ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Религия и Мистика » Сатанизъм

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
Re: Честита Коледа на всички
    #2994177 - 27.12.2012 15:56 [Re: tanariil]

Цитат:

Бог Коледа е славянски бог. Името му идва от славянското "Коло" - кръг. Той е от малките творци (има и големи творци, такъв е примерно Сварог). Вярата в Коледа се датира на стара 7 хиляди години. Календите са датирани на 3 хилядолетия. Така че никакви календи нямам предвид, въпреки че има връзка между Коледа и календите.

Достоверен източник? Защото не съм чела за съществуването на половината от тези, вярно, че тези неща ме интересуваха отдавна, в предишен живот все едно, но едва ли източниците са се променили. Няма логика, между другото, празнуването на някакъв "малък бог" да се съхрани хилядолетия, а митовете за "главния", уж, Сварог и кой беше още, да изчезнат, ако се замислиш, без следа.
Кръговрата е важен и е свързан със слънцето, което е нормално за земеделски народи. Но слънцето е едно, като минава през различните фази, следователно не са различни богове, а един с различни лица /възраст/, който се "завръща" всеки път.
Между другото, коледа или коляда е в женски род. В руските песни са запазени окончанията и си личи женския род. В българските народни песни е коледо или коладе, което са си падежните форми за мъжки род, но няма "коледа". Поне в антологиите, които съм чела. Верно, ч е е било отдавна, но едва ли са се променили нещата особено.
Последно прабългарите славяни ли са били, че намеси Тангра в картинката? И откога цар Борис е грък?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
tanariilМодератор
архидемон
**

Регистриран: 07.09.2002
От: някъде там...
    #2994178 - 27.12.2012 15:57 [Re: Си Ди]

Има политизиране от един момент натам от по-новото ни съвремие, така че тогава настъпва това смесване на традициите и промяната им в угода роду политически. Но Коледа, както писах, е дал кален-дар. Не ми е известно този календар да е променян, за разлика от християнския, на който му изгубих бройките на промените.

Коледарите са част от култа към бог Коледа. Бъдникът е част от култа към бог Коледа.

tanariilМодератор
архидемон
**

#2994187 - 27.12.2012 16:18 [Re: Си Ди]

Не съм писала, че е малък бог, а че е от малките творци, които са 3 на брой. Различни неща са.

----------------
Академик Б. А. Рыбаков исследовал вопрос о возникновении у предков славян календаря: «По орнаментированному керамическому материалу II–I века до н.э. и орнаментам их соседей улавливается деление года на четыре солнечные фазы, отмеченные на керамике четырьмя крестами, а также разделение солнечного года на 12 месяцев.»

-----------------------

Этимологически имя этого бога соотносится со словом «коло», что по старославянски означает «круг», «окружность» (отсюда современное слово «около», «околица»). Уже впоследствии римляне заимствовали у славян это слово для обозначения годового солнечного цикла — календаря (римское — «календы»).
----------------------

И т.н. Не ми се рови.

Си Ди
гаргойл

#2994359 - 27.12.2012 22:09 [Re: tanariil]

О, Рибаков! Разбирам. Не бих се доверила на някои негови теории. Не са подкрепени от доказателства, не за друго.
Цитат:

Уже впоследствии римляне заимствовали у славян это слово для обозначения годового солнечного цикла — календаря (римское — «календы»).

Аха, и затова римляните са си кръстили първия ден на всеки месец календи сигурно! И защо ли славяните са пропуснали гърците?
Както и да е, всеки има право да вярва в каквото иска.

tanariilМодератор
архидемон
**

#2994420 - 27.12.2012 23:57 [Re: Си Ди]

Не са? Старославянски не разбираш? И не са пропуснати гърците, просто цялата книга няма как да я постна във форум. Както и да е.

Си Ди
гаргойл

#2994430 - 28.12.2012 00:13 [Re: tanariil]

Не, просто гърците нямат "календи" - как ли сме ги пропуснали. А Рибаков не е достоверен като славянист именно заради шовинизма си и приемането на желаното за действително без оглед на доказателствата против. Не ти ли звучи познато?

tanariilМодератор
архидемон
**

#2994477 - 28.12.2012 03:16 [Re: Си Ди]

По-скоро "доказателствата против" ми звучат познато.

