ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Eses
Ентусиаст

Регистриран: 08.03.2005
От: София
За обратната връзка в самоусъвършенстването
    #2753071 - 16.02.2011 09:29

Този въпрос ме мъчи от доста време и след снощния си сън реших да ви попитам.
Работим върху себе си,сменяме убежденията си,развиваме се,постигаме баланс,търсим светлината,учителите си,душата си,Бога и тн. Достигаме някакво ниво и поне аз искам обратна връзка,за това къде съм и какво е следващото ми предизвикателство в собственото ми развитие.Обратна връзка но не от човек.Ако ми даде обратна връзка човек,тя винаги може да е грешна,тя може да почеса егото ми ,но няма да ми даде увереност.Искам обратна връзка от нещо по голямо.От духвния ми водач,от светли сили,от душата ми,от Бога.И или не я получавам или няма значение или не я виждам.В един мой осъзнат сън попитах водачите ми ,а те ми казаха ,че това няма значение.Но аз искам да знам. В този род на мисли исках да ви попитам, вие имате ли нужда от обратна връзка?Получавате ли я и как я разпознавате. Само ще вметна че аз за обратна връзка не смятам, щастливото развитие на живота ми или омиротворения ми поглед над нещата. Та така,кажете си тежката дума

--------------------
Бъди промяната, която искаш да видиш в света.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Aliya
духовност, себепознание
**

Регистриран: 26.11.2010
От: Божието Царство
Re: За обратната връзка в самоусъвършенстването
    #2753083 - 16.02.2011 10:02 [Re: Eses]

Тук нещо много основно трябва да се разбере - духовното развитие не е постижение, с което да се похвалим пред другите или за което ще ни напишат отлична бележка в ученическия ни бележник. Духовното развитие е точно обратното на желанието за постижения, признания, амбиции. Това е така, защото духовното развитие не е пътуване навън към другите, нито към духовни учители, нито към Бог. То е пътуване или по-точно завръщане в себе си. И един истински духовен учител ще направи точно това - непрекъснато ще Ви връща обратно в себе си. Защото човек сам на себе си е обратната връзка. Ако се наблюдаваш непрекъснато, ако си внимателен и осъзнат за всеки един момент от живота си, внимателен и осъзнат дори и за мислите си, и за чувствата си, и за другите в твоя живот, но без осъждане и без раздаване на оценки, а просто внимателен, то тогава във всеки един момент от живота ти ти ще имаш обратната връзка на своето собствено осъзнаване и от там на космическото съзнание.

--------------------
"Завръщане към себе си

Eses
Ентусиаст

#2753092 - 16.02.2011 10:32 [Re: Aliya]

Не съм си и помислила че е постижение,но си мисля че има етапи или нива на духовно развитие.В този смисъл искам да знам къде съм.Ще обясня и защо.Когато тръгнах по своя път преди години бях коренно различен човек,известно време след това виждах и осъзнавах голямата трансформация която извърших с себе си.Сега години по късно имам усещането че нищо не се е променило,все едно съм още онази която не знае коя е.Свиквайки с новите си убеждения,с новия си мироглед,сякаш цял живот е било така,сякаш не е имало и крачка на никъде.Сякаш винаги съм била това което съм сега,а разума ми и спомените ми говорят друго.В този смисъл аз искам да получа обратна връзка.Искам да знам дали съм минала определн етап или не.За човека времето е свързано,има минало,настояще и бъдеще,той не вижда етапите като отделни а като едно цяло,той вижда връзката между вчера и днес и утре,а дефакто усещането което имам аз е че все едно вчера и днес е едно и също нещо,че вчерашното ми аз е като днешното ми аз.Но в същия момент съм сигурна че не е така.Знам че казаната вчера дума ме е променила и мен и другия и света,а всичко изглежда същото.
Такова нещо вчера написах и на една наша съфорумка.Когато пишем тук за нещо,читателя приема информацията като статична,но тя не е тя се променя,но не и за читателя,защото той не знае каква е промяната.Например ако кажа днес че ме боли зъба,утре почти сигурно е някой да ме попита още ли ме боли,а той може да е минал още 5 минути след като съм го казала,но читателя не знае и го приема за все още валидно.В този смисъл не мога да видя промяната в себе си,защото вече не е така драстична,както беше в началото.Естествно осъзнавам ,че някой по екзистенциални дилеми ме променят,но не виждам промяната.Например миналата година цялата беше осеяна за мен с постоянни конфликти на убежденията ми.Днес мисля едно утре друго и то доста болезнение и динамични промени.Тези промени са ме довели до някъде и искам обратна връзка до къде.

--------------------

Мадона на сияйните водопади
участник
**

Регистриран: 29.02.2008
От: В полите на Витоша
    #2753101 - 16.02.2011 10:53 [Re: Eses]

Познато усещане... Ние се променяме ежесекундно, а светът като че ли е все същия и въобще не го интересува какво става с нас.

За обратната връзка- къде се намираме точно - в този свят?
Ще цитирам един духовен търсач, един отритнат от обществото човек с несломим дух, който твърди, че винаги се е намирал в страната на обратните истини:

http://truden.com/article201.html
БАЛАДА ЗА ОБРАТНИТЕ ИСТИНИ

На врага се осланя човек
и е петимен всеки за глад,
който спи като пън, е нащрек,
вкус на плява - каква благодат,
колко смел е превитият врат,
нежност има в сърцето от лед
и почтеност във злия пират,
а на влюбен умът му е в ред.

На изгнаника пътят е лек,
чист е, който се къпе в разврат,
изнудвачът - на почит човек,
луда радост - ритникът отзад,
лицемерът е верен събрат,
най-добре е да нямаш късмет,
всичко бяло е в черния цвят,

Всяко бреме е пухен дюшек,
а простакът - духовно богат,
жив е, който лежи във ковчег,
да крадеш е почтен занаят,
всеки пъзльо е смел акробат,
от ядосан се иска съвет,
във бардаците няма разврат,

Вас ви дразни подобен похват?
Изигран, аз съм всъщност богат.
Йезуитът е доблестен гад.
От трагизъм сме смешни наглед.
Няма истини без маскарад.
А на влюбен умът му е в ред.

