ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Сатанизъм

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
tanariilМодератор
архидемон
**

Регистриран: 07.09.2002
От: някъде там...
Отговори на често задавани въпроси
    #1368573 - 04.08.2006 16:19

1. Сатанизмът религия ли е или не е и има ли нещо общо с християнството?

Сатанизмът не е религия и няма нищо общо с християнството. В него липсват и много неща, характерни за религиите въобще и най-вече липсва вярата във висши сили, стоящи над хората. Сатанистите не се кланят на Сатаната. Поради това и в сатанинската доктрина не се включват разни истории, свързани със Сатаната и християнския Бог.
Сатанизмът е индивидуалистичен мироглед. Не случайно се говори, че всеки сатанист има собствен сатанизъм. И действително всеки сатанист си формира свое собствено разбиране за сатанизма.
Сходствата във възгледите на сатанистите са онова нещо, образуващо единно светоусещане- сатанизъм.

2. А какви са тогава тези, които се кланят на Сатаната?

Правилно е такива хора да бъдат наричани дяволопоклонници, макар че те себе си наричат сатанисти. Сатанизмът и дяволопоклонничеството са две различни неща. Дяволопоклонничеството е обърнато християнство и съществува заради християнството, докато сатанизмът няма нищо общо с християнството и не съществува заради него.

3. След като твърдите, че Сатаната не съществува в качеството му на паднал ангел, защо тогава употребявате неговото име?

Думата "сатана" е халдейска по своя произход, а не еврейска. Ние не употребяваме името на никакъв паднал ангел.

4. Защо тогава сатанистите не нарекът себе си просто атеисти?

Атеизъм е гръцко учение- атеос и означава в буквален превод от гръцки именно "безбожен" (а-, без; + теос- бог).
Това не е етикет, който може да бъде лепен произволно на всичко и на всеки. Този, който никога не е чувал за бог и за висши сили не може да бъде наречен атеист, защото като бъде накаран да разкаже доктрината на атеизма и същият няма да може да го направи. Какъв атеист е той тогава?
Накратко атеизмът има добре структурирани теории не само по въпроса за това, че липсват висши сили и свръхестествени явления, но и по въпросите на етиката, морала, разума, свободата и т.н., които теории са едни за атеистите и други за сатанистите.
Не се наричаме атеисти, защото имаме малко общо с атеизма и много разлики с него.
Общото на сатанизма с атеизма се заключава в това, че и двете не признават съществуването на никакви богове, на никакви висши сили над човека и на свръхестественото.
От тук нататък почват разликите.
Към днешна дата сатанизмът е доктрина, която може да включва в себе си части от всяка позната на човечеството наука и да ги пречупва в определена житейска философия, която не е нещо дадено на готово, а е нещо, което изисква най-активно да се използва интелекта на сглобяващия. Атеизмът не се вълнува от например биологическите характеристики на сетивната система на човека, а сатанизмът може да включва и това, стига даденият сатанист да пожелае да включи такава информация в своя мироглед. Основното в сатанизма е, че човек трябва да мисли самостоятелно (това в атеизма липсва).

5. Във вестниците пишат за множество случаи на убийства и престъпления, извършени от сатанисти. Тези престъпници наистина ли са сатанисти?

Подобни хора не са и не може да бъдат част от сатанизма.
Идеята, че сатанистите са самото зло е насаждана от медиите и от църквата, доколкото и двете печелят пари от това. Не винаги в такива истории има истина. Ако човек не е способен да помисли самостоятелно, а се хваща като за чиста монета на всичко, което му се пробутва - това не е признак на самостоятелно мислене.
Разбира се не може да се отрече, че светът е пълен с психопати. Някои от тях дори наричат себе си сатанисти. Но това никак не променя факта, че става въпрос именно за психопати. Както и сред християните, както и сред мюсюлманите и т.н. има крадци, убийци, фанатици, секти, така има такива и сред сатанистите... Но сатанизмът не е виновен затова, че има такива хора, както и християнството не е виновно примерно за съществуването на християнските секти, които проповядват насилие и убийства. То е все едно да се твърди, че истинският Наполеон е виновен затова, че в лудниците е пълно с Наполеоновци.

6. Защо сатанистите не обичат да излагат ясно и видно за всички своите убеждения, че да се знае повече за тях?

Сатанизмът не се стреми да бъде масово убеждение за никого. От там и рядко се случва сатанисти да разкриват мирогледа си, предпочитайки той да си остане лично достояние.

7. Защо вие сатанистите имате такава склонност към мрачния имидж?

За всеки е индивидуално.
Например осъзнаването на факта, че не живеем в свят, преливащ от любов и от справедливост оказва своето влияние върху някои сатанисти и те изразяват това, докарвайки си мрачен имидж. Други, знаейки, че всичко си има край, включително и живота, възприемат мрачния имидж като подготовка за края.
Също така и от чисто символистична гл. т. всичко неизвестно се крие някаде там в тъмното и в мрака. В сатанизма има силно подчертан стремеж да се разкрива неизвестното, да се търсят някакви истини.
Трябва да се има обаче предвид и че не всички сатанисти имат склонност към поддържане на мрачен имидж.

8. Има ли според сатанистите понятие за добро и за зло?

Не се използват понятия като "добро" и "зло", тъй като това са едни субективни и доста емоционално украсени понятия, които не могат да опишат правилно света.

9. Християните си имат библия, мюсюлманите - коран... А сатанистите имат ли си свещена книга?

Сатанистите си нямат свещена книга и не е редно да имат. В сатанизма не е прието да се следва който и да било човек и да се спазват каквито и да било канони или правила. Няма инструкции в готов вид, които да се следват. Само така може да се подсигури най-важното за един сатанист, а именно- неприкосновеността на личния му избор.

10. Как ще постъпи един сатанист, ако се докаже, че има бог?

Няма начин да се докаже, че има бог. Но ако все пак се докаже такова нещо - всеки сатанист ще си реши сам за себе си как ще постъпи.

11. Задължително ли сатанистите се занимават с магия?

Сатанистите не се занимават задължително с магия. Това е въпрос на личен избор.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
1307
неориентиран

Регистриран: 19.11.2006
Re: Отговори на често задавани въпроси
    #1546056 - 09.12.2006 20:28 [Re: tanariil]

Нещо не ми стана ясно относно 9 въпрос.След като сатанистите нямат своя библия,тогава какво е Сатанинската библия на Ла Вей?

Нещото, което вие в нощта
Фантом

Регистриран: 21.02.2004
    #1546922 - 10.12.2006 17:59 [Re: tanariil]

Цитат:

Здравей, tanariil

Сигурен съм, че тези въпроси вече са били разисквани надълго и нашироко, но ще се радвам ако разясниш малко по-подробно 11 точка. Лично за мен е особено интересно какво разбирате под "магия". Платон е казал, че "магията се съдържа в поклонението пред боговете и се достига благодарение на това поклонение". След разграничението, което направи между сатанисти и дяволопоклонници е ясно, че при вас за "поклонничество" не може да става и дума. Тогава каква е квинтесенцията на магията?

--------------------
Fire Walk with Me

ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #1547907 - 11.12.2006 12:50 [Re: 1307]

Цитат:

След като сатанистите нямат своя библия,тогава какво е Сатанинската библия на Ла Вей?

Нещо като самия Ла Вей - каквото и да е, но не и сатанистко. Ла Вей сам по себе си е един мошеник и плагиат. Същото представлява и "библията" му. Може да се разглежда като занимателна книжка, писана единствено за пари.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

ЦецоМодератор
ПИЧ

#1547916 - 11.12.2006 13:05 [Re: Нещото, което вие в нощта]

Не съм сигурен кога точно Тан ще може да ти отговори, затова ще се опитам да го направя аз. А тя ще си каже мнението по-късно.

Няма категорично и еднозначно определение за магия. Най-точно е може би твърдението, че магията представлява вид енергийно въздействие. Но всеки може да си влага каквото иска като смисъл в този термин. И все ще е до някъде вярно. В думите на Платон също има истина. Самата вяра в богове е вид омагьосване. Но и той не твърди, че вярата в боговете и поклонението пред богове е единствения начин за достигане на магията. А може би е искал да каже, че чрез поклонението вярващите се самоомагьосват (автомагия)...
Освен това доста разтегливо е и самото понятие "богове". И тук не може да става сравнение с дяволопоклонничеството, защото дяволът е продукт на точно определена религия и като такъв има пряка връзка със самата религия.

--------------------

Моралес Питман
лейбърист

Регистриран: 28.04.2007
От: Liverpool
    #1974309 - 09.12.2007 13:30 [Re: tanariil]

Никъде не зърнах отговор на един,вълнуващ според мен въпрос,но то това е сигурно,защото не е задаван достатъчно често.
Надявам се на чудо в този сравнително рядък случай,което ще рече,че бих остнал доволен от някакъв сравнително смислен отговор:
Щом като Шатанижма е толко благослонен към личния избор, и необременен с правила и забрани,как да интерретирам аз,като един свободолюбив избирател,петата по ред тема,боцната най-отгоре в раздела?

--------------------
И помни,надарени ми приятелю,че по улиците на Рим,просят само Микеланджеловци...

Редактирано от Лубрикант Лубрикантов (09.12.2007 13:31)

ЦецоМодератор
ПИЧ

#1974527 - 09.12.2007 18:30 [Re: Моралес Питман]

Коя е петата по ред тема, боцната отгоре?

--------------------

Моралес Питман
лейбърист

#1975052 - 10.12.2007 10:54 [Re: Цецо]

Цитат:

Коя е петата по ред тема, боцната отгоре?

ЕТО ,бе Цека! ТАЗИ тема имах в пред вид.
А сега мога ли да се надявам на отогвор?

--------------------
И помни,надарени ми приятелю,че по улиците на Рим,просят само Микеланджеловци...

Редактирано от Забележко Забелязков (10.12.2007 10:55)

ЦецоМодератор
ПИЧ

#1975107 - 10.12.2007 11:54 [Re: Моралес Питман]

Това не е петата, а четвъртата. Забодените теми са общо четири. Най-горното е съобщение, което е поставено от администраторите и може да бъде свалено пак от тях. Това по отношение на броенето.

Цитат:

бих остнал доволен от някакъв сравнително смислен отговор:
Щом като Шатанижма е толко благослонен към личния избор, и необременен с правила и забрани,как да интерретирам аз,като един свободолюбив избирател,петата по ред тема,боцната най-отгоре в раздела?

Първо би трябвало да зададеш сравнително смислен въпрос и тогава да очакваш сравнително смислен отговор. Питаш как да интерпретираш нещо? Ами ти си решаваш.
Въпросната тема касае единствено културното държане на обществено място. Знаеш ли какво значи това? Необременеността на сатанизма с правила и забрани не изключва общориетите норми на поведение и не толерира просташко държане. Иначе казано, да не се бърка свобода със слободия.
Достатъчно смислен ли беше отговорът?

--------------------

Моралес Питман
лейбърист

#1975140 - 10.12.2007 12:37 [Re: Цецо]

Цитат:

Достатъчно смислен ли беше отговорът?

Всъщност не и ще ти кажа защо.

Аз не случайно отправих питането си в точно тая тема,а не в другата - за "Произход и същност",боцната от Легиона в някакъв чисто фактически дух.
Тук са зададени въпроси,които,като оставим настрана факта,че са доста удобни за течението Сатанизъм или каквото е той там,отговорите на тези въпроси изглеждат като някакъв вид концептуално обяснение на Сатанизма.Може и да съм глупав,признавам си,че е възможно,ала ми е трудно да си обясня противоречието,което се получава между идеята за личен избор,свободно тълкуване и някакви определени параметри,зададени отгоре на всичко под формата на правила.
Т.е. темата внушава,че Сатанизма не е нормативно-описан и принципно подлежи на тотални интерпретации от личността и свободната И воля.В същото време обаче,една друга тема,отнема в огромна степен възможността на личността и свободната И воля,да интерпретира Сатанизма както и се иска.
Хубава работа,ама малко странна.

Понеже ме упрекваш,че първия ми въпрос не е достатъчно смислен,перефразирам го,та дано вече добие смисъл:
Не ти ли се струва абсурдно,понятията "свободна воля" и "правила" да се съюзяват толкова безпринципно с цел да се даде обяснение на нещо,което всъщност... няма как да бъде обяснено,защото представя само себе си като опонент на ограниченията..?Надявам се е излишно да подчертавам,че установяването на някакъв формат* си е чисто ограничение.

*Сатнизма си има формат,нали?Ако няма - на каква база отговаряте на въпроси,които касаят същността му?

П.П.Ще пусна нова тема да не пълним тази.

--------------------

ЦецоМодератор
ПИЧ

#1975182 - 10.12.2007 13:16 [Re: Моралес Питман]

Цитат:

Не ти ли се струва абсурдно,понятията "свободна воля" и "правила" да се съюзяват толкова безпринципно

Не. Ако беше прочел по-внимателно предния ми постинг, щеше да разбереш защо. Ама ще се пробвам пак. Форумът е обществено място, тоест място, където се събират много хора. И като такова, би следвало да се спазват определени норми на благоприличие. Когато си сам, можеш да си изразяваш свободната воля колкото искаш. Но когато това изразяване е в обкръжението на други хора се налага съобразяване. Не забравяй, че отсрещната страна също може да има свободна воля

Цитат:

Надявам се е излишно да подчертавам,че установяването на някакъв формат* си е чисто ограничение.

*Сатнизма си има формат,нали?

Какво разбираш под формат и установяването на такъв?

--------------------

Legion_666_
Нерегистриран

#1975535 - 10.12.2007 17:40 [Re: Моралес Питман]

Дефинирането на понятието за "воля" така, както е прието в науката (която тук е на почит, както си забелязал) гласи:

Волята е способност човек съзнателно да контролира дейността си, да я управлява активно, като я подчинява на съзнателно поставена цел.

Свободата е до там, до където са осигурени взаимоотношенията с другите. Свободията е потъпкването на правата на другите, гарантирани от най-общите социални неписани закони.

Да. Това е тема, указваща какви са условията за писане тук. Те са приети от пишещите тук по онова време чрез гласуване, до колкото си спомням. Приети са почти единодушно като израз на нашата воля, изразена като съзнателен контрол на дейността ни, на поведението ни. Свободата идва от приемането за ценност тук на уважението между пишещите. С това ние, тогава писалите тук, които и сега сме в по-голямата си част тук пишещи, дадохме конкретна изява на своята свободна воля.

Какъв формат да си има сатанизма? А4? А3? А2? Или?

Моралес Питман
лейбърист

#1975581 - 10.12.2007 18:12 [Re: ]

Цитат:

Не бе,Легионес...Бетакам ако предпочиташ или Ви Ейч Ес...
Значи,разбирам защо се занасяте с думите ми,ама също така разбирам и друго - защо не ви изнася да тълкувате логично понятията с които си играя словестно.То може и да е нескопосана тая игра,ама отвори един тълковен речник,прочети как е обозначен термина "формат" и след това се опитай да прецениш дали съм го подпъхнал в текста само за красноречие или всъщност с някаква определена цел.
Аз питам кви са границите на компромиси,дето са прилични за един сатанист...Питам,щото виждам,че изневерявате на основната идея в Сатанизма - свободата...

