ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » България » Шумен

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Milko
почетен член
**

Регистриран: 10.04.2005
От: Шумен
За паметника - 1300год.България
    #766709 - 06.05.2005 22:27

Здравейте! Аз съм си от Шумен. Тук съм роден и засега тук си живея. Става въпрос за този огромен паметник на платото по случай 1300 год. от основоването на Българската държава. Та какво е моето мнение? Все си мисля, че можеше да е много по правдоподобен, по естествен, по разбираем. Той е за всички Българи а не за ограничен кръг заблудени художници и скулптори. Нормално ли е да се струпа това огромно количество бетон на едно място? Наистина ли е можело с тези средства да се построи един квартал и така да се реши отчасти жилищната криза в града? Някой питал ли ви Ви е дали това е най-доброто? Не, че съм против символите на Българската държава. Това е дори необходимо и задължително! А защо малките деца се плашат и разплакват като видят фигурите?...Все си мисля, че е можело да се направи нещо много по внушително, по естествено и по-евтино. Вие как мислите?

--------------------
Бъди себе си!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
SVETLINKA
новак

Регистриран: 19.03.2005
Re: За паметника - 1300год.България
    #766733 - 06.05.2005 23:05 [Re: Milko]

mislya kato teb.ima kakvo drugo da napravim za da bade v polza na vsicki grajadani ot sumen.az sam ot pokolenieto,koeto raboti 2-3 mesetsa po studentski brigadi za tozi pametnik.no da se opitame da badem pozitivni.vij,vsyaka sutrin ne tolkova slabi i ne tolkova zdravi moi vrastnitsii po golemi lelki i cickovtsi byagat kam pametnika za zdrave.

--------------------
7.Ако правите вие добро , на себе си го правите , а ако правите вие зло ,пак на себе си го правите .

Ванка5

Регистриран: 30.08.2002
От: Бърлингейм, Калифорния
    #768794 - 08.05.2005 23:47 [Re: Milko]

Можеш ли да пуснеш снимка, за тези от нас, които не са го виждали, за да си кажем мнението? Благодаря.

--------------------
Уикипедия

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

Регистриран: 30.08.2004
От: на проветриво...
    #768989 - 09.05.2005 09:29 [Re: Ванка5]

ето една снимчица

К.

--------------------
А Дон Кихот прегърнал здраво чашата
в кръчмата спореше със неверници...
...къде започва пътя към надеждата
и свършва кръстопътя на умората

Milko
почетен член
**

Регистриран: 10.04.2005
    #771910 - 11.05.2005 06:39 [Re: Дон Кихот]

Трябва да имате изключително въображение. Това почти безформено струпване на разнообразни бетонни блокчета прилича на всичко друго но не и на лъв. Благодаря за снимката! М.М.

--------------------
Бъди себе си!

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#772030 - 11.05.2005 09:38 [Re: Milko]

не знам дали помниш, но въпросният "лъв" беше преправян на два пъти... в началото съвсем на нищо приличаше

за въобръжението и за вижданията на склупторите не ми се говори, но факта е че това Е НАЙ-ГОЛЕМИЯТ МОНУМЕНТ НА БАЛКАНСКИЯ ПОЛУОСТРОВ, може би това е бил грандоманския замисъл на тогавашните управляващи... освен това самото му разположение осигурява видимустта му при ясно време на десетки километри, за което евала...

по въпроса дали фигурите са страшни - ами защо пък да не са... ти откъде знаеш дали въпросните владетели не са били страшни... може да питаме Лили Иванова, но тя напоследък не дава много интервюта за този период...

поздрави

К.

--------------------

Meчът нa Bepeя
ЗНАЕЩ И МОЖЕЩ
**

Регистриран: 23.02.2005
    #772924 - 11.05.2005 17:54 [Re: Дон Кихот]

Ето една по-ясна снимка на паметника!

Паметника 1300 години България

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#773791 - 12.05.2005 09:31 [Re: Meчът нa Bepeя]

я какви хубавки снимки за Шумен си намерил, не само от паметника, но и от други места, бравас

К.

--------------------

Meчът нa Bepeя
ЗНАЕЩ И МОЖЕЩ
**

Регистриран: 23.02.2005
    #773843 - 12.05.2005 10:07 [Re: Дон Кихот]

Дамм намерих ги! Аз харесвам много Шумен!

