ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Jores
Tester Independent

Регистриран: 15.05.2012
От: Пловдив, България
Вярата ще спаси света...
    #2987838 - 13.12.2012 07:45

"...Един ден я попитах:

- Добре, но какво представлява човекът?

Ванга се засмя и каза:

- В този въпрос се съдържа и отговорът - суетно същество, което все се изследва, все се наблюдава, все се търси и все не се намира, - но това в рамките на шегата. Погледнат от най-високо, като част от огромната вселена, човекът е нищо. Една нищожна прашинка, зареяна в безкрая, но заредена с "божествена" искра. Затова често надхвърля ръста си; търси неуморно, рискува, изследва, разгадава тайните на всемира, прави смайващи открития. Вече е вперил решителен поглед в небето и не се плаши от неговите предизвикателства.

...А истината за този космос - допълва Ванга, - трябва да се търси в старите свещени книги!"

От същия разговор: "Ще дойдат тежки времена. Хората ще се разделят на групи по вяра. Ще дойде на света най-старото учение. Питат ме: скоро ли ще дойде това време? Не, не скоро. Още Сирия не е паднала."

5. Защо Сирия?! Какви древни послания носи в недрата си Сирия (нацията) и сирийската земя? (Да говоря по тая тема със сириеца моя приятел д-р Малек!**)

На стр. 100, когато описва Ванга на Бъдни вечер, 24 декември 1981-ва, тя казва пред най-близките си хора в семейството: "Ще има и после години, когато градове и селища ще се рушат от земетресения и наводнения, природни катаклизми ще разтърсват земята, ще вземат връх лошите хора, а крадците, пияниците, доносниците и блудниците няма да имат брой".

По-нататък следва любопитно пророчество: "Ще настъпят много промени, ще дойдат нови хора, а другите ще бъдат уволнени, ще заемат постове много жени, чиято нова служба няма да им бъде призвание. Много ще се пенсионират от страх, много други ще бъдат изметени като с метла (...) Очаквайте промени за добро".*

Предсказания за Вяра и Религия

„Човечеството ще преживее много катаклизми и много бурни събития. Ще се променя и съзнанието на хората. Ще дойдат тежки времена, хората ще се разделят на групи по вяра. Ще дойде на света най-старото учение. Питат ме: „Скоро ли ще дойде това време?“ Не, не е скоро. Още Сирия не е паднала!“

След 2000 година от земята първо ще изчезне една арабска държава, а после ще потъне един голям град. Няма да е скоро.“

Има едно древно индийско учение – учението на бялото братство. То ще покори целия свят. Ще го напечатат в нови книги и по целия свят ще го четат. То ще е Огнената Библия.“

*Индийското и Бялото братство на Учителя Дънов нямат нищо общо със сектата на украинката Мария Цвигун, самообявила се за „живия Бог на Земята.“

„Всички религии един ден ще изчезнат! Ще остане само учението на Бялото братство. Като бял цвят то ще покрие Земята и благодарение на него хората ще се спасят.
Новото учение ще дойде от Русия. Тя ще се пречисти първа. Бялото братство ще се разпростре в Русия. От тук учението ще започне шествието си по света. Това ще стане след 20 години – по-рано няма да стане (казано през 1979 г.). Но след 20 години ще събирате първия голям урожай.“

„Сега различните религии искат да се възползват от каквото сварят, ама тяхното време си отива. Човечеството ще хвърли тия окови. Религията ще има друга задача.“ „Запомни: Русия е бащата на православието. Само тя може да го спаси, като го обедини.“

Аз – Той. Ние – Той. Ние това е Той, който отново се връща при нас, както беше обещал. Всички апостоли сега са в движение, всички апостоли са на Земята, тъй като времето на Свети Дух настъпи. Но най-голямата мисия се падна на апостол Андрей. Той подготвя пътя Христов, както му е повелил.“

„Дойде времето на чудесата и науката ще направи големи открития в областта на нематериалното. Учените ще открият много факти за бъдещето на нашата планета и за Космоса. Ще намират данни за това в старите свещенни книги. Ще бъдат разгадани много тайни. Ще се открият много старини.“

„Христос отново ще дойде на Земята в бели дрехи. Настъпва времето, когато определени хора ще почувстват със сърцето си завръщането на Христос“ За това са споменавали и учителят Дънов, и Едгар Кейси (американски пророк). Но дали те имат предвид завръщане на Христос в буквалния смисъл? Едва ли. Това е поредната символика: бялото вероятно е символ на божественото, на надеждата и вярата. Затова Ванга бърза да уточни, че някои хора „ще го почувстват със сърцето си“, защото Христос е Любов, а тя живее в сърцето…

Източник: http://vanga.eu/predictions/

П.П.: Казаното от Ванга пред ливански журналист в далечната 1981 г. относно Сирия, предвид събитията в Близкия Изток от последните месеци, може ли да се приеме за истина?

* Вж. http://forum.all.bg/showthreaded.php/Cat/0/Number/1683912/page//vc/1.

** Д-р Малек бе по онова време (май-юни 2003 г.) един от най-обичаните от студентите преподаватели в пловдивския агрономически институт (бившия ВСИ "Васил Коларов"), специалист по пчелите, мюсюлманин от град Антакия, от многолюдно семейство - общо дванайсетина братя и сестри, син на офицер от Сирийската армия. Бел.м., Jores.

--------------------
Если нельзя, но очень хочется, то можно!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
flyfisher

Регистриран: 19.10.2010
От: TX
Re: Вярата ще спаси света...
    #2988162 - 13.12.2012 19:33 [Re: Jores]

Цитат:

Хората ще се разделят на групи по вяра. Ще дойде на света най-старото учение. Питат ме: скоро ли ще дойде това време? Не, не скоро. Още Сирия не е паднала."

Хората винаги са били разделени по групи на вяра - вярата е била основната разлика в различните религии и учения и в различните клонове на дадена религия или учение. Така че Ванга не е познала а е казала нещо което отдавна е съществувало, съществува и ще съществува чак до края...

Най-старото учение е това което хората са правели преди потопа (Библейския) - зло, зло и само зло...от единия край на земята до другия, от сутрин до вечер...това е загатнато в библията в много на брой места и то преди хиляди години...така че Ванга пак не го е пророкувала С две думи липса на каквото и да е учение...и вяра.

Вярата няма да спаси света, защото злото в света толкова ще се засили че никой на никого и на нищо няма да вярва. Примери: Увеличаване на лошото в хора направиха бум на съжителство без брак нормално явление. Просяците които злоупотребяват с даренията ще направят хората немилостиви и да подминават порещите и да не пускат дарителки СМС-и...и т.н. Не наказването на престъпници в България ще поощрява за още по-големи зли дела.

Тенденцията да бъдем добри със всички и винаги ще направи числото на злите хора да се увеличава лавинообразно.

Редактирано от flyfisher (13.12.2012 19:36)

звездна

Регистриран: 08.04.2007
    #2988177 - 13.12.2012 20:00 [Re: Jores]

Най-стаото учение на света е онова, което е предадено от самият Бог на първите човеци и то непосредствено след тяхното сътворение. Той им е разкрил Истината за човека, Бога, земята, смисъла на живота, естеството на материята, и законите които управляват Универса.

По-ранно и по-първо учение от това няма. То е истинно, защото е произлязло от Божеството и е дадено като откровение към Божийте деца.

От там насетене човека е имал възможността на приема и обича това откровение, или да го отхвърля и видоизменя.

Всичко, що противоречи на това откровение е лъжа и човешка измислица.

Йоан 3:19 И ето какво е осъждението: Светлината дойде на света и човеците обикнаха тъмнината повече от Светлината, защото делата им бяха зли.

2Тим 4

3. Защото ще дойде време, когато няма да търпят здравото учение; но понеже ги сърбят ушите, ще си натрупат учители по своите страсти

4. и като отвърнат ушите си от истината, ще се обърнат към басните.

--------------------
Sola scriptura

Jores
Tester Independent

#2988374 - 14.12.2012 11:16 [Re: flyfisher]

Цитат:

Хората винаги са били разделени по групи на вяра - вярата е била основната разлика в различните религии и учения и в различните клонове на дадена религия или учение. Така че Ванга не е познала а е казала нещо, което отдавна е съществувало, съществува и ще съществува чак до края...

Най-старото учение е това, което хората са правели и преди потопа (Библейския) - зло, зло и само зло... от единия край на земята до другия, от сутрин до вечер... това е загатнато в Библията в много на брой места, и то преди хиляди години. Така че Ванга пак не го е пророкувала С две думи 1. липса на каквото и да е учение... и вяра.

2. Вярата няма да спаси света, защото злото в света толкова ще се засили, че никой на никого и на нищо няма да вярва. Примери: Увеличаване на лошото у хората направи бум на съжителството без брак нормално явление. Просяците, които злоупотребяват с даренията, ще направят хората немилостиви и да подминават молещите и да не пускат дарителки СМС-и... и т.н. Ненаказването на престъпници в България ще поощрява за още по-големи зли дела.

3. Тенденцията да бъдем добри с всички и винаги ще направи числото на злите хора да се увеличава лавинообразно.

Мвого трябва да съм отчаян, че да настоявам на подобни крайни изводи. Наистина ли сте дотам обезверен/а, flyfisher?

--------------------

Jores
Tester Independent

#2988383 - 14.12.2012 11:33 [Re: звездна]

Цитат:

Най-старото учение на света е онова, което е предадено от самия Бог на първите човеци, и то непосредствено след тяхното сътворение. Той им е разкрил Истината за човека, Бога, земята, смисъла на живота, естеството на материята, и законите, които управляват Универса.

По-ранно и по-първо учение от това няма. То е истинно, защото е произлязло от Божеството и е дадено като откровение към Божиите деца.

Оттам насетне човекът е имал възможността да приема и обича това откровение или да го отхвърля и видоизменя.

Всичко, що противоречи на това откровение, е лъжа и човешка измислица.

Чудесно! "Ето - рекох си, - изреченото от някоя си Вангелия Гущерова, при това неука болнава женица, още повече - абсолютно сляпа, е глупост, не трябва да му вярваш, Георги!"

П.П.: "Универсът" ще да е универсумът, т.е. всемирът, вселената, мирозданието, всичко живо и неживо на Земята и в Небето може би?

--------------------

звездна

#2988551 - 14.12.2012 19:06 [Re: Jores]

Когато някой няма какво да каже по написаното от опонента, започва да се вглежда в правописа и да прави забележки. Често срещано явление по форумите впрочем.

Ако трябва да избереш на кого да вярваш - на Христос или на Вангелия Гущерова, кое би избрал и защо? Очаквам солидни аргументи от твоя страна, а не уроци по правопис.

--------------------
Sola scriptura

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #2988556 - 14.12.2012 19:19 [Re: звездна]

Цитат:

Когато някой няма какво да каже по написаното от опонента, започва да се вглежда в правописа и да прави забележки. Често срещано явление по форумите впрочем.

Наред са ти си правописът и граматиката, а иначе имаш право по отношение на забележките върху правописа.

libraМодератор

Регистриран: 20.02.2003
Re: ...до всички
    #2988568 - 14.12.2012 19:45 [Re: Hard Rock fan]

надявам се всички да спазвате добрия тон и да се придържате към темата, а тя е за вярата, която ще спаси света
правописът го обсъждайте в Език и литература, за да не се налага да редактирам или да пращам в Коша

мерси предварително за разбирането, което ще проявите

cveteto70
novata
**

Регистриран: 20.08.2012
От: софия
    #2989536 - 16.12.2012 20:17 [Re: Jores]

извинявайте че се намесвам но ванга не е неука жена.помогнала е на много хора.и е учила в земун-в училището за слепи хора.как си позволявате да я обиждате.

звездна

#2989609 - 16.12.2012 22:15 [Re: cveteto70]

А кой е казал, че Ванга е била неука жена, и че не е помагала на хората?
Напротив, смятам, че тя е имала много свръхестествено знание, недостъпно за повечето хора.

--------------------
Sola scriptura

flyfisher

#2989749 - 17.12.2012 10:51 [Re: Jores]

Аз говоря за това което предстои за бъдещето а не за настоящето. Тези неща за които говоря и сега отчасти ги има.

Само ще перифразирам нещо което Христос казва за в бъдещето...толкова ще стане зле на земята че ще стане невъзможно за живеене. Цитат:

Марка 13:19 защото през ония дни ще има скръб небивала до сега от началото на създанието, което Бог е създал, нито ще има такава. И ако Господ не съкратеше ония дни, не би се избавила ни една твар; но заради избраните, които Той избра, съкратил е дните.

Мисля че цитата ясно посочва колко ще е зле на нашата планета, колкото не е било от зараждането на живота по нея до сега. Тва средновековието, тва първата и втората световни войни ще са нищо като страдание в сравнение с това което ще бъде. По мое предположение само в концлагерите е имало това което един ден ще стане нещо обичайно за цялата планета.

А това дето пише че ще съкрати дните значи че гаврата на хората със самите себе си ще стане толкова голяма че Бог ще принуди да преустанови живота на планетата, точно както Той е бил причина за да го има. Това преустановяване ще е и момента на 2-рото пришествие, което се обсъжда в друга тема.

Редактирано от flyfisher (17.12.2012 11:06)

kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #2989944 - 17.12.2012 16:20 [Re: звездна]

И сега, представи си, какво ще стане с популистките ни лобирания за задължително вероучение в православно християнство в училището??
Обръщаме страниците и обличаме дечурлята в бели дрехи, пращаме ги по баирите да дирят Михаля, да пляскат с ръце и да се прегръщат, ама първо ще чакаме Сирия да падне от .....стола?
Баси глупостите!
Пълно е със суеверни хорица, нищи духом!
Публицистиката ще спаси света, бъди сигурна в това!

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

Jores
Tester Independent

#2990384 - 18.12.2012 09:20 [Re: звездна]

Цитат:

Ако трябва да избереш на кого да вярваш - на Христос или на Вангелия Гущерова, кое би избрал и защо? Очаквам солидни аргументи от твоя страна, а не уроци по правопис.

Дали си даваме сметка или не, но мнозинството българи сме отрасли с правилата и препоръките на хилядолетното източноправославие по Българските земи. Ванга е феномен, несъмнено. И тоя феномен не е извън християнството. В двата ми рода (майчиния и бащиния) имената Вяра, Надежда, Любов са не просто имена, на които са кръщавани децата, а настояване върху стил на живот, осветен от вярата, надеждата, любовта.

1926 година. Спомен от Бачковския манастир. Бебчето в ръцете на дядо ми Борис е бъдещата ми майка Надежда. До Борис е Невена (тая, която настоя да бъда кръстен в християнски храм); жената отпред вдясно е прабаба ми Спаса (Спасена, оцеляла от клането през 1876)...

Без да съм религиозен, кръстих дъщерите си Вера и Надя, следвайки родовата традиция в майчиния ми перущенски род Хаджи-Трендафилови - един от изкланите заможни родове през Април 1876.

Когато бъдещият ми баща 22-годишен тръгва за фронта в ранната пролет на 1945 г., майка му (баба ми Господинка от Харманли) го зарича да носи до сърцето си във войнишката куртка християнския бог, изобразен върху къс хартия. Баща ми не беше религиозен, но тоя къс оцветена хартия, прегънат на четири, поизтрит, силно омачкан и охлузен в ъглите, открихме подир смъртта му в картонена кутийка с най-ценените от него лични вещи, наред с Ордена за храброст и куршум от същия вид немски патрони, с които прикладът на леката му картечница бил раздробен на трески, без той да получи и драскотина в касапницата край унгарските села Драва Чехи, Драва Соболч, Драва Полконя, където малцина българи от ротата оцеляват.

Предвид педагогическия ми опит (31 година преподавател по български език и литература в средния и горния курс на едно от най-многолюдните в Пловдив училища: към 2400 ученици през 1990-94 г.), продължавам да настоявам: учебни часове по вероучение са наложителни, особено днес, при това нехайство към духовните приоритети у българина.

П.П.: Относно правописа какво да Ви кажа, звездна? Праведниците не са ми тема.

Поздрави от Пловдив!

--------------------

Hard Rock fan

#2990409 - 18.12.2012 11:42 [Re: Jores]

Цитат:

Ванга е феномен, несъмнено. И тоя феномен не е извън християнството.

Напротив, извън християнството е Ванга, и в частност и извън православното. Чети какво казва православието за Ванга:

http://www.pravoslavieto.com/inoverie/vanga/index.htm

Не само е извън, ами е (kазаното от нея, което си цитирал, както и заниманията й собствено) в антитезисно противоречие с християнството и далеч не само с православното.

А да не говорим какво пише в Библията за врачки, запитвачки на духове и подобни и за вярващите им, щото си е страшно

Една от причините Бог да накаже със смърт Саул, е дето се е допитал до такваз, като баба ти Ванга.

Редактирано от Hard Rock fan (18.12.2012 13:04)

Jores
Tester Independent

#2990462 - 18.12.2012 14:48 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Цитат:

Напротив, извън християнството е Ванга, и в частност - и извън православното. Чети какво казва православието за Ванга:

Не само е извън, ами е (казаното от нея, което си цитирал, както и заниманията й собствено) в антитезисно противоречие с християнството и далеч не само с православното.

А да не говорим какво пише в Библията за врачки, запитвачки на духове и подобни и за вярващите им, щото си е страшно

Една от причините Бог да накаже със смърт Саул е, дето се е допитал до такваз, като баба ти Ванга.

"Една от причините Бог да накаже със смърт Саул е, дето се е..." Лично за себе си (знаят го от мене най-близките ми - родственици и приятели) имам усещането, че Бог ме обича още по-силно именно когато греша. Откъде у Вас тоя засилен интерес към наказанието, мила?!

Каещата се Св. Мария Магдалена*

Не мога да съм тъй категоричен във вярата си. Мене непрекъснато ме измъчват съмнения: колебая се, отвращавам се, изкушаван съм... Десетте Божи заповеди, Старият Завет, Евангелието, Посланията на Иисус, Деянията на апостолите и пр. обаче не ограничават любопитството ми; напротив - изострят вниманието ми към феномени отвъд видимата страна на заобикалящия ни свят. Вярата не възприемам като луксозна клетка, облицована с икони, ухания, мелодичен звън на камбани, речитатив и псалмопения, а като утвърждаване на любов и съчувствие към грешния, подвластен на съблазните човек.

За вярата ми е нужно сърце; умът със своята логика иде подире.

http://play.novatv.bg/play/292193/?autostart=true

No comment

* Фламандска живопис по италиански образец, вероятно от ХVІІ век. Представянето на Мария Магдалена (Мария от селището Магдала) има развита иконография. Мария Магдалена е сред централните образи през всички епохи на християнството. Особени предпочитания към образа проявяват художниците на Барока поради възможностите, които образът дава за изразяване на драматизъм. Мария Магдалена се възприема като символ на разкаянието. Бел.м., Jores.

--------------------

Hard Rock fan

#2990473 - 18.12.2012 15:39 [Re: Jores]

"Така умря Саул за престъплението, което извърши против Господа, против Господното слово, което не опази, а още, понеже бе се съвещал със запитвачка на зли духове, за да се допита до тях,"

Просто се доверявам на Божието слово.

А То казва:

"И когато ви рекат: Допитвайте се до запитвачите на зли духове, И до врачовете, които шепнат и мърморят, отговорете: Не трябва ли един народ да се допита до своя Бог? Ще прибегне ли при мъртвите заради живите? Нека прибягнат при закона и при свидетелството! Ако не говорят според това слово, Наистина няма зазоряване за тях".

Придържам се към обективността. А обективността е, че баба ти Ванга е не само извън, ами е (казаното от нея, което си цитирал, както и заниманията й собствено) в антитезисно противоречие с християнството и далеч не само с православното. В антитезисно противоречие с Писанието е.

А ти на какво и кого се доверяваш, си е твой избор, към който нямам отношение.

Jores
Tester Independent

#2990476 - 18.12.2012 15:54 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

"Така умря Саул за престъплението, което извърши против Господа, против Господното слово, което не опази, а още, понеже бе се съвещал със запитвачка на зли духове, за да се допита до тях,"

Просто се доверявам на Божието слово.

А То казва:

"И когато ви рекат: Допитвайте се до запитвачите на зли духове, И до врачовете, които шепнат и мърморят, отговорете: Не трябва ли един народ да се допита до своя Бог? Ще прибегне ли при мъртвите заради живите? Нека прибягнат при закона и при свидетелството! Ако не говорят според това слово, Наистина няма зазоряване за тях".

Придържам се към обективността. А обективността е, че баба ти Ванга е не само извън, ами е (казаното от нея, което си цитирал, както и заниманията й собствено) в антитезисно противоречие с християнството и далеч не само с православното. В антитезисно противоречие с Писанието е.

А ти на какво и кого се доверяваш, си е твой избор, към който нямам отношение.

Доверявам се на същия Господ, Комуто се доверявате и Вие. Или у мене Бог се явява преди всичко в образа Си на любящия творец, докато у Вас - в друг, по-суров и страховит образ... Много ми се ще да бъркам, та ще се радвам да ме опровергаете.

Наистина съм щастливец; мнозина мои бивши ученици, а и настоящи приятели... ще го потвърдят.

--------------------

Hard Rock fan

#2990486 - 18.12.2012 16:13 [Re: Jores]

Амии.... аз се доверявам на Бог, описан и представил Се в Писанието.

И Го възприемам като любящ Творец, като Онзи, Който даде Себе Си на кръста, за да изкупи с кръвта Си греховете, в това число и моите.

Евреи 10-та глава:

"28 Някой, който е престъпил Моисеевия закон, умира безпощадно при думата на двама или трима свидетели;
29 тогава колко по-тежко наказание, мислите, ще заслужи оня, който е потъпкал Божия Син, и е счел за просто нещо проляната при завета кръв, с която е осветен, и е оскърбил Духа на благодатта?
30 Защото познаваме Този, Който е рекъл: "На Мене принадлежи възмездието, Аз ще сторя въздаяние"; и пак: "Господ ще съди людете Си".
31 Страшно е да падне човек в ръцете на живия Бог."

