ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
scan
член

Регистриран: 09.01.2011
Re: В сърцето на Индия 3
    #3347298 - 02.04.2016 22:01 [Re: Bori]

Патриша Банерджи, основна актриса в телевизионната сапунка "Малката булка" днес 02.04 се е самоубила в дома си. Предполагам това ще е новината с най-голям отзвук в Индия, една от богините на телевизионните сериали, тъжна новина, но това вероятно ще доведе до сериозна социална активност! Бандит наистина ми липсва с новини от горещата точка!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Val07
неориентиран

Регистриран: 04.04.2016
    #3347567 - 04.04.2016 14:11 [Re: scan]

Здравейте, случайно попаднах на форума и тъй като културата и традициите на Индия винаги са ме вълнували много, прочетох всички теми на един дъх! Bandit Queen, разказвате толкова увлекателно, човек се потапя в един различен свят и губи представя за всичко около него, докато ви чете. Но какво беше разочарованието ми, като видях, че темата вече е замряла ... Моля, пишете още, тук има много хора, който са жадни за вашите разкази!

Bandit Queen
тъмна Индия

Регистриран: 03.12.2007
    #3351592 - 27.04.2016 02:46 [Re: scan]

Здравейте, момичета...Права е Додо...много тъга има ...много...Ето, признавам си - тъгувам..наистина. И някой път ми иде да тегля завинаги майната на цялото щастие, на всичките им фестивали, красоти, мъдрости, експириънс ,дето съм попила през годините..Тъгувам , страдам, гневя се..Но не от живота си тук, не от избора си И не от непреживима носталгия. Тъгувам заради това, че гледам в очите неприемливи и безумни неща ежедневно и НЕ мога..не успявам да променя почти нищо към по-добро...при все, че съм социално ангажирана И работq в социалната сфера...Може би съм прекалена идеалистка ( в случая не точно романтичка), но вътрешно знам, че мястото ми е тук. Нещо силно ме задържа, нещо ме тегли насам И ме закотвя точно тук. Незнам какви корени ме свързват с тая земя...какви дългове И изплащам ( или тя на мен), каква карма е, какво чудо е, ама това е. И то няма нищо общо с романтичния ми живот И брака ми. Предполагам, че съпругът ми беше само "нишката", която да ме свърже с Индия, (защото сигурно така е трябвало). Той си отиде внезапно от тоя свят, вече го няма..Остави ми една сбъдната мечта и една трудна, дълга, но много красива пътека, по която да вървя, докато стигна (евентуално) до себе си и до отговорите..Отиде си..Но аз съм си пак тук.. Сред същите тия хора...а те действително са всякакви и е някак несериозно да ги обобщавам ...Жива съм,   работя, уважават ме, оправям се в " джунглата" завидно добре, правя все същия масала чай, приготвям се за все същите фестивали, пресичам все същите улици, нося си все същите гривни И даже биндито не си махам, но всичко наоколо всеки път изглежда различно. И все едно живея наново..И имам сто алтернативи да се прибера в БГ, но душата ми не иска...поне не сега...а с нея не .мога да де разправям , защото е опасно да я човъркам..Знам го от опит и то горчив...Та така, момичета. Не спорете заради неща, които все още си търсят отговорите. Като ГИ намеря, сигурно ще бъде знак, че трябва да се прибера. Засега разбрах това , че Индия не е за всеки И ако някак си те е "повикала" при себе си , непременно оцеляваш, че даже я обикваш....

P.S. Додо, ценя мнението ти, ти имаш поглед от друг ъгъл, но не непременно грешен. Индия съм я приела като свое призвание, сигурно затова никога няма да съжаля за избора си. Само да вмъкна, че мъжът ми беше съвсем обикновен индиец, макар че по душа си беше чист европеец. Не е бил собственик на туростическа агенция..(нямам идея къде си прочела това, но то не е истина). Мъжът ми беше неврохирург..спасяваше животи, но даде своя..Не писах дълго, сигурно вече е време пак да си "прегърна" музата и да разказвам..Добре дошла, Val07! Скан, Бори , celin И всички любимци- липсвахте ми......

