ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Култура и Изкуство » Театър

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Urbi et Orbi

Регистриран: 20.04.2010
От: София
Народен театър Иван Вазов
    #2613302 - 25.04.2010 00:25

Бих искал постепенно да се разшири темата и да започнем да разискваме и изказваме мнения относно постановките във водещия български театър, а за в бъдеще за българския театър като цяло. Аз поне се порових из интернет и не намерих адкватен форум, а си мисля, че няма да е зле да го има. Аз лично съм търсил рецензии за дадени представления или са малко и на висок критичен език, или са твърде популистки.

--------------------
http://spqr753.blogspot.com/

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Urbi et Orbi

Re: Народен театър Иван Вазов
    #2613312 - 25.04.2010 01:14 [Re: Urbi et Orbi]

От постановките, които съм гледал през последните 5 години, защото от тогава горе-долу следя театралния живот, ми харесват:

Дон Жуан и Хъшове- каквото и да си говорим страхотна класа. Сцена,драматургия,актьорска игра и най-вече достъпния поглед на Морфов без да прекрачва границите на кича и простотията, която върлува по други театри. Много адекватно редуване на драматични и комични моменти свързани и със съвремието с цел да се запази динамиката на представленията. Просто няма начин да ти е скучно, защото по много разбран подход прави зрелище и за очите- антипод на ''високо-ерудираните'' и мрънкащи за интелектуалност и възвишеност постмодернистични театри-мазета. Неговите постановки са масови и в това няма нищо лошо. Театъра е за хората от хората. За мен е важно, че е новатор в много моменти, няма ги клиширано-битови простотии ала Теди Москов. 5 пъти съм гледал Хъшове, 3 пъти Дон Жуан и всеки път излизам с това чувство на удовлетвореност,замисленост за даден епизод и с тази велика тръпка на въодушевление от живия контакт.

Крал Лир- много смел и дързък авангарден подход към такава класика. Поставям отделно постановката на Гърдев, защото стилът му е много по-различен от Морфовия. Също 5 пъти съм я гледали всеки път съм излизал със сходното чувство от гореспоменатите. Няма как да не изкажа възхищението си и от Гърдев,Тороманов,Николов- екипът, който поставя различните, по ръба на бръснача,бъркащи надълбоко в застоялата тиня на повърхностното възпритие за театър. Гледам съм и други техни постановки съм останал с впечатлението за няколко разграничаващи факта:
- сценографията на Тороманов - великолепна,различна,детайлна,модернистична и даваща огромна сензорна чувствителност. Режисьорът може да представя идеята си по-различно благодарение на техническите характеристики на сцената
- музиката на Николов също придава тази изразителна индивидуалност. Просто няма как да се сбъркат нещата. Стилът на триото е ясно изразен
-темите, които разискват за някои може да са скандални, за други отблъскващи по начина, по който го правят. Въпрос на възприятие и концепция за театър. Под привидната и повърхностна обвивка на шокиращото и вулгарното се крие интересни замисли и подходи. Гърдев целенасочено представя по този начин, за да има и главоблъсканица, а не смляна кайма.
Крал Лир е идеален пример за това със своите алегории, костюми, едноцетна, но многопластова сцена. Символните значения в много моменти са ключови. Гърдев е голям майстор на придаването на детайла в значение. Има едно много хубаво негово интервю, в което твърди, че в зависимост от интелектуалния си капацитет всеки зрител вниква на различно ниво от постановката, защото Лир е многопластова,трагична и с много умозаключителни отенъци
За актьорската игра е ясно, че е на много високо ниво

Тези три до сега разгледани от мен постановки са много добри и ги препоръчвам. За други такива- следвашия път

--------------------

Rozsomák
жилава

Регистриран: 02.07.2008
От: Колибите
    #2613723 - 25.04.2010 22:11 [Re: Urbi et Orbi]

Цитат:

Крал Лир

- Тия примерно кога ще имат гастроли по селата, демек по по-малките градове?

--------------------
"Умиране няма и задачата има решение." - Ст. Джонсън

Urbi et Orbi

#2613753 - 26.04.2010 00:00 [Re: Rozsomák]

Когато театрите минат на пазарен, а не централно-планов режим . Друг съществен проблем е, че Крал Лир има сложни технически характеристики на сцената и не ми е ясно как ще успеят да изградят сцената в по-малък салон.

--------------------

Urbi et Orbi

#2614658 - 27.04.2010 15:46 [Re: Urbi et Orbi]

След добрите ми впечатления от горепосочените постановки сега ще кажа и за слабите представления( има още добри постановки в Народния, но за тях по-нататък).