Ванка5

Регистриран: 30.08.2002
От: Бърлингейм, Калифорния
    #775277 - 13.05.2005 07:00 [Re: Дон Кихот]

Благодаря ти за снимката. Наистина изглежда невероятно голям. Не е ясно наистина, че идеята е била да покаже лъв. Такива са били времената като са го строили какво да правиш. В никакъв случай обаче не трябва да го развалят както направиха с мавзолея. Трябва да си остане в историята така.

--------------------
Уикипедия

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#775488 - 13.05.2005 10:20 [Re: Ванка5]

хахахах... ако има разрушаване то аз искам да ГО ВИДЯЯЯЯЯ това ще де е най грандиозното нещо правено някога - дори по-грандиозно от построяването му..... не знам някой има ли идея как се разрушава такова нещо.... баси тва си е масивен бетон...

може би директно попадение на термоядрена бомба ще го разруши, но пак зависи и от силата й и не знам дали ще го разруши нацяло

К.

--------------------

RainGirl

**

Регистриран: 20.06.2005
От: София
    #833438 - 20.06.2005 20:29 [Re: Дон Кихот]

Няма какво да му мислите толкова. Вече е построен, а как би могъл да изглежда този "паметник" или какво би трябвало да представлява са неща от типа АКО, АКО ......
Сега въпросът, който би трябвало да вълнува тези, от които зависят някои неща е именно как да се използва за "благото" на Шумен.
На мен си ми харесва, особено тези стъпала, по които се стига до него. 100 % могат да заместват сутрешното кардио във фитнес залата.

Ramirez
ориентиран

Регистриран: 28.10.2005
    #1015787 - 29.10.2005 00:00 [Re: RainGirl]

Не ми се иска да коментирам въпроса какво е можело да се направи с бетона с който е направен паметника. Повече ми се иска да предам във снимките си това което виждам и всеки сам за себе си да прецени какъв е паметника.

Снимките от линка на Meчът нa Bepeя™ са мои, надявам се че са ви харесали. Освен това искам да предложа още нещо.

http://ramirez.ro-ni.net/present/MonumentOverture.exe

Това е мултимедийна презентация на снимки правени на паметника "1300 години България" през декември миналата година. Използвано е специално осветление базирано на свръх ярки светодиоди. Избрахме паметника като интересен обект за снимане, освен това за през нощта вътрешната му страна не е осветена. Надявам се да ви хареса. Погледа и визията са наистина нестандартни. Големината е около 8 Мб, така че съобразявайте се с интернет връзката и трафиците

Попаднах във този форум от линк който ми даде близък човек, така че може би по-рядко ще посещавам този форум. Ползвайте лично съобщение ако има нещо.

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#1016244 - 29.10.2005 13:51 [Re: Ramirez]

евалата за снимките човече, наистина много хубав различен ъгъл на този монумент

К.

--------------------

bvlgari
bulgari.com

Регистриран: 12.03.2006
От: EU
    #1187634 - 13.03.2006 04:31 [Re: Milko]

Паметникът си е много на място и Шумен се нуждаеше от такъв. А дали е красив или не, това вече е до личен вкус...

--------------------
esse quam videri

McClane
strenght and honour

Регистриран: 17.04.2006
От: океана
    #1235735 - 22.04.2006 00:15 [Re: bvlgari]

Здравейте всички, Аз съм роден в Шумен, но още от малък живея в друг град. Разбрах че паднала част от паметника? Ще съм много благодарен ако някой даде повече инфо,а също и снимки. За паметника - на мен много ми харесва като място и замисъл, малко изпълнението куца. Падам си малко патриот и изпитвам някакво чувство на гордост като се кача там, лошото е че ми се случва най-много веднъж годишно.

--------------------
По-добре малък, но свой и отпред, отколкото голям, но чужд и отзад!

Денчо™
edgecrusher

Регистриран: 08.10.2003
От: -))) До!
    #1248057 - 03.05.2006 18:48 [Re: McClane]

Споко, нищо му няма на паметника.
Паднал е единия крак на коня на Хан Аспарух.
Ето тук в далечината се вижда ....

Бях там пред по-малко от седмица и ми направи впечатление че целия район около паметника е почистен и имаше охрана и служители отговарящи за целия комплекс. Полянката зад самия паметник ,където преди се търкаляха повалени полу-изгорени дървета сега изглежда точно като идеално място за пикник. Дори имаше хора дошли да се насладят на първите по-топли пролетни дни.
Определено всичко там се е променило към по-добро в сравнение с преди.

