ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
selindion
неориентиран

Регистриран: 15.08.2016
Re: В сърцето на Индия 4
    #3369190 - 27.09.2016 22:56 [Re: indiq4]

Бандитке благодаря ти за изчерпателния отговор. Много обичам да чета прекрасните ти разкази, може би се повтарям, но много хубаво пишеш. Ако напишеш книга за Индия да знаеш много ще се чете, защото ти се отдава писането. Малии, това с гостуването не го разбирам, честно. Аз също не бих могла да допусна някой така да ми виси в къщата. Не си се представям никак като живееща в Индия обаче така да чета разкази за нея ми е изключително интересно както и да гледам документални филмчета понякога. Това да живееш там си е направо предизвикателство което все пак не искам да приема. Би ли казала при какви случаи в Индия изоставят новородените си деца в домове за сираци? Интересно ми е защото тука в България ги оставят дори без да има някакъв повод така ли е и там? Също така ми е интересно ако искаш да изпратиш пари на някой в Индия възможно ли е ако човекът има дебитна карта да се преведат по банковата му сметка? Питам защото една позната има братовчедка в Индия и мислеше да и направи изненада за рождения и ден, без да и казва предварително.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Bandit Queen
тъмна Индия

Регистриран: 03.12.2007
    #3369761 - 01.10.2016 14:36 [Re: selindion]

Привет Индия4- съвсем не отегчаваш. Напротив, въпросите ти са интересни и откровено да си призная това, което питаш за брака със свещеник доста ме озадачи. Не смея да съм абсолютно категорична, но поне в северна Индия нито съм чувала, нито съм попадала на подобно отношение,  обичаи или реални случаи. Предполагам знаеш, че индийското общество по традиция е разделено на касти. Индийските свещеници ( наричат ги още "пуджари" или "пандит") по произход принадлежат към кастата на " брамините", а това пък е най-високата каста в социалната йерархия на страната. Тоест те са с най-престижно, един вид "благородно" потекло. Образно казано стоят на върха на пирамидата и над тях няма друга каста с по-вис6 статус. Така че това дори само от гледна точка на логиката изключва варианта бракът със свещеник да бъде нещо унизително. Дори обратното- фамилиите Шарма, Пандит или  Бардвадж (най-популярните в кастата на брамините) се ползват с голям респект. Повечето пандит-и, които познавам са задомени и доколкото ми е известно сватбеният ритуал при тях не се различава от традиционния, валиден за останалите хинду касти.

Предполагам, че това, което си чел/чувал по-скоро се отнася за т.наречените "брамчария".  Те са  хора, отдадени и посветени да служат на Бог през целия си живот по свое собствено желание, но са различни от традиционните свещеници. Не е задължително да служиш в хинду храм, за да си  Брамчария. Те са нещо като гуру-отшелници, които се лишават от светските блага в името на Бога. Брамчарите нр встъпват в брак и макар че не съм запозната в дълбочина, вероятно е при тях да съществув ритуала, за който говориш,  ако по изключение/принуда се наложи брак. Иначе за видовете бракове - действително има няколко вида. Помня, че единият вид беше, когато момичето се омъжва (дава за снаха) срещу натурална размяна от 2крави. Има още "брак" с растения и животни за изчистване на " манглик дош"-  специфично негативно положение на Марс в хороскопа при някои индийци. Тези видове най-силно са се запечатали в съзнанието ми.

По въпроса за хинди- да, и двете думи означават едно И също; в превод- " благодаря". Разликата е единствено в това, че "даняваад" е традиционната дума на Хинди (произхождаща от Санскрит), докато "шукрия" е традиционната дума на Урду ( който има арабски корени). Урду всъщност е диалектът на мюсюлманите в Индия.  Той се използва основно в Пакистан, но по принцип се говори от всички мюсулмани в региона на Индия, Бангладеш И тн. Така че поради тая причина доста от думите в Хинди си имат своя урду- еквивалент И се използват еднакво интензивно и от 2те социални общности. Преди време бяхме дискутирали същия случай, само че със "сундар"(хинди) И " хубсурат" (Урду) , в превод "красив". По същия начин  са " чехра" (х) и "сурат" (у) - лице; ; пратна (х) И "дуа"(у) - молитва;  " пяр" (х) и "мохаббат" (у)- любов; "чинта" (х) И "фикар" у- тревога. Има редица примери.  Употребата И на 2та варианта е еднакво правилна и приета.

Здравей и на теб, Селиндион- причините за изоставянето на децата тук са същите, както навсякъде по света...основно бедност, мизерия, нежелана бременност, психични отклонения, физически тормоз или принуда..И  единствената разлика, която може би е основна за тия географски ширини - раждането на бебе от женски пол. Многократно сме обсъждали несправедливото и жестоко отношение на индийците към това да се роди момиче в семейството, особено ако е първо дете. В Индия на почит са мъжките рожби, върху които се градят всички надежди за хубава професия, име, слава, дом И благоденствие на фамилията, така че един значим процент от изоставените в домовете за сираци тук са момичета..просто защото са имали лошия късмет да се родят такива. Аз работейки в социалната сфера, мога да кажа, че за съжаление дори на тоя етап от развитието на страната, модерното правителство, модерните проекти и кампании за целта, тая закостеняла и грозна традиция все още не може, но и няма желание да бъде изкоренена. Ако някой все пак реши да осинови дете,  се предпочита то да е момче и момичетата отново остават онеправдани. А най-тъжното е, че в много случаи дори в собствените си семейства те са точно толкова онеправдани и лишени от блага , колкото и в дома за сираци :-(

Питаше и за превода на пари. Тук основно се използва Уестърн Юнион за международните преводи, защото става по-бързо и сигурно; преводите по сметка пристигат обикновено за 4-5дни и освен това може да има спънки. Ако  въпросният човек има сметка в рупии тук, най-вероятно в БГ ще ти се наложи първо да ги обърнеш в индийската валута И чак тогава да пуснеш платежното. За жалост, до колкото съм се информирала, повечето банки тук не извършват/приемат международни трансфери по интернет, затова ще ти се наложи да ходиш до банката. Не изключвам И възможността да се получи някои гаф, особено ако индийската сметка е в не особено популярна (неутвърдена) банка с некомпетентни служители. През 2010г  имах големи главоболия с един превод, тъй като сметката ми беше в рупии , а се налагаше да преведа сума по сметка в евро. Тогава ми отказаха с напълно неоснователни доводи, че трябвало да открия евро сметка за целта и прочее безсмилици. Накрая с 300зора И формалности успях да направя превода. Пристигна в Бг след 8дни нерви И чакане. Макар че ти питаш за превод от Бг към Индия, просто държа да отбележа факта, че някои банки тук Не са твърде наясно с международните трансфери и това създава недоразумения. Ако сметката е в Панджаб Нейшънъл Банк, Стейт Банк, Индиан Овърсийс Банк или Ай Си Ай Си Ай Банк предполагам няма да има спънки. Това са най-големите банки на Индия, с клонове в чужбина. Тегленето с дебитна карта от АТМ е рутинно, няма проблем, щом парите са налични по сметка.