Слуга на двама господари- разбирам, че постановката е в стилистиката на комедия дела арте обаче
- много слаб сценарий с някакви тъпи скечове ала комиците, някакви тъпизми. Не знам дали режисьорската версия е такава или така е по принцип. От липса на тотално съдържание се принизява на много ниско особено в края на постановката
-слаби декори и техническа характеристика на сцената. Тук човек може да си играе с фантазията при такава сцена. Не я оползотворяват. Едва ли ще играе дълго на голяма сцена
- актьоркста игра също не блести с много позитивизми. Сигурно се дължи и на факта, че постановката е с недотам много съдържателни драматични моменти. Преобладават елементарни диалози. Среден 3

Балът на крадците- по добра от слугата, но пак с очаквана развръзка. Разтягане на локуми за сметка на съдържание. 21 век живеем и са ми дотегнали някакви консервативни прочети, че в театъра трябва да се смеем на някви дебилни ситуации.
-отново средно ниво на сцена
В допълнение мога да кажа, че Идеалният мъж е много добра постановка..просто постановката е с класи над тази на Тиери Аркур. Среден 3.25

Искам да вметна, че не съм гледал ''светата троица'' Мамалев,Баташов, Лафазанов в техните постановки. Очаквам, че там ще се удари дъното с техните популистки тв скечове. Рейс съм го гледал преди и нямам нагласата да го гледам в този актьорски екип, за да не ми падне мнението за такъв блестящ сценарист като Стратиев.

Крап - моите уважения към големия Шопов. Обаче гледаемостта му се дължи на името му в моноспектакъла му. Останах разочарован..скучно предадена постановка. Под термина екзистенциален е много лесно да се крие съдържанието на дадено събитие. Може и да не съм прав, но определено останах с някакво неразбиране и тъпо чувство, че съм си изгубил времето. Среден 3.50

Чувал съм отзиви и за други слаби постановки, но може би поради тази причина не ги посещавам. Следващият път- за по- добрите постановки.

--------------------

noushaМодератор
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
    #2615436 - 28.04.2010 19:43 [Re: Urbi et Orbi]

Изобщо не съм съгласна за "Крап" Това е една от най-силните постановки, които съм гледала, а аз съм гледала доста, сред които силните са ужасно малко. Толкова е въздействаща и тежка, че все още не съм готова да я гледам втори път. Но като с всяко изкуство, и тук всичко е доста субективно
"Рейс" никак не ми хареса, изобщо към Стратиев трябва да се подхожда внимателно, "Римска баня" също не беше добре, не съм гледала "Сако от велур" обаче.

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

Urbi et Orbi

#2615583 - 29.04.2010 00:57 [Re: nousha]

То затова хората ходят на театър, за да получат това, от което имат нужда и ги удовлетворява. Кой други неща са ти харесали?

--------------------

noushaМодератор
вещичка

#2616164 - 29.04.2010 19:43 [Re: Urbi et Orbi]

В Народния ли?

--------------------

Словеса и други писания

Urbi et Orbi

#2616592 - 30.04.2010 17:01 [Re: nousha]

Да

--------------------

noushaМодератор
вещичка

#2616870 - 01.05.2010 02:49 [Re: Urbi et Orbi]

Не знам за хората, аз не ходя на театър, за да получа нещо, което ме удовлетворява и така нататък. Само отбелязвам по горния постинг, иначе за Народния...
"Козата или Коя е Силвия". За мен това е постановката на годината и изобщо бях изключително разтърсена от нея. Проблемът е, че я гледах на премиера, Олби беше тук... после ми каза позната, че я гледала по-късно и никак не останала доволна... Не знам, защото на премиерата играха така всепомитащо, та ми се върна надеждата за българския театър. Въпреки недоброто ми мнение за Бойка Велкова.
"Гълъбът" е просто прелест. За разлика от "Госпожица Юлия", където за пръв път виждам Снежина да не седи добре. Но съм склонна да обвинявам режисурата.
Като погледна програмата за месеца, че така ми е по-лесно да си спомням постановки - казах за "Рейс" (между другото опитът за копие - "Маршрутка" в Сатирата е голяма глупости, но все пак, какво да очаквам от Елин Рахнев).
Не харесах "Крадецът на праскови". Монотонно. Не харесах "Дон Жуан", въпреки добрата актьорска игра. Пренавито. Не харесах "Хъшове", въпреки че Морфов показва с него как се прави театър. Да, добре. Виждам, че може, ама аз това си го знам.
"Вишнева градина", ще ме прощавате, но никак не ми хареса. За мен това не е Чехов. Всички твърдят точно обратното, но за мен не се е получило, с цялото ми уважение към Крикор Азарян, лека му пръст. Чудесна идея за финала, по отделно добри елементи, но слабо като цяло. Или поне - не на нивото, което очаквах. И Мария Каварджикова вече ми омръзна в тази еднаквост. Колкото и да е подходящ точно този неин подход към ролята.
Гледам, седи още "С любовта шега не бива". Въпреки дълбоките ми резерви към актьорите, това е едно страшно представление. Мариус успява да обърне една пиеса с хастара навън и да я направи едновременно същата и различна, при всички положения - силна. Нещо не се получиха нещата с "Жените в народното събрание" в Сатирата, но може би трябва да го видя пак.
Не виждам в програмата някои заглавия, които си заслужаваха по-дълъг живот, но - нейсе.

