ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Bandit Queen
тъмна Индия

Регистриран: 03.12.2007
Re: В сърцето на Индия 3
    #3151953 - 08.04.2014 11:11 [Re: Баш Индиец]

О, излишно е дори да питаш дали може да се включваш (това се отнася и за останалите съфорумци)
:-)
Направо- пиши и ни разказвай! Темата е открита за всички и всичко, което би я обогатило. Никак не ми се иска мнението ми да звучи меродавно и дано не го приемате така. Аз самата все още не знам доста неща за Индия, особено за южната част на страната, имам все още недостатъчни религиозно- исторически познания и не съм успяла да видя много от забележителностите и. Така че- всяка една информация, преживяване или дори впечатление са ценни тук.

Ок, нека темата за езика върви паралелно. Мисля, че идеята е добра и вероятно ще е полезна за онези, които се палят по хинди от филмите или от интерес към индийската култура, а нямат практически източник, откъдето да научат повече за него.
Питаш за местоименията и как се произнасят. Тези обаче, за които говориш са на доста високо ниво книжовна реч. Бих казала ,даже прекалено книжовно и са по-скоро теория. На практика, в ежедневието и разговорната реч произношението им се променя.

Но да започна с твоя вариант. За Тя и Той, доколкото мъжа ми ми е обяснявал, книжовно думата е една. Разликата се подсказва от окончанието на глагола - ако е А е м.род тоест Той, ако е И е ж.род тоест Тя. Това ти го знаеш. "Х"- то накрая обаче, което ти изговаряш, не се изговаря. Така думата за тои и тя става "ваа"- с отворено а. За множествено число Те- думата става "ве" - с отворено Е. Но пак да спомена, че в книжовния хинди съм доста боса и не съм убедена дали това произношение е 100% коректно.

Виж, в разговорния език съм доста по-сигурна. При него никъде няма да чуеш индиец да използва горните местоимения. За разговорната реч ТЯ, ТОЙ И ТЕ се изговарят по следния начин:

Йе - за мъжки или женски род на предмети/хора, които са присъстващи или са наблизо.

Во ( дълго о)- за мъжки или женски род на предмети/хора, които не присъстват или са далеч .

Пример:
Йе утгаи - тя се събуди ( аз я виждам, пред мен е).

Во аа раха хе- той идва ( на път е към мен, но все още не го виждам).

По същия начин е с мн.число.
Йе лог- Те - за близки и присъстващи.
Во лог- Те- за далечни и не присъстващи.

Йе лог нахи маанте хен - те (тези хора тук) не приемат, не са съгласни.

Същото изречение с Во лог ще значи Те (онези хора там) не приемат.
Лог по принцип значи "хора"

Това беше по повод говоримия хинди. И ако се заслушаш , ще видиш, че във филмите също се използва този вариант.
Тук никой не говори книжовен език у дома или даже в институциите. Дори с произношението не си дават зор. Така че и да не си перфектен с тая част, никой няма да ти се разсърди :-))
От кой край на Индия е учителката ти всъщност? Това също има значение за произношението...Принципно тук всеки щат си има различен диалект, дори правопис, а южните части пък имат коренно различен от хинди език, който за мен е ,бих казала, "причиняващ ми главоболие, само като го слушам".Там хинди почти не се изучава.
Тъй че хинди, според мен , няма необходимата за един национален език стабилна позиция. Той се говори в типичния си вариант едва само в Делхи, Утар Прадеш, Мадя Прадеш, Утранчал и вероятно Химачал/Арунчал Прадеш.
Панджаб, Раджастан и Гуджрат имат свой диалект, макар и близък до хинди. А от Калкута надолу е просто пъстрота...
Например думата за момче-момиче на хинди е лърка-лърки, но в
Панджаб е "мунда- кури"
Раджастан , Гуджрат използват "чора-чори" , някъде "чокра-чокри"
На хинди думата за дете е "бета", а за майка "маа", но в Гуджрат съответно "дикра" и "мари". А на майка в Мумбай пък се казва "маи".

и доста подобни ...

Относно Л-то,сега те разбрах. Учителката ти има предвид твърдото българско Л. В Индия то е много меко, почти като Лйъ и Ля звучи. Опитай се да не слагаш езика точно зад зъбите, а по-горе на небцето и не бързай, изговори го бавно. Получава се мек звук. Даже в Лърки и Лърка ( момиче- момче) звучи като Лйърки -Лярка, както казваш.

Друго главоболие ми е приглъхналото "к" (кх). Признавам, че и до днес не разбирам К ли се изговаря или Х. Произношението е точно все едно започваш да се отхрачваш ( с извинение). Но този звук е по-типичен за урду диалекта ( мюсюлманския хинди) и аз май вече се отказах да се старая особено.