Превод от френски Васил Сотиров, 2000

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Мадона на сияйните водопади
участник
**

Регистриран: 29.02.2008
От: В полите на Витоша
    #2753102 - 16.02.2011 10:57 [Re: Aliya]

Цитат:

Тук нещо много основно трябва да се разбере - духовното развитие не е постижение, с което да се похвалим пред другите или за което ще ни напишат отлична бележка в ученическия ни бележник. Духовното развитие е точно обратното на желанието за постижения, признания, амбиции. Това е така, защото духовното развитие не е пътуване навън към другите, нито към духовни учители, нито към Бог. То е пътуване или по-точно завръщане в себе си. И един истински духовен учител ще направи точно това - непрекъснато ще Ви връща обратно в себе си. Защото човек сам на себе си е обратната връзка.

Нещо подобно твърди и Надежда Захариева, стихотворението й е особено актуално в днешните времена:

Надежда Захариева,
Не всяко "Браво!"...

Не всяко „Браво!“ е достойно.
Не всяко „Долу!“ е позор.
Не всеки химн — заупокоен.
И не хвалебствен — всеки хор.

Не всички лаври са победа.
Не всяка загуба е крах.
Не всяка истина — последна.
Не всяка грешка — смъртен грях.

Не всяка прошка е пощада.
И не надгробен — всеки кръст.
Най-истински когато пада
човек доказва своя ръст.

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

kapitoliq
UncharteD

Регистриран: 03.11.2005
От: въд погледа
    #2753316 - 16.02.2011 18:08 [Re: Eses]

Ето нещо интересно, за мен допира точка между мистицизъм и психология:
Наскоро, в една от лекциите, стана дума за осъзнатите избори в ежедневието. Измежду 100 000 решения, които вземаме ежедневно, едва 60% са осъзнати. Другите 40 не са.
Бяха ни приведени примери за хора, спасили се от убийства и т.н., ръководейки се от интуицията си, и в този смисъл бе споменато, че в много от изследванията хората посочват, че когато не следват интуицията си, винаги бъркат в решението.
Тук вече идва разминаването в тълкуването на "интуиция", но това не е важно.
За самоусъвършенстването спокойно можеш да се довериш на вътрешния си глас, но в тази насока и хората около теб са важни. Те усещат много добре : каква си, коя си, къде си.
Имала съм щастието да бъда в компанията на йога, един от ръководителите на голямо световно направление, и бях учудена и възхитена от спокойствието, хармонията, радостта и смирението, което те пропива около истински израснал човек.
Не е функция на ума ми, защото и друг път съм била сред известни (и много, и по-малко) хора, но това чувство не съм го срещала.
По това ще познаеш, кой и къде е.
Колкото повече хора споделят усещането ти, толкова по-сигурно е, че човекът срещу теб не е "хайванин"
Понеже и много претендират да са напреднали и ще ги видим, че много съвети раздават, че горещи слова използват, чудеса обещават, но всичко това е маска и/или дълбока заблуда за самите тях.
Вярвай в гласа на сърцето си, ако то ти казва, че има още за вършене, ако ти казва, че си там, откъдето си тръгнала, значи е така.
Другото идва и като сън, сигурна съм, че можеш да рзличаваш различните сънища.

--------------------
Истината винаги е нещо крайно относително и почти изцяло несъстоятелно !

Aliya
духовност, себепознание
**

#2753317 - 16.02.2011 18:11 [Re: Eses]

Цитат:

Когато тръгнах по своя път преди години бях коренно различен човек,известно време след това виждах и осъзнавах голямата трансформация която извърших с себе си.Сега години по късно имам усещането че нищо не се е променило,все едно съм още онази която не знае коя е.Свиквайки с новите си убеждения,с новия си мироглед,сякаш цял живот е било така,сякаш не е имало и крачка на никъде.Сякаш винаги съм била това което съм сега,а разума ми и спомените ми говорят друго.В този смисъл аз искам да получа обратна връзка.Искам да знам дали съм минала определн етап или не.

Когато тръгнем на духовно пътуване, то е защото искаме да се променим, да избягаме от себе си такива, каквито сме сега и да се превърнем в други, различни. По пътя си, обаче, разбираме постепенно, че от себе си не можем да избягаме и винаги ще бъдем това, което сме; каквото и да правим, то ще е направено от нашата същност, където и да отидем, ние ще носим себе си с нас. В този смисъл духовното пътуване, макар и да започва в повечето случаи поради желанието ни да се променим и да бъдем нещо друго или някой друг, всъщност винаги се оказва в крайна сметка завръщане към истинската ни същност, към себе си.
Истинско е само това духовно развитие, което те връща в себе си и те кара да се опознаеш по-ясно и да се обикнеш като този, който си.
Ако по пътя си обаче си заменил едни свои убеждения и мироглед с други убеждения и мироглед, то ти отново си се изгубил. Истинското духовно развитие няма нищо общо с убеждения и мирогледи, научени и заимствани от другите. Точно обратното, когато изоставиш едно по едно всичко научено до сега, всичките си убеждения и мирогледи, които са те ограничавали в рамка, и се понесеш по течението на живота без бронята на убежденията, а гъвкав и свободно течащ с реката на живота, и когато всеки един момент умираш за своето минало и за всичките му убеждения и схващания, само тогава ти си стъпил на вярната пътека.

--------------------
"Завръщане към себе си

Ananda
Fair Lady

Регистриран: 15.01.2004
    #2753338 - 16.02.2011 18:35 [Re: Aliya]

"Ако по пътя си обаче си заменил едни свои убеждения и мироглед с други убеждения и мироглед, то ти отново си се изгубил."

Никак не мога да се съглася с това изказване.Има една мъдра мисъл,за която се сещам в момента:"Всичко тече,всичко се променя."

--------------------
Научих се да живея днес, без да се обременявам с грижи за утрешния ден.

Д. Дикс

Aliya
духовност, себепознание
**

#2753342 - 16.02.2011 18:39 [Re: Ananda]

Цитат:

Всичко тече,всичко се променя."

