ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
Re: В сърцето на Индия 4
    #3384355 - 07.01.2017 17:53 [Re: Bandit Queen]

Как само те чаках, скъпа ми Бандитке

Бързам да ти пожелая благодатна и благословена Нова Година!

Цитат:

бях удостоена с поста " официален културен кореспондент..."

Поздравления! А да ти кажа на ушенце, за мене си удостоена с този пост и тук , а отделно и с поста най-любимата ми разказвачка.

Завиждам ти за индийската зима, тук в момента е .....сибирско (няма емотикон бррр...ама си го представяш - минус 20 с вятър).

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Bandit Queen
тъмна Индия

Регистриран: 03.12.2007
    #3384390 - 08.01.2017 01:27 [Re: Hard Rock fan]

Благодаря ти от сърце, Фени,
трогната съм от милите думи, та чак се изчервих тайничко тука :-) Да ти се връщат многократно хубажите пожелания! На теб и на всички съфорумци- успешна и щастлива 2017! В бързината, ей на, съвсем се отплеснах и забравих да ви честитя..
Да си призная, Фенче, на моменти доста ми липсва нашата си "снежна приказка"...Сега точно се замислих как едно зимно усещане все пак може да бъде толкова разнородно, независимо от наложените стереотипи...Ама с тия ниски температури при вас ме стресна...Незнам дали е заради навика, но сякаш вече не мога да си представя моята зима да премине в такъв мраз...Навремето бях толкова сюрпризирана, че видиш ли,  имало зима със слънце, а сега пък не мога да си представя такава без него...Напоследък обаче и при нас е нещо дъжделиво..Сещам се в тая връзка да спомена, че след няколко дни предстоят 2поредни фестивала, които бележат " началото на края" на зимния сезон и са свързани с новата реколта и плодородието. Те са еквивалентни, но се празнуват от различните социални общности в различните щати. Лори- от хората на щата Пенджаб и Санкрант- от останалата част хиндуси на северна Индиа. Малко по-късно идва и Понгал- същият еквивалент за южна Индия. При всички тях като задължителен елемент от ритуала присъстват фъстъци, сусам, пуканки, захарно цвекло и огън. Или накратко- през целия празничен ден се консумират лакомства от тези продукти- основно "гургатта" ( фъстъковка), "гаджак" (сусамка) и  сусамено ладу. Те са типични единствено за този сезон и насладата от тях до голяма Степен се дължи именно на факта, че (дето се казва) "сега му се е паднало". На Санкрант очаквам " купища" хвърчила по терасите - нещо като генерална репетиция за официалното закриване на зимния сезон с фестивала Басант Панчми през февруари, който е емблематичен точно с тях.

Индия4- като споменах за тия ритуали, се сещам, че пропуснах да отговоря на последния ти въпрос относно нестинарството.
Действително, подобен обичай се практикува, но по традиция и основно в южна Индия. Наричат го " Тинити" и  това е традиционен обичай на щата Тамил Наду.  Доколкото знам, той е популярен  също и в останалите южни щати, включително Шри Ланка,  южноиндийските общности в Малайзия, Сингапур тн. 
Най-общо ходенето по жарава се извършва в чест на богиня Дропди. Тя всъщност не е точно богиня, по-скоро е значим образ от свещената книга Махабарат, който явно е обожествен от индийците в южните части. Ако не се лъжа, историята на Дропди е в тясна връзка с тази на божествата Сита, Рам И демонът Рааван, която географски се разиграва точно в южните части между Индия и Шри Ланка. Затова предполагам обичаят е популярен главно сред южноиндийците. Те с4итат, 4е 4рез този ритуал получават благословията на богинята, която ще  дари семействата им с благоденствие и просперитет и срещу всяко изпитано неразположение и болка ще добият възнаграждение, измерено в щастие и добруване. Признавам, че не съм запозната в детайли със специфичните религиозни и културни особености на южна Индия, но със сигурност знам това, че най-автентичните хинду храмове, традиции, брамински фамилии и изобщо културно-историческо и религиозно наследство на страната води началото си и е съхранено именно там. Дори само вида на храмовете в южните части ще ви подскаже, че става дума за нещо наистина величествено. Южноиндийските храмове наподобяват произведения на изкуството..На мен много ми се иска да имаше някой, посетил Тамил Наду, Карнатака или Андра, за да разкаже в детайли за тамошната атмосфера и традиции..Надявам се да се появи такъв форумец...Все се каня да планирам пътуване до Тамил и Шри Ланка и все не стигам до финализиране, но дай боже да се удаде шанс..