Фени, с теб сме 1:1 по въпроса с гостоприемството :-) Изобщо сагата по гостуването тук беше един от сравнително малкото битовизми, с които така И не успях да свикна, нито да приема И откровено- вкарвала съм луди нерви навремето поради тая причина. Комари, жеги, трафик, парадокси...нищо не ме е дразнило така, както нашествието на неканени гости, дошли просто "да ви видим как сте" ..за 5,6,10,15 дни :jadosan имоут:

Веднага след този пост ще продължа с гостенската тема в Наръчника, някои характерни неща и съвети за тези, които смятат да гостуват на Индия И нейния трудов народ ;-)

Днес е Навратри и 9дни, ознаменувани с голяма еуфория, танци и специалн пуджа ритуал, ще бъдат посветени изцяло на богиня Дурга. С Навратри стартира официално и фестивалния сезон тук. Междувременно ще се постарая да ви направя съпричастни към атракциите, а дотогава Хепи Навратри! Желая ви хармония и светлина в душите!!!!

--------------------
"Tara hai tu mujhme tuta sa,
dariya hai tu mujhme dooba sa "

shiram
неориентиран

Регистриран: 20.08.2016
    #3369866 - 02.10.2016 09:18 [Re: Bandit Queen]

Здравей, Bandit Queen! Благодаря за всичко, което пишеш. Отдавна те чета и наскоро се регистрирах във форума. Надявам се, че не досаждам, но те моля за разяснение и съвет за... Имам афинитет към всичко свързано с Индия от преди много години. Странно нещо е живота, а може би и не е. От около две години отново се появиха обстоятелства, но на друго ниво. Става въпрос за следното: Имам приятели, семейство от щата Пенджаб. Канят ме на гости, както ще бъдат и мой гости, въпреки, че не сме уточнили още времето и месеца.Какво трябва да знам и да имам предвид, ако аз бъда техен гост. А също така какво ще им бъде интересно в България, на какво да обърна внимание? Благодаря!

indiq4
неориентиран

Регистриран: 27.09.2016
    #3370410 - 05.10.2016 12:25 [Re: Bandit Queen]

Благодаря много за изчерпателния отговор . Наистина по пътя на логиката няма как брака с човек от най- висшата каста да е унизителен след всичкото което сте писала . Вашите разкази ме пренасят в Индия и ми помогат да си създам наистина много точна представа за нея надявайки се някой ден да имам възможността да изживея приключението наречено Индия.
Ако ми позволите ( стараейки се да задавам интересни въпроси), въпреки че темата може да е разглеждана, но не се сещам бих искал да попитам все още ли ушите на децата се продупчават на определена възраст? Дано не Ви досаждам с постоянните си въпроси.

Bandit Queen
тъмна Индия

#3370905 - 08.10.2016 21:19 [Re: shiram]

Наръчник на туриста (практическа част): ГОСТУВАНЕ НА ИНДИЙСКО СЕМЕЙСТВО- навици, обичаи, напътствия и съвети

Някъде в предните теми бях описала в основни линии "одисеята" на тукашното гостуване, но вероятно е било съвсем в началото, затова сега ми се струва удачно да вместя и съчетая инфото с практическата страна на нещата. На всички онези, които имат шанса да посетят Индия, вероятно ще им се удаде и възможността да посетят индийски дом, било то от приятелско или делово естество, така че е хубаво да имате предвид някои основни моменти в такива случаи.

Най-напред: индийската култура има едно значимо мото, което гласи: "Атити дево бава" или в превод "Гостът е форма/олицетворение на Бог". Затова не бива да се учудвате от факта, че гостуването в Индия също е  традиция и не само -  то е неизменна част от тукашното ежедневие. Тъй като индийците по принцип са  "социални птици", за тях това е нещо съвсем обичайно и (колкото и неприемливо да изглежда в нашите очи)повечето дори не с4итат за необходимо да информират домакините предварително. Гости могат да прииждат отвсякъде, по всяко време и по всякакъв или без всякакъв повод. Но специално роднинското гости тук е достойно за роман  :-) Такава колоритна "драма" е, че действително не би било по силите на изтънчения и културен европеец. В Индия по роднински обикновено няма излишни любезности и формалности. Всичко е директно и   безкрайно натурално или с думи простички: пристига някоя си леля от Буланшер примерно, барабар със снахата, сина и 3те им деца + още толкова чанти багажерии, при това като гръм от ясно небе и блажено окупира нечия стая, в резултат на което останалото домочадие трябва да се смести някак си където И както може. Ако все пак къщата е малка и няма толкова стаи, се прибягва до типичния "деси" (локален) стил на пренощуване. Демек -трескаво разхвърляне на дюшеци/ матраци по пода; в най-добрия случай на още някое паянтово походно легло.. наизкарват се количество чаршафи и завивки от килера и след няколко часова луда суетня всички благоволяват да се кротнат като в промеждутъка се сервира  поне 2пъти чай, вечеря, после пак чай ..успяват да се разнищят всички възможни клюки/новини от близо и далеч, докато мъжете са грижливо концентрирани в храната и чиниите си. През това време снахата препуска като финикиец между кухнята и гостната да раздава на всеки току що изпечено роти, да досипва салата, къри, ориз, зеленчуци... и да изпълнява претенциите на гостите. Общо взето, след като направи около стотина "тегела" из цялата къща и свекървата престане да се провиква през 3мин все за нещо, "мисията е изпълнена" успешно  и снахата също може да седне да се нахрани като бял човек, но.... това съвсем не значи, че съспенсът е свършил. Обикновено роднините, веднъж дошли на гости, нямат навика да информират до кога смятат да останат, което още повече заплита драмата :-) и за жалост, ако фамилията си е направила планове за седмица напред, почти сигурно се налага да ги отмени, без някой да се поинтересува от това как ще се почувстват домакините. Това е едно от нещата, които аз лично не мога да приема, тъй като ми изглежда безкрайно неетично. От друга страната обаче с времето тук установих, че индийските домакини го приемат за нещо съвсем нормално и дори са щастливи от факта, че домът им  се радва на такава посещаемост. Действително много рядко ще срещнете някой да се оплаква от гости, а за жените, които така или иначе не работят И прекарват повечето време вкъщи, гостито е един вид "развлечение" от скуката и възможност за социално взаимодеиствие. Вероятно поради тая причина то се е превърнало в навик.

