Неговото добро. Покаянието е ...."жертви на Бога са дух съкрушен; Сърце съкрушено и разкаяно"...

Цитат:

Все още са живи изразите "Страх от Бога нямаш ли?" "Имай страх от Бога". Тези думи колкото и за добро да са казани, не водят до добро.

Мда, ако се гледа на страха, като на буквален страх. Ако се гледа като на страхопочитание, респект ...
Препоръката си я има: "Така да постъпвате със страх от Господа, вярно и със съвършено сърце"
Или "Страхът от Господа е извор на живот, За да се отдалечава човек от примките на смъртта,..."
Наречи "страха" - "здрав разум" и всичко си идва на мястото.

1 Петрово - "но, както е свет Тоя, Който ви е призовал, така бивайте свети и вие в цялото си държане; защото е писано: "Бъдете свети, понеже Аз съм свет". И ако призовавате като Отец Този, Който без лицеприятие съди, според делото на всекиго, то прекарайте със страх времето на вашето престояване,"

И в този ред на мисли, има истина в това, че....напълно в човешкото Си естество (бидейки), Исус беше напълно човек, сиреч: незастрахован от греха, и при все това, не съгреши. Това иде да покаже, че не е невъзможно да се съблюдава Божията правда.
Но....без покаянието, човек може да си въобрази себеправедност (като фарисея vs бирника)- "бирникът като стоеше издалеч, не щеше нито очите си да подигне към небето, но удряше се в гърди и казваше: Боже бъди милостив към мене грешника."
Христос неслучайно казва: "не съм дошъл да призова праведните, но грешниците (на покаяние)."
И всички хора, които се уповават на Бог и Му се доверяват и Му се боят, са наречени Негови светии.

Ами след Второто пришествие, накратко, съгласно както е описано в Писанието, спасените (а това са покаялите се, сиреч...пожелалите да живеят с Бог и съгласно Неговата правда) ще живеят със Своя Създател (съвсем заедно с Него), и ще живеят в свят, в който грехът ще е унищожен, злото също, смъртта също (наред с всички екстри, които съпътстват тези "прелести").

бледоликия
бродещия бродяга

#2982177 - 24.11.2012 21:04 [Re: бледоликия]

Здравейте
Може би не бях правилно разбран: За да има второ пришествие, трябва да има прераждане. Първия път Сина Божи дойде в плът. А втория?! От цитатите на Фенката разбрах че на никого не мога да имам вяра ако ми каже че Христа е тук между нас. Но ако на мен ми се открие, и аз не бих могъл да споделя щото от писанието ще излезе че не говоря истината.

--------------------

Hard Rock fan

#2982182 - 24.11.2012 21:32 [Re: бледоликия]

Цитат:

От цитатите на Фенката

Цитатите не са на Фенката, а са от Библията и са думи на Христос, записани в Библията и има още на много места там, описания какво ще бъде завръщането на Христос (за никакви прераждания не се говори) - явно пришествие, видимо за всички, от Небето, придружено с такива природни явления и катаклизми, които няма как да бъдат невидяни. Казвам ти как е според Писанието, понеже попита а и темата е такава: "Второто пришествие-що е то"? Второто Пришествие на Христос е нещо, за което говори Писанието, тъй че, няма отде другаде да се измисли какво щяло да бъде.

Христос ще дойде в слава, като Цар, ще вземе на Небето живите спасени, ще възкреси мъртвите спасени, които също ще вземе на Небето и ще унищожи всички, които не са спасени. Така е описано, че ще бъде. И няма как да се е случило (вече) и само ти да си го видял.

Ако ти споделиш подобно, аз наистина няма да ти повярвам, защото се доверявам не на кой каквото ми казва по въпроса (отде другаде някой би чул изобщо за второ пришествие на Христос?!), а само на Писанието (а и там сериозно има предупреждение да не бъда лековерна по въпроса).

Някой друг, който не вярва на Писанието, може да повярва на теб. Аз лично нямам основания.

звездна

#2982221 - 24.11.2012 23:38 [Re: бледоликия]

Цитат:

За да има второ пришествие, трябва да има прераждане.

Защо мислиш така? Не може ли да има Второ пришествие без да има прераждане.
То и без това, такова не съществува...така че ще има само Второ пришествие.

Прераждането обезмисля Христос като Спасител на човеците ...и го прави глупак.
Защото целта на прераждането е самоспасение, а не получаване на спасение от Бог.
"Прераждащите" се изземват функцията на Бога - за израстване, за усъвършенстване, за освещаване, за придобиване на вечен живот. Те искат всички тези неща, обаче сами да си ги изработят, а не да разчитат на някакъв си Бог да им ги даде.
"Прераждащите" се декларират, че нямат нужда от Бога, който е представен в Библията - такъв който е отговорен за децата си, който сам ги усъвършенства и който им дава вечен живот.
Те не харесват библейския Бог, щото Той им говори за покаяние, за грях, за слабата човешка природа.
Вместо това "прераждащите се" искат да разчитат на себе си за всичко - те не говорят за грях, а за известни слабости, които можели да се самоусъвършенстват и поправят, т.е. те си мислят, че могат да се самопроменят...и един ден да достигнат съвършенство и вечен живот, ама ако може без намесата на досадния библейски Бог, а просто ей така, чрез човешките си усилия и напъни.

Ако цялата тази система на самоспасение, самоусъвършенстване и самопоправяне беше възможна, то тогава Христос въобще не би трябвало да си прави труда да идва тук в човешка плът, да страда за нашите грехове и да ни изработва някакво си спасение и да ни го дава, след като то би било постижимо и със собствени усилия. Просто щеше да седи на небесния си трон, докато чадата му минат Х на брой прераждания, докато се самоусъвършенстват, и един ден всички да се съберат при Него.

Така "прераждащите се" на практика правят Исус глупак - та не знае ли Той, че човек може и сам да се спаси? Ако Исус смяташе, че човек чрез множеството си прераждания може да се самоусъвършенства и самоспаси и самоподари вечен живот...то мисията Му на Спасител е просто ненужна...и смъртта и целия Му живот са отишли на вятъра.

Но Христос беше тук. Христос показа, че спасението е от Него. И че вечния живот го дава само Той, понеже той не се самопостига, а се дава и то от Бог.

Самото присъствие на Христос Тук на земята, както и естеството на Неговата мисия, унищожават всичките теории за прераждания, самоспасения и тям подобни.

Той беше тук, за да покаже, че Той е Пътя, Истината и Живота, че спасението не се самоизработва, а се получава, и то само когато човек има жива връзка с Бога.

--------------------
Sola scriptura

ми аз съм си

#2982292 - 25.11.2012 10:48 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Покаянието е ...."жертви на Бога са дух съкрушен; Сърце съкрушено и разкаяно"...

...или с мои думи- изчистване на сърцето от сегашния му обитател (който управлява човека чрез страховете му) и отваряне на вратата, за да влезне Бог в любовта. Затова,обаче, човек сам трябва да види грешната си природа(гредата в окото си). Покаяние от преразказване и четене на Словото не става. Всъщност, става, но само в главата, където не върши работа. Тоест, разбирането е налице, но приложението в живота го няма. Става като с фарисеите "Господи, благодаря ти, че не съм като тях'- което е проява на гордост и няма общо с Бога, ами с един друг.
Цитат:

Наречи "страха" - "здрав разум" и всичко си идва на мястото.

Така става. Съгласна съм
Цитат:

Изобщо....Христос ни направи подарък, и спасението (изкуплението на греховете) е, както казва Писанието - благодат (сиреч, напълно незаслужен подарък).

Тук не съм много съгласна. Ако Христос е изкупил моите грехове, защо съм грешна още?
Според мен най- големия подарък човечеството е получило в лицето на Исус, който чрез живота си показа пътя за изкуплението на греховете. Едва ли някой може да изчисти другиго от греховете му и да ги изкупи сам. Затова Исус не изкупи греховете на мъчителите си на кръста, а се молеше "Прости им, те не знаят какво вършат". Има един такъв жизнен момент, че когато човек получи нещо наготово, то той не го цени. Ще позволи ли Бог това да се случи с едно от най- ценните Му неща- човешката душа, за която и битки са пророкувани.
Според мен спасението отвън е една от манипулациите на църквата- да се мислиш за слаб и да чакаш някой друг да свърши твоята вътрешна работа. През което време си наистина слаб и волята ти е в ръцете на някой друг. Я в угода на Бог, я в угода на някой от човешкия род.
Да доуточня- самоспасението може да се случи само и единствено чрез отварянето към Бога. Другото е гордост- грехът, тласнал Луцифер към бездната. Човек без Бог е жив дявол и Второто пришествие може да му се привижда като кошмар.

--------------------

Редактирано от асегаде:) (25.11.2012 11:14)

Hard Rock fan

#2982305 - 25.11.2012 12:10 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Според мен спасението отвън е една от манипулациите на църквата- да се мислиш за слаб и да чакаш някой друг да свърши твоята вътрешна работа.

Ами...че спасението е подарък и е по милост (която никой не е заслужил) и че Христос е изкупил греха на човечеството, и че сам човек не може нищо да си свърши, не го казва само църквата (която и да е тя), т.е. ако го казват, го казват, защото така казва Писанието. (На мен ми е по-комфортно да говоря не от името на църква и да коментирам тя какво казвала - която и да е църквата, а да говоря само за онова, което чета в Библията, просто уточнявам тоз момент, понеже не съм говорител на ни една църква, ни членска карта имам в някоя )

Псалми 3:8
"От Господа е спасението..."

Псалми 13:5
"Но аз уповавам на Твоята милост; Сърцето ми ще се радва в спасението Ти."

"Плачът на Еремия 3:26
Добро е да се надява някой и тихо да очаква спасението от Господа."

Деяния 4:12
"И чрез никой друг няма спасение; защото няма под небето друго име дадено между човеците, чрез което трябва да се спасим."

Деяния 15:11
"Но вярваме, че ние ще се спасим чрез благодатта на Господа Исуса, също както и те.

Има го следния момент, който се бърка. Христос изкупи греха, но това не означава, че Той го стори, за да си съгрешават човеците на воля. Изкупи го, точно защото човек сам не може да си изкупи греховете. Просто защото грехът е влязъл в света - във всеки човек е влязъл. Христос изкупи от греха и от последицата - смъртта, но това изкупление, не означава, че всички ще са спасени за вечен живот с Бог. Ще са спасени, всички, които искрено искат да бъдат ....с Бог. (Между другото, тъкмо с Второто пришествие, Бог ще дойде и ще възстанови нормалността на света ни - свят, в който няма да има вече грях).

Евреи 9:28
"така и Христос, като биде принесен веднъж, за да понесе греховете на мнозина, ще се яви втори път, без да има работа с грях, за спасението на ония, които Го очакват."

Ефесяни 1:7
"в Когото имаме изкуплението си чрез кръвта Му, прощението на прегрешенията ни, според богатството на Неговата благодат,"

Ефесяни 2:8
"Защото по благодат сте спасени чрез вяра, и то не от сами вас; това е дар от Бога;"

А иначе: всеки сам е отговорен за греховете си и покаянието си и отношението си с Бог, това е така.

И Бог е дал свобода на човешката воля и тя се изразявава тъкмо в това - човек има свободата да избере Него и Неговата правда, или да не бъде с Бог. Това е най-сериозният грях (както си отбелязала): отвръщането от Бог. Самосиндикалността и залагането на нашата си правда. И да: човек трябва да отвори сърцето си за Бог. Това е изборът. Мисля си, най-съдбовният и жизнено важен.

Псалми 143:10
Научи ме да изпълнявам волята Ти, защото Ти си мой Бог; Благият Твой Дух нека ме води в земята на правдата.

Молим се на Бог: "да бъде волята ТИ". Волята ни е свободна: да избере Бог и волята Му, или ...волята на опонента Му.

Човек сам не може да види грешната си природа, нито да се очисти от греха. Святият дух, е който обвинява за грях (чрез съвестта), човешката съпричастност е дали ще откликне. А за очистването от греха, Бог е сторил необходимото и напълно достатъчното: плати заплатата на греха с кръвта Си.

И накрая едни стихове, които казват всичкото това в резюме:

1 Йоаново 1 глава

"8 Ако речем, че нямаме грях, лъжем себе си, и истината не е в нас.
9 Ако изповядваме греховете си, Той е верен и праведен да ни прости греховете, и да ни очисти от всяка неправда.
10 Ако речем, че не сме съгрешили, правим Бога лъжец, и Неговото слово не е в нас.

Цитат:

Покаяние от преразказване и четене на Словото не става

Безспорно - така е. Четенето и изучаването на Писанието е онова, което ни дава яснота каква е волята на Бог и какви са изискванията Му към нас. И ни разкрива характера Му. Помага ни опознавайки Го, да Го обикнем. Помага за вярата ни. И за много друго. Пази ни.

Покаянието е ...падане в краката на Бог с молитва и без увъртания и оправдания.
С искрено страдание за сторените грехове. По моето разбиране.
Както Давид, след греха си с Витсавее, прави:

"Смили се за мене, Боже, според милосърдието Си; Според множеството на благите Си милости изличи беззаконията ми. Измий ме съвършено от беззаконието ми, И очисти ме от греха ми. Защото престъплението си аз признавам, И грехът ми е винаги пред мене. На Тебе, само на Тебе, съгреших, И пред Тебе сторих това зло; Признавам това, за да бъдеш оправдан, когато говориш, И да излезеш непорочен, когато съдиш......Отвърни лицето Си от греховете ми. И всичките ми беззакония изличи. Сърце чисто сътвори в мене, Боже, И дух постоянен обновявай вътре в мене,..."

cveteto70
novata
**

#2982308 - 25.11.2012 12:16 [Re: звездна]

на вас кой ви каза че няма прераждане?откъде си вадите тези изводи?

Hard Rock fan

#2982309 - 25.11.2012 12:22 [Re: cveteto70]

Цитат:

на вас кой ви каза че няма прераждане?откъде си вадите тези изводи?

А на Вас кой Ви каза, че има прераждане? Откъде си вадите тези изводи? Задавам Ви същия въпрос. За да уточним, като както поставяте въпроса: източник (основания) и източник (основания), т.е. кой къде какво е казал.

Ето, аз ви давам нашите основания (т.е. Кой ни е казал и къде):
Според Библията (нашият източник) няма и помен от идея за прераждане, ние (имам предвид Звездна и себе си) на Нея основаваме вярата си, Тя за нас е единственият авторитетен източник за подобно познание, вярваме, че Писанието е Божието слово и затова категорично не вярваме в прераждания.

cveteto70
novata
**

#2982379 - 25.11.2012 17:21 [Re: Hard Rock fan]

ваше е правото да не вярвате.аз вярвам но не смятам да ви се обяснявам.обичам да общувам с сериозни хора.

ми аз съм си

#2982402 - 25.11.2012 19:05 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

А на Вас кой Ви каза, че има прераждане?

