ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Самоусъвършенстване

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Bandit Queen
тъмна Индия

Регистриран: 03.12.2007
Re: В сърцето на Индия 4
    #3413845 - 24.09.2017 23:23 [Re: Bandit Queen]

НАВРАТРИ СПЕШЪЛ

9ТЕ АВАТАРА НА ДУРГА

Тя е Женското начало
..Създателка и Покровителка.. Богинята-Майка, събрала в себе си женската сила и красота, грижа и всеотдайност, смелост и борбеност. Богиня Дурга е олицетворение на Шакти (силата) и Богиня Парвати в образа на богиня, воюваща срещу силите на Злото- с множество лица и форми, които носят силен символизъм и бележат същността на женската природа. Всяка една от нейните форми, почитани по време на Навратри, е своеобразно превъплащение на 3те и основни форми-  богините Лакшми, Кали и Сарасвати.
По тази причина всеки един от 9те дни на фестивала е посветен на определен аватар на богинята. Хиндусите почитат всеки от тях със специална мантра и вярват, че той ще ги благослови и надари с качествата, които олицетворява.

Събирателният образ на 9те форми на Дурга носи названието Навдурга. (Нау/но-  девет). Оттам произлиза и името на фестивала -Навратри ,"девет нощи" , в които се почита всяка една от формите. Според инд епос Дурга обединила 9те си образа в едно цяло и така преборила демона Махишасура.
Дните през Навратри и формите на богинята се спазват в следната  последователност:

Ден 1- Шайлпутри
Шайлпутри (в превод "дъщеря на планините") е инкарнация на Сати/Хемавати, която била създадена да се омъжи за Шива. Нейно проявление е богиня Парвати. Шайлпутри е дъщеря на Краля на Хималаите и същевременно с това се с4ита за най-чистата форма на Дурга като образа на майката-природа и източник на безкрайна енергия. Първият ден от Навратри е наречен в нейна чест.  Символ на божествена чистота, съвършенство и преданост, Шайлпутри язди бик и е изобразена с тризъбец и лотус в ръцете си. Тризъбецът символизира единството между минало, настояще и бъдеще, както и това между Брама, Вишну и Шива, а лотусът е емблема на хармонията в природата и Вселената.

Ден 2 - Брамчарини
През 2я ден от фестивала хиндусите почитат Брамчарини. Това е образът на Парвати, преди да се омъжи за Шива. Тоест девическата форма на богинята. Тя символизира въздържанието и доброволните лишения, а заедно с това е израз на божествената чистота, благоверност и отдаденост. Легендата разказва, че Брамчарини дала обет и прекарала повече от 1000г в пост и въздържание, спейки на пода, за да получи бог Шива за свой супръг. По тази причина тя винаги се изобразява в семпла поза и боси нозе. В ръцете си носи специална мантра-броеница и съд за вода. Брамчарини освен това символизира т.нар "мокша" (освобождаване, еманципация, либерализация).

Ден 3- Чандраганта
3я ден е за Чандраганта. В превод "полумесец във форма на камбана". Името и идва от факта, че след като се омъжила за Шива, богинята започнала да декорира челото си с къс от луната. Тази форма на Дурга е символ на мир, спокойствие и просперитет. Чандраганта е очарователна, надарена със златист цвят на кожата и се изобразява върху тигър. Притежава 10ръце, (всяка от които държи различен вид оръжие)  и има 3 очи. Тя вижда всичко и е винаги нащрек, в готовност да посрещне/ пребори злото и да възцари спокойствието и мира.

Ден 4 - Кушманда
Кушманда в превод е "създател на Вселената". На нея е посветен 4я ден от фестивала.  Тя е онази божествена форма, която дарява живот и светлина на целия космос. Самата тя има способността да живее в Слънцето и придава енергия на земята. Изобразява се винаги с 8 или 10 ръце, в които държи различни оръжия и религиозни предмети. В една от ръцете си Кушманда дърйи Блясък, чрез който разпръсква светлина във Вселената. Язди лъв и символизира доброто, силата и куража.

Ден 5-  Скандамата
5ят ден от Навратри е наречен на Скандамата. Това е майката на бог Сканда, който е избран от останалите богове да предвожда армията в битката с демоните. Тази форма на Дурга се изобразява винаги с малкия Сканда в скута и. Тя седи върху лотус, притежава 4 ръце и 3 очи. Символизира грижата и закрилата.

Ден 6- Катяяни
Катяяни е Парвати, влязла в образа на Богинята-Воин. Тази (заедно със следващата форма на Дурга) е една от най- агресивните и форми, както и единственият аватар на богинята, надарен с цели 18ръце, носещи различен вид оръжие. Катяяни е родена от божествения гняв срещу Злото, а тялото и излъчва мощна светлина, от която демоните не могат да се скрият. Язди лъв и е символ на безстрашието. Хиндусите вярват, че молитвите към този аватар дават сила на жените да се опълчат срещу заплахите и несправедливостите. Почита се на 6я ден от фестивала.

