ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
scan
член

Регистриран: 09.01.2011
Re: В сърцето на Индия 4
    #3358557 - 23.06.2016 10:38 [Re: Сияйна]

Намасте, Бандит! Добре дошла, съжалявам мила, благодаря за отговора на последния ми въпрос, съжалявам,че съм докоснала мъчителна тема, станала е случайно...прочетох отново цялата трета част и искам още. БНТ направи страхотна поредица от десетина епизода за Индия и много добре се справи. По този повод дървените папируси с предсказание за живота на всеки един човек на планетата ме зашемети. Ти ходила ли си да намерят твоето листче, има ли нещо вярно в това...очарована и озадачена съм.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Bandit Queen
тъмна Индия

Регистриран: 03.12.2007
    #3361748 - 23.07.2016 02:11 [Re: scan]

"Laana...kuch baadal laana,
unko mujh par barsana..." *

:-) Здравейте, любимци,
Мусонът дойде сякаш "на пръсти", но върна с пълна сила онова незаменимо усещане за живот, пъплещо еуфорично във вените..във всяка клетка на тялото.. в ръцете, в очите, в душите, " натежали" от очакване за дъжд..Трудно е да се опише..има някакъв неустоим сантимент в тоя сезон... сякаш всичко е пропито от романтика ...Иска ти се да  се слееш с капчуците И сърцето да танцува, да б до забрава.. Дъждът е пълен с магнетизъм сега. Толкожа очарование има в него, че дори рутината вече не е рутина. Събуждаш се по същото време, правиш същите неща, минаваш по същите улици, но всичко ти изглежда ново. И не просто спасение от жегите- то е като нов полъх, като  предизвикателство..Кара те да гледаш на живота с едно безкрайно вдъхновение..  И това е най-голямата магия на мусона..

Та така, приятели, еуфорията на сезона е в разгара си. Иска ми се  да мога да ви докосна до емоцията на индийците, но признавам си, че не е лесно само с думи. Точно когато ми се струва, че съм събрала и усетила всичките нюанси на тая емоция, виждам група екзалтирани деца И младежи да се "къпят" възторжено, почти първично насред автобусната спирка под дъжда И разбирам, че всъщност  усещането им има неизмерими дълбини...
О, да - и онзи неустоим чар на мусона..да хапваш  любимите "пакори" ;-) ( нещо като панирани в нахутено брашно зеленчуци ) на верандата под хладната прегръдка на ситния сутрешен дъжд. Няма индиец, който да устои на това вкусно ароматно изкушение И сигурно затова то се е превърнало в "класика" на сезона. Тук приятелите се шегуват, че пакори е най-дъждовната закуска за най-слънчево настроение :-) - хмм, и определено имат право.
Другата еуфория покрай мусона са фестивалните вълнения и както обикновено са изпълнени с луда подготовка И мнооого суета.. "Дъждовните" празници са нещо като прелюдия към същинския фестивален сезон, който ще започне с фестивала на Дурга през октомври. Те носят И магията на мусона, И заряда на позитивните послания- не само религиозни, но и  социални.
С настъпването на т.нар "Саван" най-напред идва Шивратри.  "Саван" е  месецът между средата на юли И средата на август с особено важно религиозно значение за индийците. Месец на бог Шива И богиня Парвати, в който хиндуси от всички краища на страната се стичат към бреговете на Ганга, за да вземат от свещената вода и осветят домовете си. Някои от тях изминават стотици километри пеш, носейки съдове с водата върху раменете си в чест на Шива. Няма да крия, че в момента трафикът в (и между) Харидвар-Ришикеш е просто умопомрачаващ. Пътищата са блокирани или напълно затжорени поради редици от вярващи, тръгнали към Ганга пеш или с автомобили.  Полицията има работа за целия китайски народ, но " Саван" винаги е бил неизменна част от мусонния сезон и прави този иначе строг религиозен празник така обичан И тачен от индийците. През този период е забранено да се готви И консумира месо/яйца, а жените спазват пост всеки понеделник на Саван-а ( денят на бог Шива), както И на самия празник Шивратри.