McClane
strenght and honour

#1253984 - 09.05.2006 11:10 [Re: Денчо™]

Дано да е така. Към 20 ще идвам към Шумен и се надявам да имам време да се кача до горе по стъпалата.

--------------------

Lisi4kata
неориентиран

Регистриран: 03.01.2007
    #1575893 - 03.01.2007 22:49 [Re: McClane]

Здрасти. Малко със закъснение се включвам, съдейки по датите, но случайно попаднах и...

Писах есе на тема този паметник преди един месец. Беше по социология, или по-точно урбанистична социология. Отнасяше се (както повечето неща в урб. соц-ята) за отражението на обществения строй върху облика на градовете и обратно - как едно такова физическо "събитие" се отразява на живущите.

:} Въпреки, че съм от София и никога не съм била в Шумен за жалост (а не питайте как се пише есе за нещо, което идея си нямаш какво е xD ), виждам, че общо взето съм се ориентирала правилно в разсъжденията си относно как влияе такъв един паметник на жителите.

Естествено, нещата са многостранни, както с всяко значимо нещо в живота, но все пак, включвам се да споделя мнение - който е бил в София, знае какво стърчи в центъра, разпадащо се на части - един подобен (но доста по-компактен) паметник, пак за 1300 години България. Неподдържан, той се разпада и изглежда ужасно окаяно. Един приятел от чужбина ме пита какво е това, пък мен ме есрам да му кажа.

Така че каквото станало - станало. Грандоманско е, но да стои като обица на ухото. Нека поне да се грижим да остане, защото полуразпадът във всяко отношение е ужасна гледка.

Също, естетизирането може да доведе до загрозяване. Паметниците за това се правят - да си останат завинаги, а не да се променят с епохите.

Е, радвам се, че попаднах тук. Извинете за миниразказа, дето пльоснах тука във вид на мнение по въпроса, обаче днес цял ден пиш апроекти и вече просто другояче май не мога да говоря.

Радвам се, че ви намерих. :}}}}

McClane
strenght and honour

#1582765 - 08.01.2007 20:18 [Re: Lisi4kata] Прикрепен файл (183 тегления)

В събота си ходин на Шумен и имах време да се кача до Паметника и Шуменската крепост. Ето и една снимка от разходката.

--------------------

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#1584071 - 09.01.2007 17:49 [Re: McClane]

браво на теб, аз като се замисля откога не съм ходил на крепоста....

д.К.

--------------------

Unbreak
Arms Heir
**

Регистриран: 27.04.2006
От: Шумен — о, люлка на просветата
    #1588950 - 12.01.2007 15:16 [Re: Дон Кихот]

Аз, градско, ходих това лято. Не бях ходил от много години. Хубаво нещо е, но изгледа е най-страхотен, точно от ръба, откъдето се вижда цял Шумен (без Дивдядово де ).

--------------------
"Прехласнат" от мъдростта на О Q-HARA

Фaй

Регистриран: 18.01.2005
От: Подпалвачите на мостове
    #1589906 - 12.01.2007 22:51 [Re: Unbreak]

На мен паметника не ми харесва особено.
Предпочитам крепостта и ходим там доста често. Не знам как да го обясня, но мястото ми действа особено успокояващо, а и обикновено е безлюдно. Или почти.
А на паметника редовно е навалица.

FOTO
FOTO
**

Регистриран: 14.03.2007
От: BULGARIQ
    #1674600 - 18.03.2007 18:10 [Re: Milko] Прикрепен файл (204 тегления)

Цитат:

Здравейте! Аз съм си от Шумен. Тук съм роден и засега тук си живея. Става въпрос за този огромен паметник на платото по случай 1300 год. от основоването на Българската държава. Та какво е моето мнение? Все си мисля, че можеше да е много по правдоподобен, по естествен, по разбираем. Той е за всички Българи а не за ограничен кръг заблудени художници и скулптори. Нормално ли е да се струпа това огромно количество бетон на едно място? Наистина ли е можело с тези средства да се построи един квартал и така да се реши отчасти жилищната криза в града? Някой питал ли ви Ви е дали това е най-доброто? Не, че съм против символите на Българската държава. Това е дори необходимо и задължително! А защо малките деца се плашат и разплакват като видят фигурите?...Все си мисля, че е можело да се направи нещо много по внушително, по естествено и по-евтино. Вие как мислите?