Ден 7 - Каларатри
Както споменах вече, Катяяни и Каларатри са агресивните и тъмни форми на богинята. Каларатри освен че е такава, е и най-деструктивната форма на Дурга в превъплащението и Кали. Всъщност в този си аватар тя е инкарнация на Кали и самото и име дори (в превод " тъмна нощ") говори красноречиво за образа и. Кали е богинята, рушителка на тъмните сили, затова Каларатри се изобразява винаги с тъмен тен, разпуснати (дори разрошени коси) и изплезен език, от който бълват пламъци. Носи огърлица, от която струи силна светлина и буди силно страхопочитание. Откровено казано изображението и е доста зловещо, както впрочем е и при всичките производни на Кали, но де факто Каларатри се с4ита за протектор. Хиндусите вярват, че защитава от тъмнината, зли духове, демони, сенки, зли сили и прогонва всички страхове. Молитвите към нея освобождават от страхови неврози и панически разстройства.  Притежава 4ръце и 3очи. Язди лъв или магаре. 7ят ден е в нейна чест.

Ден 8- Махагори
Това пък е най-светлата форма на Дурга и неслучайно се почита на 8я ден от Навратри, който за инд религиозен календар е свещен, носи названието "ащми" и дори извън фестивала този ден е ден за пости. Махагори означава "изключително бяла/светла". И в буквален, и в преносен смисъл. В този аватар Дурга има извънредно бяла и сияйна кожа, излъчва искряща красота и притежава безкрайна пречистваща сила. С4ита се, 4е в резултат на молитвите към нея всички грехове (минали, настоящи и дори бъдещи) биват опрощавани. Махагори е символ на интелигентност, благородство, покой и хармония. Носи бели дрехи, притежава 4ръце и язди благороден бик.

Ден 9 - Сидидатри
Последният ден е посветен на Сидидатри. Тя носи свръхестествена лечебна сила, церяща както тялото, така и душата. Сидидатри е мъдрата форма на Дурга, даряваща безгранично прозрение. Изобразява се върху лъв, с 4 ръце и в поза, даряваща благословия и щастие. В една от ръцете си държи въртящ се диск, символизиращ цикъла и  непреходността на душата.

И като се абстрахирам за кратко от теорията, ми се ще да споделя в заключение, че за мен на практика Навратри е цял един житейски урок, житейски опит...един изключително ценен и дълбок поглед върху женската душевност и всичките и нюанси. Тия 9дни събират безкрайно богатство в себе си. Карат ме да преосмисля толкова уж познати неща. Да погледна по нов начин на много събития от живота ми. Да намеря силата в себе си не само на думи. А тя е безкрайна, наистина безкрайна. Във всяка от нас има по една Дурга- и светла, и тъмна..и очарователна, и гневна..но онова, което я прави неотразима и побеждаваща е силният и борбен дух. Нека го пазим и не се превиваме пред трудностите! Навратри учи как да го постигнем.
:-)

Следва...

--------------------
"Tara hai tu mujhme tuta sa,
dariya hai tu mujhme dooba sa "

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
selindion
неориентиран

Регистриран: 15.08.2016
    #3414123 - 27.09.2017 22:17 [Re: Bandit Queen]

Бандит Куин не ме разбирайте погрешно и нека не прозвучи странно, но вашето изчезване внезапно не го разбирам. Не сте длъжна да давате обяснения нито пък да стоите денонощно във форума вярно, че си имате личен живот, деца, много други грижи но все пак не ви разбирам. Не мисля че единствено аз забелязвам това странно ваше появяване и изчезване защото е факт, че вече почти никой не пише. Не бих искала да прозвучи в никакъв случай като някакъв упрек към вас или който и да било. Ако наистина се връщате в България много бих се радвала ако се организира някаква среща между пишещите във темата на някое по удобно място за вас така мислямнного ваши фенове ще бъдат щастливи. Споменахте, че от 9 години не сте се прибирала но не знам защо имам някакъв спомен от предишни теми тук, където сте казвали че поне веднъж годишно си идвате и че дори майка ви е посещавала индия. Та така обмислете това предложение и ако и други са съгласни може нещо да се уговорим на лични. Даже могат публично които са съгласни да се организира такава среща да напишат тук. Още веднъж подчертавам, че не целя поста ми да се възприема като заяждане и се надявам всички да ме разберат правилно

Bandit Queen
тъмна Индия

#3414128 - 27.09.2017 23:07 [Re: selindion]

Здр, мила Селиндион,
в никакъв случай не се сърдя, нито те упреквам и действително те разбирам. Разбирам реакцията ти. Благодаря ти, 4е се вллючи. Знам, 4е е неприятно, когато е внезапно, но зачезването ми се дължи на купища служебни ангажименти, фестивали, задължения, отговорности, квалификационни курсове и за жалост не на последно място трагедии и инциденти, последните от които ми отнеха близо 2г И половина съвземане :-(
Правилен спомен имаш, прибирала съм се по4ти ежегодишно (до 2015г) за по максимум седмица, но това е билл главно и отново по повод работа и свързани с нея специфи4ни дела. Като казвам 9г, имам предвид, 4е не съм се завръщала дългосро4но, с цел по4ивка и прекарване на време изцяло със семейството си, каквото завръщане планирам сега. Истината е, ,4е имам огромна нужда от релакс и натрупване на свежи сили. Носталгията ве4е се обажда все по-4есто...Оказа се, 4е ми се иска да си остана в БГ за поне година. Но пък остава въпроса дали ще свикна...и така..