Не исках да чепкаме този въпрос точно тук, но след като вече се отвори...
Християнското учение не е единствено. Макар да съм православна християнка, изборът ми е определен повече от чувството за принадлежност към народа ни, отколкото от вярата в този или онзи Бог, отричащ другите религии. Дали вярвам в прераждането? Не знам, нямам съзнателен спомен. Макар, че има много хора, които си спомнят някои работи и не змеят да ги споделят, защото ги вземат на подбив или за луди. Интуитивно, обаче, се съгласявам със съществуването на Вечния Дух, който се развива и себепознава чрез въплъщенията си в тяло. Не знам дали Библията дава някакво обяснение за това, че хората се раждат красиви или грозни, здрави или недъгави, глупави или гениални- с една дума- уж пред Бог са равни и еднакво обичани, а имат различен старт. Обаче ако съотнесем нещата към предишни животи и задачи, с които са дошли на Земята, нещата по- се напасват.
Носи се мълва, че на един от Вселенските събори по Юстинияново време Библията е орязана и прераждането попада в изрязаното.
Не ми беше трудно да поровя из нета и да намеря из свещените писания на другите религии доказателства за прераждането. Ето какво казва Бхагавад Гита:
Цитат:

22
Както износена дреха човекът
изоставя и друга облича —
така въплътеното в старото тяло
го напуска и ново облича.

23
Не се съсича с меч въплътеното,
не може да го изгори и огънят.
Него нито водата го мокри,
нито вятърът го пресушава.

24
Ненаранимо, неизгоримо,
неовлажнимо, неизсушимо,
то е безкрайно и всепроникващо,
неизменно — единствено, вечно.

25
То е незримо, невъобразимо,
то съществува отвъд промените.
След като знаеш, че то съществува —
за какво да тъгуваш тогава?

26
Дори да приемеш, че непрестанно
се ражда, умира и пак се ражда,
дори тогава, о, Мощноръки,
за какво на света да тъгуваш?

27
Смъртта за роденото е неизбежна,
както за мъртвото е неизбежно
новото раждане — и не бива
за неизбежното да се тъгува.

28
Съществата са непроявени
отначало, а после се раждат
и след смъртта си отново стават
непроявени. Защо да плачем?

--------------------

ElliaМодератор
яхнала метлата

#2982409 - 25.11.2012 19:18 [Re: асегаде:)]

Темата е за Второто пришествие ,не се отклонявайте от нея!

П.С.Ако ви се разговаря за прераждането -пуснете отделна тема.

--------------------

бледоликия
бродещия бродяга

#2982437 - 25.11.2012 20:39 [Re: звездна]

Здравей
Нали когато идва първия път Христос, идва в плът. Нали то това е второто пришествие-Повторното идване на
Спасителя. Това се явява един вид прераждане. Надали това ще стане както се е случило първия път(в плът). Остава да се появи или като дух или като душа Но ако това е така тогава проявленията няма да са външни а ще са вътрешни. Истината в Библията е написана символично а ние интерпретираме Писанието според делничните си разбирания.

--------------------

Редактирано от бледоликия (25.11.2012 20:56)

бледоликия
бродещия бродяга

#2982445 - 25.11.2012 20:54 [Re: toto2]

Доказателство

Намираш най близкия поп и започваш да му говориш за прераждане, ако искаш да научиш както трябва бъди упорит и накрая Отчето ще ти обясни ръчно с най-големи подробности.

--------------------

toto2
от маалата

#2982483 - 25.11.2012 22:07 [Re: звездна]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Сериозно

Тото, ти не беше ли християнин? Или бъркам?

Щото ако си християнин, би трябвало да знаеш, че учението за прераждането и християнството нямат допирна точка, даже вазаимно се изключват.

Каке, ако требе ти отговорим кат на формуляр - ше ти кажем, че съм си парче християнин. Ако обаче си говориме откровено..., абе Оня да му бере грижата, той решава кой какъв е
Иначе - не съм от особено осведомените вярващи / има и такива /, поради което и не знам за липсата на точно тези допирни точки...обаче си мисля, че възкресението не изключва априори едно-две прераждания преди себе си...
Може и да не е точно така, обаче е красиво да се вярва в тия работи, мислим

Hard Rock fan

#2982506 - 25.11.2012 22:48 [Re: бледоликия]

Цитат:

Това се явява един вид прераждане. Надали това ще стане както се е случило първия път(в плът). Остава да се появи или като дух или като душа

Ти гадаеш като как е, а в Библията си е написано. Аз ти извадих някои текстове доста ясни (ти не ги хареса), мога още много (щото за Второто пришествие пише на много места - и все едно и също и нищо общо с това, което ти казваш и мисля, че пак няма да ги харесаш, но ако кажеш, ще цитирам стихове - да има).

Цитат:

Истината в Библията е написана символично а ние интерпретираме Писанието според делничните си разбирания.

Е с тва изречение зачеркна усилията и труда на теологията, на изучването и изследването на Писанието, херменевтиката я прати в трета глуха, а хората които делнично и неделнично изучават Библията, ряпа да хрупат (може и с морков).

Напротив: истината в Библията е написана всякак. Има съвсем буквални текстове, има исторически разкази, има символични книги, има пророчески книги, има поетични книги.
Да ти кажа, по отношение на Второто пришествие: за него е писано в пророческите книги, писано е със символичен език, описано е и съвсем буквално в прав текст. И все едно и също пише. Независмо дали на езика на символите, на притчите, или в прав, буквален текст. И то е онуй, за което посочих някои стихове вече. Истината по този (и не само по този) въпрос, Бог се е постарал да изясни съвсем недвусмислено, а не да я замъгли в символна неразбираемост.

flyfisher

Регистриран: 19.10.2010
От: TX
    #2982561 - 26.11.2012 01:45 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Според мен спасението отвън е една от манипулациите на църквата- да се мислиш за слаб и да чакаш някой друг да свърши твоята вътрешна работа. През което време си наистина слаб и волята ти е в ръцете на някой друг.

Цялата информация по въпроса за християнството, която имаш не ти е дала ясна представа за това какво представлява спасението. Отговорите на въпросите ти от другите форумци по въпроса са на християнски начин на изразяване който е труден за разбиране от хора които събирали инфо от-тук-от-там.

Т.н. спасение е опрощаване от Бог на всички грехове които е извършил човек от прародителите му (примерно от 9 коляно) до момента в който в молитва (говорене на Бог чрез мисли или чрез глас) го помоли за това. Всеки човек още с раждането си, се ражда с нещо като невидим списък с грехове. С възрастта този списък нараства и ако в даден момент човек помоли за спасение този списък бива "пратен в кошчето". Много хора наричат опрощаването на греховете спасение но то е всъщност само - до към настоящия момент опрощение което ще рече че то не дава гаранция за спасение...така че не става така лесно за човек който е простен. Няма никаква гаранция до дена на физическата смърт но човека, че освен опрощение ще получи и спасение. Точно личните усилия до кроя на живота му ще му донесат спасение или липсата на такива ще му донесе смърт. Опрощението е нещо което Бог дава авансово на хората (точно както се дават авансово пари за свършване на дадена работа). Авансовите пари са незаслужени докато не се свърши работата за която са дадени. Така и опрощението е незаслужено за хората докато те не се променят. Разбойника на кръста (описан от Библията) с приказките си доказа че се е променил, защото нямаше как да го докаже с дела и затова получи опрощение и още същия ден и спасение (макар адвентистите да смята че този ден още не е дошъл ). Павел (пак от Библията) след години на усилия да "умъртви стария човек" - това е израз да промени човек себе си, казва в края на живота си - 2 Тимотея 4:7 Аз се подвизах в доброто войнствуване, попрището свърших, вярата опазих, отсега нататък се пази за мене венецът (правдата), който Господ, праведният Съдия, ще ми въздаде в оня ден; и не само на мене, но и на всички, които са обикнали Неговото явление.

звездна

#2982568 - 26.11.2012 04:20 [Re: бледоликия]

Цитат:

Нали когато идва първия път Христос, идва в плът.

Да, точно така.

Той е съществувал и преди да дойде в плът на земята, понеже Той е Първия и Последния, Твореца.

Цитат:

Нали то това е второто пришествие-Повторното идване на
Спасителя. Това се явява един вид прераждане.

Да, повторното идване на Спасителя е Второто пришествие.
Но това не е прераждане, нито има нещо общо.

Той няма да идва като човешко бебе, няма да се ражда, няма да бъде малко дете и после Учител и т.н...

Тази част от мисията Му е вече приключила. Той ще се завърне такъв какъвто е - Цар на царете и Господ на господарите, във величие и слава принадлежащи само на Бог.

Цитат:

Надали това ще стане както се е случило първия път(в плът). Остава да се появи или като дух или като душа

Не е нужно да гадаем, казано е, че ще се върне точно в плът.

Деяния 1

9. И като каза това и те Го гледаха, Той се възнесе и облак Го подхвана и скри от погледа им.
10. И като се взираха към небето, когато се възнасяше, ето, двама мъже в бели дрехи застанаха до тях
11. и казаха: Галилеяни, защо стоите и гледате към небето? Този Исус, Който се възнесе от вас на небето, ще дойде така, както Го видяхте да отива на небето.

Как отиде Исус на небето? Като дух? Не. Той се възнесе с плът и кръв, така и ще се завърне при Второто пришествие. И определено ще бъде видян от човечеството:

Откровение 1
7. Ето, иде с облаците; и ще Го види всяко око, и онези, които го прободоха; и всички земни племена ще заридаят за Него.

Ще го види всяко око. Няма да има неразбрали и невидяли.

А този стих опровергава онези, които мислят, че пришествието, че е тайно, скрито, невидимо:

Матей 24 26. И така, ако ви кажат: Ето, Той е в пустинята - не излизайте; или: Ето, Той е във вътрешните стаи - не вярвайте.
27. Защото както светкавицата излиза от изток и се вижда до запад, така ще бъде пришествието на Човешкия Син.

Да, Исус сам казва, че Пришествието Му няма да е тихо, незабележимо, на тайно, скрито и покрито...нито в нечия стаичка, нито просто в нечие сърце...

Цитат:

Но ако това е така тогава проявленията няма да са външни а ще са вътрешни.

В Библията се говори точно обратното. Там пришествието е сравнено със светкавица, ще има природни катаклизми, ще има плач и ужас.
Ще има и мого щастливи лица, това са онези,които са копняли да видят своя Бог и най-сетне да бъдат в прегръдките Му.

--------------------
Sola scriptura

бледоликия
бродещия бродяга

#2982926 - 27.11.2012 17:43 [Re: звездна]

Любовта, Мъдростта и Истината не се ли проявяват чрез човека? Не му ли идат от вътре-за да ги прояви вън към ближните си? Нали Христос олицетворява Доброто! Щом правиш Добро чрез теб се проявява Христа. Това за мен е второ пришествие- Нещо хубаво направено а не нещо красиво казано.

пп Удобно е да имаш Библия, ползваш я за картечница и застрелваш с цитати всеки който дръзне да се подаде от окопа.

--------------------

Hard Rock fan

#2983003 - 27.11.2012 20:57 [Re: бледоликия]

Цитат:

пп Удобно е да имаш Библия, ползваш я за картечница и застрелваш с цитати всеки който дръзне да се подаде от окопа.

Хм, интересно отношение (ма не ме и изненадва) към Писанията, предвид, че те са източникът на информация не само за Второто пришествие, за което си поставил тема, но и за- и от- Христос.

btw...горецитираното е много удобен (бих казала единственият удобен в случая) аргумент. Звучи ми като "не ми казвайте какво пише в Библията".

Марк 13-та глава, Лука 21-та глава и Матей 24-та глава, 2 Петрово 3-та глава
Автоматична стрелба

( "Който внимава на словото ще намери добро. И който уповава на Господа е блажен"... )

ми аз съм си

#2983039 - 27.11.2012 22:46 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Хм, интересно отношение (ма не ме и изненадва) към Писанията,

Струва ми се, че отношението не е толкова към писанията, колкото към начина им на употреба. Не е сефте някой да използва писанията вместо за умножаване на знания, за доказване на правотата си при някой спор. (специално за "звездна' нямам такова наблюдение. Всъщност, нямам наблюдение.)

--------------------

Hard Rock fan

#2983053 - 27.11.2012 23:11 [Re: асегаде:)]

Добре де, в случая се коментира Второто пришествие. То е обект на дискусия. Второто пришествие е описано в Писанията. Не някъде другаде. Детайлно е описано. На какво да се позове човек друго?! (Е, има и опция да си мълчи и да не се обажда хич)

Мотивът на хората, вярващи на Писанието и "стрелящи" с Него, далеч не е само да докажат правотата си (а и да е, лошо ли е Писанието като аргумент?!, все пак....нали идеята е някаква достоверност на информацията по темата, която е тема от Писанието.)

Има обаче нещо далеч, далеч по-съществено, което мотивира вярващите на Писанието, да се аргументират с Него по теми, Негов обект:
Бог е посъветвал много сериозно (направо си е предупреждение):
"Нека прибягнат при закона и при свидетелството! Ако не говорят според това слово, Наистина няма зазоряване за тях." (Исая 8:20)

звездна

#2983103 - 28.11.2012 02:52 [Re: бледоликия]

Цитат:

Любовта, Мъдростта и Истината не се ли проявяват чрез човека? Не му ли идат от вътре-за да ги прояви вън към ближните си?

Истинската Любов, Мъдрост и Истина са атрибути на Бога, само Той ги притежава в пълнота и съвършенство.

А това, което е в нашите сърца и което ни идва отвътре е следното:

Матей 15:19 Защото от сърцето се пораждат зли помисли, убийства, прелюбодейства, блудства, кражби, лъжесвидетелства, хули.

В естественото си състояние ( без Бога) човешкото сърце не е източник на доброто, точно обратното.
Но това може да се промени, когато човек реши да се предаде на Бог и когато започне да Му служи и подчинява. Едва тогава Святия Дух може да започне своята дейност на очистване на сърцето и да всажда нови добродетели и желания. Когато Бог започне да ни очиства, Той постепено започва да изобразява своя съвършен характер в нас. Така сърцето от извор на злото, може да се превърне в извор на доброто. И едва тогава божията Мърдост, Истина и Любов могат да започнат да се проявяват и чрез нас.

Цитат:

? Нали Христос олицетворява Доброто! Щом правиш Добро чрез теб се проявява Христа. Това за мен е второ пришествие- Нещо хубаво направено а не нещо красиво казано.

В същност това, което описваш си има име - нарича се новорождение ( а не второ пришествие).

Новорождението и Пришествието са две коренно различни неща. Новорождението се случва в сърцето, а Пришествието е част от Божият план за света, който включва идването на нашият Бог в слава, възкресение на праведните и тяхното взимане в Божието царство.

П.П. Божието Слово го използвам главно като меч :

Евреи 4:12 Защото Божието слово е живо, действено, по-остро от всеки меч, остър и от двете страни, пронизва до разделяне душата и духа, ставите и мозъка и издирва помислите и намеренията на сърцето.

--------------------
Sola scriptura

звездна

#2983105 - 28.11.2012 03:00 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Мотивът на хората, вярващи на Писанието и "стрелящи" с Него, далеч не е само да докажат правотата си (а и да е, лошо ли е Писанието като аргумент?!, все пак....нали идеята е някаква достоверност на информацията по темата, която е тема от Писанието.)

Именно!
За мен Божието Слово е именно Божие Слово, а не нещо друго. Затова не чувствам ни вина, ни неудобство да доказвам с него правотата си, както и да се аргументирам с него.
Словото е моята Канара, моя сила, моя увереност.

П.П. В същност никога нямам за цел да доказвам просто собствената си правота...искам да представям божийте истини, такива каквито са ни открити от самия Бог, нищо повече.

