ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Julianor

Регистриран: 13.06.2014
Re: Десетте заповеди
    #3176500 - 16.06.2014 00:24 [Re: minavasht]

Цитат:

Притеснява ме последната, където се казва че не трябва да се пожелават роба или робинята на ближния.
Означава ли това че робовладелството се смята за нормално? На доста места в библията също се споменават роби като нещо нормално.

Робовладелството е нещо напълно нормално и широко разпространено в древния свят. То е легално и се смята за морално приемливо съвсем доскоро - чак до 18 и до 19 век, когато се повдига въпрос за премахване на робството и когато съответно се заговорва за граждански права. Робовладелството сега е незаконно навсякъде по света, доколкото знам, но въпреки това все още продължава да съществува в различни форми в някои страни.

Древните хора явно са имали още доста път да извървят за да стигнат до понятието за равенство и равни права между хората, но това не значи, че не са били осъзнали основни морални истини. В случая, десетата заповед се отнася за нещо много важно и това е завистта.

Завистта в християнската етика е смъртен грях. Смъртните грехове се смята, че отдалечават човек от Бог и от неговата милост и така водят до унищожението ("смъртта") на душата на човека. Смъртните грехове са и кардинални грехове - тоест те са не просто грехове сами по себе си, а пораждат със себе си други грехове и греховни действия.

И докато равенството зависи от обществото, в което живеем, и за него в повечето случаи се грижат други, завистта е нещо, което всеки сам има грижата да контролира у себе си. Затова смисълът на десетата заповед е толкова актуален сега, колкото е бил в библейско време и колкото ще бъде всякога.

--------------------
O m P u n g i s h D y e

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #3176617 - 16.06.2014 10:39 [Re: Julianor]

Прекалено философски поглед върху древните писания. Те са били актуални за времето, когато са писани. Целият Нов завет трябва да бъде основно ревизиран и цялостно пренаписан. То в днешно време вече и магарета почти никой няма, обаче не трябва да пожелаваме това на другия...

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #3176622 - 16.06.2014 12:05 [Re: Цецо]

За който Им вярва (на Писанията), са актуални. За който не ще да ги знае - не са. Точно както преди 3500 години за някого са били актуални, за другиго - не.

Що се отнася до пренаписването - пак така. Желаещи да пробутват ментета е имало винаги - към момента на написването Им, та и до днес И на старозаветните и на новозаветните.

А който си е кон с капаци трудно ще екстраполира от магарето до Гоуфа

meleka
новак

Регистриран: 20.05.2014
    #3176623 - 16.06.2014 12:14 [Re: Цецо]

Според мен промененото съзнание у хората няма нужда от пренаписване и реконструиране на новия завет. Достатъчно е човек да схваща, че мястото на магаретата и воловете поради еволюционното развитие на световния разум се е заело от мерцедеси, аудита, трактори и всевъзможни технически изобретения. Едно е човек да си пожелае да кара мерцедес, съвсем друго е да си пожелае този на Иван, Драган….

Цецо
ПИЧ

#3177114 - 18.06.2014 12:31 [Re: Hard Rock fan]

Не е въпрос просто за вярата. И аз вярвам на някои неща от тях. Въпросът е по-скоро до сляпата вяра и буквалното приемане.

Цитат:

Желаещи да пробутват ментета е имало винаги

Много тънък момент. Версията, която върви днес, е малко встрани от предните такива. Особено Новия завет. Добавяни са текстове, премахвани са текстове, променяни са текстове... Не ми казвай, че не е така. И че не знаеш за прословутия превод на преподобний Йероним, известен като Вулгата (една от първите фалшификации, датираща още от края на 4-ти век).
Със Стария завет пък изобщо не ясно какво се е случило през вековете. Достатъчен е само фактът, че е преписан от три книги, датиращи от преди него. И принадлежащи на друга религия.
(Ти не фанА идеята на магарето??! )

--------------------

Цецо
ПИЧ

#3177116 - 18.06.2014 12:37 [Re: meleka]

Цитат:

... поради еволюционното развитие на световния разум ...

Еволюционното развитие на световния разум е родило презерватива. Което веднага обезмисля интимната идея на легендата за Содом и Гомор.

Цитат:

Едно е човек да си пожелае да кара мерцедес, съвсем друго е да си пожелае този на Иван, Драган….

Що? Може да покара този на Иван, какво пречи?

(Нужно ли е да разяснявам на толкоз сведующи по божиите въпроси идеята за завистта във въпросните заповеди и по-конкретно магарешката?)

--------------------

Hard Rock fan

#3177124 - 18.06.2014 13:45 [Re: Цецо]

Цитат:

Много тънък момент. Версията, която върви днес, е малко встрани от предните такива. Особено Новия завет. Добавяни са текстове, премахвани са текстове, променяни са текстове... Не ми казвай, че не е така. И че не знаеш за прословутия превод на преподобний Йероним, известен като Вулгата (една от първите фалшификации, датираща още от края на 4-ти век).
Със Стария завет пък изобщо не ясно какво се е случило през вековете. Достатъчен е само фактът, че е преписан от три книги, датиращи от преди него. И принадлежащи на друга религия.

Ами добре е малко конкретика да дадеш (напр. посочвайки конкретни текстове във Вулгата, които намираш да са фалшифицирани спрямо по-ранни преписи, кои къде, какво....). Може би е добре да се отбележи, че има преводи разни освен Вулгата, да не говорим, че човек има възможността да сравнява текстовете в различните преводи и да си прецени, а е добре да се знае и че има хора, /като долуспоменатия/, които не само са образовани в библейските езици, но през ръцете им са минали доволно много от най-древните преписи, които, както добре знаем, не са латински (така че и да има неточности в латинския превод, са лесно сравними и в общи линии, уточнени).