--------------------

ЦецоМодератор
ПИЧ

#1975587 - 10.12.2007 18:15 [Re: Моралес Питман]

Цитат:

Питам,щото виждам,че изневерявате на основната идея в Сатанизма - свободата...

Какво разбираш под "свобода"?

--------------------

Legion_666_
Нерегистриран

#1975601 - 10.12.2007 18:24 [Re: Моралес Питман]

Цитат:

Цитат:

Не бе,Легионес...Бетакам ако предпочиташ или Ви Ейч Ес...
Значи,разбирам защо се занасяте с думите ми,ама също така разбирам и друго - защо не ви изнася да тълкувате логично понятията с които си играя словестно.То може и да е нескопосана тая игра,ама отвори един тълковен речник,прочети как е обозначен термина "формат" и след това се опитай да прецениш дали съм го подпъхнал в текста само за красноречие или всъщност с някаква определена цел.
Аз питам кви са границите на компромиси,дето са прилични за един сатанист...Питам,щото виждам,че изневерявате на основната идея в Сатанизма - свободата...

НЛП-ер се изгубил в пустинята. Дълго време вървял, съвсем блед и слаб бил станал. По едно време гледа в пясъка някаква бутилка, наполовина стърчаща от пясъка. Веднага я изважда и я отваря. Отвътре обаче вместо вода излита някакъв си джин. Този джин, както се полага на джиновете, се покланя с думите: "Господарю мой...". НЛП-ът от щастие изперкал и пита:

- Ама ти наистина ли си джин?
- Да, джин съм.
- Значи можеш да ми изпълниш някакво желание?
- Мога разбира се.
- Аз искам да си отида у дома.
- Ами добре. Да тръгваме тогава.
- Абе ти май не ме разбра! Аз искам това да стане бързо!
- Няма проблем, ще потичаме.

(или колко е важно правилно да се формулират желанията)

Сега пробвай правилно да формулираш въпросите си, че да не се чувстваш като НЛП-ера в присъствието на джин. Избягвай да си играеш словесно. Какво точно не ти е ясно?

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #1977069 - 11.12.2007 23:41 [Re: Моралес Питман]

"своботата, "Санчо", е осъзната необходимост", както е казал ..който го е казал, демек осъзнаваш необходимостта от съществуване на някакви правила за движение във форумАт, заради риска от сблъсъци и потрошени самолюбия, и после имаш абсолютната свобода да ги спазваш, заобикаляш, тълкуваш, разтегляш, изпитваш на опън или натиск, да не забравяме изключенията също , или въобще да ги игнорираш, като си носиш последствията от действията , разбира се
къде е противоречието, че не разбрах

Моралес Питман
лейбърист

#1977115 - 12.12.2007 01:57 [Re: Си Ди]

Цитат:

"своботата, "Санчо", е осъзната необходимост", както е казал ..който го е казал, демек осъзнаваш необходимостта от съществуване на някакви правила за движение във форумАт, заради риска от сблъсъци и потрошени самолюбия, и после имаш абсолютната свобода да ги спазваш, заобикаляш, тълкуваш, разтегляш, изпитваш на опън или натиск, да не забравяме изключенията също , или въобще да ги игнорираш, като си носиш последствията от действията , разбира се
къде е противоречието, че не разбрах

Противоречието,доня Кихота е там,че всичко така прилежно описано от теб е ясно по дефолт дори и за плужеците...Те нямат нужда от Сатанизъм,щото им е по-лесно според природните закони да живеят без него.Да,ама по едно време се появява Сатанизма и възползвайки се от слабостта на индивида да му бъдат втълпявани разни неща,чрез интелектуални и духовни внушения,опитва се да се намъкне в кратуната човешка по старата изпитана схема,съветвайки какво е полезно и какво вредно; кво може и кво не...какво е позволено и какво забранено.После,същото тва чудо - Сатанизма,съчинява един куп безмислени оправдания с идеята да се представи като някакъв вид революция на мисълта и алтернатива на вече изградените принципи за вяра.Сатанизма обаче не мирясва току-така.Той се вижда победен през хилядолетията,защото по същите тея житейски закони,които недалновидно пропагандира няма кво да предложи на човечеството и изгаря от завист към религиите,дето са натрупали и персонал и клиентела.По едно време Сатанизма съвсем се объркава и почва да дава "предизборни" обещания за свобода,дето не е в състояние да изпълни...
Е,Долсинея дел Тобосо!Не виждаш ли тука противоречия?!

--------------------

Си Ди
гаргойл

#1977201 - 12.12.2007 08:46 [Re: Моралес Питман]

ми да де - тук да не пишат само сатанисти - и плужеци се намират даже, дори да не си те вярва

хм, сатанизма не е вяра, не е алтернатива, не е революция, и хич, ама хич не си търси поддръжници - но пък се намират разни индивиди, дето току се опитат да ти дадат акъл, и то далеч не възпитано
къде е противоречието, пак питам
правилата са просто един светофар на оживено /особено преди/ кръстовище

а иначе - това си е лично твое мнение- имаш си пълното право на него
както забелязвам, никой не ти пречи да го споделяш, да си го къташ, да си го развиваш, не ти пречи да мислиш, не те обявява за еретик, да речем, не смята, че си нещо смахнат човек и т.н.
това е

Моралес Питман
лейбърист

#1977380 - 12.12.2007 11:54 [Re: Си Ди]

Цитат:

ми да де - тук да не пишат само сатанисти - и плужеци се намират даже, дори да не си те вярва

хм, сатанизма не е вяра, не е алтернатива, не е революция, и хич, ама хич не си търси поддръжници - но пък се намират разни индивиди, дето току се опитат да ти дадат акъл, и то далеч не възпитано
къде е противоречието, пак питам
правилата са просто един светофар на оживено /особено преди/ кръстовище

а иначе - това си е лично твое мнение- имаш си пълното право на него
както забелязвам, никой не ти пречи да го споделяш, да си го къташ, да си го развиваш, не ти пречи да мислиш, не те обявява за еретик, да речем, не смята, че си нещо смахнат човек и т.н.
това е

Противоречието се разиграва пред очите ти изразено в малкия ни разговор...т.е. този разговор е последствие от това противоречие.
Аз имам изградена представа за Сатанизма,според която представа,Сатанизма прповядва свобода за личността.До тука предполагам,че възражения няма,нали?Само че,аз не разбирам каква е тая свобода,обвързана толкова тясно с правилата и най-важното - не разбирам защо,ако това е действително свободата,то тя има нужда въобще да бъде коментирана,поради простата причина,че според мен въпросната форма на лична свобода,напрактика е присъща за всички и всичко.Така например - християнина проявява свободната си воля,като решава да служи на Бог,позьора Сатанист пролива кръв,изпълнява ритуали и прочее нелицеприятни действия и т.н.Всичко това се случва по основното првило залегнало в идеята за Сатанизма - т.нар. условно правило за лична свобода...или бъркам?
А сега си представи,че аз съм последовател на Ла Вей.Просто си представи,че е така...Изведнъж влизам тук и попадам на хули и нападки,които целят да ме изкарат несъстоятелен Сатанист, и междувпрочем по никакъв начин не отговарят на същите тези критерии за възпитание,зачекнати в темата с правилата.Нали точно ти повдигна въпроса за възпитанието?Да,сякаш беше тъкмо ти...Тва не е ли противоречие?Да обаче това е малкото противоречие,а голямото го шриховах само за малко по-горе,а сега ще се опитам да го доизкусоря.
ОСновното противоречие в Сатанизма е плод на неяснотите в тезите му.Като говорим за нещо,каквото и да е то ние трябва предварително да сме запознати със спецификата на това нещо.Ето,сега например ние с теб коментираме свободата и всеки си я моделира според интерпретациите на личните си принципи.Това се случва и ние започваме да водим диалог,в който макар никой от нас да няма сериозни изгледи за успех и двамата представяме тезите си,претендирайки същевременно за достоверност.Цялата тази хипотетична ситуация,сетне еволюира до степен,в която ние с теб нагазваме в някви дълбоки философски води,където риска да си строшим главите е просто огромен.Въпреки това,бавно постепенно и полечка напредваме като в крайна сметка сме обречени да стигнем до основата на нещата и тогава ще се получи сблъсък на два противостоящи си принципа - моят,че достоверния Сатанизъм е тъкмо този,проповядван от Ла Вей и твоят,че това не е вярно.Обаче ти си много убедителна и аз се съгласявам по едно време с теб...Е,къде остава личния ми избор?В смисъл аз правя някакъв избор,но под силата на внушенията* ти.Доколко е личен той?Ние много лесно бихме могли да кажем без всякакво съмнение - много е личен тоя избор,но тогава ще създадем още по-голямо противоречие в Сатанизма.
Сатанизма се бори срещу религиозните доктрини или по-точно срещу несъстоятелността им.Сатанизма обяснява колко кофти работа е религията,колко лицемерие и лъжа се съдържа в концепциите И,в йерархическите И структури,в посланията И към човека и тъй нататък.Да обаче,борейки се срещу нещо,което личността е възприела,правейки личния си избор независимо как е станало това(*върни се на звездичката)Сатанизма не си ли противоречи сам при това фундаментално?!

Вс мисъл...виждаш ли колко много противоречия можем да извлечем като екстракт от една материя,дето не е съвсем конкретна,а същевременно съществува именно на базата на конкретността,афиширайки се на всичкото отгоре като последна инстанция по всички въпроси.

Редактирано от Блицкригшоп (12.12.2007 11:58)

Си Ди
гаргойл

#1977704 - 12.12.2007 16:38 [Re: Моралес Питман]

ама аз нямам никакво намерение да те убеждавам в нищо
и къде отиват всичките разсъждения

там е работата, че ако не ме питат нещо специално в смисъл какво мисля по даден въпрос, въобще няма и да стане на въпрос какви са ми личните убеждения
в този смисъл може да защитавам дадена теза ( като дори не е необходимо да я споделям изцяло, ако , разбира се, сметна за необходимо или в интерес на дискусията)
не убеждавам, не пропагандирам, не агитирам, не търся последователи и т.н.
не съм забелязала и да се толерира такова поведение тук поне

евентуално във форума мога да намеря съмишленици по даден интересуващ ме въпрос в момента и това е
нямам проблем нито с религиите (интересна ми е темата като развитие, послания, преливане, исторически обвързаности и т.н.), нито с вярващи, изповядващи определена (или неопределена) религия - уважам ги, както и правото им сами да избират убежденията си
но! имам доста против, когато се опитват да ме изкарат луда калинка, да ограничат по някакъв начин правото ми на свой собствен мироглед или да дават негативни или въобще оценки и квалификации на база някакви лични представи за нещата

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Моралес Питман
лейбърист

#1977770 - 12.12.2007 17:22 [Re: Си Ди]

Цитат:

ама аз нямам никакво намерение да те убеждавам в нищо
и къде отиват всичките разсъждения

Предполагам,че според теб мястото им е в боклука,но се надявам,че не си побързала да ги пратиш там.Не че нещо кой знае кво ще стане,ама хич да не е се потрудих иии...абе прай квот знаеш.
Искам обаче нещо друго да кажа.Тука не става въпрос за мене и тебе.Говорим си принципно и темата е Сатанизма.Останалото няма да го повтарям пак.Просто ще ми дойде твърде много.

там е работата, че ако не ме питат нещо специално в смисъл какво мисля по даден въпрос, въобще няма и да стане на въпрос какви са ми личните убеждения
в този смисъл може да защитавам дадена теза ( като дори не е необходимо да я споделям изцяло, ако , разбира се, сметна за необходимо или в интерес на дискусията)
не убеждавам, не пропагандирам, не агитирам, не търся последователи и т.н.
не съм забелязала и да се толерира такова поведение тук поне

евентуално във форума мога да намеря съмишленици по даден интересуващ ме въпрос в момента и това е
нямам проблем нито с религиите (интересна ми е темата като развитие, послания, преливане, исторически обвързаности и т.н.), нито с вярващи, изповядващи определена (или неопределена) религия - уважам ги, както и правото им сами да избират убежденията си
но! имам доста против, когато се опитват да ме изкарат луда калинка, да ограничат по някакъв начин правото ми на свой собствен мироглед или да дават негативни или въобще оценки и квалификации на база някакви лични представи за нещата

Ок,щом са такива възгледите,радвам се за теб...Да се радвам ли?!Не знам...мисля да се порадвам.Ама не разбрах само едно - трябва ли да припозная себе си като човека,който се опитва да те изкара "луда калинка" и тъй нататък,или любезно ще оставиш това решение на мен и личната ми воля?

П.П.Не обичам да пълня такива теми с пояснения,ама какво да се прави - наложи се.
П.П.П.Болднах си отговора между твойте редове направо,щото така ми е по-лсено.Дано не го изтълкуваш погрешно...пак.

--------------------

Си Ди
гаргойл

#1977988 - 12.12.2007 21:48 [Re: Моралес Питман]

Цитат:

Предполагам,че според теб мястото им е в боклука,но ..
.Говорим си принципно и темата е Сатанизма.Останалото няма да го повтарям пак.Просто ще ми дойде твърде много.

не го повтаряй, и не- няма да го хвърлям в кошчето, просто смятам, че понякога от дърветата не виждаме гората или обратното беше - т.е. често сме склонни да виждаме проблеми там където ги няма, или пък щом ги няма - защо да не ги и създаден изкуствено - ми така де

Цитат:

Ама не разбрах само едно - трябва ли да припозная себе си като човека,който се опитва да те изкара "луда калинка" и тъй нататък,

определено НЕ
говоря по принцип - какво би ме накарало да се "бия" - и пак не е сигурно, че ще го направя

ЦецоМодератор
ПИЧ

#1978284 - 13.12.2007 09:58 [Re: Си Ди]

Цитат:

понякога от дърветата не виждаме гората

От един виц:
"Ква природа уе, аз от теа дравета нищо не моа да вида!"

--------------------

chuchupei
неориентиран

Регистриран: 23.04.2007
От: харманли
    #2014219 - 25.01.2008 09:58 [Re: tanariil]

Цитат:

1. Сатанизмът религия ли е или не е и има ли нещо общо с християнството?

Сатанизмът не е религия и няма нищо общо с християнството. В него липсват и много неща, характерни за религиите въобще и най-вече липсва вярата във висши сили, стоящи над хората. Сатанистите не се кланят на Сатаната. Поради това и в сатанинската доктрина не се включват разни истории, свързани със Сатаната и християнския Бог.
Сатанизмът е индивидуалистичен мироглед. Не случайно се говори, че всеки сатанист има собствен сатанизъм. И действително всеки сатанист си формира свое собствено разбиране за сатанизма.
Сходствата във възгледите на сатанистите са онова нещо, образуващо единно светоусещане- сатанизъм.

2. А какви са тогава тези, които се кланят на Сатаната?

Правилно е такива хора да бъдат наричани дяволопоклонници, макар че те себе си наричат сатанисти. Сатанизмът и дяволопоклонничеството са две различни неща. Дяволопоклонничеството е обърнато християнство и съществува заради християнството, докато сатанизмът няма нищо общо с християнството и не съществува заради него.