--------------------
Sola scriptura

бледоликия
бродещия бродяга

#2983318 - 28.11.2012 22:30 [Re: звездна]

" Матей15:19 Защото от сърцето се пораждат зли помисли, убийства, прелюбодейства,блудства, кражби, лъжесвидетелства, хули."
Значи, така пише и това е то? Туй значи било човешкото сърце, включително и твоето?!?! Всъщност и това съществува когато ги няма горните три, на тяхно място се наместват ей тези от "15:19".
И още нещо:" В естественото си състояние(без Бога)човешкото сърце не е источник на добро точно обратното"
Разбираш ли това което пишеш Изпадаш в противоречия.

"Когато Бог започне да ни очиства" Никой няма да се занимава с теб ако самата ти не работиш върху себе си, още по малко Бог. Типично разбиране да чакаме да ни Оправят(накрая се случва )

--------------------

звездна

#2983366 - 28.11.2012 23:41 [Re: бледоликия]

Цитат:

" Матей15:19 Защото от сърцето се пораждат зли помисли, убийства, прелюбодейства,блудства, кражби, лъжесвидетелства, хули."
Значи, така пише и това е то?

Да, точно така пише, смущава ли те?
Това е човешкото сърце след грехопадението ( след като човечеството се отдели от Бога).

От Адам насетне всеки човек се ражда отделен от Бога, защото Адам избра да бъде отделен от Бога, а той няма как да предаде на чадата си това, което не притежава.

Когато творението се отдели от самата Любов, от Живота, от Правдата...то започва да деградира. И ако преди грехопадението любовта към Бога и човеците е естествено състояние, то след грехопадението нещата се променят - сърцето се деформира, става извор на злото.

Затова да, от Адам насетне за всеки един човек важи това: "Защото от сърцето се пораждат зли помисли, убийства, прелюбодейства,блудства, кражби, лъжесвидетелства, хули." Както за теб, така и за мен, така и всеки роден на тази земя.

Цитат:

И още нещо:" В естественото си състояние(без Бога)човешкото сърце не е источник на добро точно обратното"
Разбираш ли това което пишеш Изпадаш в противоречия.

Къде е противоречието? Аз не виждам такова.

Естественото състояние на човека е онова с което се ражда. А той се ражда отделен от Бога. Тази отделеност от Бога е присъща на всеки човек. Никой не се ражда праведен, добър и с естествена наклоност да търси правдата и Бога. Но това, както казах вече, може да се промени по собствен избор. Ако решиш да служиш на Бог, то Той има силата и правото на промени сърцето ти. И от извор на злото, да го превърне в извор на доброто. Само че това е Негово дело, не твое и не мое.

Цитат:

"Когато Бог започне да ни очиства" Никой няма да се занимава с теб ако самата ти не работиш върху себе си, още по малко Бог. Типично разбиране да чакаме да ни Оправят(накрая се случва )

Това е типичното мислене на нехристияните, нюейджърите, индорелигийте. Те държат да се самоусъвършенстват, като не знаят, че това е невъзможно. Състоянието на човека не позволява самоусъвършенстване, всяко човешко усилие за съвършенство е нищожно и без резултат.

Единствения начин за постигане на съвършенството е да се оставим Бог да ни усъвършенства. И това няма нищо общо с наивното " да чакаме да ни Оправят“. Усъвършенстването от Бога е единствената алтернатива за човека, друг път просто не съществува.
Човечеството е болно от духовен рак. Как може да се изцели това? Тези, които решават да се самолекуват ( самоусъвършенстват), приличат на хора, които ще си сварят горещ чай и ще чакат рака да мине.
Други пък ще потърсят Великия Лекар, за който знаят, че може да изтръгне от корен болестта и да я заличи напълно. Ти кое би избрал?

Естеството на човека не може да се самопромени, самоизлекува, самоусъвършенства. И това е така, заради греха, който живее в нас. Силата на греха е по-голяма от желанието ни за самолекуване и самоочистване. Трябва да се намеси една по-голяма Сила, по-мощна от нас, по-мощна от силата на греха, Тя може да победи всичко в нас, всеки недостатък може да бъде изгладен и всяка духовна болест победена.

--------------------
Sola scriptura

бледоликия
бродещия бродяга

#2983456 - 29.11.2012 07:29 [Re: звездна]

Двама стопани имат ниви. Единия работи и се обръща към Бог. А другия не работи и се моли. Е според теб кой ще бъде чут? Кой ще бере? кой ще бъде благословен? Тялото което обитаваш чие е? Да не е твое? Не е ли на Бога, който ти го е дал за да работиш ,да го усъвършенстваш и да се слееш с него когато узрееш. Търсите го в Библията, ама там го няма. Той е между нас и в нас. Той е в доброто което се прави а не в това което се говори.

--------------------

звездна

#2984143 - 01.12.2012 07:11 [Re: бледоликия]

Чела съм тази притча, не си я перифразирал добре, там идеше реч за други неща...молитвата се смяташе за загубено време...а човека, който общувал с Бога в молитва ( и едва ли не не си вършел другата работа), в последствие бил срещнал един намръщен Бог в небесата, който не одобрявал всичко това. Общо взето се оспорваха централни библейски истини и като цяло бих я определила като невярна от библейска гледна точка.

Ти колко процента святост постигна с работа над себе си? Успя ли да изкорениш завистта си? Увеличи ли любовта си, към незаслужаващите я. Направи ли сърцето си меко, кротко и смирено? Как? С усилие на волята? С медитации? С паневритмии? Успя ли за изкорениш поне една лоша черта от себе си с положително мислене или някоя друга практика?

Истината е, че не може да самопромениш. Можеш да си правиш козметични операции, но в същност се нуждаеш от сърдечна трансплантация.

Виж какво казва Бог:

Езекил 36:26 Ще ви дам и ново сърце, и нов дух ще вложа вътре във вас, и, като отнема каменното сърце от плътта ви, ще ви дам меко сърце.

Този стих показва няколко важни истини: Първо, нуждаем се не от лустросване, а от чисто ново сърце. Второ, има само Един, който може да направи тази сърдечна операция и това не си ти, това е Бог.
Стихът казва, че Бог е този, който дава нови сърца, ние не си ги изработваме, нито го постигаме с наши усилия и разни духовни практики.

Да имаш ново сърце е свръхестествено явление, то се получава като резултат от действието на Божият Дух в нас.

Да се довериш на Великия Лекар да ти даде ново сърце е привилегия. Защото това ще те направи нистина нов човек, понеже всички слабости и недостатъци на характера са във властта на Всемогъщия Бог, който има силата да ги заличи и да те претвори в Свой образ и подобие.

Няма нищо страшно човек да се довери на Бог за тази сърдечна операция. В същност тя е жизненоважна за всеки човек, защото само който я е преживял, само той може да влезе в Божието царство. Онези, които разчитат на самоспасение и самоизлекуване ще бъдат намерени за недостатъчни...

--------------------
Sola scriptura

бледоликия
бродещия бродяга

#2984152 - 01.12.2012 08:11 [Re: звездна]

Това не е притча която съм чел а разбиране което имам. Едно е видно, наблягам на практиката а ти доколкото виждам се стискаш за теорията. Пак има чакане някой да ти даде, вместо сама да работиш за да го постигнеш. Народа си го е казал: "Помогни си сам за да ти помогне и Господ", "Каквото пише в книгите не расте по нивите".....

--------------------

звездна

#2984300 - 01.12.2012 22:53 [Re: бледоликия]

Цитат:

Това не е притча която съм чел а разбиране което имам. Едно е видно, наблягам на практиката а ти доколкото виждам се стискаш за теорията. Пак има чакане някой да ти даде, вместо сама да работиш за да го постигнеш. Народа си го е казал: "Помогни си сам за да ти помогне и Господ", "Каквото пише в книгите не расте по нивите".....

Каква теория, бледолики, всичко е изпробвано на практика.

Там е работата, че съм пробвала и двата метода - този на самоусъвършенстването и този, който идва от Бога. Години съм се борила с грехът в мен, мислех, че с много усилия той в един момент ще бъде победен. Да, ама не. Току река, че станала по-добра, пък някоя по-хард ситуация вземе, че извади нещата на бял свят, оказва се че съм си същата, само дето съм се заблуждавала, че съм се променила ( т.е. самопроменила). И така безброй пъти...В същност не съм само аз, която е разбрала неефективността на този метод. Скоро четах изповедта на един човек, известен контактьор, ръководител на духовен център, обучаващ много хора в духовните тайни( въпросният не е християнин). Та той същия мрънкаше в своя блог как сичките му усилия да промени сърцето си били напразни, как медитацийте му не давали ефект, как години се бил борил със злото в себе си, и накрая констатацията му беше, че пак си е същия, и че звяра още живее в него, показвайки грозното си лице. Човека беше съсипан и отчаян...беше решил да престане да се бори...щял да приема себе си такъв какъвто е, заедно със злото в себе си...щото не виждал друг изход.
Тъжна история!
А изхода е толкова прост, толкова лесен и толкова ефективен! Достатъчно е човек да разбере, че не е способен да пребори звяра в себе си и да възложи сърдечната операция на Онзи, който може да я извърши перфектно - Великият Бог, нашият любящ Баща. Само Той може да отнеме нашето каменно сърце и да ни даде ново, меко.

След установяване на безполезността на първия метод, разбрах, че имало и друг.. Пробвах и него. Този път възложих невъзможната задача на Бог и резултатите не закъсняха. Това за което се бях борила с години започна да става факт от самосебе си. Фокуирана бях не върху себе си, а върху Бог, превех усилия не да се променя, а да опознавам Бог и да прекарвам повече време с Него. Съзнателното усилие да прекарваш повече време с Бог прави чудеса - Духът започва да те променя, сърцето ти започва да се изменя, ставаш нов човек.

Така че зад гърба си имам изпробвани две практики, вече знам коя наистина е ефективна и коя не. Божият метод работи винаги, човешкият винаги е обречен на неуспех.

--------------------
Sola scriptura

бледоликия
бродещия бродяга

#2984348 - 02.12.2012 10:53 [Re: звездна]

Доколкото разбирам в теб лошотия и в другите лошотия, навсякъде, у всички отвътре не е добро а зло. Това е разбирането на съвременната църква в интерес на която е да ти вмени вина още от раждането за да откупуваш цял живот доброто от Светите отци срещу нещо материално(заменяш материално за духовно-търгуваш) Тоест да си плащаш за спокойствието в отношението ти към Бога. Докато излезем от майките си и веднага сме сгрешили и айде на Църква там да ни "изправят"-срещу пари......(малко като Китайска стока чисто нова пък счупена) Едно разбиране за пришествието е Бай Добри. На него Доброто от вътре ли му идва или от вън
Самоусъвършенстването не изключва Бога а го включва и така погледнато всеки метод е добър защото всичко е от Бога. Хората сме различни и като такива всеки има метод който най му пасва. А и сме известни с огромното си ЕГО, държим на своето си(Всяка коза за свой крак)включително и аз за радост Благодаря че в последното мнение не ме застреля с нито един цитат а беше предимно себе си.

--------------------

Hard Rock fan

#2984364 - 02.12.2012 12:52 [Re: бледоликия]

Понеже темата съвсем се измести от темата (Второто пришествие), предлагам малък хронологически разказ на събитията, така, както са описани в Писанието (не се спирам на всички възможни стихове, има и още и доста и в СЗ и в НЗ, но не ми се иска да претрупвам, а някои вече ги споменах, само отбелязвам ЕДНОЗНАЧНОСТТА на ВСИЧКИ стихове в Писанието по въпроса), и няма как да се говори за Второто пришествие, смучейки от пръсти, то е описано в Писанието и НИКЪДЕ ДРУГАДЕ.

1. Времето преди Пришествието и събитията, които ще се случат преди Пришествието:
"И ще чуете за войни и за военни слухове; но внимавайте да се не смущавате; понеже тия неща трябва да станат; но това още не е свършекът." Матей 24:6
"И това благовестие на царството ще бъде проповядвано по цялата вселена за свидетелство на всичките народи; и тогава ще дойде свършекът. Матей 24:14

2. Предупреждение към вярващите да не се подлъгват по приказки, че пришествието вече било станало (било в сърцата, било не знам какво било)

"А колкото за пришествието на нашия Господ Исус Христос и нашето събиране при Него молим ви, братя, да не се поклащате лесно от здравия разсъдък, нито да се смущавате било от дух, било от слово, или от послание, уж от нас изпратено, като че ли вече е настанал денят на Господа.
Никой да не ви измами по никой начин;
защото това няма да бъде, докато първо не дойде отстъплението и не се яви човекът на греха, синът на погибелта," 2 Солунци 2:1-3

"Тогава ако някой ви каже: Ето тук е Христос, или: Тука, не вярвайте; защото ще се появят лъжехристи, и лъжепророци, които ще покажат големи знамения и чудеса, така щото да заблудят, ако е възможно, и избраните.Ето предсказах ви. Прочее, ако ви кажат: Ето, Той е в пустинята; не излизайте; или: Ето Той е във вътрешните стаи; не вярвайте. Защото както светкавицата излиза от изток и се вижда дори до запад, така ще бъде пришествието на Човешкия Син." Матей 24: 23-27

3. Настъпване на Второто пришествие - явно, видимо от всички, славно, грандиозно:
"...Тоя Исус, Който се възнесе от вас на небето, така ще дойде както Го видяхте да отива на небето." (Деяния 1:11)
"Нашият Бог ще дойде и няма да мълчи; Ще има пред Него огън поглъщаш, И около Него силна буря. Ще призове небесата отгоре, И земята, за да съди людете Си, казвайки: Съберете Ми Моите светии, Които направиха с Мене завет с жертви"...(Псалми 50:3-5)
"Тогава ще се яви на небето знамението на Човешкия Син; и тогава ще заплачат всички земни племена като видят Човешкия син идещ на небесните облаци със сила и голяма слава.Ще изпрати Своите ангели със силен тръбен глас; и те ще съберат избраните Му от четирите ветрища, от единия край на небето до другия." Матей24: 30,31
"Ето, иде с облаците; и ще Го види всяко око, и ония, които го прободоха; и всички земни племена ще възридаят за Него. Така е. Амин." (Откровение 1:7)

Това по отношение на Пришествието. Разбира се, описано е точно и детайлно и какво ще се случи при Пришествието, както и събитията и хронологията им след Пришествието.

звездна

#2984451 - 02.12.2012 21:09 [Re: бледоликия]

Цитат:

Това е разбирането на съвременната църква

Това не е разбирането на някаква си църква, а е писано в Божието Слово, чийто автор е самият Бог. Бог е този, който открива на хората какво има в сърцата им, а също им казва причините довели до това състояние, като предлага и лекарство за лечението на духовната болест.
Друг е въпроса ако ти не искаш да вярваш на Божието Слово, а държиш да се залъгваш с човешки приказки.