Засега- толкова.
Продължавам утре.
Прегръдки.

Бтв. Според Махабарат и митологията Дропди е била жена едновременно на 5 братя.

--------------------
"Tara hai tu mujhme tuta sa,
dariya hai tu mujhme dooba sa "

Hard Rock fan

#3384402 - 08.01.2017 11:13 [Re: Bandit Queen]

Аз ти благодаря за специалната атмосфера в това кътче, която дължим на тебе.

Хе, това за нестинарството, е много интересно.

Като разказваше за празниците, се сетих да те питам...ясно, че си имат много и различни (с фъстъчките почти както тук на Коледа и Нова Година)свои, а какво по отношение на нашите Рождество и Нова Година. Предполагам не се празнуват, но все пак отбелязват ли се някак, или нямат отношение към тях?

Sumitra
неориентиран

Регистриран: 08.01.2017
    #3384445 - 08.01.2017 19:12 [Re: Hard Rock fan]

Здравейте! От 3-4 дни не мога да спра да чета, направо ми изтекоха очите, но успях да изчета всичко от първата до последната буквичка! Накрая реших да се регистрирам, но засега не искам да нахалствам и да питам, само ще чета и ще благодаря. Благодаря на Бандитка, че описва (или може би е по-правилно да кажа, че рисува!) тези невероятни, защеметяващи, направо вълшебни картини от тази приказна страна - Индия! Благодаря и на Селин, че е споделила публично своите снимки от пътешествието си дотам. Разкошни са! И за да не досаждам повече като новоизлюпен потребител с първи пост - пожелавам на всички ви една по-добра, щастлива и успешна 2017 година!

indiq5
неориентиран

Регистриран: 09.01.2017
    #3384620 - 10.01.2017 15:32 [Re: Bandit Queen]

Благодаря Бандит Куийн за отговора на въпроите ми ( indiq 4). Искрено се радвам за признанието,което сте получила. ( Напълно заслужено по моето скромно мнение). Желая на Вас и на щастива и успешна 2017 година. С нетърпение чакам разказите Ви.

Редактирано от indiq5 (10.01.2017 15:33)

Bandit Queen
тъмна Индия

#3384624 - 10.01.2017 16:04 [Re: indiq5]

Оо, Сумитра- "нахалствай!" ;--)) Сега му  е времето... ( 4е след 2-3 дни ще ме емнат фестивалните ветрове и незнам пак на коя "въртележка" ще ме завихрят :-) ) Та, мисълта ми е- докато съм тук-  изобщо не ме щадете . Бай дъ ъей, добре дошла в джунглата! :-) Радвам се, 4е се включи; надявам се да го правиш и занапред.

Хубаво подсети за Селин...Скан, Бори, Пахели и другите по-редовни любимци също липсват..очаквам да ги чуя отново...

Сега на въпроса ти , Фенче- празнуват ги.
И Коледа, и Нова година празнуват. Даже последните 2-3г имам чувството, че са започнали да празнуват НГ по-активно дори от самите нас. Наблюдавам някакъв своеобразен бум в организацията и промотирането на новогодишни програми, куверти, туристически пакети и тн. Това важи главно за големите градове, но и в традиционните малки градове обикновено все си има по някой акцент - дали ще са нг промоции, отстъпки, някакви специални социални мероприятия, томболи или просто украса по витрините, но акцентът е налице. Демек, усвоили са западния модел и явно го прилагат успешно. Например изведнъж много популярно и модерно стана НГ да се празнува в някой известен планински курорт като Симла, Манали, Нанитал, кашмирската долина и тн. или другият класически вариант- "всичко живо дружно в мол-а". Нали се сещате каква е цялата оная празни4на суетня от типа " на мол с домо4адието", особено като се има предвид, 4е домо4адието тук по принцип обхваща цялото джойнт-фемили.. Гости също се канят в по-модерните и независими домакинства. Изобщо..индийците обичат суетнята, обичат да се тъкмят за някъде, да организират социални събития, да се събират, да празнуват, затова като цяло тук се празнува вси4ко или поне се отбелязва къде от любопитство, къде от уважение към приятели и близки от другите религии. Този път дори  2-3 комедийни ТВ шоу правиха празнични турнета тип Слави Трифонов...Обикновено по това време и дискотеките в метрополисите са препълнени ...тоест няма как да се оплача, че ми е липсвала НГ атмосферата. И пиратки пукахме, и умопомрачителни количества/ вариации храна имаше, и танци-манци до дупка.. Е, вярно че празникът при съвсем традиционните индийски семейства е далеч от лудницата, на която сме свикнали. Никъде няма да чуете да гърмят уредби, нито екзалтирани викове от терасите, нито гръм на шампанско, но специалната трапеза у будуването до 12ч полунощ е гарантирано с тази разлика, 4е вместо наздраве, си подават взаимно нещо сладко, обикновено е бърфи или ладу ( традиционни дребни сладки), а дори и просто шоколад. В тая част малко са поиндийчили празника, понеже това със сладките си е типично техен обичай по празници или радостни събития.