--------------------

Словеса и други писания

Urbi et Orbi

#2617194 - 01.05.2010 22:12 [Re: nousha]

Аз сега в сряда съм на Ибрахим...много ми го хвалят...ще видим. С любовта шега не бива съм на 20-ти ще пиша как ми се е сторило...при мен надделя изборът да я гледам, заради Тороманов.. просто изключително майсторство в сценично отношение.

--------------------

Urbi et Orbi

#2617199 - 01.05.2010 22:22 [Re: Urbi et Orbi]

За мен лично освен първите 3 постановки, които изредих в началото още си заслужават:

Пигмалион, Вишнева и Идеалният мъж - всяка една е коренно различна от другата..различни автори, режисьори, различна концепция... но ми допада определено. Добре развити истории и майсторска игра.

Още не съм гледал Козата, но няма билети непрекъснато даже миналия месец на 14-ти( тогава мисля, че излизат билетите за следващия месец) в самия ден "свръхлюбезната" касиерка ме отряза...нямало билети. Дано юни пуснат пак 4 дати, защото ми е в списъка с най- голям интерес.

--------------------

Urbi et Orbi

#2617201 - 01.05.2010 22:24 [Re: nousha]

Между другото предполагам така, както се изрази какво ти харесва, че 199 и Сфумато ги посещаваш ?

--------------------

noushaМодератор
вещичка

#2617255 - 02.05.2010 02:46 [Re: Urbi et Orbi]

Разбира се, посещавам всички театри, това е част от работата ми. Не винаги успявам, но се старая.
За "Г-н Ибрахим и цветята на корана" и аз съм чувала добри неща. А Тороманов е наистина страхотен сценограф, съгласна съм.

--------------------

Словеса и други писания

Rising

Регистриран: 02.05.2010
От: София, България
    #2617401 - 02.05.2010 13:02 [Re: nousha]

И аз се присъединявам към положителните отзиви за "Козата или коя е Силвия?". Пиеса, представена типично по гърдевски. За мен точно по такъв начин трябва да изглежда съвременния тип постановка - скандална, динамична, отличаваща се от общоприетото, провокираща към многозначни въпроси... Дано да се играе отново 4 пъти през юни и се добереш до билет, защото наистина си заслужава. С "Козата..." за пореден път се затвърждава мнението ми, че Гърдев е явление не само за българския тетатър, но и за родната ни култура въобще. В този ред на мисли дано спирането на "Крал Лир" да е само временно, защото исках да я гледам пак. И ще е жалко, ако такива постановки падат от сцена, за сметка на " Дядо Коледа е боклук" например , но пък от друга страна търсенето стимулира предлагането, така че...
Иначе редом до "Козата..." през този сезон поставям и "Вишнева градина". На моменти действието може и да се развива малко бавно, но пък текстът ми хареса, а финалът е мнооого силен поне за мен. Актьорският състав също е на много високо ниво. Да, Каварджикова наистина играе по малко еднакъв начин, но пък го прави добре и се вписва в ролята си. Пък и нали за това там е Деян Донков, за да покаже, че може да изиграе ВСИЧКО, което му бъде поставено и то по какъв начин...Неговата роля беше и единственото нещо, което ми хареса в една друга нова постановка - "Госпожица Юлия". Имах по-големи очаквания за нея, защото най-малкото е от Стриндберг, но ми се струва, че Абаджиева си прокарва някакви идеи, които май само тя си ги разбира. Много скучни и еднообразни диалози, протяжно действие, финалът също не ми хареса, а това с четирикратно повтореното детско гласче накрая още ме държи в мъгла какво трябваше да значи... Според мен няма да се задържи дълго на сцена.

Редактирано от Rising (02.05.2010 13:03)

Urbi et Orbi

#2617426 - 02.05.2010 15:09 [Re: Rising]

Мен ми допада това, че темата се разисква и се надявам повече хора да се включват

Забравих да спомена друга от добрите постановки на 4 етаж - "Контрабасът"...не крия, че Валентин Ганев ми е един от любимите актьори...тука просто, както винаги е великолепен. Сценарият също засяга интересна тематика. Неслучайно като прегледах отчета за приходите от миналата година е с най-много зрители и висока събираемост от постановките на 4 етаж. А се играе 8-9 години мисля.

Иначе за Гърдев, че е култърно явление, е повече от видно. Надявам се новата постановка на Морфов по Шекспир да си струва..имам големи очаквания. Дано постави и "Полет над кукувиче гнездо", както е планирано. Нямам очаквания обаче за новата на Москов, защото неговите неща са еднотипни, повърхностни, скучни и уж гротескни, а всъщност халтурни. Не крия, че " Мармалад" е единствената постановка, на която съм си тръгвал преди края и че наистина е дъното и проводник на простотията и чалгата в българския театър. То и "Улицата" е примитивно, но понеже средата на 90-те нямаше подобни на него и пожъна успех. Чакам отзвук ако някой го гледа този месец "Синьор..."