3. След като твърдите, че Сатаната не съществува в качеството му на паднал ангел, защо тогава употребявате неговото име?

Думата "сатана" е халдейска по своя произход, а не еврейска. Ние не употребяваме името на никакъв паднал ангел.

4. Защо тогава сатанистите не нарекът себе си просто атеисти?

Атеизъм е гръцко учение- атеос и означава в буквален превод от гръцки именно "безбожен" (а-, без; + теос- бог).
Това не е етикет, който може да бъде лепен произволно на всичко и на всеки. Този, който никога не е чувал за бог и за висши сили не може да бъде наречен атеист, защото като бъде накаран да разкаже доктрината на атеизма и същият няма да може да го направи. Какъв атеист е той тогава?
Накратко атеизмът има добре структурирани теории не само по въпроса за това, че липсват висши сили и свръхестествени явления, но и по въпросите на етиката, морала, разума, свободата и т.н., които теории са едни за атеистите и други за сатанистите.
Не се наричаме атеисти, защото имаме малко общо с атеизма и много разлики с него.
Общото на сатанизма с атеизма се заключава в това, че и двете не признават съществуването на никакви богове, на никакви висши сили над човека и на свръхестественото.
От тук нататък почват разликите.
Към днешна дата сатанизмът е доктрина, която може да включва в себе си части от всяка позната на човечеството наука и да ги пречупва в определена житейска философия, която не е нещо дадено на готово, а е нещо, което изисква най-активно да се използва интелекта на сглобяващия. Атеизмът не се вълнува от например биологическите характеристики на сетивната система на човека, а сатанизмът може да включва и това, стига даденият сатанист да пожелае да включи такава информация в своя мироглед. Основното в сатанизма е, че човек трябва да мисли самостоятелно (това в атеизма липсва).

5. Във вестниците пишат за множество случаи на убийства и престъпления, извършени от сатанисти. Тези престъпници наистина ли са сатанисти?

Подобни хора не са и не може да бъдат част от сатанизма.
Идеята, че сатанистите са самото зло е насаждана от медиите и от църквата, доколкото и двете печелят пари от това. Не винаги в такива истории има истина. Ако човек не е способен да помисли самостоятелно, а се хваща като за чиста монета на всичко, което му се пробутва - това не е признак на самостоятелно мислене.
Разбира се не може да се отрече, че светът е пълен с психопати. Някои от тях дори наричат себе си сатанисти. Но това никак не променя факта, че става въпрос именно за психопати. Както и сред християните, както и сред мюсюлманите и т.н. има крадци, убийци, фанатици, секти, така има такива и сред сатанистите... Но сатанизмът не е виновен затова, че има такива хора, както и християнството не е виновно примерно за съществуването на християнските секти, които проповядват насилие и убийства. То е все едно да се твърди, че истинският Наполеон е виновен затова, че в лудниците е пълно с Наполеоновци.

6. Защо сатанистите не обичат да излагат ясно и видно за всички своите убеждения, че да се знае повече за тях?

Сатанизмът не се стреми да бъде масово убеждение за никого. От там и рядко се случва сатанисти да разкриват мирогледа си, предпочитайки той да си остане лично достояние.

7. Защо вие сатанистите имате такава склонност към мрачния имидж?

За всеки е индивидуално.
Например осъзнаването на факта, че не живеем в свят, преливащ от любов и от справедливост оказва своето влияние върху някои сатанисти и те изразяват това, докарвайки си мрачен имидж. Други, знаейки, че всичко си има край, включително и живота, възприемат мрачния имидж като подготовка за края.
Също така и от чисто символистична гл. т. всичко неизвестно се крие някаде там в тъмното и в мрака. В сатанизма има силно подчертан стремеж да се разкрива неизвестното, да се търсят някакви истини.
Трябва да се има обаче предвид и че не всички сатанисти имат склонност към поддържане на мрачен имидж.

8. Има ли според сатанистите понятие за добро и за зло?

Не се използват понятия като "добро" и "зло", тъй като това са едни субективни и доста емоционално украсени понятия, които не могат да опишат правилно света.

9. Християните си имат библия, мюсюлманите - коран... А сатанистите имат ли си свещена книга?

Сатанистите си нямат свещена книга и не е редно да имат. В сатанизма не е прието да се следва който и да било човек и да се спазват каквито и да било канони или правила. Няма инструкции в готов вид, които да се следват. Само така може да се подсигури най-важното за един сатанист, а именно- неприкосновеността на личния му избор.

10. Как ще постъпи един сатанист, ако се докаже, че има бог?

Няма начин да се докаже, че има бог. Но ако все пак се докаже такова нещо - всеки сатанист ще си реши сам за себе си как ще постъпи.

11. Задължително ли сатанистите се занимават с магия?

Как един ненавистник ще му харесва нещо и ще има нещо общо? А ми то той си е чист егоист какво повече да кажем!.

chuchupei
неориентиран

Регистриран: 23.04.2007
От: харманли
    #2014225 - 25.01.2008 10:05 [Re: 1307]

Цитат:

Нещо не ми стана ясно относно 9 въпрос.След като сатанистите нямат своя библия,тогава какво е Сатанинската библия на Ла Вей?

Сатанинската библия е нещо по-рядко от лайна това е и Ла Вей и бръмбар геий.

Blackness
почетен член

Регистриран: 19.03.2008
    #2063563 - 19.03.2008 23:39 [Re: chuchupei]

Цитат:

Сатанинската библия е нещо по-рядко от лайна.

Добре е че има и коментари от специалисти по определени теми.

Dark_Nightmare
сянка
**

Регистриран: 11.02.2007
От: света на сънищата
    #2129864 - 15.06.2008 19:42 [Re: Blackness]

Спокойно, не се препирайте, в този форум няма сатанисти.
Има хора, които искат да са такива и/или се наричат по този начин - тяхно право е да се самоопределят за такива, каквито си искат.

Знаете ли, общувал съм с хора, които възприемат сериозни политиески доктрини като национал-социалистическата просто като мода, казват "Ние трябва да превърнем нацизма в мода".
Това са т.нар. "модерни" нацита, скинари, ултраси и т.н.

Така и по-голямата част от хората, които се самоопределят като сатанисти възприемат сатанизма като мода, "модерен" или по-просто казано комерсиален или изпедерасен "сатанизъм".

Нещата стоят по същия начин и с анархистите например.За повечето от т.нар. "анархисти", както те се самоопределят растите, скейта, висналите дънки,гребените и тениските с листо от марихуана те правят анархист.
И това са 90% от всички анархисти.

Така че никак не се учудвам от това, което се пише из форумите на ОЛ БГ."Разни хора, разнин идеали".

--------------------
Огледайте се и си задайте въпроса съвършен ли е светът.
"По плодовете им ще ги познаете" - може ли съвършеният художник да нарисува толкова несъвършена картина?

Legion_666_
Нерегистриран

#2130263 - 16.06.2008 12:54 [Re: Dark_Nightmare]

Знаеш ли, когато такива като теб се появят и почнат да се обаждат, обикновено се оказва, че са дяволопоклонници, които имат доста ограничен мироглед и познания. Това в комбинация с възраст, която рядко надвишава 25. Всъщност едното произтича от другото- незрял житейски индивид не може да притежава друго, освен малко познания, а от там и незрял мироглед.

На каква възраст е човекът, който има претенциите да лепи етикети? Ако си над 25 ще ти отговоря защо си неграмотен по въпросите на сатанизма. Ако си под 25- съжалявам, с деца не си губя времето.

Legion_666_
Нерегистриран

#2130264 - 16.06.2008 12:57 [Re: Blackness]

Макар и грубо написано, твърдението е вярно. Ла Вей не е сатанист и библията му няма как да е сатанинска.

Игор
охлюв по склона

Регистриран: 13.04.2007
    #2167208 - 06.08.2008 17:03 [Re: ]

За първи път влизам тук воден от любопитство за какво ли иде реч.Понеже не ми се занимава да чета всичката плява (защото винаги има такава) за да търся нещо стойностно (според разбиранията ми) реших да прочета най-горната тема в която и пиша в момента.Въпреки,че имам възражения (някои от които са вече изказани писмено от други потребители тук) срешу част от първия пост ми хареса стилът на писане.Респектирам се от благото отношение подплътено с къси и точни отговори.Но не можах да намеря отговор на най-основният въпрос за непросветен човек като мен - какво е сатанизъм?Защото ми се струва,че първоначално зададените въпроси с отговори са така подбрани,че все едно се подразбира от всички какво е сатанизъм.Много общо ми се струва твърдението,че всеки има индивидуален сатанизъм (или поне аз така разбрах).Може ли някой да ми отговори късо и ясно какво представлява сатанизма?

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2167798 - 07.08.2008 10:17 [Re: Игор]

Цитат:

Може ли някой да ми отговори късо и ясно какво представлява сатанизма?

Може. Но вероятно пак няма да разбереш. Поради причината, че е индивидуален.
Може би на кратичко и обобщаващо в голяма степен - неприемане на всякакви религи и всичко религиозно, насаждано от тях. (Има и неща, които приемаме. Например 10-те житейски мъдрости, които неизвестно защо са представени като божи ЗАПОВЕДИ.)

Цитат:

имам възражения (някои от които са вече изказани писмено от други потребители тук)

Нормално е. Ние и не очакваме всички да ни приемат с овации.

Цитат:

Понеже не ми се занимава да чета всичката плява (защото винаги има такава) за да търся нещо стойностно (според разбиранията ми) реших да прочета най-горната тема

Добър избор. За съжаление, винаги има и плява. Понякога дори не е за съжаление - правим си веселото, пък то става чрез чат. Наистина всеки си има собствени критерии за стойностно (това е и една от причините за индивидуалността в сатанизма - никой не налага на никого собствените си критерии). Но често се налага да се прерови голямо количество плява, за да се намери зърното...

Е, добре дошъл! Докато намираме въпросите ти за смислени, ще ти отговаряме до колкото можем

--------------------

Игор
охлюв по склона

#2168221 - 07.08.2008 21:29 [Re: Цецо]

За да се отречеш от нещо би трябвало да си запознат със същността му.Интересно до колко самоопределящият се за сатанист е запознат с религиите.И изобщо дали има такава вътрешна потребност.Защото отричането от непознатото доста като бива заклеймявано като "безсмислено" напомня на времената на Инквизацията и кладите.

Тъй като ми отговаряш конкретно ти (добре заварил впрочем) ще задам следващият си въпрос към теб.Какво отношение имаш към шинтоизмът или будизмът (макар,че последното има характер и на философско учение)?Това са доста толерантни вероучения подтикващи към вътрешен контрол и самоосъвършенстване.

Предполагам,че "сатанизъм" е събирателно наименование на различните принципно-философски направления не признаващи другите такива,но защо всичко е обединено около думата "сатана"?Някаква алюзия с "алтернатива на Бог"?

З.Г.Тилилейски
заядлив
**

Регистриран: 20.03.2007
От: нашта си маала
    #2168321 - 07.08.2008 23:50 [Re: Моралес Питман]

Цитат:

Аз имам изградена представа за Сатанизма,според която представа,Сатанизма прповядва свобода за личността.До тука предполагам,че възражения няма,нали?Само че,аз не разбирам каква е тая свобода,обвързана толкова тясно с правилата и най-важното - не разбирам защо,ако това е действително свободата,то тя има нужда въобще да бъде коментирана,поради простата причина,че според мен въпросната форма на лична свобода,напрактика е присъща за всички и всичко

Сссссссссссставашшшшшшш досссссссссссаден. Беше ти намекнато,че другите личноссссссссти сссссъщо имат ссссссвобода. А, някои, и цепеници... Та, помисссли сссси, доколко да сссссе ссссссвободиссссссвашшшшшш...

--------------------
Щом е механизъм - че се стрОши !

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2168580 - 08.08.2008 12:01 [Re: Игор]

Цитат:

За да се отречеш от нещо би трябвало да си запознат със същността му.Интересно до колко самоопределящият се за сатанист е запознат с религиите.

Определено. Някои от нас дори сме чели и билията...

Цитат:

Какво отношение имаш към шинтоизмът или будизмът (макар,че последното има характер и на философско учение)?Това са доста толерантни вероучения подтикващи към вътрешен контрол и самоосъвършенстване.

Същността на религиите като цяло е да поставят под някаква зависимост народа. Страхът от всемогъщото неизвесно е доста силен мотив за подчинение.
Една от целите на религиите в древността е била налагане на съответен начин на живот, гарантиращ оцеляването на вида. Кратки примерчета - "Не прелюбодействай!" е изречено с цел ограничаване на безразборните полови контакти, което като резултат би трябвало да ограничи разпространението на болестите, предавани по полов път. Сифилисът не е като настинката. Забраната от Аллах мюсюлнамите да ядат свинско е породена от факта, че при специфичните климатични условия, при които живеят тези народи (и липсата на хладилна техника в ония времена) свинската мазнина много бързо се разлага и става отровна. Овчата и говеждата не се разлагат. Подобни са и причините, поради които кравата е свещено животно в Индия - вероятно древна разновидност на болестта "луда крава". И все разни такива.
Вече в относителното съвремие, когато човекът напредва в развитието си, се оказва, че религиите могат да бъдат и доста доходен бизнес...

Цитат:

Предполагам,че "сатанизъм" е събирателно наименование на различните принципно-философски направления не признаващи другите такива,но защо всичко е обединено около думата "сатана"?Някаква алюзия с "алтернатива на Бог"?

Не, никаква алтернатива. Прочети темата за историята и основоположниците на сатанизма.

--------------------

Игор
охлюв по склона

#2168644 - 08.08.2008 13:32 [Re: Цецо]

Когато вчера отворих форумът и реших да прочета за "често задаваните въпроси" не си направих елементарното усилие да прочета темата за "основоположниците" която преди малко прочетох.За Вавилон съм чел много преди години от разни преведени на български енциклопедии.Повечето от нещата които се споменяват ми бяха познати,но относно бог Син за първи път научавах.Ако трябва да синтезирам целият текст то предполагам,че общоприетото мнение относно това,че сатанизмът е нещо лошо почива върху обществена пропаганда,невежество и образът създаван от някои себенаричащи се сатанисти стремящи се към внимание.

Вавилонците са били голяма работа казано по простичко.Жалко че не е останало достатъчно информация относно съществуването им.На много места съм чел или слушал съмнения относно това,че може би са били много по-напред от нас сега в редица отношения.

За съжаление обаче винаги когато има думичката превод имам едно наум.Винаги имам съмнения относно преводите.Т

Понеже не съм сигурен колко и какви точно са отделните течения обединявани в това общо понятие "сатанизъм" не знам дали следващият ми въпрос няма да е малко объркан - има ли някаде морално-етичен кодекс?

Ако предположим,че в някакво утопично бъдеще сатанизмът измести необходимостта от религии и всеки се обърне към индивидуализъм и логическо обяснение на заобикалящият и изпъляващият го свят,то най-логично ми звучи ново разделение на хората по сходство на индивидуалните възгледи и възприятия.Поне аз считам,че индивидуализмът е пропорция в белезите на разумния човек (цели,ценностна система,вярвания,действия и прочие).И така отново ще изчезне това понятие индивидуализъм заменено от "хора споделящи общи възгледи,интереси и поведение".Дали това е възможно или сатанизма ще си остана в сянката на Луната и underground-а.

