ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
BMRO
Старо куче от Хунзия

Регистриран: 01.03.2011
От: FYROM
Re: Десетте заповеди
    #3305183 - 13.09.2015 12:56 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

И винаги са били еднакво строги. Просто Христос е обяснил същността им.

А ти спазваш ли съботата, както е описано в Стария Завет или не я спазващ?
Изход 20:10 и 11
10 а седмият ден е събота на Господа, твоя Бог: недей върши в него никаква работа ни ти, ни син ти, ни дъщеря ти, ни робът ти, ни робинята ти, ни (волът ти, ни оселът ти, нито какъвто и да е) твой добитък, нито пришълецът ти, който се намира в жилищата ти;
11 защото в шест дена създаде Господ небето и земята, морето и всичко, що е в тях, а в седмия ден си почина; затова Господ благослови съботния ден и го освети.

Аз за разлика от теб - не я спазвам, защото Стария Завет не е в сила за християните:
Колосяни, глава 2, стих 16
16 И тъй, никой да ви не осъжда за това, което ядете, или което пиете, или за нещо относно някой празник, или новомесечие, или събота;

Амин!

--------------------
“…и ние сме хора и искаме да живеем чо-
вешки, да бъдем свободни, с пълна свобода в
земята ни - там дето живее българинът: в България, Тракия
и Македония…
Васил Левски, в. “Свобода”, 1871 г.

Редактирано от BMRO (13.09.2015 13:01)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #3305184 - 13.09.2015 14:07 [Re: BMRO]

Оф. В един пост с емоционален патос ме убеждаваш, че законът (моралният закон на Бог) не важал за християните, в следващия пост със същия емоционален патос ме стресираш , че бил много по-строг за християните. Сега отново с патос ме убеждаваш, че пак не важи. Имам чувството, че за тебе важи или не, е според настроението ти
А сериозно казано: Бог не дели на хората на такива, за които по-строго важи законът, пък за други - не. Доколкото все пак може да се долови подобно "разделяне", то е според информацията, която е успяла да стигне до хората. Бог може да не държи сметка на незнание и искрено сърце, но на знание и надменно пренебрегване - сигурно държи. Така си мисля.

Да, спазвам съботата, защото моят Господ и Бог мой я е осветил лично. И ми е подарил ден, в който да си почивам. Дали ти я спазваш, си е лично твоя работа.

А иначе, пак вадиш от контекст: във въпросната глава на Колосяни, Павел не отхвърля съботната заповед (няма и не си е самоприсвоил пълномощия да отменя Божия заповед, както ти правиш). Павел тук говори за "човешки заповеди и учения" (а такива са успели да набутат равините много по отношение на съботата, още в онези времена и хич да не си го прочел в коя да е енциклопедия, то става ясно и от самото Писание), та както по отношение на съботната заповед, така и по отношение на други, както и Христос е казал - "заради преданията си, оставихте Божиите заповеди". Съботната заповед не е "човешка заповед", не е космогония, не е ангелослужение и т.н. - тези неща отхвърля Павел и за тях предупреждава.

А твърдението ти, че не е в сила за християните, се опровергава в НЗ Писания: "Следователно, за Божиите люде остава една съботна почивка." (Евреи 4:9)

BMRO
Старо куче от Хунзия

#3309854 - 04.10.2015 01:57 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Оф. В един пост с емоционален патос ме убеждаваш, че законът (моралният закон на Бог) не важал за християните, в следващия пост със същия емоционален патос ме стресираш , че бил много по-строг за християните. Сега отново с патос ме убеждаваш, че пак не важи. Имам чувството, че за тебе важи или не, е според настроението ти :grin

Между 10-те Божи заповеди и Закона - правиш ли разлика?

Цитат:

А сериозно казано: Бог не дели на хората на такива, за които по-строго важи законът, пък за други - не. Доколкото все пак може да се долови подобно "разделяне", то е според информацията, която е успяла да стигне до хората. Бог може да не държи сметка на незнание и искрено сърце, но на знание и надменно пренебрегване - сигурно държи. Така си мисля.