Ако ти имаш добро сърце, защо си тръгнал тогава да се самоусъвършенстваш? Забелязала съм, че не толкова християните, колкото нюейджърите пискат срещу лошото в себе си. Само че те не го наричат грях ( тази дума отсъства от речника им), но за сметка на това са нарочили за виновно собственото си его ( нали все трябва да има някой лош). Та по техните форуми съм чела цели оди за лошото его, как трябвали да се борят срещу него, как не отразявало истинската им същност, как щели да пробват разни практики, само и само да се отърват от лошото его. Не съм видяла досега нюейджът да не говори за лошото в себе си, само че те не го наричат грях, а просто лошо его. Излиза, че всеки признава за лошото в себе си и никой не твърди, че е светец.
Нехристияните обаче са решили сами да достигнат до съвършенство, а християните пък се доверяват на своя Бог да ги очисти и да им даде нови сърца. Едните нямат нужда от спасител, те са си спасители сами на себе си. Те не се нуждаят от жертвата и заслугите на Христос, нито им е необходима Неговата смърт. Така те обезмислят най-великото божие дело за човечеството - Христовата заместническа смърт, както и дара на Неговото Спасение. Така човек се превръща в бог сам за себе си.

Цитат:

Самоусъвършенстването не изключва Бога а го включва

Това не е вярно, не познаваш собствените си учения. Да, самоусъвършенстващите се могат и да вярват в някакъв Бог, но той със сигурност не е библейкия, оня, който е умрял на Кръста за техните грехове. С всяка своя дума, с всяко свое учение те на практика зачеркват истинския Бог. Те отричат Словото Му, те не приемат спасението Му, те не се интересуват от жертвата Му, те въобще не се нуждаят от новото сърце, което Бог им е приготвил, нито пък признават духовната си болест, която изпрати Божият Син на смърт. За тях Бог е само една белична сила, но не и грижовен Баща, който дава живота си за тях.

Цитат:

айде на Църква там да ни "изправят"-срещу пари

Ти наистина си много объркан. Никоя църква не може нищо да изправи. Нали до сега за това говорих, че само Бог може да "изправя" дефектните сърца и никой друг. И това се знае от всеки християнин, независимо от коя деноминация е. Пък и досега не съм чула некой такъв случай, някой поп срещу пари да е "изправил" некое сърце.

--------------------
Sola scriptura

звездна

#2984454 - 02.12.2012 21:12 [Re: Hard Rock fan]

Много добре си систематизирала нещата. Стиховете дават доволно информация относно Второто пришествие, всеки сам може да си направи изводите.

--------------------
Sola scriptura

ми аз съм си

#2984473 - 02.12.2012 22:53 [Re: звездна]

Цитат:

Това не е вярно, не познаваш собствените си учения.

Цитат:

Ти наистина си много объркан.

Цитат:

Само Той може да отнеме нашето каменно сърце и да ни даде ново, меко.

--------------------

звездна

#2984501 - 03.12.2012 02:24 [Re: асегаде:)]

С кое не си съгласна?

Смяташ, че Църквата втълпява на хората чувството за грях и после срещу пари им предлага "очистване"? Вярваш ли в това?

Или мислиш, че самоусъвършенстващите се имат нужда от Христос? Истината е, че те нямат нужда от библейския Бог, от Спасител, от някой, който да им носи греховете и да дава живота си за тях. Те са богове сами на себе си, те са си спасители и усъвършители.

А иначе да, само Бог може да даде очистване на човешкото сърце, защото само Той има силата и властта да го направи. Духовният рак не може да бъде самолекуван, но може да бъде излекуван от Великия Лекар.

--------------------
Sola scriptura

звездна

#2984506 - 03.12.2012 03:02 [Re: асегаде:)]

С кое не си съгласна?

Смяташ, че онези които се самоусъвършенстват имат нужда от Бог? Не, те нямат нужда от Бог, за тях Бог не е личност, която е Баща на човечеството и която дава живота си за него. Богът на нюейджътите е в самите тях, т.е. те са си богове сами за себе си. И нямат нужда ни от Христос, ни от Неговата жертва.

Или може би смяташ, че твърдението на съфорумеца относно Църквата е истина? И ти ли мислиш, че Църквата втълпява грях на хората и а после срещу пари им го изчиства? Да?

А иначе, да, само Бог може да прави сърцата нови и чисти, ти не можеш, нито аз. Човек не се променя със самоусъвършенстване, защото духовният рак не подлежи на самолечение. Само силата на Бог може да победи болестта и да те трансформира в ново същество.

Hard Rock fan

#2984525 - 03.12.2012 09:40 [Re: асегаде:)]

И аз да попитам: с кое не си съгласна?

Нито от едно от нещата, които предлага Бледоликия, няма подкрепа в Писанието, нещо повече: той предлага тези, които са точно обратните на записаните в Писанието. Мога да ги формулирам точка по точка (грехопадналостта на човеците и последицата от това - естеството на човека, склонно към грях и зло, молитвата и какво учи Христос за молението, изповедта на греха и покаянието, потребността от спасение, което само Христос осигурява и невъзможността за самоспасение, отношението на Бог към самоправедността, смъртта и възкресението и т.н.) но не е в контекста на темата, а и не ми се занимава особено при подобен подход.

Освен всичко, Бледоликия продължава да обяснява какво казвала църквата за едно или друго (хем като да е неин говорител, хем като да е само една единствена на света, хем не съм сигурна (долавям някакви приказки на килограм без прецизност) доколко е запознат наистина с конкретната църковна доктрина, която ни представя - известна коректност в тези неща не е излишна, струва ми се).

Неслучайно предложих да коментираме не какво казвала "църквата" (коя църква, какво казва, къде го казва, това са доста мъгляви приказки), а да дискутираме записаното в Писанието какво казва по един, или друг въпрос (ама нека е само един, не 10 накуп в една тема). Да не говорим, че на мен това ми прилича на бягане от темата - да се говори за всичко в нея. Освен за Второто пришествие. Някак и това ми изглежда не съвсем коректно - да се сменя темата и се подхвърлят всякакви въпроси.

ми аз съм си

#2984665 - 03.12.2012 17:28 [Re: звездна]

Цитат:

С кое не си съгласна?

По- скоро е друго.
Когато се опитваш да убедиш някого с различно от твоето мнение, решаващото е твоето скрито лично послание, а не изваденият на показ чужд авторитет. Защото ако цитираното не се покрива с поведението, се получава срив на доверието.
Не знам какво ти се е случило за да нападаш така хората, които не споделят твоите възгледи, но съм сигурна, че имаш своите основания за това. Аз си имам своите случки в живота, които пък са ме превели по други пътища. И те уверявам, това, което ми е минало през главата не само не ме отрече от Вярата, Живота и Словото, а го умножи. Недоверието ми не е към тях, а към начина, по който го проповядваш. Искам да подчертая и то много дебело- нямам лошо отношение, насочено към теб, нито към друг потребител на този форум. Но желая да изразя несъгласието си с ефективността на похвата, който използваш.
Дори Исус не е хвърлил камък по чуждата вяра, нито пък е подбирал кого да лекува според това принадлежи ли към Неговата група или не. Когато Бог дава меко сърце, заедно с това Той предупреждава, че тази мекота иска и поддържане. Нещо, което потърсих в поста ти, но не намерих. Затова пък, намерих другите работи, които извадих. Нека не съдим ние за нещата около нас/за това пък колко пъти сме предупреждавани/, а да ги оставим на Бог, Той да се разпорежда с тях.

--------------------

звездна

#2984695 - 03.12.2012 18:59 [Re: асегаде:)]

Странно ми е, че така виждаш нещата. Извадила си от контекста две мои реплики и се опитваш да разсъждаваш над тях, без да ме познаваш.
Истината е, че изразните ми стредства са дори меки.
Защото вместо "много си объркан", би трябвало да напиша " ти си лъжец", "ти лъжеш безсрамно хората и ги въвеждаш в заблуждения".
Защото да, твърдението, че църквата втълпява на хората грях, а после ги кара да плащат за "очистването" е гнусна, дебела лъжа. Ще отречеш ли, или и ти си съгласна с това? Тя може да има тежки последици за неизброимо число хора. Това може да отблъсне стотици от чистото Слово на Христа, да доведе до омраза към всичко духовно и в крайна сметка да поведе мнозина към гибел. Горната лъжа хвърля сянка върху християнството и самия Христос и Неговото учение, прокарвайки тънката идея да се зареже тази порочна вяра и да се потърси нещо по-добро ( разбирай нещата в които вярва форумеца-дъновист).

Относно репликата ми че самият съфорумец не познава собствените си учения, в същност би трябвало да кажа следното - ти шикалкавиш и се опитваш да замазваш положението, след като е ясно, че нюейджърите въобще не се нуждаят от някакъв си бог, за да се спасят. Това също е чиста лъжа.

В случая премълчавам двете очевидни лъжи, опитвайки се по заобиколен начин да подскажа на съфорумеца, че нещо не е наред с неговите изказвания.

Христос никога не е толерирал нито лъжите, нито е спестявал "комплиментите" и действията си когато трябва. Малко примерчета:

Матей 12 34. Рожби ехиднини! Как можете да говорите добро, като сте зли? Защото от онова, което препълва сърцето, говорят устата.

Матей 23:27 Горко на вас, книжници и фарисеи, лицемери! Защото приличате на варосани гробници, които отвън изглеждат хубави, а отвътре са пълни с мъртвешки кости и с всякаква нечистота.

Имал ли е Той меко сърце? Без съмнение! Не е ли Той самата Любов? Без съмнение! И въпреки това Той не се колебае да каже истината, дори и да изглежда нелицеприятна и да дразни слуха, че дори и да се тълкува като обида.

Мекото сърце не означава безразлично към истината сърце, нито пък е длъжно да премълчава неправдата и греха. Изобличението е също част от мекото сърце.

Исус мрази греха, но обича грешника. При мен е същото. Любовта включва и изобличаване и не включва покриване на истината и затваряне очите пред неправдата. Изобличението може и да звучи грубо, но то няма никога за цел да наранява, точно обратното - то трябва да изцелява.
Да не говорим, че в случая дори премълчах грозната лъжа, използвайки заобиколен начин на изказване с надежда някой да се присети, че все пак нещо не е наред с твърденията му.

Притчи 27:6 Удари от приятел са искрени,
а целувки от неприятел - изобилни.

П.П. Не се опитвам никой да убедя в мнението си, знам че това е невъзможно. Този, който има силата да убеждава е Святия Дух. Аз излагам моята позиция, която е според Божието Слово.

--------------------
Sola scriptura

бледоликия
бродещия бродяга

#2984825 - 04.12.2012 08:11 [Re: звездна]

Понеже вече изпусна парата,мисля че може и да прочетеш нещо което да те накара да поразсъждаваш. Айде да се спрем върху нещо конкретно като пример: Бай Добри. Не е ли той светъл пример който трябва да се следва Ходи и подлага ръка, събира пари за църквата, смирен е и вижда само доброто(в противен случай стотинка не би дал на "Светите отци" които правят всичко възможна да им видим сеира) За мен той е пример за второ пришествие когато добрия човек се проявява вместо да филосовства. От вън не си личи но този човек знае нещо за да са такива делата му. За другите е леко чалнат(добро, добро ама чак пък толкова....) Айде да разсъдиш нещо за него а мен ме остави да си почина малко.

пп Подбрала си абсолютно точните цитати които се отнасят......първо за теб. Подходих приятелски така че мълчи си за шамарите, целувки не ти отправям...
Разумни и Здрави

Редактирано от бледоликия (04.12.2012 08:20)

звездна

#2984827 - 04.12.2012 08:30 [Re: бледоликия]

Не знам почти нищо за бай Добри, така че не бих могла да коментирам адекватно.

--------------------
Sola scriptura

Hard Rock fan

#2984834 - 04.12.2012 09:34 [Re: звездна]

Остави. Когато аргументите са: какво щял да направи някой поп евентуално, какво казвала църквата, къв бил Бай не знам си кой (айде дотук...да речем, че не са подходящи аргументи, но...кой каквото има, това предлага). Но когато в дискусията вместо да се обсъжда темата, започне обсъждане КАКВА СИ ТИ, т.е. какво ти е поведението, какво сърцето и подобно (логическата спекулация (и/или грешка) аргументум ад хоминем ) и която НЯМА НИЩО ОБЩО не само с темата, но и с никаква тема и разбира се, нито един аргумент по темата (нито дори елементарно придържане към нея), би следвало на секундата да те откаже от дискутиране.

Hard Rock fan

#2984837 - 04.12.2012 10:14 [Re: звездна]

Чакай нещо интересно по темата. Понеже си четох една книга преди време на учен теолог, се сетих нещо. Освен в таз книжка, направих и допълнителна справка с "Речник на библейските символи" на проф. Шиваров (много е полезен ) и ето какво за облака, във връзка с Второто пришествие и като една облачна нишка през Писанието (не е мое проследяване, от въпросната книга е, аз само го преведох набързо).

Когато първосвещеникът Го разпитва по време на процеса, Христос заявява: „Но казвам ви, от сега нататък ще видите Човешкия Син седящ отдясно на силата и идещ на небесните облаци.”(Мат. 26:64). Същият език се използва в книгата Откровение: „Ето, иде с облаците; и ще Го види всяко око” (Откр. 1:7)

Произходът на това описание може да бъде проследен назад при старозаветните пророци, особено при Даниил, който пише: "Гледах в нощните видения, и ето, един като човешки син идеше с небесните облаци .... И Нему се даде владичество, слава и царство..."(Дан. 7:13-14; виж и Софония 1:14-18).

Защо завръщането на Христос е свързано с облаците? Богатият смисъл на "облаци" в библейската история предлага три възможни причини. Идването на Христос в облаците предполага, на първо място, че това ще бъде уникална, видима проява на Бог в сила и слава. Тъй като облаците са колесниците на Божията слава („Правиш облаците Своя колесница И вървиш с крилата на вятъра...” Пс. 104:3) и са използвани от Бог при Неговото славно присъствие (Изх. 24:16- "И Господната слава застана на Синайската планина, и облакът я покриваше шест дена, а на седмия ден Господ извика към Моисея всред облака"), те достойно изразяват величието и блясъкът, който ще придружава завръщането на Христос.

Идването на Христос в облаците също така, предлага изпълнението на Божия завет - да възнагради верните и да накаже неверните. В завета, който Бог сключва с Ной след потопа, Той поставя дъгата "в облака" (Бит. 9:13 – „поставям дъгата Си в облака, и тя ще бъде белег на завет между Мене и земята”), и водачеството, което Бог обеща през облака на Своя народ, пътувал през пустинята, в крайна сметка ще бъде изпълнено, когато се появят облаците на Второ идване и вярващите ще стигнат до края на тяхното странстване, като Спасителят ги приветства в Обещаната земя.

Появата на облаците при Пришествието, също указват и наказанието -смъртта за неспасените. Пророците описват възмездието във великия ден на Господа като "ден на облак и гъста мъгла", „ден облачен и мрачен” (Софония 1:15; Йоил 2:2).

От начало до край, облаците в Библията съдържат обещание за защитата на вярващите и предупреждението за наказание за неверните.

Идването на Господа в облаците посочва също радостната среща на вярващите с Христос. Павел обяснява, че както възкресените, така и преобразените вярващи, ще бъдат взети заедно "Понеже сам Господ ще слезе от небето с повелителен вик, при глас на архангел и при Божия тръба; и мъртвите в Христа ще възкръснат по-напред; после ние, които сме останали живи, ще бъдем грабнати заедно с тях в облаците да посрещнем Господа във въздуха; и така ще бъдем всякога с Господа” (1 Солунци 4:16-17). Тук облаците се разглеждат като „място на срещата” на вярващите от всички епохи с Господ. Точно както израилтяните са имали Божието присъствие и силата на живота "под облака", и, бидейки кръстени "в облака "(1 Кор 10:1-5), така изкупените ще преживеят най-голямата среща с Христос в облаците при славното Му завръщане.