Стана доста дълго, а обещах да пиша и за индийките.
Имам страшно много мисли и инфо в главата си, отивам да вкарам "системата" под контрол и се завръщам с другия постинг :-)

--------------------
"Tara hai tu mujhme tuta sa,
dariya hai tu mujhme dooba sa "

Редактирано от Ellia (08.04.2014 13:39)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Баш Индиец
неориентиран
*

Регистриран: 06.04.2014
    #3152085 - 08.04.2014 19:09 [Re: Bandit Queen]

Учителката ми е от северна Индия 100% съм сигурен(Не съм я питал!)И мисля, че е от кастата на брахмани(най-висшата не знам дали така беше името й), защото фамилията й е Каушик.От теб разбрах в един пост, че това е фамилия към най-висшата каста.Като цяло не съм я разпитвал за начин на живот и т.н.не знам как ще го възприема, защото индийците са си доста различни хора и може да се обиди или нещо друго Искам да разкажа две неща, които се сещам в момента казани ми от самата нея.
1.Нейна приятелка отишла в Индия да интервюира индийка правеща юрти(така май се казваха корабните въжета).Самата жена разказва, че индийката била с дебел златен ланец на врата, а в къщата си имала още много златни накити.А всъщност живеела в някаква колибка.Другото, което е пазари в Индия се срещат на всякъде и хората са много активни с купуването и продаването.Последно трето нещо.Кой отива да гледа Боливуд филмите?Разбира се че бедните хора или да ги нареча финансово стабилни.Едва ли богатите ще отидат да гледат кино.Това ми разказа учителката за да ми покаже, че Индия всъщност не е бедна страна.Сега то е ясно, че има бедни квартали, но в САЩ да не би да няма.Медийте ни представят само Ню Йорк, Лас Вегас и т.н., но в действителност и там има мизерия.Аз съм съгласен с нея и изказах просто мнението си, защото смятам, че много хора се доверяват на нещата без да са проучили.
Нещо интересно за имената на индийците(по-старите)Преди доста години в Индия са се представяли по начина по който се представи Дипика Падуконе във филма Ескпрес за Ченай.Тоест собственото си име, името на селището от което е и т.н.Учителката ми казва, че преди е можело само от името да разбереш почти всичко за човека, че даже от коя каста е.Направо като нашите лични карти
За сега това се сещам, но като се сетя и друго пак ще разкажа.Аз не се срещам много често с нея, но ми даде една книга, от която уча хинди и задавам въпросите си на нея.Общо взето почти сам се уча, но тя поправя неточностите в изговора и писането на хинди.
Ако някой има желание може да учим хинди тук аз нямам нищо против да напиша азбуката и т.н.даже мисля, че и на кралицата бандит ще са й от полза.Разбира се ако миа желаещи.Аз мога да отговарям за пикането, а ти за говора.(не съм много добър, но с твоя помощ ще се побучи нещо)
Сега за л-то.Да то е различно от нащето.Аз го казвам такова разпльокано л (думата е малко неуместна, но мисля, че е точно определение) Обаче като кажа например Кошалал а бе не е как по филмите Но мисля, че с тренировки ще стане.
Колкото до вестоименията да чувам ие, ве, во, иъ и томно затова питам.Индийката не ми напарви забележка, защото може би се пишат точно по този начин.благодаря, че ви каза как се произнасят точно.тези кх-та гх-та мисля, че с тях се справям.Забелядвал съм, че много хора немогат да го казват.Ние казваме едно такова ТВЪРДО х.А то е някво придихание след буквата.не знам как точно, но го казвам
Аз имам още въросчета, но за сега това се сещам.А сетих се за още нещо.Пакистан и Индия.Те воюват за Кашмир.По принцип като са били колония на Велокобритания са били едно и след това се разделят трудно.Тоест в Пакистан са мюсюлманите, а в Индия индусите.Индия иска Кашмир да си бъде към тях, защото от там извират Инд и Ганг.Но не схванах защо Пакистанците искат тази област.госпожата по история ми обясни нещо, че от там била голяма височината и било лено за обтрелване.Нещо от сорта, но би звънеца и много много не схванах.Така, че ако можеш ми обясни.Също ако съм сбъркал нещо попарви ме Много ми е приятно, че открих този форум, особенно темата за Индия и хора като бен обичащи страната

Bandit Queen
тъмна Индия

#3152318 - 09.04.2014 12:20 [Re: Баш Индиец]