Believer
рекордьор

Регистриран: 05.10.2005
От: UK
    #2168786 - 08.08.2008 17:56 [Re: Цецо]

Цитат:

Забраната от Аллах мюсюлнамите да ядат свинско е породена от факта, че при специфичните климатични условия, при които живеят тези народи (и липсата на хладилна техника в ония времена) свинската мазнина много бързо се разлага и става отровна.

Може и да е причина ,но едва ли е единствената.Както дискутирахме преди време,установено е ,че ензимите на малко прасенце са аналогични на човешките
Цитат:

Не, никаква алтернатива. Прочети темата за историята и основоположниците на сатанизма.

Как да не е? За сатанистите Satan e божествен ,нали?

--------------------
Истината е за всички!

Редактирано от Believer (08.08.2008 18:26)

Believer
рекордьор

#2168805 - 08.08.2008 18:28 [Re: Игор]

Цитат:

има ли някаде морално-етичен кодекс?

Какъв е смисълът да си сатанист ,ако имаш морално етичен -кодекс?

--------------------
Истината е за всички!

Игор
охлюв по склона

#2168821 - 08.08.2008 18:58 [Re: Believer]

От това което четох разбирам,че сатанизмът има нещо сходно с християнството - това са събирателни понятия.И така ако в православието се отдава най-голямо значение на саможертвата на най-известния незаконороден дърводелец,а в католицизмът - на личността на неговата майка,то и в сатанизмът си имало течения,някои издигащи в култ разни тъмни и рогати субекти,докато други вярват,че всичко зависи от тях самите.Отделно в историята се разказва,че понятието "сатана" е разтегливо като ябланишки локум.

А въпроса ми за това дали има някакви писани или неписани принципи за поведение в сатанизмът (визирам тези две разновидности "път на лявата ръка" & "път на дясната ръка") защото иначе ми изглежда като не като някаква философия,а по-скоро някакво съмнение,любознателност и фаустовски дух.

Believer
рекордьор

#2168972 - 08.08.2008 23:10 [Re: Игор]

Цитат:

От това което четох разбирам,че сатанизмът има нещо сходно с християнството - това са събирателни понятия

Няма как да нямат общо идеята е вечна -за борбата между доброто и злото.
Цитат:

саможертвата на най-известния незаконороден дърводелец,а в католицизмът - на личността на неговата майка,

Разликите между католицизма и православието са доста,но уверявам ви Библията е книга на мъдростта даже и да не си религиозен си струва да се прочете.
Цитат:

А въпроса ми за това дали има някакви писани или неписани принципи за поведение в сатанизмът

Няма какда се дадат така широкофорумно,защото тук става дума за окултни понятия.Сигурно вече сте потърсили и други източници на информация.

--------------------
Истината е за всички!

Игор
охлюв по склона

#2169152 - 09.08.2008 11:25 [Re: Believer]

За съжаление повечето източници на информация за сатанизмът на които съм попадал в интернет ми се струват откровенно инфантилни и несериозни.А тук имам усещането,че човек вече трябва да е запознат с материята за да пише,тъй като преобладават фрази като "твърде е сложно","много обширно","индивидуално за всеки".Направих си труда да прочета няколко от миналите мнения и видях доста объркани хора,които са писали преди мен тук.

Едно от нещата които ми беше интересно да разбера е дали наистина има някаква конфронтация м/у сатанизъм и другите религии.Оставам с впечетлението,че само радикалните проявления проявяват агресия спрямо другите учения.Тези които са избрали пътищата на лявата или дясната ръка са с една идея по-практични.

За сега предполагам,че има само една разлика между мен и Легион или Цецо.Те сигурно са по запознати с културата на Вавилон.Сигурно именно в това се корени смисъла на понятието сатанист - прилагането на забравени обичаи или възприемането на древни принципи като лични такива.Защото иначе и тримата сме хора с буден ум,които се опитват да разберат нещата до колкото е възможно преди да ги наричат с имена.Но аз никога не съм се възприемал за сатанист,а те предполагам че малко или много са такива.

Радвам се,че водим спокоен и циливизован диалог.Интересно ми е да науча повече за същността,но тъй като в морето от информация наречено интернет не можеш да бъдеш сигурен за историческата достоверност исках да започна от тук,където се предполага,че хората са по-навътре от мен в тази материя.

Значи до този момент всичко се свежда до окултизъм и свободна воля.Второто си мисля,че го притежавам,значи остава да разбера от къде имате достъп до културата на Вавилон?

Редактирано от Швейк (09.08.2008 11:27)

Legion_666_
Нерегистриран

#2169211 - 09.08.2008 12:52 [Re: Believer]

Цитат:

За сатанистите Satan e божествен ,нали?

Ей, трябва да пиша на двама-трима познати с този ник, да ги информирам, да знаят, че са божествени... Или да не им пиша, може пък вече да го знаят, а...

Legion_666_
Нерегистриран

#2169237 - 09.08.2008 13:12 [Re: Игор]

Цитат:

Понеже не съм сигурен колко и какви точно са отделните течения обединявани в това общо понятие "сатанизъм" не знам дали следващият ми въпрос няма да е малко объркан - има ли някаде морално-етичен кодекс?

Доста е объркан въпросът ти. Сатанизмът не е система от предварително зададени преди няколко хилядолетия морално-етични ограничения (за разлика от религиите). Което не означава, че един средностатистически сатанист веднага ще се юрне да нарушава законите на държавата, в която живее.

Т.е. липсата на морално-етични ограничения, измисляни от сатанисти, живяли в древността, не отменя задължението към държавата за спазване на действащите в нея през настоящия момент закони.

---------------------

Цитат:

Ако предположим,че в някакво утопично бъдеще сатанизмът измести необходимостта от религии и всеки се обърне към индивидуализъм и логическо обяснение на заобикалящият и изпъляващият го свят,то най-логично ми звучи ново разделение на хората по сходство на индивидуалните възгледи и възприятия.Поне аз считам,че индивидуализмът е пропорция в белезите на разумния човек (цели,ценностна система,вярвания,действия и прочие).И така отново ще изчезне това понятие индивидуализъм заменено от "хора споделящи общи възгледи,интереси и поведение".Дали това е възможно или сатанизма ще си остана в сянката на Луната и underground-а.

Ако ще сме в утопия, възможно е всичко, което си представим. Но реалността обикновено няма общо с утопиите.

Игор
охлюв по склона

#2169264 - 09.08.2008 13:54 [Re: ]

Добре.Тъй като отново ти ми отговаряш,ще конкретизирам следващите три въпроси към теб.

1.Ти сатанист ли си?Ако си такъв към кое деление спадаш - лява ръка,дясна ръка,Ла Вей или някое друго за което още не съм разбрал че съществува?

2.Кое те кара да се чувстваш и възприемаш като сатанист (ако отговора на горния въпрос е бил положителен)?

3.Имаш ли досег до културата на Вавилон,която ако съм разбрал правилно трябва да е отправната точка и начало на всички съмнения и въпроси?Ако имаш такъв в каква се изразява той - четеш историческа литература,гледаш Дискавъри,знам ли какво още.

Редактирано от Швейк (09.08.2008 13:55)

Believer
рекордьор

#2169275 - 09.08.2008 14:02 [Re: Игор]

Цитат:

1. The structure of the Church
High Priest & High Priestess
Council of Nine
Order of the Trapezoid
Priesthood of Mendes
Registered Members, Active Members and Agents
2. Timeline: Some major events
3. Satanic Community & Church of Satan Membership

Има сатаниниска църква и щом говорите за ляв и десен път значи сте запознат с тази информация.Не мисля,че сатанизма може да се разглежда откъснато от официалните религии и да търсим источника само в древната история на Вавилон.
Дайте някои линкове за Вавилон и сатанизма във Вавилон,ако знаете такива.

--------------------
Истината е за всички!

Believer
рекордьор

#2169277 - 09.08.2008 14:05 [Re: ]

Цитат:

Ей, трябва да пиша на двама-трима познати с този ник, да ги информирам, да знаят, че са божествени... Или да не им пиша, може пък вече да го знаят, а...

Сатана нали е Тъмният принц - това не предполага ли божествен и благороден произход?

--------------------
Истината е за всички!

Игор
охлюв по склона

#2169355 - 09.08.2008 17:44 [Re: Believer]

За съжаление не съм запознат с отделните движения спрямо ръцете (образно казано),нито с движението на г-н Ла Вей,а още по малко с културните обичаи и вярвания във Вавилон.

За първите бих искал да науча повече,заради което пиша тук (освен основната цел да разбера какво представлява сатанист)

За вторите нямам намерение да се интересувам.

За Вавилон и култовите обичаи също бих се радвал да намеря информация,но не знам къде да я търся че да съм сигурен в достоверността й.

От досегашните думи предполагам,че смисъла на сатанизма трябва да се търси и изучава именно в културарта на Вавилон.Понеже останалите ми въпроси относно същността на сатанизма бяха доста общи и неконкретни при цялото ми уважение към авторите им.

Legion_666_
Нерегистриран

#2169474 - 09.08.2008 21:09 [Re: Игор]

1.

а) Да, от сатанистите съм.
б) От тези съм, дето смятат Ла Вей за шарлатанин, а лявата и дясната ръка- за идиотщини. И като цяло не обичат да се причисляват към никакви организации, секти и прочие малоумщини.

2. Аз съм си- такъв е моят житейски избор на база мислене, не на база чувстване.

3. Странен въпрос. Чета историческа литература.

Legion_666_
Нерегистриран

#2169475 - 09.08.2008 21:10 [Re: Believer]

Предполага глупава приказка, която не я пише в библията, а се разнася от хора като бай Ангел Пророка. Никъде в библията няма написано: "Тъмния принц". И не само. Ще си четеш, че проучиш кои са апокрифите...

Legion_666_
Нерегистриран

#2169527 - 09.08.2008 23:42 [Re: Игор]

Цитат:

За Вавилон и култовите обичаи също бих се радвал да намеря информация,но не знам къде да я търся че да съм сигурен в достоверността й.

Ползвани източници при съставянето на материала за основоположниците на сатанизма: "Древнеарамейские надписи из Нираба" ("Зап. Вост. отд. Арх. общ.", XII); Craig, "An assyrian incantation to the god Sin. Hebraica" (XI); Jensen, "Hymnen auf das Wiedererscheinen der 3 Lic htgötter" ("Zeitschrift für Assyriologie", (XI). Encyclopaedia of the Orient. Хронологична енциклопедия на света ТОМ2,издателство Елпис.

Игор
охлюв по склона

#2169674 - 10.08.2008 11:12 [Re: ]

Опасявам се,че колкото и да ми беше интересно вече започвам да си мисля,че няма особен смисъл или причина да влизам тук.
Не мога да разбера какво означава да бъдеш сатанист.Не знам дали вината е в мен защото съм ограничен и ми се струва,че от всичко написано до тук никъде не се споменава нещо конкретно или наистина от нищо един лайк като мен не може да придобие представа какво е сатанист.
Не разбирам и какво те прави теб (Легион-е) такъв.
Отричаш да имаш нещо общо с трите посочени от мен разновидности на сатанизма,което означава че има други за които не знам и не съм подготвен да водим смислен диалог.

Омръзна ми да чета едно и също,че сатанизмът бил лични възгледи за живота и смърта и прочие.Това са несериозни приказки.Ами и аз имам лични възгледи,които са коренно различни от тези налагани от религиите до които съм имал възможност да се докосна.Това прави ли ме сатанист?

Legion_666_
Нерегистриран

#2169694 - 10.08.2008 12:27 [Re: Игор]

Изборът си е твой. Тук никой не те кара насила да се задържаш.
----------

А това:

"Не разбирам и какво те прави теб (Легион-е) такъв."

Опитваш се да класифицираш. От сега мога да ти кажа, че това е загубена за теб кауза. Захванал си се с философска система (сатанизмът го водим философска система, не религия), което прави всичко възможно да страни от унифициране, а това предполага невъзможност да намериш общ признак и на тази база да класифицираш. Не, че не би могъл да опиташ, но ще получиш непълна картина.

Например от типа на:

В това разклонение на сатанизма се "помещават" хора, които не признават съществуването на висши сили над себе си, падат си по четене на историческа и изобщо научна литература, държат да развиват свой собствен мироглед, приемат, че сатанизмът днес е продължение на култа към бог Син, но изчистено от свръхестествения му аспект, като се ползва от тази мъртва вече религия стремежът към търсене на истината и така нататък.

Но това е ограничено описание. Което се написа от Цецо, че сатанизмът е преди всичко личен мироглед, наистина точно това важи. Таковата, иде реч за това, че не сме с възгледи серийно производство (както е при религиите), а всеки приема или отхвърля това, което прецени и създава свой собствен уникален мироглед.

Другият вариант, т.е. някой на всеослушание да почне да убеждава другите кое как трябва да бъде, просто масово не се харесва. Причината е, че това предполага затъпяване. А тук се водим хора, които са на мнение, че могат и сами да мислят, без някой да им казва какво точно да мислят. Пак по тази причина не признаваме и свещени книги, организации на признак възгледи (подобие на църкви) и още в този дух.

----------------

На въпроса ти:

Цитат:

Ами и аз имам лични възгледи,които са коренно различни от тези налагани от религиите до които съм имал възможност да се докосна.Това прави ли ме сатанист?

Не. Мисля, че вече се усещаш защо.

---------------

Игор
охлюв по склона

#2169726 - 10.08.2008 14:04 [Re: ]

Вече не зная какво да напиша,а винаги съм приемал че ако се стигне до такъв момент човек е по-добре да си отиде и замълчи.

Каква е разликата между теб и мен?

Цитат:

Например от типа на:

В това разклонение на сатанизма се "помещават" хора, които не признават съществуването на висши сили над себе си, падат си по четене на историческа и изобщо научна литература, държат да развиват свой собствен мироглед, приемат, че сатанизмът днес е продължение на култа към бог Син, но изчистено от свръхестествения му аспект, като се ползва от тази мъртва вече религия стремежът към търсене на истината и така нататък.

Но това е ограничено описание. Което се написа от Цецо, че сатанизмът е преди всичко личен мироглед, наистина точно това важи. Таковата, иде реч за това, че не сме с възгледи серийно производство (както е при религиите), а всеки приема или отхвърля това, което прецени и създава свой собствен уникален мироглед.

Не виждам проблем или противоречие ако съединиш двата абзаца смислово в един.Не виждам смислови разлики.

Интересно ми е в какво се изразява "продължението" и "изчистването от свръхестественият култ към Син"?За второто мога да предположа,че става въпрос за науката и личностното израстване и осъзнаване,но как може да се продължи култ към нещо толкова неясно (поне за мен)?

