ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Вяра и религия

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
faNtinA
неориентиран

Регистриран: 26.04.2017
Рай и Ад
    #3399179 - 26.04.2017 22:10

Аз съм на 20 години и до преди време говорех, че няма Бог. Ама сега не мисля така. Ако има Рай и Ад дали има как да се отиде в Ада, защото не вярва в Бог. А иначе и сега понякога на акъла се чудя дали има и други такива неща. Дали и това е богохулство и дали Бог може да разбере мислите ми. А и как е възможно да боли в ада, като тялото ще е в гроба, а в Ада ще е само душата. И дали това дали ще отидеш в Рая или Ада не зависи повече от това какво правиш докато живееш, а не от това дали вярваш. А аз сега питам такива неща, защото и от няколко дни често си мисля, че може пък да няма и други подобни неща, но несъзнателно го мисля и не мога да го спра и си мисля дали много ще ядосам Бог така.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
Re: Рай и Ад
    #3399224 - 27.04.2017 16:24 [Re: faNtinA]

Не прекалявай с халюциногените. Все-пак си само на 20...

В библията няма ад и рай. Има някакво царство небесно, дето дори не се знае дали е на небето. И там отивали (душите?) на богобоязливите и праведните (каквото и да значи това). За останалите, обаче, нищо не било ясно. В смисъл къде отиват и дали изобщо отиват някъде. И в един слънчев (или може би по-скоро мрачен) ден на Данте страшно му дожаляло за тези, дето не знаят къде отиват, и взел, че измислил ада. Но пък да прекараш цялата безкрайна вечност само там е някак си несправедливо, та измислил и чистилището. Тъй се родил пътят на изкуплението: Ад, Чистилище, Рай. (По презумпция се допускало, че царството небесно би трябвало да е въпросния рай.) Обаче ставало много лесно - тръгваш през ада, минаваш чистилището и пристигаш в рая. Нещо като пътуване с влака София-Варна. Също било някак си не съвсем справедливо. И дядо Данте запретнал ръкави и сътворил деветте кръга на ада. Тъй де, тия, дето са за ада, първо малко да се помъчат там! Нещо пак като горния влак, обаче трябва да минеш и през Видин. Евентуално и през Карнобат.
Бог е събирателен образ на литературния герой, олицетворяващ всичко неразбираемо и необяснимо. Тъй че може и да го има, обаче може и да го няма.
Ей таквиз работи.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #3399228 - 27.04.2017 18:24 [Re: Цецо]

Хехе, Цецик, добре си ориентиран в материята. Така е то с Данте, макар да не е пионер, нито извъобще християнската църква, но да - доминираща представа е - от времето на Августин до деветнайсти век...че и до днес нейде.

Всъщност, наследството идва най-вече от интертестаменталната литература (която наричаме апокрифи, или псевдоепиграфи..или както и да я наречем, е неканонична, т.е. не е част от Библията...който и да си я включва).

А както е добре знайно, тази литература е силно повлияна от елинизма (гугъл би помогнал да се прочете за Хадес).

Йосиф Флавий разказва за есеите (ама и не са единствено те), че не само дето от гърците са заимствали представата, че душите са безсмъртни и съществуват вечно, но и вярата, че добрите души обитават в райски свят, а лошите души са хвърлени в един тъмен и гаден ров, изпълнен с никога неспиращи изтезания. Флавий с право нарича тези представи "гръцки басни" и вероятно с право заключава, че веднъж вкусил човек гръцката философия, тя е изкушаваща....

Така де - добре е да се знае, че ако се вярва на Библията, респ. на библейския Бог, то Той със сигурност се разминава с подобни представи.

Унижощение на тези, които не искат да са с Бог и живот с Бог след възкресение за тези, които са с Него. Най-простичко казано, това е библейската представа.

А иначе, към автора на темата....ами, което човек изповяда от сърце на Бог, Той го разбира. Дори това, че човек се притеснява като как бива възприеман от Бог....си е вече знак, че Бог не му е безразличен и това пък няма как да остави Бог безразличен според скромното ми мнение.

Цецо
ПИЧ

#3399310 - 28.04.2017 22:54 [Re: Hard Rock fan]

Що бе? С кое не си съгласна?

--------------------

Hard Rock fan

#3399316 - 29.04.2017 00:27 [Re: Цецо]

Защо реши, че не съм съгласна?
Напротив, съм съгласна. Просто допълних малко за генезиса на идеите за "ада", които Данте ползва.

ПС. Изключвам разбирането за "литературния образ", с което е ясно, че не съм съгласна, ама не за това говорим.

Цецо
ПИЧ

#3399832 - 03.05.2017 10:43 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Защо реши, че не съм съгласна?

Тъй ми се стори на прима виста. Малко диагонално и набързо го прочетох.

Цитат:

Просто допълних малко за генезиса на идеите за "ада", които Данте ползва.

Е, то е ясно, че все нещо трябва да е заимствал. Ама не ми се задълбочаваше твърде, та се опитах да изложа основните моменти във формирането на съвременната представа за четвъртото измерение.

Колкото до литературния герой, то не е разбиране, а вяра. И знам, че няма как да си съгласна.

(Обаче авторката на темата се загуби нещо...)

--------------------

Цецо
ПИЧ

#3400085 - 04.05.2017 09:14 [Re: Hard Rock fan]

И мислейки си върху древногръцката митология, изключвайки факта, че в последствие от всичкото население на Олимп не е останал никой, нещо ме чопли идеята за подкупите и корупцията... Ми че това е нещо, древно колкото и проституцията! Представи си какво се случва, ако нямаш паричка да дадеш на лодкаря да те превози през Стикс... А на него това всъщност му е работата!

