ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
DiometМодератор
доброжелателен

Регистриран: 07.09.2004
От: Под небето
Re: Интервю със 109 годишния американец Леонардо ла Паоло
    #2728399 - 14.12.2010 19:59 [Re: Ananda]

И имаш ли представа за неговите навици - хранителни, житейски, какво е работил, сега с какво се занимава? (напр. умереност, движение, въздържане от месо, алкохол, цигари и т. н...)
Има ли нещо по-особено от другите хора, което според теб би допринесло за здравето му. (или всичко е ген при него). Имал ли е някакви сериозни заболявания?

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Ananda
Fair Lady

Регистриран: 15.01.2004
    #2728720 - 15.12.2010 10:32 [Re: Diomet]

Не съм се интересувала за подробности около живота на дядо Васил.Зная само,че е безгрижен по характер.
Не ще да е генетично това дълголетие,защото синът му почина отдавна,а и внукът му е доста болнав.

.

--------------------
Научих се да живея днес, без да се обременявам с грижи за утрешния ден.

Д. Дикс

DiometМодератор
доброжелателен

#2728889 - 15.12.2010 20:46 [Re: Ananda]

Странно, какъв ли е източникът на безгрижието - дали безгрежните хора са просто безотговорни и не им пука за дълга и за мировото страдание, или пък са мъдри и наблюдават живота като театрална сцена ...?

А може би и вярата в Бога е също източник за безгрижие - вярващият човек си казва: "Бог ще промисли" и също "Каквото Бог реши" ... Нали Исус е казал: "Дойдете при мене вие отрудени и обременени, и аз ще ви успокоя".

А може би някои са безгрижни по един начин, а други по друг.
Но определено безгрижието сваля стреса и прави човека по-спокоен.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Ananda
Fair Lady

#2729039 - 16.12.2010 13:27 [Re: Diomet]

Цитат:

А може би някои са безгрижни по един начин, а други по друг.
Но определено безгрижието сваля стреса и прави човека по-спокоен.

Да,мисля,че хората могат да бъдат безгрижни по различни начини и че безгрижието сваля стреса,което автоматично удължава човешкия живот.

Днес научих любопитни подробности от живота на дядо Васил-в живота си не е палил цигара,всеки ден пие по чаша вино и по глътка ракия.Храни се нормално,не е спортувал активно.След пенсионирането си се отдава на любимото си хоби-градинарството.
Неговият баща е живял до 102 години.

--------------------

Д. Дикс

DiometМодератор
доброжелателен

#2729240 - 16.12.2010 21:38 [Re: Ananda]

значи дядото си има и ген. Но явно е човек на умереността - ако е само глътка ракия. А градинарството е сравнително леко и поддържа природосъобразен живота на пенсионерите, за да не се залежават.

Що не вземеш едно интервю с дядото и негови съвети към съфорумците. Това си е находка - да ни съветва жив столетник

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Ananda
Fair Lady

#2729411 - 17.12.2010 09:23 [Re: Diomet]

Комуникацията с дядо Васил е трудна,защото слухът му доста е отслабнал.

--------------------

Д. Дикс

Ananda
Fair Lady

#2736425 - 07.01.2011 18:42 [Re: Diomet]

На 14 януари дядо Васил става на 101 години.Във Варна в момента има 22 столетници-17 жени и 5-ма мъже.
Често се питам защо ли жените надживяват мъжете?Дали защото се трудят повече,тъй като вършат и домакинската работа, или защото по-рядко имат вредни навици като пиенето и пушенето?

