ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
FindingTheWay
неуморима

Регистриран: 21.09.2006
От: София
Re: Духовността като цел
    #1485840 - 25.10.2006 14:58 [Re: FindingTheWay]

Оценяване на теста:
За всеки положителен отговор получавате по една точка. Точките се сумират по типове личности. За всеки тип личност получавате от 0 до 12 точки. Резултата показва силата на вашия интерес към тази насока от вашия живот.
Средностатистическия възрастен събира 6 или повече точки на поне три личностни типа.

Как следва да се интерпретира резултата?
Типа личност, на която сте събрали най-много точки, е типа поведение, което ви е най-близко. Съответно, там, където имате най-малко точки означава, че този аспект в живота ви поради някаква причина страда, блокиран е.
От утре ще започна да пускам въпроси, на базата на които всеки може да си даде равносметка какво точно при него "куца" във всеки един аспект на личността.

Духовно извисената личност показва висок балансиран резултат във всички аспекти. Но да не забравяме, бъдете честни пред себе си! Иначе лъжете себе си, не друг

Може да се каже, че този тест дава основата, върху която да започнете да работите, за да постигнете диховно израстване. Освен откриване на проблемите в слабите аспекти на личността, той се използва и за определяне на пътя за духовно израстване на база на типа личност, където имате най-висок резултат. Но всяко нещо с времето си!

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

„Една надежда и една надежда само - Твоята любов.“
Руми

Редактирано от FindingTheWay (25.10.2006 15:03)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
FindingTheWay
неуморима

#1487641 - 26.10.2006 12:47 [Re: FindingTheWay]

Представените по-долу въпроси са организирани в седем групи, представящи възможните духовни пътеки или пътувания. За всяка от тях има четири групи въпроси, които се отнасят до:
1. общо представяне на относимия опит
2. срещани пречки пред развитието
3. някои възможни насоки за бъдещ прогрес
4. някои междуличностни или по-конвенционално духовни аспекти на съответната пътека

ПЪТЕКА 1: Дългът
1. В кои групи сте се включвали с удоволствие във вашия жизнен път? Семейство? Приятели? Работа? Съседи? Нация? Етническа група? Никоя? Или други?
2. От коя от тези групи /евентуално/ сте се отчуждили? Защо? Останали ли сте с лоши чувства след отчуждението? А неразбирателство? Травматични инциденти? Вина? А чувствате ли все още някакво ограничение от правилата или традициите на някоя от тези групи? Ако е така, защо?
3. Има ли някоя група, към която искате да принадлежите в по-голяма степен? А това практично ли е?
4. Какъв е вашия морален кодекс сега? Кой е източникът му? Доколко се придържаш към него? Мислили ли сте за промяна, която да подобри една от вашите групи по отношение на всички, свързани с нея? А направили ли сте нещо по въпроса? Взимали ли сте някакво важно решение през последната година и придържали ли сте се към него?

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

Руми

Passager
(пътуващ по света)
**

Регистриран: 26.04.2004
    #1487786 - 26.10.2006 15:10 [Re: FindingTheWay]

Здравейте Приятели !
Благодаря ви за старанието и за материалите. Всички те са интересни и важни, но според мен са един вид "външно познание", което според мен не ни върши работа и само повече може да ни обърка по пътя ни.
Всички знаем, че за да вървим стабилно напред са ни нужни стабилни опорни точки.
Тук е мястото да отбележим, че за всеки от нас опорните точки ще са различни.
Вижте форумът се нарича: "Самоусъвършенстване", което означава същото...т.е. всеки от нас трябва да изработи собствени опорни точки, ако иска да върви напред.

--------------------
Съзерцанието на красотата е най-висшата форма на щастие!

