ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Култура и Изкуство » Театър

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Urbi et Orbi

Регистриран: 20.04.2010
От: София
Re: Театрален сезон 2010/2011
    #2774325 - 29.03.2011 23:53 [Re: Hector]

Цитат:

горещо препоръчвам Ало, ало

Забелязах, че се играе в театър "Възраждане" и ми е в краткотрайния списък.

"Август в Оклахома"

Класически образец : посредствена пиеса - добра актьорска игра. Трудно е да се отличи нещо друго положително, може би липсата на актуални халтурни диалози. За съжаление ничие актьорско присъствие не може да спаси сапунено-мелодраматичния повърхостен слой в протяжно-дългата постановка. Над три часа за толкова плосък и изтъркан сюжет, средняшка сценография. Голямата беда бе, че все едно се чувствах в типичния американски сериал по кабеларките. Ако това е била целта, ок. Обаче аз не видях/почувствах никакъв театрален подход,а просто неубедително скалъпен средностатистически сериал ... ама на живо.

Оценка : Добър 3.60

--------------------
http://spqr753.blogspot.com/

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Urbi et Orbi

#2784627 - 22.04.2011 01:19 [Re: Urbi et Orbi]

Доживях и аз да посетя "Възгледите на един учител за народното творчество". Не знам какви биха му били очакванията на човек, който се реди на опашка 2 ЧАСА, за да се домогне до ценните хартийки? Предвид факта, че е най-посещаваната постановка ( като брой зрители ) в България за последните няколко театрални сезона, летвата неимоверно се вдига нагоре. Обаче ?!? Веднага се досещам, че "Комиците","Мармалад", "Вражалец" са със значителна популярност, т.е. критерия количество не е правдоподобен в търсенето на желаното/неизвестното.

Авторският моноспектакъл на Камен Донев е осеян с една смесица от фолклорни мотиви, изразени чрез хореографски, танцови изпълнения и примитивна/нискостойностна/селска сатира от народен/битов характер. Не бих го нарекъл театър, а по-скоро поредица от извънградски битовизми. Постановка, чиято цел е да стигне до широката публика с неколкократно преминали през месомелчаката монолози.
Поредица примери :
Донев : град Испания, художника Платон, 94 годишно момче
реакция : трябва да се започна да се смея на гротескното невзаимодействие или на привидната неграмотност, върху която е изградена серията скечове. Със сила хумор не става, особено в такива случаи, където нелогично словосъчетание е опорната точка около които се градят "диалозите-кайма". Евтино,скучно,банално и разочароващо! Пиеса на селяндурска основа, където може на полянката или на мегдана да бъде изиграна. Не коментирам други аудио-визуални аспекти, защото при такъв битовизъм ( подобен на част от бг соц комедиите ) може да навява спомен за доброто старо време, но за мен е пряко доказателство, че селянията в България е най-продаваният продукт. Това, разбира се, не е случайно предвид нашенската народопсихология. Огромно несъотвествие с очакванията ми и виждането ми за театър. Бих задал следните въпроси :
- Каква е цената за препълнените салони ?
- Целта оправдава ли средствата ?

Поздрав и особено кючекчийката, която се появява около третата минута. Върховна наслада !

http://www.vbox7.com/play:6a24a163

Оценка : Среден 3.10

Редактирано от Urbi et Orbi (22.04.2011 02:04)

Urbi et Orbi

#2789517 - 02.05.2011 15:24 [Re: Urbi et Orbi]

"Вълшебна нощ"

Камерният спектакъл на 4 етаж в "Народния" преживя ренесанс. 90-те години се е играл и сега преживява своето възраждане. Причината да го гледам снощи бе Морфов и любопитството ми да посетя един от първите му по-известни театрални проекти. Не знам как е било преди 15-20 години, но сега го виждам така :
- предвид текстовете на пиесата по Бекет, Мрожек и Йонеско, стигам до заключението, че е "театър на абсурда" т.е. направо цитирам от интернет
Цитат:

В тези пиеси светът е представен като безсмислено, лишено от всякаква логика наслагане на факти, постъпки и съдби

и

Цитат:

Новото движение „Театър на абсурда“ се заражда в Париж като авангарден феномен, свързан с малките театри на Латинския квартал, а по-късно получава и световно признание. На практика то отрича реалистичните персонажи, ситуации и други театрални похвати. Времето и мястото са неопределени и изменчиви, нарушени са и причинно-следствените връзки. Използват се безсмислени интриги, безцелни и повтарящи се диалози, непоследователни действия и всичко това създава подтиснато настроение и чувство на призрачност и несигурност

Мисля е подходящо обяснение за пиесата. Ако не са
1 краткотрайните изблици на въображение
2 умерено подбраните музикални етюди
3 оригиналния подход чрез част от диалозите да бъде акцентирано върху нямото кино, в други акцента да е върху предметността от кукления театър,

по никакъв начин няма да се усети почерка на Морфов. Силните черти в неговия стил на режисиране са като цяло слабо засегнати, а по-скоро се усеща търсене на по-различното, нековенционалното. Актьорксата игра е неубедителна, не съм почитал на движението в изкуството дадаизъм, откъдето се корени и философската концепция на "театъра на абсурда".

