ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
горски пътник
винаги търсещ
**

Регистриран: 28.05.2005
От: Земята
Дълголетие и жизнерадостност
    #1067501 - 04.12.2005 18:30

Вчера слушах една аудио-книга (препоръчвам я на всеки, който знае английски!) в която разказваха за един доктор, който лекувал рак със... смях.
Днес разглеждах страница за известните столетниците в Америка и ми направи впечатление че от 8 човека двама са били известни комици. После попаднах на друга страница със столетници от цял свят. Ще ви покажа някои от снимките, вие вижте каква жизнерадостност са съхранили тези хора 100+ години и си правете изводите:

Amy Isabel (Matthews) Hulmes, 5 октомври 1887 - 27 Октомври 2001, на 114 години.

Jessie (Stubbs) Hurley. родена на 15 Юни, 1890. В момента е на 111 години.

Hazel Houghton (Penniman) Luther родена на 11 Декември 1889. В момента е на 111 години.

Сестра Anne Samson, родена на 24 Юни 1892, починала на 113 години. До последно е можела да танцува, да се разхожда и беседва

Anna Stephan от Германя, родена 25 Март 1892. На 107 години е.

Lydia Newton на 112 години. Тя казва "Библията ми казва да не ям свинско, затова и предпочитам боб, сиренце, хляб и едно парче торта веднъж в годината"

Clothilde Rey, родена 21 Ноември, 110 години.

Maria Mathilde Bonzo, на 110 години.

Bertha Fry, 111 години.

Maria Robin Mornet, Франция, на 110 години.

господин Йоан, от Испания, на 114 години.

Господин Joseph Ramies на 110 годишния си рожден ден (на всички ви пожелавам да сте такива жизнерадостни)

и така нататък и така нататък...

Редактирано от Diomet (05.11.2008 01:03)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
BeWitchIng

Регистриран: 29.11.2005
Re: Дълголетие и жизнерадостност
    #1067506 - 04.12.2005 18:46 [Re: горски пътник]

Наистина е впечатляващо . Тези хора на снимките изглеждат доста добре за възрастта си.

kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #1067582 - 04.12.2005 20:14 [Re: BeWitchIng]

Като гледам колко са щастливи и усмихнати и на мен ми се отваря усмивката - заразно е

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

горски пътник
винаги търсещ
**

#1067593 - 04.12.2005 20:42 [Re: kapitoliq]

Цитат:

Като гледам колко са щастливи и усмихнати и на мен ми се отваря усмивката - заразно е

Eй на това му викам изкуство, наука на живота, 100 годинни да запазиш жизнерадостността си и детското

горски пътник
винаги търсещ
**

#1067597 - 04.12.2005 20:45 [Re: BeWitchIng]

Цитат:

Наистина е впечатляващо . Тези хора на снимките изглеждат доста добре за възрастта си.

Искам да ти кажа, че тези, които не се усмихваха на снимките бяха в такова ужасно телесно състояние, че не ги сложих тук. Явна е връзката между младостта и усмивката

Erosaria
оптимист

Регистриран: 20.09.2004
    #1067600 - 04.12.2005 20:49 [Re: горски пътник]

Страхотно изглеждат столетниците- невероятно!
Усмивката наистина лекува, а жизнерадостния блясък в о4ите е извора на живот, вътрешната ни светлината!

--------------------
Животът е такъв, какъвто сам си го направиш!!!

nezrimata:)))

Регистриран: 24.05.2005
От: като вятър
    #1067602 - 04.12.2005 20:51 [Re: горски пътник]

Поздрави!- Всъщност това е и ключът към живота...
Истинското състояние на душата е нейната радост. И така живее вечно в това и състояние...

--------------------
))

Salve
moonlight

Регистриран: 13.02.2004
От: Cryst@l Moon
    #1067627 - 04.12.2005 21:45 [Re: горски пътник]

Това истински ми хареса:)Ето я рецептата за дълголетие...

--------------------
Сълзата ти превръща се в кристал
когато осъзнаеш, че си цял
а Цял си-осъзнал Безкрая в Светъл миг
приютил ловеца и сърната в своя лик.....

DiometМодератор
доброжелателен

Регистриран: 07.09.2004
От: Под небето
    #1067744 - 04.12.2005 23:53 [Re: горски пътник]

Чудесна тема - благодаря ти, че я пусна тука и направи труда си да публикуваш снимките. Струва си да обсъдим кои са източниците на дълголетието.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Cremina Bourrana
просто симпатична

Регистриран: 02.11.2005
От: тук оттам
    #1067792 - 05.12.2005 00:41 [Re: горски пътник]

Някъде четох, че дълголетниците били хора, които не мразели и не завиждали, не се ядосвали, с други думи успяват някак да преодолеят отрицателните си емоции. Може би затова предимно се усмихват. В крайна сметката обшото между всички дълголетници беше, че са добри хора и с аотворени към света.
Дай, Боже, всекиму

--------------------
Don't take life too seriously. You'll never get out alive...

asdasd

Регистриран: 13.09.2004
    #1068089 - 05.12.2005 12:17 [Re: горски пътник]

Според мен важното в случая е че почти 99% процента са жени(ако някой забелязва от снимките ). Така, че не смеха е първостепенната причина за тяхното дълголетие, въпреки че сигурно играе много важна роля. Поне според мен де.

Ама ме е страх да кажа, кое смятам за първостепенна причина, щото съм го правил и не са ме взимали на сериозно.

kapitoliq
UncharteD

#1068349 - 05.12.2005 15:51 [Re: asdasd]

Тези хора ми напомнят за пра-баба ми почина на 94 много весела женица беше . В главата ми се раждат спомените от детството ми и пакостите които толкова обичах . И сега я чувам да мика и да се вайка след мен , след като бях направила поредната паксот и бягах презглава с див смях ) . Бях толкова буйна , а тя все така ме обичаше а аз й бях правнуче и то третото от общо 5 пра-внуци .Един от последните ми спомени за нея е усмихнат . Стоеше и ме гледаше и така сладко се усмихваше . Добра жена , любяща майка , баба и пра-баба

--------------------

BeWitchIng

#1068447 - 05.12.2005 16:42 [Re: asdasd]

Цитат:

Според мен важното в случая е че почти 99% процента са жени(ако някой забелязва от снимките ). Така, че не смеха е първостепенната причина за тяхното дълголетие, въпреки че сигурно играе много важна роля. Поне според мен де.

Ама ме е страх да кажа, кое смятам за първостепенна причина, щото съм го правил и не са ме взимали на сериозно.

А, не съм съгласна с тебе . Нещата не опират до това от какъв пол си, а до това как гледаш на живота .
Направи един простичък експеримент - усмихни се утре, като станеш от леглото, на образа си в огледалото. После се усмихни на намръщената продавачка в магазина, на колегите си с кисели и недоспали физиономии... въобще - на някого, на който не му е до смях. Тогава и те ще ти се усмихнат. Гарантирам ти, че денят ти ще стане по-хубав, а и техният. Пробвала съм го и, повярвай, магията действа .
Ей в това е тайната на дълголетието. Просто се усмихвай по-често и тогава и животът ще ти се усмихне.

asdasd

#1068500 - 05.12.2005 17:12 [Re: BeWitchIng]

Доказаное, че жените живеят по дълго от мъжете. Също така е доказано кое е това което прави живота на мъжа по различен от този на жениете и което е причината за по късата продължителност на живота им. И пак казвам, това с усмивките е вярно но далеч не е главната причина за дулгия им живот.

asdasd

#1068507 - 05.12.2005 17:17 [Re: BeWitchIng]

Цитат:

Пробвала съм го и, повярвай, магията действа .
Ей в това е тайната на дълголетието. Просто се усмихвай по-често и тогава и животът ще ти се усмихне.

Брях, че ти на колко години си, че си го тествала

kapitoliq
UncharteD

#1068540 - 05.12.2005 17:34 [Re: asdasd]

Стига пич , просто се усмихни , стига с тази ирония , пробвай и от другото , няма да те заболи ако се усмихнеш , стига плува срещу течението всичко е в главата ти , там са всички истини , но все пак избора е твой

--------------------

asdasd

#1068563 - 05.12.2005 18:00 [Re: kapitoliq]

Цитат:

Стига пич , просто се усмихни , стига с тази ирония , пробвай и от другото , няма да те заболи ако се усмихнеш , стига плува срещу течението всичко е в главата ти , там са всички истини , но все пак избора е твой

Така е бре , но....

В основата на нашия живот е енергията. Имаш ли я, жив си, нямаш ли я, значи си труп. Когато се нервиш, хабиш енергия, когато се усмихваш пестиш. Но има нещо, което хаби най-много енергия и в което по стечение на обстоятелства ние мъжете сме по-пострадали (но разбира се не заради жените). И това е секса. Целта му е да зароди живот. А за такава сериозна задача се изискват много ресурси (ако мога така да се изразя). Мъжа е този, който предава на жената голямо количество от една много скъпоценна течност(сещаш се коя). В тази течност се съдържат най-ценните и важни вещества(все пак и с нейна помощ трябва да се направи чудото и да се появи нов живот). И жената дава, но направи си сметката - 1 яцеклетка срещу няколко милиона сперматозоида. И това се прави не за да сте виновни, а от чисто практична гледна точка. Природата иска да си свърши работата и действа на сигурно. Разбира се само един сперматозоид свършва работа, но е факт, че останалите няколко милиона остават загубени. А сега си представи, че в нашето общество, в което се набляга на пошлоста и секса, мъжете губят от тази течност по няколко пъти в седмица. Също така си представи, че в повечето полови акта се набляга на удоволствието, а не на зачеването и че в тези случаи жената нищо не губи, а мъжа всеки път олеква със доста протеини и вещества. (И това го казвам не за да ви обидя, а просто защото природата не е отчела, че половия акт може да се използва за други цели освен зачеване и то само няколко пъти в годината).

Това се смята за една от основните причини за по дългия живот на жените, както в научните среди, така и в религиите, така и в почти всички системи за духовно развитие, като Йога, ЦиГун, Даоиски практики, Кастанеда, Дзен и каквито други се сетиш.

asdasd

#1068572 - 05.12.2005 18:07 [Re: asdasd]

Друг е въпроса, какви са предимствата на усмивката в социален план. Но това е съвсем друг въпрос.

kapitoliq
UncharteD

#1068574 - 05.12.2005 18:09 [Re: asdasd]

а я сега си помисли за живота на жената - майка , съпруга , работник , домакиня и време за личния й живот . Даваш ли си сметка какво е да правиш всеки ден тези няколко неща накуп , без да можеш да си починеш и за момент . ? и нещо повече - след нейните деца идват и внуците , но аз мисля , че точно грижите за другите , всеотдайността и любовта помагат на жените . Хабих физическа енергия , но трупаш любов - децата , близките все приятни моменти и макар физически уморен , психически се държиш точно заради другите , за да им помагаш и да ги даряваш с любов.В това е истината колкото повече любов , толкова по-дълъг живот .

--------------------

kapitoliq
UncharteD

#1068578 - 05.12.2005 18:11 [Re: asdasd]

Много се радвам да водим диалог , но сега трябва да изляза .Ще чакам още написано от теб . Мисля , че притежаваш нещо , което не осъзнаваш и не оцеяш , но аз ще се радвам ако ти помогна да го откриеш .До скоро приятелю а за раздяла една голяма целувка по бузката от мен

--------------------

BeWitchIng

#1068579 - 05.12.2005 18:11 [Re: asdasd]

А според тебе трябва ли да си много остарял, за да си помъдрял(оглупял)? Нема такива филми. Човек или си е природно интелигентен, или не. Иначе казано (както казваше мои познат)човек какъвто си е на 7, такъв е и на 17 и на 77, само че по-такъв... Разбирай го, както искаш.

asdasd

#1068583 - 05.12.2005 18:20 [Re: kapitoliq]

Говорим на различни нива на съществуване, затова не можем да се разберем. Пък и не мисля, че мъжете имат по лека роля в отглеждането на дете. Така че недей Ти ми говориш за съвестна майка. Тогава да ти кажа какво прави съвестен баща. Бачка по цял ден. Непрекъснато е в стрес и напрежение какво ще се случи и дали ще може да си осигури семейството. Така че не мисля че бащите са по малко включени в отглеждането.

А сега си представи, че да кажем 4 пъти в седмицата ти вземат кръв равностойна на калорийното и вщественото(не можах да измисля по подходяща дума)съдържание на спермата. Помисли си какво натоварване ще предизвикаш на органите произвеждащи кръв и си помисли колко дълго те ще издържат. Помисли си след колко време ще престанат да функционират правилно. Помисли си след колко време това ще доведе до натоварване на другите органи и по нататък до увреждане на генетични материал и по бързо състаряване. Това са изцяло доказани неща.

И ти говоря за следно съотношение.

Енергия спестена от усмивка захранва една крушка.
Енергия спестена от един полов акт захранва цял град.

asdasd

#1068594 - 05.12.2005 18:24 [Re: kapitoliq]

Цитат:

Хабих физическа енергия , но трупаш любов

Всичко е свързано. Любов това е емоция, емоция е енергия. Физическото движение е енергия. Всичко в основата си е едно. Така че не можеш да хабиш това едно нещо и някак си то да става повече.

kapitoliq
UncharteD

#1068752 - 05.12.2005 20:51 [Re: asdasd]

Темата придоби сексистко звучене май е време да спрем , току виж избухнал вечния спор за мъжа и жената

--------------------

Нерегистриран

#1069328 - 06.12.2005 11:18 [Re: asdasd]

Цитат:

Друг е въпроса, какви са предимствата на усмивката в социален план. Но това е съвсем друг въпрос.