Аз се радвам на факта, 4е приветстваш идеята за среща и съм открита за всякакви предложения, стига наистина да се съберем. Можеш да ми пишеш ЛС, както и всеки, който споделя идеята. Планирам пътуването след Дивали. Най-вероятно началото на ноември. И обещавам да не за4езвам пак :-)

Наистина, моля за извинение и разбиране. Не винаги вси4ко зависи от мен. Животът тук е коренно разли4ен и се налага да се съобразявам и с неговите порядки...Дай боже да имам възможност да ви разкажа и на живо.
Ще 4акам да пишете.

Засега изпращам поздрави от Харидвар и продължавам с празничната тема.

:-*

СЛЕДВА...

--------------------

Bandit Queen
тъмна Индия

#3414157 - 28.09.2017 16:01 [Re: Bandit Queen]

НАВРАТРИ СПЕШЪЛ

ДАНДИЯ и ГАРБА
(..или когато душата танцува...)

Представете си за миг Индия без кърито и сарито, без рисуваните с менди ръце, без червената точка..без Дивали и Тадж Махал..или без боговете и без Ганга. Ако успеете-  то точно така би изглеждал Навратри без "дандия" и "гарба".  И не, това съвсем не са пищни одежди, неустоими кулинарни шедьоври или безценни религиозни атрибути, но въпреки всичко те са онази неизменна " съставка", събрала в себе си целия колорит на фестивала в пълната му красота и блясък. Дандия и Гарба- двата традиционни танца, превърнали се в своеобразна негова емблема.

Те са есенцията на Навратри...онази частица " магия", която придава на празника удивителен чар и изпълва душата с хармония и позитивизъм. Днес никой не би могъл да си представи фестивала без тях..Не би могъл, ала не би и искал да си го представя така..

Двете танцови форми водят началото си от индийския фолклор и конкрерно от щата Гуджрат, макар че Дандия Раас е силно застъпен и във фолклора на щата Раджастан. С4ита се, 4е Раас формата води началото си от танца, който бог Кришна изпълнявал заедно с пастирките. И понеже в тези 2щата основно се почита Кришна, фолклорът им популяризира танца Дандия като израз на почит и преданост към него. Впоследствие обаче Дандия заедно с Гарба започва да добива повсеместна популярност и да се асоциира все по-силно с фестивала Навратри. Как става това:
Основният атрибут при Дандия са специално изработени и цветно декорирани  бамбукови пръчки, с които се извършват специфични кръгови движения. ("Данда" в превод: пръчка) Танцуващите (мъже и жени) образуват 2обширни кръга (един v друг) като вътреshният извършва завъртане по посока на часовниковата стрелка, а външният - обратно на нея. Така при "срещата" си всеки танцьор/ка от вънshния кръг кръстосва пръчките с партньора си от вътрешния по определен начин, което силно наподобява двубой при  кръстосване на саби. Точно това е причината Дандия paaс да започне да се асоциира с празника Навратри. На практика танцът силно напомня за битката между Дурга и демона и постепенно се превръща в негово олицетворение. А кръгът символизира жизнения цикъл.
Хореографията на този танц е много разнообразна. Стъпките имат различни вариации. Освен в кръг,  Дандия може да се изпълнява също самостоятелно по двойки. И тук веднага бързам да спомена така популярните и любими Навратри-състезания по танци, наречени Дандия/Гарба Найтс, където чрез конкурс се избира най-добрата танцувална двойка или танцов състав. Конкурсите текат обикновено в централните части на града и в най-известните жилищни колонии през периода на целия празник като 9те дни са всъщност своеобразни 9нива, които участnиците трябва да преминат. Това действително е една от най-големите атракции по Навратри и признавам си, много е трудно да се опише пищността и възторга от цялата тази гледка..Обикновено това е събитие, което събира целия град на отктито. Сцените сияят от красота и вълшебство. Пищни традиционни костюми, бижута, аксесоари в традиционния за Гуджрат стил. Жените, облечени в популярната "чаня чоли" в 3части ( интересен микс от ленга и сари) или гагра чоли в разнообразни десени и дизайни...Ритмите на табла и дол (традиц муз инструменти)..Музика, дето кара не само нозете, ами и душата ти да танцува :-) Представете си само...докато Западът кърши снага по хай-фай дискотеките,  хората тук изпълват 9те нощи на Дурга с някакви си дандия и гарба ;-) Мдаамм...така се забавлява Индия..без пошлост, без алкохол..макар 4е всъщност всичко живо ( на сцената, пред сцената..)/навсякъде и всички са достатъчно "опиянени" от фиестата
..

