ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Култура и Изкуство » Театър

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Urbi et Orbi

Регистриран: 20.04.2010
От: София
Re: Театрален сезон 2010/2011
    #2724061 - 03.12.2010 01:30 [Re: Urbi et Orbi]

Колко е трудно да се пише, когато си мислиш, че си покачил някой свой личен индивидуален връх, а всъщност г-н Морфов ни показва, че театралната му мощ е разтърсваща.

След втората премиера на "Полет над кукувиче гнездо", която имах щастието да се насладя преди 2 часа, няколко мисли ми се въртяха в главата и сега мисля да ги споделя ( уточнявам това се отнася за мене и са мои лични виждания ) :

Първо изречение : Това, което е :
Рим за градовете
тирамисуто за десертите
Пинк Флойд за музиката
Микеланджело Буонароти за изкуството, архитектурата

това е Александър Морфов за българския театър

След дългото и описателно първо изречение преминавам на второ изречение :
Освен всичко друго неговият много характерен театрален стил поне за мен е непознат по нашите театрални сцени, т.е. позволявам си да го кръстя teatro al Morfov.

Трето изречение :
"Полетът" е поредният жесток безкомпромисен тричасов и 1/2 пирон al Morfov, който нанася жестоки рани върху разпръсналата се пошлост и на моменти чалгаризирането из повечето от столичните постановки.

По-конкренто ще ви лиша от описателните моменти, защото ТРЯБВА ДА СЕ ВИДИ. Но и да се чуе.

Бих откроил :
- тричаса и половина постановка, която минава толкова неусетно и разтърсващо
- феноменален Иван Бърнев
- оригинална сцена с нежиждани от мен досега похвати за визуализация
- има много тънки моменти, които от шеметната игра, остават леко на заден план, но си личи, че е наблегнато. Например : филмчето, което излъчват от плазмите, се препокрива с гащите на Макмърфи ( чисто образно ) или слухово - спокойната и уравновесена музика, която се редува с Бийтълс и Металика.
- по-цялостно като физически образи Морфов се е стремял да се препокрият от филма ( с някои изключения ). Прави ми впечатление, че и Деян Донков на моменти ми се припокриваше с образа в Дон Жуан ( става дума като маниер,изказ даже и с разголванията). Мислех, че това ще е неговата роля, но считам, че във "Вишнева градина" и "Дон Жуан" е по-убедителен. Бърнев е направо като роден за този образ . Другите пациенти и лекарският песонал са също добре издържани в стилистиката на образите си.

Мисля още да попиша, защото наистина тази постановка е събитие не само за този сезон. Като преосмисля някои моменти, ще пиша по-подробно.

Оценка : Отличен 5.90 ( слагам я наравно с Дон Жуан, защото ми е адски трудно да избера коя е по-добра). Натам ще клони и следващият ми коментар за един паралел между 2 от шедьоврите на водещата театрална сцена в България Народен театър "Иван Вазов" .

--------------------
http://spqr753.blogspot.com/

Редактирано от Urbi et Orbi (03.12.2010 01:42)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Urbi et Orbi

#2727265 - 11.12.2010 19:38 [Re: Urbi et Orbi]

Продължавам по темата за "Полета" с някои мои впечатления. След внимателен прочит на голяма част от надписаното из изнтернет пространството за постановката оставам със следните впечатления :

- никъде водещата роля на вожда не е спомената и отличена
- споменават се клиширани copy-paste фрази, че обществото ни е лудница, сблъсъкът на човека със системата и т.н. Все послания, които ми се струват на мен, че не стоят в основата на драматургичния текст
- защо не стоят ли ? Разтърсващият финал поне мен ме навежда за други мисли в това многопластово произведение. Бих направил едно сравнение с филма "Апокалипсис сега". И в двете под привидната опаковка се крият послания ясно дефинирани и разбрани ( бих ги нарекъл първичните впечатления, точно тези, които няма нужда да си размърдаш мозъка, защото те са видни и изказани). В същината си обаче и двете са изпълнени с много излишна и повествователна част, която прекрасно ни въвлича в цялостаната обстановка. В "Апокалипсис сега" и в "Полета" са налице :
- една основна действаща фигура и събитията, които съпреживява зрителя заедно с него
- другата основна фигура съответно капитан Курц (Марлон Брандо) и вожда. Незабележими със своите действия, но носители на мъдростта, есенцията и същината на драматургичния текст. Без вожда "Полета" щеше да е една приятна, забавна постановчица за едни хора в едно пространство ...... но дотук и тогава тези първични послания за бунта и че общестовто ни е лудница щяха да са налице, защото нищо по-дълбоко не може да се търси. Обаче за наше щастие тази тънка граница между посредствеността и наистина скрития, шлифован диамант, на който е носител вожда, може да ни накара да си поразтъпчем мозъчните гънки и постановката да се пробразува в едно класно произведение. Поставям следните въпроси, на които ще се постарая да отговоря следващия път и който желае може да се включи в разсъжденията или да сподели въобще своята интерпретация на събитията. А именно :

1. Защо полет над кукувиче гнездо ?
2. Какво е посланието в същността си ? Грубо казано, какъв е цялостният смисъл, защото нещата са навързани като в пъзел ?
3. Защо Макмърфи не избяга като имаше възможност да го направи в нощта на запоя ?
4. Защо вожда се прави на глух и ням ? ( Тук пак има общи допирни точки с капитан Курц в "Апокалипсис сега" и неговото отшелничество )
5. Защо вожда решава, че е готов да избяга чак когато Макмърфи е станал безпомощен, а не го направи, когато имаше възможност по-рано ?

