ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Култура и Изкуство » Театър

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Urbi et Orbi

Регистриран: 20.04.2010
От: София
Театрален сезон 2010/2011
    #2697068 - 19.09.2010 20:33

Предлагам в тази тема да разискваме и спореляме мненията си за настоящия сезон. Целта е да не се разводняват темите, а да се пише в една. Така ще имаме завършеност и подреденост във форумните дискусии. А и за един бъдещ период, подредбата по сезони считам, че е най-подходяща и закономерна.

--------------------
http://spqr753.blogspot.com/

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
noushaМодератор
вещичка

Регистриран: 12.09.2002
Re: Театрален сезон 2010/2011
    #2697198 - 20.09.2010 10:47 [Re: Urbi et Orbi]

Ако някой иска да си отвори тема за определена постановка, актьор, театър или каквото и да е в рамките на театралния сезон, може най-спокойно да си го прави и не е задължен да пише в една тема.

--------------------
On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.

Словеса и други писания

Urbi et Orbi

#2710238 - 25.10.2010 00:28 [Re: nousha]

За да си изясня ситуацията дали има въобще смисъл да изразям моето мнение за текущи постановки, се интересувам от следното :
Всъщност, къде е темата за Народния ?
Излишна ли остана на фона на огромното многообразие от теми в този форум ?
Какъв е идейният замисъл от изтриването й ?
Съществува ли зачитане и уважение на нечий труд обвързан с дадена позиция ?

--------------------

noushaМодератор
вещичка

#2710352 - 25.10.2010 12:13 [Re: Urbi et Orbi]

Темата за Народния си е на мястото. Преди да отправяте обвинения наляво - надясно, погледнете по-добре - долу има едно падащо меню, което определя от какъв период на време се показват темите. Цъкнете си го например да виждате всички и току-виж ви се изяснят нещата.
Извинения приемам.

--------------------

Словеса и други писания

Urbi et Orbi

#2711148 - 26.10.2010 23:35 [Re: nousha]

Чак пък обвинения, не бих казал. Нищо лично спрямо вас не съм казал, че да се чувствате обидена. Това, че падащото меню на форума запаметява темите до последните три месеца, не го бях забелязал и го отчитам/признавам като моя грешка . Надявам се толерантния конструктивен тон да продължи да преобладава, както беше досега.

--------------------

Urbi et Orbi

#2711157 - 27.10.2010 00:12 [Re: Urbi et Orbi]

Първата постановка, която гледах новия сезон бе "Снегирьов". Какви ми бяха очакванията ?
Първо - класически поставена с характерната атмосфера на руската драматургия. Очакванията се припокриха напълно.
Ако мога да направя малко несправедлив паралел с "Престъпление и наказание" на сцена на 4 етаж, бих заложил на Снегирьов и то главно заради актьорксата игра. Камен Донев е блестящ, много добър. Обзалагам се, че ще има номинация Икар или Аскеер. Иначе постановката като вземем чисто астрономическия фактор, че е час и малко, би разколебало някои зрители. Аз се чудех дали не е много къса. По-скоро да по отношение на дълбочина,разгръщане и изследване на дилемата, обаче ако беше ненужно увеличена - явление характерно по театралните сцени, тогава щеше да е като в "Престъпление и наказание". Там преобладаваха този тип ненужни,скучни,досадни текстови моменти. Пиесата лично за мен няма потенциал да бъде нещо повече от средния театрален диапазон. Трудно ще изненада с някакво нестрандартно решение и е предназначена за класически тип аудитория.
Като минус мога да отчета неубедителната,речитативно-цитираща игра на Цветан Алексиев. Очаквах много повече от него. Другите роли са прекалено епизодични, та да се коментира тяхното предназначение. Изпълнения със страдания, тревоги и драматични катаклизми Снегирьов е главната фигура. Съвсем спокойно може и да мине за моноспектакъл на Камен Донев. В по-общ план пиесата й липсва нещо осезаемо, да за дръпне. От потенциала, с който е планирана, е изтискано почти максималното. Това НЕ Е постановка, която ще ви разтърси. Поне аз така го чувствам и виждам .

Оценка : Много добър 4.50

--------------------

Urbi et Orbi

#2711164 - 27.10.2010 00:26 [Re: Urbi et Orbi]

След добрия старт на другия ден бях на "Гълъбът". Каквото и да кажа за тази постановка, ще е малко.

Оценка : Слаб 2

Падението ! Най-слабата постановка, на която съм присъствал, от репертоара на Народния. При 40-50 минутно безсилие обилно изпълнено с изпражнения и "екзистенциално-битови" размисли, имах удоволствието да си излезна от залата наред с още 5-6 зрителя. Имах щастието да не усетя вероятния "философско-мистичен-лайнян" завършек в отношенията на двамата герои. Жалко за иначе добрите актьори. Тази постановка считам, че ще е по-подходяща за друга сцена.

--------------------

Urbi et Orbi

#2711961 - 28.10.2010 23:38 [Re: Urbi et Orbi]

За да не се повтарям ще копирам какво съм писал в темата за народния театър относно Т.Москов. "Нямам очаквания обаче за новата на Москов, защото неговите неща са еднотипни, повърхностни, скучни и уж гротескни, а всъщност халтурни". Той плюс това е и традиционалист в тези си качества. Синаро дьо Бержерак е продължение на неговия си начин на играене макар и на малко по-високо ниво. Въобще не ми се обяснява за поредицата безмислени и глуповати диалози макар и в рима. Положителните черти за мен са в страхотната сценография с огромен потенциал и с някои добри развити отделни моменти в постановката. Другият силен момент е актьорската игра. Деян Донков е ясен отдавна, поредната главна роля . Но и другите добре се справят. Замислям се защо Москов нарочно набляга на второстепенните и халтурни изяви на актьорите, а по-драматичните моменти като че ли са набързо претупани. Някак с това чувство оставам. Краят бих го определил като доста добър на фона на просташкото начало. Явно, че той може да престави и по-драматично и вълнуващо някоя своя интерпретация. Отделните елементи, фантазията и въображението не са му чужди и може добре да борави. Жалкото е, че тези моменти бяха 5%, останалите 95% са познатите скечове ала комиците и улицата. Жалко, че такива халтурки го влечат !