Но не и убежденията, нито вярванията - те са затвор, рамка, броня, в която се опитваш да се затвориш. И дори и да замениш един затвор с друг затвор - да кажем по-съвременен, по-модерен, то затворът си е затвор и ти пак няма да си свободен!

--------------------
"Завръщане към себе си

kapitoliq
UncharteD

#2753345 - 16.02.2011 18:40 [Re: Aliya]

Ти нямаш ли убеждения?
А какво е това, в което си се вкопчила?

--------------------

6emetche
морско пате :)

Регистриран: 14.02.2006
    #2753359 - 16.02.2011 19:21 [Re: Eses]

Аз имам нужда от обратна връзка само от хората.

От другото, нямам нужда от обратна връзка.

Ти всъщност какво точно искаш? Някой да ти каже "Браво, сега живееш точно тъй, както трябва да се живее. Давай все така."
Никой няма да ти каже. Изборът си е твой.

--------------------
You are your very own superhero!

Salve
moonlight

Регистриран: 13.02.2004
От: Cryst@l Moon
    #2753459 - 16.02.2011 22:43 [Re: Eses]

Обратната връзка е и от ....хората , но и на други нива....

--------------------
Сълзата ти превръща се в кристал
когато осъзнаеш, че си цял
а Цял си-осъзнал Безкрая в Светъл миг
приютил ловеца и сърната в своя лик.....

Aliya
духовност, себепознание
**

#2753566 - 17.02.2011 08:00 [Re: kapitoliq]

Цитат:

Ти нямаш ли убеждения?

Сама разбираш, че човек задава собствените си въпроси, които са индикатор за неговото състояние на развитие и възприемане. Така че, защо не попиташ себе си вместо да проектираш върху другите?!

--------------------
"Завръщане към себе си

Eses
Ентусиаст

#2753576 - 17.02.2011 08:59 [Re: Aliya]

Разбирам те какво казваш,преди време бях стигнала до извода за изтириването.Дзен будистита минават през това.Отначало трупат и когато стигнат определено ниво трябва да изстрият всичко което вече знаят. Знанията ни и убежденията ни ни ограничават права си,но проблема с изтриването си остава.Или както казваше моя учител ,а и не само той,лесно е да си светец в гората.
Лилит не се засягай,аз съм съгласна с Алия,просто това което казва тя е много трудно постижимо.Ние цял живот трупаме знания и сменяме убеждения ,но когато успеем да ги забравим,да ги изтрием,да се откажем от тях едва тогава намираме покои и мир.
Да вземем например убеждението ни че е желателно да живеем в баланс. Ще постигнем истински баланс едва когато приемем че баланса,сме ние,че няма нижда с убеждения да достигаме до него,когато той за нас включва всичко и стане просто дума,която не ни говори нищо,когато се обезмисли.Трудно е за разбиране,защото трябва да се стигне до него по собствено желание.Ние сме научени че информацията ни обогатява,но това е така,само до един етап,след него информацията ни задръства и ни пречи, по тази причина аз почти вече нищо не чета.Защото новата книга,е още един тон мисли в главата ми,още убеждения които се променят или затвърждават,това е далеч от успокоението на ума и хармонията.И все пак това което казвам в момента пак е убеждение,както ти отбеляза.Ние никога няма да станем чиста дъска,но можем постепенно да се освобождаваме.А освобождението става с успокоение на ума,успокоение което да вкарва възможно най малко информация.

--------------------

Eses
Ентусиаст

#2753577 - 17.02.2011 09:07 [Re: 6emetche]

Цитат:

Аз имам нужда от обратна връзка само от хората.

От другото, нямам нужда от обратна връзка.

Ти всъщност какво точно искаш? Някой да ти каже "Браво, сега живееш точно тъй, както трябва да се живее. Давай все така."
Никой няма да ти каже. Изборът си е твой.

Аз не мога да живея по друг начин.Това е моя живот,нямам претенции към случващото се.Имам нужда от обратна връзка в смисъл,че искам да знам за постигнатото от мен до тук,какво е и какво ми предстой да усвоя.Ако трябва да го кажа като изречение може би ще звучи нещо подобно. Ти постигна еди си какво,промяната е нищожна/малка/задоволителна/голяма,предстой ти още да работиш за нивото на което си/да продължиш напред/да преминеш в следващо ниво.
Разбирам ,че това не ми върши никаква работа,но усещам че имаме нужда от тази връзка.Аз съм го казвала и преди,бях ходила на един курс,в който предадоха послание за мен от архангелите,то звучеше така- Ти седиш стабилно и непоколебимо,като майстор,но ние те разтърсваме и зовем, спомни си. Искам да знам,сега какво биха ми казали, 4 години по късно.

--------------------

Aliya
духовност, себепознание
**

#2753608 - 17.02.2011 10:31 [Re: Eses]

Цитат:

предадоха послание за мен от архангелите,то звучеше така- Ти седиш стабилно и непоколебимо,като майстор,но ние те разтърсваме и зовем, спомни си. Искам да знам,сега какво биха ми казали, 4 години по късно.

Никой не може да ти предава послания отвън за теб самата! Иначе току виж си повярвала
Никой не може да седи между теб и Бог (Съществуванието, Тао, Брахман, Шунята...) Ако Той иска да ти каже нещо, той ти го казва с послания в твоя живот - случки, хора, които срещаш и събития, които се случват. Никой не е упълномощен да ти предава послания от името на Бог!
Но можеш да потърсиш хора, които са преживели и могат да споделят своята лична опитност с теб, да споделят съществото си (а не послания за теб, не убеждения и мирогледи, не вярвания). Това, което са изживели по пътя си към Бог - защото някой е на един етап, друг на друг и можем да си помагаме, като споделяме.
Сама можеш да разбереш най-добре накъде вървиш и докъде си стигнала, като започнеш да се наблюдаваш и осъзнаваш или казано с други думи, да медитираш всеки ден поне по един час. Само с осъзнаване можеш да успокоиш ума и впоследствие да го контролираш. Не с отричане, нито с опит за бягство от него, ума. Защото никой не може да избяга от мислите си - дори напротив - колкото повече ги отричаш, толкова повече прииждат на тълпи, като разбеснели се маймунки!
Започни да ги наблюдаваш. Особено ефективни са катарзисните и пречистващи медитации на Ошо, които ти помагат сам да се освободиш от всички репресии и блокажи в себе си. И тогава по-лесно можеш да се наблюдаваш.