--------------------
"Tara hai tu mujhme tuta sa,
dariya hai tu mujhme dooba sa "

ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #3351600 - 27.04.2016 07:11 [Re: Bandit Queen]

Боже....съболезнования
Ужасно е ,когато си отиде човек ,а кончината на млад човек съкрушава

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

Dr.G
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #3351601 - 27.04.2016 08:00 [Re: Bandit Queen]

Приеми моите най-искрени (макар и далечни и задочни) съболезнования, мила! Ужасно е това, което се е случило, но вярвам че ще намериш (или си намерила) сили в себе си да продължиш по пътя!

Suzzana
Saoirse

Регистриран: 21.05.2007
От: Greater NYC Area
    #3351699 - 27.04.2016 22:26 [Re: Bandit Queen]

Bandit Queen, много съжалявам за загубата на твоя съпруг. Той ти е бил опора, и връзката с тази страна.

Каквото и да решиш- да останеш там, или да се върнеш-успех.

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #3351787 - 28.04.2016 13:50 [Re: Bandit Queen]

Мила ми Бандитке....

Прегръщам те и не знам какво да кажа...

Бъди там, където сърцето ти казва (че си нужна и ти е нужно...)

Bandit Queen
тъмна Индия

Регистриран: 03.12.2007
    #3352248 - 02.05.2016 15:01 [Re: Hard Rock fan]

О, мили мои, не се натъжавайте... Индия ме е калила до последната струна страдание. Мое, чуждо, човешко И дори нечовешко..И в ония моменти надвечер като пускам искрящата дия по Ганга ( сега живея в Харидвар- моя стара голяма любов) ,все си мисля - каква страшна сила се крие в страданието тук..Как поваля и как изправя едновременно..Как тегли към себе си, удавя те в ония  прелели от тъга очи, превърнали се в домове улици, в просещи ръце, в строшени на сол сърца, в осиротели И стъпкани после мечти И уж потъваш в него, ала не стигаш дъното..изплуваш някак си и сякаш Дурга се е вмъкнала във вените да сразява цялото ти отчаяние, страх..напук на всичко...Чудя се дали Индия щеше да носи същата сила, ако не беше "порязана" от толкова социални И емоционални сътресения..Аз израствах всеки път, докато тя се изправяше от поредното "падане"...и слава богу..Сега не боли толкова.

Благодарна съм ви искрено за съпричастието! Заради вас съм тук и единствено заради вас се връщам да пиша отново. Дано скоро дойде ред На слънчевите теми, но като гледам май на дневен ред са пак дъждовните...