От къде започна твоят път,ако мога да използвам тази метафора за сатанизмът?Не вярвам да си се родил такъв.Дори и да си имал някакви неосъзнати подозрения ти е бил необходим някакъв катализатор,за да придобият вид които после си нарекъл (класифицирал) с име - сатанизъм.

xevil
зъл умник
**

Регистриран: 16.03.2006
От: континуума около хълмовете
    #2169782 - 10.08.2008 16:17 [Re: Игор]

Щ'ти гу убеснъ простичку :
Тукъшнити сатанисти предпочитат сами да мислят , вместо да приемат готови догми и доктрини .

--------------------
по въпроса има две мнения - моето и грешното

Игор
охлюв по склона

#2169791 - 10.08.2008 16:59 [Re: xevil]

И аз това предположих още в самото начало.Но има хора,които са свикнали да си използват сивото вещество,а не се наричат сатанисти.Примерно аз.Значи има още нещо което ми убягва.Не може да ми се повтаря,че сатанизмът бил нещо лично и че всеки сам си възприемал света.И аз го правя,а не се наричам сатанист.Предположих,че разликата между мен и сатанистите е че са по-ерудирани относно бог Син,но и това не било...

Legion_666_
Нерегистриран

#2169941 - 10.08.2008 21:01 [Re: Игор]

Цитат:

Но има хора,които са свикнали да си използват сивото вещество,а не се наричат сатанисти.Примерно аз.

Чудесно. И какво знаеш ти за философията на сатанизма повече от мен, че да приемем, че между мен и теб има нещо общо, позволяващо ти да бъдеш объркан със сатанист? Ако и сега не намираш разлика, то аз просто не знам какво повече да ти напиша.

Believer
рекордьор

#2169976 - 10.08.2008 21:50 [Re: ]

Цитат:

Чудесно. И какво знаеш ти за философията на сатанизма повече от мен, че да приемем, че между мен и теб има нещо общо, позволяващо ти да бъдеш объркан със сатанист? Ако и сега не намираш разлика, то аз просто не знам какво повече да ти напиша.

Аз мога да ти кажа със сигурност ( поради тази дискусия доста прочетох по темата )че сатанизма не е
мой,
твой ,наш или ваш ,а и
не е философия!

--------------------
Истината е за всички!

Legion_666_
Нерегистриран

#2169982 - 10.08.2008 22:00 [Re: Believer]

Именно сатанизмът е "мой", "твой" (без "наш" ). И е философия.

Но разбира се, ти винаги можеш да идеш да пиеш кафе с Тъмния Принц Satan, щом толкова вярваш в него.

Believer
рекордьор

#2169986 - 10.08.2008 22:09 [Re: ]

Цитат:

Философия, от старогръцки, означава „любов, стремеж към мъдростта“.

Сатанизмът няма как да е философия ,като се има предвид класическото определение за науката филисофия.
А тъмният принц би трябвало да е по- подходящ за твоя компания ,защото ти си сатаниста ,а не аз.

--------------------
Истината е за всички!

xevil
зъл умник
**

Регистриран: 16.03.2006
От: континуума около хълмовете
    #2170048 - 11.08.2008 00:36 [Re: Believer]

Цитат:

класическото определение за науката филисофия

Ъъъъъ....дали не се пообърка нещо ? Има една тъъъънка разлика между филОсофия и филИсофия . Ффторото е с малко еротичен смисъл ...

--------------------
по въпроса има две мнения - моето и грешното

Believer
рекордьор

#2170199 - 11.08.2008 09:08 [Re: xevil]

Цитат:

Има една тъъъънка разлика между филОсофия и филИсофия

...и тя е два гласни звука
Грешката е само знак и то не случаен. Тъй като грешката вече се е случила ще дам друга не по-малко сериозна
насоченост на темата-
сатанизма и секса т.е ако сатанизмът е философия(не филисофия , )как бихте отговорили
на въпроса как гледа сатанизма на секса - като добро или като на зло(може да има и друг вариант, разбира се !

--------------------
Истината е за всички!

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2170291 - 11.08.2008 11:45 [Re: Игор]

Ще се опитам в един постинг да отговоря на всичките ти въпроси (колкото може по-кратко, за да не става повест и в същото време максимално ясно, до колкото успея).

Цитат:

предполагам,че общоприетото мнение относно това,че сатанизмът е нещо лошо почива върху обществена пропаганда,невежество и образът създаван от някои себенаричащи се сатанисти стремящи се към внимание.

Точно така. Тук ключов момент е "себенаричащи се". Има (при това огромен брой) хора, себенаричщи се християни. И нямащи нищо общо с християнството като ценностна система. Тънката разлика между нас и тях (а и останалите религиозни) е, ние обикновено се самонаричме. И когато някой друг ни нарече сатанисти, това обикновено е с лошия смисъл на думата.

Цитат:

За съжаление обаче винаги когато има думичката превод имам едно наум.Винаги имам съмнения относно преводите.

Особено пък когато става дума за превод от древни и вече "мъртви" езици...

Цитат:

има ли някаде морално-етичен кодекс?

На сатанизма? Има. Това е общественият морално-етичен кодекс. Този кодекс, предимно неписан, който определя нормалните, "човешки" взаимоотношения между хората без оглед на раса, пол и вероизповедание.

Цитат:

От това което четох разбирам,че сатанизмът има нещо сходно с християнството - това са събирателни понятия.

Да, доколкото са събирателни понятия, имат нещо сходно. Но само до тук.

Цитат:

в сатанизмът си имало течения,някои издигащи в култ разни тъмни и рогати субекти,докато други вярват,че всичко зависи от тях самите.

Другите сме ние. А първите, съставляващи разни течения, де факто по нищо съществено не се различават от всяка организирана религия. На тях ние казваме дяволопоклонници.

Цитат:

За съжаление повечето източници на информация за сатанизмът на които съм попадал в интернет ми се струват откровенно инфантилни и несериозни.

За съжаление е така. Вероятно над 90% от информацията в Интернет (без значение на каква тематика) е откровени простотии.

Цитат:

Едно от нещата които ми беше интересно да разбера е дали наистина има някаква конфронтация м/у сатанизъм и другите религии.

Тук думата "другите" е неуместна.
Не, няма конфронтация между нас и религиите. Ние просто задаваме въпроси, на които религиозните не успяват да отговорят...

Цитат:

Но аз никога не съм се възприемал за сатанист,а те предполагам че малко или много са такива.

Въпрос на самоопределяне, както сам каза.

Цитат:

1.Ти сатанист ли си?Ако си такъв към кое деление спадаш - лява ръка,дясна ръка,Ла Вей или някое друго за което още не съм разбрал че съществува?

Аз лично се самоопределям като такъв. Към никое деление на спадам. А Ла Вей е един обикновен шарлатанин.

Цитат:

От досегашните думи предполагам,че смисъла на сатанизма трябва да се търси и изучава именно в културарта на Вавилон.

Не точно. Просто от там тръгва всичко.

Цитат:

Опасявам се,че колкото и да ми беше интересно вече започвам да си мисля,че няма особен смисъл или причина да влизам тук.

Това всеки го решава сам за себе си.

Цитат:

Омръзна ми да чета едно и също,че сатанизмът бил лични възгледи за живота и смърта и прочие.Това са несериозни приказки.

Е, и на нас ни омръзна да даваме все едни и същи отговори на едни и същи въпроси, ама... Щом хората питат...
Но наистина е това. Лични възгледи за живота, вселената и всичко останало, в които бог и дявол просто не се вписват.

Цитат:

Но има хора,които са свикнали да си използват сивото вещество,а не се наричат сатанисти.Примерно аз.Значи има още нещо което ми убягва.

Вероятно отношението ти към религиите. Което не се изразява в просто приемане или отричане. Трябва да имаш ясен и категоричен отговор за себе си на въпроса "защо".

Ами май за сега е горе-долу това. Ако решиш да се позадържиш тук, може още да си полафим.

--------------------

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2170326 - 11.08.2008 12:56 [Re: Believer]

Цитат:

Може и да е причина ,но едва ли е единствената.Както дискутирахме преди време,установено е ,че ензимите на малко прасенце са аналогични на човешките

Айде, холан! И що тогава библейският бог не е забранил на останалите да ручат свинско? Ами оня, индийския, дето им наложил запор точно на телешкото и думичка не е обелил за свинското?
Даже нещо повече - бог дал на човека всичко, що щъка и рАсне по тая зема да му се подчинява и да му служи за храна. И не ми излизай с номера за "чистото" и "мръсното", щото тия стихчета са дописвани бая след това. Туй също сме го дъвкали у форумите докат' го направим на пастет.
Съществуват непотвърдени данни, че древните са правили мезе, съперничещо си с паниран мозък, от зелени мухоморки след специална обработка с ацетон. Обаче през хилядолетията рецептата се загубила...

Цитат:

За сатанистите Satan e божествен ,нали?

Не, ти наистина си в състояние да доведеш някой несвикнал до отчаяние с желанието ти (нека го наречем желание) за разбиране...

Цитат:

Разликите между католицизма и православието са доста,но уверявам ви Библията е книга на мъдростта даже и да не си религиозен си струва да се прочете.

Наистина е много занимателно четиво. И много мъдрост има в нея. Но не е тая, за която си мислиш.

Цитат:

Има сатаниниска църква и щом говорите за ляв и десен път значи сте запознат с тази информация.Не мисля,че сатанизма може да се разглежда откъснато от официалните религии и да търсим источника само в древната история на Вавилон.

Цитат:

Сатана нали е Тъмният принц - това не предполага ли божествен и благороден произход?

Ще ме просълзиш от умиление. Пишеш и не гледаш какво си написал, като на всичкото отгоре го коментираш и правиш изводи на негова основа. Написала си "сатанинска", което се отъждествява с "дяволопоклонническа" и което течение като радикална изцепка на християнството сме коментирали вече не помня колко пъти. Ние казваме "сатанистка", което определение никак не се връзва с "църква".
Тъмният принц вероятно е с благороден произход (иначе не би бил принц), но в благородническата титла няма нищо божествено. Да не говорим, че такива принцове има само в приказките за змейове и чудовища, наред с ослепителни блондинки и няма нито думичка за тях в библията...

Цитат:

ако сатанизмът е философия(не филисофия , )как бихте отговорили
на въпроса как гледа сатанизма на секса - като добро или като на зло(може да има и друг вариант, разбира се !

Ти ми разби бойната готовност!
Трябва ли нещо да бъде с философска ориентираност, за да може да вземе отношение към секса?
Може ли нещо еднозначно и категорично да бъде отнесено към някоя от категориите "добро" и "зло"? Когато убиеш комар, кацнал на ръката ти, това добро ли е или зло? Когато тровиш хлебарките у вас с RAID (или каквото там ползвате) това добро ли е или зло?
А от чисто философска гледна точка сексът е естествено средство за продължение и запазване на вида при почти всички форми на живот, неразмножаващи се с пъпкуване или делене... Дори мухите "го правят".

Като за финал - следващото си го копирай в Уърда, направи буквите с размер 36 пункта, разпечатай си го в електриково синьо върху бледо жълт фон и го шибни с две кабарчета на стената над бюрото:

"Бог и сатана са двете половинки на едно и също нещо, което не съществува. (Цецо, форумите на all.bg)"

--------------------

Игор
охлюв по склона

#2170369 - 11.08.2008 14:39 [Re: ]

Цитат:

Цитат:

Но има хора,които са свикнали да си използват сивото вещество,а не се наричат сатанисти.Примерно аз.

От както започнах да пиша тук преди няколко дена именно това ми беще основната цел - да разбера каква е философията на сатанизма.Но си признавам,че не успях.Постоянно четях,че не била една,а всеки си имал негова собствена.И именно заради това продължавам да потъвам в недуомение,какво общо има това да имаш собствена философия или мироглед,необременен от предрасъдъци,гордост и прочие със сатанизмът.

Аз,ти и Цецо сме трима души.Всеки един от нас има собствена философия за нещата.И може би именно това ни прави различни освен чисто физическите белези.Но вие с Цецо споделяте и още нещо,заради което сте сатанисти (какво вече заявихте в прав текст).Именно това нещо ме вълнува и мен.Какво е то?Нали вече се разбрахме,че и тримата си имаме собствена философия за възприятие.Трябва да има още нещо заради което вие двамата да се отличавата от мен.Освен собствената ви житейска философия.

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2170392 - 11.08.2008 15:24 [Re: Игор]

Нали ти го написах по-горе - вероятно отношението към религиите. И по-конкретно на какво се базира това отношение и в какво се изразява.
Някои твърдят, че сме просто обикновени атеисти. Е, почти.
За мен мога да твърдя - ако ми докажат съществуването на бог, ще повярвам в него. И ще стана може би християнин. Може би това е - ние не просто отричаме. Ние търсим. Търсим доказателства. Както за, така и против.
Сатана означава и "човек, поставящ препятствия". Ние сме тези, които поставяме неудобните въпроси пред религиите. Това е нещо, което ни обединява. Но не ни прави общност или организация. Самостоятелното търсене на всеки запазва неговата индивидуалност. Размишлявай в тази насока. Вероятно ще откриеш отговора на въпроса, който те вълнува.
Но пак ти казвам - няма дефиниция на понятието "сатанист". И няма рецепта как се става такъв. В един момент просто го разбираш.
Поне с мен беше така. След всичко, което изчетох по отношение на сатанизма, разговори с хора, представящи се за сатанисти, съпоставяйки всичко с личните ми възгледи, си рекох "Ами то май излиза, че аз съм неосъзнал се сатанист...". Е, всеки да ме приема както му харесва. Вярващото девойче Биливър ме има просто за заядлив инженер атеист, мъчещ се да вкара всичко в основните физични закони и твърдящ, че бог противоречи на първия закон на термодинамиката. За управлението на форум "Вяра и религия" съм лютата чушка на боба, за която обаче не всички надежди са загубени (става дума за спасението на душата му ).
И така.

--------------------

Believer
рекордьор

#2170413 - 11.08.2008 16:29 [Re: Цецо]

Цитат:

А от чисто философска гледна точка сексът е естествено средство за продължение и запазване на вида при почти всички форми на живот, неразмножаващи се с пъпкуване или делене...

В такъв случай
хедонизма и епикурейството като философски направления
са нищо друго лаф моабети на хора ,които нямат какво да правят.Да не говорим ,че в в тези философски направления се твърди и следното-
Цитат:

Ето защо, в миналите векове, толкова много били разпространени сексуалните контакти между лица с голяма разлика във възрастта. Така например, библейският цар Давид, винаги държал при себе си Овигея - момиче, от племето Сунам, което му помогнало, съгласно легендата да изглежда млад.

Хипократ утвърждавал в своите научни разработки, че мъжествеността и положителните качества на възрастните мъже се носели в тяхното семе и то трябвало да бъде "засаждано" в по-владите мъже, за да растат мъжествени и да развиват своите качества, особено воинските си дългове. По този начин се разпространявали контактите между мъжете. Най-разпространени били в армейските редици, където сексуалните контакти между тях значели много.

--------------------
Истината е за всички!