--------------------
"Завръщане към себе си

Eses
Ентусиаст

#2753616 - 17.02.2011 11:02 [Re: Aliya]

Алиа, незнам дали забелязваш но страшно много си противоречиш в думите си.Няма да ти изтъквам противоречията само ще ти кажа ,че това което говориш е доста крайно убеждение,нещо което в горните си постове отричаш.Думата никога е крайна.Бог има хиляди начини да ти каже нещо и няма такова нещо като никой не е упълномощен.Всъщност упълномощен може да е всеки,уптлномощаването не се дава,всеки сам избира,всеки влияае на всичко,не му е нужно упълнощаване за да го прави.
Цитат:

Ако Той иска да ти каже нещо, той ти го казва с послания в твоя живот - случки, хора, които срещаш и събития, които се случват.

Точно това ми се случи,случка,среща,хора,събитие.Относно медитацията по 1 час на ден, пак ще повторя,това е крайно и е твоя начин,не моя.Прави впечатление за крайност и изтъкване в постовете ти.Не подценявай хората с който пишеш,нито техните истини,нито способноста им да асимилират написаното.Подчертаването и удебеляването на текстовете ти ,говори за нуждата ти да бъдеш чута,извинявам се за оценката която си позволявам,изключително рядко го правя,но смятам за нужно да ти го посоча.Приеми го като случка,събитие и тн. Лично аз избягвам крайни и следващи някакви системи препоръки и мнения,затова прости ми но не мога да приема думите ти,дори да ги подчертаеш.

--------------------

Търсач
сахаджа йога
**

Регистриран: 27.10.2009
    #2753650 - 17.02.2011 12:49 [Re: Eses]

Цитат:

Работим върху себе си,сменяме убежденията си,развиваме се,постигаме баланс,търсим светлината,учителите си,душата си,Бога и тн. Достигаме някакво ниво и поне аз искам обратна връзка,за това къде съм и какво е следващото ми предизвикателство в собственото ми развитие. Обратна връзка но не от човек.

Обратна връзка може да има ако си свързана. Свързана ли си?

--------------------
"Аз съм Утешителя обещан от Христос"-Шри Матаджи Нирмала Деви

Eses
Ентусиаст

#2753656 - 17.02.2011 13:11 [Re: Търсач]

Ако ме питаш дали имам "контакт" с по висши сили,не нямам.А ако имаш в предвид нещо друго, разясни

--------------------

Aliya
духовност, себепознание
**

#2753660 - 17.02.2011 13:19 [Re: Eses]

Виждам, че ти си тази, която бърза да раздава обратни връзки на другите, при това непоискани!
А нима може да раздава обратни връзки (и изобщо всякакви връзки и свързвания) човек, който не е намерил своята си обратна връзка, сам за себе си?!
Дори и моят стил на писане и говорене да не ти харесва, все пак спомни си, че той си е моят стил на изказ, а не твоят! Аз споделям себе си в отговор на твой въпрос, но дали ще приемеш думите ми или не не е мой проблем. И никога не е било!

--------------------
"Завръщане към себе си

kapitoliq
UncharteD

#2753662 - 17.02.2011 13:24 [Re: Aliya]

Цитат:

Цитат:

Ти нямаш ли убеждения?

Сама разбираш, че човек задава собствените си въпроси, които са индикатор за неговото състояние на развитие и възприемане. Така че, защо не попиташ себе си вместо да проектираш върху другите?!

Липсата на отговор не се замества с въпрос.
Ето как стоят нещата.
Ти изказваш твърдение, което те прави източник на информация, а аз я чета и имам нужда от доразяснение. Задаването на въпрос не е твърдение, затова не може да се говори за проеция.
Проекция е следния отговор:
Изписа сума теми и много страници, изказвайки теза, която защитаваш, вземайки противоположното мнение за аргумент на твоя контрааргумент.
Защитаваш убежденията си, даваш предписания от собствената си убеденост в тази позиция, оборваш другите.
Всяко нещо, което се нуждае от защита е убеждение и вяра. Но вяра тук не е религия, ти самата си вярваща.
Това поставя твърденията ти под съмнение, защото едно с друго, отделните твърдения си противоречат.
Дори и следващата ти реплика към мен ще е защита.

--------------------

kapitoliq
UncharteD

#2753663 - 17.02.2011 13:27 [Re: Eses]

Не се засягам.
Вярата не борави с общовалидни факти. Точно защото нищо не може да бъде 100% доказано, то изисква вяра, надежда, желание.
Затова няма как да се съглася с Алия.

--------------------

kapitoliq
UncharteD

#2753664 - 17.02.2011 13:31 [Re: Aliya]

Цитат:

Виждам, че ти си тази, която бърза да раздава обратни връзки на другите, при това непоискани!
А нима може да раздава обратни връзки (и изобщо всякакви връзки и свързвания) човек, който не е намерил своята си обратна връзка, сам за себе си?!
Дори и моят стил на писане и говорене да не ти харесва, все пак спомни си, че той си е моят стил на изказ, а не твоят! Аз споделям себе си в отговор на твой въпрос, но дали ще приемеш думите ми или не не е мой проблем. И никога не е било!

Дааа, никак не греша.
Истината не се нуждае от защита и дуднене.
Когато усилено защитаваш нещо, то това е така, не защото искаш другия да го разбере (инак не би го защитавала, а би го демонстрирала), а за да не разубеди теб.
Лек ден, Алия и успех в търсенето ти.

--------------------

Eses
Ентусиаст

#2753671 - 17.02.2011 13:52 [Re: Aliya]

Съжалявам Алия,но мисля че крайността с която подхождаш,не е в обсега на мойте интереси, затова единственото което мога да кажа е че съжалявам ако съм те обидила с оценката която си позволих да направя.