ElliaМодератор
яхнала метлата

#2984843 - 04.12.2012 10:42 [Re: звездна]

Zвездна,въздържай се от лични определения,моля.Последните ти постове са на границата и не бих искала да я нарушаваш.

--------------------

ElliaМодератор
яхнала метлата

#2984844 - 04.12.2012 10:44 [Re: Ellia]

Придържайте се към темата ,моля.

--------------------

звездна

#2984853 - 04.12.2012 11:34 [Re: Hard Rock fan]

Правилно казваш! Очевидно е, че автора на темата не се нуждае от мнението на другите, нито го вълнува истината за Второто пришествие от библейска гледна точка.

--------------------
Sola scriptura

flyfisher

#2984856 - 04.12.2012 11:45 [Re: бледоликия]

Имаш много субективна представа за второто пришествие. Второ пришествие не е обновяване на човека към добро, тук на земята - така както ти го разбираш.
Според християнството, една личност наречена Исус Христос е заявила че ще дойде отново на земята. Той веднъж е дошъл (това е описано в Библията) и е обещал че ще дойде отново. Това е второто пришествие (пришествие значи идване)т.е. второ идване на някой, точно определен. Това предполагам го няма в други религии и вярвания в които тази личност не е припозната, включително във учението за прераждането.
Много учения и вярвания се отпиват да изкривят постановки то християнството с цел да заблудят нехристияните пък ако може и християните (както пише в Библията). Принципа за новорождението и за "умирането на стария човек" в Библията е изкривена така че духовното умиране да се замести с физическо а второто пришествие - повторно идване на Христос на земята, да се представи за духовно раждане отново на човека тук на земята отново и отново. Примери от други религии и вярвани мога с купища да ти дам. Повечето човешки религии и учения ползват принципи на християнството но представени по начин, който има за цел да заблуждава хората. Скритата цел е неявно да се оспори и хвърли съмнение в единственото учение дадено директно от създателя на човека, на небето и на земята. Мюсюлманството е типичен пример за това - появата се след християнството с цел да отрече че Христос е Бог и негов син и че християнството не е последното и окончателно "учение" на Бог към хората. Целта е да се принизи християнството чрез едно човешко създадено учение.

Представа за това, че християнството кара човек до смъртта си да се чувства грешен също е субективна. Това, че има отделни представители на отделни църкви, които изкривяват християнството за пари, като лъжат хората че постоянно трябва да си "купуват" праведност не значи че основата на християнство е с такава насоченост. Ти обаче точно това заявяваш - че по принцип християнството е толкова изкривено, което показва че или не познаваш християнството като учение/вяра или нарочно искаш да го очерниш. Ти си знаеш а Бог още по-добре за теб. Това което казваш е все едно аз да кажа че всички форумци във форума са умни хора, базирайки се на представите които имам от 1 или 2-ма форумци.
Гледам че вярваш в прераждането като средство човек да се промени към добро. Както в християнството така и в учението за прераждането се намира идеята за това че човек трябва с лични усилия да се променя към доброто. Разликата обаче е че при християнството, Бог разкрива на хората как това може да стане а при учението за прераждането се разчита изцяло на човешкия мозък, защото там въобще не се предполага (вярва) че има жив Бог който може да говори, помага и напътства хората в това. А тези които пък вярват обикновено стигат до зли сили, които им се престават като благородни, силни и загрижени за човешкия род.

Редактирано от flyfisher (04.12.2012 12:10)

бледоликия
бродещия бродяга

#2985697 - 07.12.2012 15:39 [Re: flyfisher]

Първо държа да се извиня на Звездна защото я провокирах, и на Фенката че я пренебрегвах.
Внимателно си прочетох постовете отново, негативизма който има се дължи на цитатите които взаимствах. А и така ги употребих както ми бяха поднесени (буквално). Това разбира се не е метод който ще донесе нещо положително тъкмо напротив.
И преди казах че това е моето разбиране за нещата. За мен е обективно за теб вероятно е субективно. Второто пришествие е проявата на доброто отвътре, да се проявява не да се заявява. Гладния да го нахраниш не да му говориш колко хубаво си се наял. Никъде не оплювам Християнството нито Бога,неговия Син или Светия дух. Казвам само че първо е външната проява(за да се убедим че я има) и второ, вътрешната проява(да се научим как се случва)Това е естествената градация на знанието за да се придобие. Всички които са познали Бога са станали смирени,трудолюбиви и добри към ближния си а не обратното. И преди писах че тялото което аз обитавам не е мое а на Бога който ме е поставил да го обитавам и развивам за да се слея с него(както всички ние) когато се науча. Затова и има тънки и дебели, хубави и грозни защото всички ние сме на различни етапи от своето развитие. Но пътя на всички ни е един нагоре към Господа и който пада по пътя не значи че е по долен от мен(в съвременната материална действителност всички сме паднали) просто стъпките му не са били достатъчно прави, затова би трябвало да бъде по внимателен.

--------------------

Unicorn
Starswalker

Регистриран: 11.06.2004
От: Висините
    #2985715 - 07.12.2012 16:52 [Re: бледоликия]

Цитат:

И преди писах че тялото което аз обитавам не е мое а на Бога който ме е поставил да го обитавам и развивам за да се слея с него(както всички ние) когато се науча. Затова и има тънки и дебели, хубави и грозни защото всички ние сме на различни етапи от своето развитие. Но пътя на всички ни е един нагоре към Господа и който пада по пътя не значи че е по долен от мен(в съвременната материална действителност всички сме паднали) просто стъпките му не са били достатъчно прави, затова би трябвало да бъде по внимателен.

Означава ли това, че можем приблизително да преценим по външния вид на един човек настоящия етап от неговото развитие, път и усъвършенстване към Бог? Или само делата и вътрешното състояние на духа са критерий.

Означава ли... че физически "бъгавите" хора са с Божествена причина "преродени" в дефектно тяло, тъй като са се провинили по някакъв начин в предишния живот и по настоящем си теглят наказанието.

P.S.: Извинявам се, че въпросът ми отклонява малко темата, ще се постарая това да е минимално.

Поздрави

--------------------
Live to survive. Survive to live

ми аз съм си

#2985734 - 07.12.2012 18:39 [Re: Unicorn]

Цитат:

Означава ли това, че можем приблизително да преценим по външния вид на един човек настоящия етап от неговото развитие, път и усъвършенстване към Бог?

Не, не означава. Критерият са плодовете.
Цитат:

Означава ли... че физически "бъгавите" хора са с Божествена причина "преродени" в дефектно тяло,

Да, по божествена причина са такива, но не защото са се провинили или са наказани, а защото тези тела им осигуряват най- добрите условия за изпълнение на задачите, които им е възложил. Щом задачата е изпълнена, отпада необходимостта от "бъгавостта" на тялото и тогава ставаме свидетели на чудодейни изцеления.

--------------------

бледоликия
бродещия бродяга

#2985736 - 07.12.2012 18:41 [Re: Unicorn]

Ще ти отговоря с едни думи на Слава Севрюкова: "В предишния си живот съм имала три деца които съм пренебрегвала, затова в настоящия не ми е дадено да имам"(по спомен) И доколкото съм чел в настоящия живот не ни е дадено знанието за предишния ни живот, защото не бихме могли да понесем истината за себе си и това би ни попречило за бъдещото ни развитие. Ако търси човек закономерности рано или късно ще ги намери,вярва ли в случайности спира да е наблюдателен.Така че е възможно да е така както предполагаш.

--------------------

бледоликия
бродещия бродяга

#2985743 - 07.12.2012 18:55 [Re: бледоликия]

Обяснението на Слава Севрюкова: "Божият син сега е Слово. Всемирна душа. Не се е явил някога на Земята, както се твърди, да бъде „изкупител“. Търговците, които открай време са се облагодетелствали от храма, напразно се опитват да го изкарат такъв. Нищо не изкупва, а само прозорливо поучава онези, които „имат уши да чуят, и очи – да видят“. Той по-скоро е нашият Спасител – с живот, личен пример и послания.
Не предстои повторно да се роди на Земята като човек в плът и кръв, както пак те, хитрите търговци на идеи, зад които примамливо шумят финикийски знаци, се опитват да ни заблудят. Божествен, много по-възвисен е Върховният замисъл. С времето Божият син ще се всели във всяко разумно човешко същество. Ще се слее с него. Това постепенно ще го промени.

Христос е Новият човек. Човекът – до края на задаващата се епоха (2800 г. – бел. Хр. Нанев). Носителят на добродетелите на Бъдещето. Ние ще отиваме в Отвъдното. Ще се връщаме. Пак ще отиваме… И все повече у нас ще се вграждат тези добродетели.

И ти ще видиш Христа в брат си, в сестра си, а те – в тебе. Как? С добродетелта, която ще постигнеш, с цената на преодолените изпитания в не едно превъплъщение, вече няма да си онова, което си бил. Ще станеш по-фин и добър. А също и брата, сестрата… Човекът ще е толкова Христос, колкото Христос е в него. Така съзирам Второто пришествие.

Разбирате ли? А не, както се тълкува, че Спасителят щял да дойде втори път в плът и кръв при нас. Да раздава правосъдие с „огнен меч“. Отново да напътства, да проповядва."

--------------------

Unicorn
Starswalker

#2985786 - 07.12.2012 20:51 [Re: бледоликия]

Цитат:

Разбирате ли? А не, както се тълкува, че Спасителят щял да дойде втори път в плът и кръв при нас.

А как приемаш факта, описан в Библията и потвърден от Самия Христос, че Той в момента е в плът и кръв, в духовната реалност, отдясно на Бог в небето? Какво значение има, дали и кога ще дойде отново на Земята, при условие, че Той е в момента Същество от плът и кръв, изпълняващ дори в момента волята на Отца? След възкресението, когато Неговото мъртво тяло бе отново оживотворено (не преродено, има съществена разлика), Христос живее като съвършения Човек, Ходатай, Спасител, Покровител и Закрилник на вярващите. Второто Му пришествие ще бъде до голяма степен с "политическа" насоченост, за да установи теокрация на земята - и да въздаде справедливост, да сложи всичко отново "в ред". Според мен, бъркаш действието на Святия Дух, Който бе обещан, завещан от Христос на вярващите, и изпратен от Бог Отец да действа на земята сред хората. Святият Дух, Който в момента "обитава" във вярващите и ги преобразява, по образ и подобие на Христос, на Бога. Бъркаш Го с въпросното Второ пришествие и съответно приемаш, че не Святият Дух, а самия Христос е в нас като влияние и сила.

За прераждането... хм, все пак толкова много поколения от както съществува човечеството, да предположим, толкова много прераждания. И човекът (почти) не е мръднал в морално и нравствено отношение, все същите страсти, "грехове", влечения, егоизъм, властолюбие... е не би ли следвало, да наблюдаваме промяна в положителна, не отрицателна насока? Или то прераждането е като еволюцията, трябват ни милиони години, за да ни "дойде акъла в главата"

--------------------

Hard Rock fan

#2985787 - 07.12.2012 20:52 [Re: бледоликия]

Цитат:

Обяснението на Слава Севрюкова

е в много сериозно противоречие с Писанията. Както и заниманията й, btw.

Но поне се изясни източникът ти. Ясно беше, че източникът ти не е Писанието - а това е единственият източник от- и за - Христос.

Сега стана ясно, че един от източниците ти е, какво била казала Слава Севрюкова. Благодаря за тази информация, тя е полезна за надзъртащите в темата (в случай, че не са сторили вече своя избор.)
За преценка и избор на кои източници си струва човек да се довери.

(Е, ако беше почнал с източника, можеше да ми спестиш усилията да разказвам какво пише в Библията (а и нежелана информация ти е, изглежда), но по-добре късно, отколкото...да продължавам с това така неудобно и нехаресвано Писание

Редактирано от Hard Rock fan (07.12.2012 21:09)

Unicorn
Starswalker

#2985792 - 07.12.2012 21:09 [Re: асегаде:)]

Асегаде, до голяма степен съм съгласна с теб - но въпреки това има святи, праведни и угодни на Бог хора, които са умрели със своите недъзи. Веднага се сещам за апостол Павел, който дори (цели три пъти!) се е молил на Бог да го изцели... но пак, по-добре за него е било да изтърпи в тялото си конкретното неудобство. Както болките при раждането, болестите, недъзите и всички биологични недостатъци са нещо "естествено", което за съжаление е станало ежедневна и неотменна част от човешкия живот. Бих добавила, "естествено последствие" от грехопадението, тъй като няма как при нарушаване на духовното ни единство с Бога да не пострада и физическото тяло. В този ред на мисли, смъртта е също последствие - първоначалната "замисъл" за човека е била да бъде съвършен във физическо и духовно отношение, безсмъртен.

Съгласна съм за плодовете, но с този копнеж и стремеж към чудовторни изцеления... какъв е смисълът? Вярващите хора умират с надеждата, че макар да са изживели живота си в немощно тяло, ще възкръснат в съвършено и нетленно, безсмъртно. Навсякъде в Новия завет Христос, апостолите говорят за духовни благословения, а по отношение на физическите, конкретно изцеленията... почти винаги се "дават" с благовестителска цел, за свидетелство на невярващите, не като (само)цел в живота на християните.

--------------------

Unicorn
Starswalker

#2985796 - 07.12.2012 21:14 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

но по-добре късно, отколкото...да продължавам с това така неудобно и нехаресвано Писание...

А не, само някои части от него са неудобни - нищо, че въпросните по необясними причини понякога са изречени (или извършени) от самия Христос.

--------------------

Hard Rock fan

#2985797 - 07.12.2012 21:22 [Re: Unicorn]

Цитат:

Цитат:

но по-добре късно, отколкото...да продължавам с това така неудобно и нехаресвано Писание...

А не, само някои части от него са неудобни - нищо, че въпросните по необясними причини понякога са изречени (или извършени) от самия Христос.

Е по тая тема, няма нищо удобно до момента

бледоликия
бродещия бродяга

#2985803 - 07.12.2012 21:43 [Re: Hard Rock fan]

Ей... най накрая ме улови Толкова ме дебна че сега ако ти кажа че току що намерих въпросния цитат и го качих за потвърждение няма да ми повярваш. Би ли ми казала дали само Библията четеш или хвърляш по едно око и на друга литература? Защото в Библията е истината но е завита с толкова слоя символика че един живот не стига за да я развиеш. И болшинството хора правят грешката да виждат външното като вътрешно.

--------------------

бледоликия
бродещия бродяга

#2985804 - 07.12.2012 21:49 [Re: Unicorn]

Казах каквото имам за казване. Ако не можеш да разбереш това което написах до тук никакви други изказвания не биха те убедили. И при теб да дойда, по тавана да ти се разхождам пак няма да ми повярваш ако това не го усетиш в себе си.