SAMO ZA SVEDENIE-TOVA E EDINSTVENIq PAMETNIK V SVETA POSTROEN POSLU4AI SAZDAVANETO NA DARJAVA>
a konq si ima ve4e krak.

--------------------
Искаш ли да провалиш една работа, отложи я за утре!
FOTO

FOTO
FOTO
**

#1682859 - 24.03.2007 08:46 [Re: Фaй]

Цитат:

На мен паметника не ми харесва особено.
Предпочитам крепостта и ходим там доста често. Не знам как да го обясня, но мястото ми действа особено успокояващо, а и обикновено е безлюдно. Или почти.
А на паметника редовно е навалица.

да те питам,защо си с този прякор

--------------------
FOTO

Фaй

#1686881 - 27.03.2007 11:14 [Re: FOTO]

Защо, какво ми е на прякора?
Това ми е любимата героиня от "Хрониките на Амбър".

FOTO
FOTO
**

#1686899 - 27.03.2007 11:27 [Re: Фaй]

Цитат:

Защо, какво ми е на прякора?
Това ми е любимата героиня от "Хрониките на Амбър".

ок,сега разбрах,
какво работиш

--------------------
FOTO

Morrena

**

Регистриран: 26.10.2006
    #1694660 - 01.04.2007 22:06 [Re: Milko]

Аз го одобрявам. На първо място, поводът, по случай на който е построен, е важен. На второ място, дори и като изпълнение ми харесва- явно е въпрос на вкус, а и сигурно съм свикнала да го гледам от малка. Приятно място е, харесва ми, че е цял комплекс, а не стандарте паметник, който се извисява на площ 5 кв.м., а също и идеята за стъпалата. Като бях ученичка, и после през ваканциите като студентка, си правех хем фитнес, хем разходка:) Дава възможност на шуменци да си разнообразяват деня и уикенда:)

Редактирано от Maghalena (01.04.2007 22:07)

Фaй

#1694687 - 01.04.2007 22:22 [Re: FOTO]

Лекар съм.
Защо питаш?

djik
почетен член LEO
**

Регистриран: 10.04.2007
От: Shumen&MD
    #2055057 - 10.03.2008 17:04 [Re: Milko]

И аз съм си от Шумен, но по-голяма грандоманщина от този проект /говоря не само за монумента, а и за стълбите, фонтаните, които тогава при откриването му работеха и хилядите лампи,които осветяваха стълбите тогава/ ме хваща някогашният гняв към управата ни.Синът ми се роди около официалното откриване на паметника и живеехме 8 човека в един апартамент, с "прекрасен" изглед към това чудовище от бетон и тотална разсипия на соц.средства, чакащи за настаняване в жилище като младо и новобрачно семейство.Тези средства наистина можеха да се вложат в цял жилищен квартал.След 5-6 години успяха да построят 2 блока за новодомци по един в крайните квартали, та така сме и по-далеко от гледката...Много сме велики с великият си монумент... И днес грижата за младите е все така на преден план за управата ни, нали та заминаха за чужбина и Шумен опустя

titan
странстващ
**

Регистриран: 17.08.2005
    #2069550 - 26.03.2008 23:23 [Re: djik]

На мен пък ми харесва паметникът! Не виждам какво лошо има в това, че е създаден?! Невероятно внушителен е! Смело мога да кажа, че прословутата Статуя на свободата, просто бледнее пред нашият паметник. Само дето другите народи си възхваляват и издигат в култ всичко което имат, а ние плюем ли, плюем по всичко създадено.
Прекланям се пред ахитектите и създателите на паметникът 1300г. България!

--------------------
Когато сме щастливи сме добри.Но когато сме добри, не винаги сме щастливи.

Оскар Уайлд

Треперски
член

Регистриран: 22.07.2012
    #2932205 - 04.08.2012 11:40 [Re: Milko]

Цитат:

Мозаечното платно на паметника „Създатели на Българската държава” е изградено от 8 милиона разноцветни естествени камъчета е пресъздадена идеята за развитието и възхода на българската държава и култура от VІІ до Х век.

Паметникът "Създателите на Българската държава"

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 17283

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.1 seconds in which 0.074 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.