Има нещо такова. За всички в момента са валидни заповедите от Евангелието, които са по-строги, от колкото са били по времето на Моисей!
Цитат:

Да, спазвам съботата, защото моят Господ и Бог мой я е осветил лично. И ми е подарил ден, в който да си почивам. Дали ти я спазваш, си е лично твоя работа.

А иначе, пак вадиш от контекст: във въпросната глава на Колосяни, Павел не отхвърля съботната заповед (няма и не си е самоприсвоил пълномощия да отменя Божия заповед, както ти правиш). Павел тук говори за "човешки заповеди и учения" (а такива са успели да набутат равините много по отношение на съботата, още в онези времена и хич да не си го прочел в коя да е енциклопедия, то става ясно и от самото Писание), та както по отношение на съботната заповед, така и по отношение на други, както и Христос е казал - "заради преданията си, оставихте Божиите заповеди". Съботната заповед не е "човешка заповед", не е космогония, не е ангелослужение и т.н. - тези неща отхвърля Павел и за тях предупреждава.

А твърдението ти, че не е в сила за християните, се опровергава в НЗ Писания: "Следователно, за Божиите люде остава една съботна почивка." (Евреи 4:9)

Нека позная - не си християнка, а съботиянка! Това, което цитира Евреи 4:9 /като го вадиш съзнателно от контекста/, си признаваш, че нямаш нищо общо с християнството.
И така. Какво пише в Евреи, глава 4?!

1 И тъй, понеже ни остава обещание да влезем в Неговата почивка, нека се боим да не би да се открие, че някой от вас не е достигнал до нея.
2 Защото на нас се донесе едно благовестие, както и на тях; но словото, което те чуха, не ги ползува, понеже не се съедини чрез вяра в ония, които го чуха.
3 Затова ние, повярвалите, влизаме в тая почивка; както рече Бог: - "Така се заклех в гнева Си: Те няма да влязат в Моята почивка"; ако и да са били свършени делата Му още при основаването на света.
4 Защото нейде си е говорил за самия ден така: "И почина си Бог на седмия ден от всичките Си дела";
5 а пък на това място: "Няма да влязат в Моята почивка".

Тук се говори за почивката като за духовна, а не като за плътска, каквато ти имаш пред вид. Заради това се казва "а ние които сме повярвали влизаме в тази почивка" и "заради тяхното неверие не можаха да влязат"
Чрез дела, няма как да влезеш в Божията почивка. Съботата е образ на почивка в Бога, евреите спазваха съботата, но само плътски, защото не вярваха в Бога напълно. Когато вярата стане само една външна форма тя вече е фарс! На евреите бе забранено да вършат други дела освен да служат на Бога в този ден, те трябваше да престанат със своите дела. Новозаветно това ни показва, че когато човек повярва той върши делата на Бога. Търси да угоди първо на Бога после на себе си, като така влиза в почивката на Бога.
Вярващите влизаме в почивката на вярата в завършено дело на кръста.
Почивката обаче е необходима за човешкото тяло извън духовния аспект. Ето защо Бог ни е дал Господния Ден (НЕДЕЛЯ) подобна на съботата, в която страним от светския труд и подобно на евреите макар и не същото, за нас става един духовен и плътски шабат за Господа.
Всички църкви по света още от началото правят свети събрания в Неделя. Именно по тази причина показвайки, че Господ ни даде нов шабат, и една пълна духовна отмора от греха и делата на плътта, които са пълна суета.
/////////////
6 И тъй, понеже остава да влязат някои в нея, а ония, на които от по-напред се благовести, не са влезли поради неверието си,
7 затова Той пак определя един ден, "днес", като казва толкоз време по-после чрез Давида, както вече рекохме: "Днес, ако чуете Неговия глас, Не закоравявайте сърцата си".
8 Защото, ако Исус Навиев беше им дал почивка, Бог не би говорил след това за друг ден.