Не, вижте, те не се усмихват за да са млади а усмивката им идва отвътре.

asdasd

#1069894 - 06.12.2005 17:33 [Re: Анонимен]

Така де Те се усмихват, защото се чувстват жизнени, зщото тялото им не ги е ангажирало с проблемите си и те могат да обърнат внимание и на щастието.

DiometМодератор
доброжелателен

#1070221 - 07.12.2005 00:04 [Re: горски пътник]

О, Горски пътнико, ако си подозирал, че от темата ти за дълголетието и жизнерадостта ще възникне спор и ще се потрошат толкова неврони - сигурно не би я пуснал.

Аз предлагам да разгледаме въпроса конструктивно и прагматично.

Човекът е сложна система, в която има биохимия, механика (физика), психика (душевност - емоции, мисли, воля) и духовност.
За да действа ефективно една система, нейните съставки трябва да са в хармония.
Така че:
1.) Физиката - трябва да има достатъчно движение, за да се движи кръвта и да храни тъканите.Същинският живот е на клетъчно ниво. А също и да отнася отпадъците. Вода, която се движи бавно или въобще не се движи застоява, в нея се събират утайки и се развъждат микроорганизми. Такава е водата на блатото. Друга е на планинския ручей - богата на кислород и чиста.
.) Химия - важно е с какво се храни човек и колко се храни. Тялото е химическа лаборатория.Ако чрез храната се вкарват токсини - клетките постепенно се замърсяват.
Тъй като тялото е и самопречистватща се система, периодични гладувание (пости) дават възможност то да се пречиства. Преяждането, пушенето, мръсният въздух и т. н. тровят организма.
3.) Психика. Доказано е, че различните емоционални състояния водят до отделянето в тялото на химически вещества - хормони и други подобни като адреналин, ендорфини и прочее. Прирадост и щастие се отделят вещества, които влияят благотворно върху живота на клетките. И обратно - отрицателните емоции подтискат животът на клетъчно ниво, хабят енергия и прочее.
така че - психиката и биохимията са взеимно свързани и си влияят.
4.) Духовност - в библията цар Давид казва, че Бог подновява младостта на човека като на орел и прави да лъщи лицето му като намазано с дървено масло. Това го прави енергията на благодатта. Предполагам, че в такъв момент също се отделят някакви химически вещества, които влияят на биохимията (клетъчният живот), а от там и на физическото тяло като цяло.

Така че, моят извод е, че нещата са комплексни и взаимно свързани. Когато всички съставки са в хармония - имаме всички предпоставки, при еедни добри гени и наследственос (и при добра карма) да имаме дъъъЪЪЪъъълъг, щастлив и плодотворен живот.

Защото само дълъг, но нещастен живот е проклятие.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

BeWitchIng

#1071229 - 07.12.2005 19:24 [Re: горски пътник]

Можем само да си пожелаем и ние така да остареем - като катедрали.

Редактирано от Witch13 (08.12.2005 00:19)

горски пътник
винаги търсещ
**

#1071474 - 07.12.2005 22:57 [Re: Diomet]

Цитат:

О, Горски пътнико, ако си подозирал, че от темата ти за дълголетието и жизнерадостта ще възникне спор и ще се потрошат толкова неврони - сигурно не би я пуснал.

А, това е нищо, виж в "Бъдещи Родители" какво се вихри

Цитат:

4.) Духовност - в библията цар Давид казва, че Бог подновява младостта на човека като на орел и прави да лъщи лицето му като намазано с дървено масло. Това го прави енергията на благодатта. Предполагам, че в такъв момент също се отделят някакви химически вещества, които влияят на биохимията (клетъчният живот), а от там и на физическото тяло като цяло.

Yes!
Тази жена е на 113 години и е монахиня, човек отдаден на Бога. Вижте как изглежда само! До последния си дъх е говорела сладко, танцувала. И не е умряла от болест, доколкото разбрах.

DiometМодератор
доброжелателен

#1071572 - 08.12.2005 02:01 [Re: горски пътник]

Пътнико гопски, къде може да се намери повече информация за тези хора и въобще за дълголетниците. Интересувам се от въпросите на ювенологията. Ако знаеш някакви сайтове - сподели линкове.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Monnica

Регистриран: 18.07.2005
    #1071576 - 08.12.2005 02:15 [Re: asdasd]

"Енергия спестена от усмивка захранва една крушка.
Енергия спестена от един полов акт захранва цял град."

И сега какво? Монахиня ли да стана Не ме влече

Редактирано от Monnica (08.12.2005 02:17)

Нерегистриран

#1072589 - 08.12.2005 20:38 [Re: Diomet]

Цитат:

Пътнико гопски, къде може да се намери повече информация за тези хора и въобще за дълголетниците. Интересувам се от въпросите на ювенологията. Ако знаеш някакви сайтове - сподели линкове.

http://www.grg.org
http://www.adlercentenarians.com/
http://okinawaprogram.com/cent.html

Искам да ти кажа, има много по-стари хора на тази земя, които просто не се водят по ничии регистри и статистики, дълбоко в джунглите или по непристъпните планински райони на Хималаите, хора на по 300-350 години...

Нерегистриран

#1072590 - 08.12.2005 20:39 [Re: Monnica]

Цитат:

"Енергия спестена от усмивка захранва една крушка.
Енергия спестена от един полов акт захранва цял град."

И сега какво? Монахиня ли да стана Не ме влече

Ще те повлече, като се погледнеш един ден в огледалото ама ще е късно

DiometМодератор
доброжелателен

#1072737 - 08.12.2005 22:10 [Re: Анонимен]

Благодаря ти, Анонимний за труда да изпратиш тези линкове.

Аз съм чел за някои такива дълголетници, но те са изключения от правилото - йоги, които практикуват хатха йога и медитаци. Или пък за племето Хунза в Пакистан само че не съм попадал досега на достоверни научни изследвания за тях. Повече се пише и се споменават от някои запалени по ювенологията и здравостловния начин на живот но като прецетирания, без да се посочват източниците.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Нерегистриран

#1074558 - 10.12.2005 10:51 [Re: Diomet]

Всичко, което си написал, е точно така.Все пак като мислещи същества би трябвало да си зададем следния въпрос:Защо именно апостолите на здравето заболяват тежко и не живеят дълго?Дали когато безкомпромисно се стремим към единия полюс(здравето), незабелязано не нараства и противоположният полюс?

DiometМодератор
доброжелателен

#1074849 - 10.12.2005 16:32 [Re: Анонимен]

Еее, тук може да има и други обяснения - например като поемането и носенето на чужда карма ....

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Нерегистриран

#1074908 - 10.12.2005 17:46 [Re: Diomet]

Цитат:

Еее, тук може да има и други обяснения - например като поемането и носенето на чужда карма ....

Във всичко, което приемам от другите, мога само да вярвам, но никога не мога да го знам.Това, което си написал, от личен опит ли го знаеш или е нещо, в което вярваш?
Разбира се, нищо не бива да се тълкува едностранчиво, защото , че зад всяко явление стоят поне няколко причини.

Нерегистриран

#1075034 - 10.12.2005 19:34 [Re: горски пътник]

"Отново и отново
се спускаш надолу
в превратния скут на земята,
докато се научиш да четеш по светлината,
че животът и смъртта са едно
в безвремието на времената.
Докато усилената верига на нещата
подреди в теб кръга на покоя-
в твоята воля е световната воля,
покоят в теб е - покой-
и безкрай."
Манфред Кибер

DiometМодератор
доброжелателен

#1075107 - 10.12.2005 20:48 [Re: Анонимен]

И от личен опит, и съм чел за това.
Ставало е спонтанно, без да го искам, но е имало случаи, когато е ставало по желание. Но познавам и друг човек, при който това се проявяваше. Чувстваш състоянието и сигналите на човека в собственото си тяло сякаш са твои. При определени условия тези сигнали могат да изчезнат в него (при мен се е получавало временно, но една жена преди лекуваше по този начин).

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

горски пътник
винаги търсещ
**

#1639646 - 17.02.2007 13:49 [Re: Diomet]

дайте да съберем информация и за българските столетници.

DiometМодератор
доброжелателен

#1640304 - 18.02.2007 00:43 [Re: горски пътник]

Майка ми казва, че когато била на 10 - 11 годинки помни, че в тяхното село е имало 13 души над 100 години. Това е село Тракиец, Хасковско - в полите на Източните Родопи. Селото не е било от богатите села и хората са се хранили с проста, еднообразна храна. Често са ядяли булгур - едро смляни житени зърна и от него са готвели каша. Също - гледали са много овце - всяко домакинство е имало овце. Съответно - сирене, мляко, масло (без консерванти ) Много са се движели - защото са нямали асансьори и леки коли. А - и не са били нервни - нямали са часовници на ръцете си.
Селото не е голямо. Това го помни от майка си.

Това, което аз помня е, че ми правеше впечатление, че хората от селото бяха много дружелюбни, отворени, слънчеви. Благи хора. Заведох веднъж един французин през 80-те години - той следваше българистика. И после като ми каза за впечатленията си ми каза: "Обиколил съм цяла Европа, но такива благи хора не съм виждал - искрени, естественни. От тях лъха някакъв здравословен наивизъм" Имаше предвид искренността и доверчивастта. Имат обичай - където и да отидеш на гости на изпращане ти пълнят чантата (или джобовете на децата) с неща, които си произвеждат от двора - сливи, плодове, някои бонбонки.
Като дете ми беше любимо място да ходя там. И неволно сравнявах с други места, където ходех - хората бяха различни. Особенно в полските села. Едни такива студени, смектаджии ... Имам наблюдения от едно от пазарджишките села - големи къщи, затворени в себе си хора, само за домати и пари говорят. А общественните им сгради - никакви ги няма. Нямаха читалище, църквата им - като барака ... А в онова село къщите бяха малки и бедни, а общественните сгради - големи. Имаха читалище с голям театрален салон и голяма библиотека!!! В онези години си мислех, че общесвенните сгради могат да бъдат критерий за духовността на хората - защото те разкриват задружността и общественния дух.
това помня аз. Познавах един - двама души, за които се казваше, че бяха над 100 години. Това беше през 70-те години на миналия век.
Сега в това село живеят предимно турци - изселници, а българи вече почти няма - изселиха се из градовете...

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

lamby
човек
**

Регистриран: 06.09.2006
От: Русе
    #1647072 - 23.02.2007 16:23 [Re: asdasd]

asdasd, Абе, ажаба кой те излъга, че чрез семеотделянето се състаряваш, кажи ми, че да му обадя аз как е
Секса като цяло, хаби много калории, следователно тренира тялото малко или много, също чрез секса мъжа и жената си разменят енергия, така обновяват енергийния си поток и го предпазват от блатясване, така че секса е всичко друго, но не и вреден! Набий си го у главата, че си много заблуден

--------------------
"Единсвеното нещо, от което трябва да се страхуваме е самият страх." Франклин Рузвелт

"Който е склонен да даде част от свободата си в замяна на по-голяма сигурност, накрая ще загуби и двете" Бенджамин Франклин

горски пътник
винаги търсещ
**

#1722073 - 22.04.2007 11:43 [Re: lamby]

Цитат:

asdasd, Абе, ажаба кой те излъга, че чрез семеотделянето се състаряваш, кажи ми, че да му обадя аз как е
Секса като цяло, хаби много калории, следователно тренира тялото малко или много, също чрез секса мъжа и жената си разменят енергия, така обновяват енергийния си поток и го предпазват от блатясване, така че секса е всичко друго, но не и вреден! Набий си го у главата, че си много заблуден

A дали е точно така, по-добре да го чуем от столетника:
Ето статия "107 годишен мъж разменя секса за дълголетие"
http://www.reuters.com/article/oddlyEnoughNews/idUSHKG19860020070225

Освен това от онзи Холивудския тип секс до правилния секс има разлика колкото от Луната до Земята. При общопроетия секс мъжът пропилява семето и жизнената си енергия. А правилният секс наистина е наука на дълголетието, практикувана от векове от будистите и йога. Виж http://bg-ayp.dir.bg/TantraDirectory.html

Simran
Рицарка
**

Регистриран: 12.05.2006
    #1722245 - 22.04.2007 16:16 [Re: горски пътник]

Цитат:

Тази жена е на 113 години и е монахиня, човек отдаден на Бога. Вижте как изглежда само! До последния си дъх е говорела сладко, танцувала. И не е умряла от болест, доколкото разбрах.

Следователно и целомъдрието е важен фактор за дълголетие

додо
оптимистка

Регистриран: 28.05.2006
От: София
    #1722873 - 23.04.2007 00:45 [Re: горски пътник]

Зависи за какъв секс става въпрос! Ако прекаляваш със секса - той вреди и това е безспорно! Другата крайност също не е за препоръчване в случай, че живееш на семейни начала, защото по един или друг начин с възбуждаш от партньора си и ако не успееш да освободиш натрупалата се така енергия именно чрез секс, тя се явява деградивен елемент за тялото, а от там и за настроението, самочувствието и др.п. Но ако си сам, липсата на секс съвсем не е фатална - всичко, което е природосъобразно и естествено е полезно! Прекаляването с каквото и да било - вредно! Не трябва човек да прави "от мухата слон", да драматизира и ...да отива в крайности!...