FindingTheWay
неуморима

#1487794 - 26.10.2006 15:19 [Re: Passager]

Самата аз винаги казвам, че Пътят, посочен с напътствие, не е изначалният Път .
Тук се опитвам не да представя не един универсален път, а да посоча някакви опорни точки, на база на които всеки за себе си да открие какво търси, какво би трябвало да постигне. Тук така да се каже, излагам теорията, която съм открила по въпроса, и решихме да дискутираме в подтеми различни аспекти, с които един или друг не е съгласен или вижда под различен ъгъл. Повдигнах темата точно да можем да открием нещо, което ще бъде от полза на всички, и тъй като се прие, продължавам да я доразвивам.

--------------------
Питагор

Руми

FindingTheWay
неуморима

#1489225 - 27.10.2006 12:17 [Re: FindingTheWay]

ПЪТЕКА 2: Родителство
1. Има ли в живота ви сега /или имало ли е в миналото/ хора, на които с удоволствие ще дадете повече, отколкото ще получите от тях? Има ли в живота ви сега /или имало ли е в миналото/ хора, от които с удоволствие ще получите повече, отколкото ще им дадете?
2. Има ли хора, които пренебрегвате, наранявате или към които изпитваме яд? Защо? Взелили сте някакви положителни или отрицателни решения, свързани с това отношение?
3. Има ли в живота ви сега /или имало ли е в миналото/ хора, на които искате или сте искали да помогнете, но не сте можели? Как се чувствате от това? Можете ли да имате близки приятели, ако те не се нуждаят от вашата помощ или съвет? Можете ли в интимна връзка да бъдете открити и честни по отношение на сериозните разговори?
4. Намират ли хората разговора с вас лек и приятен? Помагате ли понякога на някой извън вашия социален кръг, ако ви помоли за помощ?

--------------------
Питагор

Руми

FindingTheWay
неуморима

#1491203 - 28.10.2006 14:19 [Re: FindingTheWay]

ПЪТЕКА 3: Разбиране
1. Проявявате ли активен интерес към стила на живот на хората около тебе? Семейство? Работа? Съседи? Текущи връзки? Скоро да сте чели или дискутирали нещо, отнасящо се до психология, философия, етика и др.под.?
2. Ако почуствате, че стигате до задънена улица по отношение на някакъв проблем, отлагате ли решаването му или търсите друг подход? Имате ли решения, които отказвате да вземете, чувствате ли се объркан по някой въпрос или дългосрочен практически проблем? Какво трябва да ви се случи, за да предприемете действия по тези проблеми?
3. Обикновено виждате ли стойност в аргументите и на двете страни при спор? Ако да, какво се случва? Можете ли да доразвиете дискусията над достигнатото ниво? Хората често ли ви изненадват, или вашата интуиция относно тях е по-често вярна, отколкото невярна?
4. Търсите ли нещо на интелектуално ниво? Опитайте се да дефинирате какво точно бихте искали да разберете по-добре. Какво може да ви помогне в този процес /на разбиране/? Какво ви пречи? Колко важно е това за вас? Можете ли да приемете настоящата липса на разбиране без да се отказвате?

--------------------
Питагор

Руми

Salve
moonlight

Регистриран: 13.02.2004
От: Cryst@l Moon
    #1492088 - 29.10.2006 11:04 [Re: Passager]

Приемам всичко казано от теб, но все пак понякога е полезно прочитайки някой материал да разбреш, че си на прав път. Ако в текстът намериш нещо свое, което да те поощри един вид.

А иначе по въпроса за "външното познание" съм абсолютно съгласна, защото нищо външно не е трайно, бързо се руши.

Именно затова материалите би трябвало да се четат избирателно в съответствие с вътрешните убеждения и както каза ти - собствените опорни точки.

--------------------
Сълзата ти превръща се в кристал
когато осъзнаеш, че си цял
а Цял си-осъзнал Безкрая в Светъл миг
приютил ловеца и сърната в своя лик.....

