ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
indiq5
неориентиран

Регистриран: 09.01.2017
Re: В сърцето на Индия 4
    #3384866 - 11.01.2017 15:44 [Re: Bandit Queen]

Здравейте Бандит Куийн, ако позволите да минем на ти. Понеже заговорихме за правата на жените И се сетих за различните вероизповедания, за които писахте и по- конкретно за сикхите. В една книга пишеше, че според тяхната вяра жените имат равни права с мъжете. Силно се надявам да е вярно. И те да са знам ли пример, че може и другояче. Дано не отечвам никого с въпроса си . Желая Ви хубав и слънчев ден !

Редактирано от indiq5 (11.01.2017 15:58)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Sumitra
неориентиран

Регистриран: 08.01.2017
    #3384873 - 11.01.2017 16:09 [Re: Bandit Queen]

Благодаря за бързите отговори на чуденките ми! Това с хлебарките ме ужаси! Всичко мога да преглътна все някакси - и мизерия, и тъжни гледки, и страшни гледки, и смрад, и хаос, и какво ли не... обаче това гнусно създаниеее... Не знам как ще го преживея, когато кацна някой ден там! Знам, че за една екскурзия време надали ще ме изядат хлебарките хахаха но все пак ми е почти невъзможно да си представя, че тези твари ще ме заобикалят отвсякъде, а на мен ще ми се налага дори да спя сред тях! Бррр... Но да зарежем тази ужасяваща ме тема, друго питане имам, пак свързано с животни, макар и не такива гнусни, а кротки и милички - кравите. В какво точно се изразява свещеността им? В смисъл аз знам, а и всички останали, предполагам, че не можеш да отнемеш живота на крава, но дотам ли се свършват "облагите" ?? Нещо по-специфично има ли? Освен, че ги отглеждат за мляко и масло, някаква друга "функция", за която да не съм чувала имат ли? Между другото, някога някъде ми се струва, че съм чела (по диагонал!), че не можеш да ги галиш или храниш по улиците. Така ли е и ако да - защо? И всъщност те къде живеят? По селата е ясно, ама в големите градове? Особено пък тези, които виждаме по големите булеварди или по магистралите? Имат ли си кошари или така по улиците лежат? Ами в града?

Сега ще мина на другата тема, за Пратюша, но понеже постът ще стане изключително дълъг, за това ще го публикувам като втори такъв, под този, а ако Модераторите сметнат, че не е правилно, нека ги съберат в един общ пост.

Редактирано от Sumitra (11.01.2017 16:12)

Hard Rock fan

Регистриран: 07.01.2003
    #3384875 - 11.01.2017 16:15 [Re: Bandit Queen]

Наистина, страшно приятно ме изненада с християнските училища и отношението към тях.

Уау, тази летящата хлебарка....не знам как се свиква с това (явно не се...), аз имам фобия.

Sumitra
неориентиран

Регистриран: 08.01.2017
    #3384876 - 11.01.2017 16:33 [Re: Sumitra]