Оценка : Среден 3.30

--------------------

Urbi et Orbi

#2712574 - 30.10.2010 22:32 [Re: Urbi et Orbi]

Пускам линк за забележителния филм на Георги Тошев за Наум Шопов. Откровен и истински поглед без излишни хиперболи. http://www.btv.bg/shows/nepoznatite/videos/video/676545731-NepoznatiTE_Naum_Shopov.html

В сайта са качени и другите му филми за всякакви личности. Много съм впечатлен от майсторството и интелигентния подход на направа. По темата има за Цветана Манева

http://www.btv.bg/shows/nepoznatite/vide...ana_Maneva.html

--------------------

measmodean
неориентиран

Регистриран: 31.10.2010
    #2712797 - 31.10.2010 15:47 [Re: Urbi et Orbi]

Незнам , какво ще кажете за кукленият театър... В четвъртък вечер, бях на една постановка, която просто ме разби...никога не съм гледал подобно нещо, докосва те на толкова нива, че оставаш безмълвен.Постановката се казва "МУЗИКАТА В МОИТЕ РЪЦЕ" играе се в УЧЕБЕН КУКЛЕН ТЕАТЪР , това е сградата до централната сграда на НАТФИЗ. Първо отидох малко скептично настроен, защото братовчедка ми ме накара, но когато започна представлението направо онемях, потопих се в толкова раличен свят, нещо толкова превземащо ума ти...Нямам думи, с които да го опиша , ще ви кажа само отидете и го гледайте, мисля че се играе всеки четвъртък...няма да съжалявате, повярвайте ми....

choose lfie
неориентиран

Регистриран: 06.11.2010
    #2714951 - 06.11.2010 15:29 [Re: Urbi et Orbi]

Привет! ((:

Дълго време си търсех естенце с подобно съдържание. Регвам се, само заради тази тема и то, с голям интерес.
Изчетох всичики постове и благодаря за така поднесената информация.

Тази вечер съм на "Бардак" в Народния, с Асен Блатечки
Ще споделям отзиви

Иска ми се да си взема билети за още нещо другата седмица, но съм млако разколебана. Не обичам много много да ескпериментирам с постановки, защото много обичам театъра. Винаги отивам с положителна нагласа и мразя да се разочаровам.
Както, например, стана с "Характери" на Камен Донев...
Дори не знам как да изразя разочарованието си от въпросната постановка... Как изобщо е възможно Донев, чийто труд се е доказал като класен с открояващи се постановки, да създаде нещо подобно...
Безсъдържателност, пошъл и глупашки битовизъм, липса на какъвто и да било стил... :/ УЖАС!

Ходи ми се на "Влез в час!" с Баташов:
http://www.theatre199.org/index.php?p=title&name=%C2%CB%C5%C7+%C2+%D7%C0%D1%21
Очаквам да е много добра, тъй като, освен че със "Секс, наркотици и рокендрол" сме набори , постановката ми е в ТОП класацията от край време.
Чудя се само какви са тия цени на билетите от по 15-18лв... Вярно, че залата е малка, но... как очакват младите да посещават залите редовно с тези цени... !?

Иначе за "Моногамният" в Народния чух добри отзиви и обмислям да я гледам. Някой мнения?
)

Urbi et Orbi

#2715174 - 07.11.2010 14:51 [Re: choose lfie]

Здарвей,
относно 199 - там цените са си такива. Има студентски намаления 20%, тъй че може да го имаш предвид .Не съм гледал "Моногамния", да си призная не ми е и в краткотрайния списък на планираните посещения. Би ми било интересно да прочета някакви отзиви.

Цитат:

Безсъдържателност, пошъл и глупашки битовизъм

За съжаление, голяма част от сатиричните постановки, а и не само в този стил се характеризират с унизително-уличка диалектика. Пример : "Гълъбът" - долнопробност и отврат. Драма, ама всъщност изпражнение. Както се казва, възможно е да попаднеш в капан. Гадното е, когато зачестяват. Именно затова преповтарям пиесите, които са ме впечатлили.

--------------------

Urbi et Orbi

#2715185 - 07.11.2010 15:19 [Re: measmodean]

Цитат:

ще ви кажа само отидете и го гледайте, мисля че се играе всеки четвъртък...няма да съжалявате, повярвайте ми....

Определено би ми било любопитно и ще го имам предвид

Снощи бях на "Сако от велур" в Народния. Останах по-скоро доволен, отколкото разочарован. Някои моменти бяха много добре изпипани, имаше и много елементарни скечове. Като много дразнещо бих го определил политизирането на сценария. Клише след клише, прекаленото хиперболизиране и задължително преиграване е неизменна част от постановката. Средняшка актьорска игра и тази тъпотия с народните мотиви са осезаеми минуси. Краят на пиесата на фона на партийния дом също е примитивно-популистки метод за завършек. Липсваше простащината и "уличната поезия" ала Москов, което си е голем плюс. Явно може да се режисират сатирични произведения с необходимото чувство на дозираност.

Оценка : Много добър (4.60)

--------------------

choose lfie
неориентиран

#2715272 - 07.11.2010 19:13 [Re: Urbi et Orbi]

Здравейте отново!

