ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Сатанизъм

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
Re: Отговори на често задавани въпроси
    #2167798 - 07.08.2008 10:17 [Re: Игор]

Цитат:

Може ли някой да ми отговори късо и ясно какво представлява сатанизма?

Може. Но вероятно пак няма да разбереш. Поради причината, че е индивидуален.
Може би на кратичко и обобщаващо в голяма степен - неприемане на всякакви религи и всичко религиозно, насаждано от тях. (Има и неща, които приемаме. Например 10-те житейски мъдрости, които неизвестно защо са представени като божи ЗАПОВЕДИ.)

Цитат:

имам възражения (някои от които са вече изказани писмено от други потребители тук)

Нормално е. Ние и не очакваме всички да ни приемат с овации.

Цитат:

Понеже не ми се занимава да чета всичката плява (защото винаги има такава) за да търся нещо стойностно (според разбиранията ми) реших да прочета най-горната тема

Добър избор. За съжаление, винаги има и плява. Понякога дори не е за съжаление - правим си веселото, пък то става чрез чат. Наистина всеки си има собствени критерии за стойностно (това е и една от причините за индивидуалността в сатанизма - никой не налага на никого собствените си критерии). Но често се налага да се прерови голямо количество плява, за да се намери зърното...

Е, добре дошъл! Докато намираме въпросите ти за смислени, ще ти отговаряме до колкото можем

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Игор
охлюв по склона

Регистриран: 13.04.2007
    #2168221 - 07.08.2008 21:29 [Re: Цецо]

За да се отречеш от нещо би трябвало да си запознат със същността му.Интересно до колко самоопределящият се за сатанист е запознат с религиите.И изобщо дали има такава вътрешна потребност.Защото отричането от непознатото доста като бива заклеймявано като "безсмислено" напомня на времената на Инквизацията и кладите.

Тъй като ми отговаряш конкретно ти (добре заварил впрочем) ще задам следващият си въпрос към теб.Какво отношение имаш към шинтоизмът или будизмът (макар,че последното има характер и на философско учение)?Това са доста толерантни вероучения подтикващи към вътрешен контрол и самоосъвършенстване.

Предполагам,че "сатанизъм" е събирателно наименование на различните принципно-философски направления не признаващи другите такива,но защо всичко е обединено около думата "сатана"?Някаква алюзия с "алтернатива на Бог"?

З.Г.Тилилейски
заядлив
**

Регистриран: 20.03.2007
От: нашта си маала
    #2168321 - 07.08.2008 23:50 [Re: Моралес Питман]

Цитат:

Аз имам изградена представа за Сатанизма,според която представа,Сатанизма прповядва свобода за личността.До тука предполагам,че възражения няма,нали?Само че,аз не разбирам каква е тая свобода,обвързана толкова тясно с правилата и най-важното - не разбирам защо,ако това е действително свободата,то тя има нужда въобще да бъде коментирана,поради простата причина,че според мен въпросната форма на лична свобода,напрактика е присъща за всички и всичко

Сссссссссссставашшшшшшш досссссссссссаден. Беше ти намекнато,че другите личноссссссссти сссссъщо имат ссссссвобода. А, някои, и цепеници... Та, помисссли сссси, доколко да сссссе ссссссвободиссссссвашшшшшш...

--------------------
Щом е механизъм - че се стрОши !

ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #2168580 - 08.08.2008 12:01 [Re: Игор]

Цитат:

За да се отречеш от нещо би трябвало да си запознат със същността му.Интересно до колко самоопределящият се за сатанист е запознат с религиите.

Определено. Някои от нас дори сме чели и билията...

Цитат:

Какво отношение имаш към шинтоизмът или будизмът (макар,че последното има характер и на философско учение)?Това са доста толерантни вероучения подтикващи към вътрешен контрол и самоосъвършенстване.

Същността на религиите като цяло е да поставят под някаква зависимост народа. Страхът от всемогъщото неизвесно е доста силен мотив за подчинение.
Една от целите на религиите в древността е била налагане на съответен начин на живот, гарантиращ оцеляването на вида. Кратки примерчета - "Не прелюбодействай!" е изречено с цел ограничаване на безразборните полови контакти, което като резултат би трябвало да ограничи разпространението на болестите, предавани по полов път. Сифилисът не е като настинката. Забраната от Аллах мюсюлнамите да ядат свинско е породена от факта, че при специфичните климатични условия, при които живеят тези народи (и липсата на хладилна техника в ония времена) свинската мазнина много бързо се разлага и става отровна. Овчата и говеждата не се разлагат. Подобни са и причините, поради които кравата е свещено животно в Индия - вероятно древна разновидност на болестта "луда крава". И все разни такива.
Вече в относителното съвремие, когато човекът напредва в развитието си, се оказва, че религиите могат да бъдат и доста доходен бизнес...

Цитат:

Предполагам,че "сатанизъм" е събирателно наименование на различните принципно-философски направления не признаващи другите такива,но защо всичко е обединено около думата "сатана"?Някаква алюзия с "алтернатива на Бог"?

Не, никаква алтернатива. Прочети темата за историята и основоположниците на сатанизма.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Игор
охлюв по склона

#2168644 - 08.08.2008 13:32 [Re: Цецо]

Когато вчера отворих форумът и реших да прочета за "често задаваните въпроси" не си направих елементарното усилие да прочета темата за "основоположниците" която преди малко прочетох.За Вавилон съм чел много преди години от разни преведени на български енциклопедии.Повечето от нещата които се споменяват ми бяха познати,но относно бог Син за първи път научавах.Ако трябва да синтезирам целият текст то предполагам,че общоприетото мнение относно това,че сатанизмът е нещо лошо почива върху обществена пропаганда,невежество и образът създаван от някои себенаричащи се сатанисти стремящи се към внимание.