Salve
moonlight

Регистриран: 13.02.2004
От: Cryst@l Moon
    #1492092 - 29.10.2006 11:07 [Re: FindingTheWay]

FindingTheWay, много ти благодаря за материалите

Лично на мен са ми много интересни , ако имам въпроси ще ги задам тук в темата.

--------------------
Сълзата ти превръща се в кристал
когато осъзнаеш, че си цял
а Цял си-осъзнал Безкрая в Светъл миг
приютил ловеца и сърната в своя лик.....

FindingTheWay
неуморима

#1492129 - 29.10.2006 11:37 [Re: FindingTheWay]

ПЪТЕКА 4: Лична трансформация
1. „Ние никога не притежаваме нещо, ако първо не сме го притежавали със страст” Доколко се отнася това твърдение за връзките, каузите, изкуството, влеченията и т.н. във вашия живот? Има ли начини за усещане, които се опитвате да избегнете?
2. Спомнете си за човек, сън, мечтание или случка, които ви изпълва със страстен или романтичен копнеж, но които не са приключили благоприятно. Липсваше ли нещо или имаше ли нещо непълно в живота ви в онзи момент? Опитахте ли се да разберете своя сън? Ако да, какво се случи? Отказахте ли се заради болка, унижение или цинизъм? Ако не, какво ви задържаше – морал, оправдано благоразумие, боязливост /стеснителност/, или и трите? Опитайте се да изразите някаква част от емоцията или от темата сега, с поезия, писане, танц, музика или като говорите с някой, на когото вярвате. /Талантът тук няма значение, по-скоро бъдете автентични/ В която и да е дадена емоционална ситуация виждате ли обикновено много възможни начини за изразяване на вашите чувства.
3. Можете ли да кажете, че вашите емоции и копнежи извират от същото място, откъдето и тези на писатели, артисти или музиканти, които уважавате? Вземете едно произведение, от което се възхищавате. Намерете нещо за неговия творец и сравнете неговия/нейния живот с вашия. Виждате ли, че дори болката може да стане придобивка, ако се постави в контекст и се трансформира?
4. Вземете който и да е пример за лично поведение, което ви трогва дълбоко. Какви са неговите „за” и „против”? Сега се опитайте да намерите допълващ или балансиращ пример на поведение. Вижте дали двете могат да проведат задоволителен диалог? Има ли някакви примери на бунтарство или измама, с които се идентифицирате или към които изпитвате симпатия? Какво можете да научите за себе си от това?

--------------------
Питагор

Руми

Passager
(пътуващ по света)
**

Регистриран: 26.04.2004
    #1492430 - 29.10.2006 15:09 [Re: FindingTheWay]

Цитат:

Самата аз винаги казвам, че Пътят, посочен с напътствие, не е изначалният Път .
Тук се опитвам не да представя не един универсален път, а да посоча някакви опорни точки, на база на които всеки за себе си да открие какво търси, какво би трябвало да постигне. Тук така да се каже, излагам теорията, която съм открила по въпроса, и решихме да дискутираме в подтеми различни аспекти, с които един или друг не е съгласен или вижда под различен ъгъл. Повдигнах темата точно да можем да открием нещо, което ще бъде от полза на всички, и тъй като се прие, продължавам да я доразвивам.

Мила приятелко, наистина материалът е много ценен и ще помогне на мнозина да се ориентират по-добре. А колкото повече са добре ориентирани, толкова по-слаб ще е общият хаос, т.е. и приносът им за нашето объркване.
Това, че го наричам "външно познание" се отнася само до самия мен... а не че искам да те критикувам или отричам. Напротив похвално е, че си пожертвала от личното си време за да ни дадеш възможност и ние да се обогатим.
Ето това за мен е Духовното Богатство и Благородство.
Богатството се измерва не по количеството злато в кесията или банковата сметка, а колко духовно злато сме инвестирали в Духовното си тяло!

--------------------
Съзерцанието на красотата е най-висшата форма на щастие!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 32312

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.037 seconds in which 0.012 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.