И докато Дандия възниква като забавен танц от фолклора, то Гарба в оригинал и по своята същност е чисто религиозен фолклорен танц, посветен конкретно на богинята-майка. Доколкото знам, името му произлиза от Санскрит , "гарба"- в превод " утроба". Пълното наименование на танца е "Гарба дuп" или "пламък в утробата", което символизира женското начало, женската сила , зачатието и сътворението. Основен атрибут при тази танцова форма е традиционната " дия" (миниатюрен керамичен съд, в който се разгаря пламък с помощта на масло и фитил). Дията асоциира на практика значението на Гарба. Вътрешността и напомня утроба, а пламъкът е символ на живота. По тази причина танцът Гарба се изпълнява винаги около поставена в центъра горяща дия или множество такива, подредени по специфичен начин. Обикновено тази форма се изпълнява главно от жени. Подобно на Дандия и тук движенията са кръгови (или спираловодни), но ритмите се съпътстват вече не от удара на бамбукови пръчки, а от синхронизирано пеене и пляскане с ръце, съпроводено от специфични извивки на тялото. Гарба обикновено започва в по-забавено темпо, което постепенно се ускорява, докато ритмите на Дандия по принцип са бързи и еуфорични. Освен това Дандия е танц, който традиционно се изпълнява преди вечерния молитвен ритуал, докато Гарба - едва след него.

Днес обаче, на съвременния етап от интерпретиране на традициите, Навратри е усвоил (по мое скромно мнение) един безкрайно интересен "фюжън" между двете танцови форми, който съчетава както религиозния, така и чисто социалния елемент на фестивала. Полу4ила се е  прекрасна спойка, благодарение на която се е запазил и традиционния дух, и модерните тенденции. Спойка между поколения дори..

Да си призная съседките ми са "луди калинки' - първа класа и с тях по Навратри редовно си правим квартално дандия-парти, което се изразява в сбирка на верандата нс някоя от тях (редуваме се) и после луди танци с пръ4ките :-)Ot терасите обикновено се чува и се вижда цялата програма от близката сцена. Като се поуморим, сядаме да унищожим някоя традиционна празнична вкусотия и продължаваме маратона, но трябва да се вhимава да не се прекали с врътките.. инак после 2дни имаш 4увството, 4е си ," 5ч на въртележката" ;-)

Та такива хубавини разни.
Индия празнува...
Индия танцува...

Сега се сещам за 2 много любимu

Dandiya:  Radha kaise na jale (как да не ревнува Рада) от филма-класика "Lagaan"

u
Garba: "Nagada sang Dhol"- Ram Leela

Поздрав за всички!

--------------------

Bandit Queen
тъмна Индия

#3414386 - 30.09.2017 07:16 [Re: Bandit Queen]

НАВРАТРИ СПЕШЪЛ

КАНИЯ ПУДЖА

8я (ащми) и 9я (навами) ден от Навратри са особено важни и значими дни. Те са белqзани с извършването на специален ritual, при който хиндусите  отдават почит на богиня Дурга чрез преклонение пред т.нар "кания/кумари"- малки момичета / девойчета/ на възраст между 8 и 13г. Обичаят носи името " Кания пуджа" или "кумари пуджа" и слага своеобразен завършек на 9дневните пости. С4ита се,  4е без него Навратри и празничните пости биха останали незавършени.
Както повелява традицията, на един от 2та дни всяко семейство хиндуси събира в дома си поне 9 малки момичета, които отъждествяват 9те форми на Дурга. Според хиндуизма изначалната сила и първичната градивна енергия, даряваща живот на космоса е женска и носи названието Махамая (чието проявление е Дурга).  "Кания" е олицетворение на Махамая в нейната най-чиста и непорочна форма, тъй като малките момичета са символ на женско то начало, но и символ на невинност, чистота, чисти помисли и чиста душевност. Те се приемат за първообраз на богиня Дурга и  биват обожествявани през тези 2дни.

Кания се събират по домовете още в най-ранни зори. Някои хиндуси стартират ритуала дори преди izgrev слънце. Малките момичета обикалят къщите иz целия квартал като всеки дом, в който пристъпват, получава един вид тяхната благословия. Обикновено домакините приемат момичетата в т.нар лоби (антре) на къщата, понеже то е достатъчно обширно и ги настаняват върху "чатай" (бамбукова постелка) или друг вид постелка на пода. По традиция домакинята поднася дар на всяко едно от девойчетата под формата на специален вид храна, плод, малък подарък и 10рупии.  "Кания пуджа" изисква съблюдаването на няколко основни правила, 
1. Храната се готви без лук, чесън и агресивни подправки
2. Блюдото винаги е едно и също и вллкучва 3основни компонента: черен нахут, пържени плоски питки (пури) и грис-халва + допълнително плод (свеж или сушен) или парче от кокосов орех.
3. Подаръкът не е задължителен. Обикновено домакините подаряват на децата специално мини плато/чиния или тифин (кутия), в която е поставена самата храна или пък момичешки аксесоари- фиби4ки, диадеми, гривни, портмонета
4. Ритуалът изисква възрастта на момичетата да не е достигнала пубертет. Не се допускат момичета, които вече имат месечен цикъл.
5. След сервиране на храната домакините извършват религиозната част от ритуала, която се състои във връзване на свещена връв на китката на лявата ръка на момичетата, поставяне на тика (червената точка на челото), докосване пръстите на краката на всяко едно от тях в знак на респект и получаване на благословията му.