След него жените ще посрещнат своя дългоочакван "Тиджу"*, който ще им позволи отново ( макар И само за ден) да се откъснат от кухнята И домашните задължения, за да се почувстват като същински " махарани"- красиви, значими,  обгрижвани от  половинките си. Да се поотпуснат, да се понаконтят. Дори да се порадват на равноправие ( в най-смелите си очаквания). За ден нежната част от населението ще даде дори гласност на желанията и проблемите си. Е, вярно, ще настане и небивала шопинг-лудница, но пък в тая тяхна бюти-суета И натруфеност има толкова харизма...
После идва любимият Ракша Бандан И витрините пак ще се обсипят с пъстроцветни "раки", които сестрите ще завържат на  братята си в знак на обич, грижа И подкрепа. Една от най-сърцестоплящите гледки е тази..И улици от усмихнати павилиони, накичени с множество колоритно изпъстрени раки. От всички страни " дебне" добро настроение...радост, глъч, детски смях... и сладка суматоха в трескаво подбиране на най-красивите артикули...О, как само обичам това усещане! Очите ми потъват в щастие...Фиеста за душата!
И накрая- Джанмастми, рожденият ден на бог Кришна. Много индийци  ще постят със специална молитва към него. Фамилията дружно и особено пищно ще украси семейния олтар за случая. И разбира се - тръпката в очакване на състезанията по разбиване на стомни, пълни с домашно масло (Кришна се слави като "крадец" на масло, понеже това е любимата му храна И като малък крадешком е опустошавал де що види масло ;-). В Мумбаи тая част от празника е неописуема атракция :-) Когато за първи път видях тая забавна интерпретация на традицията, имах усещането, че аз сама се катеря към стомната И а-ха да я разбия. Толкова съпричастно усещане..

Изобщо мусонът е порив! ..Музика на капчука..тръпката да тичаш бос в пороя..стипчивия аромат на мокро зелено и свежо... Сезонът на мангото- онова, дето му пробиваах дупка на върха И го изсмукваш до шушка, а после облизваш пръсти с оная симпатична непринуденост и еуфория на детството.. Мусонът е парченце от носталгия..."чадъри-пеперуди" под смраченото небе..дъждовни рикши, щастливи улици, напоени полета, "напоени" сърца...Една съвсем различна Индия...

Сияйна, радвам се, че си наоколо. Благодаря ти ! Благодаря на всички ви за окуражителните думи. Вие сте ми стимула да пиша.

Селин, Скан , с нетърпение чаках да се включите И наистина се надявам да е по-често.
Скани- на въпроса ти- не съм ходила. Незнам дали от липса на кураж или защото скорпионската ми натура обича мистериите, но никога не съм искала да знам какво ми е отредено. Признавам обаче, че тая тема е безкрайно интересна и "човъркаща" душата... Адмирации за националната ни телевизия. Доколкото разбирам, поредицата се е опитала да погледне И покаже нещата в дълбочина, а не от клиширания ъгъл- йога, аюрведа, Боливуд, колорит,  мизерия И контрасти . Ако ги има качени в нета, може би е хубаво да дадеш линк.

По-късно ще ви разкажа как минава един обикновен мой ден с всичките детайли и усещания, които ме връхлитат в рутината..

* превод на началните строфи: " Доведи...доведи ми малко облаци,
разпръсни дъжда им върху мен.." (song "Katra Katra", movie " Alone")

*За Тиджу И останалите фестивали съм разказвала подробно в предните части.

--------------------
"Tara hai tu mujhme tuta sa,
dariya hai tu mujhme dooba sa "

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #3364079 - 14.08.2016 17:11 [Re: Bandit Queen]

Знаеш ли, на мене този обичай да си връзват раки, малко ми прилича на нашето връзване на мартенички

Докато четях за дъжда, все едно слушам песен....

Като спомена за шопинга, оня ден бях в едно магазинче с индийски джунджурийки (те не само индийски, има и маса китайски) и направо се усещах като Али баба в пещерата със съкровищата
Всъщност бяха евтинийки с неособено добро качество. Аз си признавам без бой, че страшно харесвам тип индийски бижута - обеци, гердани....е, нямаше такива красоти, като истинските..ама, пак си имам пръстен с камък и обеци
Впрочем, подобни обеци съм си набеляза и в един друг магазин за съкровища - без да е индийски, но има и в подобен стил. Пак не е същото, ама...

Толкова обичам как разказваш...

selindion
неориентиран

Регистриран: 15.08.2016
    #3364278 - 15.08.2016 21:20 [Re: Bandit Queen]

Bandit Queen, много приятно съм изненадана да ви видя след толкова време. Моля ви не си отивайте отново, защото много ми липсваха вашите прекрасни разкази за Индия. Приемете моите най-искрени съболезнования за случилото се със съпруга ви. Няма да задълбавам, но нямаше как да не изкажа поне едно съболезнование. Дано поне вие сте добре и продължавате да ни радвате с появата си. Ще е интересно да продължите наръчника, който бяхте започнали, защото е много полезен и със сигурност при посещение в Индия ще има нужда от такъв наръчник. Продължавайте да разказвате, а в последствия ще дойдат и въпросите. До сега само ви четях, но сега като видях, че отново сте тук реших да се регистрирам, за да участвам в дискусията.