--------------------

Търсач
сахаджа йога
**

Регистриран: 27.10.2009
    #2753809 - 17.02.2011 16:54 [Re: Eses]

Цитат:

Ако ме питаш дали имам "контакт" с по висши сили,не нямам.А ако имаш в предвид нещо друго, разясни

Е ако не си свързана как очакваш да имаш обратна връзка.
Ето, издигни Кундалини и се свържи:
http://vimeo.com/16881188

--------------------
"Аз съм Утешителя обещан от Христос"-Шри Матаджи Нирмала Деви

ЙOH
тэ®®о®izато®

Регистриран: 08.12.2007
От: Глаgнiъ леs®
    #2753981 - 17.02.2011 20:50 [Re: Ananda]

Цитат:

"Ако по пътя си обаче си заменил едни свои убеждения и мироглед с други убеждения и мироглед, то ти отново си се изгубил."

Никак не мога да се съглася с това изказване.Има една мъдра мисъл,за която се сещам в момента:"Всичко тече,всичко се променя."

Зависи! Ако го четеш като непроменяемост, права си в някаква степен.
Обаче, ако от ислямски фундаменталист си заменил убежденията си с екстемистки католицизъм, надали си се поместил и на милиметър.

--------------------
Peacekeeper & Peacemaker.

Aliya
духовност, себепознание
**

#2754060 - 17.02.2011 22:46 [Re: Eses]

Няма място за обиди, нито пък за его в разговор за духовното усъвършенствуване.
Единствено на себе си би трябвало да се извиниш. Когато човек търси публично обратна връзка за духовното си развитие, трябва да е сигурен, че ще може и да поеме обратна връзка, дори такава, която го връща обратно в себепознанието.

--------------------
"Завръщане към себе си

Salve
moonlight

#2754120 - 17.02.2011 23:42 [Re: Eses]

Цитат:

имаш , имаш....всеки на тоя свят има,но зависи дали ги разпознава, усеща, приема....ние в тоя свят не живеем отделно от Вселената....а в нея има многообразност и ние сме част от тая многообразност дори да не го съзнаваме.....

--------------------

Eses
Ентусиаст

#2754200 - 18.02.2011 08:40 [Re: Salve]

Когато ходих на този курс,по разчитане на акашови записи,аз просто се съмнявах че получавах послания.Споделих го с главния контектьор и тя ми отговори,че точно от мен не очаквала,че ще се съмнявам.Това ме наведе на мисълта ,че сама на себе си слагам някакъв блокаж,но както и да е не знам какъв е той и как да го променя.Все си мисля че това са мой мисли.

--------------------

Eses
Ентусиаст

#2754203 - 18.02.2011 08:52 [Re: Aliya]

Всъщност Алия,не си разбрала.Не търся публично обратна връзка за духовното си развитие, още в първия си пост казах,че такава от хора не ме интересува. Основния ми въпрос в темата е вие имате ли нужда от обратна връзка и как я разпознавате.Но ти реши ,че някой иска ти да му кажеш неговата истина! С този си поучителен тон в темите в форума,си дразнеща.Помолих те да не подценяваш хората които пишат тук,но ти явно не си го прочела и раздаваш наляво и надясно поучения.
ПС. Замисли се че няма как да искам обратна връзка от вас за собственото си развитие,вие някак си не ме познавате,не знаете какво съм постигнала и тн.

--------------------

Редактирано от Eses (18.02.2011 09:02)

Aliya
духовност, себепознание
**

#2754252 - 18.02.2011 10:28 [Re: Eses]

Да се ходи при контактьори, разбира се, е къде къде по-приятно от това да се вгледаш в себе си и да се потърсиш!

--------------------
"Завръщане към себе си

Eses
Ентусиаст

#2754263 - 18.02.2011 11:06 [Re: Aliya]

Жено, вземи се осъзнай,не се намира твой пост в който да не поучаваш,подиграваш и заяждаш някой.Аман от такива проповедници и съдии. Не гледай в чуждата попара,това е едно от първите неща които е трябвало да научиш,но предполагам,че не го смяташ за нужно.

--------------------

kapitoliq
UncharteD

#2754264 - 18.02.2011 11:11 [Re: Eses]

Еси, не се ядосвай, това е прекомерна любов и осъзнатост.
Както сама съм се убедила, много хора претендират да са повече от дугите, но е нужно малко само да ги наблюдаваш, за да видиш, че са нейде под стъпалата, убедени, че стоят на върха.
Вярвай в себе си, можеш много неща, когато са пожелани от сърце. Просто спри да обмисляш и оценяш всичко, някак се нареждат нещата.
Аз, също като теб, се питам купища неща, но съм се убедила, че когато имам нужда от отговор, той винаги ми се поднася, стига да се отпусна, за да го видя.

--------------------

Eses
Ентусиаст

#2754265 - 18.02.2011 11:16 [Re: kapitoliq]

Абе госпожата пуснала темата против наказанието,а отсъжда навред куцо и сакато.Но иначе е много отзивчива в това да напътства по пътя на усъвършенстването,без да се замисля,че тези дето го правят имат нужда от напътствия.

--------------------

Aliya
духовност, себепознание
**

#2754281 - 18.02.2011 12:42 [Re: Eses]

Цитат:

Абе госпожата пуснала темата против наказанието,а отсъжда навред куцо и сакато.Но иначе е много отзивчива в това да напътства по пътя на усъвършенстването,без да се замисля,че тези дето го правят имат нужда от напътствия.

А може би е по-добре, вместо да се обиждаш напълно извън контекста на споделеното от мен за пътя на себепознанието, просто наистина да се себепознаеш и да видиш защо проектираш обидите и фрустрациите си върху другите, а не потърсиш корена им в себе си!? Защото в крайна сметка реакциите ти са си само твои и говорят единствено за теб, не за другите!