Ммм..да, правилно ти е разказала учителката- Индия изобщо не е бедна страна!
Мизерията се дължи най-вече на нарастващото население, до голяма степен и на манталитета му, на бездействието на управляващите и на физическата невъзможност да се контролира адекватно такава огромна площ и популация.
Материалните богатства и наследството на Индия от времето на Махараджите са огромни и това го пише дори в приказките. Средната класа индийци в основната си част притежават собствени красиви и модерни къщи, може би автомобил, но ако не- то задължително мотоциклет, който тук е най-разпространеното превозно средство; ходят често на религиозни пътувания (т.нар. ятри) или на семейни ваканции и поддържат висок стандарт на живот по отношение на храна, облекло, образование. Проблемът не е в липсата на капитал и ресурси, а по-скоро в разпределянето им, което пък силно се влияе от кастовата система, и от разни други политико-икономически фактори...
Индия може да е много спиритуална, магична и мистична, но също толкова е и практична. Парите тук са изключително важни, стандартът е важен, позирането пред обществото е важно.Важно е жената да изглежда красива и "накитена" по всяко време, независимо че прекарва деня си предимно у дома, препускайки между котлона, детската стая и гостната (като една съща мултифункционална лейди). Нали трябва да покаже, че е почти перфектна във всяко едно отношение, пък дори и да живее в скромна и невзрачна къща.Златото е най-добрият, най- обгрижваният, обичан и мечтан неин приятел.
Тя го носи грижовно върху себе си, то е нейната сила и бих го нарекла даже "къс независимост", който я пази в случай на екстремни ситуации. Тя е суетна, по-скоро кокетна, ще намери време за любимия си козметичен салон, дори ако трябва да скалъпи някоя лъжа за пред мъжа си. Индийките имат навик да ходят често в бюти салона най-често, за да рисуват ръцете си с къна, на маникюр и оформяне на веждите.
Тук почти във всяка втора уличка има квартален салон, който е доста далеч от съвременния модерен такъв, но въпреки това винаги ще го видите пълен с клиентки...Индийката обича да бъде "изписана" като героиня от сериал.
И да, действително - пазаруването е нейна страст- то е нейно дълбоко емоционално изживяване. Трябва да видите колко разпалено се пазарят по сергиите на откритите пазари и каква наслада е за тях, когато купуват или им подаряват ново сари или традиционно колие.
Всъщност на всяка жена и харесва, но за индийката пазаруването на дрехи, аксесоари, бижута, подаръци за фестивали или домашни декорации е сякаш цяло едно тържество на душата...или поне тя го приема така...
Тя обича фестивалите и социалните празници, живее с пулса им, заради пъстротата им, заради магията им, очаква ги нетърпеливо, защото знае, че те са нейната "вратичка към света". Тя ще танцува на воля, ще сияе, ще забрави за "пепеляшкините" дни.И вероятно за първи път няма да и пука, ако "палу"- то и ( частта на сарито, с която се покрива главата), се отметне неволно или бинди-то случайно падне от челото и.
По принцип индийките умеят да се забавлявати и е безкрайно интересна гледка да се види как дори възрастни жени на по 50-60 се вихряти в стихията на танца.Особено индийките от Пенджаб- те са ненадминати в традиционната си "бангра". И е истинска приказка да присъствате на пенджабска сватба!