Игор
охлюв по склона

#2170445 - 11.08.2008 17:20 [Re: Цецо]

Цитат:

Нали ти го написах по-горе - вероятно отношението към религиите. И по-конкретно на какво се базира това отношение и в какво се изразява.
Някои твърдят, че сме просто обикновени атеисти. Е, почти.
За мен мога да твърдя - ако ми докажат съществуването на бог, ще повярвам в него. И ще стана може би християнин. Може би това е - ние не просто отричаме. Ние търсим. Търсим доказателства. Както за, така и против.
Сатана означава и "човек, поставящ препятствия". Ние сме тези, които поставяме неудобните въпроси пред религиите. Това е нещо, което ни обединява. Но не ни прави общност или организация. Самостоятелното търсене на всеки запазва неговата индивидуалност. Размишлявай в тази насока. Вероятно ще откриеш отговора на въпроса, който те вълнува.
Но пак ти казвам - няма дефиниция на понятието "сатанист". И няма рецепта как се става такъв. В един момент просто го разбираш.
Поне с мен беше така. След всичко, което изчетох по отношение на сатанизма, разговори с хора, представящи се за сатанисти, съпоставяйки всичко с личните ми възгледи, си рекох "Ами то май излиза, че аз съм неосъзнал се сатанист...". Е, всеки да ме приема както му харесва. Вярващото девойче Биливър ме има просто за заядлив инженер атеист, мъчещ се да вкара всичко в основните физични закони и твърдящ, че бог противоречи на първия закон на термодинамиката. За управлението на форум "Вяра и религия" съм лютата чушка на боба, за която обаче не всички надежди са загубени (става дума за спасението на душата му ).
И така.

Напълно те разбирам,че ти е омръзнало да се появяват нови хора със същите стари въпроси и отговори.Сигурен съм,че бихме могли да водим разговори на доста различни теми,които едновременно да бъдат интересни и смислени и за двама ни.Но тъй като се засичаме тук аз бих искал да говорим за сатанизъм.За съжаление обаче не съм сигурен какво е сатанизъм.И просто не мога да продължа да бъда адекватен събеседник.

Ако приемем,че има звънце истина в този цитат от уикипедия "Сатанизмът може да бъде религиозно, полурелигиозно или философско" то и в трите случаи има някаква основа около която гравира човешкото поведение.

Не мисля,че отношението към религията би трябвало да ме отличава от теб примерно.Вярвам,че и двамата сме достатъчно либерални за да не отричаме нещо,преди да сме се запознали достатъчно добре с него.

Ако приемем,че всеки един сатанист е сам по себе си различен,то всички сатанисти би трябвало да се обединяват по нещо друго освен самото название "сатанист"
(In varietate concordia!)

Бих искал да прочета и какво мисли Легион относно написаното от мен в предишният ми пост.

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2170929 - 12.08.2008 10:19 [Re: Believer]

Ако ще си говорим за "секса като удоволстие" и "сексуални извращения и какво точно означава извращение", ще трябва да се преместим няколко форума по-долу.

А на базата на този цитат, който си дала, ти като как определяш секса? Добро или лошо?
(А сега почти малки момичета държат при себе си грохнали старци - съгласно легендата, да им вземат парите.)

--------------------

libra

Регистриран: 20.02.2003
    #2170944 - 12.08.2008 11:12 [Re: Цецо]

Цитат:

За управлението на форум "Вяра и религия" съм лютата чушка на боба, за която обаче не всички надежди са загубени (става дума за спасението на душата му ).
И така.

управлението тъкмо чете в "Шестото клеймо" на Дан Браун едно определение за сатанисти, цитирам - "исторически сатанистите били образовани хора, които се противопоствят на Църквата".

--------------------
Libra

Believer
рекордьор

#2171481 - 12.08.2008 22:24 [Re: Цецо]

Цитат:

А сега почти малки момичета държат при себе си грохнали старци - съгласно легендата, да им вземат парите.)

А старците получават
необходимото ниво енергии,които са им нужни и
по причини,които
всеки сам си знае.(Това също е
древен метод за лечение в алтернативната медицина,балансиране на енергийните нива,който е на принципа на скачените съдове )Ала Пугачова има в момента 27 години по млад мъж.Интересно защо?!

--------------------
Истината е за всички!

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2171701 - 13.08.2008 09:06 [Re: Believer]

Като оставим настрана глупостите за претакане на енергии на принципа на скачените съдове (отговори ми на въпроса: електрическата енергия нагоре или надолу се движи?) не каза нито думичка за твоето мнение относно секса. Та според теб добро или лошо е?

--------------------

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2171704 - 13.08.2008 09:13 [Re: libra]

Има го и този етап в историята на сатанистите. Хора на науката, която е била заклеймена и анатемосана от църквата. И всички научни открития - обявени за сатанински творения. Тоест, църквата (не е лошо да се отбележи - именно църквата, а не изобщо религията) сама създава антицърковно настроени сатанисти.

--------------------

Believer
рекордьор

#2171910 - 13.08.2008 14:39 [Re: Цецо]

Цитат:

не каза нито думичка за твоето мнение относно секса.

Ти също.
Цитат:

настрана глупостите за претакане на енергии на принципа на скачените съдове

Това от позицията на сатанизма ли е или е твоя лична гледна точка?

--------------------
Истината е за всички!

tanariilМодератор
архидемон
**

#2172679 - 14.08.2008 09:25 [Re: Believer]

Цитат:

Туй си е от позицията на знанието.

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2172805 - 14.08.2008 11:55 [Re: Believer]

Ех, душа камбана, пак почваш просто да се заяждаш без да казваш нищо смислено.

Мнението ми за секса ти го казах, ама кой да чете? Искаш да споделя лични изживявания? Ми добре - харесвам секса. А на всичкото отгоре, ако сексът беше лошо нещо, бог нямаше да направи половината свят да се размножава по този начин, нали?

Известен ли ти е принципа на скачените съдове? А тъй наречения капилярен ефект? И защо не ми отговори на въпроса за електрическата енергия? (После ще те питам и за кинетичната.) А как прав ток тече по криви проводници?

--------------------

Believer
рекордьор

#2174051 - 15.08.2008 10:36 [Re: tanariil]

Цитат:

Цитат:

Туй си е от позицията на знанието.

Кое знание?

--------------------
Истината е за всички!

Believer
рекордьор

#2174052 - 15.08.2008 10:38 [Re: Цецо]

Цитат:

В съвременната медицина няма направление, което да изследва вампиризма като социално явление и болест. Все още няма и критерии на оценка, според които може да се постави диагноза кои хора са енергийни вампири и какво лечение им е необходимо. Бихме могли да кажем, че днес тази празнота в науката се заема от кармическата медицина, която изучава невидимите енергийни връзки между хората.
В митологията и окултизма понятието вампиризъм се разбира като безсмъртие чрез кражба на човешки живот.
В славянските народни поверия “вампир” означава мъртвец, излязъл от гроба, за да смуче кръв от живите хора. В кармическата медицина “енергийни вампири” се наричат тези хора, които съзнателно отнемат жизнените сили на жертвите си, станали техни донори.
Китайците наричат жизнените сили “ци”, японците “ки”, а индийските йоги – “прана”. У нас е популярен терминът “биополе”. Съвременната медицина работи с общото определение “психическа енергия”. Нарушенията в психическото състояние на човека психолозите наричат: срив и стрес, афект и раздразнение, психически кризи.
“Не се ядосвайте!” – съветва лекарят. “Бъдете спокойни” – казва психологът, но и двамата забравят, че между нас съществуват хора, които умишлено ни тласкат към психически сривове, тъй като това е единственият начин, по който те могат да се доберат до жизнените ни сили, а след това да ги отнемат.
По правило след контакт с вампир възниква усещането за пълна загуба на жизнените сили и доброто настроение, а в душата се загнездва чувството на пустота, обида и пропиляно време. Навярно всеки от нас може да си припомни взаимоотношенията с хора, които са оцветени в черно.
В Светото Писание се казва: “Нито крадците, нито злодеите, пияниците или злословниците, нито хищниците ще наследят царството Божие”.
Бог нарича “хищници” вампирите. “Измежду вас ще въстанат вълците и ще ви унищожат” – така библейската мъдрост разкрива истината за вампиризма.
По своята същност вампиризмът е енергийно мародерство, чрез което вампирът получава краткотрайно психическо облекчение. Именно това усещане за възстановяване на психическото му равновесие го тласка, подобно на хищник, с животинска стръв да се нахвърли върху жертвата си, за да удовлетвори своя постоянен енергиен глад.
Като използват неизчерпаема фантазия и упоритост, вампирите отнемат докрай чуждата енергия, тъй като това е единственият им шанс да продължат да живеят.
След като нанесе своя енергиен удар вампирът се успокоява, чертите на лицето му се отпускат, дори е възможно да започне да се смее. Вампирът се чувства пълноценен и доволен от себе си. Натрупалото се психическо напрежение и енергиен глад са изчезнали!
Пример за енергиен вампир най-ярко може да се илюстрира с човек, който обича да спори, като цел на спора е не изясняване на истината, а провокирането на конфликтна ситуация. Този човек много често заповядва: “Недей да спориш и да воюваш”, дори когато му съобщават най-незначителни факти.
Основна отличителна черта на вампиризма е отсъствието на позитивен обмен на енергия в междуличностните контакти. Например определен човек от вашето обкръжение живее с постоянната вътрешна нагласа, че сте му длъжен. Вие му правите услуга след услуга, помагате му, а в отговор не получавате нито благодарност, нито уважение, нито пари.
След всяка среща с вампир изпитваме чувство на неудовлетвореност, на умора, на съприкосновение с душевна посредственост и грубост. Контактувайки с биовампир, неволно започваме да проявяваме прекомерна раздразнителност, а след това, попадайки в потока на негативните емоции загубваме самоконтрол, което на свой ред води до загуба на енергия.
Ние сами, доброволно подхранваме вампирите, а неравностойните отношения с тях от позицията на енергията са следствие на нашия вътрешен свободен избор!

Единствено чистите енергии на Любовта и Радостта са способни да накарат човека да сътвори чудеса. Когато човек се радва, когато обича, тогава животът му придобива божествен смисъл
Радостта, Любовта и Мъдростта са трите стълба на извечната философия за смисъла на човешкото съществуване. Вдъхвайки бодрост Вярата, Волята и Надеждата – енергиите на силата на духовността – изграждат целите и пътя в живота.
Вярата, Волята и Надеждата превръщат плътните енергии на храненето и дишането в качествено ново състояние, като поставят основите и опорите на щастливия живот.

В посланието на апостол Павел се казва: “Обкръжете се с любов, която е съвкупност от съвършенството. Не чакайте да бъдете обичани, а вие самите обичайте”. Като червена нишка тази идея минава във всички религиозни и философски учения.

Мъдростта носи спокойствие и надежда, познание за истината. Мъдростта дава сила за вътрешна организация и концентрация над това, което човек обича и което го радва. Лишеният от мъдрост човек може да се оплете в паяжината на лъжливата Вяра, лъжливата Надежда, а след това те непременно ще породят у него разрушителна Воля.
Радостта, Любовта и Мъдростта правят от човека “открита космическа система”, открита към Космоса, към Бога и земните същества. Тепърва хората ще дадат имена на тези чисти и силни енергии – дотогава ние ще ги наричаме с простичките и понятни за всички имена: сила на Радостта, Любовта и Мъдростта – сили на Духа.
Без енергиите на Любовта, Радостта и Мъдростта човекът се превръща в черупка, затворена за истинското възприятие на заобикалящия го свят и своята реализация. Този човек живее, по-точно съществува, благодарение на плътните енергии на храненето и дишането, а те го задушават, пернасищат и невротизират.
През последните години станаха популярни различни методи за черпене на сили от космоса. Към това “занимание” се насочиха мнозина, но за съжаление без да съзнават, че тази енергия не винаги им носи истински полезен ефект. Обяснението за това е просто. Всяко насилствено черпене на сила от природата, от космоса, от слънцето е констатация, че този човек изпитва недостиг на чиста енергия и е принуден да я търси и се зарежда с нея отвън, което е сериозна предпоставка за развитие на вампиризъм.
Енергийното поле на вампирите е затворено и затова те не могат да се зареждат с чистите и положителни енергии от обкръжаващата ги среда, а ги крадат от хората.

Вампиризмът не е етикет, който може да бъде прикачен към човека веднъж завинаги. Това свойство на психиката понякога зависи от обстоятелствата на времето, мястото, влиянието на кармата, а също и от множество други фактори, които формират ситуацията.

Из "Енергийните вампири" на Александр Александрович

Примерът не го давам случайно!

--------------------
Истината е за всички!

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2174118 - 15.08.2008 12:30 [Re: Believer]

Цитат:

Примерът не го давам случайно!

Определено. Просто не си в състояние да напишеш нещо смислено, което да е твои разсъждения.

Не че този цитат, който явно те е впечатлил максимално, казва нещо смислено, ама... И го праскаш тук като знаеш прекрасно моето (а и на мнозинството тук) мнение за бог, вампирите (в частност енергийните, ама и те са в кюпа), кармата, чистите и мръсните енргии, дето можеш да си ги носиш в кофа и да ги пличкаш по стълбите...

Айде стига глупости, а? Нека да говорим сериозно.

--------------------

i\'mamericanpatriot
неориентиран

Регистриран: 08.01.2008
    #2256355 - 28.11.2008 12:52 [Re: tanariil]

Не съм съгласен с теб приятелю. Ако твърдиш че си сатанист, то трябжа да си наясно с това че за тях САТАНИНСКАТА БИБЛИЯ е много авторитетна книга.

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2258906 - 02.12.2008 09:16 [Re: i\'mamericanpatriot]

Мързи те да четеш или какво?

--------------------

Legion_666_
Нерегистриран

#2259200 - 02.12.2008 17:11 [Re: Цецо]

Напоследък само разни шутове преобладаващо минават оттук.

georgiev_1980
почетен член
**

Регистриран: 23.02.2009
    #2323616 - 06.03.2009 12:43 [Re: Цецо]

Цецо извинявай,все пак признаваш Бога:
"...ако сексът беше лошо нещо, бог нямаше да направи половината свят да се размножава по този начин, нали?"

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2324697 - 08.03.2009 11:06 [Re: georgiev_1980]

Ако схванеш към кого е отговорът ми за бог и секс, няма да говориш глупости.

--------------------

georgiev_1980
почетен член
**

#2325139 - 08.03.2009 20:33 [Re: Цецо]

Драго ми е ,че така изчерпателно ми отговори:

Цитат:

Ако схванеш към кого е отговорът ми за бог и секс, няма да говориш глупости.

УДИВИТЕЛЕН ОГОВОР!
(Съвсем си е друго,когато си се кръстил Пич!)

Откровенно казано, малко се пообърках, четейки дългата история за възникването на сатанизма.(Сега да не си помисиш,че аз съм от другите, които влагат лошо в безобидното понятие,Опазил ме Господ от такъв нескопосен грях!Пу! -ПУ!,дявол да го вземе-да не са ми уплахи ...,защото в разказаната, цветущо, история, пъка от всякакви Богове
.След като прочетох позитивното ти изказване за Господ се чудех ,кога и на кого от самообявяващи се за сатанисти да имам доверие.Без отговора ти,вече си мислех ,че и при вас има секти- едни вярват в Бог син ,други го презират.Другата атернатива беше да приема ,че отговаряте, както- Буда -според нуждите на човека.Все пак е трудно за един неразбиращ тънкостите,но питащ, да не изтърси нещо... Нали?
Мога ли да разчитам на уверенията дадени в отговора ти до мене в смисъл ,че бог вече няма?
Все пак ,ако искаш да научиш нещо за извора на една река трябва да стигнеш до него.Дано да си бистър и непроменлив извор на знание ,защото, като се огледам е пълно с хора, играещи сами със себе си на"Тука има -тука нема"

Обичайно е да ти отправя пожелания... ,но не знам как го правите и кога хваща декиш.