--------------------
"Завръщане към себе си

Eses
Ентусиаст

#2754285 - 18.02.2011 13:02 [Re: Aliya]

Добре че има толкова добри психоаналитици в този форум ,че незнам как щях да се справя със себе си.
Виж кво мацка, видях ,че няма какво да кажеш по темата ми,затова ще те помоля да си задържиш препоръките относно моята и коя да е личност от форума за себе си.Иди си лай в твоята тема,ако не забелязваш ,аз там не пиша.

--------------------

Aliya
духовност, себепознание
**

#2754505 - 18.02.2011 21:03 [Re: Eses]

Гневът е видимото лице на депресията, депресията е невидимото лице на гнева. Ако тази енергия на гнева и депресията се осъзнае, то тя потича свободно в човек и той може да я използва градивно за творчество, а не деструктивно за нараняване на себе си и другите.

--------------------
"Завръщане към себе си

Eses
Ентусиаст

#2754565 - 18.02.2011 21:58 [Re: Aliya]

Това ли измисли за цял ден да напишеш,само и само да продължиш да досаждаш?
Липсата на интерес явно те изнервя
Спри се, ставаш банална.

Редактирано от Eses (18.02.2011 22:00)

Salve
moonlight

#2754598 - 18.02.2011 22:24 [Re: Eses]

На мен от самото начало ми е интересно от какъв контакт са нейните изводи....личен, или?

--------------------

DiometМодератор
доброжелателен

Регистриран: 07.09.2004
От: Под небето
    #2754748 - 19.02.2011 02:08 [Re: Aliya]

Цитат:

Ако по пътя си обаче си заменил едни свои убеждения и мироглед с други убеждения и мироглед, то ти отново си се изгубил. Истинското духовно развитие няма нищо общо с убеждения и мирогледи, научени и заимствани от другите. Точно обратното, когато изоставиш едно по едно всичко научено до сега, всичките си убеждения и мирогледи, които са те ограничавали в рамка, и се понесеш по течението на живота без бронята на убежденията, а гъвкав и свободно течащ с реката на живота, и когато всеки един момент умираш за своето минало и за всичките му убеждения и схващания, само тогава ти си стъпил на вярната пътека.

Всъщност от твоето по-горе изказване лъха недвусмисленото убеждение в това, че трябва да бъдат изоставени убежденията Отхвърляйки убежденията ги заменяш с ново убеждения - получава се омагьосан кръг.

Въпросът, според мен, е не да се изоставят убежденията, понеже убежденията са елемент на вярването, а да не се привързваме и да не застиваме в тях. Трябва да бъдем пластични, готови да приемат нови гледни точки и нови убеждения. Това би разширило нашия кръгозор.
Иначе да нямаш убеждение означава все едно да не вярваш в нищо.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

DiometМодератор
доброжелателен

Регистриран: 07.09.2004
От: Под небето
    #2754749 - 19.02.2011 02:21 [Re: kapitoliq]

Цитат:

Всяко нещо, което се нуждае от защита е убеждение и вяра.

Аз малко бих искал само да доуточня какво точно е убеждение. За мен това е: вярване в истинността на едно знание.

Ако само имате някаква информация и я знаете, това все още не е убеждение.
Убеждението се свързва с вярата в истинността. Това означава, че то е знание, към което се прибавя вярване, а също и оценъчно действие, свързано със значимостта на тази истина и нейната полезност.
Поради този факт, докато знанията само се развъждат в интелекта, то убежденията проникват дълбоко в душата, понеже имат и емоционални и волеви компоненти в тях (служат за мотиватори), могат да подтикнат към действие, да станат кауза на живота и т. н...

И тук точно е опасността, за която според мен се опитва да ни предупреди Алия - че ако човек се привърже към собствените си убеждения и се затвори за света около себе си, той остова на равнището на онези първоначални си знания и истини, без да помръдне напред.

Но аз разглеждам духовното развитие като едно възхождане нагоре в света на идеите, което неминуемо е свързано с убеждения в тяхната истинност. Само че към колкото по-високо ниво възхожда нашето съзнание, толкова то е по-свободно е необвързано от отнова себично чувство на притежание на истината, което имат ограничените умове.
Изглежда на най-висшето стъпало на тази пирамида се намера състоянието "НЕУМ", или това е изказваното с думи по различен начин духовно състояние - "пустота", "нирвана", "нирбикалпа самадхи", исихия, безмълвие и др...
Бедата е не в самите убеждения, а в ПРИВЪРЗВАНЕТО към тях.

--------------------
С МИР ДА СИ ОТИДЕМ!

Редактирано от Diomet (19.02.2011 02:26)

Aliya
духовност, себепознание
**

#2754873 - 19.02.2011 16:20 [Re: Diomet]

Цитат:

А да вярваш в нещо означава, че ти просто Не знаеш! И затова ти се налага да вярваш, да приемеш за истина твърденията на другите, защото на теб ти липсва личния опит и изживяване. Когато става дума за самоусъвършенстване и духовно развитие, вярата на другите не е истинската монета, която ще може да те трансформира в ново същество, истинско и свободно. Само собствения ти опит и личното ти изживяване на Истината ще те промени и ще извърши метаморфозата на твоето ново раждане в автентичен човек.

--------------------
"Завръщане към себе си

Erosaria
оптимист

Регистриран: 20.09.2004
    #2754874 - 19.02.2011 16:23 [Re: Aliya]

напротив: вярвам, защото знам (почувствала съм, усетила съм, изпитала съм, пробвала съм, преживяла съм и т.н...)

--------------------
Животът е такъв, какъвто сам си го направиш!!!