Освен това тя е и доста изобретателна. Има своите тайни начини да пести пари от семейния бюджет, за да зарадва децата си с нова играчка, лакомство, дрешка или да купи нещо за себе си. Повечето мъже отпускат на жените си стриктна сума, покриваща едва месечните провизии и домакински разходии плюс разходите по евентуалните фестивали. Индиецът е твърде пестелив, да не кажа стиснат в това отношение. Понякога децата му остават без обувки или пособия за училище и жената е тази, която трябва да си блъска главата как да нагласи бюджета така, че да има и за любимата храна на мъжа и, и за децата, и за свекървата, и за гостите, без да надвиши лимита.
Точно затова в Индия голям процент от жените използват силно разпространената практика за даване на частни уроци на децата или пък курсове по готварство в домовете си, за да припечелват за екстра разходите, за които не получават достатъчно финанси от мъжете си. И при това без да са задължително учителки или експерти в кулинарството.
Друго типично за индийската жена е да носи косите си главно прибрани и ако ги разпусне, ще е едва за кратко или заради някои празник.
Тя става всеки ден в ранни зори, за да приготви децата за училище, закуска за всички и олтара за сутрешната молитва. И докато в града всичко е доста по-лесно с наличието на домашна техника и прислужница, то индийката на село е в още по-неизгодна позиция.Там жените готвят на жив огън в 40-градусови температури, приклекнали и гълтащи пушека с часове.Липсата на вода ги принуждава да се редят в жегите на опашка пред кладенеца и да мъкнат кофи по няколко пъти на ден.
Ще ги видите също из полето, нарамили на главите си масивни стомни как търпеливо крачат в дълга колона или в дворовете си, приготвящи с голи ръце (забележете!!! ) гобар (това са изпражненията на кравата), който им служи за някои видове религиозни молитви, но най-вече за разпалване на зимния огън, вместо скъпите дърва.
Съжалявам, че трябва да съм толкова директна, но говорим за действителността, а тя е такава...
Жената на село дори няма право да произнася името на съпруга си, защото се приема като знак на неуважение към него, а в някои части на Индия дори не може да открива лицето си. Наскоро гледах едно предаване, където интервюираха индийка, чиито съпруг от 12г ( тоест от сватбата) не е виждал лицето и, защото традицията на кастата/ клана им повелявала да се прикрива - при това без жената да е мюсулманка, беше си чиста хинду. Пълен шок!!!!! Останах тотално поразена и това, както забелязватеи съвсем не е единственият шок. Изобщо индийките на село пазят някакво невероятно страхопочитание от съпрузите си. И докато тези от големите градове вече полека започнаха да се ориентират към лично развитие и усъвършенстване, към шофиране, посещение на фитнес и аеробика, откриване на собствена банкова сметка и тн, то индийките по селата дори не смеят да си помислят да излязат от сянката на мъжа си.
Една важна особеност за жените на Индия е, че те принципно не могат да притежават недвижими имоти, освен в специални случаи или поне това до скоро беше така. На тяхно име рядко се приписват имоти, дори да са пълноправни собственици. Дъщерите нямат право да предявяват иск спрямо бащината собственост- дом, земя и тн. Тя остава изцяло за синовете му, ако има такива, а ако няма- по изключение за съпругата. Мисля обаче, че наскоро гласуваха закон, с който жената вече може да бъде собственик на имот и освен това да може да тегли личен заем от банка- нещо, което също беше забранено до неотдавна.

В момента тук от 7 април до 12 май текат избори за ново индийско правителство и премиер. Те текат по райони на различни дати и ще минат през девет основни етапа, за да се обяви крайния резултат на финала. Надеждите са големи, че този път наистина Индия ще намери правилния път към прогреса си, но това тепърва ще си проличи..

@Баш Индиец, ще коментирам след малко и твоя постинг в детайли, но отделно, за да има темата систематизиран вид.

Благодаря също на Елиа и Надин за бързата реакция и транслиране от латиница! :-*

СЛЕДВА.....

--------------------

Редактирано от Ellia (09.04.2014 14:11)

Bori
неориентиран
*

Регистриран: 18.03.2014
От: nqkade tam v raq
    #3152330 - 09.04.2014 13:19 [Re: Bandit Queen] Прикрепен файл (55 тегления)

Привет на всички! Да Куйнче писали сме зеадно, което ме радва всякаш има телепатия по междуни
Поне така ми се иска да вярвам
Първият ресторант, в който бях се казва Разходка в Индия, но не ни донесоха вода с лимон за измиване на ръцете, това ми се е случвало като малка в България след ядене на пилешки крилца аз си мислех, че е за пиене В много от разказите ти се сещам за случки в БГ и си давам равносметка, че не сме чак толкова различни.
Така вторият ресторант се казва Кармакола, още от самото влизане беше невероятно, срещу входа имаше сиаеща картина с богинята Дурга със златисти орнаменти. Слизайки на долу по стълбите имаше други типични хинди орнаменти. Масите бяха превъзходно подредени имаше статуя на бог Ганеш по стените бяха накачени цветя от лотус направени всякаш от бронз и в средата главата на Ганеш с мусколести ръце, знакът ОМ, висяха също тези цветчета, които жените закичват в косите си.
За мен обстановката беше невероятна, повечето жени бяха в различни сарита или друг тип индиско облекло, както и доста мъже. На масата този път имаше чаша за шампанско, а в нея някакъв странен микс от ананас и нещо ми червенееше вътре, но не разбрах точно какво, с чипса със семенцата. Храната беше различна, в първият храната беше по-вкусна, но опитах за десерт едни сиропирани с мед топчици направени от сухо млеко и пържени, моята изненада бяха топли а нещото което ме разочарова страшно много е че ни обслужи ромънка ау но както и да е