И докато роднинските посещения са напълно рутинни И фамилиарни, при приятелските и бизнес посещенията в индийски дом има някои действително специфични моменти и правила, които трябва да знаете, за да не изпаднете в неловко положение.

1.Облекло
Индийците са консервативни и това важи особено при стила на обличане.  Ако посещавате индийско семейство, в което има възрастни роднини, постарайте се да покриете възможно най-голяма част от тялото си. Потници, тънки презрамки, къси рокли И поли, шорти или бермуди се приемат за агресивни и обидни. Дори  семейството да е модерно, бъдете сигурни, че подобно облекло при всички случаи ще ги смути и рискувате да превърнете хубавото събитие в неловко и притеснително изживяване. Така че най-удачният вариант за жените е да облекат туника и дънки или ако е официално парти възможно е и дълга рокля до глезена, стига да не е прозрачна, с гол гръб или презрамки. Ако пък държите да впечатлите домакините,  облечете нещо традиционно-  сари или курта-паджами/ шалвар-курта. Предполагам, 4е ж сари ще жи е некомфортно, а и увиването може би няма да ви се удаде, затова е по-добре да е другият вариант.   Съвсем не е задължително да са натруфени като по филмите, напротив- семпло и стилно е за предпочитане. Прилепналите по тялото дрехи оба4е също се приемат за неуважение към домакините. Мъжете тук обикновено носqт костюм или риза с дънки, то е удачно както за приятелско гости така и за бизнес посещение.

2. Поздрав
Традиционният официален хинду поздрав е "Намасте/Намаскар" като ръцете се сключват на нивото на гърдите, а главата леко се привежда. Това важи за щатите на цяла северна Индия. На юг обикновено се използват диалектите Тамил/ Телугу и зна4ирелно по-рядко Хинди, затова ако гостувате на южноиндийско семейство, ще направи добро впечатление, ако поздравите с "Намаскарам" ( Телугу) или "Ванакаам" (Тамил).
В щата Панджаб също имат специфичен традиционен поздрав И той е "Сасриакал", но дори да поздравите с Намасте е еднакво приемливо.
Неприемлив е обаче всякакъв вид поздрав с докосване,  прегръщане, целувки по бузите (дори по ръката) към жените, така че най-добре се въздържайте от подобни инициативи към домакинята или жените от фамилията.  По принцип мъжете е възможно да се здрависат чрез ръкостискане, но ако домакинът не подаде пръв ръка, не го правете и вие ( особено, ако сте жена). Изобщо тук всяко докосване, комплимент или по-фриволно облекло имат сексуален претекст И се тълкуват зле.

Това, които наистина би трогнало и впечатлило домакините е, ако леко се приведете и докоснете пръстите на краката на най-възрастните роднини в семейството, след което  докоснете сърцето си или челото си. Пръстите не е задължително да се докосват буквално. Предполагам повечето от вас сте виждали тоя жест по индийските филми. Това е една от най-важните традиции, чрез която се получава благословията на възрастните. Така че може да сте сигурни, че И вие ще получите такава. Но ако не се чувствате комфортно и се смущавате, не се насилвайте с тоя жест- не е фатално и да не го сторите.

3. Комплименти
Във връзка с горните няколко съвета е добре да спомена и това, че, ако сте мъж, най-добре е да се въздържате от комплименти към външния вид и облеклото на домакинята. Дори да е чистосърдечно, пак би се приело за непристойно. Жените може само да вметнат, че тоалетът на домакинята е красив. Не употребявайте изрази като " стои ти секси", "изглеждаш зашеметяващо" и тн.
Изобщо, ако искате да похвалите домакинята и комплиментът ви да бъде оценен, то похвалете храната и домът и. Няма по-голям комплимент от този за една традиционна индийска домакиня и може да бъдете сигурни, че това ще я направи истински щастлива.

4. Подарък
Класическият жест да се подаряват цветя на домакинското семейство не е особено популярен в Индия. Тук обичайният подарък е кутия традиционни индийски сладки- т нар. "митай" . Сладкарските магазини са пълни с изобилие от такива, но тъй като няма как да знаете вкуса или да опитате всичко, ще спомена най-предпо4итаните: бесан ке ладу, бърфи, расгулла или гулаб джамун. Каквото и да подберете от тях, няма да сгрешите. Ако семейството има деца, непременно вземете нещо дребно и за тях- шоколад, чипс (тук мн обичано от децата е т.нар "Куркуре") или популярните опаковки сок " Фрути" със сламка от по 10рупии. Ако се случи така, че ви поканят внезапно и не успеете да намерите сладкарски магазин, вземете просто свежи плодове. Това е другият обичаен подарък в такъв случай. Сергии за плодове има буквално навсякъде. 

Ако пък гостувате за празника Дивали и сте специално поканени от индийското семейство по тоя повод, е хубаво да поднесете някакъв специален подарък за дома- чаен или друг вид сервиз, нещо за декорация на дома или пък някоя красива статуя на божество. Бог Ганеш И богиня Лакшми се считат за закрилници на дома и носители на благоденствие, така че ако домакините са ви близки и скъпи приятели или гостуването е на класна и високопоставена фамилия, при всички случаи този подарък би ги трогнал най-силно и не само за Дивали, а по принцип красивата статуя на някое от основните божества тук е изключително ценЕн и престижен подарък. Алтернативен вариант е да поднесете кутия с т.нар "драй фруутс". Това е микс от сушени плодове и ядки, който също се с4ита за скъп и престижен традиционен подарък на Дивали.