Бог е описан като Любов, но това не означава, че не е Правда и че не държи на правдата Си.
Така Бог Се представя, съгласно Писанието. А аз, би следвало да си разбрал, само на Писанието се доверявам, по отношение на Бог.

И на поставения от Звездна въпрос:

Цитат:

Ако трябва да избереш на кого да вярваш - на Христос или на Вангелия Гущерова, кое би избрал и защо?

Аз нямам съмнение как да отговоря и с категоричност, понеже изборът си съм го сторила.

Jores
Tester Independent

#2990498 - 18.12.2012 16:52 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Амии.... аз се доверявам на Бог, описан и представил Се в Писанието.

И Го възприемам като любящ Творец, като Онзи, Който даде Себе Си на кръста, за да изкупи с кръвта Си греховете, в това число и моите.

Евреи 10-та глава:

"28 Някой, който е престъпил Моисеевия закон, умира безпощадно при думата на двама или трима свидетели;
29 тогава колко по-тежко наказание, мислите, ще заслужи оня, който е потъпкал Божия Син, и е счел за просто нещо проляната при завета кръв, с която е осветен, и е оскърбил Духа на благодатта?
30 Защото познаваме Този, Който е рекъл: "На Мене принадлежи възмездието, Аз ще сторя въздаяние"; и пак: "Господ ще съди людете Си".
31 Страшно е да падне човек в ръцете на живия Бог."

Бог е описан като Любов, но това не означава, че не е Правда и че не държи на правдата Си.
Така Бог Се представя, съгласно Писанието. А аз, би следвало да си разбрал, само на Писанието се доверявам, по отношение на Бог.

Случай от пловдивския клон на "ВиК" (Водоснабдяване и канализация). Явява се в счетоводния отдел пенсионирала се пет години преди това колежка - счетоводителка или нещо от тоя род, и настоява да внесе немалка сума по банковата сметка на предприятието. Питат я: от какъв зор? Не казва. Минава седмица, жената пак се явява... И тъй на третия или четвъртия път пред най-доверената си приятелка, която се оказа по онова време и моя приятелка, със сълзи на очи, разтреперана казва, че нощем от нерви не може да спи, поболяла се, усеща, че животът не я иска вече.

Парите двечките все пак намират начин как да бъдат приведени... уж като дарение. Истината обаче е, че бившата служителка в течение на години присвоявала по някоя дребна пара. Като се пенсионирала, хваща се да чете евангелието, да ходи на неделните литургии в пловдивския православен храм "Св. Петка" и в резултат на тия нейни занимания разбира, че е живяла в грях.

Не питам пряко никого, но ще се радвам някой да отговори: Самият Господ Бог, четенето на Свещените книги, мрънканиците на отеца в храма или нещо друго е причина за крясъка на съвестта, обадила се по никое време у бившата служителка във "ВиК" и принудил я да върне краденото, за да успокои грешната си душа?

Бог ли е наказанието? Наказанието отвън нас ли иде? А може би Бог е в нас!? Или кога Бог го няма у нас, сладко можем да спим, да се изтъкваме с богатство и знания, независимо от натвореното от нас, но неосъзнато от същите нас зло?

--------------------

Hard Rock fan

#2990511 - 18.12.2012 17:19 [Re: Jores]

При положение, че някои спят с чиста съвест, при все да са откраднали, убили, лъжесвидетелствали и т.н., а други ги боли съвестта и се покайват, мисля, че отговорът е очевиден.

Ако не е, Христос го е дал:

"Понеже Бог не гледа на лице. Защото тия, които са съгрешили без да имат закон, без закон ще и да погинат; и които са съгрешили под закон, под закона ще бъдат съдени. Защото не законослушателите са праведни пред Бога; но законоизпълнителите ще бъдат оправдани, (понеже, когато езичниците, които нямат закон, по природа вършат това, което се изисква от закона, то, и без да имат закон, те сами са закон за себе си, по това, че те показват действието на закона написано на сърцата им, на което свидетелствува и съвестта им, а помислите им или ги осъждат помежду си, или ги оправдават), в деня, когато Бог чрез Исуса Христа ще съди тайните дела на човеците според моето благовестие."

"Ако пазите Моите заповеди, ще пребъдвате в любовта Ми"

Святият дух е, Който говори на съвестта и обвинява за грях. Така казва Писанието.

И затова е казал Христос: "И ако някой каже дума против Човешкия син, ще му се прости; но ако някой каже дума против Светия Дух, няма да му се прости".

И затова Писанието говори за прегоряла съвест:
"Духът изрично казва, че в послешните времена някои ще отстъпят от вярата, и ще слушат измамителни духове и бесовски учения, чрез лицемерието на човеци, които лъжат, чиято съвест е прегоряла...,"

Jores
Tester Independent

#2990526 - 18.12.2012 17:37 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

При положение че някои спят с чиста съвест, при все да са откраднали, убили, лъжесвидетелствали и пр., а други ги боли съвестта и се покайват, мисля, че отговорът е очевиден.

Ако не е, Христос го е дал:

"Понеже Бог не гледа на лице. Защото тия, които са съгрешили без да имат закон, без закон ще и да погинат; и които са съгрешили под закон, под закона ще бъдат съдени. Защото не законослушателите са праведни пред Бога; но законоизпълнителите ще бъдат оправдани, (понеже, когато езичниците, които нямат закон, по природа вършат това, което се изисква от закона, то, и без да имат закон, те сами са закон за себе си, по това, че те показват действието на закона написано на сърцата им, на което свидетелствува и съвестта им, а помислите им или ги осъждат помежду си, или ги оправдават), в деня, когато Бог чрез Исуса Христа ще съди тайните дела на човеците според моето благовестие."

"Ако пазите Моите заповеди, ще пребъдвате в любовта Ми..."

Святият дух е, Който говори на съвестта и обвинява за грях. Така казва Писанието.

И затова е казал Христос: "И ако някой каже дума против Човешкия син, ще му се прости; но ако някой каже дума против Светия Дух, няма да му се прости".

И затова Писанието говори за прегоряла съвест:
"Духът изрично казва, че в послешните времена някои ще отстъпят от вярата, и ще слушат измамителни духове и бесовски учения, чрез лицемерието на човеци, които лъжат, чиято съвест е прегоряла..."

Цитатът си остава суха материя. Затова Богочовекът си служи тъй често с притчата като форма за поучение. Живият живот е преизпълнен с уроци по човеколюбие в духа на християнската вяра.

Не назидавайте, моля! Обичай, ако искаш да разбереш човека срещу теб що за птица е. И най-отвратителният злодей има у себе си таен кът за покаяние; там трябва да търся Бог. Назиданието не решава! Заплахите - те пък още по-малко. Бог е преди всичко любов.

--------------------

Hard Rock fan

#2990533 - 18.12.2012 17:52 [Re: Jores]

Цитат:

Не питам пряко никого, но ще се радвам някой да отговори

Отговорих Тис, по съвестта си и съгласно единствения за мен авторитетен Критерий - Писанието, Който се явява обективно да е и Единственият източник от- и за- Богочовека, в Който, прочее, ме увери, че и ти вярваш....и в ответ:

Цитат:

Не назидавайте, моля!

ОК. Ш'си трайкам, няма да казвам какво е записано по въпросите, които (уж) задаваш, в Писанието.
Явно не те интересува, и нещо повече - явно те дразни записаното в Писанието.

А мен пък Ванга и вярата в нея не ме интересуват, всъщност обадих се в темата, заради изказването ти, че "феноменът Ванга" не бил извън християнството. Извън е.

Редактирано от Hard Rock fan (18.12.2012 18:18)

Jores
Tester Independent

#2990560 - 18.12.2012 18:39 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Цитат:

Отговорих, tisss, по съвестта си и съгласно единствения за мен авторитетен Критерий - Писанието, Който се явява обективно да е и Единственият източник от- и за- Богочовека, в Който, прочее, ме увери, че и ти вярваш....и в ответ:

Цитат:

Не назидавайте, моля!

ОК. Ш'си трайкам, няма да казвам какво е записано по въпросите, които (уж) задаваш, в Писанието.

А мен пък Ванга и вярата в нея не ме интересуват; всъщност, обадих се в темата заради изказването ти, че "феноменът Ванга" не бил извън християнството. Извън е.

Съгласен! Че сме на различни мнения не ми бърка удоволствието да разговарям с Вас върху неща, които отдавна, повече от половин век вече, силно ме интересуват.

Не понасям назидания, това е. Бях палаво хлапе, може би оттогава е и таз непоносимост да ме почукват с показалец по челото.

Поздрав от Пловдив...

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=udFXVWCOxqQ

--------------------

Jores
Tester Independent

#2992168 - 21.12.2012 18:23 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

...А мен пък Ванга и вярата в нея не ме интересуват; всъщност, обадих се в темата заради изказването ти, че "феноменът Ванга" не бил извън християнството. Извън е.

Свещените християнски книги предразполагат не едно и не две нива на проумяване. Увереността, че съм успял да разчета и проумея многобройните пластове на тая велика Книга (по-точно казано: сборник от книги) едва ли е перспектива за просветеното съзнание. Не съм уверен, уви!

Библията (особено пък евангелието) не капсулира знанието, а напротив: открива хоризонти пред всекиго от нас сам себе си и света да проумее, доколкото му е възможно. Та и не бих си позволил да отхвърля нещо, което не ми е съвсем ясно, като например пророчествата на Ванга.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3003413 - 16.01.2013 19:01 [Re: Jores]

ЖИВОТЪТ Е ШЕСТВИЕ... ИЛИ ОТНОСНО "ПРАВЕДНИЦИТЕ"

Джубран Халил Джубран (1883-1931), писател и художник от ливански произход*

Великодушието се състои не в това ти да ми дадеш нещо такова, от което аз се нуждая повече от теб, а да ми дадеш онова, без което ти самият не можеш.

Вечно крача по този бряг, между пясък и пяна. Приливът ще изличи стъпките ми, вятърът ще отвее пяната. Ала морето и брегът ще пребъдат вовеки...

В края на краищата това не е чак толкова лош затвор, само дето не ми харесва стената, която отделя моята камера от съседната. Но, признавам си, че изобщо не мисля да упреквам стражата или Онзи, който е построил този затвор.

Всички ние сме затворници, но едни килии имат прозороци, а други - не...

Възможно е онзи, който ти дава змия, когато го молиш за риба, да няма какво друго да ти даде. Значи според него това е великодушие.

Да работиш, означава да даваш израз на своята любов. И ако не можеш да работиш с любов, а изпитваш непреодолима омраза, то по-добре веднага зарежи работата си и иди пред храма, където да просиш милостиня от онези, които работят с любов.

Животът е шествие. Който крачи бавно, го намира за твърде бързо и го напуска. А който крачи бързо, го намира за твърде бавно и също го напуска...

Какво е тъгата, ако не стена между две градини.

Когато ми казвате: „Не те разбираме“, това е възхвала, за която не съм достоен, и оскърбление, което вие не заслужавате...

Колкото по-дълбоко дълбае скръбта в душата ви, толкова повече радост може да вмести тя. The deeper that sorrow carves into your being, the more joy you can contain.

Макар вълната от думи вечно да се надига в нас, нашите дълбини са вечно безмълвни.

Мъдрост е за сакатия да не строшава патериците си о главата на своя враг...

Много учения приличат на прозоречно стъкло. Ние виждаме истината през него, но то ни и отделя от истината.

Нека онзи, който си изтрива ръцете в дрехата ти, да я вземе за себе си. Тя може още да му потрябва, а на тебе — никога вече.

Ненавистта е нещо мъртво. Кой от вас би искал да стане гробница?

Обичайте се, но не превръщайте в окови любовта. Тя нека е морето между бреговете на сушите ви. — Пророкът

Само немият завижда на многословния.

Случва се измамата да донесе успех, но тя винаги приключва живота със самоубийство.

Странно е, че всички ние браним кривото у нас по-ревностно, отколкото правото...

Ти пиеш вино, за да се напиеш, а аз го пия, за да прогоня пиянството от друго вино.

Човечеството е река от светлина, която тече от праведността към вечността.

Приятели мои, спътници мои, горко на народ, който е пълен с вярвания и празен откъм вяра.

Горко на народ, който се облича с дреха, неизтъкана от него, яде хляб, непожънат от него, и пие вино, неизцедено от неговата собствена преса.

Горко на народ, който приветства побойника като герой и смята блестящия завоевател за щедър.

Горко на народ, който насън презира някоя страст, а наяве й робува.

Горко на народ, който издига глас само когато крачи в погребална процесия, гордее се само с руините си и се съпротивява само когато вратът му е поставен между меча и дръвника.

Горко на народ, чийто държавници са лисици, философите му - фокусници, а изкуството му - изкуство на кърпежа и подражанието.

Горко на народ, който посреща своя нов водач с фанфари, а го изпраща с пищялки, само за да посрещне друг отново с фанфари.

Горко на народ, чийто мъдреци са онемели с годините, а силните му мъже са още в люлката.

Горко на народ, разделен на части, всяка от които си въобразява, че е народ.

Желал бих да можех да сбера къщите ви в шепа и като сеяч да можех да ги пръсна из полето и леса.

Желал бих щото долините да са улици, а зелените лъки — алеи, та да се търсите един друг из лозята и дрехата ви да се пропие със земното ухание. (1926)

* * *

Веднъж Красотата и Грозотата се срещнаха на морския бряг. И си рекоха една на друга:

— Хайде да се изкъпем в морето.

И се съблякоха, и заплуваха сред вълните. А подир малко Грозотата излезе на брега, сложи си дрехата на Красотата и продължи по пътя си.

И Красотата на свой ред излезе, ала не намери дрехата си; и понеже бе твърде свенлива да остане гола, сложи си дрехата на Грозотата.

И Красотата продължи по пътя си.

И оттогава насетне мъжете и жените бъркат едната с другата.

Ала има такива, които са зърнали лицето на Красотата и я разпознават въпреки дрехата. И има други, които познават лицето на Грозотата и нейната дреха не я прикрива от очите им (от „Странникът“).

* * *

— Учителю, говори ни за битието. Какво е да бъдеш?

— Днес да бъдеш означава да бъдеш мъдър, но не безучастен към безразсъдния; да бъдеш силен, но не за да унищожаваш слабия; да играеш с малките деца не като баща, а по скоро като другар, който би искал да научи техните игри;

Да бъдеш непринуден и простосърдечен с възрастните мъже и жени, да присядаш с тях в сянката на старите дъбове, въпреки че самият ти все още вървиш с Пролетта;

Да знаеш, че светецът и грешникът са братя близнаци, чийто отец е нашият Всемилостив Цар, и че единият се е родил само миг преди другия и заради това ние го приемаме за Престолонаследника;

Да следваш Красотата, дори когато тя те води към ръба на пропастта; и въпреки че тя е окрилена, а ти си безкрил, и въпреки че тя ще прекрачи ръба, ти я последвай, защото там, където няма Красота, няма нищо.

* Вж. http://espirited.com/поражение/

--------------------

Jores
Tester Independent

#3005432 - 21.01.2013 05:48 [Re: Jores]

Интервю на Николай Москов*

НЯМА СРЕДНО ПОЛОЖЕНИЕ - ИЛИ СИ ДОБЪР, ИЛИ СИ ЛОШ

Петър Гюзелев (1945) - легендарният китарист на "Щурците"

- Когато влязох в църквата и се запознах с посланията. После започнах да се срещам с хора, които имат проблеми. Проблеми имах и аз и хората ми подадоха ръка, защо да не отвърна по същия начин? Прекрасно е да бъдем честни, да подаваме ръка на нуждаещи, вместо да гледаме само личния си интерес. Човек се учи на тази работа. Понякога той е егоист, но е хубаво да се промени и прегърне добродетелите. Аз се промених до голяма степен, защото станах вярващ.

Но има и друго. Когато трябваше да замина в Щатите на лечение, не ми достигаха пари. Оставаха три дни да изпратя сумата, а тя не бе малка - към 15 000 долара. И хората ми помогнаха, българският народ ми помогна. Само по "БГ радио" и в една от църквите се пусна съобщение, и парите бяха събрани. За мен това бе много ново чувство към българина, когото в момента много ругаят. Но той не се е променил. Защото и едно време също бе така - българинът, макар и беден и с живот в недоимък, подава ръка за помощ. Възрастна жена бе превела един лев от оскъдната си пенсия, и това окончателно издигна българина в очите ми.

- Имате двойствен живот - на големия китарист Пеци Гюзелев от "Щурците" с хиляди концерти и фенове, и на вярващия добродетелен християнин. Кой Ви е по-ценен?

- И двата. С единия създавам музиката, с другия отправям посланието, което трепти в сърцето и разума ми. Едно е само да мечтаеш, друго е да го направиш реалност. Едно е само да свириш с китарата вкъщи, друго е да се качиш на сцената и да отправиш посланието към хората.

- Но навремето известността не Ви ли направи горделив, не гледахте ли отвисоко на живота?

- Винаги е така. Особено като бяхме хлапаци. Когато спечелихме "Златният Орфей" през 1967 г. и станахме за една нощ известни, се прибрах в София и заизлизах с китарата си по бул. "Руски" и с две мацки. Те вървяха от двете ми страни, а аз дрънках отпред. А сега я слагам в куфар - да не разбере някой какво има вътре. Човек се променя, расте. Ранните ни песни бяха с едни текстове, после в тях започна да има послания, защото самият ти започваш да разглеждаш света около теб, да оценяваш кое харесваш, кое е свързано с правилния подход и кое не е. (...)

- Откъде дойде това вдъхновение, Бог ли просветли разума Ви, че за 2-3 години написахте около 150 песни? Толкова нямате за четирийсет години с "Щурците".

- Може и негова да е помощта. Но преди с групата правехме по 260 концерта в годината, а сега има време да разработиш идеите си. Някои от много хубавите ми песни се раждат през нощта, ставам в 2 часа и до четири песента е готова. Първо нахвърлям музиката.

- Новият албум сякаш е музикална интерпретация на библейските притчи за доброто, честността, любовта. Това не е ли вид индулгенция, за да се харесате на Бог?

- Не е така. Когато си истински музикант, ти правиш послание, но то не е за твой интерес. Открил си една истина и искаш да я представиш на хората - това е. На теб са ти помогнали за нещо. Защо и ти да не споделиш доброто, красотата, ако щеш - и да помогнеш на някой нуждаещ се, дори и да те затруднява това? Някой път пък правиш весела песничка за радост без послание. Защо пък да не се засмеем? (...)

На 21 ноември получих замайване, светът стана малко нереален. Отидох във Военно-медицинската академия, два дни ме изследваха и казаха, че ми дават само 4 месеца живот, т.е. някъде до края на февруари. Туморът в главата отново започнал да нараства, а в момента съвременната медицина няма адекватно лечение.

- Не си ли казахте: "Имам четири месеца, какво трябва да свърша"?

- Да. Не ме е страх от това. Като разбрах как стоят нещата, се заех да си определя задачите - семейно с децата, в професията си, с наследството. Казах си, че трябва да запиша първия от готовите 6 албума. Така че отново музиката и посланието в нея бяха водещи - "Бъди такъв, какъвто си", "Да пламтя, не да тлея".

Дори в последните минути се срещам с хора с проблеми, за да им кажа да не се страхуват, а да подадат ръка на други. Аз имам проблем, може и да си отида. Но се срещам с хора, които имат нужда да ги ободря. Защото човек изпада в тежки моменти. Такива задачи си поставям. Моята е ясна - отивам си. Оттук нататък приключвам с този въпрос.

- И в оставащите месеци не Вас успокояват, а Вие давате кураж на хората.

- Да. Смъртта не е радостно събитие, но трябва да я приемем като нещо нормално. Успокой семейството, което се тревожи, дай пътя, по който близките ти да продължат. А не да гледаш себе си и да оставиш хаос след теб. Сега махам личните си вещи за да не пречат - стари списания за китари, които ще дам на вторични суровини, и т.н. Трябва да погледнем важните, истинските неща - да се срещнеш с децата си, с приятелите, които ще продължат този живот, и да им кажеш: "Не се тревожете. Учете се да бъдете честни. Аз поне се опитах да живея последните 18 години така, след като повярвах истински в Бог. Направете живота по-добър, включете се в промяната на света, не гледайте само личните си интереси, подайте ръка на нуждаещи се.

- Кога се променихте?

- Всичко започна много отдавна, през 80-те години на миналия век. Връщах се с влак от Берлин. Слязох в Будапеща да си взема сандвич и като се върнах в купето, ми бяха откраднали всичко - китарата, документите, куфара, пътната чанта, парите. Слязох и тръгнах да ги търся из гарата, да говоря със служителите, а влакът потегли. Беше нощ, вдигнах очи нагоре и казах. "Никога през живота си не съм вярвал, от дете са ме учили, че не съществуваш, и въпреки това от баба си съм чувал, че те има. Затова, ако съществуваш дори и една милиардна част, Боже, моля те, искам само две неща - да си намеря китарата и да се прибера вкъщи. И зачаках. Но нищо не стана. Викам си: няма ли поне едно рамо да ми удари? Ясно, казах си, няма Бог. И легнах на пейките в чакалнята. Сутринта двама полицаи ме побутнаха да стана, спането било забранено. Изведнъж се сетих къде съм, какво бе станало и направо се ужасих. Бе август, бях само по риза с къс ръкав и панталон - без пукната монета, без документи, без нищо. И в този момент, както се протегнах, в левия джоб на ризата усетих, че има нещо. Бръкнах и извадих една пачка с унгарски пари от моя малък джоб. Нито бях слизал преди това в Унгария, нито бях обменял форинти. С тези пари първо отидох в бръснарницата, после с такси до посолството и там ме изпратиха да се снимам за временен документ. Взех друго такси до гарата, купих си билет до София. Останаха ми точно пари за два сандвича и нито грам повече. След два часа дойде влакът. Немски влак да закъснее, не се е случвало. Закъсня с 2 минути. Тъкмо се зададе, отсреща гледам един железничар носи китарата към полицаите. Хукнах пред локомотива, взех си китарата и се качих на влака. Двете неща, за които бях помолил Бог, бяха изпълнени - прибрах се вкъщи с китарата си. И сега свиря на този "Фендер".