--------------------

ми аз съм си

#2985812 - 07.12.2012 22:13 [Re: Unicorn]

Цитат:

Асегаде, до голяма степен съм съгласна с теб - но въпреки това има святи, праведни и угодни на Бог хора, които са умрели със своите недъзи. Веднага се сещам за апостол Павел, който дори (цели три пъти!) се е молил на Бог да го изцели... но пак, по-добре за него е било да изтърпи в тялото си конкретното неудобство. Както болките при раждането, болестите, недъзите и всички биологични недостатъци са нещо "естествено", което за съжаление е станало ежедневна и неотменна част от човешкия живот. Бих добавила, "естествено последствие" от грехопадението, тъй като няма как при нарушаване на духовното ни единство с Бога да не пострада и физическото тяло. В този ред на мисли, смъртта е също последствие - първоначалната "замисъл" за човека е била да бъде съвършен във физическо и духовно отношение, безсмъртен.

След като човек изпълни задачата си на Земята, само Бог може да реши дали да го прибере при себе си, или да му възложи друга задача. За която е много вероятно недъгът отново да е предимство, но ако е без значение или по- скоро пречи, изцелението се случва. Но никога като главна цел, Никога. Това е невъзможно. На първо място е духовната задача. Независимо от това как изглеждат нещата отстрани, изцелението се проявява като следствие и страничен ефект от по- висша цел.

--------------------

ми аз съм си

#2985816 - 07.12.2012 22:29 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Цитат:

Цитат:

Е по тая тема, няма нищо удобно до момента

Нито е неудобно, нито е нехаресвано. Просто не е единствено.
Гугъл пак е услужлив: http://znameniazasadniaden.com/kitaptaalametler.html#05
П.С. Предположих, че Второто пришествие е сериозно духовно събитие, за което става дума и в учения, по- стари от християнството. Оставаше да отхвърля или потвърдя първо пред себе си и после да разбера как е известно на последователите им. Бях решила да не пиша по този въпрос, докато не си изясня по- добре нещата и намеря достатъчно "доказателствен материал" из нета, но твой пост ме провокира много силно и ми даде потвърждение на мислите. Става въпрос за пост, в който се споменава за завета между Бог и Земята. Пред очите ми изплуваха картини, които съм срещала неведнъж из нета, но за да ги намеря отново ще ми е нужно време и дълго ровене. Не че очаквам някой верен последовтел на Библията да се съгласи с мен или да види връзката, която вижам аз, но все пак- нали коментираме Второто пришествие (когато не коментираме друго )

--------------------

Hard Rock fan

#2985835 - 07.12.2012 23:24 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Нито е неудобно, нито е нехаресвано. Просто не е единствено.
Гугъл пак е услужлив: http://znameniazasadniaden.com/kitaptaalametler.html#05

Е, ти знаеш кога са записани Писанията и кога Коранът, нали?
И си наясно, предполагам, че Коранът просто чопва от СЗ и НЗ и си ги пренаписва (поизвъртайки някои моменти целенасочено).
Все пак тук просто трябва да се съберат две и две. И разбира се, човек да е прочел Библията и поне отчасти Корана, за да сравни текстовете Все пак, Библията е оригиналът. Хронологически и всякак.

Цитат:

"доказателствен материал" из нета

За Второто пришествие на Христос?

Значи (с такова впечатление оставам), че всичко друго, освен (изключая?!) изреченото от Христос и записано в Писанието за Второто Му пришествие се търси, като "доказателствен материал" (за какво, не мога да разбера, какво се доказва?)

Цитат:

Става въпрос за пост, в който се споменава за завета между Бог и Земята. Пред очите ми изплуваха картини, които съм срещала неведнъж из нета, но за да ги намеря отново ще ми е нужно време и дълго ровене. Не че очаквам някой верен последовтел на Библията да се съгласи с мен или да види връзката, която вижам аз, но все пак- нали коментираме Второто пришествие

Ето това ме заинтересува, ако го откриеш, ще ми е интересно. Мисля, че връзки и аз съм откривала (може би случайни, може би не съвсем).

Редактирано от Hard Rock fan (08.12.2012 00:30)

Hard Rock fan

#2985838 - 07.12.2012 23:31 [Re: бледоликия]

Цитат:

Би ли ми казала дали само Библията четеш или хвърляш по едно око и на друга литература?

Което ме интересува за Бог, само от Библията - да.

Не очаквам да ми я преразказват. Предпочитам да си я чета от първо лице.
А иначе - помагам си, да. Има библейски енциклопедии, конкорданси, многопреводни издания (защото човек се нуждае от лингвистична яснота - еврейски, гръцки...), библейски учени - изследователи, специалисти по текстови критицизъм и херменевтика, теолози, съставители на същите тези конкорданси, историческа литертура от съответните епохи, библейска история....

Цитат:

Защото в Библията е истината но е завита с толкова слоя символика че един живот не стига за да я развиеш.

Мисля, че ти отговорих на тази реплика, но може би не си прочел (за Библията също оставам с впечатление, че не си я прочел).

Повтарям част, от което ти казах:

Напротив: истината в Библията е написана всякак. Има съвсем буквални текстове, има исторически разкази, има символични текстове, има пророчески книги, има поетични книги.
По отношение на Второто пришествие: за него е писано в пророческите книги, писано е със символичен език, описано е и съвсем буквално в прав текст. И все едно и също пише. Независмо дали на езика на символите, на притчите, или в прав, буквален текст. Независимо дали в СЗ или в НЗ. И то е онуй, за което посочих някои стихове вече. Истината по този (и не само по този) въпрос (а по всеки ЖИЗНЕНО ВАЖЕН!), Бог се е постарал да изясни истината съвсем недвусмислено, а не да я замъглява.

И не, не съм те "дебнала". Въпрос на коректност е, според мен, човек да си заяви източниците, на които се основава. И ти заяви един от своите. Моя не го крия - Библията.

Редактирано от Hard Rock fan (08.12.2012 00:01)

бледоликия
бродещия бродяга

#2985853 - 08.12.2012 00:05 [Re: Hard Rock fan]

А ей такива неща не ти ли попадат от време на време
http://www.otizvora.com/2012/12/4973/

--------------------

Hard Rock fan

#2985854 - 08.12.2012 00:08 [Re: бледоликия]

Цитат:

А ей такива неща не ти ли попадат от време на време
http://www.otizvora.com/2012/12/4973/

Не, никога не ми попадат и по никакъв начин не ме интересува окултна, езотерична, нюейдж и дъновистка литература, благодаря.

Което за Христос ме интересува - написано е в Библията.

звездна

#2986059 - 08.12.2012 23:10 [Re: бледоликия]

А на теб попадат ли ти такива неща от време на време:

http://www.thegodlove.com/svetlina2/14.html

Как ще дойде Исус втори път?

Христовото идване ще обърне към себе си вниманието на целия свят!

а/ Исус се възнесе в облаците. Неговото възнесение беше буквално, телесно и видимо. Той ще дойде втори път, “както Го видяхте да отива към небето!”

Виж Деян.1:11

б/ Идването на Исус ще бъде придружено от ослепителна светлина, подобна на тази при светкавицата! - “Защото както светкавицата излиза от изток и се вижда дори до запад, така ще бъде пришествието на Човешкия Син.” Матей 24:27

в/ Всяко око ще Го види! – “Ето, иде с облаците; и ще Го види всяко око, и ония, които Го прободоха; и всички земни племена ще възридаят за Него. Така е; Амин.” – Откр.1:7

Исусовото идване е една необходимост. Делото на Евангелието трябва да бъде завършено.
Виж Матей 24:14.

Второто идване на Исус Христос е също така важно, както и първото Му идване. Изкупителният план не може да се изпълни, докато Исус не събере Своите изкупени.

Първият път Исус дойде, за да покаже на човека верния път към спасението. Той ще дойде втори път, за да го отведе от този загубен свят в една по-добра страна.

В Своята първосвещеническа молитва Той се моли на Отца. “Отче, желая където съм Аз, да бъдат с Мене и тия, които* си Ми дал, за да гледат Моята слава, която си Ми дал; защото си Ме възлюбил преди създанието на света.” Йоан 17:24

Исусовата цел беше да освободи човека от греха, за да го постави вън от обсега на сатанинските атаки и да го подготви за вечния блажен живот.

--------------------
Sola scriptura

звездна

#2986060 - 08.12.2012 23:18 [Re: бледоликия]

Ето тук има още за четене:

http://www.allaboutjesuschrist.org/bulgarian/second-coming-of-christ.htm

http://www.allabouttruth.org/bulgarian/bible-truth.htm

И много важно:

http://www.allaboutjesuschrist.org/bulgarian/who-is-jesus-n.htm

Горните неща са по Библията и не се основават на окултизъм, еотеризъм и ню ейдж литература.

--------------------
Sola scriptura

ми аз съм си

#2986127 - 09.12.2012 12:49 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Е, ти знаеш кога са записани Писанията и кога Коранът, нали?

Естествено. Логично е да има Второ пришествие след като е вече е имало Първо. Това е причината да потърся (и намеря) в Корана.
Обаче не мога да се съглася с опростяването около създаването на Корана. Това е свещена книга за много голяма част от човечеството, те твърдят, че също е Боговдъховена и от моментите, които срещам и в двете книги- и двете учения учат на едно и също. Различни са само думите, с които това е предадено.
По въпроса с оригиналността на която и да е от двете, честно казано се радвам, че в темата не пише последовател на Исляма. Защото... сещаш се, че уйде коня в ряката (и темата от спам).
Според мен няма значение по какъв начин човек ще възобнови връзката си с Бог, по- важното е да я желае и търси. Тези дни, докато прехвърлях темата, си помислих, че сме като пчели- едните правят акациев мед, а другите- многоцветен. Няма смисъл да се караме в кое растение (учение) е меда, важното е да сме пчели (хора, живеещи за Бог). Защото не растението прави меда, а пчелата. А освен пчели има и оси- с които много си приличат, но произвеждат отрова. Да не говорим пък за мухите, които и върху мед да кацат, не само че нищо няма да произведат, ами и меда ще развалят.

--------------------

Hard Rock fan

#2986154 - 09.12.2012 13:41 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Обаче не мога да се съглася с опростяването около създаването на Корана.

Твоя воля, но нещата в исторически контекст (а и текстово!) са толкоз прости и логични

Еми просто погледни кога датират СЗ Книги, че даже и НЗ Писания и кога и в каква обстановка е писан Коранът... сравни текстовете и нещата си идват на място.

Цитат:

от моментите, които срещам и в двете книги- и двете учения учат на едно и също. Различни са само думите, с които това е предадено.

Мне е съвсем така. Че има близки по същината си послания, има (няма и как да няма, предвид, че са ползвали Библията)...ама има и толкова обратни (пак същностни), че мога да кажа с чиста съвест, че има моменти, в които намирам, че Коранът учи съвсем не на същото.

Примерно! , и далеч не само.

(Да не говорим за посланието в Корана към мюсюлманите да не вземат евреите и християните за ближни , за това, че си позволяват в Корана да се карат на "хората на Писанието", че вярват в Троицата...за това, че обявяват, че Христос не е умрял на кръста и не е възкръснал - сърцето на НЗ Писания!).

Ето какво еднозначно свидетелства Писанието: "Защото първо ви предадох онова, което и приех, че Христос умря за греховете ни според писанията; че бе погребан; че биде възкресен на третия ден според писанията;"

"Ако няма възкресение на мъртвите, то нито Христос е бил възкресен; и ако Христос не е бил възкресен, то празна е нашата проповед, празна е и вашата вяра. При това, ние се намираме и лъжесвидетели Божии...."

Само това ми е доволно на мен. А далеч не е само това. Все пак, за лманите Христос не е Бог!

Затова, сори, ма пресилено ми идва като извод, че учели на едно и също - Библията и Коранът.

Иначе, безспорно - за много хора е свещен Коранът. Имаше тук представител на исляма преди време и с него си говорехме около хм...оригинала.

Ето част от дискусиите:

http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/2664524/an/0/page/7#Post2664524

http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/2664543/page/11/fpart/1/vc/1

Относно меда и отровата.....Библията предупреждава, че има отровни, фалшиви учения и много сериозно съветва вярващите Й, да странят от тях. Всъщност Библията казва, че трябва да се държи САМО Писанието - като Божие слово.

"Но ако някой пази словото Му, неговата любов към Бога е наистина съвършена. По това знаем, че сме в Него."

"Нека прибягнат при закона и при свидетелството! Ако не говорят според това слово, Наистина няма зазоряване за тях."

И Христос много сериозно се разпорежда да не се притуря на думите Му, нито да се отнема от тях.

И всъщност, аз не споря "кое учение е медът". Това е въпрос на избор - свободен и личен. Аз съм направила своя с категоричност.

Спорът възникна от това, кой източник е достоверният (автентичният, оргиналният) за Христос. И за Второто пришествие (в частност). Ако човек е честен и коректен, ще признае, че е Библията (независимо дали Й вярва).

Редактирано от Hard Rock fan (09.12.2012 15:42)

бледоликия
бродещия бродяга

#2986259 - 09.12.2012 22:38 [Re: звездна]

И пак думи и думи.....
Пък то само 5 са думите: "По делата ще ги познаете"

--------------------

Hard Rock fan

#2986273 - 09.12.2012 23:04 [Re: бледоликия]

Цитат:

И пак думи и думи.....
Пък то само 5 са думите: "По делата ще ги познаете"

И тва какво общо има с дискусията?

Аааа.... сетих се. "Защото Човешкият Син ще дойде в славата на Отца Си със Своите ангели; и тогава ще въздаде всекиму според делата му.". Второто пришествие.

И вземете поне цитирайте коректно.

Не е "По делата ще ги познаете" , а е "И тъй, от плодовете им ще ги познаете."

И продължението:
"21 Не всеки, който Ми казва: Господи! Господи! ще влезе в небесното царство, но който върши волята на Отца Ми, Който е на небесата.
22 В онзи ден мнозина ще Ми рекат: Господи! Господи! не в Твоето ли име пророкувахме, не в Твоето ли име бесове изгонвахме, и не в Твоето ли име направихме много велики дела?
23 Но тогава ще им заявя: Аз никога не съм ви познавал; махнете се от Мене вие, които вършите беззаконие.
24 И тъй, всеки, който чуе тия Мои думи и ги изпълнява, ще се оприличи на разумен човек, който е построил къщата си на канара;..."

И знаеш ли от кои препоръчва Христос да се пазим (респ. как да ги познаваме)?

"Пазете се от лъжливите пророци, които дохождат при вас с овчи дрехи, а отвътре са вълци грабители".

А канарата е Христос и Словото Му и Законът му.

Във форума се комуникира с думи.

И думите в Писанието са доста повече от "само 5" (при това, погрешно цитирани въпросните 5, да не говорим и вън от всякакъв контекст).

звездна

#2986278 - 09.12.2012 23:19 [Re: бледоликия]

Думите са важни, защото :

Матей 24:35 Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат.

Очевидно Христос придава голямо значение на думите си, те ще надживеят всичко и всички, защото са вечни като самият Бог.

Думите от Христос не са просто думи, те са Словото. А Словото е:

Еремия 23:29 Не е ли словото Ми като огън? - казва Господ.
И като чук, който разбива скалата?

Словото е самият Бог:

В начало беше Словото; и Словото беше у Бога; и Словото беше Бог.

Словото ще бъде и съдия:

Йоан 12:48 Който Ме отхвърля и не приема думите Ми, има кой да го съди. Словото, което говорих, то ще го съди в последния ден.

Делата са ценни, само ако са резултат от работата на Словото в сърцето. Първо е приемането на Словото, после идва очистването на сърцето ( от Бога), после идват добрите дела, които са в синхрон със Словото на Бога.

