ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Сатанизъм

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
tanariilМодератор
архидемон
**

Регистриран: 07.09.2002
От: някъде там...
Из "Сатанистът и неговият мироглед. "-Milchar
    #2608702 - 17.04.2010 16:43

Още превеждам текста на български, но ще постна до където съм стигнала, а вие очаквайте продължение по тази тема, когато допреведа.

Из "Сатанистът и неговият мироглед. "

Автор : Milchar.

І. Основно отличие на сатанизма от другите мирогледи.

Описвайки човека като представител на определен мироглед, хората обикновено обсъждат единствено мирогледа и рядко обръщат внимание на личностните качества, които са способствали формирането на именно такъв мироглед. Това може да бъде удовлетворително за мирогледи, основани на масови идеологии или религии, но е съвършено неприемливо за сатанизма.

Мирогледът на болшинството от хората е не толкова продукт на техните собствени разсъждения, колкото е резултат от влиянието на тези или на онези разпространявани в обществото идеи, казано е: "Идеята, овладяваща масата, става материална сила". Повечето хора се явават именно част от тази маса, която е овладяна от идеята или от няколко идеи, често противоречащи една на друга. Техният мироглед представлява всичко на всичко адаптация на тези идеи към тяхната личност и адаптация на тяхната личност към тези идеи.

Сатанизмът от своя страна е мироглед на личността, а не на масата. Основата на своя мироглед сатанистът формира сам и само някои детайли заимства от външната среда. Може да се каже, че всеки сатанист в хода на своето изграждане като личност един вид изобретява сатанизма отново. Но при това независимо един от друг, сатанистите достигат до относително сходни идеи, понеже те имат много еднакви черти на характера. Именно тези общи личностни качества е и това, което обединява сатанистите.

Може и да се струва странно на болшинството от хората, но именно по въпроса за природата на сатана между сатанистите има най-много разногласия. Това обаче не пречи на сатанистите, независимо, че имат различно мнение по този въпрос, да бъдат единомишленици.

Затова следва да се говори за първичността на сатаниста като индивид, притежаващ определени характеристики по отношение на сатанизма като мироглед, най-естествен за индивид с такива характеристики. Сатанизмът — това не е съвкупност от идеи, а е път за развитие на личности от определен тип. Идеите на сатанизма логически следват от особеностите на този тип личност и от самия процес на неговото развитие.

Сатанизмът е динамичен мироглед, който постоянно се развива. Разбира се, другите мирогледи също понякога се развиват, но това не се явява тяхна вътрешна същност. Може да се каже, че повечето мирогледи могат да се развиват, а сатанизмът не може да не се развива. Ето защо е адекватно да се охарактеризира сатанизма като възможен само в контектста на неговата история и вероятните перспективи на бъдещето, а също така и в самия процес на личностното развитие.

II. Сатанистът като особен тип личност
Когато иде реч за личностните качества, трябва да се разбере, че те имат различна природа. Някои от тях са вродени, други се формират у възрастните. Към едни черти от характера на сатанистите обществото може да бъде безразлично, други предизвикват у хората неприязън и родителите се опитват да ги изкоренят в процеса на възпитание, ако ги забележат у детето си.

Отчитайки всичко това, може да се разделят чертите на характера на сатанистите на две групи:

1) качества, които сатанистът притежава изначално;
2) качества, които сатанистът се стреми да развие в себе си, ако те му липсват или са недостатъчно развити;

Към първата група се отнасят вродените качества, които не се явяват обект на възпитание в детството (т.е. обществото не е способно или не счита за критически важно да втълпи на детето противоположни качества).

Към втората група следва да се отнесат качествата, които могат да бъдат присъщи само на възрастен индивид, а също и качества, за придобиването на които е необходимо да се избави от внушените в детството установки. Такъв модел следва от присъщия за сатаниста стремеж към развитие и отразява процеса на това развитие.

А сега ще бъдат разгледани конкретно какви качества притежава и се стреми да притежава сатанистът.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
tanariilМодератор
архидемон
**

Re: Из "Сатанистът и неговият мироглед. "
    #2608703 - 17.04.2010 16:43 [Re: tanariil]

Из "Сатанистът и неговият мироглед. "

Автор : Milchar. (Продължение)

1. Качества, необходими за сатаниста
— така да се каже, стартовата площадка за Левия път. Отсъствието на дори само едно от тях указва, че индивидът не е сатанист.