- И повярвахте?

- Мина много време, преди да повярвам истински. Тогава Библията не се продаваше и нямах представа какво представлява. Милицията не позволяваше да се влиза в черква, особено по празници. И когато започнаха да се печатат и внасят библии в началото на 90-те години, разбрах, че това не е една книга, а няколко. Бъдещата ми съпруга бе вярваща протестантка. Вместо отговори на мои въпроси ми каза: "Ела да видиш и сам да разбереш какво е." Отидох. На проповедта четоха една от най-хубавите книги в Библията - "Послание към римляните на апостол Павел". Бе изключително нещо. Имам огромна библиотека и много чета. Но просто не можех да повярвам на каква висота на словото е написана Библията. Бижу! Започнах да ходя на църква, завърших богословие, слушах, внимавах, задавах въпроси, получавах отговори, докато дойде откровението и си казах: "Да, това е истината, която ще следвам цял живот - прави добро, не прави зло". Не три неща, няма средно положение - или си добър, или си лош. Или си нарушител на закона, или си примерен гражданин. И избираш дали си за истината, или за лъжата.

- И днес не изпитвате омраза въобще?!

- Единствено към мръсотията, която ни залива в музиката. Мръсотията, която някои вкарват в песента, за да си изкарат хляба. Нея никой няма да я помни, чистотата ще се помни. Идеята на музиката е и да възпита, особено важна е как ще се изградят децата, които започват да слушат музика. Прати им истинското послание, за да могат твоите деца да получат чистота, не мръсотия. (...)

Ето, говорим как една малка грешка на един може да се отрази върху много хора (...). Нека да внимаваме. Посланията са в книгите, а напоследък децата ни са само пред компютрите, не четат. И не могат да разсъждават. Затова казвам: "Деца, четете тези книги, те не са писани случайно. Вижте реалността и живейте истински честен живот, за да може и вашите деца да живеят такъв". За мен е много важно държавата да се въздигне и върви напред, а в нея да живеят децата ни.

- Какво може да помогне за вървежа?

- Вярата. Но след комунизма, когато църквата бе вече свободна, хората тръгнаха да гледат какво се прави в нея. И мнозина останаха разочаровани. Те смятаха, че църквата изпълнява 101 желания.

Влизат в храма като в банка - да искат от Бог пари, апартамент, кола и т.н. И като нищо не става, казват: "Ега ти, това ли е вярата!"

Вярата не е в това да искаш материално, духовното е важно да учиш. Останалото, за да посрещнеш нуждите, само ще дойде. И по-важно ли е да имаш скъпа кола и да превърнеш парите в цел и те да са само темата вкъщи, отколкото да си здрав, да имаш прекрасно семейство, да излизате прегърнати с жена си, да мечтаете, да имате приятели. Аз имах много приятели, ама много. Сега почти не се срещаме, всеки се занимава с бизнес. И всички станахме едни... Всички имат големи къщи, но празни...

- Не си ли казвате: "Ето, вярвам в Бог, защо не ме излекува"?

- Понякога сме изправени пред изпитание. Да, би трябвало Бог да ме изцели, щом вярвам в него. Но заедно с това със сигурност съм направил стотина глупости, дори и като вярващ, които не е трябвало да правя. Не съм подал ръка на някого, а съм гледал личния си интерес. Дори и един трамваен билет да не продупчиш, е нарушение и води
до наказание. И трябва да понесеш последиците. Не можеш да прикриеш дори един свой грях, всичко се вижда.

- Говорите като проповедник.

- Хората разбират Библията по най-различен начин, но тя учи. Когато аз повярвах за пръв път, мислех, че трябва да зарежа всичко. И спрях да свиря, да правя албуми. Мислех си, че сигурно Господ иска такава жертва от мен. Никъде не е казано, че той иска да си зарежеш приятелите и професията. Просто е казано - помагай на нуждаещите се, както те ти подават ръка. Не лъжи, не кради, не прелюбодействай.(...)

- Като дете сте били цигулар, как така китарата Ви омая?

- Бяхме на лятна бригада да берем домати. Спяхме по селски къщи. Паднах се с момче, което си носеше китарата. Взех я, оказа се, че струните са точно обратно на цигулката. А аз от 6-годишен учех цигулка. В почивката потренирах малко и за лагерния огън вече имах 2-3 готови песни. Свалих на бърза ръка три гаджета. Тогава песните се учеха лесно, бяха с по 2-3 акорда. Като се върнах в София, хванах китарата, като използвах нотите за цигулка. После вуйчо ми донесе от Чехия истинска китара.

- Как минава един Ваш ден?

- Изпивам си лекарството, което чичо доктор ми е дал, закусвам и се отдавам на пълна почивка. Всеки ден след обяд свиря на китара. Бях си дал една седмица пълна почивка, но вече работя по втория албум, който е наполовина готов. И Софийският общински съвет отново започва работа, така че и като общински съветник имам дела. Харесва ми, че София кандидатства за красива столица, че става все по-хубава. Искам да помоля столичани да спазват принципите на чистота, на ред. Няма смисъл едни да градят, други да рушат, едни да чистят, други да цапат.

- Вие сте общински съветник и редовно ходите на заседания. Какво мислите, като видите парламента празен, а шепа депутати приемат закон?

- За мен присъствието е важно, за да подкрепя доброто мнение и да спра недобрата идея. Аз съм съветник в сферата на изкуството и искам площад "Независимост" да се разшири и да обхване мястото на бившия мавзолей, където да се монтира сцена за културни прояви. През лятото може да се правят двудневни или седмични концерти и в Южния парк между хотел "Хилтън" и басейн "Спартак". Там може да се побере половин София.

- Следвали сте математика. Имате ли математическо уравнение за житейския успех?

- Формулата на живота е посланието в Десетте Божи заповеди. Ако сбъркаш тази формула, нарушаваш закон и това може да е понякога с крайно лоши последици.

(Със съкращения)

* Вж. http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1725344

--------------------

Jores
Tester Independent

#3039402 - 17.04.2013 08:56 [Re: Jores]

На 26-ти декември, 1994 година в НАСА се вдига страшен шум. След дешифрирането на серия от снимки, предавани от телескопа Хъбъл, на тях ясно се вижда огромен бял град, плаващ в пространството.

Представители на НАСА не успяват много бързо да блокират достъпа до уеб сървъра на телескопа, който включва всички снимки от Хъбъл за изучаване от различни астрономически лаборатории. По този начин закратко време – в продължение на няколко минути те са били достъпни за потребителите на световната мрежа.

Все пак какво астрономите виждат на тези невероятни снимки?

Първоначално това е едно малко мъгливо петно на един от кадрите. Но когато професорът от Флорида Кен Уилсън (Ken Wilson) решава да разгледа по-подробно снимките, той открил, че петното е странна структура, която не може да се обясни нито с дифракция в обектива на телескопа, нито с нарушения в комуникационния канал за пренасяне на изображението на Земята. След кратка оперативна среща е решено да се се презаснеме участъкът в Космоса, указан от професор Уилсън с максимална резолюция за Хъбъл.

Големият обектив на космическия телескоп е фокусирани върху най-далечния ъгъл на вселената достъпен за преглед от телескопа. И „петното“ се появява пред смаяните погледи на учените, прожектирано на екрана в лабораторията за контрол на Хъбъл, подобно на фантастичен град, един хибрид между „летящия остров“ Лапута на Суифт и научнофантастичните градове на бъдещето.(...)

Огромната конструкция, простряла се в пространството на Космоса на милиарди мили, блестяла с неземна светлина. Плаващият град единодушно е признат за Жилището на Създателя.

През 2011 год. излиза новината, че британските национални архиви са започнали да разсекретяват редица документи и свидетелства за съществуването на извънземен разум. Това е сбирка от 8500 страници, която съдържа документация за УФО явления, съобщения и свидетелства за сблъсъка на човечеството с извънземния разум от 2000 до 2005 г. и се смята за една от най-големите в света. В същото време може би най-страхотното откритие по въпроса за извънземния разум си остава това на НАСА от 1994 г., което в много отношения е засекретено и до днес. http://www.burgasnovinite.bg/NASA-krie-che-e-okrila-doma-na-BOG.html

--------------------

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3042669 - 24.04.2013 21:08 [Re: Jores]

Цитат:

На 26-ти декември, 1994 година в НАСА се вдига страшен шум. След дешифрирането на серия от снимки, предавани от телескопа Хъбъл, на тях ясно се вижда огромен бял град, плаващ в пространството.

Олеле!

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

flyfisher

#3044070 - 28.04.2013 07:56 [Re: Jores]

Жоре за пореден път доказваш че се разминаваш с писаното в Библията. Ама така е като човек няма Вяра в Бог а има вяра в хората. Между другото знаеш ли какво е значението на думата Вяра в Библията? Много хора през хилядолетията са търсили да разберат какво се има в предвид под думата Вяра ползвана в Библията. Причината е че в Библията пише че " без вяра не може да се угоди на Бог". Та значението на думата Вяра е - способност да се разбира. Използвай това значение на различни места в библията и ще видиш как текста ще започне да ти става по ясен. Неверие то пък е неспособност да се разбира, по скоро като нежелание (липса на желание). Като се има в предвид че латинското значението на думата интелигентност е същото може да се заключи че без интелигентност не може да се угоди на Бог. Преведено на разбираем език това ще рече че колкото човек е по интелигентен т.е има по висока способност да разбира нещата от живота толкова по-голяма вероятност има Бог да не остане скрит за него а също така християнството, спасение и всички истински неща, защото само високата интелигентност (способност да се разбира) може да разграничи истинските от фалшивите неща.

Редактирано от flyfisher (28.04.2013 07:59)

Jores
Tester Independent

#3044074 - 28.04.2013 08:17 [Re: flyfisher]

Цитат:

Жоре, за пореден път доказваш, че се разминаваш с писаното в Библията...

От опит съм се уверил, че няма дим без огън, както и че няма нищо случайно в света на информацията. Оставям всеки да тълкува инфото по-горе, както може и доколкото му позволява интелекта. Противна ми е показността на "силно вярващия и кълнящия се на площада пред множеството в Бог".

Св. Игнатий Брянчанинов (1807—1867)

Има текст в Свещената книга, дето изрично се препоръчва: кога се молиш на своя бог, влез сам в най-скришната си стая*.

Поздрави!

* "А ти, кога се молиш влез в скришната си стая и, като си заключиш вратата, помоли се на твоя Отец, Който е на тайно; и твоят Отец, Който вижда в скришното, ще ти въздаде на яве." (Мат. 6:6). Вж. и http://www.pravoslavieto.com/docs/sv_otci/sv_Ignatij_Brjanchaninov/molitvenoto_pravilo.htm

--------------------

Jores
Tester Independent

#3048479 - 08.05.2013 16:22 [Re: Jores]

РАЗКРИХА МИСТЕРИЯТА НА БЛАГОДАТНИЯ ОГЪН МОЖЕ БИ!?

Учен от Института по атомна енергия при Руската академия на науките с помощта на прецизни инструменти успя да докаже, че Благодатният огън всъщност има Божествен произход. Ръководителят на лаборатория за йонни системи към института "Курчатов" Андрей Волков успя да направи това, което досега не можа да постигне нито един учен в света: той проведе научен експеримент в храма на Божи гроб в Ерусалим, предаде КРОСС.

По време на спускане на Благодатния огън уредите регистрирали рязко нарастване на електромагнитното излъчване. 52-годишният кандидат на физико-математическите науки Андрей Волков винаги се е интересувал от необичайното явление на спонтанното запалване на огъня в храма на Божи гроб, което се случва в навечерието на православния Великден. Този огън се появява от само себе си, а в първите няколко секунди не изгаря, вярващите си мият лицето и ръцете с огъня като с вода. Волков предположил, че този пламък е плазмен разряд. И тогава му идва идеята за смелия експеримент – да измери електромагнитното излъчване в църквата при появата на Светия огън.

- Знаех, че това не е лесно; в светилището с оборудване може и да не ме пуснат, казва Андрей Волков. – Но все пак реших да поема риска, а всички инструменти да побера в най-обикновенo куфарче. Като цяло се надявах на успех. И ми провървя.

Ученият настроил така устройството, че - ако при поява на Благодатния огън се получи пик на електромагнитните полета, компютърът да фиксира тоя пик. Ако в случая появата на пламъкът е трик, хитър фокус, за да бъдат заблудени вярващите, това няма как да се случи.

Волков гледал как патриархът на Ерусалим влиза в храма с куп свещи. Хората замръзват в очакване на чудото. В крайна сметка според легендата, ако Благодатният огън не слезе при хората в навечерието на Великден, това би означавало, че иде краят на света.

Фактът, че е станало чудо, Андрей Волков разбира преди всички останали в храма – инструментите му показват скок на електромагнитното поле.

Вж. http://www.burgasnovinite.bg/razkriha-misteriyata-na-Blagodatniya-ogan.html

No comment

--------------------

Jores
Tester Independent

#3053175 - 19.05.2013 06:31 [Re: Jores]

Вярата е за да въздигне човека, а мнозина я ползват за окови. Разбирам моя някогашен колега и приятел археолога (по думите му, картографирал около 10 хиляди тракийски могили в България, държал в ръце късове от плащ на византийски император) Божидар Чапъров, според когото религията е инструмент в ръцете на властниците по света през всички исторически епохи, за да държат в робско подчинение огромни множества люде.

Божидар Чапъров

Разбирам скептицизма му на изследовател върху древната история по нашите земи, но не съм съгласен с мнението му. Религията може да е път към Вярата, не непременно ужасни ограничения върху духа и волята у всекиго от нас.

Вижте кой как се отнася към Бог, и ще ви се проясни що за човек е. Един блъска чело пред иконите пет пъти на денонощие, само за да го види светът колко е отдаден Богу, друг оре и сее на нивата с пот на чело, търпи несгодите и сам си лекува раните, ала не престава да мечтае, което значи да се съпротивява... Вторият от тия двама ми е по-мил.

Вж. http://www.168chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1978893

--------------------

Jores
Tester Independent

#3053967 - 21.05.2013 13:45 [Re: Jores]

Най древната цивилизация в Европа е процъфтяла на територията на България и част от Балканите от 6200 г. до 4500 г пр.н.е.

Едно изследване на професор Дейвид Антони

Неочакван фурор предизвика в Ню Йорк изложбата “Изгубеният свят на Стара Европа”, писа “The New York Times”. Дълго преди разцвета на Гърция и Рим, дори много по-рано от възникването на първите градове в Месопотaмия и Египет, в долното течение на Дунава и Предбалкана е живял народ, изпреварил своето време в търговията, изкуството и техниката. В последните дни на 2009 г. много американски специализирани издания, а и ежедневници отбелязват, че в периода на своя разцвет цивилизацията „Стара Европа“ е била едно от най-развитите места на света. Отбелязват още, че през 1972 г. край Варна е открит Варненският некропол и неговото халколитно съкровище.

Също така и комплексът в Дуранкулак, който е основно неолитно селище със своите 1 200 гроба, които съдържат най-голямото праисторическо съкровище в Югоизточна Европа. Обитателите на Северозападното Черноморие са били високо развита общност, чиито традиции са навлезли в културното наследство на тракийската етнокултурна общност и по-късните древногръцки цивилизации, най-старата от които около 2700–1120 пр. Хр. е Микенската цивилизация. Дъглас Бейли от Университета в Сан Франциско пише в каталога на изложбата "Изгубеният свят на Стара Европа“ следното: "Способността да създават, използват и разбират символичните предмети като статуетки, определя хората като такива. Тази способност обединява нас съвременните хора с хората от неолита и художниците от палеолита".

Свидетелство за това са експонатите - златни, медни и керамични образци като гривни, статуетки и съдове, които по думите на Мишел Луи Сефериад, антрополог от Националния център за научни изследвания във Франция, са обгърнати с древни мистерии, култове и митове. Пак по нашите земи са открити и НАЙ-СТАРИТЕ ПИСМЕНИ ЗНАЦИ В СВЕТА. От селищната могила край село Караново е изкопан глинен печат, чиято възраст се определя на 3000 – 3500 г. пр.н.е. Приблизително от този период са и находките от Трансилвания /Румъния/ и край Винча /Сърбия/. Още по-стари са знаците върху малко глинено съдче, намерено край село Градешница /Врачанско/ – от 3500 – 4000 г. пр.н.е.! За сравнение ще посоча, че шумерската писменост, считана доскоро за най-стара в света, е възникнала към 3100 г. пр.н.е., а египетската – около 3000 г. пр.н.е.

Сега и Европа започна да забелязва тези факти. Нови открития доказват нещо наистина сензационно: Балканите са люлката на цивилизацията, тези земи са били обитавани от една високо развита култура, която е много по-стара от месопотамските цивилизации, пише Дойче веле. Харалд Харман в своята книга „Загадките на Дунавската цивилизация” доказва, че Балканските земи са били обитавани от цивилизация, която развива първата писменост. Харман нарича тази култура, обитаваща земите на днешна Сърбия, Македония, България, Румъния, Гърция, като и части от Украйна и Унгария, „староевропейска”.

Според археологическите открития нейната поява може да бъде отнесена към 7 хил. пр. Хр. Харман твърди, че думи, които досега са били считани за старогръцки, всъщност са „староевропейски“ и се използват и до днес – камина, маслина, керамика, метал, химн и др. Писмеността на Дунавската цивилизация се е появила 2000 години преди тази на шумерите. Харман потвърждава,това,което отдавна знаем,че най-старото злато в света е намерено на територията на днешна Варна. Според съвременните методи и технологии за датиране то е правено някъде през 4 500 г. пр. Хр., което означава, че е с 2000 години по-старо от златото, намерено в Египет.

http://ydara.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2237#

П.П.: Нима българите не знаем, че днешният Пловдив (например) е най-древното селище на Европа, стъпил върху руини, връстник по дълголетие на Дамаск в Близкия Изток?

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3054376 - 22.05.2013 16:44 [Re: Jores]

Ха-ха. Долният Дунав. Аз съм роден там. И наистина пълно е със следи от траките. Най-малкото - тракийските могили са под път и над път. А също казват имало останки и от времето преди траките. Това е добре, но освен Китай, няма друга силна нация днес, която да лежи, като стар дракон върху скъпоценности от минали времена. Иначе гъделичка самочувствието, но доколкото "на гол тумбак чифте пищови".Всъщност това каква връзка имаше с темата?

--------------------

Jores
Tester Independent

#3054717 - 23.05.2013 08:24 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Ха-ха. Долният Дунав. Аз съм роден там. И наистина пълно е със следи от траките. Най-малкото - тракийските могили са под път и над път. А също казват имало останки и от времето преди траките. Това е добре, но освен Китай, няма друга силна нация днес, която да лежи, като стар дракон върху скъпоценности от минали времена. Иначе гъделичка самочувствието, но доколкото "на гол тумбак чифте пищови". Всъщност, това каква връзка имаше с темата?

Развоят на цивилизацията от най-древни времена неизменно върви ръка за ръка с духовното израстване, т.е. с Вярата. А по-точно: Вярата в Бог води човеците открай време към умението да разберат самите себе си. Няма ли я Вярата, невежеството властва и внася хаос в едно общество. Кой (Вяра или невежество) властва днес в България, оставям сама да прецените.

Вж. http://skandalno.net/топ-скандално/пловдивският-митрополит-николай-меж-9273

--------------------

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #3054767 - 23.05.2013 11:44 [Re: Jores]

Цитат:

Развоят на цивилизацията от най-древни времена неизменно върви ръка за ръка с духовното израстване, т.е. с Вярата. А по-точно: Вярата в Бог води човеците открай време към умението да разберат самите себе си. Няма ли я Вярата, невежеството властва и внася хаос в едно общество. Кой (Вяра или невежество) властва днес в България, оставям сама да прецените.

Вж. http://skandalno.net/топ-скандално/пловдивският-митрополит-николай-меж-9273

То зависи човек от къде ще го погледне. Ако говорим за власт имащите- така са се нагласили нещата, че ако има искрен човек между тях, ще направят така, че да не го бъде. Все си мисля, че политиката не е от най- богоугодните дела. /правя разлика с дипломацията/.
Обаче ако гледаме обикновения народ- за поддържане на неговото невежество власт имащите полагат особени грижи- като претоварване с проблеми, за да не може да мисли за други работи, недостатъчна или изкривена информация, постоянна заплаха от ударите на този или онзи закон /дори нищо да не правиш, ще намерят закон, според който си в киреча/. Обаче точно в манипулирането имат пробойна. Защото когато човек е в утеснение, в стремежа си да се измъкне, започва да търси и да зове Бог. А в такова утеснение българинът до сега не е бил....
Нощта е най- тъмна преди разсъмване. Не знам дали само на мен ми се струва така, но щом толкова много боклуци (които целият народ знаеше че съществуват) бяха конкретно назовани и извадени наяве(и това е само началото), започва да прилича на развиделяване.
Дядо ни Николай е само едно винтче от системата. Да си "духовник" е занаят като всички други и трябва да сме слепи ако не го виждаме. Както го каза в другата тема- "мнозина са звани, малко призвани". Работите си опират до това да си повярваме, че сме достойни за Божията любов и да не я чакаме от човек да ни я докара. А нещата както са опряли до кокала- както от години плацикаме в тресавището или ще го проумеем и ще оставим Бог да ни измъкне за косата (всеки поединично), или ще направим още някоя- друга бълбуничка и дотам с нас. Който не вярва- спестява си усилията и започва да бълбука още сега.

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Erosaria
оптимист

Регистриран: 20.09.2004
    #3058632 - 04.06.2013 01:48 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Който не вярва- спестява си усилията и започва да бълбука още сега.