И така... темата за Пратюша. В написаното от теб не съм съгласна с това, че не е имала пълна подкрепа от семейството си, а като цяло, не съм съгласна и не вярвам на почти нищо от това, което е представено или по-скоро "поднесено на тепсия" за обикновения човечец. Пратюша има изключително тясна връзка със семейството си. Както самата тя често споменава/пише из соц. мрежи - моето семейство е моята сила. Обича баща си силно, и както сама се изразява под общите им снимки - "това е най-добрия татко на света". Колкото до подкрепата - разбира се, че има такава. Точно за това майка й живее заедно с нея в Мумбай, до мига в който напрежението (което през цялото време малко по-малко ескалира) достига връхната си точка, и под диктовката на онзи паразит Рахул, тя е помолена от Пратюша да се прибере в Джамшедпур. Колкото до историята като цяло - още първите, най-непринудени реакции на хората казват много. Ajaz Khan, бесен и извън кожата си каза: "Това не е самоубийство! Това е планирано убийство!" Камия Панджаби, Викас Гупта, Шашанк Вияс, другата девойка от пресконференцията... всичките те разказваха за тоталната изолация, в която този паразит е поставил Пратюша. Не й е давал да говори нито с родителите си, нито с приятелите си, нито да излиза с тях, нито дори да разполага със собствени пари! Знаеш ли, че не й е давал да говори по телефона? Проверявал й е цялата комуникация, кореспонденция, чатове, писма, получени по пощата, банкови извлечения, всичко! Знаеш ли, че е държал всичките й карти? Знаеш ли, че става дума за МИЛИОНИ, които ЛИПСВАТ?! И не, не са изхарчени от Пратюша! Къде ли са отишли? Той я бил издържал! Ако не беше тъжно и ужасно всичко в тази история, бих се смяла на това! С какво я издържа този мизерник, който е безработен от незнайно колко време?! Че е завлякъл незнайно колко наивни момичета с незнайно колко хиляди рупии! Че демонстрира толкова висок стандарт на живот, който на практика е абсолютно невъзможно да си позволи! Че и безсрамният му баща, който колкото пъти се появяваше по телевизиите, толкова пъти беше пиян като свиня, но въпреки ужасната мизерия около него, вкл. и отвратително мизерния му външен вид, не спираше да ЛЪЖЕ най-долно, че бил давал назаем по 10 хил рупии на Пратюша! Сякаш пък той ги има! Пффф... Нервирах се пак! Обикновено не зачеквам тази тема, защото ме изкарва извън кожата ми! Но сега ще си донапиша това, което ме човърка. Рахул лъже за всичко! Целият му живот е една лъжа! Ако не се беше намесила Камия, може би никога нямаше да разберем, че Рахул е бил женен! Нещо, за което така и не се разбра дали Пратюша е знаела! Както и да е, освен, че е бил женен, той и до ден-днешен поддържа изключително топли отношения с бившата си съпруга! Да, въпреки побоищата, които е понасяла и тя, все още имат топла връзка! Типично за заблудени момичета, както ще спомена и по-надолу. Виж, за отношенията му с другата безсрамница - Салони Шарма не може да се каже,че са топли. Там са направо горещи! Доколкото знам тя е единствената, за която не се знае да е била бита от Рахул, но пък за сметка на това, от както се е появила в живота му, е повод и причина всички останали жени да бъдат бити и тормозени. С жена си се е развел заради нея, от "проблемът" Пратюша се отърваха, а те си продължават с техните си далвери и игрички и до сега! Да, те и до ден днешен са заедно и никога не са се разделяли! Да, те и досега си гукат миличко, и са толкова нагли, че го правят публично, въпреки лъжите на Салони, че той бил измамил нея и баща й и им дължал пари, а те, видиш ли, били завели жалба срещу него! И да, Салони е тази, която е нахлувала в апартамента им и е налитала на бой на Пратюша. И да, Салони е тази, която е причакала Пратюша на паркинга и я е заплашила с нож! Но понеже дотам са се самозабравили и двамата с любовника й, за това си позволяват да лъжат, мажат и извъртат нещата както им е кеф и да представят всичко в една безумна светлина. И понеже най-вероятно има и някой, който е "гръб" на Рахул, за това и той си прави каквото си иска, и за това всичко му се разминава. Да, знам за корупцията. За ширещата се и заливаща с плашещите си размери корупция, обхващаша всички нива. И да, сигурно има и хора, на които е платено, но в основната си част, лично според мен, нещата не опират до пари. Според мен за да се извърти така всичко и да се спусне тази готова и удоба версия, има друго, а не само пари, или поне не в този смисъл. Да се върнем пак на конкретния случай със "самоубийството" - кой излезе да потвърди, че всичко е така, както Рахул казва? Кой, освен Рахул? На практика, всичко това, което беше поднесено на хората, е версията на Рахул! Ама имало