ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
В сърцето на Индия 4
    #3352461 - 03.05.2016 16:37

В сърцето на Индия 3

Ще продължим разговора за Индия в нова тема ,защото старата стана много тежка .

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ElliaМодератор
яхнала метлата

Re: В сърцето на Индия 4
    #3352462 - 03.05.2016 16:41 [Re: Ellia]

Цитирам последното мнение на Bandit Queen ,за да сложим начало на новата тема с края на старата

Цитат:

Така е, Фени и добре, че времето се променя. Очакването има някакъв необясним чар..когато очакваш нечие завръщане, пък било то И завръщане на времето за усмивки :-)

Смъртта на Пратюша беше голям шок за нацията и все още никой не иска да повярва, че е сложила сама край на живота си. Имаше специална пресконференция, (която излъчиха На живо) с най-близките И приятели вкл. И актьорът, който и партнираше в "Балика.." - всички те бяха категорични, че връзката на Пратюша с продуцента Рахул Радж е била много напрегната последните няколко месеца И причината за това било бившето гадже На Рахул- ТВ актрисата Салони Шарма, с която той явно продължавал тайно да ИМА афера. Най-добрата и приятелка заяви, че Пратюша редовно имала синини от Рахул, а Салони я е тормозела психически. При огледа На апартамента така и не намериха предсмъртно писмо, но пък откриха множество лекарства, бутилки алкохол и кутии цигари. Полицията след аутопсията беше категорична, че прицчина за смъртта е задух от обесване и случаят касае самоубийство. Рахул беше задържан, повдигнаха му обвинение за подтик кум самоубийство, но впоследствие го пуснаха под гаранция. Някъде писаха, че аутопсията е установила 2мес бременност, но впоследствие потвърдиха друго, че е била бременна януари И е абортирала през март. И се почнаха спекулации за убийство..че бебето объркало плановете на Рахул И Салони, затова решили да отстранят Пратюша. Версията,с която официално излезе полицията, е продължително тежко депресивно разстройство, довело до фаталното решение. Общо взето това са фактите И слуховете.

Ето сега И моите лични наблюдения. Гледах преди 2-3г участието И в Биг Босс ( индийския формат На ВИП брадър). Направи ми впечатление, че Пратюша действително е много чувствителна И крехка личност, въпреки че привидно доста умело демонстрираше сила И увереност, защото филмовата индустрия изисква това от всички без изключение. Доколкото съм чела от интервюта, тя нямаше пълна подкрепа от семейството си по отношение на кариерата си като актриса И вероятно затова винаги е търсила близост и подкрепа във влиятелни мъже. По времето На Биг Бос тя имаше връзка с един заможен бизнесмен, която връзка точно по същия начин "изпиваше" силите И. Въпросното И гадже тогава също я малтретираше И тя на няколко пъти споделяше на Камя Панджаби ( същата тази най-близка нейна приятелка от пресконференцията), че връзката И с бизнесмена е провал и иска неистово да се спаси от нея. Разказваше за тормоза И често я хващаха в кадър да плаче- Не само по тая причина, а И заради обикновени спорове със съквартирантите. По мое мнение това, което вероятно е подтикнало Пратюша да вземе такова тежко решение, е И натрупването На ( предишен) негативен опит, чувството на слабост, малоценност И провал. Нейни роднини споменаха, че И преди е правила опити за самоубийство. Макар че всичките И приятели казват колко енерги4на И пълна с живот е била, аз лично не я видях в подобна светлина тогава. Когато връзката И с Рахул стана официално достояние- да, там наистина изглеждаше щастлива И всички оставаха с впечатлението, че в него е намерила своя "пристан" И спасение. Предполагам, че тя е вярвала в същото. В края На миналата година с Рахул потвърдиха новината за сватба. Тя дори беше вече поверила дизайна На сватбената си дреха На един от известните боливудски дизайнери. Какво се е объркало впоследствие , дори най-близките И не могат да кажат със сигурност, но вероятностите според тях са 2: или Пратюша е разбрала за манипулациите И двойната игра На Рахул ( ако със Салони са я използвали за слава И пари), или Не е могла да понесе повторния провал И тормоза. Имаше И официално изнесено свидетелско показание На съседа И, който около 12.30х чул силен раздирателен плач от апартамента И. Гледах я също в едно данс-риалити, което ми остави усещането, че Пратюша винаги се подценяваше. Стараеше се много, но не успяваше да Даде всичко от себе си И това я сломяваше. Сякаш беше там И не беше едновременно.
Един от приятелите И сподели И това, че последният и статус в Ватсапп гласял "марке би му на туджсе морна" (умирайки дори,няма да извърна лицето си от теб) с усмихната икона накрая.