--------------------
https://gb.pipingrock.com/?rwcode=DJA553

горски пътник
винаги търсещ
**

#1754581 - 15.05.2007 12:28 [Re: додо]

Здравейте!
Връщам се отново към темата, защото попаднах на един интересен материал за столетниците на о. Мадагаскар, известен с най-много столетници -- от 70'000 човека, 21 са над 100 годинини!

като чета
Цитат:

Майка ми казва, че когато била на 10 - 11 годинки помни, че в тяхното село е имало 13 души над 100 години. Това е село Тракиец, Хасковско - в полите на Източните Родопи.

си мисля, че ние вероятно сме имали повече от Мадагаскар, но никой не е знаел. Това показва, че в България има условия за дълголетие... при добро желание. А каква е тайната на мадагаскарците, вижте сами:
http://www.paho.org/English/DPI/Number15_article1_1.htm

Общото, което се забелязва е, че повечето истински столетници (здрави, работоспособни, с ясно съзнание) са дълбоко вярващи в Бога хора, мнного не се впрягат (приемат положителната страна на нещата), хранят се с чиста биологична храна, извършват много физическа активност, дишат чист въздух, живеят почти самодостатъчно (произвеждат си сами храна и нужните вещи)

Great White
ilunga

Регистриран: 16.09.2004
    #1755094 - 15.05.2007 17:23 [Re: горски пътник]

Цитат:

повечето истински столетници (здрави, работоспособни, с ясно съзнание) са дълбоко вярващи в Бога хора, мнного не се впрягат (приемат положителната страна на нещата), хранят се с чиста биологична храна, извършват много физическа активност, дишат чист въздух, живеят почти самодостатъчно (произвеждат си сами храна и нужните вещи)

Значи според теб - всички, които не са вярващи, хранят се с полуфабрикати, и не отглеждат на терасата си репички и лук, нямат шансове да доживеят 100 години?На теб това ли ти е целта в живота - да я докараш до стотачка?Или може би гониш 300-400 г., като ония, дето никой не ги е виждал в Тибет?

--------------------
Любимото ми животно е мулето.Това е животно с усет - знае кога да спре да яде, знае и кога да спре да работи.Х.Труман

6emetche
морско пате :)

Регистриран: 14.02.2006
    #1755121 - 15.05.2007 17:38 [Re: Great White]

Е ся! Остай го човека да си има квито си цели иска. Ама ако си чел внимателно, отбелязал е, че споделя инфо само.

Мен ако ме питат на колко години съм може и да кажа, че съм на 400 например. То знае ли човек?

Що да ходиш по земята, като знаеш, че можеш да летиш?

--------------------
You are your very own superhero!

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #1755210 - 15.05.2007 18:53 [Re: горски пътник]

Никва идея няма да се смятат годините.Ако наистина живота е това което правят мислите ни от него,то в наши ръце е да компресираме повече Живот в живота.
Сега уточнявам че за мен темата за мислите е сложна тема,и касае включително емоционално чувствените светове - дълбоки океани,топли и студени.Там където мислите-обувки не ходят,а там се пътува подсъзнателно къде с "Жълта подводница" ,къде с пасажи нервни пирании ,батискафи,октоподи,сепии и всичко квото можеш да се сетиш,но това също е част от Вселената на вътрешният живот.Само че на повърхноста при обувките мисли излизат - морска пяна,парчета дзиф ,мазни петна петрол,ламарина от танкер,бисер,поглед на русалка,отражение на звезда,отражение на Сцила и Харибда и тнт................
Въобще ако на човек му е скучно оставен сам със себе си,с мислите си,с чувствата си, то той определено ще е скучен и за когото и да било другиму.

горски пътник
винаги търсещ
**

Саудитец стана баща на 90 години
    #1758369 - 18.05.2007 01:13 [Re: Huckleberry]

90-годишният Салех ел Досари, жител на саудитския град Ел Хурма, стана щастлив баща на син, с който го дари втората му жена, на 30 години. Секретът на своята младост Ел Досари обяснява с факта, че води здравословен начин на живот и се храни с натурални продукти. Щастливият татко е работил през целия си живот като учител и в момента се кани да си вземе трета жена. Той съветва младите хора да се женят колкото се може по-рано, защото бракът "предпазва от грях и формира в хората чувство на отговорност".

Passager
(пътуващ по света)
**

Регистриран: 26.04.2004
    #1758926 - 18.05.2007 13:35 [Re: Simran]

Цитат:

Цитат:

Следователно и целомъдрието е важен фактор за дълголетие

Да, наистина да си останем девствени цял живот е по-високо постижение и за мен отколкото да минем през помийната яма и след това да се чистим!
Моите уважения към всички жени и мъже, които са устояли на изкушенията в света!

--------------------
Съзерцанието на красотата е най-висшата форма на щастие!

додо
оптимистка

Регистриран: 28.05.2006
    #1759986 - 19.05.2007 07:12 [Re: Passager]

Не мисля, че любовта е изкушение! Тази жена е нещастна, доколкото не се е докоснала до небесата на Любовта, но много по-щастлива от тези, които са заровили душите и мислите си в калта, според мен!...А иначе, всеки може да е щастлив ако живее в хармония с околния свят, за да го обича /а за това е нужно да го разбира - ако е умен, или да не мисли - ако не е много умен!/!...

--------------------
https://gb.pipingrock.com/?rwcode=DJA553

горски пътник
винаги търсещ
**

Мъжете живеят най-дълго в Сан Марино, жените – в Япония
    #1765883 - 23.05.2007 18:11 [Re: додо]

СЗО: Мъжете живеят най-дълго в Сан Марино, жените – в Япония

Най-голямата продължителност на живота сред мъжете е регистрирана в Сан Марино, докато най-дълго живеят японските жени. Това са данните на Световната здравна организация, предаде АП.

По данни на изследването в Сан Марино средната продължителност на живота при мъжете е 80 години, а при жените в Япония – 86 години.

Според СЗО най-кратко живеят мъжете в африканската държава Сиера Леоне, както и жените в Свазиленд – по 37 години.

http://www.dnes.bg/article.php?cat=5&id=36507

горски пътник
винаги търсещ
**

#1843579 - 25.07.2007 11:40 [Re: горски пътник]

Дават по 25 000 рубли на столетниците в Москва

Еднократна материална помощ в размер на 25 000 рубли (около 713 евро) ще получат всички московчани, които през тази година празнуват 100-годишен юбилей. Нареждането за това е подписано от кмета Юрий Лужков. Така всички московчани, които са отпразнували и ще отпразнуват своя 100-ен рожден ден от 1 януари т.г., ще получат по 25 000 рубли. Решението за изплащане на еднократна материална помощ на столетниците в Москва е прието с цел оказване на материална подкрепа на тази категория граждани. Средствата ще бъдат предоставени от градския бюджет.

DiometМодератор
доброжелателен

#1844596 - 26.07.2007 01:19 [Re: горски пътник]

Интересно колко ли са на брой?

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

горски пътник
винаги търсещ
**

На 94 години с диплома в ръка
    #1857013 - 06.08.2007 10:57 [Re: горски пътник]

94-годишната австралийка Филис Търнър стана най-възрастната абсолвентка в света. Тя получи диплома от университета в Аделаида, където пет години учи медицина, съобщи Ройтерс.

Ръководителят на курса Масе Хенеберг заяви, че е бил удивен от енергичността на Търнър и нейната преданост при следването, макар че трудно се придвижвала и ходела с патерица.

Търнър напуснала училище, когато била на 12 години, за да помага на майка си.

На 70 години обаче се записала да следва антропология и прекъснала.

Сега възрастната жена е щастлива с дипломата си за лекар.

горски пътник
винаги търсещ
**

Сватба в старчески дом: младоженецът на 85, булката на 78 години
    #1875189 - 23.08.2007 00:17 [Re: горски пътник]

Сватба развълнува днес обитателите на дома за стари хора в Кенана край Хасково. Да свържат съдбите си решиха 78-годишната Жела и 85-годишният Паскал.

Официалната церемония се е провела вчера в кметството в Узунджово, откъдето е младоженецът. Днес новото семейство почерпи в кабинета на директора с шампанско, бисквити и бонбони.

Паскал дошъл в дома с втората си съпруга преди 15 години, преди 7 години тя починала и той останал сам. Третата му съпруга Жела е от село Злато поле и е в старческия дом по-малко от месец. Съпругът й не е между живите вече 13 години.

Баба Жела има двама сина - единият е починал, а другият е в Германия повече от 13 години. Дядо Паскал има син и дъщеря, 4 внуци и 6 праправнуци. Децата му редовно идват на посещения в дома, една от внучките е организирала подписването на гражданския брак.

От вчера младоженците обитават обща стая и още не могат да й се нарадват. Преди да се пенсионира Жела е работила в Мини Марица Изток, където са се трудили съпругът и синът й. Паскал е бил селскостопански работник.

Баба Жела е категорична, че още на първата седмица от пребиваването си в дома е харесала дядо Паскал за съпруг. В характерния си стил тя заяви пред журналистите: "Харесах го, защото е скромен, почтен, не му шарят очите. Не ща аз да стоя в стаята, пък той да сгада бабите по гората". Дядо Паскал бе категоричен: "Тя ме избра като ме видя такъв стегнат, хубав дядо".

горски пътник
винаги търсещ
**

Генетичният потенциал на продължителност на живота е 120 - 140 години
    #1896107 - 14.09.2007 20:05 [Re: горски пътник]

В наше време можем да преброим едва 5 народности, чиито представители доживяват до 120 - 140 години - на Изток, в Тибет и в Западен Китай. Този хора са описани още през 1964 г. от Джеймс Хилтьн, който е написал книгата "Загубен хоризонт".
Най-старият човек, съгласно описаните там данни, въпреки че допускам, че има някакво преувеличаване, бил доктор Ли от Китай, роден в Тибет. Който бил на 150 години, получил от императорското китайско правителство особен сертификат, който потвърждавал, че той действително е на 150 години, а се е родил през 1677 г. Когато навършил 200 години, той получил втора грамота. Документ свидетелства, че той е умрял на 256 години. През 1933 г., когато умрял, за него е писано в „Ню Йорк таймс”, „Лондон Таймс”, където всичко е достатъчно добре потвърдено с документи. Може би е бил на 200 години, а не на 256.
В Източен Пакистан е живяла група хора, които са наричани "богази". Тези хора са известни като дълголетни. Те са живели по 120-140 години. В бившия Съветски съюз грузинците, употребяващи кисело-млечни продукти, живеят до 120 години.
Арменци, абхазци, азербайджанци доживяват прекрасно запазени до 120-140 години.
През 1973 г. в януарския брой на "Нешинъл Джиографик" беше поместена специална статия за хора, които са доживели до 100 и повече години. Тези материали са придружени с прекрасни илюстрации, с които се слави това списание. Запомнил съм три от многото фотографии. На една има жена на 136 години. Тя седи в кресло, пуши кубинска пура, пие вода и взема участие във вечеринка. Тя прекрасно се весели, без да е прикована на легло в старчески дом, без да е нужно да отделя по $­­ 2 000 от сметката си. Тя се наслаждаваше на живота за своите 136 години.
На другата фотография бяха снимани две съпружески двойки, празнуващи 100 и 115-годишнини от своите сватби.
На третата фотография беше мъж, сърбащ чай в планините на Армения, слушащ малък транзистор. Според записаното в неговия акт за раждане - рождената му дата, кръщелното, записите, дадени от неговите деца, той е на 167 години. По това време той беше най-стария човек на Планетата.
В Западното полукълбо индианците „волкобанди” и знаменитите жители на Еквадор, живеещи в Андите в Югоизточно Перу, се славят със своето дълголетие, а също така и известни племена в Титикака и Мачу Пикчу. Представителите на най-старото племе край Титикака живеят 120 години. Американката Маргарет Пич от щата Вирджиния е в Книгата на рекордите на Гинес като най-старата американка, която умряла на 115 години от недостатъчно хранене. По-точно тя умряла от усложнения след падане. Кой от Вас ще каже от какао е починала? Правилно, от остеохондроза. Жената умряла от дефицит на калций в организма. Тя не е имала сърдечно-съдова недостатъчност, рак, диабет. Тя починала 3 седмици след падането, тъй като в организма й не достигал калций. Дъщеря й казала нещо много интересно, че преди смъртта си Маргарет Пич е имала желание за сладко. Това заболяване е известно под името "Пайк". Ще говорим за него по-късно: Но обикновено, ако много се увличате по шоколад или сладки, това означава, че във Вашият организъм не достигат хром и ванадий.
В една от страните на третия свят - Нигерия вождът на племето Баус умрял на 126 години. На погребението една от жените му се похвалила, че когато мъжът й умрял всички зъби били негови, а това е признак, че и другите му органи са изпълнявали функциите си както трябва.
Сега малко наука.
През м. ноември 1993 година в Аризона бил проведен интересен експеримент. Три двойки прекарали в изолация 3 години, като се хранели със здравословна храна, която сами отглеждали, дишали пречистен въздух и пиели незамърсена вода. Когато излезли ги изследвали лекари-геронтолози от Калифорнийския университет в Лос Анжелис. Всички данни от анализите на кръвта и другите жизнено важни показатели на организма били заложени в компютъра на университета в Лос Анжелис.
Прогнозата на компютъра била следната: Ако продължават да живеят на такъв режим, то те могат да доживеят до 165 години. И това доказва за пореден път, че е напълно възможно да се доживее до 120 - 140 години. Средната продължителност на живота на българите е 68.8, а продължителността на живот на магистъра или на лекаря - 58 години. Така че, ако искате да си извоювате от живота 20 статистически години, не постъпвайте в медицинско училище.