Избягвайте подаръци от кожа, тъй като повечето индийци са вегетарианци и не всички биха го приели радушно, особено ако са традиционалисти.

Вместо да купувате подарък на място, може да донесете традиционен подарък от БГ. Аз например бях донесла навремето традиционни мускат4ета с розова есенция, които много се харесаха, също плетени на 1кука карета, кутии за бижута с бг мотиви и ръчно рисувани керамични изделия. Гледайте да е нещо практично и дори не е задължително да е супер традиционно, защото  може да им се стори странно. Жените откровено казано биха се радвали невероятно много и на някой нашенски крем за лице например (тук са луди на тема западна козметика).
И нещо много важно!: Никога не правете подарък, свързан с алкохол или цигари! Дори да е най-изтънченото българско вино или най-луксозното уиски. Табакери, пури, пепелници и от сорта са неприемливи! В Индия Не се пие и не се пуши открито и подаръци с подобен контекст се приемат от домакинята за обидни.

5. Посрещането
Думата за "Добре дошли" тук е "Свагатам".
В традиционния индийски дом ще ви посрещнат най-напред с чаша вода. Това е стара традиция,  тръгнала от селата, (където хората се завръщат от полето уморени и ожаднели в големите жеги), която се е запазила навсякъде из страната до ден днешен . Дори да Не сте жадни, хубаво е да отпийте поне 1-2глътки. Това е знак за уважение и благодарност за гостоприемството. След като отпиете от чашата, поставете я обратно в подноса и благодарете. Думата за благодарност е " даняваад" или "шукрия".

Обикновено скъпи гости,  гости от далеч; такива, които идват за пръв път или пък не са виждали от дълго време индийските домакини посрешрат със специфичен ритуал-аарти. С метално плато, в което са поставени горяща дия, цветни китки, ориз, сладки и специален червен прах те ще направят 3 кръга около лицето ви, след които ще поставят червена точка (тикка) на челото ви И ще ви подадат къс от традиционните сладки в знак на "Добре дошли". Някъде вместо този ритуал на врата на гостите се окичва само венец от свежи цветя, който носи същото значение. Ако домът и семейството са млади и модерни, предполагам ще пропуснат ритуала с арти-то, но ако гостувате на голямо типично джойнт-фемили, особено в малък град или село, почти сигурно е, че ще ви посрещнат с всички екстри :-) Вероятно (ако посещавате Индия за първи път) всичко това ще ви се стори много странно, но то е неизменна част от културата на индийците и е хубаво да го имате предвид и да го уважите.

За да не става объркано и претупано, ще продължа в отделен постинг с конкретните обичаи,  детайли и съвети относно хранителните и хигиенните навици, както и други специфични напътствия при гостуването тук, които е необходимо да знаете.

Ширам, ще отговоря и на теб в следващата част, която пускам веднага след тази.

--------------------

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #3371020 - 09.10.2016 18:07 [Re: Bandit Queen]

Уау, благодаря за интересния разказ за гостуването. В някои си части си е направо хорър (имам предвид частта с лелята от Буланшер и домочадието й, респ. врътнята около тях).

Иначе, много е полезна информацията с обичаите, респ. как да се държи човек като индийците, когато е в Индия, или поне как да не ги скандализира или обиди без да иска.

Bandit Queen
тъмна Индия

#3373386 - 29.10.2016 03:28 [Re: Hard Rock fan]

ГОСТУВАНЕ НА ИНДИЙСКО СЕМЕЙСТВО (продължение) - Хранителни, хигиенни И други навици; специфични обичаи; напътствия, забележки и съвети

И тъй- след посрещането идва същинската част на гостуването. Преди това обаче- кратко описание на традиционния индийски дом и някои негови специфични особености.

Индийците обичат широки и просторни домове, с достатъчно пространство и светлина, а и това, че живеят предимно в т.нар. джойнт фемили ( съвместно с най-близките роднини) обяснява факта защо тук на почит е къщата пред модерния апартамент в западен стил.
Основна отличителна черта на къщите в Индия е, че те са тясно приспособени към ежедневната рутина и традициите. Във всеки индийски дом задължително ще забележите наличието на специално обособено помещение/пространство, в което е поместен домашният олтар ( мандир), както и друго такова, изпълняващо ролята на килер или още го наричат "стор руум". Там (освен всичко останало) се складира и цялата покъщнина, която влиза в употреба по време на фестивали, важни семейни събития,  религиозни ритуали, роднински гостувания и други специални случаи.
По принцип и най-често гостната стая е отделна, но има и доста случаи, в които обширното антре т.нар. лоби е пригодено за тази цел, така че  в някои домове е възможно още с влизането да бъдете поканени да се настаните, независимо че на практика не сте достигнали конкретна стая. Вероятно е също така някъде да останете изненадани от липсата на традиционна висока (кухненска)  маса за хранене, каквато е тя по западните стандарти. Причината е, че индийската кухня по традиция е тип "бокс" и се състои главно от кухненски плот, мивка и шкафове. Там няма място за маса и няма да видите такава. Индийците се хранят предимно в гостната- тя е съответствие на нашия хол ( и в доста домакинства масите са малки и ниски, пригодени главно за чай и снакс), а много от тях дори имат навика да се хранят по стаите върху леглата си, което за мен лично беше шок в началото. Особено ако визитата е фамилиарна и по женски или пък съпругът е закъснял,  тук по навик директно върху леглото застилат покривка и сервират върху нея.  Напоследък оба4е доста модерни станаха откритите кухни, съчетани с гостната и доста домакинства започнаха да се ориентират към тях, особено по- заможните такива. И все пак- ако някъде се случи да ви поднесат обяд/ вечеря в семпла или непривична обстановка (макар че е почти изключено за видни гости от чужбина) - не го приемайте лично и не се засягайте.
Друг детаил, който може да ви изненада в индийския дом, е липсата на врати при някои помещения. Например килера, кухнята или помещението за олтара доста често биват отделени единствено чрез завеса или дълги пердета. Освен това индийците нямат нашия навик след всяко влизане/излизане да затварят вратите на стаите си освен ако не е включен климатик и ако случайно заключите стаята си, докато сте вътре, никак не се приема радушно. Най-вероятно е да помислят, че с нещо сте се засегнали или не ви е приятно да общувате с тях. Затова моят съвет е- не заключвайте стаята си отвътре, освен ако не се преобличате. В такъв случай учтиво се извинете и обяснете причината, ако междувременно някой ви потърси или обезпокои.  Принципно тук помещенията през деня почти винаги стоят отворени, дори когато стопаните релаксират и това може би се дължи на факта, че по традиция на личното пространство в Индия не се отдава важно значение  тоест семейството прекарва повечето време заедно, понякога дори всички накуп в една единствена стая.