Както вече споделих, снощих имах огромното удоволствие да гледам "Бардак" на сцената на Сълза и Смях и горещо ви препоръчвам да го гледате. Много се смях, беше комично, сатирично, на моменти вулгарно, но не мисля - прекалено; имаш замисъл - нещо, което да подтикне зрителя към пост разсъждения, Блатечки беше прекрасен. Изобщо много добра постановка по мое мнение.
Оценка: 5.80 (:

За "Гълъбът" това не е първият негативен отзив, който чувам.
Снощи чух от мой приятел за някаква постановка в Младежкия - "Страхотни момчета" - мюзикъл, но чесно казано не си падам по този жанр и освен ако не е нещо, което ТРЯБВА да се види, не бих го гледала.

За сега е това. За другия уикенд мисля пак да взема билети. Предложения? (((:

Редактирано от choose lfie (07.11.2010 19:13)

Urbi et Orbi

#2715294 - 07.11.2010 20:20 [Re: choose lfie]

Ако става дума за камерна сцена, за мен бисерът е " Г-н Ибрахим ..." Ако търсиш по-сатирични, не съм запознат толкова, защото и не ме влече този жанр. На голяма сцена има доста добри. Зависи с каква нагласа отиваш. Друг бисер е "Дон Жуан". Този петък ще го посетя за четвърти път и ще пиша по-подробно, че преди година и половина за последно ходих. Иначе за декември се надявам да излезе премиерата на "Полет над кукувиче гнездо". Там имам големи очаквания !

--------------------

Urbi et Orbi

#2717441 - 13.11.2010 15:34 [Re: Urbi et Orbi]

2+2=4
4+4=8
8+8=16
16+16=32

"Дон Жуан" е бих казал зрелище. Ясни са упреците, че тази версия се отдалечава от оригиналния текст, но нали затова е театрална постановка. Театърът е либерално изкуство и мен лично много ми допада този вид импровизация. Зрителят преминава през различни жанровии нюанси без да се чуват отегчителни диалози. По-важното е, че Морфов прекрасно дирижира отделни мизансцени, страхотна динамика и гениални театрални идеи. Бих отличил втората част - перфектният театър . Театърът, заради който ми се осмисля посещението въобще на такъв вид културна дейност и театърът, който отдавна е вдигнал летвата за висш пилотаж. Избягвам да пиша по-подробно, защото има толкова отличителни моменти . Единствено не ми допадна няколкото лигави осъвременявания задължително прикрепени с някоя простотийка, което е задължителен сигнал за публиката да се посмее от сърце. Но това са толкова минимални отклонения, че не правят особено впечатление. За Деян Донков - какво да кажа ? А за Валентин Ганев ?
Целият актьорски състав + вълшебната сценография + умелата режисура = един от трите стълба от триумвирата на главна сцена. Да, и при четвъртото ми гледане останах

Оценка : Отличен ( 5.95 )

--------------------

choose lfie
неориентиран

#2717634 - 14.11.2010 18:34 [Re: Urbi et Orbi]

оо, "Дон Жуан" е прекрасна постановка. гледала съм я ен пъти и абсолютно споделям мнението ти! ((: мисля сега да ходя на "Анегли в Америка", въпреки че доста противоречиви мнения има за нея. Все пак се надявам да видя нещо свежо и смислено, някакъв нов поглед в/у нещата.
Скоро мисля и новия моноспектакъл на Мариус Куркински да посетя, но сигурно ще е другия месец поради липса на билети за този (вече). ((:

Urbi et Orbi

#2719592 - 18.11.2010 22:12 [Re: choose lfie]

Днес гледах "Побъркани от любов" в "Сълза и смях".
скука - да!
по-лошото : безидейност - мммм да !
сценарий - ха, какъв сценарий само като видях жалката будка, разбирайте го сценография, ми стана стана ясно накъде ще бие и тази постановка. Сценарият за мен е на нивото на сапунените сериали ( естествено имаше дузина неприлични мръснишки думички и съответният възторг в определени субекти от публиката ). Въобще загуба на време ! Чудя се следното :
- как се пълни залата при такава елементарна постановка ?
- напоследък ми прави впечатление, че все повече пада нивото на театралната публика. Разни по потници, коментират на глас, смеят се на мръсни думички като в училище. Много инфантилна работа
- горното тире съответно се отразява и на постановките. Малко са тези пиеси, в които няма цинизми и се набляга на драматургията, а не на второстепенни хватки за привличане на вниманието.

Оценка : Среден 3.15

--------------------

choose lfie
неориентиран

#2721547 - 25.11.2010 00:45 [Re: Urbi et Orbi]

Абсолютно съм сигласна с критиките ти относно наклонността към простащина в театъра. Не съм гледала "Побъркани от любов", но честно казано и аз си мислех да го гледам. Определено разбирам факта, че залата е препълнена, все пак Асен Блатчеки си е Асен Блатечки :р Особено женската част от аудиторията... Освен това гледах "Бардак", постановка на същия театър (гостуващ в Народния) и отново с Блатечки и бях впечатлена от постановката. Определено имаше моменти на цинизъм, но някак си самото действие и контекста го предполагаше, допълваше картината. Не присъстваха тези вулгарни моменти, включени само, за да адресират масите и да провокират някакъв просташки смях, както все по-често се случва, особено в по-новите постановки.
Някои смятат това за провокативно и модернистично, но мисля, че театърът, като изкуство, трябва да се изчисти от такива сцени.
Няма да забравя "Бетовен 21"... толкова чиста проба простащини не ми се беше случвало да "отнеса".

М/у другото, днес разбрах за някаква постановка "Четири стаи". "По време на спектакъла "Четири стаи", премиера в Театър „София", зрителите са насочвани от разпоредители из неочаквани пространства в сградата, а за придвижването си са получили и писмени указания."
http://www.sofiatheatre.eu/pagebg2.php?p=5&sp=150

Звучи интригуващо. Точно водя спор с баща си относно това "да те разнасят из театъра" (както той се изрази). На мен ми звучи интересно. Мисля, че когато стедиш и гледаш дадена постановка "завладян" психически и интелектуално, така да се каже, което разбира се е основната цел и същност на този вид изкуство. В същото време, подобен експеримент те прави част от действието и физически по някакъв начин. Освен това, поне според мен, предизвиква интерес, дори любопитство към различното, новото. А и си е доказано, че човек е склонен да мисли и разсъждава по-обстойно и разнообразно, когато се движи, а не само стои на едно място.
Хаха, току що май се самоубедих да взема билети още утре. (:
Как ти се струва?