--------------------
Животът е такъв, какъвто сам си го направиш!!!

flyfisher

#3059238 - 05.06.2013 10:50 [Re: Jores]

Цитат:

Един блъска чело пред иконите пет пъти на денонощие, само за да го види светът колко е отдаден Богу

Ти сериозно ли мишлиш че хилядите християни в България са толкова елементарни, комплексирани и горделиви? Понеже си журналист ще те питам риторично...Това че в България има много журналисти които пишат лъжи прави ли журналистиката мръсна професия? Не ти ли у хрумвало че има Българи които желаят да правят това което иска Бог от тях и наричат себе си Християни?

Jores
Tester Independent

#3059275 - 05.06.2013 14:41 [Re: flyfisher]

Цитат:

Цитат:

Един блъска чело пред иконите пет пъти на денонощие, само за да го види светът колко е отдаден Богу

Ти сериозно ли мишлиш че хилядите християни в България са толкова елементарни, комплексирани и горделиви? Понеже си журналист ще те питам риторично...Това че в България има много журналисти които пишат лъжи прави ли журналистиката мръсна професия? Не ти ли у хрумвало че има Българи които желаят да правят това което иска Бог от тях и наричат себе си Християни?

Да. Човекът с Вяра привлича чрез желанието си да разбере и утеши човека (особено когато смята, че онзи човек греши), докато друг, който се държи враждебно и се самовъзгордява чрез думите си, вероятно няма Вярата у себе си...

Бъдете здрав/а!

--------------------

Erosaria
оптимист

#3059295 - 05.06.2013 15:42 [Re: Jores]

Цитат:

Да. Човекът с Вяра привлича чрез желанието си да разбере и утеши човека (особено когато смята, че онзи човек греши), докато друг, който се държи враждебно и се самовъзгордява чрез думите си, вероятно няма Вярата у себе си...

Много добър пример ти е дал flyfisher с журналистите, както и с християните.
Има много хора, които се имат за нещо повече от другите, но едва ли това ги прави по-велики, особено пред Бог.

Да, този, който се държи враждебно и се самовъзгордява чрез думите си вероятно има вяра в себе си, но едва ли има вяра в Бог!

Бъдете здрав!

--------------------

Jores
Tester Independent

#3059622 - 06.06.2013 06:53 [Re: Erosaria]

Цитат:

Цитат:

Много добър пример ти е дал flyfisher с журналистите, както и с християните. Има много хора, които се имат за нещо повече от другите, но едва ли това ги прави по-велики, особено пред Бог.

Да, този, който се държи враждебно и се самовъзгордява чрез думите си, вероятно има вяра в себе си, но едва ли има вяра в Бог!

"Много обичам да слушам някой, дето се прави на силно набожен… Дали си въобразява, че може да вземе и трънения венец, и 30-те сребърника?"

П.П.: Не е моя реплика, на д-р Тони Филипов е (вж. http://offnews.bg/index.php/202284/toni-filipov-d-r-iz-delnitsite-na-edin-lud-27-31-maj), да не решите, че е моя де, аз да си кажа... Вероятно греши докторът, ъхъм.

Между другото*... Правим ли разлика между "има вяра в себе си" и "няма Вярата у себе си"?

_________

* http://truden.com/modules.php?name=Forums&file=weblog&w=65&sid=3d731f6f04623fa5e4a04f1874384373

--------------------

Erosaria
оптимист

#3059686 - 06.06.2013 14:39 [Re: Jores]

Цитат:

"Много обичам да слушам някой, дето се прави на силно набожен… Дали си въобразява, че може да вземе и трънения венец, и 30-те сребърника?"

П.П.: Не е моя реплика, на д-р Тони Филипов е (вж. http://offnews.bg/index.php/202284/toni-filipov-d-r-iz-delnitsite-na-edin-lud-27-31-maj), да не решите, че е моя де, аз да си кажа... Вероятно греши докторът, ъхъм.

не са ми и притрябвали!
ако на теб това ти е зора, консултирай се с повече доктори!

Цитат:

... Правим ли разлика между "има вяра в себе си" и "няма Вярата у себе си"?

p.s.: /за между другото*/

Bсеки може да я има вярата у себе си, но важното е каква е тя!
A и може просто да вярват на себе си, кой ги знае!? /това имах в педвид по горе/
3ащото, някои например вярват (имат Вярата у себе си) в крилати слончета или в един куп богчета...., ммм да, пак има разлика!

Бъдете здрав!

--------------------

flyfisher

#3059774 - 06.06.2013 20:04 [Re: Jores]

Цитат:

...желанието си да разбере и утеши човека (особено когато смята, че онзи човек греши

Сега, аз те разбирам това е и причината да смятам че грешиш, ако не те разбирах нямаше да видя грешката. Относно утехата, показвам я когато видя че човек има нужда от нея, ще рече че пак проявяване на разбиране към другия човек е нужно. Често неправилно под това да разбереш другия се има в предвид да възприемеш чужди възгледи а под под това да покажеш утеха се има в предвид да насърчаваш нещата които харесват другите, пък били те грешни или неправилни. Имам познати хора с изключителна гордост, които точно това имат в предвид, когато искат и казват че очакват разбиране и утеха от другите хора. Надявам се при теб да не е така и да имаш наистина проблем с другите хора относно тяхната способност да разбират написан текст а също така наистина да имаш терзания за които да ти е нужна утеха, нещо което досега не си проличава в многото писане от теб (да имаш терзания за нещо).

От друга страна, понеже ми казваш как да подхождам към хора които грешат, като че това е много трудно нещо за разбиране, ще ти дам пак пример а ти си направи изводите сам защо ти го давам. Когато един родител види че детето му греши в нещо което прави или мисли как е правилно да се подходи. Почва се с разбиране и утеха - т.е. родителя се опитва да разбере как и защо детето е възприело нещата погрешно и се преминава в утешаване като му се показват че има и други по-добри начини които то не е видяло или съобразило, проучило, научило, открило и т.н. Ако обаче детето е хитро и желае да стане на негово и не желае да види грешката като казва че е неразбрано и подхода към него не му носи утеха (при положение че е точно обратното, е понякога родителите си надвишават правата...), как мислиш дали родителя ще продължи с разбиране и утеха. Светът се напълни с геове, наркомани и т.н именно защото родителите им са проявявали САМО разбиране и утеха. С примера нямам за цел да се постава в ролата на родител а ти на дете, това го казвам за да не "търсиш под вола теле".
Ако ти се чувстваш неразбран, кажи кои неща не ти разбирам. Ако се чувстваш неутешен, кажи какво те безпокои.

Редактирано от flyfisher (06.06.2013 20:05)

flyfisher

#3059786 - 06.06.2013 20:24 [Re: Jores]

Цитат:

Дали си въобразява, че може да вземе и трънения венец, и 30-те сребърника?"

Това изказване е пъна глупост и показва непознаване на библията, жалко че го е казал някой който е доктор. Според значението на тези неща няма никаква логика горното изказване.
Ако кажем че вземането на трънения венец е като да понесеш страдания заради другите т.е. да покажеш любов към хората а вземането на 30-те сребърника е да се покажеш предател към някого то се получава от изказването, че е много трудно едновременно да обичаш хората и да си предател спрямо тях. Ама това е много лесно, 45 години социализъм се нагледахме точно на това двуличие а и още го гледаме в лицето на някои хора от БСП и ДПС, например.

Това че се смятам за прав, не значи че съм горделив, това че ти ме смяташ за неистински християнин, не значи че нещата които казвам са неправилни или грешни.... От писаното до тук за мен мисля че виждаш само формата на писаното от мен но не и съдържанието, това се вижда от факта че ме коментираш и упрекваш за характера ми и това какъв християнин съм а не затова дали нещата които пиша са верни или неверни, това говори за пристрастност базирана на начин на изказване и религиозна принадлежност но не и по отношение на логиката и представите които излагам.

Jores
Tester Independent

#3059952 - 07.06.2013 10:24 [Re: flyfisher]

Цитат:

Цитат:

Дали си въобразява, че може да вземе и трънения венец, и 30-те сребърника?"

Това изказване е пълна глупост и показва непознаване на библията, жалко че го е казал някой, който е доктор. Според значението на тези неща няма никаква логика горното изказване. Ако кажем, че вземането на трънения венец е като да понесеш страдания заради другите, т.е. да покажеш любов към хората, а вземането на 30-те сребърника е да се покажеш предател към някого, то се получава от изказването, че е много трудно едновременно да обичаш хората и да си предател спрямо тях. Ама това е много лесно, 45 години социализъм се нагледахме точно на това двуличие, а и още го гледаме в лицето на някои хора от БСП и ДПС, например.

Това, че се смятам за прав, не значи, че съм горделив; това, че ти ме смяташ за неистински християнин, не значи, че нещата, които казвам, са неправилни или грешни... От писаното дотук за мен мисля, че виждаш само формата на писаното от мен, но не и съдържанието; това се вижда от факта, че ме коментираш и упрекваш за характера ми и това какъв християнин съм, а не за това дали нещата, които пиша, са верни или неверни; това говори за пристрастност, базирана на начин на изказване и религиозна принадлежност, но не и по отношение на логиката и представите, които излагам.

Alpha & Omega

Един твърде интелигентен човек измежду обикновените люде, сред които живея, твърди, че за трезвомислещия е очевидно: Бог не съществува, усетът за Добро и Зло, Хармония и Дисонанс не ни е вроден, а се придобива чрез занимание с умни книги и под влияние на достойни учители. Според Библейската легенда, от друга страна, Иисус издирва ученици за апостоли на своята идея не из средите на високоначетени личности, а ги подбира от простолюдието. Аз пък си мисля (вероятно доста самолюбиво), че ученикът е длъжен сам да открие своя Учител.

Най-трудно е себе си да опознаеш, да разбереш. За мен текстът, който следва, е ключов. Пиша го тоя текст, кажи-речи, от двайсетата си година, та до днес.

МЕЛОДИИТЕ НА ДИНО

Ще ви издам една тайна: мелодиите. Те се появяват някъде дълбоко у мен и ме изпълват, изпълват като голяма черква; всичко започва да трепти, да запява, гърлото ми пресъхва, и ако ме срещнете в такъв момент, аз не ви познавам, нищо не бих ви казал, понеже очите ми са затворени за вас и за останалите наоколо. Когато открай-докрай се изпълня от една мелодия, аз изпитвам най-сладко блаженство, аз съм на Седмото небе и всички хора с техните дребни грижи, и всички хора с техните дребни радости са ми чужди... защото – независим и от себе си – се издигам нагоре-нагоре, над всички, над всичко и... пея.

Те не могат да се чуят. Чувствам ги някъде вътре у мен, но не съм сигурен къде точно ги чувствам. Лошото е, че се появяват толкова рядко, а и живеенето изобщо е нещо прекалено угрижено.

Когато умря Дино... една седмица подир това си наложих да бъда добър, мил човек. Ставах преди останалите, измивах се тихо в банята и излизах от къщи. Опитах се никого да не безпокоя, светът да бъде доволен от мен. На тролейбусната спирка заставах мирно и кротко, обърнат към себе си; не се взирах в очите на хората, както правех преди, а гледах в нозете си, като се стараех да мисля безобидни неща, например, колко добре му стои вратовръзката на някой политик.

Всяка сутрин тролеят ме изсипваше на определено място – градската Чифте баня, постройка от ХV или ХVІ век. Оттук поемах пътя си. А пътят ми не бе сложен: първо минаваше през телефонната кабинка вдясно от тунела, просвредлен под Трихълмието. Влизах, вдигах телефона, набирах напосоки шест цифри, и когато мъжът или жената отсреща се обаждаше: „Ало, кой е на телефона?” – казвах тихичко: „Смилете се, моля ви! Дино умря”.

Старинната (от ХV-ХVІ век) Чифте баня в Пловдив

В най-добрия случай чувах гласа на някой възрастен човек: „Бог да го прости вашия Дино!” – но аз не съм набожен и такъв отговор ме натъжаваше още повече. Такъв отговор е като сламка, за която се хваща удавникът; а знаем, че - въпреки усилията, удавникът все пак ще се удави; но е тъй сантиментален оня момент, когато обреченият посяга възрадван към нещо, дето изобщо го няма в нашия греховен свят.

И тъй, хората до един (с изключение на някое сантиментално старче) се дразнеха, заканваха се, обиждаха ме с фрази, за да докажат колко чужда им е моята мъка, как малко ги интересува кой страда в тоя объркан свят, псуваха ме дори. Псувни съпровождаха моите мелодии в Пловдив от най-ранно детство.

На втората сутрин някакъв мрачен тип ми рече: „Върви по дяволите с твоя мъртвец! След като аз съм жив, не ме интересува нищо друго”.

На четвъртата сутрин притеснен женски глас унило запротестира: „Защо настояваш и ние да страдаме? Остави ни, моля те, имам две болни дечица. Не ни безпокой. Достатъчно грижи си има всеки, достатъчно болка. Нали си добро момче... Повече не безпокой останалите хора, умолявам те”.

И аз понасях върху гърба си тъгата по Дино. Вървях бавничко по тротоара с надвисналата над него мека и гъста, почти непрогледна мъгла. И ми бе усилно и тежко. Чувствах се в плен на болезнена печал. Чувствах се ужасно, понеже мисълта за един мъртвец е нищо в сравнение с мисълта за живите. А те ме заобикаляха от всички страни. Вървяха задъхани с мен по улицата, задминаваха ме, избутваха ме от пътя си в някоя кална локва, без да се извинят, без дори да ме забележат. Тъй съсредоточени в своя мираж, в някоя своя особено важна цел! Сблъскваха се на някой остър ъгъл, със зъби и нокти воюваха помежду си. Случваше се да ги погледам как се налагат първом с думи, после с юмруци.

Повечето - запъхтени, опиянени от своята, според тях – чудесна идея, пресичаха срещу червените светлини на светофара. Леките коли, камионите, автобусите и тролеите със свистене, със занасяне на колела върху влажния асфалт заковаваха муцуна насрещу им. Тия хора рискуваха живота си за някоя фантастична глупост, само понеже фантастичната глупост ще накара съседът да се смръзне от завист. Да-а, повечето бяха съвсем непредпазливи, рискуваха живота си при всяка стъпка, при това бяха доверчиви, вярваха, че Господ бди специално над всеки от тях, че над всеки неговият личен Ангел Спасител е разперил мощни бледорозови крила, та не мислеха колко бързо, колко рязко може да приключи това шоу животът.

Никой сякаш не се замисляше поради каква причина сме на тоя свят точно ние, при това точно такива, каквито сме – неугледни, самоуверени и дръзки или нехайни и отпуснали се по течението на живота. Може би единственият бях аз. Виждах как цялото това множество с хилядите си усти и бели дробове пъшка в тролея, мърмори или хленчи, докато чака да стоварят от стотиците печатници по света днешните вестници сутрин, как бърза, как направо ще си строши нозете да препуска през живота, само и само да грабне трошица власт, богатство, слава преди врабците да са се спуснали да кълват. И защо тича това множество? Закъде бърза? Защо хищно граби с шепи, и остъклено от пот, защо тъй се е запъхтяло! Ала тъгата по Дино не ми даваше да мисля дълго за тия неща; тя ме принуждаваше да се страхувам.

Времето на моя живот разделих на две: Слънчево детство и юношество до смъртта на Дино и Ерата на мъглите подир смъртта на Дино.

Когато съм се появил на белия свят, Дино бил вече възмъжал физически и някои плахо го наричали Истински мъж. Той ме вземал в ръце, разглеждал ме като ревлива, крехка... много крехка и чуплива вещ и опитвал да открие приличаме ли си. До това време успял да преживее раните от една война и да започне втора – войната за моя и неговия живот. От първата – Голямата война, се отървал с някои драскотини по душата и с купища окървавени спомени, които ми разказваше с голяма неохота и отвращение понякога, подир упорито настояване и обещания от моя страна да бъда послушен син, такъв син, какъвто светът до тоя момент не е виждал.

Пред обкованата с желязо порта на Бачковския манастир

Та ето един от тез смахнати епизоди от общата ни драма... Взводът на Дино трябвало да заеме позиция срещу известна с умението да воюва безмилостно немска част. Нашите започнали атака срещу немците късно вечер край реката Драва и край селца с ей таквиз чудни имена: Драва Чехи, Драва Соболч, Драва Полконя, с осем леки и две тежки картечници. Куршумите светели красиво като поток от новогодишни фойерверки.

Докато направи първите няколко крачки, изскачайки от калния окоп, всеки от ротата адски се притеснявал да не загине. В разгара на сражението обаче, когато наистина били ранявани и убивани от куршуми и от свистящи парчета от ръчни гранати и шрапнели, страхът се изпарил. Да се чудиш как у плахия допреди миг човек се събуждал разгневеният хищник, освирепял за кръв, ненаситен да убива всеки, оказал се насреща му.

И Дино се увлякъл, сторил онова, което канцеларските плъхове в тила, онез строги канцеларисти с по две и три звездички на пагона отразяват с изплезен език в дебелите книги на Историята чрез фразата „пробив на локален фронтови участък”. Нямаше да ме има, ако не бил оня полиран дървен приклад на немската лека картечница "MGМ". Заблуден куршум уцелил приклада и прикладът се пръснал на късчета, понеже куршумът бил „дум-дум”, предназначен да троши и раздробява човешки кости.

Тъй почнало продължителното отстъпление на Дино, което външно никой от околните не усетил. Било като махмурлук, като продължително и болезнено изтрезняване подир тежко пиянство.

Малката война се оказала не по-малко опасна. Двегодишен, у мене се появило твърдото намерение да се отърва веднъж-завинаги от смрадливите бебешки пелени, както и веднъж-завинаги да престана да слушам как Дино щял да ме изхвърли през прозореца, за да си почине най-сетне от мен, колко досадно ревливо и подло малко човече съм, та не го оставям да спи след усилния работен ден в мебелната работилница на Иван Радичев. Значи, преживял съм тоя мимолетен период на отчаяние и досада от собствената си посредственост, докато Дино едвам преживял малария.

Спасили сме се по чудо. Впрочем, за миналото ние с Дино рядко говорехме. И не че сме се страхували, а простичко казано: много силно обичахме живота.

Когато навърших първите си десет години, Дино ми издаде голямата си тайна: мелодиите. Ето как стана това.

Той срещна една хубава жена. Хубавата жена вероятно също го хареса и необяснимо защо двамата се отдалечаваха от мен в някоя горска местност да се любуват един на друг, да се прегръщат, целуват, да се галят сред песните на щурците и сред лекия полъх от пеперудени крилца. Губеше се с нея по цели дни и нощи.

Отначало се правех, че нищо не забелязвам, но един ден ми стана непосилно да потискам самолюбието си и му казах: или нея, или мен. Тогава, като помълча два дена, за пръв път ми спомена за мелодиите. Като бил с Нея (присъствието й винаги да бележа с голяма буква, негово настояване, на Дино)... Та когато бил с Нея, мелодиите го изпълвали като параклис в планината, погледът му се отвръщал от дребните хорски грижи, той се издигал... все по-високо и по-високо се издигал над земния свят, като хлапе се радвал на дъгата, на вятъра, който рошел косите му, на облачето, което му изглеждало очарователно, на небето, което му се струвало бездънно, на природата, която пред очите му се отваряла хем необятна, майчински ласкава със своите цветя, треви, птици, насекоми, влечуги, хем (много странно!) абсолютно безразлична. В такива моменти плачел от щастие.

Помъчих се да го разбера, но докато ги виждах двамата заедно, бягах и се криех и аз от тях в някой тъмен ъгъл, изплаквах пред мишленцата своето детско нещастие и самота.

За бъдещето не говорехме. Дино никога не каза: „Това ще направя”. Предпочиташе да върши нещо, вместо да мечтае на глас. Спомням си, веднъж отидохме на лов. Тръгнахме да бием зайци, но край пенлив ручей съзряхме вълк и Дино рече: „Убием ли го, ще сторим едно добро на тоя свят”. Съгласих се. Никой не беше ни учил как се убива вълк. Тръгвам към вълка, като си придавам нехаен вид. Бях примамката и ми бе трудно, а Дино трябваше да стори по-лесното: да стреля. Но той трепереше, сякаш си припомня пристъпите на маларичната треска. Противно на очакванията ни, вълкът подви опашка, избяга. „Не било вълк, а куче” – усмихваше се Дино. Лицето му бе лъчезарно, мъжествено решително - няма как това да забравя.

Той имаше и едно ловно куче. Двуцевката държеше окачена над миндера в кухничката, а кучето дремеше пред вратата върху проскубана ярешка кожа. Към това куче Дино бе милостив: носеше му храна от работническия стол, решеше го с кокален гребен и го наричаше Джон. Джон беше отличен едър пилчар. Расов пес, аристократ сред махленските помияри. Единствена слабост, предполагам – достойнство в очите на Дино – бе, че не се заяждаше с крадливите цигани, с помиярите зад оградата, лаеше рядко с дрезгав кучешки глас и обикновено дремеше замислен като древен философ.

И тъй, един ден Дино трябваше да напусне тоя свят. Почти всичките ни простосмъртни приятели и познати деликатно го подсещаха, че му е време да си върви, тъй да се каже, да освободи място тук - на грешната ни земя, за някой друг с набръчкана кожа, тъкмо изскочил от майчината утроба утрешен юнак над юнаците, най-малкото – още някой новичък плешив тарикат с нагла усмивка и халка на ухото. И Дино го стори това отпътуване кротко и тъжно, както бе направено всичко, от което се състоеше напоследък животът му.

Събраха се приятели и роднини. Настояваха да го погребем колкото може по-бързо, за да не се вмирише трупът. Скръбта си е скръб, казваха, обаче има природни и други закони, които не се съобразяват с нашите чувства, нали! Така говореха хората, но аз не желаех да се разделя тъй бързо с Дино. Седях мълчалив край трупа му и го гледах със синовна обич и признателност.