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2325527 - 09.03.2009 12:36 [Re: georgiev_1980]

Какво да ти кажа, малко е сложна цялата работа. Първо - не съм се кръстил Пич. Второ - нито вярвам в някакви богове, нито ги презирам. Трето - Буда не е бог (според будизма).
Не разбрах питането за Бог син. В смисъл дали става дума за Бог син или за бог Син. Най-малкото са различни литературни персонажи.
Нямам се за извор, просто знам разни неща и имам собствено мнение по много въпроси, което се старая да подкрепям с доказателства. Това е.

--------------------

georgiev_1980
почетен член
**

#2325733 - 09.03.2009 16:59 [Re: Цецо]

Добре -за пич го оставяме настрана,макар ,че излиза под името ти.
За Будата ясно! Това го знам и от китайци и от виетнамци.Комунистите им бяха и Будисти.
Имате различни общи точки в различни учения ,религи ,та даже и вярата в науката,а тя е най-бързо изменящият се елемент в човешкото общество.Променя се по- бързо и от моралните норми.
Право да ти кажа и мене малко ме интересува, дали е син и е от СДС или е Син, като китайско име.Но,все пак, тогава не разбирам, за какво е тази пред- история. Все пак за да имате горещото желание да вземете името- искате да запазите някаква връзка с идейното течение от миналото.
Има още един голям проблем,свързан с тъй нареченото самоопределяне,самонаричане:думите и понятията са многозначни и без това,като се прибави и самонаричането,различно от установените исторически разбиранията на останалите хора в съзнанието им ,мисля ,че става направо опасно,защото групата на сатанистите бих я определил, като съставена от индивидуални секти.
Тогава всеки може да каже:.. аз съм ... ,но това не означава другото, което ти си мислиш ,че е.Камък върху камак не остава от такъв тип разговор
Българите в своето историческо развитие са обиколили света.Нещо подобно не се ли среща при тях,защото растение внесено от чужбина за присаждане си е трудна работа.
Мисля си ,че си нормално момче!

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2326207 - 10.03.2009 09:38 [Re: georgiev_1980]

Цитат:

Но,все пак, тогава не разбирам, за какво е тази пред- история.

В какъв смисъл? Предистория на какво?

Цитат:

Мисля си ,че си нормално момче!

И аз. Но никой луд не е казал, че е луд...

--------------------

georgiev_1980
почетен член
**

#2326599 - 10.03.2009 17:22 [Re: Цецо]

По първият цитат:
Имате цяла научно популярна статия в темата: "Основоположници на сатанизма"

Другото е мое мнение.

tanariilМодератор
архидемон
**

#2339732 - 27.03.2009 16:32 [Re: georgiev_1980]

Виждам, че сам си отговорил на въпроса си защо Цецо не признава бога.

georgiev_1980
почетен член
**

#2354275 - 15.04.2009 19:16 [Re: tanariil]

Цитат:

Виждам, че сам си отговорил на въпроса си защо Цецо не признава бога. [/quote
Всички заблуди са от лукавова.Ама това е стара тема.
Важното е да си умна,хубава и млада дяволица

ViketsBG
самолет брЪм брЪм
**

Регистриран: 05.09.2009
От: Велико Търново,роден в град Го...
    #2559824 - 22.01.2010 14:16 [Re: georgiev_1980]

Аз съм православен християнин,но искам да кажа нещо изобщо за всички религии и изобщо за това човек->вяра->господ!

Както казах аз съм православен,но ето как един приятел вижда нещата(подкрепям го донекъде):

За него религията и всички вярвания са просто човек да не се изгуби,да вярва,че има нещо всемогъщо,нещо извън предела на човешкото мислене...

Религията според него е цел за манипулиране на хората и за улесняването на по-лесен контрол върху тях!

Донякъде има нещо истинско,но за мене станизмът е нещо което трябва задължително да си човек който да няма никакви цености,задължително да се обличаш и гремираш с черно и да използваш така наречените паднали ангели,да ги мразиш и тем подобие,за мене сатанизмът и дяволопоклоничеството са простотия на човекшкият мозък,факти за съществуването има ли някъде,като изключим библията?

--------------------
Раковски е казал:Ако е рязана долната,режи и горната.

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2561801 - 25.01.2010 11:57 [Re: ViketsBG]

Цитат:

за мене станизмът е нещо което трябва задължително да си човек който да няма никакви цености,задължително да се обличаш и гремираш с черно...

В грешка си. Почти не нося черно, а изобщо не се гримирам. В никакви цветове. А ценности имам много. Ако щеш, дори и духовни.

--------------------

ViketsBG
самолет брЪм брЪм
**

#2562557 - 26.01.2010 11:37 [Re: Цецо]

Цитат:

Цитат:

за мене станизмът е нещо което трябва задължително да си човек който да няма никакви цености,задължително да се обличаш и гремираш с черно...

В грешка си. Почти не нося черно, а изобщо не се гримирам. В никакви цветове. А ценности имам много. Ако щеш, дори и духовни.

Какви духовни цености може да има човек който вярва в лошото?

--------------------

ViketsBG
самолет брЪм брЪм
**

#2562705 - 26.01.2010 14:27 [Re: ViketsBG]

Сатанизмът е религия която проповядва лошото на земята,как ще докажете вие сатанистите,че има някакви факти,че той съществува като изключите факта,че е споменат от християнството?

--------------------

Си Ди
гаргойл

#2562921 - 26.01.2010 17:20 [Re: ViketsBG]

Цитат:

Сатанизмът е религия която проповядва лошото на земята,как ще докажете вие сатанистите,че има някакви факти,че той съществува като изключите факта,че е споменат от християнството?

Каква "религия"? Какво "лошо"? Кой да съществува? И защо трябва да "доказваме" нещо си, айретен?

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

ViketsBG
самолет брЪм брЪм
**

#2562937 - 26.01.2010 17:53 [Re: Си Ди]

Цитат:

Цитат:

Каква "религия"? Какво "лошо"? Кой да съществува? И защо трябва да "доказваме" нещо си, айретен?

В Wikipedia пише,че сатанизмът е религия,второ говоря за сатаната,3 то хората сатанисти са отхвърлени от обществото

--------------------

real_82
търсещ
**

Регистриран: 08.01.2010
    #2562945 - 26.01.2010 18:00 [Re: tanariil]

Това че като бяхме малки с един братовчед завързахме една котка в чували със спринцовка я напълнихме с нафта и после я запалихме(щото вследствие на смъртта умря), през устата я запалихме и после имахме мумифицирана котка!!! Ама тя гадината беше изяла 11 кокошки, мамка й...

ViketsBG
самолет брЪм брЪм
**

#2563100 - 26.01.2010 21:22 [Re: real_82]

Добре Си Ди и real_82,вие за сатанисти ли се мислите,не сте ли православни християни,какъвто е българският народ?

--------------------

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2563333 - 27.01.2010 09:25 [Re: ViketsBG]

Цитат:

В Wikipedia пише ...

Най-достоверният източник на информация!

В Wikipedia пише също, че Карлово се намира на север от Стара планина...
(Всъщност пишеше. Редактирано е.)

Цитат:

как ще докажете вие сатанистите,че има някакви факти,че той съществува

Кой той?
Ако си направиш труда да прочетеш началото на темата, би трябвало да ти светне, че според нас не съществува нито бог, нито сатана. И че нищо не проповядваме.
Не, не сме православни християни. И неправославни също не сме. Тотални безбожници сме.

--------------------

Ellia
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #2563428 - 27.01.2010 11:54 [Re: ViketsBG]

Не искам да ви охлаждам ентусиаз(ъ)ма ,но колко,мислите, от българския народ са истински православни вярващи ,а не проформа християни ,защото сега е модерно да си кръстен

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

Casus

Регистриран: 25.06.2008
    #2599959 - 29.03.2010 09:13 [Re: Ellia]

Аз съм един от некръстените (от родителите си) българи, които десетилетия търсят дълбоки основания да приемат Свето кръщение в БПЦ. Не ги намирам... И в замяна установих наскоро за капак на търсенията си едно повърхностно, необосновано, конюнктурно, анонимно, ала дълбоко симптоматично и гаменски плюещо на стародавната традиция и религиозността постсоциалистическо изискване за представяне на акт за раждане и вписване ЕГН в кръщелното свидетелство*. Самата БПЦ е проформа днес - сведена до ритуален антураж на еснафската профанщина и гид на туристически атракции (църквите и манастирите): "освещаване" на автомобилни двигатели, продаване на сувенири и пр. Бутафория. Гавра със Светите тайнства... БПЦ е мафиотизирана и тривиализирана, та като (уж) действаща църковна институция не струва вече и пукната пара... Но представянето на гражданските документи било, ах, просто формалност! Да, в цялост БПЦ като именно Българска православна църква е понастоящем просто формалност! Да "бъдеш" днес български гражданин означава да си проформа българин... БПЦ векове се е ритуализирала в посока към суеверието (курбани и пр.) и накрай прие сетния, гражданския "ритуал". И мисля, че това се отнася и за всяка християнска деноминация - и най-паче за протестантските "църкви"... Всъщност, в самото си още зачатие деноминациите са "оплодени" къде от иудаизма, къде от езичеството (древногръцко, древногерманско и т. н.).

Да търсиш (разядосано и безуспешно) днес дълбоки, сиреч същинско религиозни, основания да бъдеш християнин ще рече да бъдеш сатанист. Аз съм сатанист - и съвсем не по каприз, мода, мнение, убеждение или либералнодемократично, глобалистично обществено статукво (чийто предтеча е невям национализмът, националните държави, реформациите, просвещенията и т. нар. буржоазни и социалистически революции), а тъкмо срещу тях, т. е. срещу себе си, извънпринципно.

Словото е в писмената, нежели в удостоверенията за съдимост.

Анатема! Link.

Справка: link.

--------------------

(*) Както и представяне на свидетелство за сключен граждански брак - в предусловие за въвеждане в тайнството венчавка.

Ellia
яхнала метлата

#2600403 - 30.03.2010 09:14 [Re: Casus]

Нямам намерение да споря ,защото по отношение на религиозните институции си напълно прав
Относно избора ти да си сатанист -уважавам го .

--------------------

Casus

#2600467 - 30.03.2010 12:10 [Re: Ellia]

Там е работата, че сатанизмът не е (резултат на) избор, а тъкмо (плод на) насоченост на философската рефлексия срещу изборността (съвестта). Т. е. не търся уважение, а съпричастие, достатъчното религиозно основание за живот. Единственият "аргумент" на демона срещу либералистките пледоарии е гневът, ала сатанистът извежда и философска аргументация срещу тях - ето (вкл. и отликата демонизъм/ сатанизъм): link.

Не може от гражданска позиция да търсиш едно религиозно основание на живеенето си (а сатанизмът се състои невям щото неуморно да търсиш достатъчното религиозно основание за живеенето си). Религиозността (и особено пък отсъстващата) не може да бъде избрана (якоже като, видиш ли, дали да повярваш на Христа или му се разядосаш), а философично съзряна в надрастване на съвестта.

Либерализмът (вменението на изборност: "трябва да избираш") е завършеният враг на сатанизма. Демонът казва: "Не искам да избирам". А божекът репликира: "Но това пак е избор". А демонът, в нагнетяващ се до вбесяване гняв, настоява: "Не искам да избирам"... До физическо стълкновение или резигнация (самосъжаление)... Обговаряйки как демонът иска (екзистенциалволунтаризъм), сатанистът настоява на дълбочината, която струи от демона - но сатанистът и същевременно запитва либералистките пишман-философи: "Как човек избира?"... Човекът-избирател, повече или по-малко умен, повече или по-малко знаещ и можещ и т. н., е плитък, да, у човека-избирател животът започва от избора. Та човекът-избирател, обграждайки се "по хоризонтала" със "съображения", избира в последна сметка (реализира ветртикален контакт) по самия начин, по който се случва изборът (бихейвиоризъм). О, изборът съвсем не е случаен, а личен и затова е от фундаментална житейска важност, казват либералистките пишман-философи, а съпровождащите избора терзания не са, добавят, от съществена важност и са... си лична работа на избиращия! Това противоречие се доктринално разрешава в концепцията "бог-личност": че хората не се съпричестяват един-други, а се съобщават ("избират") със света и себеподобните ("ближните": каква съвършена демагогия!) си през санкцията на бога-личност (морала). Откъдето следва, че, видиш ли, бива не да се споделяме (колим и състрадаваме) един-други, а цивилно, конвенционално, "нормално" да комуникираме, интерсубективираме, нормоурегулираме помежду си (утилитаризъм, третосъсловност, бюргерщина, еснафлък, "прагматизъм"). За нормалния демонът е фикция, а сатанистът - ненормалник, "болен". И се почва една психоанализа... Срещу която въстана големият философ Лудвиг Клагес: link. Киркегор говори не за дребния, подсъвестния, моралноотносителния избор ("единица или двойка, а защо не тройка"), а за големия, надсъвестния, парадоксалния, абсолютно свободния - изборът дали да повярваш на Христа или да се разядосаш на Христа, т. е. откритата дилема на пасторалното и демоничното преображение на съвестното съзнание. Но псевдокорифеят на екзистенциализма, а именно маоистът, буржоата (и по уличения на съратника му Албер Камю) Жан Пол Сартр, е, разбира се, чужд на този патос.

Читателю, или се съгласяваш и си "партнираме", или влизаш в спор, или (с нападка или без) млъкваш; не ти предлагам избор, а изтъквам трите канала, които построих, за да мелиорирам склонността на разговорното ти отношение към мен.

Ellia
яхнала метлата

#2600505 - 30.03.2010 14:02 [Re: Casus]

Цитат:

Там е работата, че сатанизмът не е (резултат на) избор, а тъкмо (плод на) насоченост на философската рефлексия срещу изборността (съвестта). Т. е. не търся уважение, а съпричастие, достатъчното религиозно основание за живот. Единственият "аргумент" на демона срещу либералистките пледоарии е гневът, ала сатанистът извежда и философска аргументация срещу тях - ето (вкл. и отликата демонизъм/ сатанизъм):

Това също е въпрос на избор.Ти не си се родил с въпросната " философска рефлексия срещу...." .Избрал си я ,доколкото виждам ,съзнателно.