Ananda
Fair Lady

Регистриран: 15.01.2004
Re: Генетичният потенциал на продължителност на живота е 120 - 140 години
    #1896137 - 14.09.2007 20:43 [Re: горски пътник]

В нашия квартал имаме една столетница.Писаха за нея във вестниците.
Хубава тема,поздравявам те за нея!

--------------------
Научих се да живея днес, без да се обременявам с грижи за утрешния ден.

Д. Дикс

DiometМодератор
доброжелателен

Re: Генетичният потенциал на продължителност на живота е 120 - 140 години
    #1896360 - 14.09.2007 23:52 [Re: горски пътник]

Добре,приятелю, но продължителността на живота не е вдсичко. Много важно е качеството на живота. Добре знаеш, че в нашето объркано общество с объркани души има хора, които не желаят да живеят и за които животът е тежест. Има самоубийци, има хтора, които посягат към опияти, за да избягат от реалността.

Така че - продължителността на живота все ещо е нищо - това е само един биологичен показател на това, което наричаме "Живот".

Много важно е качеството на живота, смисълът на живота - нещата, заради които си струва човек да живее.

Ти виждаш, че дори в нашето общество се забелязва един друг феномен - хората не искат да имат деца. Това също е едно отрицание на живота.

Така че - благодаря ти за интересните информации, но ако имаш и информации за ценностите на тези дълголетници, за тяхната вяра и начин на живот - това ще даде по-голяма представа, струва ми се, заценността на дълголетието.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

горски пътник
винаги търсещ
**

Re: Генетичният потенциал на продължителност на живота е 120 - 140 год
    #1897094 - 15.09.2007 16:51 [Re: Diomet]

Цитат:

Добре,приятелю, но продължителността на живота не е вдсичко. Много важно е качеството на живота. Добре знаеш, че в нашето объркано общество с объркани души има хора, които не желаят да живеят и за които животът е тежест. Има самоубийци, има хтора, които посягат към опияти, за да избягат от реалността.

Така че - продължителността на живота все ещо е нищо - това е само един биологичен показател на това, което наричаме "Живот".

Много важно е качеството на живота, смисълът на живота - нещата, заради които си струва човек да живее.

Ти виждаш, че дори в нашето общество се забелязва един друг феномен - хората не искат да имат деца. Това също е едно отрицание на живота.

Така че - благодаря ти за интересните информации, но ако имаш и информации за ценностите на тези дълголетници, за тяхната вяра и начин на живот - това ще даде по-голяма представа, струва ми се, заценността на дълголетието.

Всъщност, разбирате ли, тези хора не са дълголетници. ТЕ СА НОРМАЛНИ. Да, те си изживяват нормалната продължителност на живота. Просто не са останали много НОРМАЛНИ хора, затова те ни се струват някакви музейни уникати.

Останалата част всъщност всячески се трудят, денем и нощем, да си съсипват телата -- с неправилно хранене, неправилно отношение към другите (нерви), че дори неправилно изхождане. Види се, ако човек се отличава по нещо от животните май не е толкова по разума си, колкото, че е единственото същество на тази планета, което съзнателно си поврежда тялото.

горски пътник
винаги търсещ
**

#1919780 - 12.10.2007 12:32 [Re: Ananda]

Цитат:

В нашия квартал имаме една столетница.Писаха за нея във вестниците.
Хубава тема,поздравявам те за нея!

дай материала да го публикуваме тук...

Ananda
Fair Lady

#1925225 - 18.10.2007 18:43 [Re: горски пътник]

Не пазя вестника,съжалявам.

--------------------

Д. Дикс

горски пътник
винаги търсещ
**

Почина най-старият жител на планетата
    #1981709 - 17.12.2007 15:22 [Re: Ananda]

На 117 г. почина най-старият човек на Земята - жителят на Лвовска област в Украйна Григорий Нестор. До преклонна възраст столетникът работил като пастир на село и бил заклет ерген. На въпроси относно тайните на дълголетието той отговарял, че никога не се е женил и не е увреждал нервната си система на семейния фронт, макар да не е бил безразличен към нежния пол. Никога не е боледувал и не е приемал никакви лекарства. Не е злоупотребявал и с алкохола. Обичал да пее и знаел много украински, руски, германски и полски песни, които научил по време на Първата и Втората световни войни.

Бил е силно религиозен, стриктно е спазвал постите.

Тайната на дълголетието Григорий виждал в това, че е ходил бос, хранел се е с кисело-млечни продукти и не е създал семейство. "Ако бях се оженил, отдавна да съм в гроба" - полу-нашега полу-сериозно казвал той.

Ananda
Fair Lady

Re: Почина най-старият жител на планетата
    #1989931 - 29.12.2007 13:51 [Re: горски пътник]

За нас ще остане загадка защо този мъж е доживял до такава възраст-дали заради гените,дали заради постоянния му контакт с природата заради професията му,дали защото не е имал ядове,както самият той споделя,дали заради начина му на хранене?А може би просто не се е досетил как да живее още?

--------------------

Д. Дикс

DiometМодератор
доброжелателен

#1990231 - 30.12.2007 00:40 [Re: Ananda]

А може би заради всичко това взето заедно, което по-горе си изброила.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

горски пътник
винаги търсещ
**

На 108 години почина най-старата блогърка
    #2149839 - 14.07.2008 13:29 [Re: Diomet]

Най-старата в света блогърка, родената в Брокън Хил през 1899 г. Олив Рили (Olive Riley) почина на 12 юли в старчески дом в Австралия, предаде AFP.

108-годишната Рили започва да води своя интернет-дневник в началото на 2007 година.

За това време тя успява да направи над 70 записа, които съдържат спомени за събития от XX век и ги поства он-лайн.
Предизвиква интерес и получава многобройни писма от целия свят.

Идеята за блога й дава стар приятел, който вече не е между живите.

Документалистът Майк Рубо създава филм за нея.

Balthazar
член
**

Регистриран: 13.07.2008
    #2150700 - 15.07.2008 07:22 [Re: горски пътник]

Демек тръшкал е момите на воля. Бас държа че и сега отвреме навреме си врътва по някоя харабийка е ръчно де, ма мое и ако има кинти да си плаща стареца...

fof
неориентиран

Регистриран: 09.08.2008
    #2169161 - 09.08.2008 11:57 [Re: Cremina Bourrana]

чували ли сте, че има специален сорт пшеница, която е пурпурна в Европа. В нея има много високо съдържание на антоциан и ако има хляб от нея предпазва от много болести, включително ракови заболявания

fof
неориентиран

#2169162 - 09.08.2008 12:00 [Re: горски пътник]

Да много съм съгласна. Важно е как живееш и как се храниш, какво вършиш. Аз попаднах на статия за някаква пурпурна пшеница, в която има 10 пъти по високи стойности на антоциан от гроздовата семка. Ама в България няма фирма която да прави хлебни изделия от нея

6emetche

#2169163 - 09.08.2008 12:00 [Re: fof]

Не съм чувала, но ако можеш да дадеш повече информация.

Генномодифицирана ли е?

--------------------

Моман

Регистриран: 27.07.2007
    #2169166 - 09.08.2008 12:02 [Re: Balthazar]

Цитат:

Бас държа че и сега отвреме навреме си врътва по някоя харабийка е ръчно де, ма мое и ако има кинти да си плаща стареца...

Човекът е гушнал букета. Какви харабиййки?...

--------------------
Няма голямо значение кой какво казва, а защо го казва, и това показва какъв човек е той.

fof
неориентиран

#2169168 - 09.08.2008 12:05 [Re: 6emetche]

не не е тя си е лилава, но добивите и са много малки и не искат да я отглеждат в България иначе са я открили в Южна Америка
Всъщност гениалните неща са прости незнаеш ли

fof
неориентиран

#2169170 - 09.08.2008 12:06 [Re: Моман]

вие се подигравете с човека. Не е нужно - всички ще си отидем някой ден

6emetche

#2169171 - 09.08.2008 12:11 [Re: fof]

Е, просто попитах, понеже не си дала повече информация, дали е някаква кръстоска и т.н.

--------------------

горски пътник
винаги търсещ
**

Столетница: Тайната на дълголетието е във въздържанието от секс
    #2219033 - 11.10.2008 21:46 [Re: горски пътник]

Всеки човек, който навърши 100 години, има своя тайна за дълголетие.
При едни това е отказ от цигарите или алкохола, при други - ежедневните занимания със спорт, а при трети - брачният живот.

105-годишната Клара Мидмор обаче е убедена, че тайната се крие във въздържанието от секс.
Тя твърди, че винаги е била твърде заета, за да има подобни отношения и винаги е мислила за физическата близост като за излишно "главоболие", пише вестник "Дейли мейл".

Бившата секретарка, която утре навършва 105 години, заявява, че не съжалява, че е останала девствена и твърди, че е отхвърлила няколко предложения за брак.
"Хората питат лесбийка ли съм. Аз им отговарям - не. Просто никога не съм имала желание за секс.
Струва ми се, че сексът е свързан с твърде много трудности. Никога не съм имала време и никога не съм се безпокояла за това", разказва Клара и допълва, че още на 12 години е решила да не се омъжва.

Столетницата е родена в Глазгоу през 1903 година. Тя помни новината за потъването на "Титаник" през 1912 и началото на Първата Световна война.
Когато е на 7 години семейството й имигрира в Египет, после се мести в Канада и оттам в Нова Зеландия. Клара обаче на 20-годишна възраст се връща във Великобритания и работи като секретарка и домашна помощница.

Вместо от мъжка компания Мидмор се увличала от четене, градинарство, кулинария и музика.

DanailAngelov
неориентиран

Регистриран: 22.09.2008
    #2221159 - 14.10.2008 19:42 [Re: горски пътник]

От много време се интересувам като любимо занимание по темата за дълголетието и съм събрал доста интересни неща. Ако имате желание бих могъл да запиша някои от тях на някоя безплатна страница и да си ги запишете от там. Всъщност даже се опитах да създам форум за дълголетие, но никой не влизаше в него и той се закри. Сега съм създал друг такъв форум, но май и неговата съдба ще е такава.
Причините за дълголетието са много, но те не включват само добри емоции, а също и здравословна храна, умерени физически натоварвания, профилактика на старческите болести и старческите изменения, навременно лечение на старческите заболявания и други.
"Вчера слушах една аудио-книга ... в която разказваха за един доктор, който лекувал рак със ... смях." Що се отнася за лечението на рак със смях, съветвам ви да не вярвате на това. Положителните емоции и намаляването на стреса могат да ви профилактират от много неща, но не и от рак. Причините за рака могат да са химически вещества, и тогава те се наричат канцерогени. Могат да са йонизиращи лъчения, или да са болести, които ако не се лекуват водят до рак(прекарцерози). Действието на нито едно от тези не може да се предотврати с усмивка.

DanailAngelov
неориентиран

Регистриран: 22.09.2008
    #2221206 - 14.10.2008 20:26 [Re: горски пътник]

"Според мен важното в случая е че почти 99% процента са жени" Дълголетниците, и много възрастните хора, които умират в момента са все- още от това поколение, когато жените не са употребявали алкохол и цигари, не са били натоварвани с труд така както мъжете и са се хранили с по- здравословна храна от мъжете. Днес обаче при изравнени други обстоятелства повечето изследователи на дълголетието считат, че скоростта на поява на старчески изменения се изравнява (DeMahales 2008).
"В основата на нашия живот е енергията". Това се нарича теория за изчерпване на жизнената енергия, която е част от теориите за изчерпване. Днес тази теория има малко последователи сред учените. От тази група теории по- застъпена днес теория е за изчерпване на клетъчните деления (A.DeGray, 2007). "Но има нещо, което хаби най-много енергия и в което ... ние мъжете сме по-пострадали ... това е секса.". Има много разработки полезен ли е секса за дълголетието или не. Имайки предвид, обаче, че резултатите са много противоречиви, може да се счете, че на никого реално не е известно дали секса удължава, съкращава или няма отношениекъм продължителността на жвота.
"Искам да ти кажа, има много по-стари хора ... на по 300-350 години". Съветвам ви да търсите дълголетници, чиято възраст може да се установи със сигурност - разбирай със свидетелство за раждане, лична карта или паспорт с дата на раждане и т.н. В случаите, в които възрастни хора твърдят че са на повече от 120 години и не могат да представят неуспоримо доказателство за това, най- вероятно се касае за недоразумение или мошеничество.
"Добре,приятелю, но продължителността на живота не е вдсичко. Много важно е качеството на живота.". Обикновено да живееш по- дълго означава и по- качествено. Това е така, защото заболяванията на старческата възраст, които най- вече влошават качеството на живота се появяват по- рядко и се развиват по- бавно.

горски пътник
винаги търсещ
**

#2225173 - 20.10.2008 00:25 [Re: горски пътник]

Към днешна дата в света има около 450 души, които са прехвърлили 110 години, твърди изследване на учени от Атланта, САЩ, съобщава zdrave.bg. Много повече са тези, които са "ударили стотака" - според бостънско проучване столетниците в световен мащаб са над 100 хиляди.

Фотожурналистът Джери Фрийдман е издирил 50 от най-възрастните хора на планетата и представя техните снимки и истории в книгата си Earth's Elders: The Wisdom of the World's Oldest People.