Колкото до Коледа, тя протича по-скоро в религиозен стил. Има определени части от страната, които  се населяват от значим брой християни. Там има обособени специфични християнски общности и при тях стриктно се спазват предимно католическите обичаи ..Така  почти целият коледен ден протича в посещение на църквата, съвместни молитви, смирение и благотворителност. Става дума основно за южните щати, особено Керала и Тамил Наду където по начало са активни доста християнски учения и течения. Керала е с най-много4исленото християнско население в цяла Индиq. В  северната част  тая тенденция е много по-слабо изразена, но въпреки всичко и там  посещението на църквата за коледната литургия е основен момент, около който се върти основното очакване и вълнение.

Хайде да разкажа как е покрай мен. Тук в Харидвар например християнското училище "Света Богородица" всяка година организира коледна програма за всички жители, независимо дали са християни или не. Това е дългогодишна традиция на града и хората тук всеки път си я чакат с вълнение. Тържеството е отворено за всички и програмата започва да тече още от сутринта в двора на училището, където е обособена открита сцена за изяви на у4еници и у4ители плюс малък бюфет за гостите. Обикновено повечето хора предпочитат да уважат събитието сутринта или до обяд, за да избегнат навалицата, която се струпва за специалната вечерна литургия към църквата на училището. След литургията по традиция се реже огромна празни4на торта и всички взаимно се поздравяват. Интересното е, 4е доста от индийците, които не са християни, също  присъстват на нея, палят свещ, склю4ват ръце и се молят пред иконите, всъщност те са статуи главно на Богородица и Исус.

Та..тая традиция тук създава някаква особено приятна тръпка, понеже още от сутринта започва едно вълнение из цялата жилищна колония и планове кой кога какво :-) Обикновено към 5-6ч надвечер с най-близките ни съседи и децата им се събираме и тръгваме към училището, обаче тоя път умишлено не взимаме ауто-рикша. На Коледа си имаме традиция да вървим дотам пеш..едно, за да се насладим на атмосферата навън и освен това нали знаеш как сладко върви приказката в подобни моменти с елемент на изненада. Всеки се 4уди "ама  тая година как ли са украсили, какво са приготвили, кого ще видим", дали ще срещнем стари познайници или съученици.. И сме общо взето една колоритна гледка ;-), загърнати в пъстрите шалове, с едни ей такива разгорещени жестове и широки усмивки..децата, нахлузили коледни шапки..признавам, 4е създаваме доста смут из уличното движение ;-)
Инак училището и църквата винаги са били пищно украсени. В двора има огромна елха, всичко е обляно в светлини, съвсем като по коледните филми. Аз също винаги влизам в църквата, макар че не съм католичка, но го правя от уважение, тъй като това е училището на щерката пък и за мен Бог е един, независимо от доктрините, имената и религиозните течения. Всъщност, Фени, като се замисля в дълбочина, откривам, 4е индийците влагат именно този смисъл в желанието си да бъдат съпри4астни с Коледа,  мюсюлманския Ид или фестивалите на др етноси тук.  Те сякаш се стремят да усвоят добрата енергия и позитивното послание на празника. Хиндуизмът по принцип приема, 4е Бог е преди вси4ко градивна, духовна сила, източник на вътрешен мир и може да има множество превъплащения. Така 4е аз приветствам тяхното отношение.