Всички тези въпроси са навързани и с края :
6. Защо краят е точно такъв ?

--------------------

Urbi et Orbi

#2727578 - 12.12.2010 23:38 [Re: Urbi et Orbi]

Преди да отговоря на въпросите от предния пост ще попиша малко за "Осъдени души". Пресни са ми впечатленията, защото тамън се връщам от постановката.
Бих казал, че ми хареса. Много добре поставена. Имах опасения, че ще има задължителната доза скука и досада, но съм приятно изненадАН. Има динамика, драматургичният текст е добре разгърнат, малко "куца" кулминацията и финалът. Липсата на дълбочина и леката прибързаност във финалните сцени бих ги отличил като минуси. Друг минус е донякъде театралната игра. Добре се справят, но имаше моменти на преиграване. Много дразни и моментите с говореното на висок глас и този изкуствено създаден експресивен метод на прекаленото драматизиране. Чудя се защо в театъра по принцип болшинството от актьорите общуват с един излишен патос и задължително на висок глас. В някои ситуации просто много фалшивеят. Разбирам, че сценарият в дадени пиеси е подходящ за подобен подход, но в други ситуации не е така.

Оценка : Много добър 5.20

--------------------

Urbi et Orbi

#2730926 - 21.12.2010 23:17 [Re: Urbi et Orbi]

"Казанова" в "Сълза и смях"

Хм, доста трудно за описание и впечатления. Доста съм разколебан. Много по-различно поставена от повечето постановки. Имаше моменти, които са кошмарни от гледна точка на преиграване и лигаване тип " С любовта шега не бива". Струва ми се, че поради по-нестандарните, натуралистични,ексцентрични прийоми ще се хареса на публиката, която търси различното..... а също така и на любителите на високоелитарния джаз, театралните снобари, театралните "експериментатори" и всички, които са вдъхновени от алтернативното. Преоблада формата за сметка на съдържанието. Целенасочено използване на хиперболизирани изказни средства, адски изкуствено стоене на сцената и някакви абсурдни ситуации. Не харесвам идеята да изпъкваш с толкова повърхностни, насилени и безсмислени диалози. Не давам и пет пари, за да си чеша егото със съвременни безидейни прочити.Толкоз от мен.

Оценка : Добър 3.70

--------------------

Urbi et Orbi

#2739377 - 15.01.2011 14:39 [Re: Urbi et Orbi]

Мисля да пусна един линк "На дъното"
http://www.zamunda.net/details.php?id=182395&comments=1#startcomments

Не съм гледал постановката, но от това, което видях не съм впечатлен. Вярно, че качеството на записа е ужасно, но все пак се придобива представа.

Вчера най - после гледах "Приятнострашно" - Аскеер 2010. Постановката много наподобява масово българските филми от тъй наречения "преход". Нека започна с края, който е в графата "края остава за вас" - изненадващ край, който е израз на творческо безсилие, каквато е и цялостната постановка. Такаааа, връщам се в началото с битийно-всекидневни диалози с подчертан култ към Пенев и Петрова от страна на група подрастващи актьори от Натфиз. Всяко тяхно култово движение по сцената беше съпроводено с огромна доза смях на фона на всекидневната реч, която чуваме около нас. Преминавам през Велчовски - ужасно стоене на сцената, едно рецитиране на думички, актьорска безизразност и най-вече ме дразни педерастката му натура - глас, движение, харизма.
От средата на пиесата, където всичко, което се случваше беше едва ли не в буквален смисъл, изведнъж започнаха едни фрагментарни мотиви с изреждане на сцени, които подозирам около 5 % в залата биха усетили гениалния творчески замисъл. Целта ? Разбира се, в театър 199 театралните постановки трябва да вървят с елитарния привкус на театралната аристикрация, а какъв по-добър вариант от едни накъсачни моменти с някоя и друга символика, така да се каже "много си прост, за да осъзнаеш замисъла от символи, песни,диалози". Подобно на филми като Писмо до Америка, така и тук под символната повърхност на безсилието се крие един изкуствено създаден имидж на високо-интелектуален театър макар и в мазе.
Толкова и очаквах от "Приятнострашно" !
Трагедията е,че се поддържа,окуражава и оценява творческото безсилие във всичките му фази украсено с епитети, фрази, декорации.
Трагедия е, че постановката-мазе е избрана пред събитието "Козата" или класиката "Вишнева градина".

Оценка : Добър 3.90

--------------------

Urbi et Orbi

#2744049 - 26.01.2011 22:20 [Re: choose lfie]

Цитат:

М/у другото, днес разбрах за някаква постановка "Четири стаи"

Гледа ли постановката ? И ако да, как ти се струва? Хвърлил съм око на театър София и се чудя кое да бъде посетено.