Софизъм: Спекулация на злоупотреба с аналогията- грешка състояща се в предполагането, без никакво обяснение, нито доказателство; че действащите в дадена ситуация закони са приложими и в други ситуации.

Византийците и руснаците се изтрепват исторически погледнато доста отдавна. При това в миналото има и намесени големи дози интриги и пропаганда, богато подкрепени от исторически извори.

Примерно, убит е знатен киевчанин в Константинопол, тръгват едни търговски и политически конфликти, руснаците се вдигат на бой и византийците ги заливат с един специален огън и ги подпалват. Конфликти от този вид си имат и друга страна, освен военната и има историци, които изучават не толкова битки, колкото това. Има ли причина да не го правят? Област за изучаване като всяка друга е.

От поста ти оставам с впечатление, че щом е изследвал такива исторически извори, включващи гърци и машинациите им, то значи Рибаков е шовинист и не иска да приеме действителността.

На тази база, без да ми посочиш нито едно доказателство, което да обори Рибаков по въпроса за Коляда, пишеш ми, че той греши за Коляда. Защото бил шовинист и не бил приемал действителсността, там за гърците??? Това ли ми е доказателството, че греши за Коляда? Ако е това, да знаеш, че за мен такова "доказателство" си остава логическа грешка.

Още автори, защитаващи същия възглед за Коляда, са примерно:

Глинка Григорий Андреевич
Вадим Станиславович Казаков
Валерий Демин
Г.С. Лозко

Ако и те някъде грешат, моля да ми посочиш конкретни доказателства, които ги оборват. Същото важи и за Рибаков, в случай, че греши. Моля доказателствата да не съдържат явни логически грешки.

Ако ти се занимава. А ако не, здраве да е. Дето казваш, всеки има право да вярва в каквото иска.

Поздрав.

Си Ди
гаргойл

#2994534 - 28.12.2012 12:35 [Re: tanariil]

Тан, езика на най-старите писмените паметници е старобългарски, не старославянски, защото славянска писменост преди "нашата" няма. Може да се предполага кое как е било и да се правят догадки. Както и да е. Не съм специалист, вярно е, но със сигурност знам, че няма писмени доказателства за имената на славянските божества и съответно няма достоверни данни за славянската митология. Всички "документи" за тях са с датировка след десети век или няколко века по-късно, някъде са "дописвани". Сказание о Полку Игореве е един от най-старите писмени паметници, като оригиналът е унищожен, правена е възстановка - там се споменава за Даждьбог, което според мен си е "ако е рекъл бог" или "ако даде бог" на старобългарски, ма кой бог? Не се среща името Сварог, освен в преведен текст за Египет в Повесть временных лет - между другото в тази хроника се споменава за култа към Перун, не Сварог, оригиналът или най-старите редакции също за загубени. И т.н.
Това имам предвид под липса на доказателства или доказателства против. Правени са свободни интерпретации без да има доказателства в тяхна подкрепа. Все едно да приемем Толкиновата митология за исторически факт.
Или пък, че само славяните са имали слънчев кръг с 12 месеца и четири сезона - сякаш само едно магаре се казва Марко. Това египтяни, асирийци, траки, гърци - зад "нас".
Иначе всички "уважаващи" себе си имперски народи вадят история поне от Потопа насам. Защо точно от него, идея нямам, само предположения ..
Та така с рождеството, злия бог коляда / що пък зъл, кат е "младенец"?/, римските календи и коледуването..
От поста ми не оставаш с никакви впечатления, че " е изследвал такива исторически извори, включващи гърци и машинациите им, от където значи Рибаков е шовинист и не иска да приеме действителността", просто защото там такива неща няма написани.

tanariilМодератор
архидемон
**

#2994787 - 28.12.2012 23:05 [Re: Си Ди]

Цитат:

Не, просто гърците нямат "календи" - как ли сме ги пропуснали. А Рибаков не е достоверен като славянист именно заради шовинизма си

Ad Kalendas Graecas.

Ама Рибаков е писал за гърците по други поводи. Може би не си го чела? Доста объркано ми прозвучаха думите, а сега съвсем. Не мога да те схвана какво е общото между споменаването на това, че гърците очевидно нямат календи и Рибаков не е достоверен славянист именно заради шовинизма си?