--------------------
Sola scriptura

flyfisher

#2986578 - 10.12.2012 22:03 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Според мен няма значение по какъв начин човек ще възобнови връзката си с Бог,

Да.............ама за Бог има значение. И точно поради това в продължение на хиляди години Бог е говорил на хората че пътя е само един.
И понеже ти не можеш да си представиш и съм сигурен че и не вярваш...има хиляди фалшиви пътища към възстановяване връзката с Бог. Ако нямаше фалшиви и едновременно с това имаше 200-300 истински, както предполагам твърдиш ти, тогава въобще няма нужда от насочване кое как става за да се възстанови връзката с Бог. Човек все щеше да уцели някой от тези 200-300.

Как мислиш, кой по-добре знае как човек да възобнови връзката с Бог? Бог или човека? Онази жена (Слава Севрюкова)- човешкото същество, една купчина пръст, ли знае или Исус Христос, който властва над земята в човешки образ вече почти 2000 години?

Редактирано от flyfisher (10.12.2012 22:12)

\\\'Spirit and flesh\\\'
почетен член
*

Регистриран: 21.08.2013
    #3083794 - 24.08.2013 14:00 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Е, ама Писанието е предоставено от Създателя Си на нас, за да го четем, изследваме и изучаваме.

Тааа, ако човек е достатъчно запознат, може да види (не е трудно), че подобна идея отсъства изобщо в Писанието.

Даже, ако си стори труд, може да намери достатъчно моменти, които много ясно отразяват, че човек умира веднъж и бива възкресен веднъж. Това поне, доволно е описано.

Аз смятам че кое е чуждо на библията и кое не го показва самата библия...

\\\'Spirit and flesh\\\'
почетен член
*

#3083796 - 24.08.2013 14:03 [Re: \\\'Spirit and flesh\\\']

Цитат:

Цитат:

Аз смятам че кое е чуждо на библията и кое не го показва самата библия...

Опа,грешка,това изказване беше предназначено за горния коментар..просто "цитирай" са сложени изключително не на място,трябва да са долу,за да можеш след прочитане директно да цитираш,вместо да се връщаш,вече втори път правя тая грешка сори..

\\\'Spirit and flesh\\\'
почетен член
*

#3083797 - 24.08.2013 14:14 [Re: бледоликия]

Цитат:

Здравейте
Може би не бях правилно разбран: За да има второ пришествие, трябва да има прераждане. Първия път Сина Божи дойде в плът. А втория?! От цитатите на Фенката разбрах че на никого не мога да имам вяра ако ми каже че Христа е тук между нас. Но ако на мен ми се открие, и аз не бих могъл да споделя щото от писанието ще излезе че не говоря истината. [/quote
преди да зададеш подобен въпрос,поинтересувай се изобщо защо ще има второ пришествие и каква е неговата цел.
Прераждането,както и живота след смъртта във каквато и да била форма(ад,пъкъл,рай),са в пълен разрез с християнството.Те са в разрез със основният фундамент върху което то е построено,а именно второто пришествие.Ако има прераждане или живот веднага след смъртта,това напълно обезсмисля второто идване на нашият Господ...съжалявам че това няма да се впише с разбиранията на някой,но това е истината за която говори благовестието на царството.!

бледоликия
бродещия бродяга

#3083885 - 24.08.2013 23:11 [Re: \\\'Spirit and flesh\\\']

Здравей
За да бъда окончатилно точен ще споделя с теб че от височината на баира който обитавам, нещата за мен седят по този начин. Вероятно от твоя баир ти ги виждаш различно.

--------------------

бледоликия
бродещия бродяга

#3083933 - 25.08.2013 11:11 [Re: бледоликия]

Здравей
За да бъда окончателно точен, ще споделя с теб че, от височината на баира който обитавам, нещата за мен седят по този начин. Вероятно от твоя баир ти ги виждаш различно.
Това исках да кажа

--------------------

--------------------

\\\'Spirit and flesh\\\'
почетен член
*

#3083947 - 25.08.2013 14:55 [Re: бледоликия]

Цитат:

Здравей
За да бъда окончатилно точен ще споделя с теб че от височината на баира който обитавам, нещата за мен седят по този начин. Вероятно от твоя баир ти ги виждаш различно.

По кой начин стоят нещата за теб?Извинявай питам защото наистина не разбрах??

бледоликия
бродещия бродяга

#3083990 - 25.08.2013 18:56 [Re: \\\'Spirit and flesh\\\']

Цитат:И преди казах че това е моето разбиране за нещата. За мен е обективно за теб вероятно е субективно. Второто пришествие е проявата на доброто отвътре, да се проявява не да се заявява. Гладния да го нахраниш не да му говориш колко хубаво си се наял. Никъде не оплювам Християнството нито Бога,неговия Син или Светия дух. Казвам само че първо е външната проява(за да се убедим че я има) и второ, вътрешната проява(да се научим как се случва)Това е естествената градация на знанието за да се придобие. Всички които са познали Бога са станали смирени,трудолюбиви и добри към ближния си а не обратното. И преди писах че тялото което аз обитавам не е мое а на Бога който ме е поставил да го обитавам и развивам за да се слея с него(както всички ние) когато се науча. Затова и има тънки и дебели, хубави и грозни защото всички ние сме на различни етапи от своето развитие. Но пътя на всички ни е един нагоре към Господа и който пада по пътя не значи че е по долен от мен(в съвременната материална действителност всички сме паднали) просто стъпките му не са били достатъчно прави, затова би трябвало да бъде по внимателен.
Само бих добавил че плодовете на едно плодно дърво не узряват в един и същи ден.

--------------------

\\\'Spirit and flesh\\\'
почетен член
*

#3084045 - 26.08.2013 02:23 [Re: бледоликия]

Цитат:

Цитат:И преди казах че това е моето разбиране за нещата. За мен е обективно за теб вероятно е субективно. Второто пришествие е проявата на доброто отвътре, да се проявява не да се заявява. Гладния да го нахраниш не да му говориш колко хубаво си се наял. Никъде не оплювам Християнството нито Бога,неговия Син или Светия дух. Казвам само че първо е външната проява(за да се убедим че я има) и второ, вътрешната проява(да се научим как се случва)Това е естествената градация на знанието за да се придобие. Всички които са познали Бога са станали смирени,трудолюбиви и добри към ближния си а не обратното. И преди писах че тялото което аз обитавам не е мое а на Бога който ме е поставил да го обитавам и развивам за да се слея с него(както всички ние) когато се науча. Затова и има тънки и дебели, хубави и грозни защото всички ние сме на различни етапи от своето развитие. Но пътя на всички ни е един нагоре към Господа и който пада по пътя не значи че е по долен от мен(в съвременната материална действителност всички сме паднали) просто стъпките му не са били достатъчно прави, затова би трябвало да бъде по внимателен.
Само бих добавил че плодовете на едно плодно дърво не узряват в един и същи ден.

Окей,сега те разбрах..благодаря ти!!

ми аз съм си

#3084098 - 26.08.2013 18:36 [Re: бледоликия]

Цитат:

Простичко и проникновено. Сигурно затова толкова ми хареса.

--------------------

\\\'Spirit and flesh\\\'
почетен член
*

#3084167 - 27.08.2013 10:30 [Re: бледоликия]

Второто пришествие ще бъде единствено такова каквото е описано.Всички останали версии са човешки измислици граничещи с не-истината.Информацията за второто пришествие идва единствено от библията,та не съществува паралелно във други окултни учения или религии,както е например въпросът със безсмъртието на душата.
Така че за мен то означава Идването на Господа във буквалния смисъл,както и това че ще го види всяко око..всичко останало са човешки бля,бля!!

flyfisher

#3084470 - 29.08.2013 09:47 [Re: бледоликия]

Цитат:

Второто пришествие е проявата на доброто отвътре

Като гледам май не ти се чете Библията? Ако беше прочел само последната книге - Откровение, щеше сам да си отговориш на въпросът. Аз ще се опитам да ти я нахвърля тази последна книга накратко. В неопределеното бъдеще (близко или далечно не знам) количеството на жителите на земята, които ще проявяват лошото си отвътре ще е стане толкова голямо, че Бог ще бъде принуден силово да ги накара да спрат да вършат грях но това ще е напразно, което ще остави на Бог единствения изход да унищожи планетата Земя и всичко живо по нея. С две думи при Второто пришествие ще е краят на човешкия род и на човешката история в познатия и досегашен вид на тази планета, при това всичко това ще е по Божие желание - негово собствено, което ще покаже на всички които твърдят че Бог е само любов - абсолютни глупаци (разбира се когато това се осъществи - в близкото или далечното бъдеще).

\\\'Spirit and flesh\\\'
почетен член
*

#3084474 - 29.08.2013 10:07 [Re: flyfisher]

Цитат:

Цитат:

Второто пришествие е проявата на доброто отвътре

Като гледам май не ти се чете Библията? Ако беше прочел само последната книге - Откровение, щеше сам да си отговориш на въпросът. Аз ще се опитам да ти я нахвърля тази последна книга накратко. В неопределеното бъдеще (близко или далечно не знам) количеството на жителите на земята, които ще проявяват лошото си отвътре ще е стане толкова голямо, че Бог ще бъде принуден силово да ги накара да спрат да вършат грях но това ще е напразно, което ще остави на Бог единствения изход да унищожи планетата Земя и всичко живо по нея. С две думи при Второто пришествие ще е краят на човешкия род и на човешката история в познатия и досегашен вид на тази планета, при това всичко това ще е по Божие желание - негово собствено, което ще покаже на всички които твърдят че Бог е само любов - абсолютни глупаци (разбира се когато това се осъществи - в близкото или далечното бъдеще).

За какво да я четат като си знаят всичко..
Но все пак не мисля че вършенето на зло ще бъде причина за пришествието,както също и не мисля че злото ще вземе такива размери каквито му се приписват...смятам че никога няма да достигне размерите на содом и гомор...поне библията не казва че ще стане така...

Hard Rock fan

#3084478 - 29.08.2013 10:27 [Re: \\\'Spirit and flesh\\\']

"Беззаконието ще се умножи",
"И както стана в Ноевите дни, така ще бъде и в дните на Човешкия Син;....Така също, както стана в Лотовите дни....в деня, когато Лот излезе от Содом, огън и сяра наваляха от небето и ги погубиха всички",
"мерзостта, която докарва запустение",
"тогава ще има голяма скръб, небивала от началото на света до сега, и каквато не ще има, И ако да не се съкратяха ония дни, не би се избавила ни една твар; но заради избраните, ония дни ще се съкратят."

flyfisher

#3084482 - 29.08.2013 11:04 [Re: \\\'Spirit and flesh\\\']

Като гледам и ти имаш нужда от четене на книгата Откровение... Когато прочетеш там за първата от седемте язви при която ще загине 1/3 от живота на земята - хора, животни риби и т.н, коте отразено в цифри е около 2 милиарда човека, се запитай защо Бог ще причинява съзнателно такива гибел. На друго място е описано как ще има двама пророци които ще има влъстта да контролира природните сили и как те ще мъчат населението на цялата земя поради греховете им... и това са все неща дето предстоят ...

flyfisher

#3084484 - 29.08.2013 11:06 [Re: \\\'Spirit and flesh\\\']

Абе я вземи си прочети библията пак пак щото Фенката ти е отговорила много добре

Цитат:

"тогава ще има голяма скръб, небивала от началото на света до сега,

на голяяяяяяяяяяямото ти невежесто то цитирам:
Цитат:

не мисля че вършенето на зло ще бъде причина за пришествието,както също и не мисля че злото ще вземе такива размери каквито му се приписват...смятам че никога няма да достигне размерите на содом и гомор...поне библията не казва че ще стане така...

Казваше че не мислиш щото не знаеш а не знаш щото така си чел. Второ пришествие може да има или ако всички хора станат добри или ако всички станат лоши, друг вариант няма, ако предпочиташ логиката вместо библията. А относно мащабите на злото - от мащабите на трагедиите и скърбите описани в Откровение можем да съдим за мащабите на причините които ще ги предизвикат.

Редактирано от flyfisher (29.08.2013 11:13)

бледоликия
бродещия бродяга

#3084661 - 29.08.2013 22:31 [Re: flyfisher]

Разбирам те и истински ти съчувствам. Баира стръмен пък раницата пълна. Зор.

--------------------

Импулса
любопитен

Регистриран: 25.02.2008
От: Горно Камарци
    #3085404 - 01.09.2013 10:46 [Re: бледоликия]

Цитат:

Здравейте
Според официалната църква такова нещо като прераждането не съществува. Как тогава ще се случи пришествието??
Разумни и Здрави

Зависи с какво се отъждествяваш! Ако се отъждествяваш с тялото - то субекта не се преражда, ако се отъждествяваш с душата - то тя се преражда. За да е пълно изживяването наречено живот, човек не трябва да си спомня предишните прераждания - по-точно казно предишните духовни еманации.

\\\'Spirit and flesh\\\'
почетен член
*

#3087535 - 10.09.2013 00:31 [Re: flyfisher]

Цитат:

Абе я вземи си прочети библията пак пак щото Фенката ти е отговорила много добре

Цитат:

"тогава ще има голяма скръб, небивала от началото на света до сега,

Отговарям на "вежия"(макар че е безсмислено)....Да така съм чел,защото в именно в библията пише че в края на времето хората по цялата земя,които са живи ще са разделени на две групи,добри и зли.По голямата група разбира се ще са злите,и една твърде малка ще бъдат добрите,библията казва че именно добрите останали тук на земята ще посрещнат Господа и ще бъдат взети живи при пришествието.Или нима това не е вярно??
А именно понеже е вярно я ми кажи ти какво четеш тогава бе "вежество"??
Обръщам се към модераторите: виждате че става дума за нападки и обиди спрямо мен породени от именно от невежество и злоба.Питам къде е модераторският контрол в случая,защото ако аз бях обидил няко с епитет "невежество"веднага щях да бъда блокиран,тъй като това вече се случи,макар че далеч не съм проявявал слабост да използвам обидни епитети??
То не бяха майната ми,то не бяха "невежество и накрая аз бях блокиран.
Това модераторски контрол ли е или модераторски произвол?Къде ви е справедливостта която иначе изливате върху мен???

на голяяяяяяяяяяямото ти невежесто то цитирам:
Цитат:

не мисля че вършенето на зло ще бъде причина за пришествието,както също и не мисля че злото ще вземе такива размери каквито му се приписват...смятам че никога няма да достигне размерите на содом и гомор...поне библията не казва че ще стане така...

Казваше че не мислиш щото не знаеш а не знаш щото така си чел. Второ пришествие може да има или ако всички хора станат добри или ако всички станат лоши, друг вариант няма, ако предпочиташ логиката вместо библията. А относно мащабите на злото - от мащабите на трагедиите и скърбите описани в Откровение можем да съдим за мащабите на причините които ще ги предизвикат.

ми аз съм си

#3310504 - 06.10.2015 20:58 [Re: Hard Rock fan]

Днес в една от фейсбук групите, срещнах това:
Цитат:

никъде не пише ,че Христос ще слезне в една плът smile emoticon

Какво казва Библията (и тълкувателите) по въпроса?