От срещите си Фрийдман прави изводи за това, че някои личностни характеристики, навици и отношение към живота, които е забелязал като общи черти между всички, биха могли да разкрият секретите на дълголетието.

Това съвпада с дългогодишните изследвания на учените, а именно: дълголетието в известна степен е под наш контрол. Казано просто, това означава, че можем да се грижим по-добре за себе си, да се поддържаме активни, любознателни и уверени в себе си, че нещата ще се получат.

Тайните на дълголетието, според учените, са следните:

• Гени: Най-малко 50% от столетниците са имали родители, роднини, баби и дядовци, които са живели до дълбока старост. Фактически, учените напредват все повече в изследванията си за гените, които управляват дълголетието.

• Хранене: Много малко столетници са били някога с наднормено тегло. Изследванията са показали, че ограничаването на храната наистина може да забави процеса на остаряване. Правилното хранене има отношение и към издържливостта на организма на стрес и така допринася за предпазване от редица болести, сред които заболявания на сърцето и рак.

• Тютюнопушене: Много малко от столетниците са пушили някога. Както тютюнопушенето, така и наднорменото тегло се свързват с животозастрашаващи болести като инфаркт и рак. Ново проучване показва, че пушенето и пълнотата ускоряват стареенето, защото увреждат вид хромозоми в организма, съдържащи ДНК. Тези хромозоми естествено намаляват с остаряването, като нормална част от този процес, а пушенето и наднорменото тегло ускоряват още повече този процес.

• Стрес: Столетниците се справят по-добре от повечето хора със стреса. Учени твърдят, че виталността на човека е част от този механизъм за борба с проблемите в живота. Изследванията показват, че хормонът на стреса "кортизол" влияе негативно на имунната система, като увеличава риска от инфаркт, удар и други животозастрашаващи заболявания. Добрата обществена подкрепа намалява този риск, както и медитацията и молитвите, слушането на музика и масажът на тялото.

• Оптимизъм: Столетниците имат добро чувство за хумор и способност да поставят нещата в переспектива. Те също така имат много причини да живеят. Изследователите казват, че хора, които продължават да имат цели в живота, живеят по-дълго. Никога не е твърде късно да бъде започнато нещо ново. Целите и оптимизмът ще ви дадат причина да ставате всяка сутрин, ще ви помогнат да се чувствате в добро психическо и физическо състояние.

• Физически упражнения: Те също поддържат тялото и духа в добра форма. С остаряването здравината на костите и мускулите намалява, което води до редица проблеми. Изследванията показват, че с редовни упражнения възрастните хора могат да натрупат мускулна маса и да заздравят костите си. Освен това физическите упражнения влияят за подобряване на настроението, тъй като спомагат за отделянето на ендорфин - вещество в мозъка, което влияе на доброто настроение.

горски пътник
винаги търсещ
**

100-годишната баба Пена: Кафето се пие с греяна ракия
    #2333763 - 20.03.2009 01:56 [Re: горски пътник]

"Кафето се пие с греяна ракия, а обедът и вечерята на всяка цена искат и червено вино, това е рецептата за дълголетие", казва баба Пена от старозагорското село Малка Верея, която отбеляза днес 100 си рожден ден.

Тя препоръчва всяка фамилия да си има и лозе.

Акордеон огласи двора й, а на хоро заедно с нея се хвана и кметът на Стара Загора Светлин Танчев, неин съселянин.

Баба Пена сама духна трите свещи на тортата си, специален дар от шестимата й внука, седемте й правнука и трите й праправнучки.

"И до днес се движи като куршум", разказа внукът й Стоян Колев.

Баба Пена живее в къща на два километра извън селото, където заедно с единия си син се грижи за 40 овце.

"Не мога без тях, цял живот това съм правила", казва тя. "Без градината и без овцете не мога, това ми е животът."

Кметът на Стара Загора я дари от името на общината с микровълнова печка и кафеварка.

Специална изненада за нея беше поздравителният адрес от президента Георги Първанов, когото столетничката призна, че много харесва.

"Харен е", лаконично каза тя.

Портата на баба Пена остана отворена, за да посреща гости до късно вечерта. Освен с питка и сол, тя ги гощава и домашно вино и ракия.

DiometМодератор
доброжелателен

Re: 100-годишната баба Пена: Кафето се пие с греяна ракия
    #2334485 - 20.03.2009 20:11 [Re: горски пътник]

Бива си я бабата - троши всички препоръки на въздаържателите

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

~^Miss Kapriz^~
почетен член
**

Регистриран: 02.03.2009
    #2339086 - 26.03.2009 18:37 [Re: горски пътник]

Най-хубавото от живота.

горски пътник
винаги търсещ
**

96-годишен абсолвент в Тайван
    #2398163 - 15.06.2009 08:30 [Re: ~^Miss Kapriz^~]

96-годишен абсолвент в Тайван

Тайвански университет съобщи, че ще кандидатства за Книгата на рекордите на Гинес с 96-годишен абсолвент, за когото учебното заведение претендира, че е най-възрастният студент в света, получил магистърска степен, предаде ДПА.

"Много сме горди с г-н Чао Мухе и ще кандидатстваме за рекордите на "Гинес", заяви директорът на университета Нахуа в Чиайи, Югозападен Тайван. Чао е роден в континентален Китай през 1912 г. Пристигнал в Тайван, когато бил на 40 г., и преподавал в колеж, докато се пенсионирал на 66 години. През 1998 г., за да насърчи внука си да учи в университет, той се записал успоредно с него в друг университет. Чао завършил бакалавърска степен по изкуства. Преди две години Чао се записал да учи философия в университета Нахуа, този път за да окуражи сина на свой приятел.

Чао Мухе

горски пътник
винаги търсещ
**

Редовен секс и чисти зъби спират стареенето
    #2601161 - 01.04.2010 01:46 [Re: горски пътник]

Мнозина се чудят защо изглеждат биологично по-възрастни от действителните си години. Д-р Дейвид Уикенхазер, канадски експерт по остаряването, обвинява за това стреса, некачествената храна, лошото храносмилане, хроничните инфекции и замърсяването.

Наследствените проблеми не могат да се избегнат, но си подарявате няколко години, ако пиете витамините А, С, Е и минерален селен, смята д-р Уикенхазер. Ето някои прости правила, които могат да ви превърнат в столетник:

Бъдете като японците
Поговорка на остров Окинава гласи: “Храната е най-доброто лекарство”. Очевидно може да й се вярва, защото на острова има повече столетници, отколкото където и да по-света. Лечебният ефект на храната идва, ако хапвате много плодове и зеленчуци и ядете малки порции по-начесто. Нужно е също да гледате позитивно на живота.

Секс
Върнете се в спалнята, за да намалите наполовина риска от инфаркт и инсулт. Здравословната доза е по 30 минути 5 пъти седмично, така че не стойте до късно в офиса. Двойките дочакват дълбока старост за разлика от самотниците. Емоционалната стабилност, която щастливият съвместен живот осигурява, намалява стреса и високото кръвно. Освен това ергените и момите по-често се хранят зле.

Напълнете си чашата
Намалете риска от сърдечносъдовите болести, като се насладите на едно питие. Няма значение какво ще е то. Всички видове алкохол в умерени дози помагат. Ползата е по-голяма за мъжете.

Редовно чистете и полирайте зъбите си
Ако устата ви е в добро състояние, ще можете да ядете повече видове храни, следователно диетата ви ще е по-здравословна, смята д-р Мартин Фулфорд от Британската асоциация на зъболекарите.

Спазвайте средиземноморска диета
Наблегнете на тлъстите риби, зеленчуците, варивата и растителните мазнини. Те предпазват от сърдечносъдови болести – един от най-честите здравословни проблеми. Трябва също да ядете много домати – те са богати на ликопен, който пази от рак. Ръсете с къри. Е, не прекалявайте и с него – достатъчно е да го ядете веднъж седмично. Подправката съдържа куркумин. Той пази тъканите и забавя стареенето. Намалява и риска от Алцхаймер, като пречи на плаките да се отлагат в мозъка. Хрускайте ядки. Хапвайте по шепа 4 пъти седмично. Така ще се запасите с вещества, които борят рака, и с витамин Е. Той пък възстановява кожата.

Пешачката
Не е задължително да посещавате фитнес. Просто зарежете превозните средства. Ходите ли бързо 30 минути 3 пъти седмично, ще горите достатъчно калории и ще сте в добра форма. Ако това ви се струва скучно, пробвайте с карате, градинарство или танци. Единственото условие е да посещавате на това поне 30 минути на ден.

Пийте чай
Той е богат на флавоноиди – вид антиоксиданти, които предпазват от рак. Спасяват и от сърдечносъдови болести, при това по-добре от повечето плодове и зеленчуци. Най-добре е да пиете над 3,5 чаши на ден. Ефектът ще се удвои, ако заложите на зеления чай.

Зарежете захарта
Тя ускорява стареенето, смята д-р Мариос Кириазис, клиничен геронтолог в Нортхемптън. Признаците на остаряването – като забавената дейност на черния дроб например, са причинени от гликосилацията. Това е процес, при който молекулите на глюкозата се свързват с белтъците от мускулните тъкани и органи и ги повреждат. Яжте натурален шоколад. Той съдържа какаови полифеноли. Те са полезни колкото антиоксидантите в зеленчуците, плодовете, зеления чай и червеното вино.

Тревожете се, за да отслабнете
Ако ненавиждате спорта, заместете го с нервно щъкане насам-натам. Някой хора топят тлъстини само благодарение на нервите си, показал експеримент на д-р Джеймс Ливайн от клиниката “Майо” в Минесота. Той изчислил точно колко калории са нужни на 16 души, за да не пълнеят. След това им давал по 1000 калории допълнително на ден и наблюдавал колко ще качат. Хората, които най не ги свъртало на едно място, изгорили най-много енергия. Само с нервно щъкане из стаята, докато говорите по телефона, хабите 100 калории на час. Това прави по 5 кила годишно. Сред доброволците имало и такива, които подскачат на място, докато мият чиниите или сменят ръчно телевизионните канали.

Представете си, че сте рок звезда
Фантазиите помагат да се избяга от всекидневното напрежение. Това намалява риска от депресия и други нервни болести, които скъсяват живота.

Не забравяйте никога шишето с вода
Винаги си носете бутилка с вода и редовно я пийте. Ще остареете по-бързо, ако тялото ви често е обезводнено. Течността ще ви даде и повече енергия, все едно спортувате допълнително.

Яжте пълнозърнест хляб и кафяв ориз
И двете са по-приятни от белите си варианти, ако свикнете с вкуса им. Поне през уикенда пробвайте да не посягате към полуфабрикати и готови супи. Заместете ги със зеленчукови сосове и бульони.

Коленичете и се помолете
Проучване на Националния институт по здравни изследвания в САЩ показва, че Бог е доста полезен. Редовните молитви и посещения в църквата намаляват кръвното. Внезапната смърт спохожда по-често атеистите.

Обадете се на приятел
Постоянният контакт с близки хора ще ви даде самоувереност. Така ще преборите стареенето, като намалите стреса. Хората, които не поддържат връзка с приятелите си, са по-склонни към болести и депресия.

горски пътник
винаги търсещ
**

Вилкабамба - там където децата не ядат подсладени кремчета
    #2601162 - 01.04.2010 01:50 [Re: горски пътник]

Те живеят сред изолирана долина в Андите (Ек­вадор), на 1500 метра височина. И тук хората спокой­но и без неприятности на болестните състояния доживяват своя век (100-те си години). Селището добива известност през 1971 година при едно преброяване на населението. Освен голе­мия брой на столетниците там най-старият оби­тател на страната бил на 132 години.

И тук, както при народа на Тубу, не е отбелязан нито един случай на рак или инфаркт, дока­то в съседните на Андите обитавани планини процен­тът на заболяванията е в обичайния си размер. Сто­летниците са в добра форма и с всички зъби.

Ежедневната храна, която ползват, е еднооб­разна и ниско калорична - 1200-1300 калории - половината от препоръчваните от диетолозите в цивилизования свят. При това, те са подложени на голямо физическо натоварване поради примитивността на земеделския труд - начинът им на живот е активен и в пряк кон­такт с природата.

Продуктите, които влизат в дневния им рацион, са ориз, царевица, картофи, фасул, черен хляб, сирене, яйца, плодове. Основното им ядене - късно следобед - се състои от гъста супа с основни съставки фасул, ориз, царевица, банани. Те са пълни вегетарианци. Ме­сото, мазнините и захарта там, са изобщо не­познати. Консумацията на сол при тях не е ограниче­на, но въпреки това не предизвиква сърдечно-съдови смущения.

Забележително е, че и при двата споменати наро­да - Тубу и Вилкабамба - столетниците не изглеждат на годините си. Те са в чудесно физическо и психическо здраве, заредени с чувство за хумор оптимизъм и душевно, равновесие. И сред трите на­рода добрите отношения между жителите са устано­вени като традиция, внушавана на децата още от най-ранното им детство.

Поради географското и разположение във Вилка­бамба има равноденствие и вечер хората си лягат със сгъстяването на тъмнината - още в 7 часа, а сутрин стават в 5 часа. Работният ден започва още със става­нето и продължава без прекъсване до късно следобед. Хора с наднормени килограми или натрупани тлъстини по тялото не съществуват. Всички са стегнати и стройни.

Приемат храната, която им дарява само тях­ната земя. Предимство има растителната храна. И тук е наложен естествен баланс между поетата храна и изразходваната енергия: понижени калории - голя­мо физическо натоварване, което вероятно е ес­тествено изискване за човека.