Bandit Queen
тъмна Индия

Регистриран: 03.12.2007
    #3364385 - 16.08.2016 15:28 [Re: selindion]

Привет, cелиндион,
нека минем на "ти" ( и това се отнася за всички новопишещи). Нека атмосферата е приятелска, без формалности..таки ви приемам "по-близku" до мен, a и аз съм съвсем обикновена персона :-) Радвам се за включването ти и за милите думи! Може да се повторя, но пак да ви окуража- пишете, питайте, оставете престрашаването за някъде другаде. Запомнете, че тук динамиката на темата се получава благодарение на вашето! участие, затова дерзайте. Сигурна съм, че има с какво да допринесеш към темата, а аз работя по въпроса- доразвивам Наръчника, нахвърлила съм основните неща, остава ми да ги сглобя. Обещавам, че ще ви залея много скоро с още инфо, но заради фестивалите тия дни ..уфф..временно ми е малко натопорчено... До седмица ще вляза в релси..

Фени, о приятелко мила, да знаеш как зачекна слабите ми ангели  :-) Тукашните магазинчета за дрънкулки тутти-фрутти са ми голяма страст. На връщане от работа редовно навестявам едно такова любимо местенце да си "оплакна душата"...и портфейла ;-) Удивително колко разтоварващо И зареждащо е.. А в тукашните магазини от подобен тип наистина има безкрайни красоти.....Вярно, че много от нещата са евтинийки, на които мънистата И декорациите им падат за няколко седмици носене, ама как да устоиш на разкошните им дизайни..Но пък от друга страна така скоро пак имаш повод да купиш ново и не омръзват..Хубавото е, че материалите за декорация са в изобилие и за стотинки..може дори сам да си " сглобиш" бижу или апликираш дреха по свой вкус. В Джайпур имаше такива ателиета за туристи специално с тая цел.. А тук напоследък са модерни всякакъв вид висящи декорации...на гол гръб (сари, фенси топ или дълга вечерна рокля)  да "люшне" някоя фина висулка седи толкова смарт... В БГ предполагам наистина зареждат  от най-евтиното, но уникални  неща, бижута И сувенири, качествени И на изгодни цени, действително се намират, стига да имаш търпението да обикаляш или да знаеш къде да ги търсиш. Например тук в Харидвар има едно такова мjaсто, нарича се Катера базар и то е известно точно с това, че там се намират подобни стоки. Някои артикули са невероятно сполучливи И атрактивни ( имам слабост към тези в индо-уестърн стил), че на моменти направо ме обзема лудо желание да изкупя всичко подред в магазина...Това си е направо треска и отлично те разбирам, Фенче.
Иначе за "раки"-то съвсем правилно асоциираш. То много прилича на мартеницата, макар че символизира сестринската грижа и протекция и се връзва единствено на братята и близките братовчеди.  Завчера точно ходих да избирам раки за батковците/ братовчедите/ на децата и се ошашавих от огромния избор И асортимент. Съвсем същата суета И еуфория е, както при нас на баба Марта :-) и по това си прилича.

Благодаря И на теб, че ме подсети 2неща.
Бях започнала шопинг темата и сега се сещам, че 2рата част- именно практическата, така си и остана дори незапочната. Тия дни  ще я развия И ще попиша в детайли за пазарите, пазарлъка, къде, какво, на какви цени, някои съвети и някои по-интересни стоки, които са ми тъй да се каже лични открития И наистина си заслужават.

Другото, което ме подсети да кажа е, че сега по фестивалите пращам малки пакети към БГ. Мисълта ми е, ако някой наистина има силно желание или мечта да се сдобие с нещо оригинално оттук ( само да не са дрехи, обувки или обемни сувенири), нека пише на мейла ми, ще му го изпратя безплатно, без да се налага да се товари със скъпи тарифи за доставки от сайтовете.
Ели, нека Не се  приема като рекламно послание (ни най-малко), а като съдействие от моя страна. Знам, че някои неща не се намират в БГ или са тройно по-скъпи, отдавна имам и доста ЛС, но наистина нямам възможност да отговоря на всички по тоя въпрос, затова обобщавам тук.

