ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
Re: Вярата ще спаси света...
    #3131212 - 31.01.2014 08:19 [Re: Hard Rock fan]

Под "чужди мисли" имах пред вид мисли, които не са в синхрон с нас, но до такава степен витаят наоколо, че ги приемаме като наши. Способни са да влияят дори на съдбата ни (май най- вече там )
Например- преди няколко дни в някакво интервю чух изказване: "Кой ви каза, че България е бедна страна? България е много богата, има най- плодородните почви, има удивителна природа, четири сезона чиста питейна вода и минерални извори..." Това е истината. Всичко останало са вносни ценности и доброволно продаване в робство.
Друг пример: Момиче със златни ръце решава, че иска да стане попфолк певица. Ако е и упорита, не се знае дали съвсем няма да провали съдбата си.
Трети пример (илипърви, защото е свързан с настроението): влиза в офиса дядо, който продава наследствена земя. На въпросите къде се намира и какви пари ще и иска, отговори така и не получаваме. Затова пък, разбираме за всички роднински разправии и че всичките са хвани единия, удари другия. Стои минимум час и половина, след които никой не е в състояние да работи. Ако си любезен, се сдобиваш с постоянен посетител ) (задна мисъл: ако не си, си лош служител. Кофти дилема) Нуждата от внимание, която остава неизказана гласно, става основен двигател в поведението на този човек. Прекрасна въдица, на която много самаряни ще си загубят времето и нервите без никаква полза.
Такива неща имам наум. Някои от тях се усещат, други-не. Но много зависят от това накъде ти е насочен локатора. (или подходящите честоти в йоносферата)

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #3131217 - 31.01.2014 09:30 [Re: асегаде:)]

О, да, в такъв смисъл и аз го мислех, т.е. изразените мисли, настроение (и разбира се, доколко ще му се поддадем), мен напр. висок тон, разправии в автобуса, на които понякога ставам свидетел, ей такива уж, на които човек е добре да не обръща внимание (най-малкото не го засягат лично), ми влияят, става ми криво, изобщо по някакъв начин ме разстройват. Хубавото е, че смехът и доброто настроение също са (ми) заразителни.

Jores
Tester Independent

Регистриран: 15.05.2012
От: Пловдив, България
    #3136668 - 15.02.2014 22:11 [Re: Цецо]

Цитат:

Цитат:

Когато бях на твоите години, си въобразявах...

На колко мислиш, че съм? И на колко, собствено, си ти? И при таз огромна разлика в годините май продължаваш да си въобразяваш...

"Параноя" е сладко филмче. Гледах го с кеф. Обаче има поне стотици такива филмчета, в които има по някоя такава блестяща мисъл. "Със сърцето си винаги пътуваме към нещо минало, но винаги пристигаме там в неговото бъдеще" - Любен Дилов баща, "Пътят на Икар".

БЕБЕТАТА КАТЕГОРИЧНО РАЗЛИЧАВАТ ДОБРОТО ОТ ЗЛОТО

Това е един от големите въпроси пред човечеството – раждаме ли се със съзнание за разликата между добро и зло, или я научаваме от родителите и обществото? Философи и психолози от векове проповядват, че децата се раждат tabula rasa и длъжност на родителите и обществото е да ги научи да различават Добро и Зло.

Все повече учени обаче са на различно мнение. Според тях бебето всъщност се ражда с напълно завършен морал, и докато възпитателите могат да доразвият системата му от вярвания и убеждения, те не я създават. Научен екип от университета Йейл разказа пред СNN за експерименти, които потвърждават това.

Д-р Карън Уин и екипът й от десетилетия проучват ума и поведението на бебето. Преди осем години, за да разберат доколко у човек е вродено или не да прави разлика между добро и лошо поведение, започват серия проучвания на деца под 24-месечна възраст.

Първият тест в експериментите им е най-простият. Показват на бебето пример за добро поведение и пример за лошо поведение и го оставяте да реши какво харесва. Започват това упражнение с куклен театър, в който сива котка опитва да отвори пластмасова кутия. Опитва и опитва, но не успява да вдигне капака докрай. Появява се зайче в зелена тениска и й помага. Сценарият се повтаря, като този път зайче в оранжева тениска тръшва капака на кутията и избягва. Зеленото зайче е добричко, оранжевото зайче – злобно. След представлението асистентът подава едновременно и двете кукли на детето. Майката, която присъства, молят да затвори очи, за да не влияе по какъвто и да е начин на рожбата си. Цветовете на заешките тениски се променят неколкократно, за да се избегне вероятността бебето просто да предпочита цвета, а не стореното от съответното зайче.