Erosaria
оптимист

#2754880 - 19.02.2011 16:36 [Re: Eses]

Цитат:

Работим върху себе си,сменяме убежденията си,развиваме се,постигаме баланс,търсим светлината,учителите си,душата си,Бога и тн. Достигаме някакво ниво и поне аз искам обратна връзка,за това къде съм и какво е следващото ми предизвикателство в собственото ми развитие.Обратна връзка но не от човек.Ако ми даде обратна връзка човек,тя винаги може да е грешна,тя може да почеса егото ми ,но няма да ми даде увереност.Искам обратна връзка от нещо по голямо.От духвния ми водач,от светли сили,от душата ми,от Бога.И или не я получавам или няма значение или не я виждам.В един мой осъзнат сън попитах водачите ми ,а те ми казаха ,че това няма значение.Но аз искам да знам. В този род на мисли исках да ви попитам, вие имате ли нужда от обратна връзка?Получавате ли я и как я разпознавате. Само ще вметна че аз за обратна връзка не смятам, щастливото развитие на живота ми или омиротворения ми поглед над нещата. Та така,кажете си тежката дума

според мен подобни въпроси не бива да те мъчат...
няма значение къде точно по Пътя си - важното е да си на Път

--------------------

kapitoliq
UncharteD

#2754928 - 19.02.2011 18:31 [Re: Diomet]

Да, съгласна съм.
Дадох го като пример за убеждение и вяра, спрямо общовалден факт.
Много добре си го изказал, адмирации.
Точно вярата и личната оценка правят едно убеждение значимо за личността.
Това може да е интересна тема :"Вяра, убеждения, познание - корелации"

--------------------

Eses
Ентусиаст

#2755076 - 20.02.2011 00:25 [Re: Erosaria]

Цитат:

няма значение къде точно по Пътя си - важното е да си на Път

Страхотно много добре казано.

--------------------

Aliya
духовност, себепознание
**

#2755112 - 20.02.2011 03:11 [Re: Erosaria]

Цитат:

напротив: вярвам, защото знам (почувствала съм, усетила съм, изпитала съм, пробвала съм, преживяла съм и т.н...)

Тогава защо е необходимо да вярваш, нали вече знаеш?!
Щом имаш нужда да вярваш в нещо, значи все още не знаеш
"Вярата е израз на надежда или страх - и начало на безумие!" - Лао Дзъ

--------------------
"Завръщане към себе си

Erosaria
оптимист

#2755118 - 20.02.2011 03:40 [Re: Aliya]

нали никога не се отнасяло до човешкият ум, а само до сърцето!?
тогава, какво толкова му има на безумието!?

Вяра, Надежда и Любов вървят ръка за ръка!
точно както сърцето и душата, и ума - всичката ни сила, което ще рече цялото ни човешко същество

споделям за моята вяра

знанието е нещо като допълнително зрение...
и ти се дава в точно определен момент и място, и в определена порция (доза) - според ситуацията
именно затова се казва: "просветна ли ти сега?"
защото просветлението идва в човека чрез разума, а РАЗ без УМ едва ли върши работа
после проверяваме със сърцето...
има ли синхрон в нас или се получават разминавания

--------------------

Aliya
духовност, себепознание
**

#2755232 - 20.02.2011 15:06 [Re: Erosaria]

Вместо впоследствие да търсиш за "разминавания", защо не започнеш направо от правия път - Пътят на Сърцето - той е и началото, и краят на духовното пътуване към Истината.

--------------------
"Завръщане към себе си

Erosaria
оптимист

#2755275 - 20.02.2011 17:03 [Re: Aliya]

къде пък видя да търся разминавания!?
моето сърце си знае и е в синхрон с разума

ПП: погрижи се добре за твоето Aliya (без да изключваш ума си) и нека Бог е с теб!

--------------------

Aliya
духовност, себепознание
**

#2755392 - 20.02.2011 21:15 [Re: Erosaria]

Цитат:

къде пък видя да търся разминавания!?

Ти си тази, която ги видя за себе си.

--------------------
"Завръщане към себе си

Salve
moonlight

#2757462 - 24.02.2011 23:36 [Re: Aliya]

Цитат:

Цитат:

А да вярваш в нещо означава, че ти просто Не знаеш! И затова ти се налага да вярваш, да приемеш за истина твърденията на другите, защото на теб ти липсва личния опит и изживяване. Когато става дума за самоусъвършенстване и духовно развитие, вярата на другите не е истинската монета, която ще може да те трансформира в ново същество, истинско и свободно. Само собствения ти опит и личното ти изживяване на Истината ще те промени и ще извърши метаморфозата на твоето ново раждане в автентичен човек.

обикновено вярваме на неща, за които не знаем и знаем за неща в които не вярваме....хм....

--------------------

kotaraka
ентусиаст

Регистриран: 14.07.2007
    #2782162 - 16.04.2011 15:32 [Re: Eses]

Да най-важното е верния път, но има едно изискване, кой е той и кой е начина да праверим верността му, което може да направим само със знания. Мисля, че чрез изтриване на познанието индивидуалното или постигнатото до момента от цивилизацията ни ще се върнем в пещерата, където ни чака само гибел и никакви правилни пътища на развитие. Не може сляпо да избираме верния път, когато е само един, а всички останали са неверни, защото само ако приемем, че всички пътища са верни елиминираме избора, но тогава всичко е безсмислено. Затова преди да избираме или тръгнем към нещо ни тряабват знания за пътя и нещото, дори ако вече сме минали по този път. Ако не сме запазили знанието за този вървеж трудно ще намерим този път отново или изобщо няма да го намерим. Какво ли ще се случи ако друг нов път е верния или попаднем в джунгла без пътища?
Изводът, е че при всяко усъвършенстване е необходимо знание, а то за да бъде вярно трябва да подлежи на доказателство, за да вървим напред. В противен случай без знание си оставаме без развитие, а без развитие няма усъвършенстване. Особено верен и важен е този извод за едно разумно същество, защото то е мислещо същество и само чрез мисленето може да се развива като се усъвършенства. Това е пътя на усъвършенстване от празната детска глава до гения, от невежата и примитивна цивилизация до космическата. Тръгваме от празнината на знания и като трупаме знания и мисъл вървим напред. Това е необходимо както за индивида, така и за цивилизацията ни. Павел Вежинов по този повод е казал "Не назад към природата, а напред към природата". Само напред чрез развитието и усъвършенстването е нашето спасение и бъдеще. Непред човека и човечеството не могат да вървят без знания и мисъл, защото са ограничени във времето и пространството. Докато неразумната еволюция може, защото разполага с безкрайността на пространството и вечността на времето, за да сътворява и разрушава света чрез пробата и грешката, за да го развива като го усложнява. Човекът и човечеството трябва да използват разумът си, за да се развиват като намалява пробите и грешките си. Поздрав!!!