Ananda
Fair Lady

Re: Вилкабамба - там където децата не ядат подсладени кремчета
    #2601376 - 01.04.2010 15:21 [Re: горски пътник]

Сестра ми живее на остров Крит.Направило и е впечатление,че там има много столетници.Портокали,мандарини,както и много други екзотични плодове там растат в изобилие и хората ги берат направо от дърветата.Консумират в сурово състояние и много зеленчуци и непознати за нас билки.Готвят със студено пресован зехтин,който си приготвят сами.Млечните продукти също са естествени-без консерванти,примеси,стабилизатори и т.н.
Думата "криза" не може да се чуе там.Здравеопазването е на добро ниво,а пенсионерите получават високи пенсии.Като че ли формулата за дълголетието там е липсата на стрес,чистата храна и чистият въздух.

--------------------

Д. Дикс

горски пътник
винаги търсещ
**

Китайка на 102 години тръгна на училище
    #2603623 - 07.04.2010 01:46 [Re: Ananda] Прикрепен файл (68 тегления)

102-годишна китайка Ма Хихан стана най-възрастният ученик, след като се записа в началното училище на провинция Джинан, пише агенция Ананова. Бабката се родила в изключително бедно семейство. Родителите й я пратили на полето с памука още на 13 години. Но тя в сърцето си винаги искала да се изучи. Сега настъпил моментът, в който жената можела да реализира амбицията си. Ма е подкрепена от най-младия си син - Ю Фенхун, на 58 години. Той не вижда нищо срамно в желанието на майка си да се образова. Дори й купил учебни помагала.

Редактирано от горски пътник (07.04.2010 01:47)

горски пътник
винаги търсещ
**

Учителят Лу Зиджиан на 116 години
    #2603628 - 07.04.2010 02:06 [Re: Ananda]

Вижте видео с демонстрация на учителя по кунг-фу Лу Зиджиян, записано, когато е бил на 93 години.

В момента е на 116 и изглежда в отлична форма.

Ananda
Fair Lady

Re: Учителят Лу Зиджиан на 116 години
    #2604250 - 08.04.2010 19:13 [Re: горски пътник]

Учителят по кунг фу е фантастичен.102годишната китайка ме вдъхновява.
Благодаря ти!

--------------------

Д. Дикс

DiometМодератор
доброжелателен

#2604821 - 09.04.2010 17:04 [Re: горски пътник]

Благодаря ви за видеоматериалите. Наистина са вдъхновяващи и показват възможностите на човека да живее здрав и читав живот спокойно до 100 и повече години. Явно обаче е необходимо постоянство във физическите упражнения, диетата и умствените и духовни нагласи.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

6emetche

#2609204 - 18.04.2010 23:03 [Re: горски пътник]

Второто видео също е много интересно.
Видяхте ли по едно време май беше с пура в ръката си.

--------------------

горски пътник
винаги търсещ
**

Баба Мария кара 102-ра година без лекари и хапчета
    #2648723 - 22.06.2010 22:55 [Re: горски пътник]

Карловското село Мраченик гони рекорд, който може да бъде вписан в Книгата на Гинес. Забутаното подбалканско селце, скоро може и да се прочуе, но не с оредяващите си жители, а с рекорден брой столетници на глава от населението. Едва 140 жители има селцето, носещо странното име Мраченик. Повечето са възрастни хора, повечето от които обаче доживяват до над 90 години. Допреди 3 - 4 години в Мраченик имало няколко столетници. Един от тях живял 104 лета. Чистият планински въздух, липсата на стрес и спокойствието - това за хората от Мраченик е тайната на местните столетници. В момента баба Тия, родена в далечната 1913 г. е една от най-възрастните жителки в селцето. Рекордьорка, обаче , е Мария Димитрова, която кара 102-рата си година. Баба Мария никога не е ходила на лекар. Родена е на 18 април 1909 година. Тя е първата столетница в рода си. Нито едно хапче не е изпила през живота си и не знае какво е аспирин

Няма високо кръвно, въпреки че любимите й храни са пържените картофки и кюфтетата. Напук на преклонната си възраст се движи без чужда помощ.

Недочува и затова трябва да й се говори на висок глас. Излиза сама от малката си паянтова къщичка и сяда на перваза. Около нея играят тримата й правнуци. Не обръща особено внимание на въпросите, гледа децата с радост и посяга да погали най-големия - 5 годишния Дончо.

Надживяла е три войни, съпруг, син и снаха. Четиримата й братя и трите й сестри са покойници. В момента за нея се грижат единственият й внук Димитър Тривски и жена му Веселина. Семейството живее бедно, препитание в селото няма. Затова наесен младите ще се местят в Карлово. 5 годишният Дончо трябва да тръгва на задължителната предучилищна в забавачницата. Братчето му Стоян е на 3 години, а бебето Николай тепърва ще прохожда.

Баба Тривка, както я знаят съседите й, не е спирала да работи на полето

Допреди няколко години сама се е грижела за себе си. На младини била голяма чистофайница и често отскачала при комшийката, за да й помага за децата. Вече недочува, но на въпроса „хранят ли те?", клати глава отрицателно. Това предизвиква смеха на снахата Веселина, която заявява - „Как да не те храним? Нима ще доживееш до 102 години, ако не ти даваме да ядеш?".

Напук на всички съвети за здравословно хранене баба Мария обича пържените храни и месо. Салами, кюфтета, пържоли, пържени картофки са сред любимите й блюда, разказва снахата. Сутрин пийва чаша липов чай. Други билки или кафе не е вкусвала през живота си. „Само един път на младини я оперираха от херния", припомня Веселина. Баба Мария няма тайна рецепта за дълголетие, обяснява внукът Димитър.

101-годишна потомка на Неофит Рилски живее в Карлово

За разлика от баба Мария от село Мраченик, 101-годишната Стоянка Петринска от Карлово е обиколила половин Европа и не е спирала да чете до 96-ата си година. Родена е на 26 октомври 1909 г. в Пловдив. Баща й е от Карлово, а майка й била от Бенините от Банско - родът на Неофит Рилски. Дълголетието на баба Стоянка идва от гена, обяснява дъщеря й Дафина Градинарска.

Майка й получила навремето много добро образование. През 30-те години на миналия век е завършила Учителския институт в Пловдив със специалностите българска литература, история, география, немски език и музика.

Говори свободно три езика - руски, немски и турски. Баща й Димитър Манев участвал в трите войни - Балканската, Междусъюзническата и Първата световна. Прякорът на карловския му род бил Правдолюбиви, разказва дъщерята Дафина. Тя си спомня история отпреди повече от век. Бащата на баба Стоянка работел в дома на много богати турци. По време на Страшното през 1877 г., когато войската на Сюлейман паша на път за Шипка нахлува в Карлово и посича цялото мирно население, семейството на баба Стоянка било спасено от заможна турска фамилия.

Юмерови укриват аргатите си българи и те оживяват. Дафина помни дядо Юмер от детските си години. Неговите наследници живеят в Турция, но Дафина казва, че приятелството на двата рода продължава и до днес.

„Цял живот е работила и не е преставала да чете. Това е тайната на дълголетието", е убедена дъщеря й. Допреди 3 години баба Стоянка сама е решавала кръстословици. Тогава поискала пълните съчинения на Алексей Толстой и ги изчела. Има богата библиотека в дома си. Притежава едно от най-старите издания на „История на България" на Константин Иречек, всички творби на Тургенев, Вазов, Джек Лондон.

От войните помни беднотията. По времето на Балканската война майка й Магдалена разменяла получения от градските власти сапун и парче плат за хляб и сланина. Храната вземала от войниците, които с влак се връщали от фронта. След това трите деца и майката вървели пеш от гарата в Пловдив до ул. „Волга", където живеели. Ярък спомен от детството е прекараната тежка гнойна ангина. Стоянка била ученичка в гимназията и се поболяла много тежко. Отсъствала цял срок и наредила двойки по математика. След като оздравяла, ставала всяка сутрин в 3,30 часа през нощта, за да учи. В края на годината завършила с пълно отличие. Втория път, когато се разболяла тежко, било от антракс. Туризмът бил любимото й занимание след книгите. Обичала да пътешества из планината, а когато се пенсионирала - и в Европа. Учителското й призвание продължила дъщерята Дафина. Баба Стоянка има 2-ма внуци и 4-ма правнуци.

Бистренце
дечко

Регистриран: 28.07.2005
От: София, България
Re: Баба Мария кара 102-ра година без лекари и хапчета
    #2648913 - 23.06.2010 07:25 [Re: горски пътник]

Пътнико, моля те дай линк към източника на този текст.
Блгодаря

--------------------
Какъв човек е онзи, който не се стреми да направи света по-добър? "Небесно царство"

горски пътник
винаги търсещ
**

#2654773 - 30.06.2010 21:37 [Re: Бистренце]

от в. “Политика”
http://www.politika.bg/article?id=17793

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2654802 - 30.06.2010 22:21 [Re: горски пътник]

първоизточник най-ранен май е монитор, и честно казано, това не е "новина", още повече вярна такава - това е мнение, при това на Ели Крумова ..

Редактирано от Си Ди (30.06.2010 22:28)

горски пътник
винаги търсещ
**

Как да живеем до повече от 100 години
    #2654893 - 30.06.2010 23:58 [Re: Си Ди]

Вижте това, има субтитри на български.

Си Ди
гаргойл

Re: Как да живеем до повече от 100 години
    #2655281 - 01.07.2010 16:47 [Re: горски пътник]

благодаря за линка / предполагам не само от свое име/

горски пътник
винаги търсещ
**

10-те храни на столетниците
    #2659290 - 08.07.2010 00:28 [Re: Си Ди]

Как да доживеем до 100 години, като запазим подвижността и енергията си?

Макар да е мечта на всеки, малко са хората, които успяват да го постигнат. Най-възрастната жена във Великобритания Флоранс Болдуин, която наскоро стана на 113 г., смята, че дължи възрастта си на ежедневната закуска от сандвич с пържено яйце.

Не е нужно да сте експерт по диетите, за да знаете, че здравословното хранене винаги помага на амбицията ни да стигнем до дълбока старост. Ако обаче попитате някои от тези, които действително са чукнали 100-те години, ще се окаже, че хранителните им навици невинаги съвпадат с официалните съвети.

Британската диетоложка Елизабет Вайхселбаум коментира за Би Би Си съветите на столетници от различни краища на света:

1. Херинга и портокалов сок

Холандката Хендрике ван Андел-Шипер, която доживя до 115 години, се кълнеше, че дължи дълголетието си на порция херинга и на пълна чаша портокалов сок всеки ден.

Херингата е много добър източник на омега 3 мастни киселини, които са много полезни за сърцето и за цялата сърдечносъдова система, смята д-р Вайхселбаум. Тази храна може да ви предпази от сърдечен удар за много дълго време. Портокаловият сок пък зарежда тялото с витамин С и с много антиоксиданти.

2. Зеленчуци

Израелката от арабски произход Мариам Амаш достигнала до 120 години. Нейната рецепта била много зеленчуци на трапезата всеки ден.

Диетолозите нямат никакви възражения срещу тази храна, коментира д-р Вайхселбаум. Зелените зеленчуци ни зареждат с много важни витамини и минерали като желязо, каротин и полезна целулоза. Те също така намаляват риска от сърдечни болести и рак. Положете усилия да хапвате всякакви цветове зеленчуци, за да е балансирано менюто ви.

3. Кексчета с яйчна глазура

Японката Митойо Кауате описва, че през 114-годишния си житейски път често си хапвала кексчета с яйчна глазура. Според рецептата в сладкишите се слагали още захар, вода, масло и ванилия.

Тази рецепта едва ли влиза в световния списък на здравословните храни и д-р Вайхселбаум разбираемо повдига вежди. “Зависи по колко сладки си е хапвала. Вероятно не дължи дълголетието си на кексчетата. Ако обаче те са част от един балансиран хранителен режим, няма нужда да се отказваме от сладкишите.”

Столетницата Кауате, изглежда, така си и отишла от тоя свят, хвалейки сладкишите за цялата тежка работа, извършена от зеления чай и рибата, която е хапвала през годините, шегуват се диетолозите.

4. Алкохол

Не липсват и ентусиасти, които обясняват тайната на дълголетието си с питието, което не пропускали всеки ден.

Например шотландката Луси д'Абрю, която почина на 113 години, вярвала твърдо, че обичайното й питие - коктейл от бренди и джинджър ейл, й “помогнало да избегне ранната смърт”.

Според д-р Вайхселбаум е установено, че консумацията на алкохол в умерени дози намалява риска от сърдечно заболяване. Не бива да се забравя обаче, че същият този алкохол може да увеличи риска от развитие на някои видове рак.

Може би все пак не е било брендито, а джинджифиловата напитка, коментира Би Би Си.

5. Питка с наденичка

Най-екстравагантното ястие за украинския селянин Григорий Нестор било парче наденица, пъхнато в питка. Обичайното му меню било съвсем обикновено - домашно приготвено зеле с наденичка или топли картофи с херинга.

Той никога не се оженил и работел активно във фермата си в Западна Украйна до последния си ден.

Д-р Вайхселбаум обаче се противопоставя на идеята за наденичката като животоспасяваща храна. “Това,което бих ви посъветвала, е - хапвайте умерено обработено месо, като го гарнирате с много зеленчуци.”