Стигаме и до специфичния момент с тоалетната. При повечето средностатистически семейства тя е в западен стил, но не се учудвайте, ако там не видите наличие на тоалетна хартия. Вместо това от лявата страна ще намерите кранче, чрез което се задейства водна струя и се използва за промиване след нужда. Обикновено освен модерната тоалетна, в индийския дом задължително има наличие и на традиционна такава от тези, които често ползват на село, (по-бедните фамилии или тези от ниските касти например разполагат само с нея). Възможно е тоалетната да се намира в банята, а може и да е отделена, но по принцип думата, която индийците обичайно използват в случая не е директно "тоалетна", а " баня" (батруум) или "уошруум". Имайте го предвид, ако искате да попитате къде е помещението за целта. И още нещо- мивката също не е задължително да е в банята. Много често тя е разположена в самото лоби пред голямо огледало и е пригодена специално за сутрешния тоалет. Преди/след хранене и след използване на  тоалетната ръцете се измиват там, освен ако изрично не ви насочат другаде. 

Ето и още няколко особености в индийския дом, които е интересно да се отбележат:
- вратите на стаите обикновено са с резета, а не със стандартни заключалки
-килими, мокети, масивни подови застелки и от сорта обикновено са рядко явление тук. Индийците имат афинитет към мрамора, който " държи" хладно през големите жеги. Подовите покрития в повечето случаи са такива.
- тапетите също са рядко явление, но вместо това по стените може да видите огромни постери/фототапети с пейзажи, календари или други декорации с лика на различни хинду божества
- таванските вентилатори са неизменна част от интериора на помещенихата. Има ги във всяка стая, лоби и дори на балкона.
- покривите на къщите са открити и обособени като обширни тераси с мултифункционално приложение
- кресла, маси, табуретки от бамбук са традиционна мебел в Индия. Не се изненадвайте и не го приемайте обидно, ако бъдете поканени да седнете на такива. ( в по-бедните домове много често се използват дори пластмасови столове като тези по заведенията)
- гардеробите в много от традиционните средностатистически домакинства са вградени ( рафтовете са обособени към самата стена и към тях прикачени  дървени врати) или пък са изцяло метални, декорирани с имитация на дървено покритие. Това също е традиционна мебел, наричат ги "сейф". Честно казано доста странно за нашата култура и стандарти. Аз например не можах да свикна с тях.

ХИГИЕННИ НАВИЦИ
1. Събувайте обувките си на прага на дома (освен ако изрично не ви поканят да влезете с тях). Тъй като обувките в индийската култура са символ на нечистота, е прието те задължително да се събуват преди да пристъпите в нечий дом и особено строго важи при посещението на  божествен  храм.
2. По традиция и тук ръцете се измиват преди и след всяко хранене, така че спокоино попитайте къде може да сторите това ( или просто да се освежите). Домакините с удоволствие ще ви насочат.
3. Относно използването на банята и тоалетната обясних по-горе. Тук обаче има още една особеност. В Индия проблемът с водния ресурс и режимът на водата са често явление, затова домакинствата поддържат на терасите си големи резервоари с вода т.нар " танки". Ако в банята/тоалетната не тече вода, обяснете на домакинята за проблема. Тя ще ви покаже откъде и как да задействате водата в случая.
4. Навикът "джута"
Индийците приемат за изключително лош знак използването на едни и същи прибори, храненето заедно от една чиния или пиенето от една и съща чаша/бутилка, дори ако се касае за "споделяне" с най-близките роднини (майка, братя, сестри тн). Ако ви предупредят, че нещо е "джута" ( няма точен еквивалент на бг..може би най-близкият превод е "вече използван и замърсен") ,  то най-добре е да го вземете предвид и да не го пипате. Домакинята със сигурност ще ви подаде ново. В тази връзка- въздържайте се от всякакви инциативи да подавате с личния си прибор храна/питие на друг, дори това да е собственото ви дете или съпруг/а. С4ита се за непристойно и  обидно.

ХРАНИТЕЛНИ НАВИЦИ
1. Храненето с ръце е основна традиция в Индия. Колкото и неприемливо да ви се струва, ако сте гост на индийци, ще трябва да се съобразите и приемете този обичай. Тук може да раз4итате на лъжицата, но забравете за храненето с нож и вилица по западен стандарт. На практика обаче едва ли ще ви се наложи да ползвате такива, тъй като естеството на храната тук не го изисква. Традиционният начин на храненето в Индия е като с къс от плоската питка роти/паратха/наан се загребва част от ястието- било то сухо или течно. Обикновено течните ястия на север са къри и  са сравнително гъсти. Тези на юг са с по-рядка консистенция тип супи. И в двата случая обаче те могат да се консумират и в комбинация (смесват се) с ориз, така че няма проблем да използвате ориз и лъжица, ако не ви се удава варианта с роти. На юг дори основно се набляга на ориза,( който южноиндийците загребват и ядат по специфичен начин също с ръце). Изобщо оризът басмати присъства при всички слу4аи на индийската трапеза и може да ви е спасителен вариант в случай, 4е не успеете да се приспособите към традицията им, но аз съм почти сигурна, че домакините ще се погрижат да ви покажат и обяснят спецификата на храненето тук. Наистина носи голяма наслада :-)

2. Хранете се винаги с дясната ръка. Лявата ръка в Индия се с4ита за не4истоплътна, тъй като се използва при обслужването в тоалетната. Ако пък сте левичар, хубаво е да се извините предварително и да изкажете съжаление, 4е нарушавате традицията.