съсед, ама имало готвач, ама имало приятелка предната вечер, ама имало не знам си кой... Глупости! Типичното и най-лесно измиване на ръце и затваряне на устите на хората (между другото това не е присъщо само на Индия, дори в нашата мила държавица си имаме не един и два примера с абсолютно същите удобни "следи" , "доказателства" и "причини"!) е следното - в депресия е, има проблеми с алкохола, във финансова криза е, аборт е направила, скарала се е с родителите си, връзката й е била проблемна... и готово! Ама това, че 100 човека от най-близките й казват, че не е така... глас в пустиня! Камия го каза много добре - "не вярвайте на тези неща, вашата малка булка беше щастлива!". Да, колкото и странно да звучи, за себе си може би е била щастлива. И искам да ви кажа, че донякъде я разбирам. Както казах и по-нагоре - ще обърна внимание на това измамно "щастие", което може да се случи на всеки (да пази Господ!). И не, не съм съгласна с това поведение, с този начин на живот, с това самоунищожение, но понеже съм била в подобна връзка преди мнооого години, много добре знам какво е той да се държи с теб като с човек втора ръка, а ти да си щастлива дори от малките жестове на внимание, които той уж ти показва. И нито лъжите, нито любовниците, нито боят могат да те накарат да спреш да обичаш (да, извратена и самоунищожителна любов е това, но...) този изрод. Да се самоубиеш??? Не! Категорично! Та ти си толкова влюбена в него, та той ти е казал, че ще се ожени за теб! Та ти вече си дала поръчка за сватбена рокля! Ти, Бандитке, сама каза - статусът на Пратюша в Уотс Ъп е "Mar ke bhi munh na tujhse modna"! Не само с усмивка, с влюбено човече с усмивка завършва! Да, все още е така! И все още стои "Последно влизала на 1 Април... Е, кой щастливо влюбен, на когото предстои сватба с любимия се самоубива?! НО... тук идва голямото НО и тук всъщност съм съгласна с теб! Нещо определено и категорично се е объркало. Какво - не знам. Дали бебето, дали това, че Пратюша може би е "прогледнала" и е решила да се раздели с Рахул и да заведе дело срещу него... не знам. Но който и каквото и да говори, фактите не могат да се променят, колкото и някои хора да се стараят всячески да ги преиначат и потулят! Факт, че Рахул и Салони са били заедно в болницата, докато през 2 врати е лежало бездиханно тялото на Пратюша! Факт, че по лицето на Пратюша има ужасяващи следи от побой! Факт е, че Рахул изчезна веднага, след като метна тялото й в болницата, и се скри за 2 дни! Факт е, че лъжесвидетелства през цялото време, и то много хора го потвърждават! Факт е, че Салони също лъжесвидетелства! Факт е, че баща му, сестра му, лекарите, които го криха като плъх в болницата, дори адвокатът му(!), който по-късно се отказа от случая, лъжествидетелстваха! Факт е, че първата адвокатка, представляваща семейството на Пратюша, се оттегли от делото, защото "се страхува от големите хора, замесени в този случай"! Факт е, че след смъртта на Пратюша този паразит не е спира с идиотщините си! Какво каза на момичето, което би в дискотеката? "Коя си ти, кой те знае тебе? С много такива като теб съм се справил! Те дори заради Пратюша нищо не можаха да ми направят, ти ли ще ме уплашиш?" Какво стана, когато го хванаха пиян като свиня да шофира автомобил, със Салони до себе си? Нищо! Освен, че пак заплашваше полицаите, и освен, че Салони крещя като ненормална, каквато всъщност е, нищо не се случи! Два дни по-късно се оказа, че Салони, видиш ли, изобщо не била там, а била в Делхи, а такъв случай едва ли не "почти" не се е случил! Ами последния скандал отпреди 2-3 седмици? Когато този път на публично място (отново пиян, разбира се!) се озова сред тълпа хора с друго момиче, което крещи, пищи и го нарича изнасилвач, а той я бие и рита в корема? И на финала какво каза най-безсрамно и нагло на тълпата? "Аз съм Рахул Радж Сингх, правете каквото искате, нищо не можете да ми направите!"
Оххх... много дълго стана. Мога още много, много да пиша, защото има още безброй неща, част от които са съвсем слабо известни, а други изобщо не са известни на широката общественост, но няма. Просто не намирам смисъл, защото за мен е очевидно, че справедливост от съда в този живот няма да доживеем да видим. Ще чакам мига, в който Бог ще раздаде на всекиму според заслуженото. И когато този ден дойде, може би ще се успокоя. Не и преди това обаче. Не вярвам, не се примирявам и не се оставям лесно да ме манипулират. Не вярвам и че душата на Пратюша е намерила покой. Вярвам обаче в нещо друго. Вярвам, че има провидение и че Рахул ще си плати с лихвите. Салони също. А освен тях и всички, които по един или друг начин са замесени в тази ужасна трагедия.