--------------------

Urbi et Orbi

#2619780 - 06.05.2010 01:15 [Re: Urbi et Orbi]

Няма смисъл въобще да обяснявам за "Господин Ибрахим и цветята на Корана" - просто гледайте го. Забележителна постановка . Тук е мястото да отбележа две неща, които стоят в основата на тази прекрасна постановка:
първо и основополагащо е прекрасният сценарий: много добра сюжетна линия без клишета и баналности, има много добре изпипани драматични похвати, интересни теми се засягат, но всичко се върти около човека в най-чистата му форма
Второто е великолепното превъплъщение на Мариус Донкин, динамиката и темпото, което през цялото време държи изострени сетивата ти. Интересни диалози без излишни високо-интелектуални забежки, има малко и поучителни моменти, но не от възпитателен характер, а по-скоро житейски. Главното е концепцията, че театърът се прави от Човека за Човека. Много човешки представен спектакъл в най-изчистената си форма. Не е ли всъщност една от функциите на театъра да те развълнува? Мен успя, а Вас!

--------------------

Urbi et Orbi

#2622157 - 09.05.2010 23:51 [Re: Urbi et Orbi]

Нямам думи...просто МВР няма да се пипа и съкращава, както и военните ( без тях, разбираш ли, не може) обаче от хората, които творят и са съпричастни за високото културно ниво на най-висшата театрална сцена, може да се намалят и без това малките държавни субсидии. Некадърници - Борисов, Дянков и Рашидов...от културата ли ще попълните хазната? ....
http://www.vsekiden.com/?p=68913

--------------------

janitor_of_lunacy
k.

Регистриран: 26.11.2004
    #2626754 - 17.05.2010 08:33 [Re: nousha]

Цитат:

"Гълъбът" е просто прелест

Понеже текстът на Зюскинд ми е нещо страшно любимо, ми беше адски интересно да видя как са го интерпретирали на българска сцена и отидох на примиерата без да имам някакви особено високи очаквания, понеже мисля, че повестта не е особено приложима на сцена... Но това, което видях, задълба и под дъното на тези ми очаквания . Вярно, че рядко ходя на театър , но това определено бе най-слабата и повърхностна интерпретация на текст, която съм гледал (може би може да си съперничи с едно нещо по Кафка в ''Сфумато'' преди около 2-3 години). Не си тръгнах посредата на представлението като човекът, с който бях отишъл, но се чувствах страшно неловко през цялото време, както от безпомощните пищящи напъни на Владо Пенев, така и от неориентираното безмълвно присъствие на Снежина Петрова. Не че имат някаква вина де, то изпълненията им са плод на авторската интерпретация на Деси Шпатова... Доколкото знам и двамата са наградени/номинирани за някакви награди за ролите си в пиесата, май и самата пиеса беше наградена/номинирана но пък е факт, че това е първото позитивно мнение (от неофициална инстанция), което чувам/прочитам за ''Гълъбът'' за повече от половин година

--------------------
The dream of the state is to be one
The dream of the individual is to be two

noushaМодератор
вещичка

#2627463 - 18.05.2010 01:41 [Re: janitor_of_lunacy]

Нищо лошо няма в различното възприемане. Аз също не харесвам някои постановки, които много се хвалят, не се притеснявам и да си кажа, когато нещо ми хареса. Официално или не При нас за "Гълъбът" не съм писала аз, затова мнението ми си остава неофициално. Не съм чела нищо на Зюскинд, трябва да отбележа. Текстът беше интересен, много по-интересна ми беше обаче актьорската игра.

--------------------

Словеса и други писания

janitor_of_lunacy
k.

Регистриран: 26.11.2004
    #2627677 - 18.05.2010 10:42 [Re: nousha]

Лошо няма, разбира се, просто наистина твоят коментар за тази пиеса е първият позитивен, който срещам след ето този:

Стандарт

Общо взето моето мнение за спектакъла е на абсолютно противоположния полюс от този на авторката на статията. Всичко, което тя счита за свежо и оригинално като идеи и хрумвания аз намерих за изнасилено и клиширано . Сега се сещам, че и "Психоза 4:48" беше на Деси Шпатова, и тогава и самата постановката и изпълненията на актьорите ми бяха възхвълявани до небесата (тогава даже не само от официалните лица, ами и от неофициалните такива - приятелите ми ), но мен въобще не ме грабнаха. За сметка на това пък текстът, който така и не съм чел все още, ме заинтригува и ще трябва най-накрая да взема да я открия тази Сара Кейн... Явно г-ца Шпатова притежава добър вкус (т.е. като моя ) като читател, но интерпретациите й по тези четива хич не ми допадат

--------------------
The dream of the state is to be one
The dream of the individual is to be two

Urbi et Orbi

#2627829 - 18.05.2010 14:05 [Re: janitor_of_lunacy]

Аз се чудех преди 2 месеца дали да ходя и така не го реших. Евентуално ще го оставя за следващия сезон. За сметка на това с голям зор и то на 12 май , когато пуснаха билетите за юни, си взех за "Козата...". След два дни съм на " С любовта шега не бива". Мисля, че няма да остана разочарован