Всъщност тези които държат да спазват съботата за спасение се облягат на закона и заради това отпадат от Божията благодат

Галтяни 3 глава, стих 10
10 Защото всички, които се [облягат] на дела, [изисквани] от закона, са под клетва, понеже е писано: "Проклет всеки, който не постоянствува да изпълнява всичко писано в книгата на закона".
,което е много жалко именно съботата учи човека, че Бог е направил всичко необхдимо и ние просто трябва да приемем Неговата блага милост да се откажем от суетните си дела и да вършим Божиите, които ще ни въведе в Божията почивка.
//////////

9 Следователно, за Божиите люде остава една съботна почивка.
10 Защото оня, който е влязъл в Неговата почивка, той си е починал от своите дела, както и Бог от Своите Си.
11 Затова нека се постараем да влезем в тая почивка, за да не падне някой в това, да дава същия пример на неверие.

Който не повярва не приеме Христовата почивка или вярата в добрата новина на Евангелието може да спазва съботата колкото си иска в крайна сметка това няма да го направи истински вярващ нито ще даде покой на душата му. Защо само чрез вяра в Исус и чрез покаянието си, ние можем да приемем този завършен подарък на почивка и спасение, за които не ние, но Господ изработи чрез кръста!

Матей 11 глава, 29 стих
29 Вземете Моето иго върху си, и научете се от Мене; защото съм кротък и смирен на сърце; и ще намерите покой(ПОЧИВКА) на душите си.

Това е истинската събота, за която се казва "за Божият народ остава една съботна почивка", за Божият народ и евреи и повярвали езичници остава тази почивка чрез вяра в Исус и неговото дело, тази почивка започва сега и напълно ще влезем в нея когато се яви Исус от небесата, Царството Божие е място на съвършена почивка, в която Бог се оттегли още от 6 ден на сътворението това е Божията почивка, да влезеш в Небесното царство.

--------------------
и Македония…

Hard Rock fan

#3310516 - 06.10.2015 23:39 [Re: BMRO]

Цитат:

Нека позная - не си християнка, а съботиянка!

Тази реплика прави опитите за дискусия по същество с теб от моя страна за безсмислени.

Все едно аз да ти кажа: нека позная - не си християнин, а православен!, католик!, или какъвто си, не знам.

Няма обаче да го кажа. Но това не променя обстоятелството, че намирам опитите за продължаване на дискусията с теб по същество за безсмислени. Макар че, съвсем съгласна съм с тебе, че "само чрез вяра в Исус и чрез покаянието си, ние можем да приемем този завършен подарък на почивка и спасение, за които не ние, но Господ изработи чрез кръста!" Май в един Господ вярваме с тебе...ама знам ли, ти не признаваш, че е и мой Бог.

П.С. В историята на християнството имаш липси, нищо, че се имаш за прав такъв. Това само като вметка.

BMRO
Старо куче от Хунзия

#3310687 - 07.10.2015 20:53 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Цитат:

Май в един Господ вярваме с тебе...ама знам ли, ти не признаваш, че е и мой Бог.

Вярваш ли в това, че ЗАКОНЪТ не е в сила за християните и Бог няма да те наказва заради съботата?
Колосяни, глава 2, стихове 14 - 17
14. и като ИЗЛИЧИ ПРОТИВНИЯ НАМ В ПОСТАНОВЛЕНИЯТА МУ ЗАКОН, КОЙТО БЕШЕ ВРАЖДЕБЕН НАМ, МАХНА ГО ОТСРЕД И ГО ПРИКОВА НА КРЪСТА;
15. и като ограби началствата и властите, изведе ги на показ явно, възтържествувайки над тях чрез Него.
16. И тъй, НИКОЙ ДА ВИ НЕ ОСЪЖДА ЗА ТОВА, което ядете, или което пиете, или ЗА НЕЩО ОТНОСНО НЯКОЙ ПРАЗНИК, или новомесечие, ИЛИ СЪБОТА;
17. които са сянка на онова, което ще дойде, а тялото е Христово.