indiq5
неориентиран

#3385134 - 13.01.2017 22:17 [Re: Bandit Queen]

Здравейте Бандит Куйн Четох за интересна практика, при която когато се роди момиче се засажда дърво в нейна чест та ми е любопитно вярно ли е?

Редактирано от indiq5 (13.01.2017 22:18)

selin
новак

Регистриран: 09.07.2014
    #3385233 - 14.01.2017 19:12 [Re: indiq5]

Честита Нова 2017 година!Неки ни донесе здраве,удовлетворение от работата,приятни емоции.Бандитче,здравей!Поздравявам те с новата ти длъжност.Ти си посланик на добрата воля;много е трудно да работиш в страна,където жената уж е на пиедестал,но реално може да се изтъргува и като стока.Нека добрата енергия на добрите хора ти дава тласък да се бориш срещу закостенелите догми и невежеството.Сега като разказваш за зимата в Индия някои мои въпроси и чуденки си идват на място.Както знаете Турция е пристан за емигранти.Прокудени от родните си места по военни или социални причини много хора търсят късмета си по нашите земи.Например в нашия квартал има страшно много пакистанци,индийци,бангладешци-аз така предполагам,защото на будката за вестници,пред мен един младеж си купи телефонна карта ,включваща минути за Пакистан.Мъжете са облечени с курти.Пък е една сутрин като отивах рано на работа видях пак такива облечени с курти да излизат от джамията.Докато не беше паднал сняг в Истанбул-нещо рядко за тези ширини-всички се вееха по терлици,обути на бос крак.Навикът е втора природа,ей.И като видя някой индус все го гледам в краката-дали е обут с обувки или с чехли.Ей по тез атрибути ги идентифицирам.И неделен ден киснат в парка и си говорят или говорят на висок глас с роднините от чужбина.И в супермаркета ги мяркам.Пазаруват пилешко,леща ,лук,картофи.Блафодарение на тях пазарът ни се сдоби с пресен кориандър-дори и на пазарите в богаташките квартали не можеш намери пресен кориандър а на нашия пазар има.Попитах продавача ,откъде им скимна да носят кориандър и той ми отговаря-Много се търси в този квартал.Специално пакистанците го купуват по 4=5 връзки,че и поръчват за другата седмица пак да донесем.Е ,и на мен ми идва много добре.Не ,че нашите в семейството са очаровани от миризмата му.Обаче азиатско-индийско ястие без пресен кишниш може ли?Не може!Приятна вечер мили индиофили ,Бандитче благодаря ,че ми напомни за ghajar khalva.

shiram
неориентиран

Регистриран: 20.08.2016
    #3386795 - 25.01.2017 13:03 [Re: Bandit Queen]

Здравей, Бандит Куин! Честита нова 2017 година!Здрава и благотворна да бъде!Честито и за работата! Успехи и удовлетворение желая!Огромно Благодаря за отговора и насоките !Не, не е късно..когато стане факт ще пиша Изчетох всичко на един дъх..толкова интересно и увлекателно. Мислила ли си за издаване на наръчник та той си е готов.Домашните ми са луднали по индийските сериали..то ах, их, коментари, вълнения и естествено възниква въпрос-има ли разводи и как се възприема в обществото?Доколкото се разбира от филмите се спазват традициите, но има и изключения.Още веднъж благодаря Бандит Куин и успех! Тук ще го напиша Благодаря и на всички форумци.. и Честита 2017 година!Да бъде за всички нас късметлийска и реализирана година!

indiq5
неориентиран

#3387357 - 28.01.2017 18:02 [Re: Bandit Queen]

Здравейте Бандит Куйин,бих искал да попитам какво означава думата tumhe,защото според едни видео уроци означава " теб, на теб", a също и как е правилно Main hun или hoon или, двете. Извинявам се, ако досаждам и тъй като въпроса ми не е много по темата ще се постарая това да е последния подобен въпрос.