Мина седмица. Постепенно и неусетно Дино погрозня: подпухна, изду се като балон, отвратително посивя. Тогава се уплаших и казах на ония хора, че наистина е време да го погребем. Ония го вдигнаха от сандъка, угасиха свещите, почистиха восъка от пода, измиха си косите, облякоха се в нови траурни дрехи и отидоха да го погребат. А аз, от своя страна, всеки път при излизане от цветните си сънища тръгвах подир скромната катафалка да го изпращам. Вървях сам в мъгливото и печално време към старото градско гробище и се вслушвах в мелодиите, които ме изпълваха. Но това с всеки изтекъл ден, с всяка отлитнала във вечността минута, седмица и година вършех все по-рядко и по-рядко. Докато една утрин с копринено синьо небе и много слънце окончателно се разделих с идеята да приличам на Дино.

Започваха моите Малки войни и някъде там, отвъд надвисналите над Западна и Централна Европа и над останалия земен свят облачни и дъждовни небеса, усещам осанката на Бог.

София, март 1968 – Пловдив, 7 юни 2013 година

--------------------

Jores
Tester Independent

#3063800 - 18.06.2013 08:00 [Re: Jores]

Откритие на колектив биофизици относно клетъчното ядро

До преди известно време се знаеше, че клетката има свое електромагнитно поле разположено върху мембраната, а отсъства във вътрешността на живата клетка. Екип от учени от американския университет в град Мичиган, откри нещо ново във връзка с електрическото поле в клетката. Те откриха, че в ядрото на живата клетка има електромагнитно поле с изненадващо големи стойности. Екипът ръководен от професора по химия Роул Коупълман проведе експеримент, от който се установи, че вътре в ядрото на живата клетка има електромагнитно поле с потенциал малко по-голям от 15 млн. волта на метър. Това прави около 5 пъти повече от напрежението на мълниите.
Това е невероятно много, но все пак вътре в клетката не е същото, както това, което ние ползваме в бита. Не е известен механизмът, който създава полето и ще има доста време още да го изследват учените биофизици по целия свят, пише сайтът biotele.com и българския сайт svetovnizagadki.com.

Учените от Мичиган измислили начин как да се измери електромагнитното поле вътре в клетката. Те създали волтметър от наночастици, който успели да вкарат вътре в плазмата на живата клетка. Той е направен на базата на бои, които се оцветяват в определен цвят в зависимост от напрежението. Когато вкарат тези бои в клетката те се променят от зелено до червено и така се измерва напрежението, независимо къде е поставен този волтметър в ядрото или в мембраната. Ефектът се постига от изградените наночастици.

Учените се надяват чрез тези електромагнитни полета да научат повече за лечението на болести като рака и други тежки заболявания. Размерите на измерваните частици е около 30 нанометра в диаметър. При осветяване със синя светлина, напрежението в клетката кара чувствителните бои да излъчват смес от червена и зелена светлина, а точната честота на излъчваната светлина се влияе от силата на местните електрически полета, което позволява на учените да измерят тези области.

Много загадки се откриват в клетките на живите организми. Възниква въпросът как е възможно те да са създадени? Възможно ли е от само себе си да са създадени те, или разумна сила е създала всичко това, което е невероятно сложно. Още през ХІХ век Луи Пастьор доказва въз основа на своите опити, че е невъзможно живот да произлезе от мъртвата материя, а живот се поражда само от живот; следователно стигаме до извода за Интелигентния Дизайнер, до което заключение са стигнали много други учени и са отхвърлили еволюционната теория на Дарвин като несъстоятелна.

В интерес на истината световният елит се стреми това да не се знае от хората и затова все още се налага Дарвиновата теория като общоприета.

Не може толкова сложни клетки като клетките, от които е съставено човешкото тяло, както и другите организми, да са се създали от само себе си, без намеса на Интелигентен Дизайнер, или с други думи казано: Бог. Теорията за Интелигентния Дизайнер се подкрепя от Айнщайн, Блез Паскал и други световно признати учени.

Според Библейски текстове, творението чрез своята сложност свидетелства за Творец, който го е сътворил.*

________

* Вж. http://www.burgasnovinite.bg/Otkriha-neshto-neveroyatno-v-kletka.html

--------------------

Avat@r

Регистриран: 10.11.2009
    #3063986 - 19.06.2013 00:51 [Re: Jores]

човече остана ли "непрепикано" място от теб в тоя многоуважаван форум.. струва ми се съзидателно старанието ти да маркираш територии в необятното форумно поле... макар и егоистично, но все пак - като тих бял Дунав без "Радецки"... някак си "вяра" и "интелект" са ми оксиморонни.Дерзай,

, радетелю на неразбраното слово.

Jores
Tester Independent

#3064001 - 19.06.2013 03:22 [Re: Avat@r]

Цитат:

човече остана ли "непрепикано" място от теб в тоя многоуважаван форум.. струва ми се съзидателно старанието ти да маркираш територии в необятното форумно поле... макар и егоистично, но все пак - като тих бял Дунав без "Радецки"... някак си "вяра" и "интелект" са ми оксиморонни.Дерзай,

, радетелю на неразбраното слово.

Залутани във космоса на простотията,
прасета-астронавти най-безгрижно тъпо си летяха,
когато ужасено там едно прасе внезапно се извряка:
- О, Боже мой, изяли сме помията!

http://www.vbox7.com/play:f60b3b67

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3064215 - 19.06.2013 20:21 [Re: Jores]

Цитат:

Не може толкова сложни клетки като клетките, от които е съставено човешкото тяло, както и другите организми, да са се създали от само себе си, без намеса на Интелигентен Дизайнер, или с други думи казано: Бог. Теорията за Интелигентния Дизайнер се подкрепя от Айнщайн, Блез Паскал и други световно признати учени.

Според Библейски текстове, творението чрез своята сложност свидетелства за Творец, който го е сътворил.*

________

* Вж. http://www.burgasnovinite.bg/Otkriha-neshto-neveroyatno-v-kletka.html

Ами да. Така си е. Нищо шокиращо.

--------------------

Avat@r

#3064272 - 19.06.2013 22:06 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

творението чрез своята сложност свидетелства за Творец, който го е сътворил.*

всъщност "сложността" на творението е само празна фраза... дефакто творението се явява "сложно" единствено във възприятията на самото творение, поради невъзможността и ограничените възприятия на същото да си обясни собствената си "сложност", което води до логичната мисъл, че самото творение всъщност е изумително простовато и недоразвито сътворено...Въпросното нещо което не може да осъзнае самото себе си няма как да осъзнае каквото и да било околно му..Точно този парадокс явявяащ се логическо противоречие, доказва абсурдността на самото библейско твърдение...

Тиссе - това с прасетата е отвратително безвкусна чалга.Вярвам не си очаквал да ахна...

Jores
Tester Independent

#3065174 - 22.06.2013 13:07 [Re: Avat@r]

Цитат:

Цитат:

творението чрез своята сложност свидетелства за Творец, който го е сътворил.*

всъщност "сложността" на творението е само празна фраза... дефакто творението се явява "сложно" единствено във възприятията на самото творение, поради невъзможността и ограничените възприятия на същото да си обясни собствената си "сложност", което води до логичната мисъл, че самото творение всъщност е изумително простовато и недоразвито сътворено...Въпросното нещо което не може да осъзнае самото себе си няма как да осъзнае каквото и да било околно му..Точно този парадокс явявяащ се логическо противоречие, доказва абсурдността на самото библейско твърдение...

tisss-е - това с прасетата е отвратително безвкусна чалга. Вярвам, не си очаквал да ахна...

Псалом 8 на Давид: Що е човек, та го помниш, и син човечески, та го спохождаш? Понижил си го с малко нещо спроти Ангелите: със слава и чест си го увенчал; поставил си го владетел над делата на Твоите ръце; (Пс.8:5-7).

Бог е любов (Иоан 4:16). Възлюбени, нека любим един другиго, защото любовта е от Бога. И всякой, който люби, е роден от Бога и познава Бога (Иоан 4:7).

Квинтесенцията (оцветеното от репликата Ви по-горе) що ли ми звучи тъй естествено точно като Ваша оригинална мисъл?

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3066355 - 25.06.2013 18:27 [Re: Avat@r]

Цитат:

всъщност "сложността" на творението е само празна фраза... дефакто творението се явява "сложно" единствено във възприятията на самото творение, поради невъзможността и ограничените възприятия на същото да си обясни собствената си "сложност"

Това е така, но не ми се връзва с долното:
Цитат:

което води до логичната мисъл, че самото творение всъщност е изумително простовато и недоразвито...

--------------------

Avat@r

#3067596 - 28.06.2013 00:03 [Re: Jores]

ето ти една моя оригинална мисъл, подарък.
още прясна прясна, току-що изсвирена...

но незнам защо го правя = защото искам ли , защото мога ли, защото просто така ли...незнам човече.

А псалмите не ги разбирам.И не мисля че някому са нужни мисли на отдавна живяли люде.

уеб страница

Avat@r

#3067609 - 28.06.2013 01:02 [Re: Бяло Конче]

защото не си доизчел каквото съм ти написал и не си порасъждавал прилежно върху написаното...

Цитат:

Въпросното нещо което не може да осъзнае самото себе си няма как да осъзнае каквото и да било околно му..

Jores
Tester Independent

#3067629 - 28.06.2013 02:30 [Re: Avat@r]

Цитат:

ето ти една моя оригинална мисъл, подарък.
още прясна прясна, току-що изсвирена...

но незнам защо го правя = защото искам ли , защото мога ли, защото просто така ли...незнам човече.

А псалмите не ги разбирам.И не мисля че някому са нужни мисли на отдавна живяли люде.

уеб страница

Мерси! Немаше сми... Не е кой знай колко орижинал, но благодаря за жеста.

За вярващите, Avat@r. Съзнаваш или не, в кюпа сме, нема как, нема как! Без вяра сме по-кофти от мъртвите.

Нямам против да си го окачиш над леглото, да му палиш свещи и да му се молиш кат на икона. Ай тъй на! Показвам...

--------------------

Avat@r

#3067857 - 28.06.2013 21:42 [Re: Jores]

моля.орижинъл е, но не е важно.важното беше друго.струва ми се, че си от хората с които мислим еднакво и поради щото, никога не ще се разберем.зашо ли- щото съм във вечен спор със самия себе си.хайде със здраве Тиссс-е така или иначе оспамих добрата стара тема за "вярата", а и не ми е тук мястото.моите места са тихите, и там където плачат птиците... ти виждал ли си птица да заплаче, това човече е нелепо, след полета пожънал ветровете, как леко още рее се в небето, след полета си устремно проклети как среща във скалата си простора...а ти моли се просто бога!

Бяло Конче
раванлия

#3069430 - 02.07.2013 20:34 [Re: Avat@r]

Цитат:

защото не си доизчел каквото съм ти написал и не си порасъждавал прилежно върху написаното...

Цитат:

Въпросното нещо което не може да осъзнае самото себе си няма как да осъзнае каквото и да било околно му..

Ахааа! ОК. Отивам да се срамя в ъгъла за пет минути. Две и половина заради първият ми пост, където съм проявил учудващо невежество и още две и половина за този в което продължавам да го показвам(невежеството си). Но невежеството дали се осъзнава, като такова и ако да, то тогава един невеж човек осъзнал се като такъв дали може да осъзнава околното му и ако да, до каква степен?

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3069433 - 02.07.2013 20:37 [Re: Avat@r]

Цитат:

...а ти моли се просто бога!

...ако се чувстваш убог.

--------------------

Avat@r

#3070521 - 08.07.2013 00:11 [Re: Бяло Конче]

зарежи тия глупости.последните дни изживявам един вид духовен катарзис, осъзнавайки, че вечността всъщност е най-последната и абсолютно категорична граница...оттам насетне всичко е все тая.няма значение къде си и какво си все си вътре.в тоюи смисъл вечността може да трае и секунда все тая.дори по-добре би било като се замисля.може ли твоя бог да ме преведе през границата на вечността и къде ли ще ме отведе? отвъд себе си ли...поразсъждавай над това когато си готова.

Бяло Конче
раванлия

#3070850 - 09.07.2013 12:44 [Re: Avat@r]

Цитат:

зарежи тия глупости.последните дни изживявам един вид духовен катарзис, осъзнавайки, че вечността всъщност е най-последната и абсолютно категорична граница...оттам насетне всичко е все тая.няма значение къде си и какво си все си вътре.в тоюи смисъл вечността може да трае и секунда все тая.дори по-добре би било като се замисля.може ли твоя бог да ме преведе през границата на вечността и къде ли ще ме отведе? отвъд себе си ли...поразсъждавай над това когато си готова.

Разсъждавам непрекъснато над това. Съгласно моето скромно мислене - моят Бог не е отделно от мен. Аз живея в него и той в мен. Това означава, че аз съм частица от вечността на Бога(на Духа). Аз съм частица от Неговата мисъл, която във вид на енергия наречена Слово - твори светове.
Аз съм двойствен - имам две тела. Смъртта ще раздели двете ми тела. Едното ще изтлее, а другото ще се върне от там, където е дошло, за да предаде обогатеното с моя опит съзнание на Този, който Го е дал. Това е единия вариант, а има и друг, но той е за напреднали, като например Св. Илия. При неговият случай земното тялото не се разделя от другото, а се обединява в една обща конфигурация т.е. имаме осъществена мутация и следващото ниво на развитие на човека. Човек се възнася заедно с тялото и продължава живота си с разширено съзнание в други светове. Такъв човек ще живее докато е жива Земята, която е неговата матрица и после отново ще се върне там където ще се върнем и ние.
Така или иначе ние сме смъртни същества. Хора, които ще умрат. Но докосвайки вечността...Или казано по друг начин - ние сме смъртни, но съзнанието - вечно.
П.П. Плагиатствам от Кастанеда.

--------------------

ana
нормален

Регистриран: 17.07.2013
    #3073047 - 17.07.2013 10:47 [Re: Бяло Конче]

Точно така, вярвай, че доброто съществува, радвай се на живота и семейството, стреми се да не пречиш на другите и приемай възможно най-много положителна енергия и всичко ще е перфектно:)

Бяло Конче
раванлия

#3073689 - 19.07.2013 20:12 [Re: ana]

Цитат:

Точно така, вярвай, че доброто съществува, радвай се на живота и семейството, стреми се да не пречиш на другите и приемай възможно най-много положителна енергия и всичко ще е перфектно:)

Благодаря! Всъщност моята дилема е друга. Аз непрестанно си задавам за какво живея, за какво съм дошъл на този свят. Трябва ли да направя нещо или трябва да не направя нещо? За мен доброто е всъщност правилното...което може и да не изглежда добро в други очи...
Veritatem dies aperit.(Времето разкрива истината.)

--------------------

\\\'Spirit and flesh\\\'
почетен член
*

Регистриран: 21.08.2013
    #3083784 - 24.08.2013 12:16 [Re: flyfisher]

Цитат:

Аз говоря за това което предстои за бъдещето а не за настоящето. Тези неща за които говоря и сега отчасти ги има.

Само ще перифразирам нещо което Христос казва за в бъдещето...толкова ще стане зле на земята че ще стане невъзможно за живеене. Цитат:

Марка 13:19 защото през ония дни ще има скръб небивала до сега от началото на създанието, което Бог е създал, нито ще има такава. И ако Господ не съкратеше ония дни, не би се избавила ни една твар; но заради избраните, които Той избра, съкратил е дните.

Мисля че цитата ясно посочва колко ще е зле на нашата планета, колкото не е било от зараждането на живота по нея до сега. Тва средновековието, тва първата и втората световни войни ще са нищо като страдание в сравнение с това което ще бъде. По мое предположение само в концлагерите е имало това което един ден ще стане нещо обичайно за цялата планета.

А това дето пише че ще съкрати дните значи че гаврата на хората със самите себе си ще стане толкова голяма че Бог ще принуди да преустанови живота на планетата, точно както Той е бил причина за да го има. Това преустановяване ще е и момента на 2-рото пришествие, което се обсъжда в друга тема.

Интересна тема.
Съжалявам но ще си позволя да не се съглася с теб!
Често пъти се случва така че сякаш има противоречие в библията,това е така,когато се вземат фрагменти от даден контекст и върху тях се конструира теория,както е в случая с твоето заключение за бъдещето.
Ако погледнем целия контекст,виждаме че Христос говори само за една определена група хора които ще страдат,и това са неговите последователи,защото те ще бъдат преследвани от невярващите-тормозени и убивани.За останалите жители на планетата всичко ще си бъде по-старо му,дори ще благоденстват,"защото както беше в ноевите дни,така ще бъде и при пришествието....ядяха,пиеха,женеха се и се омъжваха,догдето не дойде потопа и завлече всички,така ще бъде и при пришествието на Човешкия Син!!
Содом и Гомор,бяха градове на ужас за тези които дръзваха да влязат в тях,но благоденствие и рай за жителите които ги обитаваха...мисля че доре се аргументирах,както логически,така и с библейски аргументи.

Редактирано от eleazara (24.08.2013 12:18)

\\\'Spirit and flesh\\\'
почетен член
*

#3083786 - 24.08.2013 12:46 [Re: Jores]

Едно от нещата с които е известна Ванга,е че тя е една най-обикновена,проста селска жена,дори до толкова че не може да говори нормално-факт който се вижда на всеки клип.
Да и се приписват познания или чудновати дарби които тя самата притежава като сувернитет,е меко казано нелепо и смешно.
Ето една малка част за това какво казва Ванга за себе си:Аз съм нищо без духовете,всичко идва от тях.
Ванга казва че от както я посещава конникът яздещ бял кон,облечен във доспехи на древен войн,който и казва:"не бой се,от сега нататък аз ще бъда до тебе и ще ти казвам какво да препредаваш",от тогава духовете непрекъснато са около нея,тя ги описва доста подробно.
Ето още цитати:понякога когато вляза в стаята,духовете са там и ме чакат,за какво са дошли не казват...
"Духовете не ми дават мир,будят ме посред нощ,казват ми ставай,време е да работиш".
Освен безброите пълни и несвързани,глупости които Ванга говори,тя паралелно с това демонстрира познания от много широк спектър и твърде различни като материя,познания за медицината,както и съчетание на видове билки непонятни за хората.Това са познания в толкова различни области че просто е невъзможно човек да достигне такъв обем от познание.
Ето какво казва още тя:когато ми се предава информация от духовете,във главата ми се отваря прозорец в който виждам всичко детайлно,а над него чувам речта която ми се говори...прекалено много станаха аргументите които показват че Ванга не притежава никакви способности а е проводник на свръхестествени демонични сили.
А относно пророчествата освен че много от тях изобщо не са се збъднали,мога да кажа че духовете притежават огромна онтологична мощ и на базата на определени обстоятелства,могат да предскажат разни събития..все пак не забравяйте че това са били бивши ангели.Случая с Ванга никога не е омайвал хората с пророчества,това е нейното слабо място всъщност,хората са улавяни с точно изваждане на яве на минали събития за които обикновено само те знаят,това ги оплита в мрежата на лукавия.
Не мога да се съглася че Ванга е помагала на хората,при положение че е била проводник на тъмните сили за които говори библията.
Една от най-големите гаври в нашето съвремие от страна на демоните спрямо хората е че,след смъртта си,Ванга бе провъзгласена за светица,и то забележете-ОТ НАРОДА...каква трагедия,какъв фарс...
"И ще познаете истината и истината ще ви направи свободни"

Avat@r

#3083876 - 24.08.2013 22:52 [Re: \\\'Spirit and flesh\\\']

тия като теб говорят за демони и зли сили, едни други за шизофрения и епилепсия..просто сте чели от различни книжки.И сте избрали да приемете онова което ви е било по-лесно и близко до ума.Това не дава правото на тия като теб или другите да твърдят че знаят истината.А и доколкото се запознах с концепцията в мисловния ти процес вероятно си последния човек който би стигнал до някяква истина в духовния свят смело и безотговорно наречен от теб "невидим"

ми аз съм си

#3083879 - 24.08.2013 22:59 [Re: \\\'Spirit and flesh\\\']

Цитат:

,и то забележете-ОТ НАРОДА...

Глас народен- глас Божи.

--------------------

\\\'Spirit and flesh\\\'
почетен член
*

#3083943 - 25.08.2013 14:47 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Цитат:

,и то забележете-ОТ НАРОДА...

Глас народен- глас Божи.

Хъммм..и така става...

Grim

Регистриран: 13.04.2007
    #3084346 - 28.08.2013 16:12 [Re: \\\'Spirit and flesh\\\']

Цитат:

Христос говори само за една определена група хора които ще страдат,и това са неговите последователи,защото те ще бъдат преследвани от невярващите-тормозени и убивани.За останалите жители на планетата всичко ще си бъде по-старо му,дори ще благоденстват

хахахаа

не е ли точно обратното, 2000 години християните жестоко преследват и избиват нормалните хора, за християнина не е проблем да седне в името на бога да избие 52 болярски рода, да измъчва и да изгори на клада стотици хиляди вещици, да изпозаколи половин свят в некое и друго кръстоносно походче, да ликвидират неправилните деноминации, добре че последните години тааа власт им е отнета, че предполагам нямаше да съм жив да напиша тоя постинг, или ако бех, то до неколко дена щех да бъде заклан заедно с целия си род

Jores
Tester Independent

#3084355 - 28.08.2013 17:09 [Re: Grim]

Цитат:

Цитат:

Христос говори само за една определена група хора които ще страдат,и това са неговите последователи,защото те ще бъдат преследвани от невярващите-тормозени и убивани.За останалите жители на планетата всичко ще си бъде по-старо му,дори ще благоденстват

хахахаа

не е ли точно обратното, 2000 години християните жестоко преследват и избиват нормалните хора, за християнина не е проблем да седне в името на бога да избие 52 болярски рода, да измъчва и да изгори на клада стотици хиляди вещици, да изпозаколи половин свят в некое и друго кръстоносно походче, да ликвидират неправилните деноминации, добре че последните години тааа власт им е отнета, че предполагам нямаше да съм жив да напиша тоя постинг, или ако бех, то до неколко дена щех да бъде заклан заедно с целия си род

И штехми та обявим за светец, лошо ли ше ти й, м? Ше бъде редко чюдо - трол превърнат штасливо в светия, ееееех!