Тъжно е..Беше млада И красива, И талантлива.. Но най-тъжното е, че самоубийството На млади момичета, а напоследък актриси, стана някаква зловеща тенденция. Незнам дали е заради прекалената емоционалност, или от натиска, който обществото оказва и репресира женското съсловие, но за последните 1-2г всяка 3та новина е за обесено На таванския вентилатор момиче. И това за мен е непростимо! Това ли е "спасението" за индийските жени? Не само държавата..къде са родителите, които претендират, че най-доброто възпитание е да държиш децата си близо до себе си...но дали правят разликата между близко И близост?...Аз съм много пристрастна на подобни теми, защото съм работила с травмирани деца и Ще продължавам да дълбая И да роптая. В момента работим по програма, в която учим родителите да изслушват децата си, но как, когато повечето от тях още преди това са слойили катинари На устата И са им забранили да имат собствен глас...
Преди година по същия начин На 25 се самоуби актрисата Джия Кан с така разлика, че остави предсмъртно писмо...

А "Балика Ваду" е наистина сериал, който въздейства..Дразни, възмущава, гневи, човърка, но въздейства. Може би точно заради неподправения начин, по който е представена суровата действителност по селата в Раджастан. Нищо спестено И почти нищо преувеличено. Върви вече 7години, но признавам си, че концепцията се изтърка. Аз Ще го запомня с малката И с Пратюша..След нея чарът се изгуби.....

П.С. За фамилните божества Ще продължа отделно

--------------------

Bori
неориентиран
*

Регистриран: 18.03.2014
От: nqkade tam v raq
    #3352465 - 03.05.2016 16:57 [Re: Ellia]

Аз два пъти пиша цял ферман и немога да разбера какво става?Първото не го намирам а сега ми даде че е невъзможно

ElliaМодератор
яхнала метлата

#3352470 - 03.05.2016 17:07 [Re: Bori]

Съжалявам,темите във форума не могат да бъдат по-големи от 20 станици.
Освен ,да напишете мнението си отново и да приемете извиненията ми за причиненото неудобство, друго не мога да предложа

--------------------

Bori
неориентиран
*

Регистриран: 18.03.2014
От: nqkade tam v raq
    #3352476 - 03.05.2016 17:24 [Re: Bori]

Приеми мойте най- сърдечни съболезнования Бандит,исками се да съм до теб и да те прегърна,четейки първият ти пост след толкова много време си поплаках.На последък съм по уязвима, защото хормоните ми бушуват появи се на бял свят моята първа рожба,имам си син на два месеца и полувина.Доста често си ми в мислите, твойте разкази за всички ритуали около този деликатен момент преди появата,на това дълго очаквано същество, още повече на мъжка рожба,представям си ако бях там какъв банкет щеше да се вдигне .Докато бях бременна ми подариха олио от индийска роза Кхади,мажейке се всеки път си мислех за теб,за съпружето миризмата не е особенно приятна,все едно съм се мажела с мухозол,но аз си се мажех,на мен напомняше на едно от ликьорчетата, което ни почерпиха в един хинди ресторант. На изписването от болницата пак се сетих за теб, защото фоаето ако така мога да го нарека, в болницата беше пълно с едно хинди семейство или по скоро от Бангладеш ,няма да се впускам в подробности за непиязъма на италянците към тези хора, на мен ми беше смешно,изглеждаше подвижен цирк неприсъщо за една болница,но пък еуфорията и радоста изписана по лицата им беше неописуема.
А за двата филма гледала съм ги поне по 2 пъти и всеки път се възмущавам, и плача.Забелязъх също,че поне 1 път в месеца пускат хинде филми озвучени на италянски,т.е. малко или много Индия е обичана и от тази част на Европа,а филмите дори ифда съм ги гледала пак ги гледам.Радвам се ,че се завърна Бандит, дори и на хиляди км, дори и непознати физически,но много близки духовно,знай че винаги имаш моята подкрепа, респект и възхищение.Намасте и лек ден.