Bandit Queen
тъмна Индия

Регистриран: 03.12.2007
    #3389408 - 11.02.2017 00:58 [Re: Sumitra]

Привет, приятели!
Липсвахте ми и признавам, 4е много 4есто си мисля колко хубаво щеше да е, ако вси4ки фенове на Индия можехме да празнуваме заедно тук...
Аз пак окъснях с отговорите ( и разбира се, все фестивалите са ми виновни..;-), но ееехх как ме зарадвахте с вашата активност и колко интересни теми за дискусии сте заформили междувременно... С голямо удоволствие започвам да ги нищя по реда на номерата ... Ето, и Селин ни е навестила отново,  та съвсем ми разпали музата :-)Blagodarja  от сърце за подкрепата на всички ви.  Наистина сте ми онзи стимул и кураж, от който всяка добра кауза има нужда. Респект!

Сега, най-напред: 
моля ви, споко с хлебарките :-) Далеч съм от мисълта за нашествие..Това по-скоро са екстремни случаи, пък и Сумитра,  както стана дума вече, всичко тук си има т.нар "джугар"( демек намерили са му цАката) и като стъпиш един хубав ден на индийска земя, взимаш си един голям флакон "Hit" (най-ползваният спрей срещу хлебарки тук) и си живееш мирно и щастливо до края на престоя си :-) Виж гущерите и мишките например са много по-големи дразнители, защото присъстват по къщите постоянно (и за тях уви няма " Hit" ;-) ) Незнам дали  обърнах внимание на това в темата за гостуването на инд семейство, но факт с по4ти 100% вероятност е да се натъквате на гущери или свободно разхождащи се мишки из стаите много по-често, отколкото на хлебарки. А най-изумителното е, 4е повечето индийци го приемат за нещо нормално. Пък индийците , както многократно съм споменавала, са доста натурални, силно свързани с майката природа и приемат животните за неизменна част от ежедневието си. Аз още помня как изпаднах в истерия, когато навремето за първи път се натъкнах на  гущер в гардероба (ужас и безумие!), но сега ве4е въобще не ми прави впе4атление. Истината е, 4е Индия у4и на вси4ко..и в един момент разбираш как неусетно си я "усвоил" с всичките и плюсове и минуси. Но това действително става с времето и в хода на живота тук. За туристите вероятно винаги си остава културен шок.

А кравите..ооо, кравите, Сумитра,  обикалят най-блажено покрай нас и хич не им пука за хаоса, който създават като тръгнат да пресичат улицата по полоvин час.. клатуш-клатуш ;-)Chestno казано незнам в градовете кой, къде и дали ги стопанисва, но действително те се разхождат по улиците или си лежат край къщите съвсем необезспокоявано. Можеш да ги срещнеш буквално навсякъде. Те са нещо като "обществено" богатство. Хората се грижат съвместно за тях и го с4итат за особено важна отговорност в ежедневието си.
Онзи ден една беше застанала пред прага ни и за малко да я контузя като отварях портата. Бтв. кравите тук са умници ;-) знаят къде храната им е сигурна и сами ни подсещат за това :-) Като си излапа роти-то, ми хвърли един блажен поглед и пак така, клатуш-клатуш, си замина...

В Индия по принцип се живее предимно в къщи и кой знае каква огромна разлика между село и град няма.  Делхи/Мумбай/Бангалор/Калкута например, колкото и да са модерни, пак си имат крави и те пак се разхождат то4но толкова свободно, колкото на село. Знам, 4е е невероятно да си представиш метро, хотел, мол, заведение  и край него щъкаща някоя величествена крава, но да- това е част от облика на Индия, неин парадокс, контраст, куриоз или даже вси4ко накуп ..към което действително рано или късно се приспособяваш, защото просто нямаш друг избор. Накрая ве4е дори ти се струва симпатично :-)
Та..всичко това е така, защото тук кравата се приема като олицетворение на Майката. Майката- закрилница, създателка, даряваща живот и наред с това превъплащение на Богинята-майка. Млякото на кравата (подобно на май4иното) според древните веди се с4ита за най-чистата, животворна и питателна храна на земята и е една от основните при4ини кравата да бъде обект на такъв силен респект по тия ширини. Хиндусите в северна Индия имат даже отделен фестивал, посветен на нея (това е фестивалът Говардан), на който по4итат животното 4рез специален ритуал.
Тук при това  традицията и религията повеляват, ако крава мине покрай дома ти, задължително да и се даде роти. Има също  специфи4ни други фестивали, на които първата порция от приготвената за случая храна непременно се заделя за кравата и се "освещава" отново 4рез специален ритуал, след което се дава на животното.  Изобщо захранването на кравите, където и да било, е основно задължение на всеки хиндус. Хранят ги и по улиците, докосват ги също понякога. Не съм чувала да има някакво ограничение в това отношение. Вероятно това, което си чела по диагонал :-) е било в смисъл, 4е не бива да ги зака4аш и притесняваш.
Инак други по-специфични облаги нямат. Просто индийците я с4итат за извор на живот и я почитат/боготворят  като майка..

