ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Култура и Изкуство » Театър

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Urbi et Orbi

Регистриран: 20.04.2010
От: София
Постановките през 2010
    #2622148 - 09.05.2010 23:40

Пускам я темата за разискване на всякакви постановки, които се играят из българските театри. И да вметна не само новите от този сезон, но нека и за по-стари бъдат изказани мнения.

--------------------
http://spqr753.blogspot.com/

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Urbi et Orbi

Re: Постановките през 2010
    #2622191 - 10.05.2010 00:39 [Re: Urbi et Orbi]

Колкото и да не ми се иска, плявата и пошлостта за мен е много разпространена. Днес гледах една от низките постановки...още съм афектиран от долнопробността в драматургия, сцена и най-вече актьорска игра. Засега само "Мармалад", която чак този сезон я гледах, е по-надолу.
"Колко е важно да бъдеш сериозен"- уауауаууа Оскар Уайлд....иееее. Предвид очевидния застой в репертоара на театъра, тази постановка ми хвана окото заради Уайлд. Обаче сценичната версия е ...скучно, пълно с тъпизми, скапани декори, по-едно време и пееха лигава песничка. Действието е като сапунените сериали...след много напразни приказки и тъпотии се случи най-сетне някакво по-прогресивно събитие..след него, за да не остане неразбрано и видиш ли нещо да се замислиш, самите актьори също преповтарят с безброй думи и изрази този свръхкулминационен момент. Не искам само негативи да изкажа, защото не е коректно. Все пак Ласкин,Ранков,Нети,Ингилизова добре се превъплъщават в дадените си роли. Но за втория по брой места софийски театър ( евентуално Сатиричния може да е по-голям..не знам капацитета му) и с много претенции и значима театрална история, такава постановка просто омърсява положителната тенденция да се ходи на театър. Не се и изненадвам от ниската посещаемост днес.
Едно е името, което ме озадачи днес със сценичното си присъствие..Тигран Торосян . Безизразен,неемоционален,абсурден,държи си ръцете в джобовете през цялото време, в различните ситуации с едно монотонно темпо си изрецитирва репликите все едно е тв водещ или както в първи клас рецитирахме стихотворения. Ок...ако това момче не е връзкарче..то има някаква сериозна загадка как се подбира персонал за трупата. Просто по-слаб и бездарен професионален актьор и то във водеща роля в уж водещ театър, аз никога не съм виждал. Просто жалък..ако беше постановка на НАТФИЗ- няма проблем..няма да го хуля..гледал съм две от тяхната програма и ок- учат се,експериментират..разбирам го и няма да ги критикувам..обаче този наистина
Първо няма визия..няма самочувствие, но такава безизразност,монотонност, неумелост да се впише и в без това плоските диалози..не съм бил свидетел. Пълна мистерия

Оценка: Среден 3(- - -)

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (10.05.2010 01:04)

noushaМодератор
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
    #2622576 - 10.05.2010 14:23 [Re: Urbi et Orbi]

Не си гледал Тигран в "Тайбеле и нейният демон" на Старозагорския театър. Жестока постановка и страхотна игра от Торосян.
В "Колко е важно" не играе добре, вярно е. В тази постановка единствено Нети играе добре, защото на нея й пасват точно такива истерични персонажи. А постановката е доста стара, в началото сякаш се стараеха повече.

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

Rising

Регистриран: 02.05.2010
От: София, България
    #2622728 - 10.05.2010 17:52 [Re: Urbi et Orbi]

Въпросната постановка наистина е меко казана слаба. Не мога да повярвам как пиеса, писана от Уайлд, може да бъде оклепана по такъв начин. Но явно може. Просто постановката е едно голямо петно в репертоара на Военния театър. Мръсно петно при това.
За някои от актьорите просто нямам думи...То не беше преиграване, то не бяха евтини номера и пълен фалш. А въпросният Торосян просто е най-слабият актьор, който някога съм гледал. Плах, скован и муден, играещ без грам изразителност, на моменти ми се струваше, че ще заспи този човек. А ролята му беше една от главните. Жалко е просто...
Цитат:

Оценка: Среден 3(- - -)