От изследванията на Рибаков коректното е да се извадят посочените исторически извори и да се оборват един по един. Общото отговаряне, без да има конкретика, е софизъм. Argumentum ad Hominem – спекулация на “отравяне” на източниците: тази логическа злоупотреба се прави (използва), когато се десакредитира (представя се за недостверен) съответен извор на информация преди още да са се проучили основанията и фактите, които го потвърждават.
--------------

Цитат:

Та така с рождеството, злия бог коляда / що пък зъл, кат е "младенец"?/

Примерно затова:

Цитат:

Некогаш е имало на свето един бог, името му е било Коледо. Он бил млого зал, и кога му е бил деньо (именния му ден), давал млогу зло на земята, та требало на тоя ден секой дома да си седи, додека олаби времето. Секи треперел от него. Лугьето, да са обиколени от секаде сас рана през това зло време, измислиле да месат колаци (хлебове, на които в средата оставали дупки) и у сред них седели, че не знаяли докога кье ги държи бог Коледо, та оттогай е останало и сега да месат колаци (СбНУ 16-17, с. 7).

-----

Цитат:

Или пък, че само славяните са имали слънчев кръг с 12 месеца и четири сезона - сякаш само едно магаре се казва Марко. Това египтяни, асирийци, траки, гърци - зад "нас".

Софизъм, поредната логическа грешка. Този път Спекулация на симплизма (свеждане до): Логическа злоупотреба, допускана, когато сложно се представя опростенчески и свеждайки го до “това, не е повече от...”. По този начин се набляга на естеството на ограничена част от феномена, вместо да се разглежда той в цялост.

---------------
Цитат:

най-старите писмените паметници е старобългарски, не старославянски, защото славянска писменост преди "нашата" няма.

Долгое время считалось, что славяне до IX – X веков, то есть до миссионерской поездки Константина (Кирилла) и Мефодия, были бесписьменным народом. Согласно «Житиям» Кирилла и Мефодия, именно они, распространяя среди славян христианство, научили их и письменности, создав для этого принципиально новую азбучную систему. В отечественной и зарубежной славистике такой точка зрения была господствующей до 40-х годов XX века.

...к середине ХХ века (5) накопилось достаточное количество свидетельств, позволяющих ученым говорить о том, что в докириллическую эпоху у славян существовала своя письменность.

...
Помимо рунического письма, в докирилловскую эпоху существовали и другие способы записи славянской речи. Один из них – использование латиницы.
....

Безусловно, славяне владели и простейшим способом письма – упоминаемыми черноризцем Храбром «чертами и резами», которые предназначались для ведения подсчетов, календарных наблюдений, использовались в качестве знаков принадлежности. «Черты и резы», нанесенные на ритуальные сосуды и сосуды-календари, были дешифрованы Б.А.Рыбаковым; многочисленные знаки принадлежности находят при археологических раскопках на различных бытовых изделиях, посуде, печатях;

....
И към всичко по-горе:
Литература
Вайан А. Руководство по старославянскому языку. М., 2002.
Гриневич Г.С. Праславянская письменность. Результаты дешифровки. М., 1993.
Дмитриенко А. Памятники слогового письма древних славян: Этрусские надписи. Фестский диск. Линейное А и Б. М., 2001.
Истрин В.А. 1100 лет славянской азбуки. М., 1963.
Козельский А.В. Письмена античных славян. Крит. Линейное А. М., 2003.
Левочкин И.В. Основы русской палеографии. М., 2003.
Папина А.Ф. Происхождение славянской письменности. М., 2004.
Петрухин В.Я. Начало этнокультурной истории Руси IX – XI веков. М., 1995.
Ремнева М.Л. Старославянский язык. М., 2004.
Рыбаков Б.А. Язычество Древней Руси. М., 1988.
Уханова Е.В. У истоков славянской письменности. М., 1998.
Флоря Б.Н. Возникновение славянской письменности. Исторические условия ее развития // Очерки истории культуры славян. РАН. Институт славяноведения и балкани-стики. М., 1996.
Чудинов В.А. Загадки славянской письменности. М., 2002.
Щепкин В.Н. Русская палеография. М., 1999.
Ягич И.В. Вопрос о рунах у славян // Энциклопедия славянской филологии. Вып. 3. Графика у славян. СПб, 1911.
--------------

Има старославянски. Питах имаш ли някакви познания, а не дали се е пишело на него. Идеята ми беше дали имаш основа от познания, за да си преведеш имената на боговете, не за друго. Има: Старославянский язык. Учебное пособие от А.Горшков примерно. Това е литературен език 9-11, понякога 12 век. По мои наблюления върши работа. Но всъщност, няма значение.