По принцип според най-старите традиции преди да се пристъпи към ритуала, домакините трябва да измият краката на девойките. Днес това става само чрез разпръскване на вода по стъпалата им. Действително "кания пуджа" се е модернизирала в последните години, но въпреки всичко си остава една от най-тачените, най- хубавите, благородни и позитовни традиции в индийското културно-религиозно наследство. Един добър повод да се отдаде нужното значение и респект на женския пол, както и да се предотврати така наболелия проблем с дискриминацията на бебетата от женски пол в индийските семейства.

А да виждаш така оживен квартала, огласен от еуфория и радост..засмемите очи на девойчета, припкащи от ранни зори в най-красивите си дрехи... тръпката да ги очакваш на прага си и да избираш 9чифта подаръци още дни преди това...Да станеш с ентусиазъм сутрин в 5, за да приготвиш всичко перфектно :-) Ето това е емоция, придаваща на празника най-хубавите краски.

Днес Навратри приключва с кулминацията на фестивала Дашера. Десетия ден от цикъла почита победата на светлината и Доброто. Дашера бележи триумфа на Рам над демона Раван и освобождаване на съпругата му Сита от дългогодишен плен. В чест на триумфалната битка хората правят макети на Раван и вечер ги изгарят публично. Всяка част от града и всяка жилищна колония има определено място за тази цел. Нашата зона е площадката Рам Лила в сектор 2, която всяка година по това време се превръща в атракция за жителите на квартала. Изгарянето на макета на демона е съпътствано с организирането на мини-панаир по случая. Сергии с вкуснотии и сувенирни стоки обсипват терена. Виенски колела и люлки под звуците на любима музика..фойерверки..глъч..
и в центъра - образа на огромен Раван върху клада в очакване да бъде изгорен, за да бъде отпразнувана с пълна сила победата.
Ден за радост. Ден на гордост. Ден на освобождение и пре4истване на човек от всички лоши ка4ества и негативни навици.

Честит Дашера!!

--------------------

ElliaМодератор
яхнала метлата

Регистриран: 19.07.2004
От: hic et ubique
    #3414436 - 01.10.2017 18:02 [Re: Bandit Queen]

Здравей ,Бандитке

Днес попаднах на това :
https://www.facebook.com/NrityaShakti/?h...amp;pnref=story

имам предвид клипа - East meets West от 26 септември-очарователна смес от Запада и Индия

--------------------
"Contra impudentem stulta est nimia ingenuitas" Syrus

selin
новак

Регистриран: 09.07.2014
    #3414988 - 07.10.2017 08:44 [Re: Ellia]

Здравейте!Бандитче,благодаря за изчерпателните обяснения по повод религиозните празници.В предните страници пишете за творби ,свързани с Индия или индийски автори.Моята първа среща с Индия беше жем с прекрасно илюстрираните Индийски приказки,хем с детския роман на Анна Каменова *ВЛАДКО В ИНДИЯ*/Книжката ми беше подарена когато бях 1,клас на празника на буквите.И оттогава буквакно цели случки,герои са останали завинаги в съзнанието ми.Тази творба хвърли семенцата на любовта ми към тази неразгадаема прекрасна страна.Четох и Арундати Рой,и Рана Дасгупта.Чела съм и Фулан Деви,и Симеон Идакиев с незабравимите си репортажи за Индия.Миналият месец братовчедка ми със семейството си посети Индия ,след като много ги сугестирах,че човек в живота си поне веднъж трябва да посети тази страна.Изготвих им дълъг списък какво трябва да видят правят ядат там.Естествено благодарение на обаятелните разкази на Бандитка След като се върнах ги попитах=Е,как ви се видя?Или аз съм патологичен случай и всичко свързано с Индия ми е толкова хубаво.Отговорът беше=Толкова красота,енергип,мистика надали има на друго място на планетата,беше уникално! Като сме почнали с култура да завърша с Боливуд.ААМИР КХАН дойде в Истанбул и феновете му буквално го задушиха още на летището.В Истанбул ще представя новия си филм.Център с няколко киносалона бяха подготвени за прожекцията.5 Пълни салона с хора чакащи да видят да се докоснат до любимеца си.Обаче Амир Кхан влязъл и се срещнал само с почитатели от единия салон.В резултат на организационни неуредици феновете бяха силно разочаровани но не от него а от организаторите,а Амир Кхан каза ,че въобще не е очаквал такава вълна и любов от почитатели и такъв наплив.Та такива ми ти работи!