Направими голяма впечатление, че там работеше цялото семейство. Собственика на ресторанта след като всеки приключваше, с вечерята се интересуваше как е било и поднасяше два вида ликьор....за мен беше като одиклоун но важен е жеста, а госпожа съпругата стоеше на касата имаше едно малко момиченце ходеше напред, назад и едно друго девойче, което сменяваше покривките след като хората си тръгваха, с плитка черна и дълга до кръста.
Тази невероятна вечер, аз бях в пълна еуфория имах чувството, че хварчаха искри от мен. Имаше певица с невероятен ангелски глас,н о в лицето, ще съм груба беше като шимпанзе и доста черничка. По едно време слушам ДиЖея пуска песента от Рам и Леела, тази песен когато празнуват в името на Рам и се опитват да убият главния герой.
Това, което си го знаех го пеех и танцувах на стола, не бях единствената да отбележа.
Въпреки, че холи беше минал те празнуваха холи и цапаха по бузките хората разбира се тези, които искаха да са нацапани, а всъщност разбирам, че е било Нааврати.
Вечерта беше незабравима,на тръгване госпожата на касата, след като платихме аз и казах Шукриа, започна да любопитства, но с голямо уважени от къде сме, явно защото си имат редовни клиенти /т.е. не само аз любопитствам/ Мъжът ми, както обикновено се представи, че си е тукашен, но от далеч и кулминационният момент го оставя винаги на мен. Казах й че съм българка, незнам дали разбра точно от къде съм, но пък ми подари едно пакетче шарени семенца с вкус на нещо от сорта на мента и анасон, ще сложа снимка. Красивото девойче с дългата плитка шушукай нещо на по-малкото детенце, любопитно чакаше да свършим разговора с майка й, защото лично искаше да ми каже довиждане и да ми помаха с ръка, изключително мил и сладък жест, за мен децките души са най-искренни, при което аз им помахах и обединих ръцете си кимайки с глава в знак на благодарност.

Отговаряйки на въпроса на новият ни съфорумник Баш индиец и обръщайки се към всички можем спокойно дари и да не се познаваме да си говорим на ти. Ресторантите, които описвам се намират в Торино Северозападна Италия, но най-красивият индийски ресторант за сега, в който съм била е близо до Венеция. Там в действителност клиентът е като господ. Още преди да влезеш вървейки по пътеката виждаш натписа НАМАСТЕ и снимки от красотата на различните части на индия, типичната индийка- индиец, а с влизането статуи на различни богове, карти на танцуващи индиики с красиви сарита, а ритъмът на индийска музика не спира, докато ядеш и сърцето ти играе. Тъй като там е туристическа зона има много групи от Индия и организират вечери с танци, на една такава присъствах и аз Според мен бяха от южната част на Индия, защото всички мъже бяха с мустаци и като видяха танцьорката, която по скоро играеше турски танци, няма да описвам картинката, направи ми впечатление, че доста често отиваха на бара и си поръчваха уиски.
До колкото жените, пълно разочарование или бяха турти дебелички или кльощави, но от 100 да имаше що годе 3-4, за които можеш да кажеш, че са симпатични. Повечето бяха със сарита, но доста семпли, по скоро като омотан чаршаф ми стоеше, а да не говоря, че имаше много от тях вдигайки ръцете нагоре....какво се виждаше под мишниците храсталак и през лятото със всички подправки и люта храна. Май доста се отплеснах.
Пожелам ви много усмивки и любов.

Редактирано от Nadin (09.04.2014 23:03)

Bori
неориентиран
*

Регистриран: 18.03.2014
От: nqkade tam v raq
    #3152334 - 09.04.2014 13:24 [Re: Bori] Прикрепен файл (45 тегления)

Бих искала да кача снимки

Редактирано от Ellia (09.04.2014 14:13)

Bandit Queen
тъмна Индия

#3152441 - 09.04.2014 21:11 [Re: Bori]

Еииии, Бори, тъкмо днес се чудех кога ще се включиш..
Изчетох сега поста ти на един дъх.Продължавай. Защото пресъздаваш много образно обстановката и защото ми е адски интересно да разбера как "вирее" и се приема Индия по света.. А от думите ти наистина си личи, че този път си останала приятно впечатлена.
Тези цветните топченца от снимката също са сонф, но под формата на миниатюрни бонбонки. Те са много популярни тук, продават ги навсякъде и се ползват като освежител за дъх, главно от пушачите :-); и децата също ги хрупат на поразия :-) Но виж, за това в чашите за шампанско нямам идея какво е. Възможно е да е било тхандаи, ( освежителна лятна напитка) , ако е била изцяло безалкохолна, но не ми се вярва, защото той е доста семпла напитка за ресторант с тази класа..пък и не се сервира в шампански чаши. Десертът ми прилича да е бил расгула или гулаб джамун- поне, доколкото се сещам, те се сервират топли и обилно сиропирани.