--------------------

Hard Rock fan

#3084358 - 28.08.2013 17:43 [Re: Grim]

ГриНчо, тва дето казваш, уви е факт. Sad but true.

Ма пък преди тва, в Рим са си патили и доста християни.

Което разбира се, по никакъв начин не оправдава юнашките изпълнения, за които говориш...

Jores
Tester Independent

#3085161 - 31.08.2013 12:35 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

ГриНчо, тва дето казваш, уви е факт. Sad but true. Ма пък преди тва, в Рим са си патили и доста християни. Което разбира се, по никакъв начин не оправдава юнашките изпълнения, за които говориш...

“Леле, в Сирия какво ще стане! Това си го пише и в Библията. Горките хора в Сирия – ще дойде време, няма да остане камък върху камък от нея. Но рано е още за това”. Тези думи са казани не от друг, а от великата българска пророчица Ванга.

За тях се сещат все повече хора, които са чели книги за живота и делото й. Казала ги е през далечната 1975 г. пред проф. Никола Шипковенски - прочут наш учен и психиатър, който изследвал феномена Ванга. Това обаче не е единственото й пророчество за кризата в Сирия. На два пъти Ванга разказва свои видения за арабската държава и пред племенницата си Красимира Стоянова.

“През 1984 г. Сирия ще води голяма война, защото нещата ще се усложнят много. Ливан ще има проблеми от всички посоки. Ливан е заобиколен от пламъци. Има много червени плодове и много вода. Но няма и няма да има петрол. Отношенията на Ливан със Сирия трябва винаги да бъдат много добри. В бъдеще ще станат още по-добри” – това вижда през 1981 г. Ванга.

През същата година предрича, че човечеството ще преживее много катаклизми. Че ще се промени и съзнанието на хората, че ще дойдат тежки времена, че хората ще се разделят на групи по вяра. Ще дойде на света най-старото учение.

Питате ме: “Скоро ли ще стане това?” Не, не скоро. Още Сирия не е паднала”, отсича пророчицата.

Според изследователката на Ванга, Жени Костадинова, “най-старото учение” означава “религията на разума”. Но за да “поумнее”, човечеството ще трябва да преживее голям катаклизъм.

В друг разговор Ванга е категорична, че след 2000 година от Земята ще изчезне една арабска страна, а после ще потъне един голям град, но няма да е скоро. Пред проф. Димитър Филипов през 1991 г. разкрива: “Сега Йерусалим няма да бъде разрушен! Над Йерусалим ще изгрее нова звезда. Рано е, още Сирия не е паднала”. Всички тези откровения и предсказания на великата пророчица са цитирани в две книги на писателката Жени Костадинова – в луксозната “Ванга пророчицата”, издадена 2011 г. за 100-годишнината от рождението на Ванга, и в малката, само 12 на 12 см творба “Ванга – пророчества и мъдрост”.

“Исках да издам една малка творба, която да е удобна и да може човек да си я носи в джоба. Тя е първата, преведена на английски и руски. Наскоро рускиня ми каза, че това е Библията на Ванга. В нея са събрани над 500 пророчества, мъдрости, знания, съвети на леля Ванга, 16 години съм изследвала нейния живот и дело”, твърди авторката.

Според пророчицата, човечеството ще се спаси, когато всички се обърнат с молитва към Бога. Когато станат по-добри, когато си помагат взаимно и спрат да се надпреварват и да трупат. Мирът с бомби не се опазва – опазва се с разум и вяра. Ясновидката вярва и в добрите бъднини на страната ни. “Ще дойдат добри дни за България, за народите, които помагат на нашата държава. Защото тя ще бъде уважавана и тачена от велики държави. Ще мине време, България ще изправи снага, самочувствието на хората ще порасне… България ще бъде благоденстваща страна! Деца, в България ще стане добре… Ще се живее добре!”, вярва тя.

“За нас леля Ванга е светица; тя обичаше най-много Бог и България. Не делеше хората на бедни и богати. Помним, че ни казваше: "безгрешни хора няма, има само два вида хора – добри и лоши”, спомнят си жители на село Рупите, край което от 1970 г. в малка къщичка пророчицата помага на нуждаещите се. Там приживе, през 1994 г., вдигна и църква, която кръсти “Света Петка”. Местните хора са убедени, че мястото е свято и е българският Йерусалим. Защото там се усеща духът на Ванга, силата й. Според тях, няма особено значение дали Българската православна църква (БПЦ) ще я признае за светица. По-важното е, че името й се е превърнало в свято още приживе и ще се помни и предава на бъдните поколения.

Съветвала ги да четат Библията по-често, особено когато им е трудно и тежко, повтаряла, че ни една религия не учи на лошо и не е за подценяване. “Не съди другия – нямаш право да го съдиш. Само Бог може да съди”, поучавала ги. И ги уверявала да не се карат за къщи, за имоти. "Огън да ги гори къщите, ако няма мир и любов в тях”, казвала Ванга.

“Пророчицата ни помага и от небето. Тя мечтаеше в Рупите да има и манастир, дано скоро бъде готов. Измъчваше я омразата между хората. А нас ни мъчи, че вече 17 г. след смъртта й не можем да влезем в къщичката й и да приседнем на леглото, където тя си почиваше, да се слеем с духа й”, признават жители на Петричкия край.

Фондация “Ванга” прави всичко необходимо, за да отвори вратите на постройката за посетители за храмовия празник на църквата - 14 октомври. Преди време бе изпратено писмо до община Петрич, с което се информира местната власт за намерението на организацията да ремонтира основно сградата. Ще се запази автентичният й вид на 100%. Домът на пророчицата е собственост на неправителствената организация. Плановете са през септември да стартират ремонтните дейности, които да приключат за един месец. На своя сесия общинските съветници гласуваха всички вещи, които са 1411, да се стопанисват от историческия музей в града.

Оставят иконите, махат дрехите й. Сега в стаичките в къщата на Ванга на Рупите е трудно да се разминат двама души. Причината – пълно е с разни предмети на пророчицата. Идеята на фондацията е в музея да останат леглата, камината, масата, някои икони, кандилото. А почти всички дребни сувенири, както и посудата, да бъдат прибрани. Най-много са иконите в дома на Ванга, на които е изобразена Св. Богородица с Младенеца. Пазят се жилетките и блузите на ясновидката, чантите й също са непокътнати. Завивките – одеяла и ресначи, също. Върху леглата има няколко възглавници. На етажерка са подредени няколко книги, сред които три Библии и молитвеник. До дивана е кандилото... Вж. http://www.dnes-24.com/?p=5458

П.П.: Да владееш бесовете си - особено честолюбие и надменност, е трудна работа, уви! Който не ги е изпитвал у себе си, който поне веднъж не е бил унижаван от лицемери и възгордели се "праведници" във Вярата, как ще знае що е унижение и състрадание към падналия?!

--------------------

Импулса
любопитен

Регистриран: 25.02.2008
От: Горно Камарци
    #3085401 - 01.09.2013 10:20 [Re: Jores]

Цитат:

"Вярата ще спаси света..."

Само дето не се оказва коя вяра: християнската, будиската, на мюсулманските братя или талибаните. Последните спасяват света с много ВЯРА - вярващ мюсулманин с бомба!

Когато се говори за вяра, да знаете, че не е нито една от посочените по-горе! Вярата не е свързана с религиите!

Avat@r

#3085505 - 01.09.2013 23:20 [Re: Импулса]

Цитат:

Вярата не е свързана с религиите!

разбирам за какво гоевориш и за някои е точно така Импулс, макар че тук малцина ще се съгласят с теб.Като цяло проблемът е, че отново се стига до кокошката и яйцето.Понеже религиите всъщност постулират, установяват основата на конкретен "вид" вяра и погледанто по този начин се оказва че кръгът се затваря.От индивидуална гледна точка религията е може би излишма, но ако голям кръг от хора вярват в сходни неща то тогава се появава религиозната постановка на техния вид вяра.Въпросът дали конкретна личност ще избере въпросната религиозна постановка или ше се въздържи е негово лично право.Това разбира се е дълбоко залегнало в социалната принадлеждност както и психологията характерна за конкретния социум.Обществата със силно централизиран модел на бита обикновено са по склонни да следват общия пронцип, вземи кастовите общества, докато скандинавските народи например изглеждат по-хаотични,разкрепостени и независими спрямо първите, защото от древни времена в кръга на викингите например всеки е имал равен глас и собствена воля пред останалите и тези характеристики логично се запазват и в съвременния свят.В един по- философски аспект вярата е чисто и просто силата с която човек преодолява конфликта между вътрешния си свят,(като в това вклщчвам цялото личностно мироздание на съответния човек) и външния му свят действителността в която същия този човек живее.И двата свята са абсолютно уникални за всекиго, е тогава идва момента с вярата - колкото по-добре конкретната постановка потушава споменатия конфликт толкова по-силна е и принадлеждността към съответаната вяра в съответния човек.Например християнската религия дава концептуален модел за утешения мир хармония любов справедливост и т.н..запитай се колко много тези неща липсват в този свят и си отговори защо така много хора се присъединяват във вярата си в тези ценности.В един идеален свят разбира се, религиите биха изчезнали като ланския сняг.Но дотогава те определено имат своето място.

Бяло Конче
раванлия

#3085649 - 02.09.2013 20:43 [Re: Avat@r]

Всъщност, ако се замислиш, религиите в първоначалния си вид са едно, но след, като бъдат социализирани и нагласени, за да са в хармония с държавата и политиката, тогава се превръщат в нещо съвсем различно. Тогава те служат на съответната държава, а не съгласно идеите на основателите си...или самите те стават нещо, като държави...напр. ьватикана и Папата. Затова и толкова много деноминации...

--------------------

Avat@r

#3086128 - 04.09.2013 22:28 [Re: Бяло Конче]

воден кон, това което говориш казва че религиите са кривото огледало на вярата.мисля че бих се съгласил.логично по - нататък религиите да кривят и ценностите на основополагащата ги вяра.от друга страна хората са свободни да вярват в каквото си решат и изберат.така че какво значение има изобщо.неведоми са пътищата божи воден кон, нали всичко е по волята на бог, ли не?

Бяло Конче
раванлия

#3087272 - 09.09.2013 05:19 [Re: Avat@r]

Цитат:

воден кон, това което говориш казва че религиите са кривото огледало на вярата.мисля че бих се съгласил.логично по - нататък религиите да кривят и ценностите на основополагащата ги вяра.от друга страна хората са свободни да вярват в каквото си решат и изберат.така че какво значение има изобщо.неведоми са пътищата божи воден кон, нали всичко е по волята на бог, ли не?

Ще ти кажа нещо интересно...лично...Случва ми се да сънувам предстоящи събития...Сънувам нещо или го усещам буден и то става...Но веднъж сънувах предстоящо събитие,много важно за мен. Трябваше да избирам дали да отида в Холандия или САЩ. Аз сънувах, че отивам в САЩ. Обаче стана точно обратното този път...нещата се оправиха за Холандия, но аз се отказах, залагайки на съня си и сгреших...Запитах се защо провереният ми механизъм даде дефект? Не можах да си отговоря, но вече не залагам на сънищата си, а само наблюдавам, какво се случва...Най-добрата ни роля май си остава наблюдателската...А Вярата е сила според мен...Някак си я свързвам с Намерението на Кастанеда...Библията ни казва, че е жива представа...

--------------------

Jores
Tester Independent

#3087275 - 09.09.2013 06:05 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

Ще ти кажа нещо интересно...лично...Случва ми се да сънувам предстоящи събития...Сънувам нещо или го усещам буден и то става...Но веднъж сънувах предстоящо събитие,много важно за мен. Трябваше да избирам дали да отида в Холандия или САЩ. Аз сънувах, че отивам в САЩ. Обаче стана точно обратното този път...нещата се оправиха за Холандия, но аз се отказах, залагайки на съня си и сгреших...Запитах се защо провереният ми механизъм даде дефект? Не можах да си отговоря, но вече не залагам на сънищата си, а само наблюдавам, какво се случва...Най-добрата ни роля май си остава наблюдателската...А Вярата е сила според мен...Някак си я свързвам с Намерението на Кастанеда...Библията ни казва, че е жива представа...

Вярата е сила. Точно! Парадоксът е, че тая сила пробват да я обезсмислят не само атеисти, но преди всичко фанатици. Такъв "праведник априори" е в състояние не отвън (както е при атеизма), а отвътре - чрез показна отдаденост на бога и опиянение от своята праведност, да атакува Вярата с биене в гърди, с пулене на очи към небесата. "Тартюфовци" или "вълци във овчи кожи" подсказва израз от стихотворение на Ботев*.

Синът на даскал Ботю Петков от Калофер имал ли е Вяра у себе си? Ползвал ли е силата на Вярата? За "праведниците" Ботев е атеист, родната историография на соц-а превърна поета в икона на воинстващия атеизъм... Как да възприемам това тълкувание на емблематична личност за националния дух, за България!

Лично мнение: фанатикът, лицемерният "праведник" в основата на "вярата" си, която самопохвално и показно обявява пред света, поставя не любовта на Бог към човека, а страха у човека от... Бог. Такава "вяра" унижава и заклеймява, което - убеден съм! - не е основа на християнската философия. Ако бъркам, моля да ме поправите...

_________

* ...На душа ми лежат спомени тежки,
злобна ги памет често повтаря,
в гърди ни любов, ни капка вяра,
нито надежда от сън мъртвешки
да можеш свестен човек събуди!
Свестните у нас считат за луди,
глупецът вредом всеки почита:
"Богат е", казва, па го не пита
колко е души изгорил живи,
сироти колко той е ограбил
и пред олтарят бога измамил
с молитви, с клетви, с думи лъжливи.
И на обществен тоя мъчител
и поп, и черква с вяра слугуват;

нему се кланя дивак учител
и с вестникарин зайдно мъдруват,
че страх от бога било начало
на сяка мъдрост... Туй е казало
стадо от вълци във овчи кожи,
камък основен за да положи
на лъжи свети, и ум човешки
да скове навек в окови тежки!...

Стихотворението (в първата му версия) е отпечатано през 1871 г. във вестник "Дума на българските емигранти".

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3087430 - 09.09.2013 20:12 [Re: Jores]

Сетих се, че в математиката има едни твърдения, които не се доказват. С тяхна помощ се доказват теоремите...Та и вярата...не се доказва, но е основа за доказателства.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3090450 - 19.09.2013 06:34 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Сетих се, че в математиката има едни твърдения, които не се доказват. С тяхна помощ се доказват теоремите...Та и вярата...не се доказва, но е основа за доказателства.

С ЛЮБОВ СЕ ОБЪРНИ НАЗАД

Като се обръщам назад към миналите години от битието на моята нация, виждам чистосърдечна наивност и вяра в кумирите, въздигнати почти като туземски идоли. Кой ги е изработил тия чудесни образи?...

Ами Паисий, Раковски, Левски, Ботев, Бенковски, Стамболов, Фердинанд, Стамболийски...

Всеки от тях по свой начин впрягал себе си (а то значи: и своите последователи) в едничката страст - да се самопожертва в името на нещо ново, в очакване на Годо, който всеки момент би трябвало да се яви на хоризонта, а все така не се явява. Вместо него от плът и кръв се явява неизменно Бай Ганю Балкански - точният човек на точното място.

Дали натискът върху съзнанието на милиони хора от кал - Адамовци и Еви, не е разрушил вече естественото свойство на обществения живот да се самоочиства от инфекции и извержения на човешката природа?!

Не съм религиозен, но ме ужасява пренебрежението към най-човешкото сред нас, пренебрежението към човека.

Човекът като че са го предвидили единствено за пълнеж, като строителен материал за илюзиите на Някой, колкото и тоз Велик Някой да е обаятелна звездна материя.

Настойчиво внушават, че животът се движи към прогрес, и значи утре и нейде отвъд предстои да се озовем в мечтания Рай, в Обетованата земя на благоденствие и хармония. Резултатът - наказателни акции, избити, осакатени, прокудени огромни човешки тълпи по Земята.

Сега и тук, докато съм жив, боледувам, вдигам температура или зъзна в кожата си, ала и докато мечтая - не е ли това основното!

Разговорите ми с Бог не са в молитвена форма, изпълнени са със съмнения и скептицизъм; виждате ли нещо ново в това!

Но те са начин да надникна в себе си. Бог ми е необходим не като повелител, комуто да целувам ръцете и краищата на наметалото, а като образ-алегория за съвестта на шест или седем милиарда човешки същества на планетата.

Не съм нищо повече от когото и да било; изкуството да се живее талантливо е в хармонизирането на вътрешните амбиции с нравствеността на битието - нещо заложено сякаш още преди идеята от кал да бъде сътворен първият човек.

Какво са "свръхчовеците" на Фридрих Ницше, буквално пренесени от света на философските упражнения в реалния материален свят, ако не грандомания в най-отвратителния си вид! Ако ония, които следват тоя възглед, държат се като Баща на нацията, Велик архитект на света, Велик кормчии на прогреса... ако тия идиоти не съзнават какво вършат, това извинява ли?

Е, добре... А свръхчовек ли е Левски, какъвто ни го представят? Или - наш си, национален, исконно български... мит, копнеж по онова духовно великолепие, което самите не сме и никога не бихме могли да бъдем?!

Материалното се плези иронично иззад всеки ъгъл, от всяка фасада на благополучието, фиксира ме умилено от наивността и доверчивостта ми, почуква ме по челото: "Ей, къде ти е умът! Като си умен, защо си беден?"

В планината, в пустинята ли да се скрия?... От друга страна, дали точно недоимъкът в материалното не е цената да си в съгласие със себе си? Богаташ ли бил Сократ? А Паисий, Софроний, Любен Каравелов, Петко Славейков, Алеко, Вапцаров...

Тия блестящи българи* нима блестели с материален разкош. Повечето от тях - недохранени, дрипави, цял живот скитници, хора с очи в звездите, пък до шия в калта. Ей тая самообреченост понякога дотежава, а инак - що! - нима не съм щастлив!

Пловдив, 10 октомври 1998 - 19 септември 2013 година

________

* Омир, Сократ в моите си размишления също са българи; грешката е вярна. Бел.м., Jores.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3093165 - 29.09.2013 02:57 [Re: Импулса]

Цитат:

Цитат:

"Вярата ще спаси света..."

Само дето не се оказва коя вяра: християнската, будиската, на мюсулманските братя или талибаните. Последните спасяват света с много ВЯРА - вярващ мюсулманин с бомба!

Когато се говори за вяра, да знаете, че не е нито една от посочените по-горе! Вярата не е свързана с религиите!

НА УЧИТЕЛЯ, С ЛЮБОВ

Какво ли неизвестно тук, Учителю?
Тълпите гневно "Разпни го!" крещят.
Модерният Пилат - тъй възхитителен!
И нищо ново няма по света.

И фарисеите - отново същите.
И книжниците пак налитат в хор.
Наежен пак - народът. И над къщите
като мъгла увисва тих позор...

Пловдив, 30 октомври 2007 - 28 септември 2013 година

--------------------

Jores
Tester Independent

#3093222 - 29.09.2013 15:10 [Re: Erosaria]

Цитат:

Цитат:

Много добър пример ти е дал flyfisher с журналистите, както и с християните. Има много хора, които се имат за нещо повече от другите, но едва ли това ги прави по-велики, особено пред Бог.

Да, този, който се държи враждебно и се самовъзгордява чрез думите си вероятно има вяра в себе си, но едва ли има вяра в Бог!

Цитат:

Цитат:

Напротив, извън християнството е Ванга, и в частност и извън православното. Чети какво казва православието за Ванга:

Не само е извън, ами е (kазаното от нея, което си цитирал, както и заниманията й собствено) в антитезисно противоречие с християнството и далеч не само с православното.

Една от причините Бог да накаже със смърт Саул, е дето се е допитал до такваз, като баба ти Ванга.

СКАНДАЛ В МОСКВА ЗАРАДИ ВАНГА

Журналистката Светослава Тадаръкова

С пяна на уста журналистката заклейми феномена от Рупите като самозванка и агент на ДС в студиото на ОРТ.
Чудовищен скандал забърка в студиото на руската обществена телевизия ОРТ журналистката Светослава Тадаръкова, научили екслузивно БЛИЦ от свои източници в медията. Подписващата се с моминската си фамилия Рудолф след шумния си развод с бизнесмена Димитър Тадаръков изследователка на паранормалното и вампиризма по света и у нас, цъфнала изненадващо в студиото на Първи канал, където се записва предаването “Сегодня вечером” на Андрей Малахов. Гости на Малахов, който е водещ и на друго култово токшоу по ОРТ – “Пусть говорят” (”Нека говорят”), от руска страна били режисьорът на 12-серийния филм за Ванга Сергей Барчуков, сценаристите Владимир и Татяна Сотникови, главният герой на лентата Сергей Медведев, помощник на покойния президент Борис Елцин, неговата асистентка Алиса, актьори от сагата, видни руски журналисти, публицисти и общественици, след които се откроявал легендарният тв-водещ на предаването “Моментът на истината” и на 4-серийния филм “Неизвестният Путин” Андрей Караулов.

Всички те били настроени супер позитивно не само към филма “Вангелия”, но и към неговата основна героиня – топ ясновидката от Рупите. Мненията на руските участници в шоуто на Малахов за уникалната дарба на Ванга да предсказва бъдещето и да “чете” миналото варирали от горещото одобрение до превъзходната степен. С една дума – “братушките” демонстрирали, че я тачат почти като светица.

От българска страна в студиото на “Сегодня вечером” се представили племенницата на петричката Касандра – журналистката-египтоложка Красимира Стоянова, и един от любимците на покойната Ванга – бизнесменът Дмитрий Гачев, син на именития философ, литературовед и културолог от българо-руски произход Георгий Гачев. Двамата споделили съкровени лични спомени за сляпата, но “всевиждаща” пророчица и нейните удивителни предсказания, които били приети много топло от водещия, гостите и публиката.