Bandit Queen
тъмна Индия

#3417411 - 31.10.2017 19:38 [Re: selin]

Здравейте мили мои

Елли, наистина много елегантен фюжън и много благодаря, че си го споделила тук! :-) Шакти безспорно е много талантлива и също като името си- силна натура и според мен един прекрасен пример за младите момичета на Индия, която 4рез таланта си успява да предаде позитивно послание за това как да добият самоувереност, да бъдат активни, да развият борбен дух и само4уvстvие, как да стъпят на краката си и да се 4увстват равноправни и пълноценни във вси4ко, което правят. Тя (изобщо 3те сестри Мохан)  са фаворитки на младото поколение тук. Аз също гледам у4астиqта и с удоволствие. Клипът е пълен с грация и красота, 4удесен синхрон. Единственото, което ми се струва недостатък е, 4е е леко комерсиализиран и по-скоро сякаш се е полу4ил фюжн между Боливуд и класи4еския стил Баратнатям (ако не се лъжа). Облеклото в класи4еската 4аст би могло да е по-традиционно, но като за риалити шоy с цел развлечение и за аудитория, която в по-голямата си част няма претенции да е професионално ориентирана, изпълнението е идеално :-) Надявам се и останалите форумци да му се насладят подобаващо..

Хей, Селин, откога те 4аках да се включиш :-* Из4етох постинга ти с голям интерес. Амир ми е любимец и мога да си представя каква еуфория е била там като се има предвид, 4е това е един от "трудните" актьори  ;-) на Боливуд. Само допреди години беше една от най-недостъпните за медиите боливудски звезди.  Умишлено странеше от публични изяви, концерти, събития и никога не присъстваше на нито една от комерсиалните наградни церемонии освен тази на Националната филмова академия. Да вземеш интервю от него беше равносилно на постижение :-) Напоследък за щастие отдава все по-голямо зна4ение на социалните си изяви и аз лично приветствам тази положителна промяна у него, защото действително има какво да каже и покаже. Филмите му са от онези със силни послания, разтърават, вълнуват...Да не би 4аст от снимките на новия му филм да са били в Истанбул? Между другото Истанбул е доста обичана дестинация от тукашните продуценти. Последно помня, 4е една 4аст от станалия хит Race-2 беше заснета там и доста писаха за това.
И..да..отново да се върна на книгите..Къде пропуснах Рaдиърд Киплинг и любимия Маугли :-) Спомени...спомени...
Пиши пак, Селин!

А тук зимата отново започна да напомня за себе си. Дивали тази година мина така рано..и сега ми е доста трудно да приема факта, 4е лятото вече си отиде..Фестиwалите минаха в обичайната си глъч, пъстрота и светлина; много гости, мниго сладости...пищна украса и тонове фойерверки. Тази година си спретнахме една малка традиция и в дните от Дантерас до Дивали си правехме редовни вечерни разходки из квартала. Оставяхме по една запалена дия (както е традицията) всеки път на различно място и съзерцавахме декорациите на къщите, обляни в разноцветни светлини. На връщане си купувахме различни традиционни за Дивали лакомства от кварталните павилиони и ги хапвахме напът за вкъщи. Тук всеки фестивал си има специфични лакомства, които трудно ще откриеш със същия вкус по друго време на годината..та затова нетърпеливо бързахме да опитаме от всичко. Пазарите и тоя път бяха отрупани с красоти..приличаха на пещерата на Аладин..но пък и по4ти толкова трудно беше да се добереш до тях.. Трафикът беше невъобразим. Лудница на колела, дето има една приказка ;-) Но...ето, 4е и това отмина..Сега започва сватбеният сезон, а пък аз ще стягам куфарите и така..

--------------------

ogas
неориентиран

Регистриран: 03.11.2017
    #3417627 - 03.11.2017 07:26 [Re: Bandit Queen]

Здравей Bandit Queen . Регистрирах се в този форум защото темата ме заплени безкрайно много. Изчетох всичко от първата тема до последното изречение, сякаш на един дъх. Вечер, когато всички заспят аз си лягах и отварях телефона си и заспивах с твоите разкази. Това ме правеше много щастлива и дори ме караше да сънувам приказки. Дори сега всяка вечер отварям темата за да видя дали не си написала нещо ново.
Имам обаче и известни въпроси в главата си и много бих искала да ти ги задам. Как твоето семейство в Индия приема това дългосрочно твое заминаване? Ти все пак си снаха в този дом , а доколкото ми е известно те много държат на това снахите им да си бъдат вкъщи. Другото , което е ти ще вземеш ли децата си с теб тук в България? И ако не, как ще издържиш без тях толкова много време? Ако пък са с теб отново ще те попитам как се възприе това? Извини ме за въпросите ми , но тъй като съм майка на три деца няма как първо това да не се завърти в главата ми. Ами работата ти в Индия. ..? Тя също е много важна за теб, а вероятно и за близките ти там.

Bandit Queen
тъмна Индия

#3417696 - 04.11.2017 01:58 [Re: ogas]

НАРЪЧНИК НА ТУРИСТА (практи4ески съvети)

ИНДИЙСКО ПАРТu
(...или как аджеба празнуват в Индия - обичаи, етикет, традиции )

Чуете ли думичката "даават", гответе се за купон. И не просто купон, а тук това си е цяло приключение :-) Независимо дали е РД, годишнина от сватба,  кръщенка, нов дом или ново начинание, тук всичко се нарича  "даават" (в превод гощавка) и е равносилно на еуфорията от приказките, завършващи с прословутото "3 дни яли, пили и се веселили" :-) Очаквайте и отрупаните до забрава маси, и трескавата глъч, и бляскавите одежди...изобщо цялата тумба-лумба, както си му е редът :-) при това в съвсем автентичен стил като за "хора от народа" (дето се вика)..