@индия5, благодаря ти! Ще се постарая да разказвам най-интересното случващо се покрай мен. Дано ми остане време да ви направя съпричастни с фестивала Макар Сакранти, за който писах по-горе. Той се пада на 14ти и е единственият зимен фестивал. А междувременно аз пък ще очаквам въпросите ти/ви.
:-)

--------------------

Sumitra
неориентиран

Регистриран: 08.01.2017
    #3384665 - 10.01.2017 18:40 [Re: Bandit Queen]

А, ти така кажи, че искаш да ти задавам въпроси и после ще се видиш в чудо - не мож се отърва! Колкото до включването - ще се включвам, разбира се, всеки ден отварям форума, за да проверя дали не си писала.
Сега директно да се метнем на въпросите. Като за начало ще почна с нещо съвсем простичко и ежедневно, но винаги ми е било интересно - индийките носят ли сутиени, когато са със сари? В смисъл тези прилепнали тесни блузки колкото и да ги гледам, ми се струват, че не могат да прикрият под себе си едни презрамки, примерно, и ако има сутиен, то той би си личал. Също така винаги съм се чудела - когато е студено (знам, че не са минусови температури, но все пак) носи ли се чорапогащник? Не мога да си го представя под сарито, сигурно би се лепил и усуквал нон стоп, ама пък без нищо и по голи крака не е ли хладничко? Другото, което в момента се сещам е - има ли хлебарки? Знам, че това не зависи от местоживеенето, в смисъл човек може да живее и в скъп квартал и пак наоколо да пъплят тези гнусни твари, за това си мисля, че в това топло време сигурно има доста и там. Това е засега, но си запазвам правото за още мнооого въпроси.

Послепис: по темата с Пратюша не съм съгласна с много неща, но бих ги обсъждала само ако и ти би ги обсъждала, иначе не бих спорила с теб за нищо на света.

Поздрави!

Hard Rock fan

#3384681 - 10.01.2017 19:10 [Re: Bandit Queen]

Много, много ти благодаря, че ми разказа! Впечатли ме силно топлото (в религиозния смисъл) отношение към Рождество там.

ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #3384754 - 11.01.2017 00:05 [Re: Bandit Queen]

Bandit Queen ,честита Нова година и поздравления за званието и признанието
Постижението е два пъти по-ценно ,знаейки колко трудно е жена да пробие и да добие признание в общество като Индия ,където традиционно на жената се отрежда място за изява ,предимно в дом и семейство.
Желая ти здраве ,дръзновение ,късмет и щастие

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

Bandit Queen
тъмна Индия

#3384768 - 11.01.2017 09:05 [Re: Ellia]

хехеее, Сумитра, мноого интересни чуденки си имаш :-))))) Мерси за споделянето им, понеже сигурно и на останалите им е точно толкова любопитно, (пък аз никога не бих се сетила, тъй като тия неща са ми вече рутина и съм свикнала отдавна).  Тъкмо да внесем малко "пикантен" привкус в темата. Отдавна не сме човъркали индийските теми-табу ;-)

Хммм..по въпроса за сутиените и сарито: носят, дружке, всички жени носят, ама действително няма как да се види, понеже дето има една приказка, на всичко са му измислили цАката :-) Значи, трикът е следният: от вътрешната страна на блузката, горе то4но, където се пада рамото, има пришити 2 как им казват "гайки" като тези, през които се промушват коланите (или пък кукички) но тези са доста по-миниатюрни. През тях по специфичен начин се промушват/прикачат презрамките на сутиена, за да не се виждат. Това е. Много симпъл. А пък ние си блъскаме главите ;-) Междудругото обаче ме подсещаш за друго интересно нещо. В хинди специална дума за "сутиен" няма или поне никога не съм чувала да се употребява директното и название в практически разговор.  Тук в нашия регион( северните щати ) жените  използват за сутиен думата "баниян", което буквално значи "потник" и на мен винаги ми е било мн странно. Питала съм защо е така и са ми обяснявали, че по тоя начин не се създава чувство на  конфузия. Повечето жени тук се срамуват да говорят или обсъждат подобни теми открито. (Младите използват английския вариант- " бра".)
Пазаруването на бельо тук също е голям смут..Сега има интернет шоппинг и е лесно, но все още за консервативните традиционни индийки да поискаш от продавача да ти покаже асортимент на  бельо е притеснително. В средностатистическия традиционен град по принцип няма да видите специално обособени магазини за тия стоки. Ако има такъв, той не просперира задълго. Обикновено жените се снабдяват с бельо  от т.нар "дженеръл стор", който е квартален магазин тип " тути-фрути", където и продавачите са предимно мъже и както споменах ве4е, повечето домакини се свенят, поради което ходят на дружен шопинг за тия неща.