3. Не раз4итайте на месо или риба, освен ако не гостувате на индийци-мюсюлмани;  фамилия от Бенгал или такава от крайбрежието, където по начало се консумират морски дарове. В Керала и някои области на южна Индия част от населението е християнско, така че там също може да има известни изключения, но помнете, че по традиция  по-голямата част от индийците ( било то на север или на юг) са вегетарианци и не е уместно да очаквате месо на трапезата им, както и да повдигате тази тема. Това важи изключително за кастата на брамините ( Шарма, Бардвадж, Пандит, Чатруведи).

4. Не о4аквайте също така да ви предложат алкохол/цигари или да гръмне шампанско. Както вече споменах в предишния си постинг, тези навици се с4итат за неморални и съвсем не са 4аст от традиционното индийско гостуване. Тук алкохол и цигари не се консумират открито. Въпреки това в желанието си да ви предразположат или впечатлят някои от по-модерните семейства е възможно да ви предложат питие. Ако сте достатъ4но близки- може да приемете, но ако не сте, аз лично бих отказала, особено ако има възрастни хора в семейството. Жените домакини (казвам го от ли4ен опит) приемат много навътре вси4ко това и откровено не им е приятно. В Индия за една жена е унизително да пие и пуши, затова почти никъде няма да видите семейна жена с чашка и цигара в ръка. Ако сте страстен пушач задължително най-напред поискайте разрешение  и се извинете на домакинята за безпокойството.

5. Не се дразнете, ако постоянно пълнят чинията ви или настояват да ви сипват допълнително. Домакините тук имат този навик и съвсем не го с4итат за досадно. Той е част от и знак за гостоприемството им, затова не отказвайте, дори да знаете, че няма да успеете да изядете всичко. Не е задължително да оставите празно блюдо след себе си-  приемете, но консумирайте, колкото е "по силите" ви :-) или пък, ако случайно прекалят, учтиво откажете с мотива, че е много вкусно, но индийската храна по принцип е доста тежка за западните стандарти и бързо засища...Аз така се "спасявах" ;-) В обратниха вариант- изобщо не се стеснхавайте да си поискате още. Това само може да радва домакините.

6. Подгответе се за порядъчно лютив и пикантен вкус. За съжаление повечето от подправките в индийските ястия се добавят още в запръжката ( а не се поръсват просто отгоре-отгоре), така че няма как да избегнете лютото. Ако не ви понася или имате здравословен проблем обаче, не се срамувайте и обяснете на домакинята - тя задължително ще аранжира нещо друго, приемливо за вас. По принцип в индийското меню винаги присъства т.нар "раита"- това е разядка от кисело мляко, подобна на нашия таратор и тя се сервира именно с тази цел- да облекчи пикантния вкус и да разхлажда в жегите. Ако все пак храната ви се стори непоносимо люта, поискайте си допълнително раита или вода.

7. Уригването в Индия е част от културата на хранене. Хората тук не го приемат за нещо обидно, а като знак за засищане и добро храносмилане. Обикновено то е ориентир, че храната е добре усвоена. Затова не се засягайте, ако го правят често, звучно и ви изглежда натрапливо и некултурно. Със сигурност не го правят нарочно. Но да, признавам, че е неприятно и трудно се свиква, особено заради факта, че тук дори нямат навик да искат извинение за това.

ДРУГИ НАВИЦИ, ОБИЧАИ, НАПЪТСТВИЪА И СЪВЕТИ

1. Точност:  Пристигайте поне 15мин по-късно от посочения за събитието час. Традицията тук повелява да се закъснява " културно".  Пристигането по-рано не е типично за манталитета на индийците, дори когато става въпрос за бизнес-визити. В общи линии хората тук не са особено точни и съответно, ако сте ги поканили да ви гостуват, най-вероятно е също да закъснеят в рамките на допустимото. Но това отново не е нарочно и не се с4ита за лош маниер. Предполагам навикът се е зародил поради факта, че индийската домакиня е твърде заета с приготовление на храната и гостите не искат да я притесняват с нетърпението си.

2. Теми на разговор и дискусии: Избягвайте всякакви теми, които засягат кастовото разделение, бракове по любов, твърде модерни възгледи за живота, всякакви сексуални въпроси или пристрастно/фанатично отношение към религиозни теми. Не забравяйте освен това, че кравата, маймуната, слонът са свещени животни в Индия и се старайте да не  дискутирате или обиждате каквото и да било, свързано с тях. От друга страна индийците биха се радвали да дискутират въпроси на културни теми и особено интересно им е да нау4ат повече за нашия стил на живот, навици, обичаи, традиционна кухня И тн. Изобщо с теми за пътешествия, туристически дестинации, кулинария и културно-образователен обмен няма да сгрешите.

3. Снимки и селфита: Ако сте мъж и желаете да се снимате с жените от семейството, е хубаво предварително да поискате разрешение. По принцип индийците обичат да се снимат с чужденци-приемат го за нещо престижно и най- вероятно сами ще ви помолят/подканят за това. Но при всички случаи, ако желаете специален фотос с нежната част от фамилията или конкретно с домакинята, желателно е да поискате позволение, защото някои от по-консервативните индийци го с4итат за смущаващо и неприемливо .

4. Същинската част на гостуването: Не се учудвайте, ако домакинята не седне да се храни на масата заедно с вас и останалите. Това е така, защото тя до последно е заета с приготвяне и поднасяне на храната (роти-то винаги се поднася прясно изпечено и топло), а и заради консервативните навици тук. По традиция в Индия жените много рядко присъстват на масата при посещение на гости по начина, по който сме свикнали ние. Тук няма да видите традиционната домакиня, седнала на сладка раздумка с гостите, особено пък, ако те приятели/ гости на съпруга (мъже). Дори в много от консервативните фамилии при посещение на гости жените се приемат в отделна стая от мъжете и особено, ако гостито е с пренощуване . Така че бъдете подготвени и за тоя момент, ако случайно гостувате на традиционно хинду семейство със строги морални принципи, пък и при индийците мюсюлмани също. Изобщо тук гостуването е много по-различно от западния модел: "хапка-чашка-пийка и дружно увеселение".  Имайте го предвид, за да не останете разочаровани от прекомерни очаквания.