--------------------

Casus

#2600507 - 30.03.2010 14:10 [Re: Ellia]

Надмогването на собственото съзнание не е избор (изборът е под опеката на собственото съзнание!), а екзистенциална метаморфоза, състояща се в интенционално насочване към цялото на света (рефлексия към светуването на света), в т. ч. и (въобще) съзнанието и запитване за смисъла на битието (та, божем, извън битието няма нищо "пренебрегнато", с което "избраното" битие да бъде съпоставено!*). О, човек не може да избира дали да бъде философичен или да не бъде философичен, нито може да му е вродено. Т. е. философичността е тъкмо бъдене (убягващо на кое да е възможно "това - да, а това - не") - философичността е едно задаващо, настройващо себе си и безконечно избистряне на хоризонт, да, тя собствено е отвъд конвенционалното разграничение вродено/ придобито, отвъд природата (естеството) и избора (морала). Актуалността на надмогнатото съзнание се снема (иззема) от саморефлектираща се насоченост на философската рефлексия. А доколкото (т. е. не повече) философията е християнска, дотолкова тя (същата) е сатанистична, а философът - "зъл дух" (антисъвест): link.

"Езикът МЕ говори". - П. Увалиев, по Хайдегер. Философстването е откровение на света.

Разбира се, всеки един средностатистически многознайко може без много усилия успешно да ме упрекне в шарлатанско използване на симулакруми, уличавайки ме в самонабедена, "избрана" философичност, псевдофилософичност, поза и натирвайки ме до самия мен, комплексирания, душевно болния и т. н... Но от опит ми е известно, че пак и пак ще се завръщам - с едничкото оправдание, че, да, позата ми е искрена, тя е болест.

Битието в хоризонта на времето - ето как стоят изначално нещата. Светът е окачен над адовия огън на мировото терзание казан, където в бульона на живота врат, с все човеците, продуктите на грехопадението; а цялата тази постановка бива обслужвана от и всред едно безднено всеобхватно и всепроникващо и шаващо - и гладно и очакващо! - нищо и неговите сенчести служители - бесовете ("демоните", "дяволите").

--------------------

(*) Освен именно нищото на съпоставящото.

Ellia
яхнала метлата

#2600541 - 30.03.2010 15:34 [Re: Casus]

Напомняш ми много на един потребител....както и да е.

Мисля ,че не си избрал точния човек ,защото за мен демоните са просто падналите богове на стария свят,а Сатаната не е враг на Бога ,а Негово средство .

Цитат:

натирвайки ме до самия мен, комплексирания, душевно болния и т. н... Но от опит ми е известно, че пак и пак ще се завръщам - с едничкото оправдание, че, да, позата ми е искрена.

Позата дори и обявена за искрена си остава поза,особено след като я осъзнаваш напълно .

--------------------

Casus

#2600544 - 30.03.2010 15:46 [Re: Ellia]

1. Аз, независимо от IP-адреса, съм същият този потребител, на когото стилът ми ти напомня. Суетата не ми позволява да подклаждам илюзия, че напомням за друг. Но, изглежда, Ели, си привикнала да делиш хората на приятели и IP-адреси. А за неприятели място няма - те подлежат на модериране. Но и от модерирането те изискват крайност - затова са не-приятели, не търпят компромис.

2. Искреността на позата се състои тъкмо в пълното, безостатъчно самопризнание в несъстоятелност; та тъй позата непоклатимо си остава поза, смигвайки: "Ето на, тук съм - това, което именно съм: поза, не и нещо друго!".

3. Да, дяволът е божието средство за полагане (отграничаване) свободата в творението (създаване на човека от бога по образ и подобие божие). Дяволът олицетворява неморалната същност на първовъзбраната - изкушението. Първовъзбраната по същество е изкушение на свободата към апроприиране на творението (грехопадение). Т. нар. декалог не е нищо друго, освен конкретизирано за иудеите и ландшафта им разписване на първовъзбраната. Ала иудеите не се изкушават; и не защото са със "здрав морал" (оксиморон), а понеже, бидейки богоизбрания народ, страдат от пасторална прогерия, аномално, старческо състояние на предгрехопадналия им родов предтеча, Адам; и до ден днешен не са грехопаднали... За западния човек Адам не е родов предтеча, а метафоричното, символното лице на грехопадението... Изкушението, съдържайки имплицитно компонентите плах и трепет, отваря възможност и за "грехопадение в грехопадението", съвестен отказ, поддаване към компонента плах, морално отпадане от изкушение. Та пред импрегнираната с изкушение Адамова свобода се отварят три възможности: или (1) отреагиране към бога, възлюбвайки божията воля (пастирско съзнание), или (2) изкушение в демонично съзнание (грехопадението), или (3) упадане в съвестно съзнание (грехопадение в грехопадението). Сбъдват се 2 и 3. Не иде реч за избор, а за борба на бога и дявола на арената на човешкото сърце (по Достоевски)... И докато у демоничното съзнание връзката с бога остава да живее, макар и терзателно, т. е. смертелно боледуващо (чаянието), то у съвестното съзнание тя е мъртва - съвестното съзнание се отнася не към бога, а към трупа му: абсолюта ("Бог е мъртъв"). И едва с принципиализирането (осъвестяването) на свободата е положена изборността. Бог е любов, нежели морал. Но пък пред (припомнящата си греха) съвест е овъзможностен чрез Христа великият, парадоксалният, преобразяващият избор, изборът на абсолютната свобода - да повяраш на Христа и, възлюбвайки божията воля, да се с-вериш с онова, що наричам пастирско съзнание или да се разядосаш на Христа и да се преобразиш в демонично съзнание, екзистенция на дявола. Повярвалият, преобразилият във вяра, нежели в разядосване, съвестта, би се въздигнал (по отношение на любовта си към бога) даже над един изначално, предгрехопадително възлюбил божията воля Адам - понеже Адаму не бе дадено да избира - и би бил едновременен с Христа, екзистенцията на бога. (А за надрастването на съзнанието, в отлика спрямо преображението и надмогването, говоря ето къде: link. В сатанизма се извършват симултанно две движения - надрастване, доколкото в сатанизма се обективира демоничното съзнание и надмогване, доколкото сатанизмът е философия.*)

--------------------------

(*) Тези две движения съприсъстват във философията на съзнанието, а в частност - и в християнската философия = сатанизма = философията на демоничното съзнание. (В надмогващо се едно собствено съзнание философската рефлексия надраства въобще съзнанието.)

Ellia
яхнала метлата

#2600547 - 30.03.2010 15:56 [Re: Casus]

Методиус ,има не приятели и неприятели .Ти не си в никоя от тези две ,да ги наречем ,категории.
Неприятелите или просто персоните ,които подлежат на модериране са си заслужили отношението.Ти си по-скоро непредсказуемо явление.
Надявам се този път да се държиш джентълменски.

--------------------

Casus

#2600548 - 30.03.2010 15:58 [Re: Ellia]

Благодаря за разбирането.

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2629455 - 20.05.2010 09:40 [Re: Casus]

Цитат:

Да търсиш (разядосано и безуспешно) днес дълбоки, сиреч същинско религиозни, основания да бъдеш християнин ще рече да бъдеш сатанист. Аз съм сатанист - и съвсем не по каприз, мода, мнение, убеждение или либералнодемократично, глобалистично обществено статукво (чийто предтеча е невям национализмът, националните държави, реформациите, просвещенията и т. нар. буржоазни и социалистически революции), а тъкмо срещу тях, т. е. срещу себе си, извънпринципно.

Словото е в писмената, нежели в удостоверенията за съдимост.

Анатема! Link.

Справка: link.

--------------------

С една дума си сатанасист напук!? Интересно...Ако църквите имат ритуали, то сатанистите доколкото ми е известно имат същите ритуали, само че ги правят наобратно. Сатанизма е религия наобратно. То, дали право, дали обратно, какъв е смисълът, същите дивотии. Какъв е смисълът в това да си обратен, освен ако не ти идва отвътре...Но всяко глупаво деяние, си има своето умно оправдание. С това не обвинявам никого де То моето мнение относно институциите също не е много добро, но си мисля, че понятия като сатанизъм и анархизъм и кабализъм са изтъркани. Сега има нови понятия и нови хоризонти, защо трябва да се вре човек из нафталина.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

tanariilМодератор
архидемон
**

#2632054 - 24.05.2010 23:21 [Re: Бяло Конче]

Бъркаш се с дяволопоклонниците. Сатанистите нямат ритуали. И сатанизмът не е религия, а е философия, създадена много преди християнството. Затова и разликата на сатанизма с християнството е огромна.

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2633071 - 26.05.2010 16:49 [Re: tanariil]

Цитат:

Бъркаш се с дяволопоклонниците. Сатанистите нямат ритуали. И сатанизмът не е религия, а е философия, създадена много преди християнството. Затова и разликата на сатанизма с християнството е огромна.

Това ми звучи много странно. Наистина се бъркам(ако се бъркам изобщо). Чувал съм за различни древни философии, като херметизъм например, но сатанизъм е меко казано странно име въобще, защото нормално не се прави разлика между сатана и дявол. Да не би тази философия, която наричате сатанизъм в древността да си е имала друго име?
Един вид сатаната се явява шеф на всички дяволи по света. Но пък ако сатаната или Луцифер е паднал могъщ ангел, то какво общо има той с дяволите, понеже се знае(поне аз така го знам), че дяволите и бесовете са едни вредящи паразити.
Или има някаква игра на думи или нещата никак не са прецизирани в тази философия.

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

tanariilМодератор
архидемон
**

#2647831 - 21.06.2010 21:24 [Re: Бяло Конче]

Четенето явно не е най-силната ти страна, но нищо не пречи да се пробваш отново да прочетеш темата.

lubop1ten
неориентиран

Регистриран: 15.07.2010
    #2664266 - 15.07.2010 17:52 [Re: tanariil]

Странното е,че голяма част от сатанисти и атеисти отдалече се различават,т.е. черни дрехи,обърнати кръстове,медальони с обърнати звезди и т.н.Защо е това нещо?
Вие тук обяснявате,едва ли не,че сатанизъм е личен избор,не е нещо определено,няма норми,но повечето избират това поведение с култ към злото.Защо?

lubop1ten
неориентиран

#2664273 - 15.07.2010 17:59 [Re: lubop1ten]

Питам в какво вярваш,отговора в нищо,тогава какви са тея сатанински символи,които някой дори си татуират,палене на черни свещи и т.н.
Със сигурност тея виждания не е добре да се разпространяват.Поне аз мисля така...

Си Ди
гаргойл

#2664927 - 16.07.2010 13:35 [Re: lubop1ten]

Цитат:

Странното е,че голяма част от сатанисти и атеисти отдалече се различават,т.е. черни дрехи,обърнати кръстове,медальони с обърнати звезди и т.н.Защо е това нещо?

аааа, нещо може би се бъркаш - тия описаните не са сатанисти или атеисти , а обикновени "металурзи"

lubop1ten
неориентиран

#2665193 - 16.07.2010 21:26 [Re: Си Ди]

Нищо не бъркам,по-скоро ти може да си различен,отколкото те да са единичните случаи.Питам отново,защо е този култ към дявола,черните свещи,обърнати икони,кръстове и т.н.
Какъв е смисъла от всичко това?
Питаха ви по какви ли не начини,кое ви прави сатанисти,а конкретен и ясен отговор не видях никъде.
Да казвате,че сатанизма е просто личен избор и нищо друго си е несериозно.За мен това е сериозен проблем,най-вече проблем в главата и психиката.
Едно е сигурно,сатанизма не води до нищо добро и не е хубаво да се разпространява,докато религии,които учат да не лъжеш,крадеш,убиваш и какво ли още не,те са за доброто на света.

teo2

Регистриран: 01.05.2010
    #2665436 - 17.07.2010 14:47 [Re: lubop1ten]

По принцип, именно религиите са още по-големият сатанизъм, така че и двете са сатанизъм, като при това, пак ще повтаря, по принцип религиите са с хиляди пъти по-големият сатанизъм от всеки друг. Но за това, защо сатанистите са сатанисти?, защо го правят?, имаш право, наистина няма разумно обяснение: "Наистина насилието изумява мъдрия"(Еклесиаст 7: 7).

Avat@r

Регистриран: 10.11.2009
    #2665830 - 18.07.2010 20:32 [Re: teo2]

Сам ли си говориш Теооо, да се намираш на приказка, а ? , Много си далеч от истината и там от "истинския" си бог или беше "богът на истината:...Извинявай не помня добре, старост нерадост...

teo2

#2665840 - 18.07.2010 21:11 [Re: Avat@r]

Кой аз ли?!, не беше ли ти, който си говори чрез два еднакви никнейма-акаунда?! Още ли "слухтиш"(шпионираш) с екстрасензорни(-те) възприятия?, да не вземеш да задминеш и индийските аватари по "могъщества"?

Avat@r

Регистриран: 10.11.2009
    #2665944 - 19.07.2010 01:58 [Re: teo2]

Цитат:

не беше ли ти, който си говори чрез два еднакви никнейма-акаунда?!

Не беше. Както обикновено си в грешка. А се опитваш да бъдеш и лош и да показваш зъбки ... .Но не е това най-страшното.Виждаш ли, по-лошото е, че аз си говоря нормално с теб, за да не се чувстваш сам и изолиран в този мрачен, сатанински форум например , а ти бързаш да ме нападнеш, да си "върнеш" за нещо си, примерно..а и да се наложиш.. да не останеш по-назад..не е благородно, нито извисено, нито смирено, както би подобавало на човек четящ усърдно библията си и вярващ в единствено истинския господ бог.

Предубеден си, излез от [ ] стереотипа, опитай се...

Ако подадеш ръка някому - в най-лошия сценарий рискуваш да останеш и без нея , но ако не я подадеш никога, и то най-вече на онзи за когото си мислиш че не я заслужава - със сигурност вече си я загубил, защото и богът ти няма да я приеме.Прекалено ще е "стерилна", ако ме разбираш Знам че ще ти звучи нелогично и невероятно, но там е разковничето за теб.Дерзай в тази посока, ако искаш.Приятелски съвет.

Това е по-лошото за теб Тео, май френд оф мизъри.

teo2

#2666031 - 19.07.2010 10:35 [Re: Avat@r]

Леле, горкичкият нападнат!?!?, и кога е станало прословутото нападение срещу теб, че аз май съм го проспал?!
Аз разбириш ли, цяла нощ съм воювал срещу теб, понеже съм си нямал друг работа, е как съм могъл да да го направя в заспало състояние?!

tanariilМодератор
архидемон
**

#2666435 - 19.07.2010 22:40 [Re: teo2]

Спри със спама.

Unicorn
Starswalker

Регистриран: 11.06.2004
От: Висините
    #2855072 - 02.12.2011 15:17 [Re: tanariil]

Наскоро срещнах едно много добро представяне на идеологията на сатанистите, във фентъзи книгите на Сергей Лукяненко "Нощен пратрул" и "Дневен патрул" . Не знам дали някои от участниците във форума са я чели, но предполагам с ръка на сърцето биха се определили и причислили към описаните там "тъмни"... които по никакъв начин не могат да се нарекат "зли" или "лоши", а просто следват собственото си сърце, разбирания и желания в живота. Тяхната гледна точка.

Добри и лоши, светли и тъмни, вярващи и невярващи...
в крайна сметка, хората като цяло са си гадове и това е.

--------------------
Live to survive. Survive to live

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tanariil, Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 27234

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.087 seconds in which 0.021 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.