Постоянно развитие. Сатанистът никога не изпуска случай да усъвършенства своите знания и умения в необходимите му области . (Именно в необходимите за него области, а не в тези, които обществото счита за необходими за кой да е човек или които обкръжаващите хора считат за необходими за сатаниста.)

Индивидуализъм. Мнението на другите не се явява за сатаниста основание за каквито и да било действия или изменение на собственото мнение, с изключение на случаите, когато той сам счита това мнение за разумно или когато да постъпи иначе би било опасно за неговия живот, здравето или благосъстоянието му. (Под опасност за благосъстоянието се разбира риск да се изгуби всичко до последната стотинка, а не изпускане на възможност да се заработят още пари, когато те и така са достатъчно.)

Непокорност. Сатанистът се стреми да избягва зависимости от каквото и да е и от който и да е; ако това е невъзможно, то се старае да сведе тази зависимост до минимум. (От това също така следва, че сатанистът няма да продаде своята свобода за никакви материални или други изгоди.)

Творчески подход.
Винаги, когато това е възможно и целесъобразно, сатанистът създава собствени идеи и естетически образци, а не повторя вече готови. (Например, ако сатанистът се занимава с изкуство — той отразява в него своята собствена индивидуалност, а не следва канон, стил и т.н.)

Оценката на качествата, изброени по-надолу е като полезни за сатаниста, но не и задължителни.

2. Качества, желателни за сатаниста. Сатанистът се стреми да изработва в себе си тези качества, които не са му присъщи и да развива онези, които вече ги има.

Егоизъм. Сатанистът винаги прави всичко заради собствена полза. Той може да направи нещо и заради другите, но само ако това му е изгодно. (Егоизмът на сатаниста е разумнен и гъвкав; например, да се направи за някой нещо си сега, заради собствена изгода в бъдеще.)

Неподатливост на самозаблуда. Сатанистът счита каквото и да е за истина, но само ако има достатъчно основания за това. Сатанистът е готов да измени своето мнение, ако се появят факти, които да опровергаят мнението му. (Сатанистът в нищо не вярва, той ползва единствено факти и логика.)

Отговорност.
Сатанистът винаги осъзнава своята отговорност за каквото и да е извършено от него действие и не се опитва да пробутва своята отговорност на други индивиди или на каквито и да било външни обстоятелства. (...а също така и на собствената си слабост, незнание и т.н.)

Първенство на разума. На сатаниста е свойствено да избягва да извършва под влияние на емоции или някакви подобни обстоятелства постъпки, които той в обичайна ситуация не счита за разумни. В идеала си той се стреми към това неговото съзнание да контролира не само всички негови постъпки, но и физиологическите реакции на неговото тяло. Сатанистът може съзнателно да отключва този контрол, ако прецени това за необходимо. (Фактически това е логическо следствие на принципа за отговорността: ако аз нося за нещо отговорност, то това нещо следва да зависи изцяло от мен.)

По-натам ще продължа с превода.

ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #2610754 - 21.04.2010 10:34 [Re: tanariil]

Много готина темичка!

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

individuum
неориентиран

Регистриран: 06.04.2010
    #2629674 - 20.05.2010 16:31 [Re: tanariil]

Здравейте.
Чета идеологията на сатанистите и оставам с лек привкус на изненада.

Виждам една разширена идея..доста по-разширена от общоприетите в социума идеи. Много от тези идеи са били винаги заложени и в мен, но не съм знаела, че съществува някъде прослойка наречена с определено име, която е съставена от подобна идеология.

И въпреки това не мога да не видя и някои основни моменти, в които се личи ограничението на поддръжниците на идеята.
Чета някъде из коментарите, че сатанистите били върха на егоизма. Всичко за собствена изгода правели. И го виждам като една противоположна идея на идеята за спасението на ближният дори с цената на саможертвата. Ми на мен и двете ми звучат все вид идеологично. Дали ще е едното или другото и двете са завъртени около его-то. В единият случай изгодата е пресметната за настоящият живот, в другият случай изгодата е изчислена за евентуалното спасение след смъртта… .