По въпроса за Пратюша не виждам който знае какви спорни то4ки. Напротив, Сумитра, аз също съм склонна да вярвам на Камя Панджаби. Ти знаеш, тя е цини4но пряма, директна и неподправена по натура, пък и беше най-близката И приятелка,  най-довереният  човек на Пратюша в къщата на Биг Бос. Само че аз там не останах с впечатление, че Пратюша е щастлива. На мен ми остави впечатление за крехка психика, на моменти доста объркана, търсеща, с много много неяснота кое е правилно и кое е грешно в живота и..Даже на няколко пъти помня, че под4ерта "тук съм, за да тествам и разбера себе си". Може би действително е имала някои неизбистрени въпроси и съмнения около връзката си още тогава, но е искала да и даде достатъчно време ...Незнам защо ми се струва, 4е още с напускането на Балика Ваду нещо в живота и тотално се обърка, а доколкото знам напускането и също се дължи на Рахул. Сега да изясня също и това- като казвам, 4е е нямала подкрепа на семейството си, визирам не само родителите и, Сумитра.  В Индиа под семейство по принцип се разбира цялата рода и мн 4есто дори самите родители са зависими от по-възрастните в семейството, то4но както героите на Балика Ваду от Каляни. Т.нар " кандан" (род) в мн случаи репресира дори най-либералните родители и това рефлектира върху децата. В много от традиционните семейства решенията все още се взимат от най-възрастните и мисълта ми е била в тоя смисъл, 4е дори да е живяла с майка си в Мумбай видимо спокойно и добре, никой не би могъл да каже колко точно спокойно е било, дали не е била под натиск на осъдително отношение от страна на възрастните роднини и дали наистина е била безобла4но щастлива. А 4е Рахул има пръст във всичко, в това също съм убедена, но за жалост докато съществува правилото на "недосегаемите" едва ли някога ще се докаже нещо съществено и единственото, което е сигурно, е 4е ще се трупа гняв без възмездие.  Слу4аят на Пратюша е 1:1 със случая на една  друга наскоро самоубила се млада боливудска актриса. Джия Кан беше оставила и обвинително предсмъртно писмо към сина на индийския магнат Адитя Панчоли, но уви и до днес въпросният младеж снима необезспокоявано филми из луксозни дестинации и жъне ако не успех, то поне завидно внимание..Та Пратюша не е единствената жертва..Има още много известни и неизвестни подобни истории..Но аз си обяснявам трагедията на Пратюша с нейната  наивна, сензитивна, ме4тателна натура.  Когато вдроятно е осъзнала, 4е си има работа с ошлайфани играчи, е била ве4е твърде безсилна да се възпротиви на 4увствата си, пък дори и на себе си...и се е оставила да затъне.. Тук ти си много права- такава една връзка е като омагьосан кръг, разяждаща и всепоглъщаща..склонна да оправдава другия непрестанно...и да намира оправдания за собственото си "лъжещастие". Ако беше потърсила обществена подкрепа и помощ, сигурно нямаше да се стигне до това..Хората я обичаха и щяха да я защитят..Дали сама не е искала, или се е страхувала..Много тъжно..Мир на душата и.....

@ Индия5... остави официалностите и извиненията, пиши си свободно за всичко. Уверявам те, не притесняваш никого.

