ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Сатанизъм

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
Re: Отговори на често задавани въпроси
    #1975182 - 10.12.2007 13:16 [Re: Моралес Питман]

Цитат:

Не ти ли се струва абсурдно,понятията "свободна воля" и "правила" да се съюзяват толкова безпринципно

Не. Ако беше прочел по-внимателно предния ми постинг, щеше да разбереш защо. Ама ще се пробвам пак. Форумът е обществено място, тоест място, където се събират много хора. И като такова, би следвало да се спазват определени норми на благоприличие. Когато си сам, можеш да си изразяваш свободната воля колкото искаш. Но когато това изразяване е в обкръжението на други хора се налага съобразяване. Не забравяй, че отсрещната страна също може да има свободна воля

Цитат:

Надявам се е излишно да подчертавам,че установяването на някакъв формат* си е чисто ограничение.

*Сатнизма си има формат,нали?

Какво разбираш под формат и установяването на такъв?

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Legion_666_
Нерегистриран

#1975535 - 10.12.2007 17:40 [Re: Моралес Питман]

Дефинирането на понятието за "воля" така, както е прието в науката (която тук е на почит, както си забелязал) гласи:

Волята е способност човек съзнателно да контролира дейността си, да я управлява активно, като я подчинява на съзнателно поставена цел.

Свободата е до там, до където са осигурени взаимоотношенията с другите. Свободията е потъпкването на правата на другите, гарантирани от най-общите социални неписани закони.

Да. Това е тема, указваща какви са условията за писане тук. Те са приети от пишещите тук по онова време чрез гласуване, до колкото си спомням. Приети са почти единодушно като израз на нашата воля, изразена като съзнателен контрол на дейността ни, на поведението ни. Свободата идва от приемането за ценност тук на уважението между пишещите. С това ние, тогава писалите тук, които и сега сме в по-голямата си част тук пишещи, дадохме конкретна изява на своята свободна воля.

Какъв формат да си има сатанизма? А4? А3? А2? Или?

Моралес Питман
лейбърист

Регистриран: 28.04.2007
От: Liverpool
    #1975581 - 10.12.2007 18:12 [Re: ]

Цитат:

Не бе,Легионес...Бетакам ако предпочиташ или Ви Ейч Ес...
Значи,разбирам защо се занасяте с думите ми,ама също така разбирам и друго - защо не ви изнася да тълкувате логично понятията с които си играя словестно.То може и да е нескопосана тая игра,ама отвори един тълковен речник,прочети как е обозначен термина "формат" и след това се опитай да прецениш дали съм го подпъхнал в текста само за красноречие или всъщност с някаква определена цел.
Аз питам кви са границите на компромиси,дето са прилични за един сатанист...Питам,щото виждам,че изневерявате на основната идея в Сатанизма - свободата...

--------------------
И помни,надарени ми приятелю,че по улиците на Рим,просят само Микеланджеловци...

ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #1975587 - 10.12.2007 18:15 [Re: Моралес Питман]

Цитат:

Питам,щото виждам,че изневерявате на основната идея в Сатанизма - свободата...

Какво разбираш под "свобода"?

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Legion_666_
Нерегистриран

#1975601 - 10.12.2007 18:24 [Re: Моралес Питман]

Цитат:

Цитат:

Не бе,Легионес...Бетакам ако предпочиташ или Ви Ейч Ес...
Значи,разбирам защо се занасяте с думите ми,ама също така разбирам и друго - защо не ви изнася да тълкувате логично понятията с които си играя словестно.То може и да е нескопосана тая игра,ама отвори един тълковен речник,прочети как е обозначен термина "формат" и след това се опитай да прецениш дали съм го подпъхнал в текста само за красноречие или всъщност с някаква определена цел.
Аз питам кви са границите на компромиси,дето са прилични за един сатанист...Питам,щото виждам,че изневерявате на основната идея в Сатанизма - свободата...

НЛП-ер се изгубил в пустинята. Дълго време вървял, съвсем блед и слаб бил станал. По едно време гледа в пясъка някаква бутилка, наполовина стърчаща от пясъка. Веднага я изважда и я отваря. Отвътре обаче вместо вода излита някакъв си джин. Този джин, както се полага на джиновете, се покланя с думите: "Господарю мой...". НЛП-ът от щастие изперкал и пита:

- Ама ти наистина ли си джин?
- Да, джин съм.
- Значи можеш да ми изпълниш някакво желание?
- Мога разбира се.
- Аз искам да си отида у дома.
- Ами добре. Да тръгваме тогава.
- Абе ти май не ме разбра! Аз искам това да стане бързо!
- Няма проблем, ще потичаме.