Хехее, а това за "храсталака" искрено ме разсмя! Така, както ги описваш, силно подозирам, че са били индийки от сравнително низшите касти, дошли да си търсят късмета и хляба в Италия. За едно си права обаче- обезкосмяването тук не е на особена мода, може би защото масовата част от индийките никога не носят откриващи части от тялото дрехи и затова явно не го намират за належащо или поне не редовното му прилагане. За тях е по-важно да изглеждат добре в лицето, да са напудрени с изсветляваща тена пудра и да носят красиви накити,въпреки че всичко това е индивидуално. Индийките от висшите касти се поддържат добре и по отношение на обезкосмяването, низшите касти са общо взето като нашите роми.. И да, така е- повечето индийки след брака напълняват, (понякога дори драстично) и то се дължи на това, че започват да прекарват времето си основно на едно място- у дома и кухнята, а и фактът, че индийците като цяло обожават да си хапват подобаващо, също не е без значение. Така че въздебеличките индийки на средна възраст са често явление. Колкото до мустакатите мъже- все едно ми описваш тукашна картинка, която силно ми напомня на нашенския чалга-манталитет

Ти пиши още!
Аз пък ще драсна отговор и на @Баш Индиец, както обещах.
.

--------------------

Редактирано от Ellia (09.04.2014 21:29)

Bandit Queen
тъмна Индия

#3152555 - 10.04.2014 11:03 [Re: Баш Индиец]

Привет отново, Баш Индиец- предложението ти за езиковата част наистина е добро, но ми се струва, че така темата ще изпълни светкавично лимита от страници, защото има страшно много какво да се обяснява с отделни примери. А мисля, че има отделен подфорум за Езикознание и сигурно модераторите ще посъветват да се открие отделна тема там. Можем да направим следното: да сложим тук азбуката с оригиналния правопис, нейното произношение и произношение на специфичните словосъчетанията от букви/звуци, а после да развием езиковата подтема с най-често използваните думи, изрази и фразеологични словосъчетания в разговорния хинди. Това би било от полза евентуално и за онези, които планират пътуване към Индия, а не са наясно с езика. Ти ги изписваш на хинди, а аз ще ги транслирам на латиница и после ще ги превеждам на бг, а ако ти се чувстваш сигурен, също може да правиш превод. Освен това така ще могат да се дискутират и думи/ изрази, които сте чули в някой филм или песен например, но не сте разбрали или се колебаете за значението им. Ти ще помагаш с транскрипта, аз с превода и предполагам, че практически ще се получи доста по-голям ефект, отколкото просто суха теория :-)

И понеже говорим пак за езика, да вметна, че словосъчетанието "АУ" се произнася като "о" тоест фамилията на учителката ти звучи Кошик.
Действително е типична за северните части фамилия, но не е точно каста, а "готра" на браминската каста. Понеже ми е доста сложно за обяснение, ще го обясня със синоним- понятието "готра" най-общо означава клан/династия и по нея също се разпознава кастовия произход на индиеца. Освен това готрата е много важен фактор при аранжираните бракове в Индия, тъй като според основното правило на кастовата система и брака, мъж и жена от една и съща готра се считат за родственици и не могат да бъдат бракосъчетавани.
Това за имената, което ти е разказала учителката, също е вярно. В северна Индия тази система вероятно вече е отпаднала, обаче в южна Индия и до днес се използва масово. Южноиндийците имат страшно дълги имена, обозначаващи родословното дърво, местожителството, кастата и тн, затова най-често за улеснение те се представят само с първото си име, (още повече, че имената им са доста трудни за изговаряне по принцип).
Човек наистина може да се обърка и дори никога да не разбере кое име в крайна сметка е собственото му рождено име. Ако сте забелязали, южноиндийските актьори са известни само с едно име- Раджникант, Нагарджуна, Чиранджеви, Притвирадж, Дануш и тн.

А за Кашмир..ех, Кашмир...него всеки би го пожелал, приятелю.Неслучайно го наричат "рай на земята". Кашмир е удивително красиво място, толкова различно от горещата, прашна и трескаво забързана Индия. Там и въздухът е друг, обзема те някаква окриленост, лекота...само като зърнеш ония обширни ливади и езера...яркото зелено в контраст със заснежените върхове на планините...птиците в полет... И като те лъхне оня вятър, дето те кара да изключиш напълно останалия свят. Точно там се намира един особено известен храм- пещера. Ваишно Деви- той е вторият по значимост ( и посещаемост ) свещен храм за индийците в цяла Индия.
Вероятно ,заради това усещането ми за Кашмир е такова... усещане за красота и хармония, колкото и парадоксално да звучи на фона на военния конфликт там.В Някой ден ще ви разкажа за него... Но сега да се върна на въпроса ти.