Но най-напред: не се учудвайте от факта, 4е много от стандартните традиционни партита и по4ерпки в Индия се правят на открито. Обикновено под специално ситуирани за целта тенти или в специални банкетни зали, които в много слъчаи наподобяват шатри.  Това е утвърдена практика за средностатистческите индийски тържества и колкото необи4айно да изглежда, уверявам ви, че е неповторим експириънс.   Обикновено тентите се ситуират в близост до дома на празнуващите, така че на гостите да не липсва и домакинския уют, пък и съседите да уважат събитието без проблеми. Има обаче и специални открити банкетни зали за целта, повечето от които са утвърдени и се ползват с висок престиж при организирането на подобни събития.  Изключая големите хай-фай купони и светски празненства, този тип открити партита са най-разпространени тук и по правило достъпни за почти всички, независимо с покана или не. Всъщност точно заради това всеки "даават" по дифоулт е зареден с особена тръпка :-) Тук мотото " приятелите на приятелите са и мои приятели" важи с пълна сила и ако се случи приятел да грабне да ви води на чуждо парти, не отказвайте от благоприли4ие! Домакините няма да се цупят, а напротив- дори ще са щастливи от проявеното "екстра" внимание
:-))

И тъй.. да осъмнеш в приказка :-) такова е усещането, когато  сутрин ококориш очи и съзреш насреща внезапно появилите се пъстри тенти, "кипнали" от трескавата парти-подготовка ..И ако не те събудят звуците на последния "горещ" боливудски хит, то със сигурност ще те разбуди тракането на посуда и оживените подвиквания на "мом4етата за вси4ко" :-), които обикновено биват наемани да помагат в подобни случаи. Гледката е повече от куриозна. Краи минимум 10 огромни уока чевръсто се вихрят поне още толкова готвача и скоростно забъркват кулинарни шедьоври,  докато други 10ина чешита се суетят около украсата и подредбата на масите. Да им завидиш на енергията и сръ4ността :-P
Кварталът запо4ва да ухае на самоса, къри и още дозина традиционни аромата, а съседите любопитно наддават око/ухо/нос, откъдето им падне и си търсят 100 причини да се мотаят наоколо, за да нау4ат последните новини около празненството ;-) Децата естествено са на "гребена на вълната". Най-хитрите пък не пропускат шанс да се "сприятелят" с помощниците, за да си подсигурят допълнителни порции от любимите лакомства ;-) И цялата тая уникална гледка е съпроводена с такива ми ти разни куриози..като например тайните задявки на някой от левентите с някое съседско девойче, съзерцаващо суетата от терасата..или разпаления лаф-мохабет на зеленчукопродавача, дето уж само се опитваше да си проправи път между разхвърляните пред портата на къщата тенджери и тигани, а се оказа баджанак на вуйчото на девера на тъщата на брата на комшийката ;-) (леле майко) и като се почнаха едни възторжени диалози..хехеее..Боливуд го напъхаха в малкия джоб..Един от левентите-помага4и даже (събрал кураж явно) идва да си поиска студена вода от дома ми. "МедЪм- вика(цитирам дословно), ей тая кана ще може ли да я налееш.. , много работа, много жадно.." :-)) Пълня я, подавам я, след което получавам всевъзможни похвали и благодарности. След 2мин пак се звъни и гледам въпросниq младеж ми подава една китка..Незнам от коя къща я беше ошмулил, но беше непоправим Картуун Нетуърк..Сигурно за пръв път в ж живота си вижда чужденка,дето при това говори хинди..
Ндааам..това все изпълнения от последното квартално парти през юли :-)

И тъй...сега малко към практическата част..

ЕТИКЕТ

Въпреки 4е даават-партито е предимно "деси"(локален стил)-парти и няма строгия етикет на официалните сватбени церемонии или светски тържества , съществуват някои специфични правила/особености, които е хубаво да знаете.

1. Добре е да сте облечени като за случай, но съвсем не е наложително да са тежки официални дрехи и да се кичите като коледна елха. Дрес код за този тип " народни" партита ;-) няма и никой няма да ви държи сметка. В интерес на истината съм виждала познати да идват по съседски в доста неглиже-стил.

2. Най-напред поздравете домакините и им направете комплимент.

3. Подарък не е задължителен. Може да вземете само цветя, ако сте поканени индиректно от друг гост или да подарите "лифафа", ако сте поканени директно. Лифафа е традиционният индийски на4ин  да се уважи даден повод. Това е спец декориран с традиционни мотиви плик, в който се поставят книжни банкноти+ Монета от 1рупия зст 4ислата завършващи на 1 се смятат за щастливи и имат религиозно зна4ение. Върху плика по правило се надписва името на госта, който го подарява или фамилното име , ако е от името на цяло семейство.