-------------
Изобщо зарежи я тази тема. Все пак сме във форум за сатанизъм, а това е обсъждане за, ъм, не мога да преценя, може би е за форум "История", може би за "Филология" (както се казва във вица, "учените още не са установили"). А и не ми се обсъжда кой знае колко, ако трябва да съм откровена.

Все пак празници идват. Дай по-добре някоя весела песен и да го празнуваме, стига сме се занимавали с глупости по празниците, съгласна ли си?

Си Ди
гаргойл

#2995893 - 31.12.2012 12:07 [Re: tanariil]

Ти май се взе доста на сериозно, щом смяташ, че трябва да ти "доказвам точка по точка" защо мисля това, което мисля, а? А реферат да ти напиша по темата не искаш ли случайно? Трябва ли да съм стресната от виртуално размахания ти пръст и да се свия в ъгъла от "справедливия" ти патос, сипещ "Argumentum ad Hominem", "Софизъм", "поредната логическа грешка" или пък "Спекулация на симплизма"? Не мисля.
Не ми цитирай теорията, в която вярваш, за да я докажеш, както и колко хора са привлечени от нея или я подкрепят - по тази логика трябва да стана я будист, я християнин, я нещо друго такова. "Славянското езичество и божества", ако изобщо има "славяни" , няма как да се съотнесат пряко към християнството и неговите празници, просто защото последното се оформя в различни условия и време, нямащи пряка връзка със славяните. Исторически когато тези племена или народи са започнали да се покръстват, доста от тезите на християнството вече са приети и утвърдени - разбира се, вярванията на новопокръстените /и политическите интереси!/ са оказали своето въздействие. Останките от митовете са в архитектурата и намерените артефакти, евентуално записи от съответната епоха, както и в обичаите, фолклора, в приказките. Покажи ми го. Археологическа находка, безспорна, не фалшификат и не изсмукано от пръстите лингвистично предположение, от рода на "в песните се пее "лельо", следователно се има предвид божеството Лел" или "най-вероятно славяните са пишели с руни". Къде са? Толкова велика цивилизация и религия /е, нещо като шаманизъм, най-вероятно, за това има основания да се твърди/, които не са оставили трайни археологически следи, за разлика от други безспорни такива, които са го направили... Странно, не мислиш ли? Или не, въпрос на "конспирация".
Питах те не ти ли звучи познато, защото по нашите земи си имаме поне две теории за величие, от както свят светува - тази на /пра/българите и тази на тракийците. Славяните ще трябва да се сместят или при едните, или при другите. Руснаците, може би поляците, а защо не и сърбите, разбира се, които изобщо не са шовинисти и нямат никакви претенции да си "присвояват" или видоизменят чужда история, с удоволствие ще прегърнат идеята да е един от тези народи. Все пак, доказателствата трябва да са едни и същи, няма как по едно и също време да има два или три велики народа на едно и също място. Уфф, забравих македонците. Или не?
Нали си виждала нашия некропол? Старичък е, но всички теории са "хипотези", а никой не е посмял да нарече останките "славянски" - сравняват се с древногръците митове - всъщност и славянските божества се приравняват на тях или се правят аналогии. А слънцето след зимното слънцестоене е младо слънце, божик, най-малкия син на бога тук там в същия този фолклор, тепърва ще расте. Коледарите, с техните песни за берекет и благопожелания трудно биха се свързали с злия зимен или какъвто там се явява бог Коляда - все пак, тази роля е отредена на Чернобог. Месеците и изобщо календара е свързан с реколтата и дейностите покрай нея, песните са свързани с реколтата. И т.н. Както и да е, наистина.
Просто не виждам логика да натриваш носа на вярващите в рождество христово, ако има такива наоколо, с неособено убедителни езически божества, вместо с празниците на онези, дето им ги има в библията като "злодеи".
Ама че писание се получи!?!

Страшен текст!
Упс, отивам да готвя, че ще има революция иначе.

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tanariil, Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5318

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.076 seconds in which 0.06 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.