--------------------

Д. Дикс

DiometМодератор
доброжелателен

#2736464 - 07.01.2011 21:05 [Re: Ananda]

Има няколко теории, за които съм чувал, с които някои се опитват да обяснят относително по-голямото дълголетие на жените:
1. Жените имат по-малко вредни навици;
2. Жените и в напреднала възраст се движат повече от мъжете, понеже се занимават непрестанно с домашна работа, докато мъжете по-често се улежават и живеят заседнал живот;
3. Жените са по-емоционални и изкарват навън негативните емоции под формата на плач, ходят и споделят с приятелки, от които получават съчувствие и се успокояяват така, преодоляяваййки по-лесно стреса, докато за мъжете се счита за срамно да плачат или се оплакват, понеже това се тълкува като слабост. По тази причина се счита, че жените по-лесно се освобождават от негативните последици от стрес и междуличностните проблеми, докато мъжете си го таят в себе си дълго, понякога с години и това ги трови;
4. Има и теория, че чисто физиолооогично поради месечния цикъл кръвта на жените се пречиства - те губят кръв, подменяйки я с нова (по-чиста), която организмът сам си изработва. В древността е имало метод за лечение, наречен "кръвопускане", с който са се опитвали да лекуват някои болести.
5. Според друга теория мъжете, поради това, че трябва да се борят за осигуряване на прехраната на семейството, чувстват по-голямо психическо натоварване в битките в обществото, поемат рискове и т. н.. Поради тази причина по-тежко понасят безработицата, провалите, безпаричието и другите неблагоприятно фактори, понеже се товарят с чувството за дълг да осигуряват семейството си и неуспехите ги приемат като личен провал и след такъв неуспех чувстват малоценност.

Според мен причината вероятно е в няколко фактора с различна тежест.
Между другото има и доста мъже - столетници и общо взето може да се направи профил на столетника - мъж. Обща черта е ОПТИМИСТИЧНАТА ПСИХИКА, по-лекото понасяне на неуспехите, трудностите и опасностите, те са общителни хора, подвижни, не се залежават, винаги си намират сислена работа.

Има още един много положителен фактор за дълголетието - това е религиозността. Чувал съм за доста столетници - независимо дали мъже или жени, които приемат трудностите и стреса в живота много по-леко поради своята вяра и надежда, водеща до УПОВАНИЕ НА БОГА В ТРУДНОСТИТЕ. Интересно е да се направи такава статистика.
Чувах за един наш далечен роднина, който имал силна вяра в Бога и надживял над 90 години с незарастваща рана от куршум от войната в гръдния кош. Та той всяка вечер като си лягал казвал молитвата си и заедно с нея казвал (перефразирам): "Господи, на Тебе оставям дълговете си, понеже животът ми е в Твоите ръци, Ти да ги оправяш и да ми помагаш да ги изплатя, понеже, ако умра тази нощ - тъй и тъй няма да ги изплатя, дори и да имам желание,а пък утре през деня аз ще работя по въпроса с Твоята помощ!" - и човекът си заспивал спокойно, въпреки, че в някакъв момент имал много големи дългове.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

щастливка
неориентиран

Регистриран: 05.01.2011
От: София,България
    #2736536 - 08.01.2011 00:43 [Re: Diomet]

Бла-бла. И ракийка и месце и витамин "С" никак не са чужди на дълголетниците.Магията е не в това дали пушиш ли не,а в това как възприемаш околния свят.От много чуства и дребнавост дълголетник не се става.

--------------------
Не можеш да откриваш нови светове,ако нямаш куража да напуснеш брега.

Редактирано от щастливка (08.01.2011 00:43)

DiometМодератор
доброжелателен

#2736734 - 08.01.2011 18:20 [Re: щастливка]

Цитат:

И ракийка и месце и витамин "С" никак не са чужди на дълголетниците.Магията е не в това дали пушиш ли не,а в това как възприемаш околния свят.От много чуства и дребнавост дълголетник не се става.

Всякакви столетници има. Пол Брег специално е правил експедиции по света да ги изучава. Има местности, където столетнициите се срещат по-често .
Напълно съм съгласен, че начинът на възприемане на света е много важен , може би водещ фактор. Не трябва обаче да се подценяват и другите фактори - като чиста храна, вода и въздух, добронамерена среда, движение и други (понеже дори и да приемаш позитивно света, ако си имаш тормозници на главата laugh: - ще ти бъде трудно да преживееш дълго) .

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 29296

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.