Колкото до чорапогащниците под сарито-  не носят. Права си, 4е би било крайно некомфортно, но то всъщност и полата( т.нар петикоут), към която се "втъква" сарито, е достатъчно плътна, за да не позволява да нахлува студ. Напоследък за зимните месеци предлагат модели на петикоут  от по-солидни материи. Изобщо чорапогащник не съм чувала/виждала да носят жените на възраст. Предполагам момичетата в големите градове са усвоили и тая мода, но преки наблюдения нямам.

Ох..за хлебарките..Има ги в изобилие, при това "пълен асортимент".  Всякакви вариации са, а върха на сладоледа са летящите такива. Приличат на продълговати кафеви бръмбари с едни мощни пипала и 1 само стига да ти докара нервен срив като се разхвърчи недай боже по тъмно...Дребните пък са прекалено дребни, мушат се навсякъде и по всяко време могат да ти изскочат измежду вратите на шкаф4етата или матрака на леглото (някакъв ужас..) Това ми се е слу4вало като гостувах в Калкута. А в Делхи в апартамента на зълва ми имаше един друг вид, който пребиваваше в банята за дъждовния период И после тихомълком из4езваше. Основният проблем тук всъщност е, 4е пред прага на повечето къщи минава нещо като открит отводнителен канал (незнам как то4но да ви го обясня) и покрай него се въдят гадини, най-често през влажно времето, когато каналът се препълни. Незнам каква такава отводнителна система е това, но знам 4е ако го няма тоq канал, за домовете има проблем.

Хайде да видим с какво не си съгласна за Пратюша. Всъщност аз изобщо нямам претенции да съм права. По-скоро съм споделила лични впечатления и наблюдения от едно риалити и няколко нейни изяви по ток шоута, но истината е, 4е действително няма как да познаваме някой изцяло, особено ако не ни е близък, затова и съм далеч от мисълта да я съдя или критикувам. Мир на душата и!

@Фени, незнам дали е точно толкова ентусиазирано и по другите части на страната, но специално в моя град винаги я е имала тая топла нагласа. Може би, защото е малък град (е, малък за тукашните представи,де)  и хората са по-приобщени. Наблюдавам тая "топла" тенденция и към мюсюлманския Рамазан. Въпреки 4е повечето индийци са вегетарианци, не отказват покана и я уважават. Освен това пропуснах да споменах, 4е християнските у4илища не полагат ограничение да обучават единствено деца на християни. В тях равнопоставен прием имат и децата на всички Хинду и мюсюлмани, които желаят да ги запишат там. А аз с радост мога да кажа, че християнските у4илища в Индия се ползват с голямо уважение и престиж, тъй като са по-стриктни в обучението, но и предлагат нови методи, по-разнообразни активности И тн.

@Ели- абсолютно права си и да ти кажа една от причините, която все ме тегли и ме кара да остана тук, е силното ми желание да направя нещо, с което да променя представите, да окуража жените, да ги ошлайфам за живота навън или поне да съдействам с нещо. Хубавото е, 4е много от тях вече осъзнават нуждата от това като належаща. Преди 2мес открихме към една неправителствена организация нещо като  обу4ителен център за дипломирани млади моми4ета, които смятат да кандидатстват за работа, в които ги подготвяме и тренираме  как да се държат по време на интервю, как да подсилят и развиват самоувереността си, как да се адаптират в офиса сред мъжката част от колегите, как да поддържат "здравословни" отношения с колегите и началникТова са все неща, от които досега момичетата винаги са били държани надалеч, а сме 21 век все пак ...Имало е и мн индийци / индийки също, които директно и дори с ирония са ме обвинявали, 4е "вие западняците какво изведнъж сте се загрижили за нашите домакини". Признавам си, 4е ми е идвало да захвърля вси4ко и да ходя да си гледам кефа по Гоа и крайбрежието, но не става....Който го човърка отвътре пламъчето, все си " гори"...та и аз така...
Благодаря искрено за подкрепата!!

Стигнах ли най-сетне и до "Добро утро"-то :-)
Спорен ден на вси4ки ви!

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 19849

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.