--------------------

Urbi et Orbi

#2630429 - 21.05.2010 16:41 [Re: Urbi et Orbi]

Ужас..ужас.."С любовта шега не бива" се оказа голямо разочарование. За да не бъда изцяло негативно настроен ще спомена положителните страни
- Тороманов - признавам си, че заради неговото участие се престраших да гледам постановката..не заради Мариус. 14-те монахини( мисля, че толкова бяха..естествено не е случайхо предвид "Тайната вечеря" ), декорите, костюмите, много доброто осветление - на дадени уж драматично-гротескни сцени. Финалът на фона на цялата постановка е много добър и ефектен. Определено съм привърженик на този тип театър, какъвто ни го показаха на финала, но само чисто визуално..текста не го коментирам. Горе-долу за мен това са единствените положителни черти, както и на моменти музикалния съпровод. До тук ....

Отрицателните моменти ще ги обобщя с неадекватна,лигава,жалка,скучна,просташка режисьорска версия подплатена с пълни тъпизми. Толкова елементарни диалози - мнмого думи изговарят - нищо не казват. Пълното лигавене и преиграване, което директно минава в графа - долнопробна халтура , за някои може да е гротеска или усмиване, но за мен е идеалният пример за лиспа на цялостна идея за постановката и затова с елементарни мелодраматични любовни похвати ,оригване, цинизми се запълва времето до края на постановката и се разтягат добре познатите ни локуми. Долно Куркински..ако ти си "гений"...жалко за българския театър. Не са ли достатърни "Комиците", че на толкова театрални сцени са се разпространили. Разните му камбани и "високо-интелектуални" монолози на Валери Йорданов - не ги кометирам..просто не са адекватни на цялата долнопробност, която лъха от всички страни. Не се е получило нищо...излизаш още по-празен от такива мероприятия.
За завършек да напомня: Къци Вапцаров като завършваше шоуто си с китайски мъдрости - значи ли, че предаването му беше на такова ниво?
Елементарен е този подход - чрез уж "театрални" монолози да обърсваш мръсотията, която си излял през другото време.

Оценка : Среден 3.20

--------------------

noushaМодератор
вещичка

#2630456 - 21.05.2010 17:53 [Re: Urbi et Orbi]

Аз изобщо не съм съгласна Всъщност почти бях сигурна, като каза, че ще гледаш тази постановка, че няма да ти хареса - въз основа на прочетеното във форума до тук.
Не гледай "Жените в народното събрание", няма никак да ти хареса.

--------------------

Словеса и други писания

Urbi et Orbi

#2630477 - 21.05.2010 18:45 [Re: nousha]

Да ти кажа...първо не знам дали се играе "Жените..", но не съм се замислял за това представление. Аз като гледам имаме много сходни театрални възгледи . Как виждаш "Престъпление и наказание" и какво точно те впечатли в " С любовта.." ?

--------------------

noushaМодератор
вещичка

#2630727 - 22.05.2010 02:57 [Re: Urbi et Orbi]

"Жените в народното събрание" може да е паднала, не съм поглеждала програмата на Сатирата. За "С любовта шега не бива" съм писала, въпреки че ми се ще да вярвам, че сега пиша по-добре за театър Не харесвам много играта на Карамазов, това е единственото, което не харесах в постановката.
"Престъпление и наказание" не съм гледала още.

--------------------

Словеса и други писания

Urbi et Orbi

#2631902 - 24.05.2010 16:23 [Re: nousha]

Дойде времето да си изкажа и виждането за "Идеалният мъж". В по-предни постове споменах, че ми харесва и след снощното второ гледане , си оставам на същото мнение. Само да уточня, че тук за първи път оставам с малко по - лошо мнение за спектакъл, който го повтарям. Други, които съм преповтарял, съм излизал с по-приповдигнато чувсто..този път с една степен по-ниско защо ?
Първо - 13 ред си ми е далеч за мен и живият контакт ми се губи малко
Второ - един от основните ми критерий за една постановка е сцената и други технически характеристики - тук е прекалено елементарна и липсва визуална представа...повече трябваше да се постараят
Трето - постановката е много свежа, диалозите са адекватни, има и добре дозирани комични моменти без да има вулгарности,простотии и прочие. Самите мизансцени и цялата концепция са добре разгърнати в по-обш аспект. В по-детайлен аспект имам забележки - началото и края са добре развити, но някъде по средата поне аз изпаднах в една монотонна дупка характеризираща се с липса на съдържание и с малко повече обяснения, забаване на динамиката на цялото действие и така нареченото "разтягане на локуми".
- четвърто - актьоркста игра е на обичайното силно ниво за този театър. Карамазов като че ли е роден за такава роля. Краят също ми хареса, динамиката е на добро ниво, чувстовото на скука с малки изключения не се появява. За миналата година "Идеалният мъж" е с най-много приходи от посещения в Народния театър. Масово посещавана постановка с добра наситеност на съдържание в драматичен и комичен аспект.