За сигхите в много голяма степен прочетеното от теб отговаря на истината. Сардарите ( това е официалното им название като общност) възпитават дъщерите си на твърдост, кураж, издържливост и самоувереност. Сардарските жени имат борбена натура, повечето са доста по-"отракани" и отрано се у4ат на мъжки занаяти . По филмите им такива героини ( сардарки или девойки от Пенджаб) ще видите редовно в сцени да карат трактор или да "натриват носа" на героя ;-)... Сигхите даже имат една мн интересна традиция да кръщават дори момичетата с мъжки имена или по-скоро типи4ните за сигхите имена  са унисекс- може да ги носят и мъже, и жени. Примерно Манприт, Хармит, Ранджит, Ясминдър, Парминдър..са все такива. Разликата става ясна едва по фамилията. За мъжете е " Сингх", за жените "Коур". Не мога да кажа дали биват възпитавани на съвсем пълно равноправие с мъжете, защото традициите в Индия са доста сурови и социума налага други правила, но със сигурност жените им биват поощрявани в персоналното си развитие. Нещо, което е рядкост за останалите хинду групи.

Относно засяването на дръв4ета при раждането на момиче- това не е то4но традиция, а е подета инициатива от жителите на едно село в щата Раджастан, 4рез която те от няколко години афишират солидарността си към програмата на правителството за защита на женските бебета и опазването им от насилствен аборт. По тоя повод те засяват дръв4ета на всяко родено момиче там. Предполагам знаеш, 4е в Индия момичетата все още се с4итат за " тежест" заради зестрата, която родителите трябва да плащат при задомяването им,а и заради факта, 4е не са изто4ник на финанси, защото обикновено не работят и не могат да издържат семейството. Така 4е тая инициатива е по-скоро опит да промени негативното отношение и да пробщи останалите към каузата като го превърне защо не и в традиция, но де факто официален такъв обичай не съществува, дори напротив- на много места в Индия при раждането на момиче половината от ритуалите по тоя повод, кръщенката, прощъпулника i tn. биват умишлено пропускани, защото на моми4ето не се отдава такава важност..Дано наистина инициативата на това село успее да предаде посланието нататък..похвално е, 4е сами са си създали този оби4аи..

И накрая въпроса ти за Хинди:
"Тumhe" действително значи "теб, на теб", но употребата му зависи най-вече от глагола, с който е свързано тоест има определени глаголи, с които това местоимение върви. По правило " тumhe" е еквивалент на "tumko", което пък е неформалният еквивалент на формалното (показващо респект)" apko". Тоест, ако искаш да провериш дали правилно го употребява6, просто провери дали в съответното изре4ение може да замениш tumhe с tumkо или apko. Ако става, значи не грешиш. Обикновено глаголите гледам (те) познавам (те), изглежда (ти)/струва ти се/ мислиш, смяташ; давам ти ..са такива. И още "ти знаеш", ти помниш, ти разбираш.

Например
Tumhe (apko) dekha toh dil khush hogaya
Щом те видях, сърцето ми се изпълни със щастие

Ye paisa tumhe (apko) de rahi hu
Давам тия пари на теб

Tumhe (apko) lagta hai ki wo ayega?
Мислиш ли , че той ще дойде?

Iske bare me tumhe (apko) hi pata
Само ти знаеш за това

Yaad he tumhe (apko) us waqt ki?
Помниш ли онова време..

Main hu u Main hoon е едно u също. Първото просто е съкратен вариант.

Продължавам съвсем скоро....

--------------------
"Tara hai tu mujhme tuta sa,
dariya hai tu mujhme dooba sa "

indiq5
неориентиран

#3389711 - 13.02.2017 12:44 [Re: Bandit Queen]

Благодаря за отговора ти. И аз като теб се надявам, че инициатива ще бъде подета и другаде, и отношението към жените ще е такова каквото трябва да е, защото те също могат да вършат нещата толкова добре, колкото и мъжете, а даже и много по- добре просто трябва да им дават повече възможност да изявят, а съм сигурен, че те също полагат много усилия да се докажат. Но стига отклонения с нетърпение чакам отново да пишеш.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 19850

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.