Уфф, " Вода" е тежък филм..каквото и да кажа ще е тежко...Тук вдовиците са си вдовици, Скани- " модерно адаптирани", привидно приети, уж вече социализирани, но никога равнопоставени И в повечето случаи старателно избягвани. Пък времената да си се променят, колкото искат.... Да, истина е, че ритуалът Сати, жестоките традиции , заточението И много от показаното във "Вода" са вече отживелица  за големите градове, но негативното отношение като цяло си седи пак там непоклатимо, особено по селата И бедните региони. Раджастан И Бихар са първенци по тоя параграф. Невръстните вдовици там след детски брак ( обикновено едва на по12-13г) дори нямат право да се омъжат повторно до края на клетия си живот, защото се с4итат за "прокажени".  Изобщо, кой каквото и да ви разправя, вдовицата в Индия си остава заклеймена  во веки с един етикет : " носеща нещастие". И независимо, че в повечето градове вече имат право на повторен брак, то това въобще не е израз на извоюван респект или свобода. Това е само принудата да търсят издръжка на живота си занапред и "чудесна" възможност за роднините На починалия съпруг да се освободят от отговорност като и уредят "нова партия". За жалост тук много отношения и ситуации  приличат на  добре обмислена сделка. Но за щастие правилата нямат нужната сила за онези вдовици, които сами притежават достатъчно сила да движат живота си в избраната от тях посока И най-вече могат сами да изкарват прехраната си. Дали заради това или просто защото съм чужденка, но аз така и не усещам промяна в отношението спрямо мен. Никакви истерии и драми. Нищо враждебно. Нищо необичайно. Понякога изразена тъга, понякога любопитство и толкоз. А може би Бог се е погрижил да ме обгради все с добри хора, за да мога спокойно да извървя пътя си, докъдето трябва...кой знае...
Но вие не  се подвеждайте по прословутото "духовно ". Парите стоят преди него - дори тук, Дени. Аз разбирам какво имаш предвид в постинга си за онази духовност, дето носи силата на позитивно и градивно...И не, че те не са я съхранили, но животът е практично " удоволствие", а пък индийците са си практици по натура. Дори духовното са съчетали с материалното- съвсем в стила си, практично И дипломатично. Ако сте тук, непременно ще забележите, че половината от ежедневната им пуджа е посветена на молитви за заможие, благосъстояние И приходи. Всеки пост за дълголетие, благоденствие, успех, щастие е индиректно наречен на тях. Основният женски битовизъм е как да изкопчат от мъжете си малко екстра " пейса" ( пари) или каква лъжа да вкарат, ако похарчат от семейния бюджет за глезотии. И трескаво спазват суеверия разни разнообразни, защото били На пари...метлата да е винаги в легнало положение, обувките никога да Не са една върху друга, банкнотите в портмонето да Не се броят (?)..и всяко трето женско бебе с име Лакшми ( богинята На парите).  Снахата И тя с4итана за образ На Лакшми ( дали заради зестрата, която носи или просто начин да бъде наложено уважението И), но ето, че бива третирана съвсем не тъй "духовно", както би следвало да и се полага. Да, не им е никак лесно-и това е вярно, а все някак си успяват да посрещнат И изпратят дните си без мрънкане, с геройско примирение, кураж И благодарност.  Понякога наподобява мазохизъм, но явно  то е волята, родена от неволя...
И може би затова случката с бебето от разказа на Додо не ме учдва толкова. И друг път съм споменавала, че индийците са някак си първични, леко примитивни.. Да спиш на мраморния под за тях е навик от детинство- когато къщата пращи по шевовете от народ, а има 2легла на кръст И толкоз... И не само навик, ами несравнимо удоволствие в небивалите жеги. Да постелеш любимия " чатай" (традиционна бамбукова постелка), да се изтегнеш под " крилете" на таванскиq вентилатор, да си пуснеш  песните от стари романтични филми И да замечтаеш..На това му казват тук типичен "деси" ( местен) стил ... Нито тревоги, нито мравки, нито комари, задух, неразбория Или липса на достатъчно пространство в стаята могат да попречат на насладата от тоя миг. То е един от ония съкровени мигове на окриление, удовлетворение, сплотеност, комфорт и необясним уют, дето бележат сърцето за цял живот. Миг-богатство...Дори И бебетата са калени, но да- те задължително са винаги до майката. Така повелява традицията- навярно за да затегнат отрано връзката И контрола над децата си..

За Пратюша Банерджи ще пиша отделно, за да не натежи съвсем от тъга...
Да не пропусна да благодаря за позитивния отзив за Наръчника. Щастлива съм Скани, да знам, че е бил в помощ И полза на приятелите ти, но още по-щастлива съм да знам, че те са успели да изживеят И "попият" до капка със собствените си сетива същата онази магия, която аз се опитвам да предам тук само с думи...А за Банарас, лодките и изгрева..ехх, тук да продължи Селин :-), защото На мен ми спира дъхът....

Прегръщам ви всички...Пишете...

--------------------
"Tara hai tu mujhme tuta sa,
dariya hai tu mujhme dooba sa "

Hard Rock fan

#3352281 - 02.05.2016 18:31 [Re: Bandit Queen]

Е, Бандитке....
Понякога е време за тъгуване, както казва една моя любима Книга: "Има време за всяко нещо.....Време за плачене, и време за смеене; Време за жалеене, и време за ликуване....."

Разкажи за Пратюша. Необичайно за мене самата, се загледах (макар и не редовно, просто попаднах и ми стана интересно) на "Малката булка". При все присъщата наивност на подобен формат (сериал), има нещо увличащо и поне при мен, то е да наблюдавам обичаите, културата, традициите (и борбата с някои от тях...).

Hard Rock fan

#3352288 - 02.05.2016 18:43 [Re: Bandit Queen]

Като спомена за "богинята на парите", се сетих да те попитам още нещо. Попаднах на един филм по НГ на Морган Фрийман: "Историята за Бог". В него той обикаляше из различни земи и при различни народи, за да покаже тяхната представа за Бог. И в Индия, се показа, както е известно, наличието на много богове (за различни нужди). Споменаха, че били неизброимо много. И че във всяка къща, си имали и нещо като лично божество, което се предава по наследство (нещо, като завет правят хората от дома с това божество: ако то ги закриля, ще бъде тяхното божество).

Така ли е действителност?

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 23630

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.