(или колко е важно правилно да се формулират желанията)

Сега пробвай правилно да формулираш въпросите си, че да не се чувстваш като НЛП-ера в присъствието на джин. Избягвай да си играеш словесно. Какво точно не ти е ясно?

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #1977069 - 11.12.2007 23:41 [Re: Моралес Питман]

"своботата, "Санчо", е осъзната необходимост", както е казал ..който го е казал, демек осъзнаваш необходимостта от съществуване на някакви правила за движение във форумАт, заради риска от сблъсъци и потрошени самолюбия, и после имаш абсолютната свобода да ги спазваш, заобикаляш, тълкуваш, разтегляш, изпитваш на опън или натиск, да не забравяме изключенията също , или въобще да ги игнорираш, като си носиш последствията от действията , разбира се
къде е противоречието, че не разбрах

Моралес Питман
лейбърист

#1977115 - 12.12.2007 01:57 [Re: Си Ди]

Цитат:

"своботата, "Санчо", е осъзната необходимост", както е казал ..който го е казал, демек осъзнаваш необходимостта от съществуване на някакви правила за движение във форумАт, заради риска от сблъсъци и потрошени самолюбия, и после имаш абсолютната свобода да ги спазваш, заобикаляш, тълкуваш, разтегляш, изпитваш на опън или натиск, да не забравяме изключенията също , или въобще да ги игнорираш, като си носиш последствията от действията , разбира се
къде е противоречието, че не разбрах

Противоречието,доня Кихота е там,че всичко така прилежно описано от теб е ясно по дефолт дори и за плужеците...Те нямат нужда от Сатанизъм,щото им е по-лесно според природните закони да живеят без него.Да,ама по едно време се появява Сатанизма и възползвайки се от слабостта на индивида да му бъдат втълпявани разни неща,чрез интелектуални и духовни внушения,опитва се да се намъкне в кратуната човешка по старата изпитана схема,съветвайки какво е полезно и какво вредно; кво може и кво не...какво е позволено и какво забранено.После,същото тва чудо - Сатанизма,съчинява един куп безмислени оправдания с идеята да се представи като някакъв вид революция на мисълта и алтернатива на вече изградените принципи за вяра.Сатанизма обаче не мирясва току-така.Той се вижда победен през хилядолетията,защото по същите тея житейски закони,които недалновидно пропагандира няма кво да предложи на човечеството и изгаря от завист към религиите,дето са натрупали и персонал и клиентела.По едно време Сатанизма съвсем се объркава и почва да дава "предизборни" обещания за свобода,дето не е в състояние да изпълни...
Е,Долсинея дел Тобосо!Не виждаш ли тука противоречия?!

--------------------
И помни,надарени ми приятелю,че по улиците на Рим,просят само Микеланджеловци...

Си Ди
гаргойл

#1977201 - 12.12.2007 08:46 [Re: Моралес Питман]

ми да де - тук да не пишат само сатанисти - и плужеци се намират даже, дори да не си те вярва

хм, сатанизма не е вяра, не е алтернатива, не е революция, и хич, ама хич не си търси поддръжници - но пък се намират разни индивиди, дето току се опитат да ти дадат акъл, и то далеч не възпитано
къде е противоречието, пак питам
правилата са просто един светофар на оживено /особено преди/ кръстовище

а иначе - това си е лично твое мнение- имаш си пълното право на него
както забелязвам, никой не ти пречи да го споделяш, да си го къташ, да си го развиваш, не ти пречи да мислиш, не те обявява за еретик, да речем, не смята, че си нещо смахнат човек и т.н.
това е

Моралес Питман
лейбърист

#1977380 - 12.12.2007 11:54 [Re: Си Ди]

Цитат:

ми да де - тук да не пишат само сатанисти - и плужеци се намират даже, дори да не си те вярва

хм, сатанизма не е вяра, не е алтернатива, не е революция, и хич, ама хич не си търси поддръжници - но пък се намират разни индивиди, дето току се опитат да ти дадат акъл, и то далеч не възпитано
къде е противоречието, пак питам
правилата са просто един светофар на оживено /особено преди/ кръстовище

а иначе - това си е лично твое мнение- имаш си пълното право на него
както забелязвам, никой не ти пречи да го споделяш, да си го къташ, да си го развиваш, не ти пречи да мислиш, не те обявява за еретик, да речем, не смята, че си нещо смахнат човек и т.н.
това е