В един момент обаче идилията се обърнала в своята пълна противоположност. Виновница за “ъпргрейдването” била Светослава Тадаръкова-Рудолф, която незнайно как се озовала в студиото. Според запознати бившата кадърка на БНТ била “командирована” в Москва от фондацията “Ванга”, която вече няколко години води епични битки с преките роднини и кръвни наследници на легендарната ясновидка и особено с Красимира Стоянова. Кой обаче е осигурил присъствието ѝ в шоуто на Андрей Малахов, остава загадка.

Вместо да рекламира мисията на “българската светиня” в лицето на Ванга Тадаръкова се развихрила като вакханка, за да докаже колко измислен и фалшив е култът към петричката Пития. С пяна на уста, но без реални доказателства в ръце, експоловинката на Димитър Тадаръков започнала да клейми баба Ванга, обвинявайки я в самозванство и липса на оракулска дарба. Основен “коз” на журналистката от Би Би Ти било някакво предсказание на сляпата пророчица от далечната 1921 г., което според Светослава не се е сбъднало и досега.

За капак фенката на граф Дракула и неговите модерни адепти се изрепчила, че Ванга била агент на Държавна сигурност и че бившите тайни служби й помагали да “сканира” хора и събития и на тази база да втрещява българи и чужденци, редови посетители и ВИП-персони със своите прогнози. Това изказване на БГ журналистката било посрещнато с всеобщо изумление, тъй като малко преди това тя признала, че цялата документация за Ванга в ДС... била унищожена!

“Когато се говорят такива неща, е добре да се докажат. Представете документи и ще ви повярваме!”, посъветвали родната тв-водеща възмутени руски участници.

След приключването на записа страстите не се уталожили. “Братушките” коментирали оживено, че вместо да защитим националната си героиня, я обругаваме, и това “иконоборчество” едва ли говори добре за българския национален характер. Нито един от руските гости на Малахов не се солидаризирал с херостратовската позиция на Светослава, нито дал и най-малкия признак, че се е разколебал в мнението си за феномена от Рупите, доверили от екипа на “Сегодня вечером”. Вж. http://www.burgasnovinite.bg/tadarakova-skandal-Moskva-Vanga.html

* * *

БЕЛЕЖКА:

Нихилизъм и възгордяване, и все в името на Вярата в Бог... Не е ли подходяща за случая в Москва репликата на д-р Тони Филипов, цитирана по-горе: "Много обичам да слушам някой, дето се прави на силно набожен… Дали си въобразява, че може да вземе и трънения венец, и 30-те сребърника?"

Пази, Боже, сляпо да прогледа! Кълнат се във Вярата, а гневът им, ненавистта им чрез позоваване все на текстове от Свещеното писание спори с фундамента на Иисусовите послания - Любовта, вслушването в сърцевината на Вярата. Ползват Библията като чук, не като висша мъдрост за човешката ни природа и двехилядолетната ни цивилизация. Биха разпнали на кръст и ап. Петър, че поради страх трижди в една нощ се отрекъл от Учителя. Целта им сякаш е да разпалват вражди, сами с пръст да се сочат колко са праведни...

Пловдив, 29 септември 2013 година

--------------------

Оги
неориентиран

Регистриран: 29.09.2013
    #3093299 - 29.09.2013 22:13 [Re: Jores]

Привет Jores,
Не искам да те обидя по никакъв начин, но замисли се какво говориш...

Със сигурност не е така, ние хората сме творения и сме чудно направени.
Създадени сме с изключително сложна функционалност. Интересното е, че всяка система в телата ни е направена да работи ЗА ДРУГА.
За учените окото, мозъка, "ДНК" и много органи са не изцяло изследвани и остават неясни поради сложността им.
Като нещата са много прости, защо до сега нито един робот не го направиха жив организъм...?
Имам една моя мисъл която гласи - "Там където има ред, е изключена всяка случайност"

Истината - има Бог който е сътворил всичко, което се вижда и всичко, което не се вижда!
Може би ще попиташ - "Ами кой е сътворил Бог?" Веднъж и аз Го попитах същото. Казах му, Господи а Ти как така съществуваш, а не си бил създаван? Неговият отговор беше - "Аз съм извън времето"! Извън времето няма начало и край!

Бъди жив и здрав!

Редактирано от libra (12.10.2013 20:55)

Jores
Tester Independent

#3093595 - 01.10.2013 04:54 [Re: Оги]

Цитат:

Привет Jores,
Не искам да те обидя по никакъв начин, но замисли се какво говориш...

Със сигурност не е така, ние хората сме творения и сме чудно направени.
Създадени сме с изключително сложна функционалност. Интересното е, че всяка система в телата ни е направена да работи ЗА ДРУГА.
За учените окото, мозъка, "ДНК" и много органи са не изцяло изследвани и остават неясни поради сложността им.
Като нещата са много прости, защо до сега нито един робот не го направиха жив организъм...?
Имам една моя мисъл която гласи - "Там където има ред, е изключена всяка случайност"

Истината - има Бог който е сътворил всичко, което се вижда и всичко, което не се вижда!
Може би ще попиташ - "Ами кой е сътворил Бог?" Веднъж и аз Го попитах същото. Казах Му, Господи, а Ти как така съществуваш, а не Си бил създаван? Неговият отговор беше - "Аз Съм извън времето"! Извън времето няма начало и край!

Бъди жив и здрав!

Феноменално! И какво още?... А понякога, когато питаме Бог и чуваме гръмотевичен тенекиен бас с авторитетни отговори точно в часа за обедната новинарска емисия, това най-вероятно е радиото на съседа зад панела.

П.П.: Не-е-е, не ме обиждате! Чувствайте се, моля, свободен (свободна) да изразите пълноценно и докрай Вашите възгледи.

Пловдив, 1 октомври 2013 година

--------------------

Редактирано от libra (12.10.2013 20:56)

Jores
Tester Independent

#3098754 - 18.10.2013 05:42 [Re: Оги]

Този феномен за науката и откровение, даващо упование за вярващите, предизвика много размисли. Дали има живот след смъртта, еднозначно не може да се отговори и самото нетленно тяло на Хамбо Лама Даши-Доржо Итигелов, както го титулуват според будизма, не дава отговор, понеже едва доловимо, но сърцето му тупти, пише chudesa.net.

Изследванията на учените, направени прецизно, констатират, че жизнените функции са запазени в известна степен. Категорично мнение жив ли е ламата или не, специалистите не искат да дадат, поне засега, защото определено нищо не се вмества в общоприетите критерии за живот. Вж. http://www.burgasnovinite.bg/Netlelen-lama-s-tuptyashto-sarze.html

--------------------

mallyk
ентусиаст

Регистриран: 16.08.2010
    #3098774 - 18.10.2013 08:02 [Re: Оги]

Цитат:

"Там където има ред, е изключена всяка случайност"

Бих добавил"В привидния хаос ,цари страхотен ред".
Ако погледнем в природата,ще забележим безброй растения, храсти,дървета животни и т.н.В частност всяко живее за себе си.Но като цяло всяко дава своя принос към останалите.Право казва Господ ,че всяко нещо е създадено с МЪДРОСТ.

Jores
Tester Independent

#3110092 - 16.11.2013 07:57 [Re: mallyk]

Цитат:

Цитат:

"Там където има ред, е изключена всяка случайност"

Бих добавил"В привидния хаос ,цари страхотен ред".
Ако погледнем в природата,ще забележим безброй растения, храсти,дървета животни и т.н.В частност всяко живее за себе си.Но като цяло всяко дава своя принос към останалите.Право казва Господ ,че всяко нещо е създадено с МЪДРОСТ.

Когато няма вяра, тогава е страшно...

Бленуваният от Тройната коалиция идеален ред и светла Вяра. Светлина излъчва море от полицейски каски пред Университета

--------------------

Aumi
неориентиран

Регистриран: 28.11.2013
    #3114071 - 28.11.2013 08:02 [Re: Jores]

Само осъзнатостта ще спаси света. Човек, който не е станал с нищо по-осъзнат и по-добър, не може да спаси себе си, какво остава за света.
Нека първо всеки почне да спасява себе си и тогава ще допринесе за спасяване на света.

Импулса
любопитен

#3116658 - 10.12.2013 21:13 [Re: Aumi]

Цитат:

Само осъзнатостта ще спаси света. Човек, който не е станал с нищо по-осъзнат и по-добър, не може да спаси себе си, какво остава за света.
Нека първо всеки почне да спасява себе си и тогава ще допринесе за спасяване на света.

Абсолючно точно казано!

За да се промени света е необходимо да се промени всеки един от нас! Това не става с молитви, не става с изпълнение на заповеди, пък били те и Божествени. Става с дълбоко и спокойно осъзнаване на това какво представляваш и какво представляват другите! С това да усетиш какво представлява този съвършен и прекрасен Свят, че цялото Съществувание се крепи на една невероятна сила - Божествената любов! Не случайно Исус казва, че Бог е любов! Светът съществува заради тази Сила, а злото го руши! Когато човек достигне до това разбиране, той се променя тотално! Той се изпълва с Божествената любов и всяко негово действие подкрепя Живота - неговия, на другите и всички живи същества!

Това наистина ще спаси не само хората, а Света!

Поздрави

Erosaria
оптимист

#3121250 - 27.12.2013 23:54 [Re: Импулса]

Цитат:

Цитат:

Абсолючно точно казано!

За да се промени света е необходимо да се промени всеки един от нас! Това не става с молитви, не става с изпълнение на заповеди, пък били те и Божествени. Става с дълбоко и спокойно осъзнаване на това какво представляваш и какво представляват другите! С това да усетиш какво представлява този съвършен и прекрасен Свят, че цялото Съществувание се крепи на една невероятна сила - Божествената любов! Не случайно Исус казва, че Бог е любов! Светът съществува заради тази Сила, а злото го руши! Когато човек достигне до това разбиране, той се променя тотално! Той се изпълва с Божествената любов и всяко негово действие подкрепя Живота - неговия, на другите и всички живи същества!

Това наистина ще спаси не само хората, а Света!

Поздрави

Точно така, защото осъзнаването става персонално, а не общо(масово)!

--------------------

Импулса
любопитен

#3121676 - 30.12.2013 13:10 [Re: Jores]

Цитат:

Когато няма вяра, тогава е страшно...

Във Волгоград хората със силна вяра (мюсулманска) започнаха да спасяват Света!

Бяло Конче
раванлия

#3125469 - 14.01.2014 09:32 [Re: Aumi]

А и защо ще спасяваме света...Това ми изглежда, като грандомания. Всяка жаба си живее и се спасява в гьола си...Така, че ти подкрепям мнението, като идея...Само се питам дали жабата се самоосъзнава, като жаба...

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3125470 - 14.01.2014 09:32 [Re: Aumi]

А и защо ще спасяваме света...Това ми изглежда, като грандомания. Всяка жаба си живее и се спасява в гьола си...Така, че ти подкрепям мнението, като идея...Само се питам дали жабата се самоосъзнава, като жаба...

--------------------

ми аз съм си

#3125526 - 14.01.2014 16:25 [Re: Импулса]

Моля, моля. Приемам го само на майтап. Това са хора със силни изкривявания и подмяна на ценностите, а колкото до мюсюлманите- те са се включили в разговора с осъзнаването още преди повече от 700 години. Цитирам Руми : "Ако не се познаваш като магаре, ти със сигурност си магаре". (това като допълнение на приказката за жабата)

--------------------

Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #3125907 - 16.01.2014 08:54 [Re: асегаде:)]

Цитат:

"Ако не се познаваш като магаре, ти със сигурност си магаре".

Ми то аз кат' ни съ познавам като много работи, какво съм тогава?
И като не се познавам като боговярващ, дали съм такъв? (Поздрави на Руми от мен, ама приказва глупости, Ако и да звучат философски.)

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Jores
Tester Independent

#3125910 - 16.01.2014 09:51 [Re: Цецо]

Цитат:

Цитат:

Ми то аз, кат' ни съ познавам като много работи, какво съм тогава? И като не се познавам като боговярващ, дали съм такъв? (Поздрави на Руми* от мен, ама приказва глупости, ако и да звучат философски.)

Мевляна Джалал ал-Дин Мухаммад Руми

РУМИ

* * *

Какво от това, ако някой е казал на едно бебе в утробата,
че извън неговия свят на „черно нищо“
съществува една чудесно подредена вселена:
една обширна Земя, застлана с вкусна храна,
планини, океани и равнини,
благоуханни овощни градини и ниви, натежали от плод,
сияйно небе, на което не можеш да видиш края,
със слънце, снопове лунна светлина и безброй звезди
и че там духат ветрове от юг, север и запад
и че има градини с толкова ароматни цветя –
като на сватбено празненство.

Чудесата на този свят не е възможно да се опишат.
А какво правиш ти, живеейки в този мрачен затвор
и пиейки кръв през тясна тръба?
Но утробата–свят е всичко, което това бебе познава
и то определено не ще бъде впечатлено от такива описания,
затова ще каже подозрително: „Ти си луд. Всичко това е
една фантазия, която заблуждава“
.

Не е задължително да съм "боговярващ". Хорът на материалното често иронизира въображението, ала въображението е могъща сила - основа не само на Вярата, но и на изкуството, което пък е проява на Божественото у човека.

http://www.lastampa.it/2014/01/14/multim...ebP/pagina.html

* Мевляна Джалал ал-Дин Мухаммад Руми (1207-1273) - персийски поет и суфийски мистик. Вж. http://truden.com/article168.html

--------------------

Hard Rock fan

#3125914 - 16.01.2014 10:09 [Re: Цецо]

Цитат:

Цитат:

И като не се познавам като боговярващ, дали съм такъв? (Поздрави на Руми от мен, ама приказва глупости, Ако и да звучат философски.)

ПС. "Няма Бог и Цецо е неговият пророк" (Гарантирам за тебе, демек).

ПС1. Привет Цецик и за много години , не си мяркал тъдява скоро.

ми аз съм си

#3126001 - 16.01.2014 20:25 [Re: Цецо]

Цитат:

Цитат:

То си има йерархия. Не може току- тъй човек да стане боговярващ без да мине магарешкия стадий. Ако не вярваш- огледай живота и си кажи честно- не е ли пълно с хора, които си мислят, че са боговярващи, пък са си чисти магарета.

--------------------

Цецо
ПИЧ

#3126147 - 17.01.2014 09:34 [Re: Jores]

Нещо не можаф ти фана интимната мисъл...
Ма кат' гледам, не е прецидент. По-скоро е масово явление.

--------------------

Цецо
ПИЧ

#3126148 - 17.01.2014 09:40 [Re: Hard Rock fan]

ЧНГ и за много години! (На теб и сичкото народонаселение у форумат!)

Бе навестявам, ама предимно не като чукча. Обаче магарешката теория ме замисли - що за индивид съм, аджеба?

(Пък то току-виж наистина съм се оказал пророк на Негово Липсващо, знае ли човек?)

--------------------

Цецо
ПИЧ

#3126149 - 17.01.2014 09:44 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Не може току- тъй човек да стане боговярващ без да мине магарешкия стадий.

Абе аз познавам разни, дето твърдят, че такива са си се родили (боговярващи де, не магарета).

Цитат:

не е ли пълно с хора, които си мислят, че са боговярващи, пък са си чисти магарета

Направо е фраш до тавана с такива. Ама то боговярването се превърна в нещо като мода, та...

--------------------

Цецо
ПИЧ

#3126150 - 17.01.2014 09:49 [Re: Цецо]

Иначе със заглавието на темата съм съгласен. Въпросът обаче е коя вяра и вяра в какво. Щото обърканите размисли на Жорката от преди една година не дават много насоки за размисъл.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3126282 - 17.01.2014 18:51 [Re: Цецо]

Цитат:

Иначе със заглавието на темата съм съгласен. Въпросът обаче е коя вяра и вяра в какво. Щото обърканите размисли на Жорката от преди една година не дават много насоки за размисъл.

Когато бях на твоите години, си въобразявах, че като стана на тази възраст, ще съм открил смисъла на живота. Не съм по-близо до това, отколкото бях тогава. О-о, разбрах в какво не е. Обзавеждаш се с голяма къща, купуваш си скъпа кола, може би поместват снимката ти във "Форбс" и си мислиш, че всичко си разбрал. И един ден Господ ти праща къса телеграма, в която пише: "О, забравих да спомена, че всичко това не означава нищо. И онези, които обичаш на тази земя... са ти отпуснати назаем, разбираш ли? Така че най-добре ги обичай, докато можеш".

Джоузеф Файндър, из "Параноя" Вж. http://lira.bg/?p=51319

В "обърканите размисли" е нещо толкова простичко; сърцето ще гo разбере.

Благодаря за новогодишните пожелания, Цецо!

--------------------

Цецо
ПИЧ

#3127265 - 20.01.2014 08:01 [Re: Jores]

Цитат:

Когато бях на твоите години, си въобразявах...

На колко мислиш, че съм? И на колко, собствено, си ти?
И при таз огромна разлика в годините май продължаваш да си въобразяваш...

"Параноя" е сладко филмче. Гледах го с кеф. Обаче има поне стотици такива филмчета, в които има по някоя тава блестяща мисъл.

"Със сърцето си винаги пътуваме към нещо минало, но винаги пристигаме там в неговото бъдеще." - Любен Дилов баща, "Пътят на Икар"

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3127272 - 20.01.2014 09:12 [Re: Цецо]

Вярата, така както я възприемам е непоклатима вътрешна убеденост. А в какво? Май всеки си има своя си вяра и я оцветява по свой си начин...

--------------------

ми аз съм си

#3127862 - 21.01.2014 19:50 [Re: Цецо]

Цитат:

http://www.dunavmost.bg/video/item/2332-amerikanski-proekt-kontrolira-zhivota-na-planetata.html
Цитат от края на клипчето: "Човек трябва да има вяра. Има ли вяра, няма значение в какво, на него не може да му се въздейства".

--------------------

Цецо
ПИЧ

#3128103 - 22.01.2014 08:59 [Re: асегаде:)]

Жестоко! Пак хукнахме да комбинираме откриването на топлата вода с откриването на колелото. То те и двете са български изобретения. Обаче хамериканцити! Ах, тези хамериканци! С таа техна конспирация! Абе, ма...! Тъй де!
Другарят електро-инженер нито каза нещо смислено, нито направи някаква значима демонстрация.
По отношение на демонстрацията: Ефектът на йонизация на газовете от високочестотни лъчения е известен от вече не помня колко години. През древната 1983 година лично аз съм правил такива опити (и демонстрации) в часовете по лабораторни упражнения по радиолокация.
В тази връзка малко лирическо отклонение. Знаеш ли как е изобретена микровълновата печка? Както почти всичко останало - случайно. Един сладур, изследовател в областта на мировълните и радиолокацията, с изненада забелазал, че шоколадчето в джоба му се е разтопило, докато правил експерименти в лабораторията. После си направил пуканки, след това взривил яйце и му светнало, че това е точно от въздействието на въпросните микровълни. Случката се разиграва през още по-древната 1946 година. Върху изследванията и експериментите на Никола Тесла няма да се спирам.
По отношение на коментарите на другаря инженер - не каза нищо смислено и свързано. Опроводявали земята. Пускали микровълни, модулирани с човешки глас. Само по себе си това изказване за модулацията говори за некомпетентност от страна на изказващия се. Прави се точно обратното - нискочестотни сигнали се модулират с високочестотни. Поради простата причина, че нискочестотните вълни самостоятелно ще стигнат от мен до врата на стаята. Основен принцип в радиопредаването. Ама не е мястото в религиозно ориентиран форум да развивам и разяснявам подробно научни принципи в разни области. А пък от изказването му за земетресенията и вулканите ми падна мивката в банята.
Сентенцията за вярата уби коня на ливадата. От физическото явление микровълни има едно единствено спасение, нямащо нищо общо с вярата - алуминиева каска. С успех може да се ползва и метален гивгир. В краен случай тенджера от алпака (но не китайска!).
(Дори на човек с вяра може да се въздейства. Нека не бъркаме вяра с фанатизъм.)

--------------------

ми аз съм си

#3129319 - 25.01.2014 09:47 [Re: Цецо]

Пак хукнахме да комбинираме откриването на топлата вода с откриването на колелото.

Естетствено, нали сме релииозно ориентиран форум. Викам да не бъркаме науката с еволюция. Щото еволюцията все от магарешкия стадий почва и всеки сам си стига до топлата вода и колелото, а науката няма нужда да гиповтаря тия работи. Обаче накрая как става, че науката все след еволюцията ходи- не знам.
Бях тръгнала да ти пиша за резонанса и електромагнитния характер на мисловните вълни, обаче щерката ми висна на главата да си иска компа. Може би по- късно, ще видим.

--------------------

Цецо
ПИЧ

#3129743 - 27.01.2014 09:29 [Re: асегаде:)]

Цитат:

Викам да не бъркаме науката с еволюция.

Ами не я бъркайте.

Цитат:

Щото еволюцията все от магарешкия стадий почва и всеки сам си стига до топлата вода и колелото,

За някои индивиди вероятно е така. Но те не подлежат на еволюция. И ако успеят да открият нещо, то това не ги вади от първоначалния им стадий.

Цитат:

Обаче накрая как става, че науката все след еволюцията ходи- не знам.

На грешна позиция си. Науката не ходи след еволюцията. Науката обяснява еволюцията. И накрая стига до там, че вече е способна да променя въпросната еволюция.

Цитат:

Бях тръгнала да ти пиша за резонанса и електромагнитния характер на мисловните вълни

Аз също имам бегли познания по въпроса. Ще ми е интересно да прочета мнението ти.