Вавилонците са били голяма работа казано по простичко.Жалко че не е останало достатъчно информация относно съществуването им.На много места съм чел или слушал съмнения относно това,че може би са били много по-напред от нас сега в редица отношения.

За съжаление обаче винаги когато има думичката превод имам едно наум.Винаги имам съмнения относно преводите.Т

Понеже не съм сигурен колко и какви точно са отделните течения обединявани в това общо понятие "сатанизъм" не знам дали следващият ми въпрос няма да е малко объркан - има ли някаде морално-етичен кодекс?

Ако предположим,че в някакво утопично бъдеще сатанизмът измести необходимостта от религии и всеки се обърне към индивидуализъм и логическо обяснение на заобикалящият и изпъляващият го свят,то най-логично ми звучи ново разделение на хората по сходство на индивидуалните възгледи и възприятия.Поне аз считам,че индивидуализмът е пропорция в белезите на разумния човек (цели,ценностна система,вярвания,действия и прочие).И така отново ще изчезне това понятие индивидуализъм заменено от "хора споделящи общи възгледи,интереси и поведение".Дали това е възможно или сатанизма ще си остана в сянката на Луната и underground-а.

Believer
рекордьор

Регистриран: 05.10.2005
От: UK
    #2168786 - 08.08.2008 17:56 [Re: Цецо]

Цитат:

Забраната от Аллах мюсюлнамите да ядат свинско е породена от факта, че при специфичните климатични условия, при които живеят тези народи (и липсата на хладилна техника в ония времена) свинската мазнина много бързо се разлага и става отровна.

Може и да е причина ,но едва ли е единствената.Както дискутирахме преди време,установено е ,че ензимите на малко прасенце са аналогични на човешките
Цитат:

Не, никаква алтернатива. Прочети темата за историята и основоположниците на сатанизма.

Как да не е? За сатанистите Satan e божествен ,нали?

--------------------
Истината е за всички!

Редактирано от Believer (08.08.2008 18:26)

Believer
рекордьор

#2168805 - 08.08.2008 18:28 [Re: Игор]

Цитат:

има ли някаде морално-етичен кодекс?

Какъв е смисълът да си сатанист ,ако имаш морално етичен -кодекс?

--------------------
Истината е за всички!

Игор
охлюв по склона

#2168821 - 08.08.2008 18:58 [Re: Believer]

От това което четох разбирам,че сатанизмът има нещо сходно с християнството - това са събирателни понятия.И така ако в православието се отдава най-голямо значение на саможертвата на най-известния незаконороден дърводелец,а в католицизмът - на личността на неговата майка,то и в сатанизмът си имало течения,някои издигащи в култ разни тъмни и рогати субекти,докато други вярват,че всичко зависи от тях самите.Отделно в историята се разказва,че понятието "сатана" е разтегливо като ябланишки локум.

А въпроса ми за това дали има някакви писани или неписани принципи за поведение в сатанизмът (визирам тези две разновидности "път на лявата ръка" & "път на дясната ръка") защото иначе ми изглежда като не като някаква философия,а по-скоро някакво съмнение,любознателност и фаустовски дух.

Believer
рекордьор

#2168972 - 08.08.2008 23:10 [Re: Игор]

Цитат:

От това което четох разбирам,че сатанизмът има нещо сходно с християнството - това са събирателни понятия

Няма как да нямат общо идеята е вечна -за борбата между доброто и злото.
Цитат:

саможертвата на най-известния незаконороден дърводелец,а в католицизмът - на личността на неговата майка,

Разликите между католицизма и православието са доста,но уверявам ви Библията е книга на мъдростта даже и да не си религиозен си струва да се прочете.
Цитат:

А въпроса ми за това дали има някакви писани или неписани принципи за поведение в сатанизмът

Няма какда се дадат така широкофорумно,защото тук става дума за окултни понятия.Сигурно вече сте потърсили и други източници на информация.

--------------------
Истината е за всички!

Игор
охлюв по склона

#2169152 - 09.08.2008 11:25 [Re: Believer]

За съжаление повечето източници на информация за сатанизмът на които съм попадал в интернет ми се струват откровенно инфантилни и несериозни.А тук имам усещането,че човек вече трябва да е запознат с материята за да пише,тъй като преобладават фрази като "твърде е сложно","много обширно","индивидуално за всеки".Направих си труда да прочета няколко от миналите мнения и видях доста объркани хора,които са писали преди мен тук.

Едно от нещата които ми беше интересно да разбера е дали наистина има някаква конфронтация м/у сатанизъм и другите религии.Оставам с впечетлението,че само радикалните проявления проявяват агресия спрямо другите учения.Тези които са избрали пътищата на лявата или дясната ръка са с една идея по-практични.

За сега предполагам,че има само една разлика между мен и Легион или Цецо.Те сигурно са по запознати с културата на Вавилон.Сигурно именно в това се корени смисъла на понятието сатанист - прилагането на забравени обичаи или възприемането на древни принципи като лични такива.Защото иначе и тримата сме хора с буден ум,които се опитват да разберат нещата до колкото е възможно преди да ги наричат с имена.Но аз никога не съм се възприемал за сатанист,а те предполагам че малко или много са такива.

Радвам се,че водим спокоен и циливизован диалог.Интересно ми е да науча повече за същността,но тъй като в морето от информация наречено интернет не можеш да бъдеш сигурен за историческата достоверност исках да започна от тук,където се предполага,че хората са по-навътре от мен в тази материя.

Значи до този момент всичко се свежда до окултизъм и свободна воля.Второто си мисля,че го притежавам,значи остава да разбера от къде имате достъп до културата на Вавилон?

Редактирано от Швейк (09.08.2008 11:27)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tanariil, Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 28902

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.