Кое зайче предпочитат децата ли? Над 80% изразяват категорично предпочитание към доброто зайче – посягат към него или внимателно го гледат. При тримесечните резултатът стига до 87%. Какво значи това? Преди изобщо да умеят да ходят или да говорят, малките чудесно преценяват доброто или лошото в поведението на някой друг - нещо, което пряко не ги засяга. Според психолога Пол Блум от Йейл това е знак, че човек се ражда с усет за справедливост.

За съжаление вроденото не е съвършено. Блум пише: "По природа хората сме безразлични, дори враждебни към непознатия; поддаваме се на ограниченост и предразсъдъци. Някои от инстинктивните ни емоционални реакции (най-вече това се отнася до отвращението) ни подтикват към ужасни неща, включително - към геноцид". Длъжност на родители и възпитатели е да преодолеят отрицателното (например, вродения егоизъм, лакомията, надменността - бел.м., Jores) и да доразвият нравствените начала, с които човек идва на белия свят. Вж. http://www.obekti.bg/chovek/11947-%D0%91...%BE%D1%82%D0%BE

П.П.: Съжалявам! Любен Дилов тъй ловко се изразил, че като типичен филибелия от крайния квартал не схванах кой знае що, освен мъгляви очертания на голяма куха, засукана като кадаиф лакърдия. Ще си я туря таз мисъл в рамка на стената, че да ме кефи в мигове на dolce far niente**:

"Със сърцето си винаги пътуваме към нещо минало,
но винаги пристигаме там в неговото бъдеще".

Ега си! Тва и Паоло Куелю не мож го измисли.

________

* Лат., букв.: чиста дъска.

** Итал.: сладко безделие.

--------------------
Если нельзя, но очень хочется, то можно!

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3136760 - 16.02.2014 12:38 [Re: Jores]

"Със сърцето си винаги пътуваме към нещо минало, но винаги пристигаме там в неговото бъдеще" - Любен Дилов баща, "Пътят на Икар".
Жорес, верно ли не я схващаш тази мисъл?
Пътуването към миналото са спомените - ние винаги сме повлияни от спомените си и постоянно се връщаме(пътуваме) към тях, но пристигането е винаги в бъдещето(и няма как да е различно). А цялото това пътуване се извършва в настоящето в което се сливат миналото и бъдещето.
П.П. Надявам се да съм ти бил полезен.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Jores
Tester Independent

#3136865 - 16.02.2014 20:43 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

"Със сърцето си винаги пътуваме към нещо минало, но винаги пристигаме там в неговото бъдеще" - Любен Дилов баща, "Пътят на Икар".
Жорес, верно ли не я схващаш тази мисъл?
Пътуването към миналото са спомените - ние винаги сме повлияни от спомените си и постоянно се връщаме(пътуваме) към тях, но пристигането е винаги в бъдещето(и няма как да е различно). А цялото това пътуване се извършва в настоящето в което се сливат миналото и бъдещето.
П.П. Надявам се да съм ти бил полезен.

Наистина неам думи. Или съм много проЗд. Няма начин да схвана дълбочината некак си. Благодаря все пак, Водно конче!

--------------------

Jores
Tester Independent

#3136950 - 17.02.2014 07:32 [Re: Jores]

Цитат:

малък, ти вероятно си член на единствената правилна църква изповядваща единственото правилно разбрано благовествие, коя е таа църква ако не е тайна? ко е тайна - що е тайна?

Цитат:

за кое говори христос? за едно тогавашно последно време сега - преди две хиляди години, време пълно с антихристи две хиляди години последно време, апостолите са излъгали хората да си продадат имотите и да им дадат парите си на тях, шото е било последно време и имоти е нямало да им трябват това е истинското христянско благовестие - продайте квото имате и ни дайте парите си за да си спасите душите

ЗОРАТА НА ХИЛЯДОЛЕТНИЯ УЖАСНО ТРУДЕН ПОХОД КЪМ ЦИВИЛИЗАЦИЯТА

Когато тролът се вихри в Internet, няма как да се води смислена дискусия. Всичко оттук-насетне се свежда до надприказване, до преливане от пусто в празно.

--------------------

Hard Rock fan

#3136967 - 17.02.2014 10:34 [Re: Jores]

Цитат:

Когато тролът се вихри в Internet, няма как да се води смислена дискусия. Всичко оттук-насетне се свежда до надприказване, до преливане от пусто в празно.