Оценка: Много добър 5.10

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (24.05.2010 17:27)

Urbi et Orbi

#2635216 - 30.05.2010 00:46 [Re: Urbi et Orbi]

" Престъпление и наказание"

Почти не намерих предварителна информация за постановката и затова не знаех какво да очаквам. Запознат съм с драматургичния текст и си мисля, че е голям залък да имаш смелостта и виждането да я поставиш адекватно. Мисля си, че на голяма сцена ще е по-вълнуващо и ефектно, но в друга режисьорска версия и актьорски състав.

Човек може да излезне напълно объркан ако не е чел предварително книгата или не е гледал някоя от филмовите версии. Определено постановката е поставена малко по - философски и с елитарно звучене, отколкото самата концепция и есенция на сценария изисква.
Класическа постановка... с протяжните диалози, липсата на музикално оформление ( само в отделни случаи се използва музикален фон).. характерната тишина, обърканост и атмосфера за руската литература.
Режисьорският прочит не покрива критичната точка на адекватност, дълбочина и пълнота ... някак си основната фабула е изместена от други по-незначителни моменти. Имам чувството, че около 60-70 на 100 от времето бяха едни протяжни диалози между Разколников и полицая. Въобще не са засегнати мотивите за престъплението... по неубедителен начин - тревогите, объркаността , душевното терзание на главния герой. Цели герои и моменти са отрязани. Това с библейските мотиви също ми дойде нанагорно... айде няма нужда лично аз не се впечатлявам от такива елитарни прийоми. Може да бъдат използвани.. няма лошо, но в режисьорксата версия е един вид есенцията, което е неадекватно. Актьорската игра е също на средно ниво. Иван Юруков
още доста театрален опит да натрупа, за да достигне драматичния отенък на Разколников. Лично за мен този образ да се съгради цялостно е много висока летва, която Юруков на този етап му е доста висока. На моменти преиграва.. някак си не може да те грабне, липсва тази искрица между актьора и зрителя, не може да те убеди в душевните си терзания. Кулминационните моменти също не са изпипани. Шамли играе прилично, Пламен Пеев - също. Калин Яворов обаче определено ми остави много лошо впечатление, някак си аматьорски стоеше на сцената.. малко ала НАТФИЗ.
Няма фрапиращи и дразнещи моменти - прилично ниво е постигнато като цяло.. сценографията бих казал е добра.. отделните мизансцени са добре ситуирани, но в драматургично естество и най-вече режисьорско има какво да се желае.

Оценка : Добър 4.30

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (30.05.2010 00:52)

Rising

Регистриран: 02.05.2010
От: София, България
    #2635288 - 30.05.2010 12:12 [Re: Urbi et Orbi]

На мен като цяло "Престъпление и наказание" ми хареса и останах доволен от постановката. Преди началото ми беше интересно кои моменти ще бъдат избрани и на кое ще се набляга, за да се предаде цялостната концепция на произведението. Но като че ли ми се струва, че ако не си чел произведението, някои моменти ще ти се сторят неясни, защото имаше сюжетни нишки, които не бяха докрай изяснени и в този смисъл без да си запознат с текста, някои моменти могат да останат неразбрани.
Интересен композиционен похват в постановката е, че същинското действие започва с разговорите между Заметов и Разколников, в които проблемът за престъплението е разгледан в социален и психологически аспект според Разколников. По-късно чрез ретроспекция е дадена светлина и върху самото убийство на старата лихварка и сестра й, но самите мотиви за извършване на престъплението не бяха докрай изяснени, като че ли. Както и терзанията, бълнуванията и душевните перипети, през които преминава Разколников след убийството. И това мога да го отчета като минус, защото именно чрез тях според мен се откроява противопоставянето между хуманната същност на героя и неговата нехуманна философия за свърхчовека. Като недостатъци мога да отчета и това, че са отразяни напълно образите на майката и сестрата, както и на семейство Мармеладови, защото в отношението на Разколников към тях се открояват и някои други от светлите черти на неговия образ, които не бяха цялостно представени в пиесата.
Но въпреки това съзнавам, че е изключително трудно да се обхване всичко от това епохално произведение в рамките на една постановка.
И така, общо взето видях това, което очаквах да видя. Усещаше се цялостната атмосфера на произведението, основната концепция бе представена, драматизмът и дълбочината бяха налице, за което голяма заслуга има и Иван Юруков. Много силна роля на Юруков.

Urbi et Orbi

#2637311 - 03.06.2010 12:25 [Re: Urbi et Orbi]

" Козата или коя е Силвия"

Трудно е да пише за такава постановка . Концептуално тя е доста по-различна от тези, които се режисират в Народния театър, а и въобще на театралната ни сцена. Да си призная на моменти ми заприлича по-скоро от репертоара на 199 ( Пиеса за бебето). Да, Козата е несравнимо по-силна и въздействаща.
Актьорската игра е пленителна, даже на моменти не следях толкова съдържанието на самите диалози , просто играта им те поразява. Билалов и Велкова са много точни, без преигравания. А ролите са им такива, че много лесно може да минат от другата страна на фалша. Може да се каже, че са постигнали почти съвършенството. Вергов също е убедителен, към Иво Аръков имам малки забележки и те бяха главно в един-два момента, където ми фалшивееше. Като цяло се справя
Никола Тороманов - за този човек вече стана малко така всеки път да се изумявам докъде може да стигне. Просто сценографията те поглъща. Аз бях и на първия ред и чувството е още по-приятно, когато се чудиш дали няма някоя частица от керамиката да хвръкне към теб.