--------------------

Hard Rock fan

#3400154 - 04.05.2017 16:57 [Re: Цецо]

Или просто и тогава е нямало нищо по-сигурно от данъците и таксите.

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #3406343 - 29.06.2017 01:19 [Re: Цецо]

Лодкарят е важна фигура. Ако си нямаш паричка - оставаш на земята, като призрак. Живееш в замък и плашиш хората.
Когато всичко това ти омръзне - запретваш призрачните си ръкави и си набавяш нужната паричка. Същото е, като да отидеш на остров Бали, но си нямаш паричка за самолетчето и хотелчето. Тогава си оставаш на село и продължаваш да копаш доматките и чушките, например.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Цецо
ПИЧ

#3406872 - 04.07.2017 15:22 [Re: Бяло Конче]

Тцъ. Не е същото. Доматките и чушките трябва и да се поливат. И краставиците.
А като призрак в замъка просто си фъркаш през стените.

--------------------

flyfisher

Регистриран: 19.10.2010
От: TX
    #3413865 - 25.09.2017 05:17 [Re: Hard Rock fan]

Цитат:

Унижощение на тези, които не искат да са с Бог и живот с Бог след възкресение за тези, които са с Него. Най-простичко казано, това е библейската представа.

Исус Христос говори за НАКАЗАНИЕ при това го СТЕПЕНУВА, щото тази дума може да се степенува. Думите СМЪРТ и УНИЩОЖЕНИЕ не могат да се степенуват като думата която Христос използва. Няма по-голяма или по-малка смърт или унищожение нито... полу бременна жена... или е бременна или не е. Това степенуване на наказание го има на доста места в новия завет което постава под съмнение идеята за смъртта и унищожението.

Втори факто от новия завет който постава под съмнение идеята за унищожението е факта че в края на съществуването на тази плането (описано в Книгата Откровение) ще има съдебен процес на всеки един човек живал на земята през последните 6000 години. Съди и съдебен процес се прилагат само с цел налагането на СПРАВЕДЛИВО НАКАЗАНИЕ - различно за всеки човек и зависещо от видът на вината. Ако всички грешни ще бъдат унищожение за какво въобще е този съд - за забвалание ли?

Ти как мислиш дали ако на един грешник (злодей) му кажеш, че след да речем 40 години ще бъде унищожен и ще спре да съществува, то това би го стреснало и накарало да не върши грях(зло)? Въобще, никак...щото него въобще няма да го "боли" тая работа - няма да усеща нищо след унищожението.

Цецо
ПИЧ

#3414091 - 27.09.2017 16:27 [Re: Hard Rock fan]

Мдааа... Или си плащаш билетчто, или не се возиш... То и в градския транспорт е така. А на ватмана работата е да кара трамвая. Без значение има ли някой вътре.
Шантава работа. Колкото повече мислиш, толкова по-зле става. Мразим да мислим.

--------------------

Цецо
ПИЧ

#3414093 - 27.09.2017 16:33 [Re: flyfisher]

Новият завет е нещо почти съвременно, отнесено към времето на стария такъв. И някак си не мога да го приобщя към него като единна книга за християнството. Най-малкото бог в стария и бог в новия са съвсем различни като манталитети и прочие.
Представи си какъв процес ща бъде, съдейки всички от 6000 години насам. Ми то отидоха още 6000. Че и горница. Дори само като идея е тъпо.

--------------------

flyfisher

Регистриран: 19.10.2010
От: TX
    #3414385 - 30.09.2017 06:28 [Re: Цецо]

Пролятата кръв На Исус Христос променя нещата с настъпването на новят завет. В този нов завет се появявят две мнага важни неща - милост и толерантност. В стария завет ( времето на стаярия завет) ги няма. Вместо както беше по времето на стария завет хората моментално да бяха унищожаване за извършения грях, сега имаме милост и толерантност от Бог. Затова и некой изпадат в другата крайност - понеже има милост и толерантност то Бог е само любов да...АМА НЕ.

Относно съдът...той е необходим именно щото на крадците им е дадено 70-80 години да крадът, на убийците също на лъжците и т.н. поради милостта и толерантонста, която междодругото е до време. т.е не е вечна. Като се има в предвид че човеците ще съществеуват вечно след този съд, както може да се се досети всеки който чете контекста на книгата Откровение, то той е неизбежен и нобходим. Та какво са 6000 години в сравнение с вечността - капка вода в тихия океан. Интересното е че в този съд, човешка история за последните 6000 години ще лъсне общо и ндивидуално за всеки човек така че на всички човеци щъкали по тази плането ще им станат ясни много неща - как е изглеждал Мохамед, как е изглеждала пра-пра баба ти и дядо ти колко човека от твоя род назад са били зли или святи хора и т.н.

Иван добряка
Вярващ

Регистриран: 28.10.2017
    #3417095 - 28.10.2017 02:39 [Re: flyfisher]

До колкото си спомням пише,че се отваря книгата на живота,и който не е записан в нея,отива в огъня.Не мисля,че ще отнеме чак толкова време.

--------------------
Да се покаем за греховете си.Исус идва скоро.

Цецо
ПИЧ

#3417904 - 06.11.2017 17:50 [Re: Иван добряка]

Да бе, тая книга ще требе да е много хиляди страници. Ай върви си търси името!
Освен това на книги не вярвай. Търси в Интернет!

--------------------

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Ellia, libra 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1224

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.013 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.