Оценка : Добър 4.10

--------------------

Urbi et Orbi

#2791685 - 05.05.2011 22:33 [Re: Urbi et Orbi]

"Бащата" в Народния

Класически поставена трагедния. Театралните подходи са сведени до минимум т.е. набляга се върху психологизма и конфликта на бащата ( Валентин Ганев ) с обкръжаващата го семейна среда. За неговата игра ... мисля неведнъж е показвал какво умее и тук за пореден път го доказва. Напълно заслужено ще е ако взема аскеер . Цялостно "Бащата" ми оставя едно повърхностно впечатление. Някак прекалено праволинейно се развива сюжета и цялата пиеса, на моменти "забуксува" от циклично преповтарящия се конфликт в драматургично естество. Не мога да откроя някой страшно силен момент, както и не мога да се досетя за падение.

Оценка : Много добър 4.80

--------------------

noushaМодератор
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
    #2791862 - 06.05.2011 10:03 [Re: Urbi et Orbi]

"Бащата" за мен е безобразно поставен. Да избиеш Стриндберг на моменти на комедия, а и този евтин финал... Плюс още много забележки, но не ми се пише.

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

Urbi et Orbi

#2792625 - 08.05.2011 13:56 [Re: nousha]

"Нордост"

Тазгодишният носител на "Икар 2011" за най-добра постановка всъщност бе реалният повод за снощното ми посещение. Имах редица очаквания в няколко аспекта, но за щастие се опровергаха . Документалният характер на постановката; сбита, динамична, емоционална драматургия; сурова модернистична визия; нетрадиционния подход на разгръщане на сюжета от три различни гледни точки; висока актьорска класа са сред основните акценти. Поради спецификата, че пиесата е с реалистичен характер, са умело вмъкнати видео кадри, които подсилват цялостния прочит. Цялостно погледнато тази пиеса може да служи за образец, че не е нужно зрителят да изтърпи тричасово "висене на седалките"(защото можеше и така да се осъществи), за да придадеш достатъчно убедително трагизма на героите и .. без да надвишаваш пределната граница на допустимото.
Без фалшив патос Ангелина Славова, Койна Русева, Искра Донова ни пренасят във въображаемото, т.е. магията на театъра е факт, а именно да се почувстваме физически наблюдатели .. а не като зрители в салона на поредната разказана история. Подкрепям смелостта да бъде избрана тази постановка за най-добра, както считам, че режисурата на Василена Радева заслужаваше да спечели!
Оценката, която давам е в колаборация на субективното и на обективното т.е. като театрална постановка и начина, по който е представена е на възможно най-високо ниво, но погледнато чисто от емоционална моя гледна точка съм присъствал на няколко други малко по-силни като чувство, което оставят в мен.

Оценка : Отличен 5.80

--------------------

magito023
заинтересован
**

Регистриран: 30.04.2011
    #2792910 - 08.05.2011 21:52 [Re: measmodean]

Цитат:

Незнам , какво ще кажете за кукленият театър... В четвъртък вечер, бях на една постановка, която просто ме разби...никога не съм гледал подобно нещо, докосва те на толкова нива, че оставаш безмълвен.Постановката се казва "МУЗИКАТА В МОИТЕ РЪЦЕ" играе се в УЧЕБЕН КУКЛЕН ТЕАТЪР , това е сградата до централната сграда на НАТФИЗ. Първо отидох малко скептично настроен, защото братовчедка ми ме накара, но когато започна представлението направо онемях, потопих се в толкова раличен свят, нещо толкова превземащо ума ти...Нямам думи, с които да го опиша , ще ви кажа само отидете и го гледайте, мисля че се играе всеки четвъртък...няма да съжалявате, повярвайте ми....

О, да, театърът в България все още се крепи.

Urbi et Orbi

#2793297 - 09.05.2011 14:19 [Re: Urbi et Orbi]

"Смъртта на търговския пътник"

Общо взето мнемието ми не се различава от "Август в Оклахома". Плюсовете са по-раздвижена сценография, интересно е създаден моментът със смъртта на пътника, сравнително кратка пиеса за голяма сцена (по-кратко мъчение). Иначе в голяма част от времето на зрителя се губеше със сапунени сюжети от семеен характер. Посредствени диалози, скучна и на моменти тривиална постановка.

Оценка : Добър 3.80

--------------------

Rozsomák
жилава

Регистриран: 02.07.2008
От: Колибите
    #2793305 - 09.05.2011 14:31 [Re: Urbi et Orbi]

Мнение за "Български разкази" на Мариус Куркински?

--------------------
"Умиране няма и задачата има решение." - Ст. Джонсън

Urbi et Orbi

#2793626 - 09.05.2011 21:36 [Re: Rozsomák]

Още не съм го гледал, вероятно ще остане за следващия сезон.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 16338

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.