Като говорим за НЗ преписи, добре е да се информираме от специалистите в материята, като напр. този (Bruce Metzger):

http://ho-logos.blogspot.com/2009/02/canon-textual-criticism-and-more-with.html

Като говорим за Писанията в СЗ канон, е добре да имаме наум кога е оформян (само подсказвам, че е доста преди Христос), но е знайно кога.

А когато говорим за най-първите преводи, ето нещо систематизирано (ако и да не влиза дълбоко в материята, но пък е информационно, за който има нужда):

http://www.evangelsko.info/?p=4133#sthash.3MU7a7Vq.dpbs

Цитат:

(Ти не фанА идеята на магарето??!

Ми признавам се, че не хванах идеята.

ПС. Не хванах и друго: как презервативът обезсмисля историята на содомците?

Цецо
ПИЧ

#3177304 - 19.06.2014 09:31 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Ами добре е малко конкретика да дадеш

Не раполагам твърде с време, щото правя камара дипломи за средно образование, но за един конкретен пример ще се прежаля...
За пръв път точно в този превод се появява идеята за падналия ангел, доразвита в последствие до виртуозност. В оригинала става дума просто за едно пророчество, касаещо цар Навуходоносор... Любознателните могат да потърсят разни информации по въпроса. Горещо НЕ препоръчвам Интернет като източник на достоверна информация. Особено википедията.
Като моменти за размисъл значението на някои думички: Луцифер (един от псевдонимите на рогатия (на тоз жена му кво ли е правила, че да е с таквиз рога?)) от латински - Светлоносец; Хелел - Заря (който иска, да си прави асоциации с английската дума за ад, който пък език се базира в голяма част на латинския). Всъщност и Хелел, и Луцифер са Венера (съответно еврейски и латински), планетата, известна като Зорница (също и Вечерница) у нас. Сатана (от халдейски) - противник, опонент, човек, който поставя препятствия (първообраз е халдейският бог Син)...
Нямам повече време. Някой друг път, евентуално.

--------------------

Hard Rock fan

#3177321 - 19.06.2014 12:22 [Re: Цецо]

Цитат:

За пръв път точно в този превод се появява идеята за падналия ангел, доразвита в последствие до виртуозност. В оригинала става дума просто за едно пророчество, касаещо цар Навуходоносор... Любознателните могат да потърсят разни информации по въпроса. Горещо НЕ препоръчвам Интернет като източник на достоверна информация. Особено википедията.
Като моменти за размисъл значението на някои думички: Луцифер (един от псевдонимите на рогатия (на тоз жена му кво ли е правила, че да е с таквиз рога?)) от латински - Светлоносец; Хелел - Заря (който иска, да си прави асоциации с английската дума за ад, който пък език се базира в голяма част на латинския). Всъщност и Хелел, и Луцифер са Венера (съответно еврейски и латински), планетата, известна като Зорница (също и Вечерница) у нас. Сатана (от халдейски) - противник, опонент, човек, който поставя препятствия (първообраз е халдейският бог Син)...
Нямам повече време. Някой друг път, евентуално.

Ми не виждам защо упрекваш превода точно.

Всъщност, преводът сам по себе си е ОК, доколкото Луцифер си означава точно същото, както и Хейлел (както правилно си упоменал значенията), Хейлел е утринна звезда и не случайно в Таргум имаш:

"how art thou fallen from on high, who was shining among the sons of men, as the star Venus among the stars."

Вярно е също така, че Сатана никога не е наричан "Хейлел".

Вярно е, че може би става дума за Навуходоносор (но всъщност, по-вероятното е, да е Балтазар - виж контекста на пророчеството в Исая 14).

Тъй че, не в превода в случая (ако и да имам и аз наум по отноешение на преводите, затова си трябва и сравнение и справка с оригиналните езици), не и в текста на Писанието, респ. е ключът на палатката, а в интерпретациите по-сетнешни. От друга страна, не са и неоснователни тези интерпретации, предвид че....напр. в Лука 10:18 имаш "Видях Сатана паднал от небето като светкавица".
(гръцката дума 'Astrape', освен светкавица, означава и ярка, ослепителна светлина (блясък). Имаха си и такава богиня май гърците.

Без да давам и пет пари за демонологиите на разни църкви, то имай предвид, че в пророческите книги (тук е добре човек да има малко от малко познания в херменевтиката), не малка част от пророчествата имат два аспекта: както буквалния (в който се визира конкретна историческа личност/място...така и космологичен, по-общ, така че няма проблем да се визира както напр. "тирския княз" (Етваал III по всяка вероятност) в Езекиил 28, така и Сатана, подобно и за Балтазар.

асегаде:)
ми аз съм си

Регистриран: 20.01.2012
От: Maina Town
    #3183822 - 21.07.2014 17:50 [Re: minavasht]

Цитат:

На доста места в библията също се споменават роби като нещо нормално.

Май повтарям, че е нормално дори в днешно време. А когато обръщаме внимание на робството, което е видно с невъоръжено око, е добре да се пресетим и за един друг вид доброволно робство, от което още Мойсееви времена Бог ни е предупредил как да се пазим.
Имам пред вид робията, на която сами се подлагаме, когато се оставяме да ни води низшата ни природа. Десетте заповеди много добре ни предпазват от нея, но дали човек има силата да е чист, най- вече пред себе си и дали го може да не трупа вересии спрямо Господа- за това всеки сам си отговаря.

--------------------
Оти да се косим, като че ми мине.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 12564

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.