Urbi et Orbi

#2722185 - 27.11.2010 18:08 [Re: choose lfie]

Изглежда интересно от тази гледна точка . Одобрявам такъв начин, даже съм си мислил точно това защо не експериментират с по-активно участие на публиката. Навярно се играят подобни пиеси, но това е формата ( опаковката ) на една постановка т.е. ако сценарият "куца" няма как подобни прийоми да заместят същината (съдържанието). Тънка е границата ! И да вметна, според мен такъв вид театър е подходящ в определни случаи, в други би изглеждало нелепо. Пиши да кажеш получил ли се е опитът ?

И сега пускам линк за премиерата на сезона. Лично аз от много време чакам това събитие.
Тук
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=688583

Цитат:

А Деян Донков е една от причините да направя този спектакъл.

http://www.monitor.bg/article?id=270220

Имат ли актьор, който да изиграе Дон Жуан ?
Цитат:

Имат разбира се. Е, не е от нивото на Деян Донков, но ще видим

Тези думи на Морфов съм ги извадил директно от контекста. Посланието е ясно, а логичното заключение, защо е сред най-титулуваните актьори от гилдията и е една от най-ярките звезди в родния театър, мисля е повече от видно.
Скоро ще пиша моите впечатления от втората премиера !

--------------------

Urbi et Orbi

#2724061 - 03.12.2010 01:30 [Re: Urbi et Orbi]

Колко е трудно да се пише, когато си мислиш, че си покачил някой свой личен индивидуален връх, а всъщност г-н Морфов ни показва, че театралната му мощ е разтърсваща.

След втората премиера на "Полет над кукувиче гнездо", която имах щастието да се насладя преди 2 часа, няколко мисли ми се въртяха в главата и сега мисля да ги споделя ( уточнявам това се отнася за мене и са мои лични виждания ) :

Първо изречение : Това, което е :
Рим за градовете
тирамисуто за десертите
Пинк Флойд за музиката
Микеланджело Буонароти за изкуството, архитектурата

това е Александър Морфов за българския театър

След дългото и описателно първо изречение преминавам на второ изречение :
Освен всичко друго неговият много характерен театрален стил поне за мен е непознат по нашите театрални сцени, т.е. позволявам си да го кръстя teatro al Morfov.

Трето изречение :
"Полетът" е поредният жесток безкомпромисен тричасов и 1/2 пирон al Morfov, който нанася жестоки рани върху разпръсналата се пошлост и на моменти чалгаризирането из повечето от столичните постановки.

По-конкренто ще ви лиша от описателните моменти, защото ТРЯБВА ДА СЕ ВИДИ. Но и да се чуе.

Бих откроил :
- тричаса и половина постановка, която минава толкова неусетно и разтърсващо
- феноменален Иван Бърнев
- оригинална сцена с нежиждани от мен досега похвати за визуализация
- има много тънки моменти, които от шеметната игра, остават леко на заден план, но си личи, че е наблегнато. Например : филмчето, което излъчват от плазмите, се препокрива с гащите на Макмърфи ( чисто образно ) или слухово - спокойната и уравновесена музика, която се редува с Бийтълс и Металика.
- по-цялостно като физически образи Морфов се е стремял да се препокрият от филма ( с някои изключения ). Прави ми впечатление, че и Деян Донков на моменти ми се припокриваше с образа в Дон Жуан ( става дума като маниер,изказ даже и с разголванията). Мислех, че това ще е неговата роля, но считам, че във "Вишнева градина" и "Дон Жуан" е по-убедителен. Бърнев е направо като роден за този образ . Другите пациенти и лекарският песонал са също добре издържани в стилистиката на образите си.

Мисля още да попиша, защото наистина тази постановка е събитие не само за този сезон. Като преосмисля някои моменти, ще пиша по-подробно.

Оценка : Отличен 5.90 ( слагам я наравно с Дон Жуан, защото ми е адски трудно да избера коя е по-добра). Натам ще клони и следващият ми коментар за един паралел между 2 от шедьоврите на водещата театрална сцена в България Народен театър "Иван Вазов" .

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (03.12.2010 01:42)

Urbi et Orbi

#2727265 - 11.12.2010 19:38 [Re: Urbi et Orbi]

Продължавам по темата за "Полета" с някои мои впечатления. След внимателен прочит на голяма част от надписаното из изнтернет пространството за постановката оставам със следните впечатления :

- никъде водещата роля на вожда не е спомената и отличена
- споменават се клиширани copy-paste фрази, че обществото ни е лудница, сблъсъкът на човека със системата и т.н. Все послания, които ми се струват на мен, че не стоят в основата на драматургичния текст
- защо не стоят ли ? Разтърсващият финал поне мен ме навежда за други мисли в това многопластово произведение. Бих направил едно сравнение с филма "Апокалипсис сега". И в двете под привидната опаковка се крият послания ясно дефинирани и разбрани ( бих ги нарекъл първичните впечатления, точно тези, които няма нужда да си размърдаш мозъка, защото те са видни и изказани). В същината си обаче и двете са изпълнени с много излишна и повествователна част, която прекрасно ни въвлича в цялостаната обстановка. В "Апокалипсис сега" и в "Полета" са налице :
- една основна действаща фигура и събитията, които съпреживява зрителя заедно с него
- другата основна фигура съответно капитан Курц (Марлон Брандо) и вожда. Незабележими със своите действия, но носители на мъдростта, есенцията и същината на драматургичния текст. Без вожда "Полета" щеше да е една приятна, забавна постановчица за едни хора в едно пространство ...... но дотук и тогава тези първични послания за бунта и че общестовто ни е лудница щяха да са налице, защото нищо по-дълбоко не може да се търси. Обаче за наше щастие тази тънка граница между посредствеността и наистина скрития, шлифован диамант, на който е носител вожда, може да ни накара да си поразтъпчем мозъчните гънки и постановката да се пробразува в едно класно произведение. Поставям следните въпроси, на които ще се постарая да отговоря следващия път и който желае може да се включи в разсъжденията или да сподели въобще своята интерпретация на събитията. А именно :