Salve
moonlight

#2782164 - 16.04.2011 15:41 [Re: kotaraka]

Цитат:

Докато неразумната еволюция може, защото разполага с безкрайността на пространството и вечността на времето, за да сътворява и разрушава света чрез пробата и грешката, за да го развива като го усложнява.

не сме ли свидетели точно на това?

нима няма открития , които биха ни помогнали да живеем с достатъчна за всички слънчева енергия, ефирна енергия?.... тогава ще е нужно ли да се опразва Земята и да се точат от недрата й петрол и руди?, ще се замърсява ли глобално планетата с производствени отпадъци?..... но хората са избрали сложното, разрушителното....не, че другото не е изобретено, но някой няма сметка да бъде достъпно....някой рушейки планетата обрича на зависимост себеподобните си и така богатее и се чувства щастлив....

--------------------

Редактирано от Salve (16.04.2011 15:50)

Salve
moonlight

#2782167 - 16.04.2011 16:16 [Re: Salve]

--------------------

slug
самарянин
**

Регистриран: 09.01.2005
От: Богутево
    #2782293 - 16.04.2011 22:25 [Re: Eses]

Има години,ако сте ги пропуснали,гоните пътническият влак

kotaraka
ентусиаст

Регистриран: 14.07.2007
    #2782540 - 17.04.2011 15:20 [Re: Salve]

Да свидетили сме точно на това, което ни доказва, че еволюционното развитие разрушава и сътворя без да се интересува, кого ще затрие или кого ще въздигне. Това е така поради това, че съществуването развитието и управлението на света е неразумно. Може да попитаме, къде тога са онези божествени сили, които могат да поправят пробите и грешките на неразумната еволюция, особено като им се приписват всички възможности? До сега нито един път не са поправили неправилното развитие нито при неразумната природа, нито при човека, въпреки че има милиони невинни човешки жертви. Мисля, че такива бездейни и неми свидетели не са ни необходими. Човекът също съществува и се развива чрез неразумните природни закони като проба и грешка. Не може да се прескача на по-висше стъпало без да е постигнато опредереното по-предно ниво. Затова човек първо е открил пещерата и огъня и дълго е дишал замърсения с пушек пещерен въздух, докато се досетил да изобрети комина. Така постепенно е трябвало да открие порните машини, двигателите с вътрешно горене, самолетите и ракетния двигател. Всички тези двигател изискват все по-сложенаа конструкция и все по-сложен начин за получаване на нужното им гориво, което неминуемо ще замърсява както пушека в пещерата. Може да се противопоставиме на замърсяването само с ново развитие и порастване на човешкото съзнание, а това изсква знание и мислене. Това не може да се постигне нито с молитви, нито с медитация, а може само с ум, защото молитвите и медитацията ни учат само на безумие. Само чрез прогресивното развитие може да премахваме катаклизмите както в неразумната природа, така и при човека и неговото общество. Хиляди години преклонение пред богове, дяволи и мистични учители не бмеше подобрено човешкото битие. В протвовест на това всяка крачка на прогреса го е подобравала. Така средната продължителност при пещерния човек е била около 16 години, през робовладелския строй около 30 години, началото на 20 век вече е 50 години, през 60-70 години стига до 70 години, след 2000 година средната продължителност на живота надминава 90 години в Япония. Забележително, е че това постижение е постигната в една от най-развитите индустриално държава, още по забележително е, че бързите темпове на прогрес скъсяват времето за нарастването на средната продължителност на живото при човека. Така че прогресивното развитие е нож с две острието доказва го неразумността на съществуването и управлението на света, а от нашето ниво на развитие и съзнание зависи с кое острие ще режем, за да загинем или да продължим да съществуваме и се развиваме. Тава е всеобщия неразумен тетралектичен принцип: всяко нещо съдържа и зло и добро, но от нас и нашето развитие зависи изборът да съществуваме или да загинем. Нищо друго не може да ни спаси освен истината за съществуването, развитието управлението на света, а може да я научим само като се развиваме. Мистиката, религията и вярата в нереалните свръхестествени сили, може само да ускори нашата гибел. Поздрав!!!

Salve
moonlight

#2782568 - 17.04.2011 17:01 [Re: kotaraka]

Kotarakov, благодаря ти за невероятния постинг.....

прав си да задаваш подобни въпроси, знаеш ли какво си мисля напоследък?

Божествената сила е като дете....невинна, чиста, непокварена Енергия, която се ползва от уж посветени за най различни цели....Ако Божествената Сила / накъде Я наричат Универсална Енергия/ се ползва от човек, който служи на Творението и Светлината, в тоя случай е добро и благородно дело....но в някои случай същата тази невинна като дете Енергия се ползва от непочтени хора и виждаме какво става.....ТЯ Божествената Енергия не е белобрад старец, който дава, или не дава, изпълнява, или не изпълнява....

затова казват, че трябва да следваме Христовия Път и да ползваме тази Божествена Сила в услуга на Доброто в най чист , непокварен вид....

Бог ни е предоставил избор как да ползваме и работим с Божествената Сила....последствията никога не остават ненаказани или невъзнаградени....Може би Съществата от по висш порядък нямат право да се месят в избора ни, защото ние на тая земя сме се родили да я обгрижваме като свой дом....да се развиваме заедно с нея и ако не го правим достойно, ако рушим / както се вижда/ , ще си платим по един , или друг начин....всеки си плаща персонално....

--------------------

slug
самарянин
**

Регистриран: 09.01.2005
От: Богутево
    #3436295 - 07.05.2018 00:32 [Re: Eses]

Работим върху себе си,сменяме убежденията си,развиваме се,постигаме баланс,търсим светлината,учителите си,душата си,Бога и тн.

Всичко е излишно,т.е програмирано

От къде почваме

p.s

За начало от гробищата,ако не сте гледали паметници и
Истински истории

--------------------
no pain no gain

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5669

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.061 seconds in which 0.012 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.