5. Обръщения: Уважителното обръщение тук е " джи". То се поставя след името (собствено или фамилно) в знак на респект. Например "Вишал джи",  "Амбика джи" или "Шарма джи", " Арора джи". Към възрастните може да се обръщате единствено с "джи". Например " Намасте, джи" . Същото важи за всички от фамилията (и изобщо на онези), на които не знаете имената. Обикновено и в много случаи за утвърдителния  отговор "Да" се използва изцяло и само частицата " джи" или алтернативния вариант "хаан джи". Отрицателният отговор съответно е " джи нахи".

6. Приятели на приятели...
В Индия гостите имат обичая (май вече се е превърнало в навик) да водят със себе си и свои приятели на събитието, на което са поканени. Това важи с особена сила за сватбените тържества и т.нар "даават"- гощавка по различен повод (която обикновено е на открито). Тук тоя навик не се приема за неетичен, а за нещо съвсем в реда на нещата  и никога няма да видите домакините да се раздразнят по тая причина. Затова, ако ви се случи да домакинствате на индийски гости и те доведат със себе си свой близък/приятел, реагирайте любезно и радушно, за да не се почувстват виновни.

7. Бизнес визити:
По принцип етикетът на бизнес срещите тук не се различава особено от нашия, но както споменах вече , най-вероятно е индийските партньори да пристигнат със закъснение. Тук освен това много от бизнес визитите се осъществяват в домашни условия, така че имайте и това предвид.

Общо взето това са по-важните моменти при гостуването тук.

Ширам, относно въпроса ти- щата Панджаб е един от най-колоритните щати на Индия и хората там са изключително сърцати. Убедена съм, че посрещането и гостуването ти там ще бъде силно изживяване. Всичко, което съм споделила по-горе важи и за фамилиите от Панджаб. Само да обърна внимание на това, че Една значителна част от населението на щата са "сигхи". Те изповядват религията сигхизъм (която е своеобразен микс от хиндуизъм и ислям, което пък се дължи на факта, че щата е пограничен с Пакистан). Те не посещават традиционния хинду храм, а специфичен храм , наречен " гурудвара". Сигхите се разпознават главно по това, че носят нещо като чалми на главата си, с тях прибират дългите со коси и по правило носят брада и мустаци. Незнам дали твоите приятели спадат към тях, но ако фамилията е " Сингх" (при мъжете) и "Коур" (при  жените) можеш да си сигурен, че са сигхи. Ако ли пък не- значи са хинду. Повечето сигхи консумират месо, така че при тях може да очаквате месни ястия на трапезата. Иначе предполагам, че задължително ще те гостят с любимото си "ласси"- това е традиционна за Панджаб напитка от пълномаслено домашно заквасено кисело мляко. Изобщо там млечните и маслените продукти са на голяма почит. Храната обикновено е по-тежка, по-мазна, защото готвят с традиционното масло " гхи". Използват го буквално за всичко, дори го мажат в косите си. Очаквай и доста лютива храна. Панджабци се славят с пикантната си кухня. Тук се сещам да спомена един много хубав индийски филм- "Намасте Лондон". Навремето обра доста награди и там действително много колоритно е показана цялата еуфория при гостуването в Панджаб. Ще видиш доста от споменатите в постинга ми навици и обичаи, предполагам ще се посмееш и от сърце..При всички случаи няма да останеш разочарован/а. А колкото до това какво би им било интересно в Бг- всичко, свързано с културно наследство, красиви И необичайни гледки. Моите гости например се влюбиха във Велико Търново и Казанлък. Харесаха им и нашите манастири, Родопите също. През зимата голяма атракция беше Банско, но то беше очаквано, защото тук да завали сняг е някакво чудо :-) Към морето в смисъл плажа и удоволствията му не изразиха ентусиазъм, даже си казаха, че се чувстват не особено на място, но от разходката из морските градове- Киттен, Приморско (река Ропотамо), Несебър, Созопол бяха много доволни и силно впечатлени.

Стана доста дълго, затова ще продължа след малко.
Днес е т.нар " малко Дивали" или нещо като предстартова треска за утрешния гранд-финал на фестивалния сезон. Ще ви разкажа в детайли за еуфорията и суматохата. Ще отговоря и на останалите въпроси, които пропуснах.

СЛЕДВА....

--------------------

shiram
неориентиран

Регистриран: 20.08.2016
    #3373471 - 30.10.2016 09:27 [Re: Bandit Queen]

Благодаря, Bandit Quееn!Прекрасно и увлекателно пишеш. Да, приятелите ми са от щата Пенджаб.Доста са заможни и живеят по-вече по западен стандарт.Мислих си, когато бъдат мои гости дали ще ги обидя, ако ги настаня в друг дом самостоятелно и близо до мен/не в хотел/, т.к. жилището в което живея е малко и просто няма как да се поберем? А пък и за храната ...с какво да ги гощавам? И нека празникът на светлината озари сърцето и дома ти!

indiq4
неориентиран

Регистриран: 27.09.2016
    #3377809 - 24.11.2016 21:16 [Re: Bandit Queen]

Здравейте Бандит Куийн извинявайте, че Ви притеснявам пак искам да питам наистина ли в Индия има обичай подобен на нестинарството. Бих искал да попитам какво точно представлява ритула, а също и какви са приликите и разликите. Извинявам се притеснението продължавайте да пишете все така увлекателно и Ви благодаря.

Bandit Queen
тъмна Индия

#3384351 - 07.01.2017 17:32 [Re: shiram]

Привет приятели,
ето ме пак..след огромно "фестивално отсъствие", за което искрено моля за изжинение. Последните 3месеца ми се струпаха доста ангажименти включително и работа по един нов проект, свързан със създаването на специален интеркултурен гест-хаус и цялостен съпорт по престоя/адаптирането/редуцирането на културния шок на дългосрочно пребиваващи чуждестранни туристи в Индия, та скромно да се похваля ;-) бях удостоена с поста " официален културен кореспондент, асистент и координатор" за региона Харидвар-Ришикеш-Дехрадун-Масури-Нанитал. Заради благородната кауза- надявам се да ме извините за дългото мълчание. Ще се постарая задължително да компенсирам пропуснатото.