1. Защо полет над кукувиче гнездо ?
2. Какво е посланието в същността си ? Грубо казано, какъв е цялостният смисъл, защото нещата са навързани като в пъзел ?
3. Защо Макмърфи не избяга като имаше възможност да го направи в нощта на запоя ?
4. Защо вожда се прави на глух и ням ? ( Тук пак има общи допирни точки с капитан Курц в "Апокалипсис сега" и неговото отшелничество )
5. Защо вожда решава, че е готов да избяга чак когато Макмърфи е станал безпомощен, а не го направи, когато имаше възможност по-рано ?

Всички тези въпроси са навързани и с края :
6. Защо краят е точно такъв ?

--------------------

Urbi et Orbi

#2727578 - 12.12.2010 23:38 [Re: Urbi et Orbi]

Преди да отговоря на въпросите от предния пост ще попиша малко за "Осъдени души". Пресни са ми впечатленията, защото тамън се връщам от постановката.
Бих казал, че ми хареса. Много добре поставена. Имах опасения, че ще има задължителната доза скука и досада, но съм приятно изненадАН. Има динамика, драматургичният текст е добре разгърнат, малко "куца" кулминацията и финалът. Липсата на дълбочина и леката прибързаност във финалните сцени бих ги отличил като минуси. Друг минус е донякъде театралната игра. Добре се справят, но имаше моменти на преиграване. Много дразни и моментите с говореното на висок глас и този изкуствено създаден експресивен метод на прекаленото драматизиране. Чудя се защо в театъра по принцип болшинството от актьорите общуват с един излишен патос и задължително на висок глас. В някои ситуации просто много фалшивеят. Разбирам, че сценарият в дадени пиеси е подходящ за подобен подход, но в други ситуации не е така.

Оценка : Много добър 5.20

--------------------

Urbi et Orbi

#2730926 - 21.12.2010 23:17 [Re: Urbi et Orbi]

"Казанова" в "Сълза и смях"

Хм, доста трудно за описание и впечатления. Доста съм разколебан. Много по-различно поставена от повечето постановки. Имаше моменти, които са кошмарни от гледна точка на преиграване и лигаване тип " С любовта шега не бива". Струва ми се, че поради по-нестандарните, натуралистични,ексцентрични прийоми ще се хареса на публиката, която търси различното..... а също така и на любителите на високоелитарния джаз, театралните снобари, театралните "експериментатори" и всички, които са вдъхновени от алтернативното. Преоблада формата за сметка на съдържанието. Целенасочено използване на хиперболизирани изказни средства, адски изкуствено стоене на сцената и някакви абсурдни ситуации. Не харесвам идеята да изпъкваш с толкова повърхностни, насилени и безсмислени диалози. Не давам и пет пари, за да си чеша егото със съвременни безидейни прочити.Толкоз от мен.

Оценка : Добър 3.70

--------------------

Urbi et Orbi

#2739377 - 15.01.2011 14:39 [Re: Urbi et Orbi]

Мисля да пусна един линк "На дъното"
http://www.zamunda.net/details.php?id=182395&comments=1#startcomments

Не съм гледал постановката, но от това, което видях не съм впечатлен. Вярно, че качеството на записа е ужасно, но все пак се придобива представа.

Вчера най - после гледах "Приятнострашно" - Аскеер 2010. Постановката много наподобява масово българските филми от тъй наречения "преход". Нека започна с края, който е в графата "края остава за вас" - изненадващ край, който е израз на творческо безсилие, каквато е и цялостната постановка. Такаааа, връщам се в началото с битийно-всекидневни диалози с подчертан култ към Пенев и Петрова от страна на група подрастващи актьори от Натфиз. Всяко тяхно култово движение по сцената беше съпроводено с огромна доза смях на фона на всекидневната реч, която чуваме около нас. Преминавам през Велчовски - ужасно стоене на сцената, едно рецитиране на думички, актьорска безизразност и най-вече ме дразни педерастката му натура - глас, движение, харизма.
От средата на пиесата, където всичко, което се случваше беше едва ли не в буквален смисъл, изведнъж започнаха едни фрагментарни мотиви с изреждане на сцени, които подозирам около 5 % в залата биха усетили гениалния творчески замисъл. Целта ? Разбира се, в театър 199 театралните постановки трябва да вървят с елитарния привкус на театралната аристикрация, а какъв по-добър вариант от едни накъсачни моменти с някоя и друга символика, така да се каже "много си прост, за да осъзнаеш замисъла от символи, песни,диалози". Подобно на филми като Писмо до Америка, така и тук под символната повърхност на безсилието се крие един изкуствено създаден имидж на високо-интелектуален театър макар и в мазе.
Толкова и очаквах от "Приятнострашно" !
Трагедията е,че се поддържа,окуражава и оценява творческото безсилие във всичките му фази украсено с епитети, фрази, декорации.
Трагедия е, че постановката-мазе е избрана пред събитието "Козата" или класиката "Вишнева градина".

Оценка : Добър 3.90

--------------------

Urbi et Orbi

#2744049 - 26.01.2011 22:20 [Re: choose lfie]

Цитат:

М/у другото, днес разбрах за някаква постановка "Четири стаи"

Гледа ли постановката ? И ако да, как ти се струва? Хвърлил съм око на театър София и се чудя кое да бъде посетено.