Заради хубавото време днес ли си толкова милостив

Редактирано от Rising (10.05.2010 19:20)

Urbi et Orbi

#2622780 - 10.05.2010 19:31 [Re: Rising]

Не пиша Слаб 2, защото Мармалад е по-зле и затова не искам да изравнявам нивото. Иначе за Торосян възможно е в други постановки да играе добре...в тази е трагичен, но аз едва ли скоро ще ходя в този театър. Просто Военния с този репертоар и Москов няма как да ме привлече. Само като се сетя за " Много шум...", "Комедия на слугите"..ми става едно гадничко. Иначе в този театър единствено ми хареса "Трамвай желание". Не искам да си представям новата на Москов..каква е. Ако някой е гледал, да разправя. Аз утре ще разправям за "Три сестри"..не знам какво да очаквам и затова ще ми е още по-интересно.

--------------------

noushaМодератор
вещичка

#2622799 - 10.05.2010 20:08 [Re: Urbi et Orbi]

В "Трамвай желание", който съм гледала два пъти, наистина не виждам какво друго, освен драматургичният текст и до известна степен играта на "второстепенните" актьори, си струва. Ужасна Бойка Велкова, но това не е кой знае каква изненада. На премиерата беше сносно, месеци след това - плачевно. Не ми се разказва просто. И Камен Донев го видях в роля, която просто не я може и това си е.
Обаче ако човек е гледал "Трамвай желание" на Пернишкия театър, с Нона Йотова като Бланш, може направо да се влюби в постановката на Армията...

Армията дълго време беше може би най-силният откъм постановки и игра театър, в момента не го бива.

"Чайка" там, хвалена толкова много, не ми хареса, отново ужас при играта на Велкова - аз направих грешката след премиерата да потърся в ЮТюб заснето представление в чужд театър, изграждането на образа изобщо не може да се сравнява. Ласкин с неговото непрестанно лигавене. Единственото много положително беше Алекс Сърчаджиева, която виждам да израства с всяка следваща роля. Нейната Нина ми допадна.

"Много шум..." беше великолепна постановка, тя е безумно стара, аз съм я гледала не знам колко пъти, като в началото, когато беше още 1-2 година на сцена, бе нещо уникално. А сега, особено с този подменен състав, не, благодаря. Ходих на представлението, когато се извърши "подмяната", тръгнах си на антракта. Което правя изключително рядко.

"Събота, неделя, понеделник" е много приятно, Меглена Караламбова е просто класа. "Десет малки негърчета" е сносно криминале.

--------------------

Словеса и други писания

Urbi et Orbi

#2622851 - 10.05.2010 21:24 [Re: nousha]

Хм, "Пернишкият театър" ми звучи малко екзотично, както и да е. Виж за Бойка Велкова въобще не съм съгласен..за мен е изключително класна актриса..много добре стана, че Народния я придърпа. Иван Ласкин, че е лигльо и еднотипен..аз даже никога не съм го взимал насериозно. "Чайка" въобще ми беше много трудна постановка...и до сега нямам категорично мнение. Какво мислиш за 199? Старицата от Калкута и Пиесата за бебето?

--------------------

noushaМодератор
вещичка

#2622876 - 10.05.2010 21:56 [Re: Urbi et Orbi]

Бойка не съм я видяла да направи добре нито една роля, с изключение в "Козата или Коя е Силвия". И то на премиерата, после не знам как играе.

Защо да звучи екзотично Пернишкия театър? Провинциалните театри също работят доста активно, някои имат много силни постановки. Това, че театърът е от някой град, в никакъв случай не бива да носи каквито и да било предразсъдъци.