Чувството на обърканост, с което излезнах от театъра, се дължи на наочаквания край. Някак си въпросите, които оставя след теб, са повече от отговорите. Тук се разриличава коренно от традиционно поставените постановки. Почти липсва тази театрална логика, която аз поне съм свикнал да търся : мотиви, последствия, развитие във всеки образ за по-дълбоко внушение. Правя асоциации с европейското кино и по-специално френско-италианско. Представяне на някакъв ключов момент с акцент върху душевното състояние, а не върху действието. Важно е да се представят душевните катаклизми, а не толкова външната среда. Стоварва се житейската случка -произтичат диалози, в които зрителя навлиза в техния вътрешен свят и накрая развръзка. Точка - без да се разбере какво става след това. Просто не е необходимо - поставят се въпроси и всеки зрител сам да си отговори на тях.

Аз скандални моменти не видях - нито в любовта към козата, нито в някоя и друга по - неприлична думичка. А това, че се е влюбил искрено в козичката, също си го възприех съвсем нормално породено от напълно естественото му обяснение . Поне животът в България е такъв, че няма как да ме изуми със "скандална тема". По-скоро малко рекламен момент усещам с тази думичка. Нямаше нито един тръгнал си, а имаше и по-възрастни хора, които си я изгледаха докрай. Скандално може да е "Мармалад" заради простотията, която излива. Там се почувствах покрусен и възмутен от долнопробността си , но в Козата, породена от толкова силната игра на Билалов, даже може да му съчувстваш и разбереш положението, в което е изпаднал. Според мен е строго индивидуално дали приемаш позицията му, защото е обвързано с предразсъдъци и морал - все категории, които при всеки индивид стигат до определена граница. Все пак важното е КАК е направена постановката ?
Във визуално отношение - почти до съвършеноствово. Тук включвам мъртвата коза и чупенията, което е още по-стресово и вълнуващо. Но някак си малко преувеличено за мен - харесвам такива подходи, но тук прекалиха предвид малко изсилената драматична случка. Ролята на момчето също на моменти беше излишна и още малко щяха да минат границата от "мухата -слон". Видимо беше това излишно превъртяване на проблема. Някак си повече театрално изпипано, отколкото в реалността би било.
Режисура - добра като диалозите са динамични... бързо минават тези час и 40 мин. На моменти повече бяха обясняванията и това преувеличавене .

Лично аз не бих определил "Козата" за върхова постановка. Ибрахим ми хареса повече на камерна сцена.. различни са. Даже не може да се намерят допирни точки. Но "Козата" не ми въздейства с това първоначално чувство веднага след края, както при други по-добри постановки. По-добри като режисура и текст, защото актьорската игра и сцената са един от върховете. Тук да вметна, че "Крал Лир" на Гърдев е с една класа над "Козата". Поне аз така виждам нещата...

Оценка : Много добър ( 5,40 )

--------------------

Urbi et Orbi

#2667640 - 22.07.2010 00:30 [Re: Urbi et Orbi]

http://www.monitor.bg/article?id=252139

Явно театралното събитие на следващия сезон се очертава безапелационно. Друг е въпросът дали ще се реализира в срок и по-важното дали ще оправдае големите очаквания ? Мен лично ще ми е много любопитно. Просо филмът толкова високо е вдигнал летвата, че човек без да иска ще прави паралели. Ама така трябва, върховете да се гонят.

--------------------

noushaМодератор
вещичка

#2723692 - 02.12.2010 00:32 [Re: Urbi et Orbi]

Да. Докато си събера мислите да напиша рецензия, само ще кажа - отидете и го гледайте.
Над 3 часа и половина е (има антракт) и това е много смела постъпка в родната ни действителност.
За останалото още нямам думи.

--------------------

Словеса и други писания

Signor d'Oro
ценопитагореец

Регистриран: 28.12.2009
От: под Белевите върбета
    #2746246 - 01.02.2011 14:00 [Re: Urbi et Orbi]

Цитат:

...Аз лично съм търсил рецензии за дадени представления или са малко и на висок критичен език, или са твърде популистки.

Гледах "Ангели в Америка" - клик!