6. Хляб, мазнини, сол

Ада Мейсън от Йоркшир доживяла до 111-годишна възраст. Напук на всички диетолози дневното й меню всеки ден включвало хляб, потопен в мазнината от пържено или печено месо, и много сол отгоре, разказва нейната внучка.

“В този случай бих казала, че е доживяла до 111 години въпреки мазнините и солта”, възкликва изумено д-р Вайхселбаум. “Това не е само чиста мазнина, но освен това е и богата на наситени мазнини, които увеличават риска от сърдечно заболяване. Многото сол пък води до високо кръвно налягане, което също е рисково за сърцето.”

7. Овесена каша

Традиционната шотландска закуска се вписва много добре в клуба на привържениците на здравословното хранене. Шотландката Ани Найт е живо доказателство за това - тя твърдяла, че доживяла до 111 години, тъй като всеки ден закусвала с овесена каша.

“Храната от този тип трябва да съставлява една трета от цялото ни меню", твърдид-р Вайхселбаум. “Овесените ядки са богат източник на целулоза. Ако ги хапвате с мляко, приемате и калций.”

8. Варен ориз с пиле

Гледачът на копринени буби Юкичи Чугани доживял до 114-годишна възраст въпреки отвращението си от зеленчуците. В менюто му често присъствали месото и млякото. Любимото му ястие обаче било варен ориз с парчета пиле.

“Оризът е страхотен източник на скорбяла. Също така той е богат на витамини и минерали. Важно е обаче да се комбинира с разнообразни зеленчуци в ежедневното ви меню", коментира диетоложката.

9. Домашно сирене

Казахските власти твърдят, че Сахан Досова е най-старата жена в света. Според тях тя вече е навършила 130 години - цели 16 години по-стара от най-възрастния следващ претендент в списъка. Тя страни от сладките и е особено пристрастена към домашното сирене.

“Този тип сирене е добър източник на калций, който е много полезен за костите и за зъбите ви. То има сравнително ниско съдържание на мазнини. Не мога обаче да коментирам с каква закваска работят в този регион”, смята д-р Вайхселбаум.

10. Магарешко мляко

Може би ще се затрудните доста да намерите такова мляко на щанда в кварталния супер. Еквадорката Мария Естер де Каповила обаче доживяла до 116-годишна възраст, пиейки именно такова мляко от фамилното магаре.

“Това вече наистина не мога да го коментирам”, казва озадачено д-р Вайхселбаум.

И така, колко важен е хранителният режим за един дълъг живот? Експертите са съгласни, че храната, която консумирате, наистина може да повлияе на продължителността на живота ви, но това не е единственият отговор на загадката.

Не трябва да се прилага буквално рецептата за хранене на нито един столетник, предупреждава д-р Обри де Грей.

“Моят любим отговор е този на столетницата Джийн Луиз Калмент. На 120-ата й годишнина тя беше попитана каква е тайната й за дълголетие. Тогава тя отговори:
Спрях да пуша, когато бях на 117 г.

Проблемът е, че в действителност ние не знаем кое е определящото. Има неща, които наистина скъсяват живота ви - като пушенето и наднорменото тегло. Останалото е комплекс от много фактори, смята лекарят.

Броят на хората, които умират на около 85-годишна възраст, днес е по-малък, отколкото е бил преди 20 - 30 години. Интересно е, че щастливците, които надхвърлят 100-те, го правят благодарени на неща, които са им се случвали в младостта - например майките им са ги хранили добре, докато са ги износвали в утробата, липсата на стрес в детството и т.н., обяснява д-р Де Грей.

Истината е, че добрата храна и движенията само надграждат над основата, която сме получили в детството си. Има обаче и още нещо много важно, което обединява всички членове на клуба на столетниците, макар че може да не е от първостепенно значение за здравето им. “Ако има едно нещо, което наистина можем да твърдим за хората, прехвърлили 100-те, то е, че абсолютно нищо не ги тревожи”, смята специалистът.

Danaq123

**

Регистриран: 02.08.2010
Re: 10-те храни на столетниците
    #2674075 - 02.08.2010 13:16 [Re: горски пътник]

"На 120-ата й годишнина тя беше попитана каква е тайната й за дълголетие. Тогава тя отговори:
Спрях да пуша, когато бях на 117 г."
Ха, евала, ако и аз стигна 117 задължително ще спра цигарите

--------------------
Too Much Is Never Enough

Редактирано от Danaq123 (02.08.2010 13:17)

Си Ди
гаргойл

#2677115 - 07.08.2010 18:22 [Re: Danaq123]

http://www.moreto.net/novini.php?n=40820 - това не е ново, но може да не ви е попадало - четенето е най-добрия лек срещу стреса

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Atlantida
паднала от Марс

Регистриран: 10.01.2008
От: крита
    #2677118 - 07.08.2010 18:28 [Re: Си Ди]

Си Ди, много интересна и хубава новина е това, за мен е нещо ново.

--------------------
" Не трябва непременно да сте луд, за да работите при нас, но все пак помага. "

горски пътник
винаги търсещ
**

Тайната на дълголетието – моли се и обичай!
    #2706474 - 16.10.2010 17:43 [Re: Си Ди]

http://www.dnes.bg/video/2010/10/16/tainata-na-dylgoletieto-moli-se-i-obichai.101241,play

горски пътник
винаги търсещ
**

МЪЖКИЯТ КЛИМАКТЕРИУМ
    #2724861 - 05.12.2010 22:16 [Re: горски пътник]

http://www.climacterium.com/bama/bul/book/book3.htm

горски пътник
винаги търсещ
**

Косата на 102-годишна потъмняла и започнала отново да расте
    #2726735 - 10.12.2010 10:25 [Re: горски пътник]

Невероятно нещо се случи със 102-годишната виетнамка Лу Тхи Нап – изведнъж побелялата й коса започнала да потъмнява и отново като в младите й години започнала буйно да расте.

Жената, която отдавна била забравила какво е да си прави прическа, била силно изненадана от новата си буйна коса, пише АМИ-ТАСС.

Предвид преклонната си възраст Лу Тхи Нап по естествени причини е била изгубила повече от половината си коса и била напълно побеляла.

Наскоро обаче Нап започнала да забелязва, че косата й започнала отново да расте – при това не бяла, а с предишния си тъмен цвят.

Медиците засега не са открили обяснение за случилото се.

Що се отнася до общото здравословно състояние на столетницата, за своите 102 години тя е напълно здрава и самостоятелна.

Жената е овдовяла преди 40 години и оттогава живее със сина си, който тази година е навършил 62 години, пише Газета.Ru.

DiometМодератор
доброжелателен

Re: Интервю със 109 годишния американец Леонардо ла Паоло
    #2727461 - 12.12.2010 17:28 [Re: горски пътник]

Интервю с един американски столетник - Леонардо ла Паоло, който на 109 годишна възраст разкрива тайната си - от 4 годишна възраст се храни само със сурова храна. Под видеото е текстът на интервюто с коментар на д- Меркола.

http://articles.mercola.com/sites/articl...ing-secret.aspx

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Редактирано от Diomet (12.12.2010 17:31)

Ananda
Fair Lady

#2727762 - 13.12.2010 12:31 [Re: Diomet]

В центъра на Варна живее дядо Васил,който тази година стана на 100 години.Той е с отслабнало зрение и слух,но иначе е пъргав и енергичен.
Пред януари ще навърши 101 години.

--------------------

Д. Дикс

DiometМодератор
доброжелателен

#2728019 - 14.12.2010 00:20 [Re: Ananda]

Познаваш ли го този човек?

И аз познавах в Пловдив един такъв дядо, който вече не го виждам, но преди 10-на години ми казаха, че е на 101 години.

А в селото на майка ми през 40-те години на ХХ-ти век на около 1200 жители е имало 13 столетници:
"Само допреди 60 години в селото е имало 13 столетници над 100 годишна възраст. За сравнение, днес остров Мадагаскар, който се счита на първо място в света по дълголетници има 21 столетници при 70,000 души население."
(URL http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D0%B5%D1%86 )

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Ananda
Fair Lady

#2728189 - 14.12.2010 13:07 [Re: Diomet]

Да,познавам го.Той е дядо на един приятел.

--------------------

Д. Дикс

горски пътник
винаги търсещ
**

#2728260 - 14.12.2010 15:36 [Re: Diomet]

Цитат:

Познаваш ли го този човек?

И аз познавах в Пловдив един такъв дядо, който вече не го виждам, но преди 10-на години ми казаха, че е на 101 години.

А в селото на майка ми през 40-те години на ХХ-ти век на около 1200 жители е имало 13 столетници:
"Само допреди 60 години в селото е имало 13 столетници над 100 годишна възраст. За сравнение, днес остров Мадагаскар, който се счита на първо място в света по дълголетници има 21 столетници при 70,000 души население."
(URL http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D0%B5%D1%86 )

Преди време четох, че някога България е била страната с най-много дълголетници в цяла Европа. И руският цар по онова време изпратил екип от учени на експедиция да изследват това. Някой знае ли нещо за това?

Редактирано от горски пътник (14.12.2010 16:52)

DiometМодератор
доброжелателен

#2728395 - 14.12.2010 19:55 [Re: горски пътник]

Аз не знам точно за този случай, но явно е имало такова мнение, понеже и Пааво Айрола, един от авторите - популяризатори на природосъобразния начин на живот и на лечебното гладуване, пише за дълголетието на българите и по този повод пише и за киселото мляко и за туршиите, които българите ядат през зимата. Там той пише, че са полезни.
Но от друга страна нашият народ си има и лоши хранителни навици - сланинка, пръжки, сушено месо и т. н...
Но като съм говорил със стари хора се оказва, че някога месо се е ядяло малко - и то предимно зимата, когато са ядяли прасето. Иначе през останалото време са ядели агнешко месо на Гергьовден и Великден, а през останалото време - богатите хора - по едно - две пилета седмично, а по-бедните - на няколко седмици.

В сравнение с онова време ние днес ядем много повече месо - болшинството хора всеки ден по няколко пъти, ядем и много рафинирани храни, които хората някога не са ядели - най-вече захар, рафинирано олио и бяло брашно.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

DiometМодератор
доброжелателен

#2728399 - 14.12.2010 19:59 [Re: Ananda]

И имаш ли представа за неговите навици - хранителни, житейски, какво е работил, сега с какво се занимава? (напр. умереност, движение, въздържане от месо, алкохол, цигари и т. н...)
Има ли нещо по-особено от другите хора, което според теб би допринесло за здравето му. (или всичко е ген при него). Имал ли е някакви сериозни заболявания?

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Ananda
Fair Lady

#2728720 - 15.12.2010 10:32 [Re: Diomet]

Не съм се интересувала за подробности около живота на дядо Васил.Зная само,че е безгрижен по характер.
Не ще да е генетично това дълголетие,защото синът му почина отдавна,а и внукът му е доста болнав.

.

--------------------

Д. Дикс

DiometМодератор
доброжелателен

#2728889 - 15.12.2010 20:46 [Re: Ananda]

Странно, какъв ли е източникът на безгрижието - дали безгрежните хора са просто безотговорни и не им пука за дълга и за мировото страдание, или пък са мъдри и наблюдават живота като театрална сцена ...?

А може би и вярата в Бога е също източник за безгрижие - вярващият човек си казва: "Бог ще промисли" и също "Каквото Бог реши" ... Нали Исус е казал: "Дойдете при мене вие отрудени и обременени, и аз ще ви успокоя".

А може би някои са безгрижни по един начин, а други по друг.
Но определено безгрижието сваля стреса и прави човека по-спокоен.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Ananda
Fair Lady

#2729039 - 16.12.2010 13:27 [Re: Diomet]

Цитат:

А може би някои са безгрижни по един начин, а други по друг.

Да,мисля,че хората могат да бъдат безгрижни по различни начини и че безгрижието сваля стреса,което автоматично удължава човешкия живот.

Днес научих любопитни подробности от живота на дядо Васил-в живота си не е палил цигара,всеки ден пие по чаша вино и по глътка ракия.Храни се нормално,не е спортувал активно.След пенсионирането си се отдава на любимото си хоби-градинарството.
Неговият баща е живял до 102 години.

--------------------

Д. Дикс

DiometМодератор
доброжелателен

#2729240 - 16.12.2010 21:38 [Re: Ananda]

значи дядото си има и ген. Но явно е човек на умереността - ако е само глътка ракия. А градинарството е сравнително леко и поддържа природосъобразен живота на пенсионерите, за да не се залежават.

Що не вземеш едно интервю с дядото и негови съвети към съфорумците. Това си е находка - да ни съветва жив столетник

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Ananda
Fair Lady

#2729411 - 17.12.2010 09:23 [Re: Diomet]

Комуникацията с дядо Васил е трудна,защото слухът му доста е отслабнал.

--------------------

Д. Дикс

Ananda
Fair Lady

#2736425 - 07.01.2011 18:42 [Re: Diomet]

На 14 януари дядо Васил става на 101 години.Във Варна в момента има 22 столетници-17 жени и 5-ма мъже.
Често се питам защо ли жените надживяват мъжете?Дали защото се трудят повече,тъй като вършат и домакинската работа, или защото по-рядко имат вредни навици като пиенето и пушенето?