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #3352808 - 04.05.2016 09:51 [Re: Ellia]

@ Бандитке, благодаря ти за щедрия разказ. Да, жалко и тъжно за младото и красиво момиче, което виждахме като борбената Ананди.

Да, действително филмът е много социално ангажиран и може би това го прави по-различен от типичния сериал.

Между другото, пропуснах и да те попитам (по темата "фамилни божества"), прави ми впечатление, че се молят и на богини, а пък много често говорят и за Бог. Не ми става ясно кого припознават и като Бог (ако е така): семейното божество, или има някакъв по-висш (общ) Бог?

Bandit Queen
тъмна Индия

Регистриран: 03.12.2007
    #3353144 - 05.05.2016 17:01 [Re: Hard Rock fan]

Хайде- отново в "джунглата" ;-) Признателност И благодарност за съдействието, Ели! (и затова, че си я боднала на стената). Наистина ме улесни много. Дай Боже на всеки форум такъв модератор :-)

Намасте и на теб, Бори , честита ти рожба! Каква приятна изненада - йив и здрав да ви е малкият юнак И  много радост да ви носи! Постингът ти толкова ме трогна...Благодаря ти за позитивното усещане и куража. А тийq детайли, които споделяш..за розата, натрапливия аромат, за носталгията, за бангладешкото семейство са толкова симпатично вмъкнати И поднесени. Аз често пропускам детайлите в рутината, дори не бих се сетила да погледна така "романтично" на шишенцето с ароматно масло, а четейки впечатленията ти, съзнавам, че в тия детайли се крие много чар. Сигурна съм, че на всички им е интересно, а И спонтанно ме подсещаш за разни любопитни мои наблюдениха И случки..
Еуфорията на бангладешците например силно ми напомни за една група индийци от Бихар, които пътуваха с нашия полет от Делхи до Истанбул. Предполагам бяха гастарбайтери и отиваха на гурбет в Турция или поне така изглеждаха. Бихарци по начало са типичното индийско простолюдие ( ако мога така да се изразя).. повечето много бедни И необразовани.. да пътуваш в самолет за тях беше като 8то чудо На света..Не мога да си събера речника да ви опиша каква еуфория, глъч и дандания настана в задното крило, която буквално побърка всички, начело с така любезните стюардеси..Какво небивало ( ама небивало!) щастие при вида на разнообразието от храна И още повече от наличието на алкохол за  свободна консумация.  Стократно посещение На тоалетната, защото явно течният сапун И тоалетната хартия Им се струваха нещо скъпоценно И извънземно..Такава радост, блаженство И ентусиазъм...Викове, суетня, а накрая чак до песни стигнаха..И бяха толкова непринудени. Нито веднъж не им мина през ума, че може да изглеждат смешно в очите На останалите.. Имаше и няколко жени с деца между тях, които допълнително подсилваха колорита.. Но най-интересното беше, че в началото цивилизованата част от пътниците здраво негодуваше от раздразнение, а накрая едва ли не се здрависваха с тях дружелюбно. Винаги ми е било чудно как така успяват да приобщят към себе си останалите И то без особени усилия..Вероятно точно тая непринуденост И свобода на емоциите  атрактира нас, праволинейните, сдържани, дисциплинирани европейци. Помня как дълго време отказвах да приема и празнувам фестивала Холи, защото ми изглеждаше много диво, побъркано и неразбираемо да се плескотят с всевъзможни бои И отгоре На това да се заливат с вода, за да бъде кефа от мазалото пълен. Обаче така и Не разбрах как ме завлече стихията И как така самата пуснах дивото в себе си, че онова чувство на възторг,  спонтанност, еуфория, ентусиазъм, позитивност стана толкова незабравимо и толкова чакано отново..всеки път..заради една ( на пръв поглед ) индийска лудост :-)