"Тролът" (да поясня, че НЕ възприемам Грим за "трол", така че, твоите квалификации не са критерий някъв всеобщ, та да си ги изразяваш, като последна инстанция) за разлика от тебе, познава Писанието и точно заради това с него може да се води смислена дискусия (каквато пък аз не намирам смисъл да водя с хора, които хал хабер си найн).

Редактирано от Hard Rock fan (17.02.2014 12:34)

Jores
Tester Independent

#3136986 - 17.02.2014 11:27 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Цитат:

"Тролът" (да поясня, че НЕ възприемам Грим за "трол", така че твоите квалификации не са критерий някъв всеобщ, та да си ги изразяваш като последна инстанция), за разлика от тебе, познава Писанието и с него може да се води смислена дискусия.

Смислена дискусия... Точно! Както и че всеки сам си отваря своя пътечка към Бог и всеки от нас (по-добър или по-малко добър) е само Негов ученик.

Змията, като твар (творение), за някого може да е опасна и противна, за част от човечеството обаче е символ на мъдростта. Не я смятам за противна, а ме предизвиква да я обичам каквато е: не само като образ и символ, а преди всичко в реалния живот на човека и природата*.

Желая здраве!

_______

* Будизмът имал да изпълни две задачи:

- да отхвърли старата кастова религия, даваща върховенство на жреците;

- да държи народа в покорство пред богатите и пред светските властници.

Триковете са много. Създават се легенди за фантастични чудеса (дори християните са по-умерени в "чудесата"), като "непорочно зачатие": майката на Буда Мая заченала от бял слон, носещ лотус. Оттук заимствали християните т.нар. непорочно зачатие с легендата за ангела и розата. Имената на майките са подозрително близки - Мая и Мария. Колкото до свободата от страсти и желания, има я в древноелинската философия, ала без смирение и покорство. Атомистът Демокрит (480-380 пр.н.е.), например, проповядвал освободеност от желания и страхове. Неговата евтерия е еквивалент на нирваната, без да налага смирение пред злото, покорство, несъпротива, отказ от борба, бягство от реалността.

Евреите вероятно не познавали добре индийските вярвания, но приложили свое тълкуване в библейската версия за Рая, Змията и Дървото на познанието.

--------------------

Hard Rock fan

#3137004 - 17.02.2014 12:48 [Re: Jores]

Цитат:

Евреите вероятно не познавали добре индийските вярвания, но приложили свое тълкуване в библейската версия за Рая, Змията и Дървото на познанието.

Да, вероятно не са ги познавали, остава ти само да се сетиш що нема таквази вероятност. Демек, ако се сетиш защо, ше се сетиш и че тва, дето си го написал за "прилагане на свое тълкувание (на будисткото, гръцкото и т.н.) от страна на евреите в "библейската версия" е нонсенс.

А другото, дет си го написал е манджа с грозде, но пък става ясно, колко не си наясно. А, да - става ясно и още нещо - че не вярваш на Писанието, като на Божие слово. Ма това си е твоя работа, де, идеята беше, че което си написал за тълкуванията в Битие, непорочното зачатие и т.н. е напълно лишено от смисъл и съвсем независимо от това дали вярваш лично ти на Писанието.

Jores
Tester Independent

#3137037 - 17.02.2014 15:26 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Цитат:

Да, вероятно не са ги познавали, остава ти само да се сетиш що нема таквази вероятност. Демек, ако се сетиш защо, ше се сетиш и че тва, дето си го написал за "прилагане на свое тълкувание (на будисткото, гръцкото и т.н.) от страна на евреите в "библейската версия" е нонсенс.

А другото, дет си го написал, е манджа с грозде, но пък става ясно колко не си наясно. А, да - става ясно и още нещо - че не вярваш на Писанието, като на Божие слово. Ма това си е твоя работа, де; идеята беше, че което си написал за тълкуванията в Битие, непорочното зачатие и т.н. е напълно лишено от смисъл и съвсем независимо от това дали вярваш лично ти на Писанието.

Ура! Отбелязваме известен напредък. Цитираният по-горе пасаж не е лично мое мнение, съжалявам! Пасажът, над който сте се упражнявали, е илюстрация към клипчето за змиите (да не би да се почувствате засегната). Схоластичните наброски върху Писанието, предполагам, могат и да доставят кеф; то не ме изненадва. Изненадват ме махленските вметки в общо взето чудесния апломб на духовно извисена личност.

П.П.: Как възприемате огромния брой грешни души, т.е. простосмъртните стремящи се (все пак) към Бог вярващи? Нищо лично, любопитно ми е. Може и да не отговаряте - въпросът е риторичен. Тази тема е "Вярата ще спаси света", нали?

Поздрави!

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ***
Брой показвания: 17168

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.