--------------------

Urbi et Orbi

#2751075 - 12.02.2011 00:50 [Re: Urbi et Orbi]

Днес гледах "Вечеря за тъпаци"

Ниски ми бяха очакванията, може би обезверен от неуспешните и простовати прийоми на други театрални сцени. Благодатен сценарий лишен от безсмислени слова и най-вече политически, и вулгарни цинизми. А за Бърнев какво да кажа !! Истински бисер с такава индивидуалност. Може би физиономията му, може би езикът на тялото му, знам ли... но не мога да си представя някой да изиграе по-убедително ролята си. Един Ранков или Гърбов съвсем спокойно могат да бъдат заместени, въпреки че се справят добре, обаче Бърнев грее много над тях !!! Има някои излишно удължени диалога, но за 2 часа и половина си е динамично действието изпъстрено с много комични моменти. Формулата : прекрасен сценарий със силен завършек + фантастичен Бърнев накланят везните към :
Оценка : Отличен 5.50

--------------------

Urbi et Orbi

#2755074 - 20.02.2011 00:16 [Re: Urbi et Orbi]

Днес гледах изключително упадъчната и подигравателна масова постановка "Ревизор" в театър София. Подигравателна, защото Б. Богданов ме кара да се чувствам унизително, че това негово произведение е театър. Трудно е да се опише кое не е подигравка.
- фрагментите,в които пееха абсурдните му текстове, та да го докарат до мюзикъл стояха повече от нелепо
- протяжно-дълга постановка с битово-примитивен характер
- слаба актьорска игра

Считам "Ревизор" като пародия с ярко изразени иронични герои, но толкова нелепо скалъпена, че комиците имат повече попадения, отколкото архаично-битовия неумел и жалък опит на Богданов. Директна съботна загуба на време. И след това този театър се оплаквал, че нямали зрители. ХА

Оценка : Среден ( 3 - )

--------------------

Urbi et Orbi

#2765704 - 14.03.2011 00:24 [Re: Urbi et Orbi]

"Отело"

Театър или пърформънс ?
Или някъде по средата на постмодернистичния подход на Абаджиева да ни представи Шекспировата класика. На човек ако не му допада експериментаторския дух в Отело, трудно би издържал целия напън.
Бих започнал с предварително известната ми информация, че се играе в духа на Елизабетинския театър - всички роли се играят от мъже. Интересно като идея обаче как е осъществена ? Смехотворен Вергов ( по-близко до травестит в тази си роля ) и Карамазов, който се вписва по-добре в женския персонаж на Дездемона . Изненадата за мен се казва Леонид Йовчев . Очаквах Рачков, но явно има заместник, който в ролята на лицемерния Яго се справи прекрасно . Физическите му недостатъци придават завършеност на образа - антропологичен факт, който не може да бъде подминат в чудатия избор Вергов да играе женска роля. Разбира се, ако целта беше да се създаде евтин пародиен трик, в който субекти от публиката да се посмеят от сърце и да се достигне до умозаключението, че е " много е забавно", но за щастие Абаджиева е избегнала популистките скечове.
Началото и края са сред най-силните моменти, а именно алегорично представени любовни сцени в земния и отвъдния свят. Визията на представлението включваща : сценография, костюми, осветление са на професионално ниво.
Защо не е 100% театър ?
Интересна е идеята да звучат различни музикални етюди. Как ? Аз като искам да пея и нямам адекватно техническо оборудване, ще правя ли концерт на националния стадион пред 50 000 души ? Или ще си попейвам караокета поздравен от още петима подпийнали разбирачи ?
Пръщене, извращение на звука до нива на непонисимост ... спокойно мога да кажа, че поне 1/3 от диалозите не ги чух, защото гениалното разбиране тапънчетата да ми бъдат подложени на непрестанен натиск е сред основните акценти. Деян Донков като Отело не блести с драматизъм . Той играе в цялостното повърхностното ниво на театъра/дискотека/пърформанс. За любителите на класическите, дълбочинни, причинно-следствени взаимотношения между основните персонажи няма да бъдат удовлетворени, защото режисьоркста версия е с фрагментарен и на моменти неразбираем характер. Има изобилие от танци, алегории, нелепости, дискотечни ритми, Вивалди и още нещо. Или нищо ... впрочем една пица може да е вкусна само с домати, босилек и моцарела. Нужно ли е да има кисели краставички, салам, майонеза и грах ?
"Отело" е представление за сетивата, но не трогва дълбоко душата !!!

Оценка : Добър 4.30

--------------------

Hector
For Trooooy

Регистриран: 16.07.2004
От: Троя
    #2765880 - 14.03.2011 14:55 [Re: Urbi et Orbi]

горещо препоръчвам Ало, ало пиеса по едноименния телевизионен сериал. В Русе бе с участието на Албена Михова, цялата зала се заливаше от смях, една от най-забавните пиеси които съм гледал!

--------------------
No brain - no pain!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 16333

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.134 seconds in which 0.119 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.