Фени, обещах за фамилните божества. Да, действително има такава традиция. Тя е много стара,  наричат я "кула девам", но това е традиция, присъща основно за южната част на Индия, която  произлиза от различни тамошни регионални предания И легенди. Съответно фамилните им божества не са онези от официалната хинду религия , а са нещо като гардове-закрилници, подобни На нашите светци. Някъде ги определят дори като езически богове (имат много странни имена на всичко отгоре , но предполагам защото са На южноиндийски диалект) . За южните щати тия божества са от голямо значение И повечето молитвени ритуали са посветени на тях. Доколкото знам, традицията им повелява първородния син през няколко поколения да се кръщава на фамилното божество или нещо такова беше, така че да Не се губи нишката . По тая традиция дори населените места в определени южноиндийски щати , ( и особено селата), си имат също свое конкретно божество-закрилник. Те наистина се предават по наследство, но това не ограничава И не забранява почитането на основните Хинду богове. По мои наблюдения например доста от най-младото поколение на юг не знаят въобще  кой е семейният им закрилник. Приятел от Тамил Наду ни е разказвал, че тая информация е много специфична и е много трудно да се издири, ако нишката между поколенията някъде се прекъсне. Трябвало да търсиш по родословното дърво имената и да видиш къде има връзка  на името с името на местното божество-закрилник.. А те били милиони и за всеки регион/фамилия различни. Нямат конкретен облик, икони, статуи, както например официалните такива. Изобщо сложна работа..Прилича ми много на концепцията за кастите, подкастите, клановете ( т.нар готри) И т.н..
В северна Индия "кула девам" не е популярна или поне Не в този си вид. Тук се тачат основните Хинду божества от Рамаяна/Махабарат и ако семейството има предпочитания към конкретно такова, то го приема за закрилник на фамилията, отделя му специално място в олтара и винаги започва молитвения ритуал с него, а често извършва И специални молитви само в негова чест. В северните части фамилното божество ( ако семейството реши да приеме такова) се избира главно според личните предпочитания и нужди. На много места почитат Дурга заради образа И на майка-закрилница; На други- Шива заради  съзидателната сила и новото начало. В доста семейства на индийци, служещи в армията, полицията или с професии, изискващи смелост И сила почитат основно бог Хануман, тъй като е олицетворение на тези качества. В Гуджрат И Раджастан почитат предимно Кришна. Тоест на север концепцията за фамилните божества  е доста по-"фрий стайл" И Не е задължително да се предава по наследство.
По отношение на това кого точно визират като Бог...със сигурност не конкретното божество. Индийците си имат специална дума за това: "ишвар"/" багван" И то визира Бог като вис6а сила (създател, спасител), като събирателен образ на всички божества. Ако имат предвид конкретно божество, те винаги го наричат и се обръщат към него с името му. Например "о, Мата рани (Дурга)" или "О, Такур джи ( Кришна)". Като цяло системата На индийските божества е много сложна, Фени. За тях е типично да имат по няколко имена И по множество проявления с различни качества в различни ситуации. Само Дурга има цели 9 различни лица И де факто богините Парвати, Лакшми, Кали са нейни превъплащения, а Не отделни божества. Незнам дали обяснявам разбираемо...но мисълта ми е, че по същия начин индийците приемат, че Бог е един, но с много лица. Конкретно И научно, ако се позова на хинду религия И история, с Бог би трябвало да се визира " Брама" , божественият създател, от който тръгва всичко..но практически смисълът, който влагат е както обясних по-горе: абстрактен събирателен образ.

--------------------
"Tara hai tu mujhme tuta sa,
dariya hai tu mujhme dooba sa "

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #3353541 - 07.05.2016 10:46 [Re: Bandit Queen]

Благодаря за изчерпателния разказ, Бандитке!
Наистина многообразна система от божества е, но в крайна сметка има и обобщаващ образ на всички божества в едно.

selin
новак

Регистриран: 09.07.2014
    #3354885 - 17.05.2016 18:07 [Re: Hard Rock fan]

Бандитке,приеми моите най-искрени съболезнования за непрежалимата загуба.Отдавна не бях влизала във форума и като видях ,че отново си писала се зарадвах безумно.Но ,когато прочетох поста ти ми стана адски тъжно ,направо ми се доплака.И аз в рамките на 1 година загубих много близки хора,наистина Господ ни изпитва!А при теб е още по-трудно,далеч от роднини и приятели.Колкото и да ти казваме да бъдеш силна мъката е в теб и тя винаги ще си остане там.Само спомените и сънищата ще са утеха.Прегръщам те силно,обичам те!

Сияйна
заслужил ветеран

Регистриран: 08.11.2004
    #3354979 - 18.05.2016 17:55 [Re: Bandit Queen]

И с твоята поява форума се озари
Съболезнования за загубата на половинката ти.
Сега имам повод да прескачам тук и да чета.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 14393

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.01 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.