Инак..тук зимата вече е в апогея си..Мъгли и ветрове открито започнаха да "флиртуват" с прозорците :-), а хладните вечери все по-настоятелно да разгарят страстта ми към пъстрите шалове и удоволствието от уюта да се загърнеш в красотата им... Терасите отново са оживени от детска глъч и летящи в синевата хвърчила...Изобилие от зеленчуци, ароматен джинджифилов чай, гур* и горещи фъстъци са само малка част от емблематичните "емоции" на зимата тук... След месец пък ще зазвучат отново тромпети, подели след себе си поредните сватбени шествия..Накратко- настъпи сезона на шаловете, хвърчилата, портокалите, халвата от моркови, любимото спаначено къри  и още по-любимото "алу гоби"...А пък аз, признавам си, като една заклета фенка на лятото-  отдавна му изневерих, понеже( изненадващо дори за мен), се влюбих в индийската зима...
Всъщност това е единственото време по тия географски ширини, когато припичането на слънце е така безкрайно и желано удоволствие. Зимното индийско слънце е блаженство...Жените имат навика да се събират навън , прекарвайки часове на сладка раздумка с плетка в ръка, докато не мине някой продавач на портокали и гуава и не замени плетките им с изкусително примамливите плодове...Ех, трудно ми е да опиша настроението да хапваш ароматен портокал  на терасата под зимното обедно слънце или току що изпечени фъстъци (ама от онези с шушулките) в хладните вечери пред ТВто, захласнати в поредния епизод на Биг Бос....А тук фъстъкопродавачите са истински куриоз. Повечето обикалят неуморно през целия ден, подкарали своята " тела" ( количка със стока за улична търговия), върху която, грижливо подкладили жив огън, в огромен уок изпичат ароматните ядки...Само като ги погледнеш даже, ти става топло на душата...

Изобщо...индийската зима е цветна..Сняг пада обикновено в Кашмир и високопланинските региони на Химачал Прадеш и Утраканд, но бялото не е цветът на зимата тук. Тя носи портокалено оранжево, искрящото зелено на листата от спанак и "сарсо"*, пъстротата на топлите шалове, грейнало златисто от усмивките и яркото червено на сладките моркови....Хладината и опиянява, мъглите и носят мисти4но усещане..а полетът на хвърчилата те кара настоятелно да си откраднеш къс безгрижие от детството...
Обичана и чакана от всички...такава е тя...пълна със сезонни изкушения...

А аз бързам да се върна пак към нишката на темата и продължавам с отговорите, които не успях да довърша.

@индия4, относно пробиването ушите на децата тук- не съм чувала да има определена възраст, но в повечето случаи родителите предпочитат това да стане по-рано, понеже смятат,че с възрастта болката става по-осезаема, пък и защото индийките по традиция наблягат особено на накитите и започват да се гиздят от малки, а обеците са неразделна част от традиционния им облик.
Виж, за пробиването на носовете на момичетата вече има определена възраст. Тук отново традицията си казва думата. Доколкото помня, някъде из темите бяхме говорили за това, че пробиването на носовете на девойките тук е свързано с тяхната плодовитост и раждаемост. Индийците вярват, че върху лявата ноздра на жената са разположени енергийни точки, които съдействат за по-бързо зачеване и безболезнено раждане /също безболезнен цикъл), така че при полова зрялост почти всяко момиче пробива лявата си ноздра И се сдобива с миниатюрен пин или халка, която също е основен атрибут на традиционната индийка.

@Ширам, (силно се надявам да не съм твърде закъсняла с отговора)- щом са заможно и най-вече модерно семейство, нямаш повод за притеснения. Повечето модерни панджабци са доста възприемчиви към европейския манталитет и нрави. Ако са сигхи, то почти съм убедена, че  консумират месо. Хората на Панджаб са по принцип веселяци и купонджии, така че не би трябвало да имаш проблем от гледна точка на забавленията. Колкото до настаняването- И там не мисля, че ще има възражения, ако ги приемеш в отделен дом. Дори само може да останат поласкани от вниманието. Тук има една думичка "апнапан"- усещането за свой, за близък. Предполагам това ще бъде усещането им, а индийците много държат на това чувство. То е знак за близост и дълбочина на която и било връзка ( роднинска, приятелска, интимна И тн). Или с 2думи- биха се трогнали от грижата ти. Но за всеки случай учтиво може да поискаш мнението им..да Не би да се окаже, че са свикнали с удобствата И екстрите на хотелското обслужване И това да им липсва при престоя в самостоятелен дом ( макар че не вярвам да имат против). За храната- предполагам ще им е трудно да свикнат с хляба, но ще се наложи. Тук И ти няма как да помогнеш, освен ако нямаш под ръка Инд ресторант, откъдето да поръчваш роти и паратха. Ако са вегетарианци- всичко от типа на леща, зрял фасул, нахут,  картофени ястия в комбинация с друг зеленчук, например картофена яхния с грах или картофени кюфтета,  ориз със зеленчуци, постни чушки с ориз, постен гювеч, постни гювечета, сирене по шопски, всякакви салати (особено млечна), ястия от патладжан, гъбени ястия, домашна пита, пържени чушки в доматен сос. Голяма част от тези ястииа имат своя еквиваленти в Инд кухня и няма да им е трудно да усвоят нашия вкус. Освен това в Индия голяма страст е китайската кухня, както и напоследък италианската- пица, паста, спагети, калцоне..  така че, ако видиш зор, прибягвай до китайския ресторант или пицарията, но предполагам няма да ти се наложи.
Един конкретен въпрос и от мен- знаеш ли фамилното име на семейството? Ако го споделиш, по него може да се подразбере много за кастовата им принадлежност, навицте и фамилните им традиции, вкл и това дали консумират месо.

И понеже покрай Дивали насъбрах съвсем пресни впечатления около последните шопинг тенденции и навици тук, в следващия постинг ще премина директно към 2ра част от темата за пазаруването, докато инфото И емоциите са още свежи в главата ми. Затова- питайте отсега, каквото се сещате. Така ми е по-лесно да сортирам полезното инфо.

Доскоро :-*
---

гур- сладък продуцт, полу4ен от преработката на захарно цвекло

сарсо- листа на растението, от което се добива горчица

алу гоби- традиционно ястие ит картофи и карфиол

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 15863

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.037 seconds in which 0.014 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.