Противоречието се разиграва пред очите ти изразено в малкия ни разговор...т.е. този разговор е последствие от това противоречие.
Аз имам изградена представа за Сатанизма,според която представа,Сатанизма прповядва свобода за личността.До тука предполагам,че възражения няма,нали?Само че,аз не разбирам каква е тая свобода,обвързана толкова тясно с правилата и най-важното - не разбирам защо,ако това е действително свободата,то тя има нужда въобще да бъде коментирана,поради простата причина,че според мен въпросната форма на лична свобода,напрактика е присъща за всички и всичко.Така например - християнина проявява свободната си воля,като решава да служи на Бог,позьора Сатанист пролива кръв,изпълнява ритуали и прочее нелицеприятни действия и т.н.Всичко това се случва по основното првило залегнало в идеята за Сатанизма - т.нар. условно правило за лична свобода...или бъркам?
А сега си представи,че аз съм последовател на Ла Вей.Просто си представи,че е така...Изведнъж влизам тук и попадам на хули и нападки,които целят да ме изкарат несъстоятелен Сатанист, и междувпрочем по никакъв начин не отговарят на същите тези критерии за възпитание,зачекнати в темата с правилата.Нали точно ти повдигна въпроса за възпитанието?Да,сякаш беше тъкмо ти...Тва не е ли противоречие?Да обаче това е малкото противоречие,а голямото го шриховах само за малко по-горе,а сега ще се опитам да го доизкусоря.
ОСновното противоречие в Сатанизма е плод на неяснотите в тезите му.Като говорим за нещо,каквото и да е то ние трябва предварително да сме запознати със спецификата на това нещо.Ето,сега например ние с теб коментираме свободата и всеки си я моделира според интерпретациите на личните си принципи.Това се случва и ние започваме да водим диалог,в който макар никой от нас да няма сериозни изгледи за успех и двамата представяме тезите си,претендирайки същевременно за достоверност.Цялата тази хипотетична ситуация,сетне еволюира до степен,в която ние с теб нагазваме в някви дълбоки философски води,където риска да си строшим главите е просто огромен.Въпреки това,бавно постепенно и полечка напредваме като в крайна сметка сме обречени да стигнем до основата на нещата и тогава ще се получи сблъсък на два противостоящи си принципа - моят,че достоверния Сатанизъм е тъкмо този,проповядван от Ла Вей и твоят,че това не е вярно.Обаче ти си много убедителна и аз се съгласявам по едно време с теб...Е,къде остава личния ми избор?В смисъл аз правя някакъв избор,но под силата на внушенията* ти.Доколко е личен той?Ние много лесно бихме могли да кажем без всякакво съмнение - много е личен тоя избор,но тогава ще създадем още по-голямо противоречие в Сатанизма.
Сатанизма се бори срещу религиозните доктрини или по-точно срещу несъстоятелността им.Сатанизма обяснява колко кофти работа е религията,колко лицемерие и лъжа се съдържа в концепциите И,в йерархическите И структури,в посланията И към човека и тъй нататък.Да обаче,борейки се срещу нещо,което личността е възприела,правейки личния си избор независимо как е станало това(*върни се на звездичката)Сатанизма не си ли противоречи сам при това фундаментално?!

Вс мисъл...виждаш ли колко много противоречия можем да извлечем като екстракт от една материя,дето не е съвсем конкретна,а същевременно съществува именно на базата на конкретността,афиширайки се на всичкото отгоре като последна инстанция по всички въпроси.

Редактирано от Блицкригшоп (12.12.2007 11:58)

Си Ди
гаргойл

#1977704 - 12.12.2007 16:38 [Re: Моралес Питман]

ама аз нямам никакво намерение да те убеждавам в нищо
и къде отиват всичките разсъждения

там е работата, че ако не ме питат нещо специално в смисъл какво мисля по даден въпрос, въобще няма и да стане на въпрос какви са ми личните убеждения
в този смисъл може да защитавам дадена теза ( като дори не е необходимо да я споделям изцяло, ако , разбира се, сметна за необходимо или в интерес на дискусията)
не убеждавам, не пропагандирам, не агитирам, не търся последователи и т.н.
не съм забелязала и да се толерира такова поведение тук поне

евентуално във форума мога да намеря съмишленици по даден интересуващ ме въпрос в момента и това е
нямам проблем нито с религиите (интересна ми е темата като развитие, послания, преливане, исторически обвързаности и т.н.), нито с вярващи, изповядващи определена (или неопределена) религия - уважам ги, както и правото им сами да избират убежденията си
но! имам доста против, когато се опитват да ме изкарат луда калинка, да ограничат по някакъв начин правото ми на свой собствен мироглед или да дават негативни или въобще оценки и квалификации на база някакви лични представи за нещата

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tanariil, Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 27200

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.058 seconds in which 0.042 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.