Малко предистория: след обявяване на независимостта на Индия, Махараджата на Кашмир подписва документ, в който прехвърля правомощията по управление на 2/3 от щата на индийската държава. Пакистан тогава реагира бурно и оспорва решението с аргумента, че по-голямата част от населението на Кашмир са мюсюлмани и принадлежат на ислямската общност, тоест логично е щатът да бъде причислен към Пакистан. И тъй като Пакистан притежава 1/3 от щата, нормално е да проявява апетити и към останалата част от територията. Граничните зони по принцип са обект на спорове, точно защото винаги има 2 страни, които считат себе си еднакво равноправни да упражняват владение над съответната територия. Тук в случая го има и този момент, че за Индия и Пакистан е въпрос на чест кой да управлява Кашмир.
Индия не отстъпва като се базира на легално издадения и подписан документ, Пакистан не приема решението и обвинява Индия, че разделя ислямското население, принадлежащо на тази територия, против волята му. Точно заради това имаше идея да се осъществи референдум и хората на Кашмир сами да решат към коя държава искат да принадлежат. В крайна сметка обаче не знам дали такъв референдум се проведе. А дори и да се проведе, едва ли ще има единодушно мнение, тоест пак се стига до същия проблем.
После Индия излезе с предложение да се даде автономен статут на Кашмир, който да стане независим от 2те спорещи държави, но и тук нещата не стигнаха до финал, защото Пакистан е категоричен с иска си за присъединяване на щата към територията му.
И...ето ти война :-(
Не знам точно колко войни са се водили по тоя конфликт, за 2 съм сигурна, за тях има и няколко много силни индийски филма: Граница (Бордър) от 1997г , който става хит още с премиерата си и ЛОК-Каргил от 2003г. , "Мисия Кашмир", "Физа", "Рефюджи" също са на тази тематика.

Към днешен момент все още положението не е никак розово. Подобрение на ситуацията няма; дипломатически преговори се водят, но неуспешно..Миналия месец отново пакистански терористи бяха нахлули в граничната зона и имаше ожесточена стрелба, при която загинаха десетки млади войници...все по на 22-25години.На всичко отгоре се оказа, че тези терористи ( не е ясно колко са терористи) действат с помощта на пакистанската национална армия и положението с преговорите още повече се влоши, защото дипломатичността на Индия взе да отстъпва пред гнева...Ситуацията изобщо не е за подценяване, понеже и двете държави разполагат с ядрени оръжия и ако се стигне до нова война, би станало страшно...Но засега Индия успява да овладява конфликта.Силно се надявам новото правителство да успее да се споразумее с пакистанците без жертви...

Между другото информативно да спомена, че преди да бъде обявена за независима, територията на Индия е включвала освен Пакистан, още Шри Ланка, Бангладеш, Бирма( сегашен Мианмар) и мисля Непал, но за него не съм сигурна...Представете си какъв микс от етноси и каква огромна империя...направо плашещо...

Приключвам дотук и отивам да гласувам :-) Слънчев и спокоен ден на всички!

--------------------

Редактирано от Ellia (10.04.2014 11:30)

Баш Индиец
неориентиран
*

#3152661 - 10.04.2014 19:04 [Re: Bandit Queen]

Искам да разкажа още нещо.
Веднъж с учителката се срещнахме точно на десетия ден когато Рам убил Раван. Мисля, че празника се казваше Дъшхъра. И точно по този повод тя ми разказа защо индийците имат толкова много празници. Ние имаме само два ако не се лъжа празника свързани с Бог. Това са Бъдни вечер и Великден. Ние празнуваме тоест и се сещаме за нашият духовен живот два пъти в годината. Не че неможем и пред останалото време, но това става по-обстойно точно на тези два дни. Точно по този повод индийците имат много празници, за да могат да се сещат по често за божествата. Не само за тях, ами за връзката им с природата и всичко онова величесвено нематериално нещо.
Другото което е покрай толкова много празници тези хора няма как да мислят нещо лошо на някого. Особенно жените от толкова приготовления, чистене, грижа за съпруга и децата не им остава чак толкова време да обсъдят живота на съседката. Мисля, че има нещо хубаво в тези много празници, защото точно те са повод да се видим със стари приятели, близки, познати, роднини и да се отпуснем във вихъра на танца и положителните емоции.