--------------------

Hard Rock fan

#3310513 - 06.10.2015 23:28 [Re: асегаде:)]

Въпросът е безкрайно неясен (или поне за мен е такъв).
Какво точно ще рече "в една плът"? Тоест, дали се пита, че ще слезат много и различни "христосовци"? Ако е така, Библията е - категорична:

"тогава ако някой ви каже: Ето тук е Христос, или: Тука, не вярвайте;
защото ще се появят лъжехристи, и лъжепророци, които ще покажат големи знамения и чудеса, така щото да заблудят, ако е възможно, и избраните."

Един е Бог и Той само ще слезе отново. По този въпрос, Писанието е категорично.

Или не е ясно какво точно се твърди с това "никъде не пише...", което и не е ясно какво не пише. Но е ясно, че някой не е чел, ама пише какво никъде не пише.

Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #3310580 - 07.10.2015 13:56 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Какво казва Библията

Нищо конкретно. Можеш да си го тълкуваш както ти харесва.

Цитат:

(и тълкувателите)

Всякакви глупости. Въпрос на развинтена фантазия и кофти сънища.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

BMRO
Старо куче от Хунзия

Регистриран: 01.03.2011
От: FYROM
    #3310693 - 07.10.2015 21:00 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Днес в една от фейсбук групите, срещнах това:
Цитат:

никъде не пише ,че Христос ще слезне в една плът smile emoticon

Какво казва Библията (и тълкувателите) по въпроса?

Писано е:
Римляни, глава 8, стих 3
3 Понеже това, което бе невъзможно за закона, поради туй, че бе ослабнал чрез плътта, Бог го извърши като ИЗПРАТИ СИНА СИ В ПЛЪТ ПОДОБНА НА ГРЕХОВНАТА ПЛЪТ И В ЖЕРТВА ЗА ГРЯХ, и осъди греха в плътта,

--------------------
“…и ние сме хора и искаме да живеем чо-
вешки, да бъдем свободни, с пълна свобода в
земята ни - там дето живее българинът: в България, Тракия
и Македония…
Васил Левски, в. “Свобода”, 1871 г.

ми аз съм си

#3310841 - 08.10.2015 04:34 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Какво точно ще рече "в една плът"?

То вярно, че така извадено, може по всякакъв начин да се тълкува. Водехме разговор за особено даровитите деца- че с всяка изминала година те се увеличават и че това е Божи дар за нас. Та по този повод една от майките на такова дете го каза- в смисъла, че Второто пришествие вече е факт.
(копирам: "oсвен ,че е двурък работи с тях едновременно две различни неща. Примерно оцветява с два различни цвята едновремено. Играе с двама герои едновременно на компютъра с комбинация по 4ри копчета в ръка. Мисля ,че понеже е много музикален , ще му се отдава пианото в този случай. За сега обаче не се е запалил ,въпреки ,че си посвирва на йониката . При всяка конфигурация има все повече различни комбинации от дялове на мозъка които работят с повече натовареност. За съжаление много от тях им търсят диагнози или ги обевяват за вундеркини, а след само 10 години това ще е повсеместно. На туй му се вика Второ пришествие в плът smile emoticon никъде не пише ,че Христос ще слезне в една плът" )
Детенцето е във втори клас и вече е под подозрение че е бавно развиващо се, защото не му е интересно в училище. В същото време притежава необяснима за възрастта си мъдрост и понякога казва неща, които биха замислили възрастните....

Между другото, много обичам да задам въпрос на едно място и да получа отговор на друго (без да съм питала там) Това ме впечатлява доста, все едно съм попитала където трябва и въпросът ми е чут. Ама фантазии много, де И това се отчита. Цецо Пича е невероятен коректив в това отношение. Пуска те на земята с гръм и трясък
Ето го "моя" отговор. Как пък и като цитат от Библията "дойде" От "Римляни".
Цитат:

12 Защото, както тялото е едно, а има много части, и всичките части на тялото, ако и да са много, пак са едно тяло, така е и Христос.
13 Защото ние всички, било юдеи или гърци, било роби или свободни, се кръстихме в един Дух да съставляваме едно тяло, и всички от един Дух се напоихме.
14 Защото тялото не се състои от една част, а от много.)

--------------------

Hard Rock fan

#3310886 - 08.10.2015 10:06 [Re: асегаде:)]

Цитатът, който си посочила от Коринтяни (не Римляни, а Коринтяни) говори за съвсем друго. Сега, ако идеята е всичко да е извън контекст, то няма смисъл въобще да се чете и мисли върху Писанието.

Тук Павел говори за службите и духовните дарби в църквата.

"Службите са различни; но Господ е същият". Павел обяснява как на всеки Духът дава различни дарби - един да пророкува, друг - да изцелява, трети - да е учител..и т.н.
Павел говори за дарбите за служение в църквата. Тялото е метафора за църквата, на която главата е Христос. /"Неговото тяло, което е църквата"/. Многото части на тялото са различните вярващи в църквата, всеки със своята ценност и всички заедно - тялото Христово, т.е. Неговата църква.
Прочети си пак цялата глава отново. - 1 Коринтяни 12 глава и ще видиш какво пише.

В тази глава и дума няма за второто пришествие.

А това, че вече се било случило Второто пришествие..... няма нищо общо с Писанието. Ако наистина те интересува какво и как ще бъде пришествието на Господа, отвори Матей 24 глава и я прочети внимателно. Там точно това бива питан от учениците си Христос. И им отговаря.

Не че само там е описано, но от там става изключително ясно.

ми аз съм си

#3312369 - 14.10.2015 14:59 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Цитатът, който си посочила от Коринтяни (не Римляни, а Коринтяни)

Подвели са ме (там, от където го копирах). Което не променя смисъла на казаното. Колкото до идеята "всичко да е извън контекст"- нямаше да пояснявам контекста, ако такава съществуваше.
Цитат:

Павел говори за дарбите за служение в църквата. Тялото е метафора за църквата, на която главата е Христос. /"Неговото тяло, което е църквата"/. Многото части на тялото са различните вярващи в църквата, всеки със своята ценност и всички заедно - тялото Христово, т.е. Неговата църква.

Ето тук ми се струва, че имаме съществено разминаване. Не на това което пише, а в прОчита на написаното.
За служба- не става въпрос за църковно богослужение, а за личното служене на Бога, което между другото, може да няма връзка с която и да е религия, а с вътрешната етика на човека.
Под "църква" в случая според мен не може да се разбира църквата като институция. Такава административна единица по онези времена едва ли е съществувала. Но за "църква" като общност от вярващи- тук съм съгласна. Още веднъж- обединени от пребиваването си в Христа.
И от тази гледна точка аз не намирам никакво противоречие на идеята за въплъщение в много земни тела нито с цитираното в по- горния пост, нито с Матей. Всъщност, самия той си казва: "Който чете, нека разбира".

Hard Rock fan

#3312376 - 14.10.2015 15:36 [Re: асегаде:)]

Имах предвид цитата от Коринтяни, че е съвършено извън контекста на темата "Второ пришествие". За второто пришествие, в Библията има много стихове - ясни, категорични и точно е описано, в това число и самият Христос ясно описва какво и как. Тоест: говорейки за второ пришествие, ни интересува (или поне би следвало) как то е описано в Писанието.

А в Коринтяни цитираното - става дума действително за служенето на Бога (лично), но не "на коя да е религия", а на християнската, щото все пак за църквата на Христос говорим (и пише в Библията). И никъде не твърдя, че е институционална църква. Именно за различните дарби за служение в църквата на вярващите на Христос става дума в тези стихове (даже ако оставим настрана истинския контекст, а именно: че има някои отклонения в църквата в Коринт, които Павел порицава).

А за "въплъщението в много земни тела" явно не разбирам какво точно имаш предвид. Подобно нещо в Библията изобщо отсъства. Никъде няма и помен за подобно. Така че, не разбирам какво точно имаш предвид и какво общо с второто пришествие или с онова, което Павел обяснява на църквата в Коринт.

ми аз съм си

#3312654 - 15.10.2015 10:38 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

А за "въплъщението в много земни тела" явно не разбирам какво точно имаш предвид. Подобно нещо в Библията изобщо отсъства.

Мисля, че и обратното- че ще се въплъти в един- единствен човек. Останала съм с впечатление, че се допуска по подразбиране.
Цитатът от Коринтяни няма никакво отношение към Второто пришествие, но има отношение към тълкуването на моя въпрос от преди няколко поста.
Гледано през тази призма,(че служителите са части от Христовото тяло), на мен глава 24 от Евангелието на Матей ми беше много показателна, буквално в картини. Едни от тях- за събитията във външния свят, а други- за процесите, които има да станат във вътрешния.
Идвайки и изразявайки се чрез Божиите служители, Второто пришествие е възможно да се случи незабелязано за едни(тези, които очакват да го видят извън себе си) и ясно като светкавица в небето за други (които ясно осъзнават, че са част от Него).

--------------------

Hard Rock fan

#3312655 - 15.10.2015 10:58 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Мисля, че и обратното- че ще се въплъти в един- единствен човек. Останала съм с впечатление, че се допуска по подразбиране.

Извини ме, но това е софизъм. Има ЕДИН Бог. Този един Бог стана човек "Словото стана плът" означава "Словото стана човек"). Един Бог ще дойде отново - същият, Христос.

В Деяния ясно е записано: "Тоя Исус, Който се възнесе от вас на небето, така ще дойде както Го видяхте да отива на небето."

Не може да е сериозен, или валиден аргументът "не пише никъде", при положение, че : 1) - не е вярно, ПИШЕ и го пише на много места.
Дори да беше вярно, пак не е аргумент "не пише, значи си подразбираме каквото ни се иска", като не обръщаме внимание на това какво ПИШЕ.

Цитат:

Цитатът от Коринтяни няма никакво отношение към Второто пришествие,

Абсолютно никакво.

Цитат:

Второто пришествие е възможно да се случи незабелязано за едни

Е това е на бялото, да се вика черно. Вече ти цитирах един стих:
"така ще дойде както Го видяхте да отива на небето". Точно така - ВИДИМО. За всички.

Нека пак прочетем какво казва Христос, когато учениците му го питат как ще се разпознае второто пришествие:

"слънцето ще потъмнее, луната няма да даде светлината си, звездите ще паднат от небето и небесните сили ще се разклатят. Тогава ще се яви на небето знамението на Човешкия Син; и тогава ще заплачат всички земни племена като видят Човешкия син идещ на небесните облаци със сила и голяма слава."

" Защото както светкавицата излиза от изток и се вижда дори до запад, така ще бъде пришествието на Човешкия Син."

Ако ти продължаваш да смяташ, че някои няма да разберат или видят това...ами твое право е, ама това вече са свободни съчинения, противоречащи на написаното, а аз по тях нямам интерес да дискутирам.

Ако пък с "въплъщаване в много тела" говориш за много Христосовци, това е някаква идеология, която няма нищо общо с ПИСАНОТО, няма нищо общо Христос.
Но и за нея ПИСАНОТО ни предупреждава - че ще се пробват да ни пробутват плява:

"Исус в отговор им каза: Пазете се да ви не заблуди някой;защото мнозина ще дойдат в Мое име казвайки: Аз съм Христос, и ще заблудят мнозина."

'И много лъжепророци ще се появят и ще заблудят мнозина."

"Тогава ако някой ви каже: Ето тук е Христос, или: Тука, не вярвайте;
защото ще се появят лъжехристи, и лъжепророци".

"Прочее, ако ви кажат: Ето, Той е в пустинята; не излизайте; или: Ето Той е във вътрешните стаи; не вярвайте."

ми аз съм си

#3312682 - 15.10.2015 16:14 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Извини ме, но това е софизъм. Има ЕДИН Бог. Този един Бог стана човек "Словото стана плът" означава "Словото стана човек"). Един Бог ще дойде отново - същият, Христос.

Не мога да влияя на това как ще го възприемеш и съответно- наречеш. От останалата част на цитата съм съгласна единствено с това "Има ЕДИН Бог"
Има един такъв момент, в който разминаването става повече, отколкото сходството. И то не се дължи на верността или неверността на учението, а на различния поглед върху него. Когато една дискусия се превърне в спор, от нея никой нито печели, нито научава, иначе всеки се блазни от възможността да моделира по своя /правилен/ образ мисленето на конкурента. Сполай ти и със здраве.

--------------------

Hard Rock fan

#3312726 - 15.10.2015 19:25 [Re: асегаде:)]

При все да ми се струва излишно, щото смятам да е знайно (поне сред тези, които наистина се интересуват какво пише в Библията - не какво не пише), и при все, че няма нищо общо с Второто пришествие (нещо обичайно в тази тема), то, следва да се има предвид, че съвсем неслучайно има две различни думи - "плът" и "тяло", респ. sarx и soma, които ползват Библейските автори.
Та "sarx", на български преведено като "плът", има значение НЕ на "тяло", а на човек, човешко същество, човешка природа.
И затова в Йоан 1:14 четем "Словото стана плът" - това не значи "Бог стана тяло", а означава - Бог (Логосът) стана човек.

И затова, е записано - "се роди по плът Христос, Който е над всички Бог", което ще рече: роди се като човека Христос, Който е над всички Бог".

Или, както е записал проф. Шиваров (и може да бъде открито и във всеки библейски конкорданс).

Цитат:

Плът 1. МЕТАФОРА за физическата природа на човека, за физическите взаимоотношения между хората и за тяхното потомство. Често се използва във връзка с човешката природа на Христос.
Йоан 1:14; Деян. 2:30; I Петър 3:18; I Йоан 4:2-3 (РИ -- 4:2); Римл. 1:3; 9:3,5; I Кор. 15:39; II Кор. 4:11; Еф. 2:15; Кол. 1:22; I Тим. 3:16; Евр. 2:14

Докато "soma" (тяло) си се ползва точно като "тяло" (буквално тяло и в случая с Църквата на Христос - метафорично). И като такова е ползвано в дискутираните стихове в 1 Коринтяни 12.

И, както и в Библията пише - става дума за църквата на Христос. Той е Главата, Църквата е тялото.

Пояснено отново от Шиваров:

Цитат:

Тяло Една от МЕТАФОРИТЕ, характеризиращи Църквата. Водена от Христос, Църквата е една жива общност (подобно на тялото) и всеки неин член (както всяка част на тялото) е в органична взаимовръзка с всички останали членове.
Римл. 12:4-5; I Кор. 10:16-17; 12:12-27; Еф. 1:23; 2:16; 3:6; 4:4-16; 5:23,30; Кол. 1:18; 2:19

Иначе, аз към дискусиите по Библията (както към Нея самата) се отнасям изключително сериозно, но когато се подценява написаното в Нея, за сметка на "неписаното" (от непрочелите какво наистина е написано)....губя интерес. Съжалявам.

А и накрая, да ти кажа какво представлява аргументът "никъде не пише, че..." (дори да е верно, което не е случаят, който коментираме).

Ще ти дам пример с твърдение, което е верно (за разлика от онова, което си цитирала от някой, който не познава Библията).

Никъде в Библията не пише, че Христос не е дядо Мраз. Значи, по подразбиране, Той е дядо Мраз.

Ако представя подобно съждение, смятам, че е обидно. И не знам как бих очаквала някой да си отделя от времето, за да ми отговаря и дискутира с мен.
Казвам ти го най-добронамерено: човек трябва да си преценява как подхожда по даден въпрос, ако наистина го интересува как е и очаква, някой да си отделя време и труд, за да дискутира.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 5 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 12676

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.102 seconds in which 0.015 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.