4.  Не очаквайте климатик и в повечето случаи се подгответе за задушна атмосфера. Поради многобройните гости и навалицата, задухът се усеща дори още по-натрапливо. Възможно е да са поставени 1-2 вентилатора, но това съвсем не се приема за задължително. Моят съвет е- из4скайте пове4ето гости да се " кротнат" и си изберете храна от бюфета , малко след като попремине суетата. Не се тревожете- храната е в промишлени коли4ества. Обикновено се готви над необходимото, а каквото остане, се раздава на персонала.

5. Бюфетът е разположен върху няколко маси и храната варира от стартери, фаст фууд, китайски специалитети, разядки, салати до традиционните тежки Инд ястия и десерти+ поне 2вида традиционни плоски питки (обикновено тандури роти И наан). Макни дал ( спец вид  леща), панир (ястие от инд традиционно сирене, подобно на тофу + зелен4уци), пулао (ориз със зелен4уци), жълто къри, чоле (къри от нахут) или раджма (къри от 4ерен фасул), сааг (спана4ено къри) са неизменно присъстващи храни на подобни гощавки. Възможно е храната да е доста лютива. Поради това ще видите навсякъде поставени бутилки с минерална вода или 10литрови бидон4ета с такава, от които може да си наливате, когато и колкото поискате.

6. 90% от даават-партитата са вегетариански. Няма да намерите месни ястия. Няма да намерите и алкохол също. Ако не видите никъде такива- неуместно е да питате за тях. Уважете менюто такова, каквото е.

7. Гостите по правило е прието да се самообслужват. В края на масите са поставени чинии, купички и прибори. Взимате си един сет и последователно тръгвате да си изберете от храната. Всичко е по ваше желание- и вида, и количеството. Може да си вземате допълнително, без да искате разрешение от никого. Но естествено- бъдете в граници.

8. На този тип партита невинаги има предвидено и отделно обособено място за сядане. Което ще ре4е, 4е би следвало да се хапва на крак. Обикновено това става на групички. Познатите гости се събират и докато дегустират кулинарните шедьоври, обсъждат въодушевено партито и поводът. През това време домакинът обикаля и също разговаря с тях. Както вече съм споменавала- мъжките и женските компании + деца обикновено се хранят поотделно.

9. Възможно е около или пред мястото на тържеството да са поставени пластмасови столове, подобни на тези от уличните кафета И бистра. Ако забележите такива,- те обикновено са предназна4ени за най-възрастните гости.

10. Друг недостстък в мн от случаите е липсата на тоалетна.

11. Приборите е възможно да са от типа за еднократна употреба. В този случай след храна е редно да се поставят в специално обособен за целта мини- контейнер или кош за отпадъци. В случай, 4е посудата и приборите са обичайните, се поставят върху отделна маса с това предназна4ение.

12. Възможно е също така да се натъквате на безцеремонно зяпащи ви лелки и други индивиди, които всячески се опитват да ви заговорят или да ви впечатлят, суетейки се около ваша милост без причина. Не се дразнете. Не го правят нарочно. Вероятно за тях да видят чужденец на инд даават е точно толкова еуфори4но преживяване, колкото самия даават за вас.

13. Бъдете максимално усмихнати, приветливи и общителни. Ако не откривате дадено нещо или се колебаете- питайте. По възможност въздържайте се от негативни гримаси, коментари или публично обсъждане на останалите гости.

14. Накрая- не забравяйте да си жземете  довиждане с домакините и да похвалите организацията, както и (непременно) храната.

Всъщност подготовката на един такъв даават е по-вълнуващата част от самото празненство дори. Тая толкожа непринудена и автентична атмосфера с всичката му шумотевица, еуфория, суетня..някак оставя усещането за близост, за "свое" и съпричастност. Вярно е, 4е си има своите недостатъци за сметка на лукса и комфорта, но преживяването да си то4но там, в "центъра на щастието" сред хилядите усмивки, цветове и аромати..и да си изпаднал в сладката дилема "гулаб джамун ли да си взема, пани пури ли..или ръс малай" е един невероятно красив експириънс, който може да ти се случи тук :-)
Ето, снощи някъде наоколо пак имаше даават, защото почти до 3 сутринта се чуваше ритмично потракване на съдове и се носеха вкусни аромати, а накрая помощниците взеха, 4е се разпяха разчувствени боливудски шлагери за ве4на друйба и любов, с което явно ознаменуваха успешното приключване  на по4истването на посудата ;-)
И така- до следващия път...

@Здравей и на теб, оgas! Толкова е хубаво да виждам новорегистрирали се потребители :-) Благодаря за въпросите ти. Обяснимо е да изникнат предвид порядките тук и напълно разбирам интереса ти. Следващия постинг ще е специално за теб, за да е по-пригледно и да не натоварваме този, 4е стана прекалено дълъг. Обещавам да съм изчерпателна и моля за мъни4ко търпение до утре
:-*

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Diomet, Ellia 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 18749

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.