--------------------

Urbi et Orbi

#2751075 - 12.02.2011 00:50 [Re: Urbi et Orbi]

Днес гледах "Вечеря за тъпаци"

Ниски ми бяха очакванията, може би обезверен от неуспешните и простовати прийоми на други театрални сцени. Благодатен сценарий лишен от безсмислени слова и най-вече политически, и вулгарни цинизми. А за Бърнев какво да кажа !! Истински бисер с такава индивидуалност. Може би физиономията му, може би езикът на тялото му, знам ли... но не мога да си представя някой да изиграе по-убедително ролята си. Един Ранков или Гърбов съвсем спокойно могат да бъдат заместени, въпреки че се справят добре, обаче Бърнев грее много над тях !!! Има някои излишно удължени диалога, но за 2 часа и половина си е динамично действието изпъстрено с много комични моменти. Формулата : прекрасен сценарий със силен завършек + фантастичен Бърнев накланят везните към :
Оценка : Отличен 5.50

--------------------

Urbi et Orbi

#2755074 - 20.02.2011 00:16 [Re: Urbi et Orbi]

Днес гледах изключително упадъчната и подигравателна масова постановка "Ревизор" в театър София. Подигравателна, защото Б. Богданов ме кара да се чувствам унизително, че това негово произведение е театър. Трудно е да се опише кое не е подигравка.
- фрагментите,в които пееха абсурдните му текстове, та да го докарат до мюзикъл стояха повече от нелепо
- протяжно-дълга постановка с битово-примитивен характер
- слаба актьорска игра

Считам "Ревизор" като пародия с ярко изразени иронични герои, но толкова нелепо скалъпена, че комиците имат повече попадения, отколкото архаично-битовия неумел и жалък опит на Богданов. Директна съботна загуба на време. И след това този театър се оплаквал, че нямали зрители. ХА

Оценка : Среден ( 3 - )

--------------------

Urbi et Orbi

#2765704 - 14.03.2011 00:24 [Re: Urbi et Orbi]

"Отело"

Театър или пърформънс ?
Или някъде по средата на постмодернистичния подход на Абаджиева да ни представи Шекспировата класика. На човек ако не му допада експериментаторския дух в Отело, трудно би издържал целия напън.
Бих започнал с предварително известната ми информация, че се играе в духа на Елизабетинския театър - всички роли се играят от мъже. Интересно като идея обаче как е осъществена ? Смехотворен Вергов ( по-близко до травестит в тази си роля ) и Карамазов, който се вписва по-добре в женския персонаж на Дездемона . Изненадата за мен се казва Леонид Йовчев . Очаквах Рачков, но явно има заместник, който в ролята на лицемерния Яго се справи прекрасно . Физическите му недостатъци придават завършеност на образа - антропологичен факт, който не може да бъде подминат в чудатия избор Вергов да играе женска роля. Разбира се, ако целта беше да се създаде евтин пародиен трик, в който субекти от публиката да се посмеят от сърце и да се достигне до умозаключението, че е " много е забавно", но за щастие Абаджиева е избегнала популистките скечове.
Началото и края са сред най-силните моменти, а именно алегорично представени любовни сцени в земния и отвъдния свят. Визията на представлението включваща : сценография, костюми, осветление са на професионално ниво.
Защо не е 100% театър ?
Интересна е идеята да звучат различни музикални етюди. Как ? Аз като искам да пея и нямам адекватно техническо оборудване, ще правя ли концерт на националния стадион пред 50 000 души ? Или ще си попейвам караокета поздравен от още петима подпийнали разбирачи ?
Пръщене, извращение на звука до нива на непонисимост ... спокойно мога да кажа, че поне 1/3 от диалозите не ги чух, защото гениалното разбиране тапънчетата да ми бъдат подложени на непрестанен натиск е сред основните акценти. Деян Донков като Отело не блести с драматизъм . Той играе в цялостното повърхностното ниво на театъра/дискотека/пърформанс. За любителите на класическите, дълбочинни, причинно-следствени взаимотношения между основните персонажи няма да бъдат удовлетворени, защото режисьоркста версия е с фрагментарен и на моменти неразбираем характер. Има изобилие от танци, алегории, нелепости, дискотечни ритми, Вивалди и още нещо. Или нищо ... впрочем една пица може да е вкусна само с домати, босилек и моцарела. Нужно ли е да има кисели краставички, салам, майонеза и грах ?
"Отело" е представление за сетивата, но не трогва дълбоко душата !!!

Оценка : Добър 4.30

--------------------

Hector
For Trooooy

Регистриран: 16.07.2004
От: Троя
    #2765880 - 14.03.2011 14:55 [Re: Urbi et Orbi]

горещо препоръчвам Ало, ало пиеса по едноименния телевизионен сериал. В Русе бе с участието на Албена Михова, цялата зала се заливаше от смях, една от най-забавните пиеси които съм гледал!

--------------------
No brain - no pain!

Urbi et Orbi

#2774325 - 29.03.2011 23:53 [Re: Hector]

Цитат:

горещо препоръчвам Ало, ало

Забелязах, че се играе в театър "Възраждане" и ми е в краткотрайния списък.

"Август в Оклахома"

Класически образец : посредствена пиеса - добра актьорска игра. Трудно е да се отличи нещо друго положително, може би липсата на актуални халтурни диалози. За съжаление ничие актьорско присъствие не може да спаси сапунено-мелодраматичния повърхостен слой в протяжно-дългата постановка. Над три часа за толкова плосък и изтъркан сюжет, средняшка сценография. Голямата беда бе, че все едно се чувствах в типичния американски сериал по кабеларките. Ако това е била целта, ок. Обаче аз не видях/почувствах никакъв театрален подход,а просто неубедително скалъпен средностатистически сериал ... ама на живо.