И накрая да спомена, че вчера тук беше Денят на независимостта. Имаше страхотни програми на сцена из градовете на цяла Индия. Тоя път съвсем отблизо видях как дори ентусиазирани мюсюлмани наравно с хиндусите гордо вееха националния флаг И пееха химна, изпращаха поздравителни послания и ми се стори някак, че да- има прогрес, има резултат от новата политика на Моди..има надежда за страната..Наблюдавам, че и младежда започва все по-често да се ангажира със социални каузи...хубаво усещане ..на фона на празничната глъч..

Ще продължа с темите от Наръчника  след няколко дни, а дотогава-  обещах един разказ за колорита на квартала И ежедневието ми..Ще го имате след малко..

Дъждовен поздрав И слънчеви усмивки :-)

--------------------
"Tara hai tu mujhme tuta sa,
dariya hai tu mujhme dooba sa "

indiq
неориентиран

Регистриран: 17.08.2016
    #3364515 - 17.08.2016 16:47 [Re: Bandit Queen]

Здравейте Бандит Куиин ! Бих искал да изкажа огромната си благодарност за това, че ми позволихте да се докосна до тази магична страна. Вие сте невероятен разказвач. Ако имате възможност бихте ли разказали за шопинг триковете както и как трябва да се държим при посещение на хинду дом. Отново благодаря за постингите докоснахте сърцето ми.

Редактирано от indiq (17.08.2016 17:29)

selindion
неориентиран

#3364549 - 17.08.2016 23:17 [Re: Bandit Queen]

Благодаря за топлото отношение, невероятен човек си. Би ли ми изпратила мейла си на лс? Имам желание да получа нещо от Индия затова така ще е по лесно да комуникираме. Иначе ме интересува, когато се роди дете в Индия кърмят ли си децата, или ги хранят изкуствено? От кога започват да ги извеждат навън? Има ли някаква традиция като в България за 40 дни, след които вече може да се показва детето пред чужди хора? Извинявам се ако вече се е обсъждало, но след толкова време е трудно човек да помни всичко.

selindion
неориентиран

#3364551 - 17.08.2016 23:38 [Re: Bandit Queen]

Всъщност сега видях, че е изписан в профила ти. Много се извинявам. Продължавай да разказваш много обичам да те чета.

selin
новак

Регистриран: 09.07.2014
    #3365047 - 23.08.2016 10:35 [Re: selindion]

Здравейте,Намасте,Хиндустани Зиндабар Бандитче,с малко закъснение и пожелания за просперитет на страната!Селиндион,Добре дошла!Индия е винаги в съзнанието и сърцата ни,защото тя хипнотизира,опиянява и те орисва да й принадлежиш.Като доказателство за думите ми-по-старите съфорумки си спомнят може би от постовете ми ,че дъщеря ми е заклет фен на индийската култура,песни,танци ,език ,филми.През последните 2 години според мен страстта й сякаш малко позаглъхна ,но това било само според мен.Преди седмица се върнахме от екскурзия.В Порто,Португалия като се разхождахме из едни живописни улички и като си търсех чанта от корк-нали това е сигнификантния предмет за Португалия се залепихме за витрината на малко магазинче и влщзохме вътре.А магазинчето се оказа индийско със стоки от Индия=ароматни пръчици,обеци,къна,шалвар -камизи и так дале.Зад щанда стоеше един юноша бледен,слабичък и въздългичък.Помолихме го да ни покаже чантите и той се шмугна отзад да извика майка си.Зад пердето се появи крехка ,нежна индийка с европейско облекло и започна да говори на португалски ама ние не го знаем тоя език.Минахме на английски и дъщеря ми набрала кураж започна да говори на хинду.В един момент майката и сина се ококориха,после като чуха родна реч се окопитиха и ние драги ми приятели бяхме тотално елиминирани от разговора.То не беше смях,то не бяха възклицания.Половин час си говориха някои неща само те тримата-ние с баща й гледаме умно и се усмихваме.Полпитах ги откъде са,а те ми отговориха ,че са индийци ,но са се изселили от Мозамбик.На толкоз години съм а досега не знаех ,че в Мозамбик има индийци.Те питат Селин откъде знае хинду и ,че го говори доста добре.Е ,разбира се в този момент изпитах гордост и задоволство.След алъш-вериша и след подаръците се разделихме като дългогодишни приятели.А за продавачите и пазарите на Индия и аз мога да ви разкажа някои комични ситуации.Хубав ден!

indiq 123
неориентиран

Регистриран: 25.08.2016
    #3365333 - 25.08.2016 11:39 [Re: selin]

Здравейте Селин! Много бих се радвал да разкажете за вашите случки на пазара, както и други любопитни за вас неща. Надявам се темата да бъде продължена. Благодаря Ви предварително.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 17710

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.023 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.