И понеже не зная докога ще е възможна горната препратка, си позволявам да копирам част от нея. За по-прегледно съм отделил рецензиите една от друга с два различни цвята. ОТЗИВИ ОТ МЕДИИТЕ:

Изключително експресивно като визия представление...Страхотна актьорска игра, лудост, истерия, бяс, борба с илюзиите, с расизма, с пороците и със страховете ни. www.vsekiden.com

Брилянтна актьорска игра. в. Новинар

“Ангели в Америка “ е събитие. в. Капитал, Light

Световноизвестният драматург разбива на пух и прах всичко около себе си – Щатите от 80-те години, хомо и хетеро сексуализма, лицемерието около СПИН-а, мормоните, демократите, републиканците, Роналд Рейгън, Холивуд, адвокатите, военните конфликти, съпружеските псевдо страсти.
Актьорите правят чудеса, за да изиграят по няколко образа. Над целия Апокалипсис витаят ангели. в. Стандарт
(рецензия в "Стандарт" с пунктуационна грешка - молим ви се!)

Десислава Шпатова смая театралите, като прескочи от любимите си камерни спектакли(, - излишна запетая) към необятната визия на голямата сцена на Народния театър, за да покаже настроенията в Америка от 80-те години на миналия век. Тя остава вярна единствено на обичайния си минимален брой актьори (следва пропусната запетая), разпределяйки близо 25 роли между 8 актьори и сума ти рок ангели. Майсторството на Шпатова е впечатляващо. в. 24 часа

Ударно въздействащ коктейл от халюцинации, фантазии и въображаеми срещи и раздели, изпълнени с всички възможни усещания за вина, страх, непотребност, самота и безмислие. Да, наистина през новия век всички ще сме луди. В тази всеобща лудост и страх от свободата се разгръща картината на падението и разрухата на всички ценности – от държавата до вярата, любовта, семейството, човека. И ако в пиесата внушението е, че в Америка наистина няма ангели, то на сцената се появява един ангел, който може би предвещава началото на нов живот или на нова лудост. в. Дума

===
Според рецензиите е имало страхотна актьорска игра. Ако това е страхотна актьорска игра, то аз съм Джина Лолобриджида. Майко, мила! Как може да кажеш за актьори, на които нищо от изреченото не се разбира, защото дуднят, мънкат, фъфлят, нюсат (говорят носово) и плюнкят... да напишеш във вестник, че е страхотна актьорска игра. Тези хора като че ли никога не са учили сценична реч. Единственият, който беше на светлинни години от другите и наистина е изгряваща звезда, ако има режисьор, който да го пипне, е Бойко Кръстанов.

Десислава била разпределила хиляда роли между десетина актьори. Абе, Мурджо! Ти гледал ли си филма? Знаеш ли, че това е една от основните закачки в него. Знаеш ли, че там това е смислотворно, а тук е смислопагубно?

Актрисата, която беше в една от ролите на Мерил Стрийп - тази на равина, а после в ролята на доктора просто смазва с непрофесионализъм, който е неподражаем. Дори да искаш да режисираш нещо толкова безпомощно, няма да се получи този брилянтен ефект. Застанала под микрофон и декламира (това го приех като оригинална режисьорска приумица - да не изиграваш ролята, а да я издекламирваш)... та тази жена се беше поместила точно под микрофона, а радиоусилвателите, понеже са от ерата на предмодернизма - бучат и дрънкат, та това допринасяше за освежаване на обстановката.

Разбиването на сценичното действие е кошмар. Ако човек не е гледал предварително филма, то по никакъв начин няма да може да разбере за какво става дума на сцената. Една възрастна жена - театралка от сума ти години, стана по средата на представлението и си тръгна. Последваха я още 50 души. Аз стисках героично зъби, за да видя докъде могат да ми издържат силите.

Публиката.
Едно време като дете, когато ходех на театър, майка ми винаги носеше лукчета, за да пресече кашлица при нужда. Целта беше да не смущаваме другите. Влизаше се в театъра тихо като в храм. Храмът на Мелпомена. Заставах като препариран на стола си и в тази препарираност имаше магия. Имах нови дрехи. Това беше част от карнавала - предрешването както на актьори, така и на публика. Публиката взаимно уважаваше и актьорите и себе си!

Сега. Един гражданин... седнал като кебапчия на селски мегдан. Разкрачен, разкурен, раздрусан. Кашля гордо! Кашля с разкъртваща белодробна кашлица, от която хвърчат прокиснали алвеоли през 10 реда напред. Звъни му мобилният и той не осъзнава, защото си е захвърлил мърлявия ямурлук през други три реда напред - не уважава гардероба, защото гардеробиерките се правят на интелектуалки, бидейки груби - командват и се карат с неадекватни невротични реакции. Гражданинът джвака нещо. После се орига приглушено и бълбукащо и се разнася воня на ланска сланина. Абе, аз ли съм идиот, та не мога да се вместя в обстановката?

Ако все пак сте гледали "Ангели в Америка", кажете нещо успокоително!

Редактирано от Signor d'Oro (01.02.2011 14:10)

костадит
неориентиран

Регистриран: 16.12.2010
    #2759171 - 28.02.2011 19:53 [Re: nousha]

а знаете ли кога ще пускат Лебедовото езеро отново? даваха го целия ноември, но гио изпуснах

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 14873

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.204 seconds in which 0.182 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.