199 напоследък има изключително силна програма. "Пиесата за бебето", която обаче не знам дали още се играе, за мен е много добра постановка - имаме Олби и Гърдев, както в "Козата..." по-късно - явно се получава много добре. Каквото и да говорят за Гърдев, той е забележителен режисьор. И като актьорска игра, и като постановка, да не говорим за текст, "Бебето" е просто за пример.
"Старицата от Калкута" - мога да кажа почти същото. Нищо друго не съм гледала от Ханох Левин, но ми хареса. Обичам експериментите с границите, стига да не са самоцелни. А актьорите са едни от най-добрите, с които разполага театралната ни сцена в момента. Вяра Коларова е уникална, особено в комбина с невероятната Снежина Захари Бахаров на театрална сцена е страхотен - казвам го, защото не съм гледала "Дзифт", Малин Кръстев е страхотен актьор. Само суперлативи мога да кажа за тях.
В тоя ред на мисли, "Три дъждовни дни" също е много приятна постановка, с едно изключение - Койна Русева. Която съм харесала като игра единствено в "Майките". Там обаче, за сметка на това, е чудесна.

--------------------

Словеса и други писания

Urbi et Orbi

#2622986 - 11.05.2010 00:08 [Re: nousha]

"Пиеса за бебето" повече ми хареса от "Старицата.." Защо?
Първо и главно, защото действието и драматургията от началото до края си върви по една линия на развитие. Много ми хареса втората част и най-вече за това спомага фантастичната сцена. В "Старицата.." аз не намерих първо никакъв смисъл в съществуването на всички тези отделни истории. Знам за теориите в постмодернизма, където не е обезателно да се търси някакво логично , смислово и идейно обяснение в творчеството, но аз не съм привърженик на тези теории. Ако правиш изкуство за мен трябва да показваш идея,послание,идеал,позиция.Дадаистите и подобни не ги разбирам, и не ме вълнуват. Казах и преди това ако театърът веднага след края не ме развълнува, значи сърцето ми не го е приело. За разума е друга история . Сцената, акьорите са блестящи обаче сценария определено не ми допадна. А и това с вулгарностите мисля, че вече е клиширано и не е интересно. Не намерих никаква градивност в многото изречени думи- 30 истории и това е..Може нещо и да не съм схванал. Възможно е, но определено "Пиесата.." ми хареса повече, но не бих я сложил в топ постановките, които съм гледал...може би, защото не съм голям привърженик на постмодернизма. Харесвам модерни интерпретации,съвременни авторски текстове и постановки, но с граница

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (11.05.2010 00:38)

Urbi et Orbi

#2624119 - 12.05.2010 18:16 [Re: Urbi et Orbi]

Снощи бях на "Три сестри" и доста ми допадна. Намирам прилики с "Вишнева градина" и според мен човек ако е харесал "Вишнева.." и "Три сестри" ще му харесат. Ето тук
http://www.capital.bg/light/revju/teatur/2008/03/26/476171_chehov_diptih/

е направен много хубав и адекватен анализ. Нямам и намерение да допълвам нещо...въпреки че това не е моят тип театър..постановката, играта на актьорите си заслужават аплодисментите.

Искам да кажа и няколко думи за Младежкия театър. Страхотно впечатление ми направи театъра..не бях ходил досега и след този ремонт, който преди няколко години направиха, ми се стори много уютно и представително място. Не обичам да пиша за битовизми, но в тоя случай няма как. Седалките и разстоянието между редовете са направени ,така че и хора с по-големи габарити, да се чувстват възможно най-комфортно на местата си. На някой може това да му е смешно..обаче за мен има голямо значение...предвид постоянния ми некомфорт по другите театри. Също интериора и екстериора са подходящи, сцената, осветлението...няма как тези неща да не му направят приятно впечатление..

--------------------

Urbi et Orbi

#2631982 - 24.05.2010 19:03 [Re: nousha]

"Приятнострашно" как ти се вижда ? Мисля да я посетя юни.

--------------------

noushaМодератор
вещичка

#2632010 - 24.05.2010 21:24 [Re: Urbi et Orbi]

Приятнострашно
Не съм сигурна, че ще ти хареса толкова, колкото на мен. Има и един момент в Яна Борисова, че сякаш може да е още по-добре, но... не съм гледала втората й пиеса. Ще видим.

--------------------

Словеса и други писания

Urbi et Orbi

#2632030 - 24.05.2010 22:36 [Re: nousha]

Хм, така като чета не само твоята статия, а и на други.. ми е малко трудно да си съставя предварително мнение и очакване. Виж за Козата са ми големи очакванията - само като видях сцената и разбрах сценария . Интересно защо не взе Аскеер, а избраха Приятнострашно. Коя от двете е по-добра ?