После прочетох някои определения на основни човешки качества. Цяла изградена схема, която да се следва. И всеки да я следва спрямо неговото си битие….и така пак стигнах до поредната идеология, която събира единомислещи хора на едно място. Не е по-различно от останалите идеи…може би по-широко скроени идеи, но все пак идеи…И като канонични идеи, спуснати от нейде, не сработват най-вероятно. Видях във форума отявлени сатанисти, които скачат за каузата и са готови да спорят и да защитават това, в което вярват…същата настървеност, както при един вярващ последовател. Опитвали ли сте да кажете нещо против бог на някой запален последовател – вярващ. Както пропагандират мир и любов между човеците, така и се превръщат в жестоки зверове готови да разкъсат тоя дето не споделя "святата идея".

...

И ако в една стая съберем 10 човека с различни идеи за живота – сатанист, християнин, мюсюлманин, будист, конфуцианец, монах-даоист, дервиш и т.н. – и на всеки се даде шанс да опише и защити правата вяра - всеки ще направи точно това. И всеки ще опише неговата идея за живота с убеждението, че неговото е най-правилното, най –вярното и най-ценното.
И кой ще бъде прав? Всеки за себе си, нали така.

А аз стоя отстрани и гледам различните идеологии и техните последователи. И виждам как хората имат нужда да се причислят към прослойка някаква, за да живеят по идеята, заформена в нея.

Аз съм само аз, моят живот и моето съществуване. Без правила и граници. Не ми е нужно да се причислявам към група някаква, за да бъда индивидуалист. Не ми е нужно да споделям поредната идеология. Била тя и по – широко скроена от религията в лицето на бога или на сатаната.

Редактирано от individuum (20.05.2010 16:36)

tanariilМодератор
архидемон
**

#2632051 - 24.05.2010 23:18 [Re: individuum]

И аз се канех да пиша критика, понеже никога не съм приемала, че щом някой е написал нещо по въпросите на сатанизма, то написаното трябва задължително да се идеализира и да се следва до последната буква (в това число и ти май реши, че щом е постнато тук, край, не може да не е третирано като неприкосновена светая светих, но то всъщност не е, иначе не би било сатанизъм). Щеше ми се обаче първо да си довърша превода, за да се вижда с кое и защо не съм съгласна, а материалът е огромен и превеждам сама, та продължението ще почака, критиката ми върху него- също.

individuum
неориентиран

Регистриран: 06.04.2010
    #2632162 - 25.05.2010 10:17 [Re: tanariil]

Само да уточня, че това, което съм написала не е критика.
Щеше да е критика ако за мен бе важно да обяснявам на някой колко не е в правият път, а видиш ли аз съм... .
Аз нито съм тръгнала да обяснявам правотата си, нито държа да убеждавам в нещо или да критикувам. Ясно ми е, че всеки живее спрямо нуждите си и подрежда света си с цел оцеляване.

Това, което написах бе едно мнение, от което четящият може да се възползва спрямо възможностите си за възприятие.
Свободата, която е в мен ми дава възможността да изразя себе си без притеснения и граници. А кой какво и защо възприема си е негов приоритет и грижа.

Успех с превода.

tanariilМодератор
архидемон
**

#2632249 - 25.05.2010 13:19 [Re: individuum]

Напротив. Критика е. Не е критикарстване, така че уточнението е излишно. Аз нямам против критиката. Дори я приветствам, за разлика от критикарстването.
Благодаря за пожеланията, когато приключа, ще постна и останалата част от превода, плюс моите забележки към идеите, които превеждам. Надявам се тогава да имаме още поле за разговор с теб, а и с други.
Поздрави.

eliazar
неориентиран

Регистриран: 25.07.2010
    #2669762 - 25.07.2010 11:33 [Re: tanariil]

za6to,nqkoi bi izbral po-slabata strana.satana e bita karta

eliazar
неориентиран

Регистриран: 25.07.2010
    #2669790 - 25.07.2010 12:17 [Re: individuum]

neutralitet,a. zlatnata sreda,a.Mnogo udobno.vav vci4ko li si taka?samnqvam se.osobeno kogato iska6 nqkoi da e to4en i qsen v otno6eniqta si s teb,nal tai.
Цитат:

ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #2673572 - 01.08.2010 07:48 [Re: eliazar]

Виж кво, я зЕми да пишеш на кирилица! И спри да повтаряш едно и също нещо по всички теми.
Следващите ти мнения на шльокавица ще бъдат трити. Тия до тук ги оставям, щото сега неам нерви за глупости.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tanariil, Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 9983

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.048 seconds in which 0.033 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.