--------------------
и Македония…

Hard Rock fan

#3310701 - 07.10.2015 21:25 [Re: BMRO]

Разбира се, че не вярвам, че законът не е сила за християните. Ако така вярвах, то би значело да вярвам, че грехът е в сила за християните, понеже моралният закон на Бог вече не е в сила. Да не бъде така да вярвам.

Но по този стих, а и по темата сме писали, конкретно и по тези стихове....мързи ме пак.

http://forum.all.bg/showflat.php?Cat=0&a...rue#Post2593840

Но като ме упрекваш, че не съм християнка....не го прави само защото имаме разминаване в някои разбирания върху Писанието.

Скоро ми попадна нещо, което за жалост не съм написала аз, но ако можех да го напиша, щях.

When I say ... "I am a Christian"
I'm not shouting "I'm clean livin'."
I'm whispering "I was lost,
Now I'm found and forgiven."

I don't speak of this with pride.
I'm confessing that I stumble
and need Christ to be my guide.

I'm not trying to be strong.
I'm professing that I'm weak
And need His strength to carry on.

I'm not bragging of success.
I'm admitting I have failed
And need God to clean my mess.

I'm not claiming to be perfect,
My flaws are far too visible
But, God believes I am worth it.

I still feel the sting of pain.
I have my share of heartaches
So I call upon His name.

I'm not holier than thou,
I'm just a simple sinner
Who received God's good grace, somehow

BMRO
Старо куче от Хунзия

#3311184 - 09.10.2015 18:46 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Разбира се, че не вярвам, че законът не е сила за християните.

Значи според теб - Законът е в сила за християните, а Исус е дошъл и умрял напразно за нашето спасение?!
Питам се, дали практикуваш всеизгаряне на животни като принос за грях?!

--------------------
и Македония…

Hard Rock fan

#3311193 - 09.10.2015 19:23 [Re: BMRO]

Цитат:

Значи според теб - Законът е в сила за християните, а Исус е дошъл и умрял напразно за нашето спасение?!

А дали Исус е умрял, за да може да беззаконичим? /Грехът е беззаконие, казва Писанието/.

Мне, Исус е дошъл и умрял, за да изкупи греховете ни, но не за да ни даде карт бланш да вършим грехове. Това, че Неговата кръв ни изкупва, не означава, че не Му дължим лоялност и сме в право и свободни да вършим беззаконие. Самият Той казва, че не би познал онези, които вършат беззаконие.

Приносите за грях ги обсъдихме няколко постинга по-нагоре. Приносът за грях престава с идването на истинската жертва.

Прави разлика между моралния закон на Бог, гражданското законодателство на Израил и церемониалния закон, който отпада.

10 заповеди са част от моралния закон на Бог. Когато обвиняват Павел, че е сектант, той им отговаря така: "Но това ти изповядвам, че, според учението, което те наричат ерес, така служа на бащиния ни Бог, като вярвам всичко що е по закона и е писано в пророците".

Ако се затрудняваш да я правиш тази разлика, отвори си някоя християнска енциклопедия и ще се запознаеш - хората са го обяснили:

"Law in the Gospels.

Naturally we first turn to the Gospels, where the word "law" always refers to the Mosaic law, although it has different applications. That law was really threefold: the Moral Law, as summed up in the Decalogue, the Ceremonial Law, prescribing the ritual and all the typical enactments, and what might be called the Civil or Political Law, that relating to the people in their national, political life. " ...

Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #3311790 - 12.10.2015 09:31 [Re: BMRO]

Цитат:

дали практикуваш всеизгаряне на животни като принос за грях?!

Аз практикувам всеизпичане. Като принос за спасение от глад.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 12566

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.034 seconds in which 0.013 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.