Оценка : Добър 3.60

--------------------

Urbi et Orbi

#2784627 - 22.04.2011 01:19 [Re: Urbi et Orbi]

Доживях и аз да посетя "Възгледите на един учител за народното творчество". Не знам какви биха му били очакванията на човек, който се реди на опашка 2 ЧАСА, за да се домогне до ценните хартийки? Предвид факта, че е най-посещаваната постановка ( като брой зрители ) в България за последните няколко театрални сезона, летвата неимоверно се вдига нагоре. Обаче ?!? Веднага се досещам, че "Комиците","Мармалад", "Вражалец" са със значителна популярност, т.е. критерия количество не е правдоподобен в търсенето на желаното/неизвестното.

Авторският моноспектакъл на Камен Донев е осеян с една смесица от фолклорни мотиви, изразени чрез хореографски, танцови изпълнения и примитивна/нискостойностна/селска сатира от народен/битов характер. Не бих го нарекъл театър, а по-скоро поредица от извънградски битовизми. Постановка, чиято цел е да стигне до широката публика с неколкократно преминали през месомелчаката монолози.
Поредица примери :
Донев : град Испания, художника Платон, 94 годишно момче
реакция : трябва да се започна да се смея на гротескното невзаимодействие или на привидната неграмотност, върху която е изградена серията скечове. Със сила хумор не става, особено в такива случаи, където нелогично словосъчетание е опорната точка около които се градят "диалозите-кайма". Евтино,скучно,банално и разочароващо! Пиеса на селяндурска основа, където може на полянката или на мегдана да бъде изиграна. Не коментирам други аудио-визуални аспекти, защото при такъв битовизъм ( подобен на част от бг соц комедиите ) може да навява спомен за доброто старо време, но за мен е пряко доказателство, че селянията в България е най-продаваният продукт. Това, разбира се, не е случайно предвид нашенската народопсихология. Огромно несъотвествие с очакванията ми и виждането ми за театър. Бих задал следните въпроси :
- Каква е цената за препълнените салони ?
- Целта оправдава ли средствата ?

Поздрав и особено кючекчийката, която се появява около третата минута. Върховна наслада !

http://www.vbox7.com/play:6a24a163

Оценка : Среден 3.10

Редактирано от Urbi et Orbi (22.04.2011 02:04)

Urbi et Orbi

#2789517 - 02.05.2011 15:24 [Re: Urbi et Orbi]

"Вълшебна нощ"

Камерният спектакъл на 4 етаж в "Народния" преживя ренесанс. 90-те години се е играл и сега преживява своето възраждане. Причината да го гледам снощи бе Морфов и любопитството ми да посетя един от първите му по-известни театрални проекти. Не знам как е било преди 15-20 години, но сега го виждам така :
- предвид текстовете на пиесата по Бекет, Мрожек и Йонеско, стигам до заключението, че е "театър на абсурда" т.е. направо цитирам от интернет
Цитат:

В тези пиеси светът е представен като безсмислено, лишено от всякаква логика наслагане на факти, постъпки и съдби

и

Цитат:

Новото движение „Театър на абсурда“ се заражда в Париж като авангарден феномен, свързан с малките театри на Латинския квартал, а по-късно получава и световно признание. На практика то отрича реалистичните персонажи, ситуации и други театрални похвати. Времето и мястото са неопределени и изменчиви, нарушени са и причинно-следствените връзки. Използват се безсмислени интриги, безцелни и повтарящи се диалози, непоследователни действия и всичко това създава подтиснато настроение и чувство на призрачност и несигурност

Мисля е подходящо обяснение за пиесата. Ако не са
1 краткотрайните изблици на въображение
2 умерено подбраните музикални етюди
3 оригиналния подход чрез част от диалозите да бъде акцентирано върху нямото кино, в други акцента да е върху предметността от кукления театър,

по никакъв начин няма да се усети почерка на Морфов. Силните черти в неговия стил на режисиране са като цяло слабо засегнати, а по-скоро се усеща търсене на по-различното, нековенционалното. Актьорксата игра е неубедителна, не съм почитал на движението в изкуството дадаизъм, откъдето се корени и философската концепция на "театъра на абсурда".

Оценка : Добър 4.10

--------------------

Urbi et Orbi

#2791685 - 05.05.2011 22:33 [Re: Urbi et Orbi]

"Бащата" в Народния

Класически поставена трагедния. Театралните подходи са сведени до минимум т.е. набляга се върху психологизма и конфликта на бащата ( Валентин Ганев ) с обкръжаващата го семейна среда. За неговата игра ... мисля неведнъж е показвал какво умее и тук за пореден път го доказва. Напълно заслужено ще е ако взема аскеер . Цялостно "Бащата" ми оставя едно повърхностно впечатление. Някак прекалено праволинейно се развива сюжета и цялата пиеса, на моменти "забуксува" от циклично преповтарящия се конфликт в драматургично естество. Не мога да откроя някой страшно силен момент, както и не мога да се досетя за падение.

Оценка : Много добър 4.80

--------------------

noushaМодератор
вещичка

#2791862 - 06.05.2011 10:03 [Re: Urbi et Orbi]

"Бащата" за мен е безобразно поставен. Да избиеш Стриндберг на моменти на комедия, а и този евтин финал... Плюс още много забележки, но не ми се пише.