Колкото до азбуката. Аз съм съгласен да я кача, но няма ли да е по-готино да я напише съпруга ти все пак си е друго "Баш Индиец" да ни предостави девангарито. Иначе аз съм съгласен да пиша на хинди нещата, даже може да направим нещо като график на уроците. А колкото до ау-то. Да, то не е нашето ау. Лично аз го произнасям като си отварям устата да кажа о и казвам ау. Чува се нещо като оау.
Искам да попитам нещо, как е на хинди красиво? Аз знам думата съндър, но много често чувам сурът. Тези две думи синоним ли са или съндър го произнасят сато сурът. Мисля, че е по вероятно да са синоними.

Редактирано от Nadin (11.04.2014 04:35)

Bandit Queen
тъмна Индия

#3152704 - 10.04.2014 21:05 [Re: Баш Индиец] Прикрепен файл (39 тегления)

Понже пиша от телефона си, а на него нямам хинди клавиатура (нали не я разбирам), та мисълта ми е, че ще отнеме време да издирвам апп за инсталиране. Мъжът ми също е доста зает и не мога да дам гаранция, но ако искаш ти пусни азбуката, аз ще му я покажа и ако има забележки, ще те поправи. Така би било по-лесно.

Ще обясня за колебанието ти:

"Sundar" ( с У се произнася и с ударение точно на него: сУн-дар) наистина означава красив. Вероятно ти се бъркаш с думата "хубсурат" ( чете се с прословутото КХ), който е негов синоним, тоест също значи красив. Или накратко- "сундар" и "хубсурат" обознават едно и също нещо. Разликата е, че ( предполагам "хубсурат" е на урду диалект, защото пък самата дума "сурат" е на урду и значи "лице" На турски май се използва същата дума със същото значение, ако не се лъжа. Има още един синоним на хинди за красив и това е "пйара/пйари", но той е по-скоро в значение на "хубав". А индийците от Панджаб пък използват за красив "сона/сони" Доста често се среща в песните.

За фестивалите всичко, което споменаваш, е абсолютно точно! Връзката на индийците с боговете е много силна не само на книга, но и практически. Според мен точно затова те са и толкоюа натурални, даже понякога първични, тъй като са свързани с бог и природата неразривно. А и празниците всъщност помагат емоционално на индийките да не се отегчават от еднообразното еведневие. Но не си мисли, че не клюкарят. Доста ги бива по тази част всъщност, макар че наистина фестивалите облагородяват и сякаш всички злободневни дребнави навици и проблеми остават на заден план. А Дашера ( дашЕ-ра) заедно с Диюали са моите ненадминати фаюорити! Дори само заради тях си струва да обикнеш Индия.

Писах за Кашмир в миналийа постинг, ще се опитам да кача една снимка, дано успея.

Скан и Пахели наоколо ли са? :-) Липсвате ни, момичета.

--------------------

Редактирано от Nadin (11.04.2014 04:27)

Баш Индиец
неориентиран
*

#3152737 - 10.04.2014 22:18 [Re: Bandit Queen]

Относно индийската кухня. Миналата година бях организирал да отидем в "Рангиила"-индийският ресторант на Капка Кумар. Просто беше незабравимо. Всички бяхме много впечатлени от храната, танците и държанието на хората. Храната преобладаваше от вкусове. Бяхме поръчали "чикън пакора", "басмати ориз", ориз с едно неща вътре(слагат ги и в китайското също и нещо розово) "къри сос", питки "наан", салата с много зеленчуци и уникален сос и други неща. Просто беше много вкусно, особенно питките наан с къри сос нещо божествено.
Капка Кумар танцува с нас, че даже целия персонал. Раджиндер седна с нас на масата разказва ни разговаряше с нас. Лично аз не очаквах такава топлота, но просто бяха много отворени, забавни, накратко уникални хора. От тогава не съм ходил, но съм решил, че трябва да отида пак да опитам от божествената храна на Раджиндер.
Нещо друго, също интересно, дадоха шалове на момичетата, на момчетата едни калпи. Бяха индийски, но незнам как им се вика затова ги наричам по български .
Отсносно азбуката утре ще снимам от моята тетрадка ще кача и от интернет. Дори мисля да снимам текста, който ми написа индийката на Дъшхъра.
Искам да питам нещо за това муджхе. Просто докато схвана кога се използва напрегнах всичките си мозъчни клетки. Ето какво ми обясни учителката - например исках да кажа "Аз съжалявам". Аз го правех така "Ме ъфсос хун", но тя каза, че се преведжало като "Аз съм съжаление" Тоест когато ние изпитваме нещо или върху нас е извършено нещо- действие или емоция е муджхе.
Аз научих до сега думите, които сме използвали наизуст дали се използват с муджхе. Това са пъсънт, зукъм, букхър, ъфсос и кхуши. Малко е объркващо, но някои неща май трябва да се знаят наизуст.
За сега това

Редактирано от Nadin (11.04.2014 04:32)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 25335

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.