--------------------

Д. Дикс

DiometМодератор
доброжелателен

#2736464 - 07.01.2011 21:05 [Re: Ananda]

Има няколко теории, за които съм чувал, с които някои се опитват да обяснят относително по-голямото дълголетие на жените:
1. Жените имат по-малко вредни навици;
2. Жените и в напреднала възраст се движат повече от мъжете, понеже се занимават непрестанно с домашна работа, докато мъжете по-често се улежават и живеят заседнал живот;
3. Жените са по-емоционални и изкарват навън негативните емоции под формата на плач, ходят и споделят с приятелки, от които получават съчувствие и се успокояяват така, преодоляяваййки по-лесно стреса, докато за мъжете се счита за срамно да плачат или се оплакват, понеже това се тълкува като слабост. По тази причина се счита, че жените по-лесно се освобождават от негативните последици от стрес и междуличностните проблеми, докато мъжете си го таят в себе си дълго, понякога с години и това ги трови;
4. Има и теория, че чисто физиолооогично поради месечния цикъл кръвта на жените се пречиства - те губят кръв, подменяйки я с нова (по-чиста), която организмът сам си изработва. В древността е имало метод за лечение, наречен "кръвопускане", с който са се опитвали да лекуват някои болести.
5. Според друга теория мъжете, поради това, че трябва да се борят за осигуряване на прехраната на семейството, чувстват по-голямо психическо натоварване в битките в обществото, поемат рискове и т. н.. Поради тази причина по-тежко понасят безработицата, провалите, безпаричието и другите неблагоприятно фактори, понеже се товарят с чувството за дълг да осигуряват семейството си и неуспехите ги приемат като личен провал и след такъв неуспех чувстват малоценност.

Според мен причината вероятно е в няколко фактора с различна тежест.
Между другото има и доста мъже - столетници и общо взето може да се направи профил на столетника - мъж. Обща черта е ОПТИМИСТИЧНАТА ПСИХИКА, по-лекото понасяне на неуспехите, трудностите и опасностите, те са общителни хора, подвижни, не се залежават, винаги си намират сислена работа.

Има още един много положителен фактор за дълголетието - това е религиозността. Чувал съм за доста столетници - независимо дали мъже или жени, които приемат трудностите и стреса в живота много по-леко поради своята вяра и надежда, водеща до УПОВАНИЕ НА БОГА В ТРУДНОСТИТЕ. Интересно е да се направи такава статистика.
Чувах за един наш далечен роднина, който имал силна вяра в Бога и надживял над 90 години с незарастваща рана от куршум от войната в гръдния кош. Та той всяка вечер като си лягал казвал молитвата си и заедно с нея казвал (перефразирам): "Господи, на Тебе оставям дълговете си, понеже животът ми е в Твоите ръци, Ти да ги оправяш и да ми помагаш да ги изплатя, понеже, ако умра тази нощ - тъй и тъй няма да ги изплатя, дори и да имам желание,а пък утре през деня аз ще работя по въпроса с Твоята помощ!" - и човекът си заспивал спокойно, въпреки, че в някакъв момент имал много големи дългове.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

щастливка
неориентиран

Регистриран: 05.01.2011
От: София,България
    #2736536 - 08.01.2011 00:43 [Re: Diomet]

Бла-бла. И ракийка и месце и витамин "С" никак не са чужди на дълголетниците.Магията е не в това дали пушиш ли не,а в това как възприемаш околния свят.От много чуства и дребнавост дълголетник не се става.

--------------------
Не можеш да откриваш нови светове,ако нямаш куража да напуснеш брега.

Редактирано от щастливка (08.01.2011 00:43)

DiometМодератор
доброжелателен

#2736734 - 08.01.2011 18:20 [Re: щастливка]

Цитат:

И ракийка и месце и витамин "С" никак не са чужди на дълголетниците.Магията е не в това дали пушиш ли не,а в това как възприемаш околния свят.От много чуства и дребнавост дълголетник не се става.

Всякакви столетници има. Пол Брег специално е правил експедиции по света да ги изучава. Има местности, където столетнициите се срещат по-често .
Напълно съм съгласен, че начинът на възприемане на света е много важен , може би водещ фактор. Не трябва обаче да се подценяват и другите фактори - като чиста храна, вода и въздух, добронамерена среда, движение и други (понеже дори и да приемаш позитивно света, ако си имаш тормозници на главата laugh: - ще ти бъде трудно да преживееш дълго) .

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Bandit Queen
тъмна Индия

Регистриран: 03.12.2007
    #2736914 - 09.01.2011 13:00 [Re: Diomet]

Цитат:

А може би и вярата в Бога е също източник за безгрижие - вярващият човек си казва: "Бог ще промисли" и също "Каквото Бог реши" ... Нали Исус е казал: "Дойдете при мене вие отрудени и обременени, и аз ще ви успокоя".

---

В подкрепа на постинга ти искам да отбележа, че има много истина в разсъжденията ти. Чета темата отдавна и все се каня да се включа с пример и аз. В Индия също има десетки столетници. Опознавайки живота тук, аз действително забелязах точно това безгрижие, закоето ти говориш. Не нехайното, а упованото на Бог. Индийците много рядко товарят психиката си с тревожни мисли. Те разчитат на боговете си да ги водят и възприемат себе си като ученици, които трябва да бъдат водени отгоре по пътя на земния живот. В тая връзка и рядко имат големи очаквания, приемат нещата такива, каквито са, посрещат деня такъв, какъвто е, без да се вайкат или недоволстват. Всекидневната пуджа/молитва/им носи успокоение и хармония, а живота им , който е в тясна връзка с природата, си е допълнителен плюс за дълголетието на мнозина от тях. Така че споделям напълно твоя извод. И изобщо вярвам че тези, които водят семпъл / по-простичък начин на живот са много по-облагодетелствани, тъй като не се натоварват със стреса на големия град.... Защото абсолютно неоспоримо- стресът е фактор, който силно "осакатява" психиката, нервите, а оттам и годинките ни...

Последно четох за Хабиб Миян от Джайпур, който навърши 138години и се води за най-старият индиец в страната. За английскоговорящите - ето я и статията:

Indian oldest man

--------------------
"Tara hai tu mujhme tuta sa,
dariya hai tu mujhme dooba sa "

Мадона на сияйните водопади
участник
**

Регистриран: 29.02.2008
От: В полите на Витоша
    #2737769 - 11.01.2011 15:40 [Re: горски пътник]

10 тайни за удължаване на живота

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

горски пътник
винаги търсещ
**

Столетница си пийва старо вино
    #2825071 - 02.08.2011 23:26 [Re: Мадона на сияйните водопади]

http://www.monitor.bg/article?id=301524

горски пътник
винаги търсещ
**

115-годишен китаец се ожени за четвърти път
    #2839188 - 27.09.2011 18:38 [Re: горски пътник]

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1055328

Вижте как изглежда само! Давате ли му 115 години??

Каква е тайната, благодарение на която човек може да отпразнува 115-я си рожден ден. Китаецът Емети, който е достигнал тази библейска възраст, споделя рецептата на своето дълголетие, пише онлайн изданието на немския вестник "Ди Велт".

Тайната се крие по-скоро в традиционни съвети. Емети казва, че никога не е близвал алкохол и не се е докосвал до тютюн. Винаги е бил позитивно настроен и никога не е изпадал в пристъп на гняв. От 7-годишна възраст китаецът всеки ден си вари по едно рохко яйце.

След като е навършил 115 години обаче Емети не може да прекара нито секунда без новата си съпруга. Той се е оженил през септември тази година за четвърти път в живота си. Неговата нова любов е 52-годишната Арцугули.

„Първоначално смятах, че е странно да се омъжа за човек, който е два пъти по-голям от мен, но от 1994 година съм разведена и понякога се чувствах самотна, за това бързо реших, че това е правилно решение", споделя Арцугули.

115-годишният Емети говори със своите приятели по мобилен телефон, сърфира в интернет и пътува със самолет. През 1895 г., когато е роден, всичкото това било един смел поглед към бъдещето.

С първата си съпруга Емети сключва брак през 1928 година. Тогава тя е само 17-годишна. Съвместният им живот продължил 44 години. Трагичното е, че от техните 15 деца 8 момичета умират.

През 1972 година, само 3 месеца след смъртта на съпругата си, Емети се жени отново. Този път младоженката е 60-годишна.

След 10 години брак обаче двамата стигат до извода, че нищо не са създали през тези години и решават да се разделят.

Със съпруга номер 3, която е 51-годишна, когато се женят, живеят 29 щастливи години. Тя умира на 80-годишна възраст.

Според данните от преброяването на китайското население от 01.11.2010 г. броят на китайците, които са на възраст над 60 години, е достигнал 178 милиона, а близо 20 милиона китайци са на възраст над 80 години.

Редактирано от горски пътник (27.09.2011 18:40)

Ananda
Fair Lady

Re: 115-годишен китаец се ожени за четвърти път
    #2865422 - 15.01.2012 00:00 [Re: горски пътник]

Днес дядо Васил от Варна стана на 102 години!

--------------------

Д. Дикс

костадит
неориентиран

Регистриран: 16.12.2010
Re: 115-годишен китаец се ожени за четвърти път
    #2869355 - 24.01.2012 18:16 [Re: Ananda]

честито да му е и му пожелавам още дълги години да живее и да е щастлив

горски пътник
винаги търсещ
**

Семейството дълголетници №1 живее в Сардиния
    #2938667 - 22.08.2012 17:24 [Re: костадит]

http://www.monitor.bg/article?id=351362
А защо в Сардиния? Вижте защо: http://ludmil.multiply.com/journal/item/36/36

горски пътник
винаги търсещ
**

115-годишен японец стана най-старият човек на Земята
    #2994503 - 28.12.2012 09:39 [Re: горски пътник]

http://www.monitor.bg/article?id=367286

горски пътник
винаги търсещ
**

70-годишна жена е открила извора на младостта
    #3063824 - 18.06.2013 12:14 [Re: горски пътник]

Трудно е да повярвате, но американката Анет Ларкинс всъщност е на 70 години. Тя има изключително гладка кожа, като твърди, че не се е подлагала на пластични операции.
[image]http://iwoman.bg/club.bg/files/2012/03/03/anet-larkins_12c27928d5.jpeg[/image]
Анет наистина е открила "извора на младостта" и той може да бъде намерен в нейния заден двор, който е пълен с плодове и зеленчуци. Анет пие дъждовна вода, която събира в двора си, яде плодове и зеленчуци, които растат отново в него, и е веган суровояд. Тя казва, че храната в нейния двор е "изворът на младостта й".

Съпругът на Анет притежавал магазин за месо през 60-те. Тогава тя решила да стане вегетарианка. След години станала веган суровояд. Анет казва, че не яде животински продукти, нейната храна не е топлинно обработена и това се отразява страхотно на здравето и външния й вид.

"Моето меню включва плодове, ядки, зеленчуци, кълнове и семена", споделя Ларкинс.

Съпругът на Анет, Амос, обаче не последвал примера й и продължил да яде по същия начин. "Много ми се иска да бях направил това, което тя." Хората дори се чудят дали Анет наистина е негова съпруга. "Често ме питат неща от рода на: "Какво правя с такова младо момиче?" или "Ти си довел внучката си с теб?"."

Амос ежедневно приема лекарства за високо кръвно налягане и диабет. Анет казва, че дори не пие аспирин.

"Аз съм много жизнена и пълна с енергия. Всяка сутрин ставам не по-късно от 5:30 часа", споделя изумителната жена.

След като нейните приятели и непознати не преставали да й задават въпроси за здравето и младежкия й вид, тя решила да издаде две книги "Journey To Health" и DVD с полезни съвети.

Наистина Анет изглежда невероятно за годините си. Убедете се сами: http://youtu.be/O6oJA_xhTa8

горски пътник
винаги търсещ
**

Re: 70-годишна жена е открила извора на младостта
    #3063826 - 18.06.2013 12:21 [Re: горски пътник]

ю

:aler

ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #3063847 - 18.06.2013 14:04 [Re: горски пътник]

Какво искате да кажете с този пост

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

mironin
неориентиран

Регистриран: 21.06.2013
    #3064941 - 21.06.2013 18:29 [Re: горски пътник]

За мен спорта е дълголетие!

DNPDNP
потребител

Регистриран: 29.06.2013
    #3068026 - 29.06.2013 15:05 [Re: mironin]

Цитат:

За мен спорта е дълголетие!

Заедно със спорта крачи и вярата в собственото АЗ

горски пътник
винаги търсещ
**

Етиопец твърди, че е най-малко на 160 години
    #3090370 - 18.09.2013 22:29 [Re: горски пътник]

http://curious.actualno.com/Etiopec-tvyrdi-che-e-naj-malko-na-160-godini--news_438440.html

горски пътник
винаги търсещ
**

Българска баба на 125 години със сина си
    #3103210 - 29.10.2013 16:56 [Re: горски пътник]

горски пътник
винаги търсещ
**

Баба на 90 години казва "Възрастта не съществува"
    #3108995 - 13.11.2013 23:51 [Re: горски пътник]

http://www.svoizbor.com/2013/11/why-this-woman-says-that-there-is-not-such-thing-as-age/

горски пътник
винаги търсещ
**

Виц
    #3118195 - 15.12.2013 19:03 [Re: горски пътник]

Забутано Родопско село.
- Дядо, на колко години си?
- На 103.
- А пиеш ли, пушиш ли?
- И пием, и пушим, инак нема умиране, чедо.

горски пътник
винаги търсещ
**

баба Бояна
    #3308257 - 27.09.2015 01:53 [Re: горски пътник]

Е, вижте това предаване и ми кажете - е как да не живее тази жена 100 години?

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 27077

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.106 seconds in which 0.011 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.