--------------------

Словеса и други писания

Urbi et Orbi

#2792625 - 08.05.2011 13:56 [Re: nousha]

"Нордост"

Тазгодишният носител на "Икар 2011" за най-добра постановка всъщност бе реалният повод за снощното ми посещение. Имах редица очаквания в няколко аспекта, но за щастие се опровергаха . Документалният характер на постановката; сбита, динамична, емоционална драматургия; сурова модернистична визия; нетрадиционния подход на разгръщане на сюжета от три различни гледни точки; висока актьорска класа са сред основните акценти. Поради спецификата, че пиесата е с реалистичен характер, са умело вмъкнати видео кадри, които подсилват цялостния прочит. Цялостно погледнато тази пиеса може да служи за образец, че не е нужно зрителят да изтърпи тричасово "висене на седалките"(защото можеше и така да се осъществи), за да придадеш достатъчно убедително трагизма на героите и .. без да надвишаваш пределната граница на допустимото.
Без фалшив патос Ангелина Славова, Койна Русева, Искра Донова ни пренасят във въображаемото, т.е. магията на театъра е факт, а именно да се почувстваме физически наблюдатели .. а не като зрители в салона на поредната разказана история. Подкрепям смелостта да бъде избрана тази постановка за най-добра, както считам, че режисурата на Василена Радева заслужаваше да спечели!
Оценката, която давам е в колаборация на субективното и на обективното т.е. като театрална постановка и начина, по който е представена е на възможно най-високо ниво, но погледнато чисто от емоционална моя гледна точка съм присъствал на няколко други малко по-силни като чувство, което оставят в мен.

Оценка : Отличен 5.80

--------------------

magito023
заинтересован
**

Регистриран: 30.04.2011
    #2792910 - 08.05.2011 21:52 [Re: measmodean]

Цитат:

Незнам , какво ще кажете за кукленият театър... В четвъртък вечер, бях на една постановка, която просто ме разби...никога не съм гледал подобно нещо, докосва те на толкова нива, че оставаш безмълвен.Постановката се казва "МУЗИКАТА В МОИТЕ РЪЦЕ" играе се в УЧЕБЕН КУКЛЕН ТЕАТЪР , това е сградата до централната сграда на НАТФИЗ. Първо отидох малко скептично настроен, защото братовчедка ми ме накара, но когато започна представлението направо онемях, потопих се в толкова раличен свят, нещо толкова превземащо ума ти...Нямам думи, с които да го опиша , ще ви кажа само отидете и го гледайте, мисля че се играе всеки четвъртък...няма да съжалявате, повярвайте ми....

О, да, театърът в България все още се крепи.

Urbi et Orbi

#2793297 - 09.05.2011 14:19 [Re: Urbi et Orbi]

"Смъртта на търговския пътник"

Общо взето мнемието ми не се различава от "Август в Оклахома". Плюсовете са по-раздвижена сценография, интересно е създаден моментът със смъртта на пътника, сравнително кратка пиеса за голяма сцена (по-кратко мъчение). Иначе в голяма част от времето на зрителя се губеше със сапунени сюжети от семеен характер. Посредствени диалози, скучна и на моменти тривиална постановка.

Оценка : Добър 3.80

--------------------

Rozsomák
жилава

Регистриран: 02.07.2008
От: Колибите
    #2793305 - 09.05.2011 14:31 [Re: Urbi et Orbi]

Мнение за "Български разкази" на Мариус Куркински?

--------------------
"Умиране няма и задачата има решение." - Ст. Джонсън

Urbi et Orbi

#2793626 - 09.05.2011 21:36 [Re: Rozsomák]

Още не съм го гледал, вероятно ще остане за следващия сезон.

--------------------

Rozsomák
жилава

#2793636 - 09.05.2011 21:45 [Re: Urbi et Orbi]

добре, ще го гледам вместо тебе на 16.05. мариус е велик.

--------------------

Rozsomák
жилава

#2797831 - 17.05.2011 09:22 [Re: Rozsomák]

Цитат:

добре, ще го гледам вместо тебе на 16.05. мариус е велик.

Ами то няма нужда да се говори, а спектакъла трябва да се гледа .
Мариус е велик, освен защото е гениален акгьор и режисьор, но и човек, който обича публиката, обича хората, за които играе. Това се усеща .

P.S. И втората част, по мотиви от "Бежещим през годините", е страхотно хрумване .

Редактирано от Rozsomák (17.05.2011 09:32)

Rozsomák
жилава

#2798273 - 18.05.2011 09:33 [Re: Rozsomák]

"Събота, неделя, понеделник" - въпреки че обявиха, че е 50 представление, имах усещането, че актьорите са се събрали преди да излязат на сцената, и сякаш малко нещо си щадяха гласовете и играта .

--------------------

Urbi et Orbi

#2802088 - 29.05.2011 16:02 [Re: Rozsomák]

"Още веднъж отзад" в Сатиричния

- Христо Гърбов в началото пее "Кой сега до теб заспива...", налице е прякото навлизане на чалга в театъра
- пак същия говори за гмо,турски сериали. Идеята е да се актуализира текста по най-жалкия и пошъл начин.
- по-късно едно от действащите лица си сваля гащите - висша форма на хумор
- пак там някъде се дочува нещо като оригване

Въобще всичките дебилщини са потресаващи. Ако пиесата беше само до антракта би било едно заслужено клозетно дъно. Идеята да се покаже действието зад кулисите след антракта е оригинална и я намирам за интересна. Друг е въпросът подхода и средствата, с които е осъществена. Всъщност за мен това е важното. След антракта се чувства подобрение, даже има някои попадения. Нищо общо с "Вечеря за тъпаци" (макар и двете да са поставени от Менцел).

Оценка : Среден 3 (-)

--------------------

Ananda
Fair Lady

Регистриран: 15.01.2004
    #2818996 - 18.07.2011 00:22 [Re: Urbi et Orbi]

Вражалец

Тази вечер гледахме Вражалец в летния театър във Варна.
Бях възхитена от участието на Димитър Рачков в ролята на кмета.Направо е гениален.Смяхме се със сълзи.
Любо Нейков в ролята на отчето също беше страхотен.
Препоръчвам ви тази постановка.

--------------------
Научих се да живея днес, без да се обременявам с грижи за утрешния ден.

Д. Дикс

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 16902

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.034 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.