--------------------

noushaМодератор
вещичка

#2632097 - 25.05.2010 02:27 [Re: Urbi et Orbi]

Като драматургия - Козата.
Като режисура - трудно ми е да преценя, аз харесвам работата на Явор Гърдев, а с Олби са постигнали нещо невероятно. Галин Стоев обаче също е страхотен режисьор и в Приятнострашно е създал образец за режисура. И двамата режисьори са работили със съответните автори и преди... Ще ми се да кажа "Козата", но не, трябва да ги гледам и двете още няколко пъти, за да мога да кажа.
Като актьорска игра - не знам какво е сега, но на премиерата на Козата аз гледах квинтесенцията на актьорската игра. Казах, за мен Бойка не е добра актриса - но там тя игра, да му се не види, игра!
Мисля, че няма какво да добавя повече от това, което съм писала за "Козата" тук.
Някак си това за мен беше откровение. Театър така, както си представям, че трябва да е - силен, истински, категоричен.
Приятнострашно е по-съзерцателна и спокойна. Козата е безапелационна и безкомпромисна, ако имах малко повече смелост, щях да заявя - гениална постановка.
Една позната ми каза, че е гледала Козата по-късно и не й бяха харесали някои неща, което ме притесни. На премиера Олби бе тук, сякаш се усещаше чудото. Дано не са се разсъхнали нещата.
В същото време играта на Снежина например в Приятнострашно бе... как да кажа, тя е определено сред най-най-първите в редиците на най-добрите актриси в момента (лично мнение де).
Не знам, гледай и сам ще видиш. Но Козата беше събитие.

--------------------

Словеса и други писания

4aika
алхимик

Регистриран: 26.07.2006
    #2650915 - 25.06.2010 12:59 [Re: nousha]

Елате да ме гледате на 04.07.10 от 17.30ч
в театър Сфумато ще играя:
“Деветте страни на желанието” по Хедър Раффо
режисьор: Катерина Христова,
музика: Ивайло Андонов.

Пиесата описва девет арабски жени, които живеят във времената на диктатурата на Садам Хюсейн.
Девет жени различни по възраст и с различни истории и преживяваня, превъплътени в една актриса на сцената.

Заповядайте
Ще се радвам да чуя мнението Ви за работата ми
Поздрави 4aika

esprit
Pleasure Seeker

Регистриран: 07.05.2009
    #2656501 - 03.07.2010 12:23 [Re: Urbi et Orbi]

За мен постановките на 2010 са "Приятнострашно", "Гълъбът", "Госпожица Юлия" и "Козата или коя е Силвия" (още не съм я гледала). А от по-старите, които гледах едва тази година са "Казанова", "Ооо сънят на Гогол", "Опасни желания"...сигурно пропускам нещо, но ще сетя Говорим само за 2010 нали

А относно разикваните тук "Старицата от Калкута" и "Пиесата за бебето", аз съм фен повече на "Старицата от Калкута"

Urbi et Orbi

#2657493 - 04.07.2010 23:47 [Re: esprit]

По-точна би била формулировката сезон 2009-2010 . Иначе номерът е да се разискват играещи се постановки ( не само премиерите за сезона ). Лично аз завърших с "Козата", а "Приятнострашно" и "Гълъбът" за есента съм ги планирал, тъй че няма как да ги коментирам .

--------------------

Streptavidin

Регистриран: 14.08.2009
    #2707107 - 18.10.2010 21:45 [Re: Urbi et Orbi]

Дали някой вече е гледал „Балкански синдром”, спектакъл на Мариус Куркински в театър „Зад канала”, и дали би могъл да даде някакви отзиви? Мерси

--------------------
If you folks have any questions, just let me know

Urbi et Orbi

#2707134 - 18.10.2010 22:52 [Re: Streptavidin]

Четох за тази постановка, не съм я гледал. Ако се стигне дотам да я гледам ( въпреки че имам други фаворити за момента), ще пиша тук. За съжаление, не мога да ти помогна.

--------------------

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 9117

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.122 seconds in which 0.103 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.