--------------------

ми аз съм си

#3129993 - 27.01.2014 21:29 [Re: Цецо]

Днес писах, писах- и накрая изтрих всичко, защото съвсем се отклоних от темата. Направо пратих коня в ряката.
С две приказки- вярата (и религия, и Вяра- кой каквато има)е като копче, което те фиксира за определени жизнеутвърждаващи честоти. Други просто не се възприемат. Тези хора е много трудно да ги накараш да действат против себе си или против обществото. Иначе на обезверения стресиран и апатичен колко му е. Пусни му някое депресиращо парче и е готов. Някъде, където се пее, че светът е гаден и всеки гледа да те прецака. После- нужната честота и оня даже няма да се усети, че са го манипулирали.
P.S. Това е,което в действителност исках да кажа. Някъде в този пост трябваше да се вместят алфа-бета-гама-делта честотите, на които работи човешкия мозък, влиянието на чуждите мисловни вълни върху нашето настроение, както и резонанса, който се получава когато ти дръпнат някоя болезнена струна в душата и сигурно още някой- друг флуд по темата.

Hard Rock fan

#3130120 - 28.01.2014 10:11 [Re: асегаде:)]

Цитат:

влиянието на чуждите мисловни вълни върху нашето настроение, както и резонанса, който се получава когато ти дръпнат някоя болезнена струна в душата и сигурно още някой- друг флуд по темата.

То, всъщност....чуждите мисли могат да влияят върху нашето настроение (да ни радват, да ни развеселяват, да ни натъжават и т.н.), или съответно - нашите да влияят другиму, само ако са изразени на глас, или им е даден някакъв израз (иначе няма как).

Но нашите си мисли определено влияят на нашето си настроение, даже и чисто физически биха могли (тъгата, стресът....са си разболяващи, смехът е здраве). Или, както е записано и в Писанието:
"веселото сърце е благотворно лекарство, А унилият дух изсушава костите." (Притчи 17:22)

А, иначе, си съвсем права, че истински вярващият човек (под "истински вярващият", имам предвид стремящият се да се съобразява с Божиите правила), наистина се старае да не вреди на ближния си, а напротив - да му помага.

"И тъй, всяко нещо, което желаете да правят човеците на вас, така и вие правете на тях; защото това е същината на закона и пророците." (Матей 7:12 )

Редактирано от Hard Rock fan (28.01.2014 10:22)

ми аз съм си

#3131212 - 31.01.2014 08:19 [Re: Hard Rock fan]

Под "чужди мисли" имах пред вид мисли, които не са в синхрон с нас, но до такава степен витаят наоколо, че ги приемаме като наши. Способни са да влияят дори на съдбата ни (май най- вече там )
Например- преди няколко дни в някакво интервю чух изказване: "Кой ви каза, че България е бедна страна? България е много богата, има най- плодородните почви, има удивителна природа, четири сезона чиста питейна вода и минерални извори..." Това е истината. Всичко останало са вносни ценности и доброволно продаване в робство.
Друг пример: Момиче със златни ръце решава, че иска да стане попфолк певица. Ако е и упорита, не се знае дали съвсем няма да провали съдбата си.
Трети пример (илипърви, защото е свързан с настроението): влиза в офиса дядо, който продава наследствена земя. На въпросите къде се намира и какви пари ще и иска, отговори така и не получаваме. Затова пък, разбираме за всички роднински разправии и че всичките са хвани единия, удари другия. Стои минимум час и половина, след които никой не е в състояние да работи. Ако си любезен, се сдобиваш с постоянен посетител ) (задна мисъл: ако не си, си лош служител. Кофти дилема) Нуждата от внимание, която остава неизказана гласно, става основен двигател в поведението на този човек. Прекрасна въдица, на която много самаряни ще си загубят времето и нервите без никаква полза.
Такива неща имам наум. Някои от тях се усещат, други-не. Но много зависят от това накъде ти е насочен локатора. (или подходящите честоти в йоносферата)

--------------------

Hard Rock fan

#3131217 - 31.01.2014 09:30 [Re: асегаде:)]

О, да, в такъв смисъл и аз го мислех, т.е. изразените мисли, настроение (и разбира се, доколко ще му се поддадем), мен напр. висок тон, разправии в автобуса, на които понякога ставам свидетел, ей такива уж, на които човек е добре да не обръща внимание (най-малкото не го засягат лично), ми влияят, става ми криво, изобщо по някакъв начин ме разстройват. Хубавото е, че смехът и доброто настроение също са (ми) заразителни.

Jores
Tester Independent

#3136668 - 15.02.2014 22:11 [Re: Цецо]

Цитат:

Цитат:

Когато бях на твоите години, си въобразявах...

На колко мислиш, че съм? И на колко, собствено, си ти? И при таз огромна разлика в годините май продължаваш да си въобразяваш...

"Параноя" е сладко филмче. Гледах го с кеф. Обаче има поне стотици такива филмчета, в които има по някоя такава блестяща мисъл. "Със сърцето си винаги пътуваме към нещо минало, но винаги пристигаме там в неговото бъдеще" - Любен Дилов баща, "Пътят на Икар".

БЕБЕТАТА КАТЕГОРИЧНО РАЗЛИЧАВАТ ДОБРОТО ОТ ЗЛОТО

Това е един от големите въпроси пред човечеството – раждаме ли се със съзнание за разликата между добро и зло, или я научаваме от родителите и обществото? Философи и психолози от векове проповядват, че децата се раждат tabula rasa и длъжност на родителите и обществото е да ги научи да различават Добро и Зло.

Все повече учени обаче са на различно мнение. Според тях бебето всъщност се ражда с напълно завършен морал, и докато възпитателите могат да доразвият системата му от вярвания и убеждения, те не я създават. Научен екип от университета Йейл разказа пред СNN за експерименти, които потвърждават това.

Д-р Карън Уин и екипът й от десетилетия проучват ума и поведението на бебето. Преди осем години, за да разберат доколко у човек е вродено или не да прави разлика между добро и лошо поведение, започват серия проучвания на деца под 24-месечна възраст.

Първият тест в експериментите им е най-простият. Показват на бебето пример за добро поведение и пример за лошо поведение и го оставяте да реши какво харесва. Започват това упражнение с куклен театър, в който сива котка опитва да отвори пластмасова кутия. Опитва и опитва, но не успява да вдигне капака докрай. Появява се зайче в зелена тениска и й помага. Сценарият се повтаря, като този път зайче в оранжева тениска тръшва капака на кутията и избягва. Зеленото зайче е добричко, оранжевото зайче – злобно. След представлението асистентът подава едновременно и двете кукли на детето. Майката, която присъства, молят да затвори очи, за да не влияе по какъвто и да е начин на рожбата си. Цветовете на заешките тениски се променят неколкократно, за да се избегне вероятността бебето просто да предпочита цвета, а не стореното от съответното зайче.

Кое зайче предпочитат децата ли? Над 80% изразяват категорично предпочитание към доброто зайче – посягат към него или внимателно го гледат. При тримесечните резултатът стига до 87%. Какво значи това? Преди изобщо да умеят да ходят или да говорят, малките чудесно преценяват доброто или лошото в поведението на някой друг - нещо, което пряко не ги засяга. Според психолога Пол Блум от Йейл това е знак, че човек се ражда с усет за справедливост.

За съжаление вроденото не е съвършено. Блум пише: "По природа хората сме безразлични, дори враждебни към непознатия; поддаваме се на ограниченост и предразсъдъци. Някои от инстинктивните ни емоционални реакции (най-вече това се отнася до отвращението) ни подтикват към ужасни неща, включително - към геноцид". Длъжност на родители и възпитатели е да преодолеят отрицателното (например, вродения егоизъм, лакомията, надменността - бел.м., Jores) и да доразвият нравствените начала, с които човек идва на белия свят. Вж. http://www.obekti.bg/chovek/11947-%D0%91...%BE%D1%82%D0%BE

П.П.: Съжалявам! Любен Дилов тъй ловко се изразил, че като типичен филибелия от крайния квартал не схванах кой знае що, освен мъгляви очертания на голяма куха, засукана като кадаиф лакърдия. Ще си я туря таз мисъл в рамка на стената, че да ме кефи в мигове на dolce far niente**:

"Със сърцето си винаги пътуваме към нещо минало,
но винаги пристигаме там в неговото бъдеще".

Ега си! Тва и Паоло Куелю не мож го измисли.

________

* Лат., букв.: чиста дъска.

** Итал.: сладко безделие.

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3136760 - 16.02.2014 12:38 [Re: Jores]

"Със сърцето си винаги пътуваме към нещо минало, но винаги пристигаме там в неговото бъдеще" - Любен Дилов баща, "Пътят на Икар".
Жорес, верно ли не я схващаш тази мисъл?
Пътуването към миналото са спомените - ние винаги сме повлияни от спомените си и постоянно се връщаме(пътуваме) към тях, но пристигането е винаги в бъдещето(и няма как да е различно). А цялото това пътуване се извършва в настоящето в което се сливат миналото и бъдещето.
П.П. Надявам се да съм ти бил полезен.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3136865 - 16.02.2014 20:43 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

"Със сърцето си винаги пътуваме към нещо минало, но винаги пристигаме там в неговото бъдеще" - Любен Дилов баща, "Пътят на Икар".
Жорес, верно ли не я схващаш тази мисъл?
Пътуването към миналото са спомените - ние винаги сме повлияни от спомените си и постоянно се връщаме(пътуваме) към тях, но пристигането е винаги в бъдещето(и няма как да е различно). А цялото това пътуване се извършва в настоящето в което се сливат миналото и бъдещето.
П.П. Надявам се да съм ти бил полезен.

Наистина неам думи. Или съм много проЗд. Няма начин да схвана дълбочината некак си. Благодаря все пак, Водно конче!

--------------------

Jores
Tester Independent

#3136950 - 17.02.2014 07:32 [Re: Jores]

Цитат:

малък, ти вероятно си член на единствената правилна църква изповядваща единственото правилно разбрано благовествие, коя е таа църква ако не е тайна? ко е тайна - що е тайна?

Цитат:

за кое говори христос? за едно тогавашно последно време сега - преди две хиляди години, време пълно с антихристи две хиляди години последно време, апостолите са излъгали хората да си продадат имотите и да им дадат парите си на тях, шото е било последно време и имоти е нямало да им трябват това е истинското христянско благовестие - продайте квото имате и ни дайте парите си за да си спасите душите

ЗОРАТА НА ХИЛЯДОЛЕТНИЯ УЖАСНО ТРУДЕН ПОХОД КЪМ ЦИВИЛИЗАЦИЯТА

Когато тролът се вихри в Internet, няма как да се води смислена дискусия. Всичко оттук-насетне се свежда до надприказване, до преливане от пусто в празно.

--------------------

Hard Rock fan

#3136967 - 17.02.2014 10:34 [Re: Jores]

Цитат:

Когато тролът се вихри в Internet, няма как да се води смислена дискусия. Всичко оттук-насетне се свежда до надприказване, до преливане от пусто в празно.

"Тролът" (да поясня, че НЕ възприемам Грим за "трол", така че, твоите квалификации не са критерий някъв всеобщ, та да си ги изразяваш, като последна инстанция) за разлика от тебе, познава Писанието и точно заради това с него може да се води смислена дискусия (каквато пък аз не намирам смисъл да водя с хора, които хал хабер си найн).

Редактирано от Hard Rock fan (17.02.2014 12:34)

Jores
Tester Independent

#3136986 - 17.02.2014 11:27 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Цитат:

"Тролът" (да поясня, че НЕ възприемам Грим за "трол", така че твоите квалификации не са критерий някъв всеобщ, та да си ги изразяваш като последна инстанция), за разлика от тебе, познава Писанието и с него може да се води смислена дискусия.

Смислена дискусия... Точно! Както и че всеки сам си отваря своя пътечка към Бог и всеки от нас (по-добър или по-малко добър) е само Негов ученик.

Змията, като твар (творение), за някого може да е опасна и противна, за част от човечеството обаче е символ на мъдростта. Не я смятам за противна, а ме предизвиква да я обичам каквато е: не само като образ и символ, а преди всичко в реалния живот на човека и природата*.

Желая здраве!

_______

* Будизмът имал да изпълни две задачи:

- да отхвърли старата кастова религия, даваща върховенство на жреците;

- да държи народа в покорство пред богатите и пред светските властници.

Триковете са много. Създават се легенди за фантастични чудеса (дори християните са по-умерени в "чудесата"), като "непорочно зачатие": майката на Буда Мая заченала от бял слон, носещ лотус. Оттук заимствали християните т.нар. непорочно зачатие с легендата за ангела и розата. Имената на майките са подозрително близки - Мая и Мария. Колкото до свободата от страсти и желания, има я в древноелинската философия, ала без смирение и покорство. Атомистът Демокрит (480-380 пр.н.е.), например, проповядвал освободеност от желания и страхове. Неговата евтерия е еквивалент на нирваната, без да налага смирение пред злото, покорство, несъпротива, отказ от борба, бягство от реалността.

Евреите вероятно не познавали добре индийските вярвания, но приложили свое тълкуване в библейската версия за Рая, Змията и Дървото на познанието.

--------------------

Hard Rock fan

#3137004 - 17.02.2014 12:48 [Re: Jores]

Цитат:

Евреите вероятно не познавали добре индийските вярвания, но приложили свое тълкуване в библейската версия за Рая, Змията и Дървото на познанието.

Да, вероятно не са ги познавали, остава ти само да се сетиш що нема таквази вероятност. Демек, ако се сетиш защо, ше се сетиш и че тва, дето си го написал за "прилагане на свое тълкувание (на будисткото, гръцкото и т.н.) от страна на евреите в "библейската версия" е нонсенс.

А другото, дет си го написал е манджа с грозде, но пък става ясно, колко не си наясно. А, да - става ясно и още нещо - че не вярваш на Писанието, като на Божие слово. Ма това си е твоя работа, де, идеята беше, че което си написал за тълкуванията в Битие, непорочното зачатие и т.н. е напълно лишено от смисъл и съвсем независимо от това дали вярваш лично ти на Писанието.

Jores
Tester Independent

#3137037 - 17.02.2014 15:26 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Цитат:

Да, вероятно не са ги познавали, остава ти само да се сетиш що нема таквази вероятност. Демек, ако се сетиш защо, ше се сетиш и че тва, дето си го написал за "прилагане на свое тълкувание (на будисткото, гръцкото и т.н.) от страна на евреите в "библейската версия" е нонсенс.

А другото, дет си го написал, е манджа с грозде, но пък става ясно колко не си наясно. А, да - става ясно и още нещо - че не вярваш на Писанието, като на Божие слово. Ма това си е твоя работа, де; идеята беше, че което си написал за тълкуванията в Битие, непорочното зачатие и т.н. е напълно лишено от смисъл и съвсем независимо от това дали вярваш лично ти на Писанието.

Ура! Отбелязваме известен напредък. Цитираният по-горе пасаж не е лично мое мнение, съжалявам! Пасажът, над който сте се упражнявали, е илюстрация към клипчето за змиите (да не би да се почувствате засегната). Схоластичните наброски върху Писанието, предполагам, могат и да доставят кеф; то не ме изненадва. Изненадват ме махленските вметки в общо взето чудесния апломб на духовно извисена личност.

П.П.: Как възприемате огромния брой грешни души, т.е. простосмъртните стремящи се (все пак) към Бог вярващи? Нищо лично, любопитно ми е. Може и да не отговаряте - въпросът е риторичен. Тази тема е "Вярата ще спаси света", нали?

Поздрави!

--------------------

Hard Rock fan

#3137049 - 17.02.2014 16:34 [Re: Jores]

Цитат:

Цитираният по-горе пасаж не е лично мое мнение, съжалявам!

Чието и мнение да е, не е нещо различно от боза на някой доволно неосведомен. А че ти я цитираш безкритично ми говори, че я приемаш за чиста монета. Никва схоластика нема - проста сметка е: няма как нещо написано да е било заимствано/повлияно/изтълкувано на база и т.н. от нещо друго написано няколко (а и повече от няколко) века по-късно. И тва само чисто формалното (даже не говоря за другите невъзможности).

С морализаторски въпроси и патетики няма да се занимавам (не ми представляват интерес, не намирам и смисъл в тях), но съвсем нелично ще ти кажа: от значение НЕ е как аз възприемам когото и да било (съобразно стремлението му към Бог), от значение НЕ е и никой човек как възприема други човеци (съобразно стремлението им към Христос), от значение е единствено как Христос възприема всеки човек, доверил Му се.

Jores
Tester Independent

#3137050 - 17.02.2014 16:46 [Re: Jores]

Човешките гени отразяват въздействието на историческите събития

Британски и германски учени използваха 1500 ДНК проби от 95 различни популации по света, за да съставят карта, показваща генетичните връзки до 4000 години назад в миналото, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

ИНТЕРАКТИВНАТА КАРТА

Като разглеждат момента, когато се е появила конкретна част от ДНК за пръв път, те успяха да свържат генетичното смесване на популациите с исторически събития. Някои от тези връзки са известни отдавна.

Други обаче са изненадващи, каза Даниъл Фалът от института "Макс Планк" по еволюционна антропология в Лайпциг.

Пробите от етноса Ту в Китай показват, че хората му са се кръстосали с европейска група, свързана с древните гърци, около 1200 г. Вероятно европейската ДНК е дошла от търговци, пътуващи по пътя на коприната.

Друга интересна находка подкрепя легенда, разпространена сред калашите в Пакистан, според която те са наследници на армията на Александър Велики. Пробите показват, че те са били изолирани дълго допреди около 300 г. пр. н. е., когато е походът на Александър Велики в Азия.

Учените успяват да илюстрират генетичния поток, дължащ се и на други исторически събития, като арабската търговия с роби, която въвежда африканска ДНК сред населението по Средиземноморието, на Арабския полуостров и днешен Иран и Пакистан. Резултатите помагат на учените да определят ефекта от исторически събития върху популациите.

"Имаме исторически данни за някои от тези събития, но рядко знаем какъв е бил демографският им ефект" - каза Греъм Куп от университета на Калифорния в Дейвис, който не е участвал в изследването.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс". Вж. http://m.actualno.com/interest/-15604.html#.UwHfL-cAXac.facebook

КОМЕНТАР:

Човечеството е единен организъм и всяка религиозна общност е всъщност подвластна на една и съща потребност всеки човек да изгради свой личен модел относно добро и зло, хаос и хармония както в древността, тъй и днес.

В генетичната ми памет на българин, например, лежат импулси от човешки същества, погубени основно заради християнската си вяра през Април 1876-та (Перущица и Калугерово, що се отнася до майчиния ми род).

Пловдив, 17 февруари 2014 година

--------------------

Бяло Конче
раванлия

#3137296 - 18.02.2014 14:55 [Re: Jores]

Някои казват, че светът е оцелял, защото се е смял, следователно смехът ще спаси света...
Това твърдение ми се нрави.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3137561 - 19.02.2014 18:12 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Някои казват, че светът е оцелял, защото се е смял, следователно смехът ще спаси света...
Това твърдение ми се нрави.

Роман за една неспокойна човешка съдба, за великото и нищожното в живота, за трагичното и комичното, за бунта и примирението, за възвишеното и първичното, за Алексис Зорбас, когото Никос Казандзакис нарича „този възхитителен лакомник, пияч, як работник, женкар и скитник. Най-широката душа, най-крепкото тяло, най-свободният вик, който съм срещал през живота си.“

18 февруари 1883 - 26 октомври 1957 година
131 години от рождението на Никос Казандзакис, създателя на романа "Алексис Зорбас"

РЕПЛИКИ НА ЗОРБА ГЪРКА:

Приятно ми е, че съм ти нужен. Да вървим!

Всеки си е башка луд; но най-голямата лудост е, струва ми се, да не си никак луд.

Истинската жена, да го знаеш, повече се радва заради радостта, която дава, отколкото заради радостта, която получава от мъжа.

Свива се човешкото сърце — рече Зорбас. — Не бива да му се сърдим, когато вали.

Единственият начин да спасиш себе си се състои в това, да се бориш да спасиш другите.

Отново отекна вътре в мен (...) ужасното предупреждение, че този живот е единствен за всеки човек… Един разум, който се вслушва в това…предизвестие, се изпълва с решимост да победи дребнавостите и слабостите си, да победи леността и празните големи надежди и да се вкопчи изцяло о всяка отлитаща завинаги секунда.

...Сякаш Христос беше някакво лекарство, което човек взема само когато заболее тежко; докато е жив и здрав и яде и пие и люби, не му трябва.

Алексис - рече ми той, - ще ти доверя нещо, малък си още и няма да го разбереш, ще го разбереш, когато пораснеш. Слушай, чедо мое: Господ не могат го побра седемте ката на небето и седемте ката на земята, ала го побира сърцето на човека. И затова внимавай, Алексис, жив да си, внимавай да не нараниш никога сърцето на човека!

--------------------

Konstantin_
новак
**

Регистриран: 22.10.2014
    #3213635 - 24.10.2014 19:42 [Re: Jores]

Все пак някой няма ли най накрая да пусне някоя нормална тема?

Ботичели
крайно неориентиран
*

Регистриран: 14.01.2016
    #3358352 - 19.06.2016 19:37 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Цитат:

Отговорих Тис, по съвестта си и съгласно единствения за мен авторитетен Критерий - Писанието, Който се явява обективно да е и Единственият източник от- и за- Богочовека, в Който, прочее, ме увери, че и ти вярваш....и в ответ:

Цитат:

Не назидавайте, моля!

А мен пък Ванга и вярата в нея не ме интересуват, всъщност обадих се в темата, заради изказването ти, че "феноменът Ванга" не бил извън християнството. Извън е.

Лицемерието е като въздуха, слънцето и водата за всеки, който показно се бие в гърди по площадите и държи все да е по първите места в храмовете. Не вярвам, ама никак не хващам вяра на такива като вас, уважаема! Така яростно демонстрирате своята непогрешимост, че се питам какво общо има християнството с праведници като вас.

--------------------
"Ако искаш другите да спрат да обсъждат някаква тема, първо ти млъкни!" Луций Аней Сенека (4 г. пр.Хр.-65 г.сл.Хр.)

Цецо
ПИЧ

#3358399 - 20.06.2016 13:22 [Re: Ботичели]

Нека първи камък този, който е безгрешен!
Ще хвърлиш ли първия камък?

И кое, всъщност, те дразни? Че някои вярват в нещо, в което ти не вярваш?

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ***
Брой показвания: 15187

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.034 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.