ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Пътешествия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Urbi et Orbi

Регистриран: 20.04.2010
От: София
Рим - Вечният град 2 част
    #2613454 - 25.04.2010 11:50

След като установих, че е заключена предишната тема реших да създам нова.

--------------------
http://spqr753.blogspot.com/

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
Re: Рим - Вечният град 2 част
    #2613461 - 25.04.2010 12:20 [Re: Urbi et Orbi]

Имат навика да ги заключват на 20 -тата страница , но ти продължвай

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

Менада
размер XLent

Регистриран: 18.02.2006
От: въд планините
    #2613466 - 25.04.2010 12:41 [Re: Urbi et Orbi]

Много добре поднесена информация за не топ 10 туристически атракции на Рим.Лично на мен ми е интересно да гледам снимките и да чета коментарите.

--------------------
Някой ме повика насън и аз тръгнах да го търся далеч,далеч...

Urbi et Orbi

#2613491 - 25.04.2010 14:25 [Re: Urbi et Orbi]

Третото ми мнение в продължение от предишната тема мисля да е свързано с българската следа в Рим. Споменах миналия път за Асен Пейков и мисля да продължа с него.
След барелефа на бившия собственик на ''Греко''изваян от Асен Пейков - считан в Рим за един от най-големите скулптури на 20 век. Пейков извайва скулптури на папа Павел VI, Джина Лолобриджида, Кенеди, порцеланова статуя на Ава Гарднър. Личен и много близък приятел с маестро Фелини( съседи на виа Маргута). Извайва и за София Лорен..
Градът, в който Микеланджело, Рафаело, Бернини, Браманте, Караваджо, Боромини, Мадерна са творили, а оше много чуждестранни личности са творили и възхищавали - Гогол, Гьоте, Шели, Стендал, Байрън, да се отдава такава огромна почит и уважение е неприсъща за никоя друга българска личност. А да те признаят на такова място за родения в Севлиево велик българин, на целия световен елит да ваеш скулптури, да назоват след смъртта ти малък площад на твое име по инициатива на римската община, а не от българска страна.

В тази сграда е живял и творил, ателието е на последния етаж с прекрасна гледка към форума. Намира се срещу символа на Вечния град - колизеума.

Спечелва конкурса през 1960 г. за изграждане на статуята на Леонардо да Винчи на централното римско летище Фиумичино. Деветметровата статуя и до днес си е символ на летището. Единствено с неговия огромен талант мога да си обясня да дадеш на един чужденец такава държавна поръчка.

Брат му Илия Пейков пък творил на площад в близост до Пантеона. Няма сведения поне за плоча от българска страна обаче 2008 е открит и площад на негово име в квартал Капанеле. За съжаление, не съм го търсил досега.

На хълма Джаниколо е бюстът на

Паметникът на Гарибалди наред с бюстовете на неговите военноначалници се намира на едно централно място на хълма с прекрасна гледка към града и там близо се намира и този паметник открит 2004 година.
За българската следа може да споменем и Петър Парчевич- католически архиепископ в църква, чиито тленните останки са в "Сан Андреа деле Фрате". Има и паметна плоча
През 2002 г. Йоан Павел II предоставя за ползване на българската православна общност ''Сан Винченцо е Анастазио''
икони в църквата
Гробът на Кирил

Бай Тошо и той е оставил отпечатък на това свято място.
В добре известната ни Санта Мария Маджоре- четвърта по големина и жавност в Рим за първи път са били осветени славянските православни книги и славянският език е обявен за литургичен. В тази известна римска църква се намира паметна плоча на Св. св. Кирил и Методий. По този начин Адриан II признава славянския език за равнопоставен заедно с гръцкия и латинския.

Борис Христов пък предоставя вилата си за културни мероприятия и за школа за български певчески таланти, но там съществуват някакви неразбории, които не съм много наясно.
В Санта Мария дел Пополо се извършва литургия за всички хора на изкуството оставили следа в културния слой на Вечния град. Асен Пейков е един от тях, чието има винаги се споменава

За финал на хълма Авентин в близост до портокаловата градина има един изход, който води пряко надолу към Тибър. И там стои този надпис:

--------------------

Uma Rojo
inner while

Регистриран: 25.04.2005
    #2613547 - 25.04.2010 16:31 [Re: Urbi et Orbi]

стига, бе! как ме зачете!
сладоледаджийницата влиза в тефтера, падам си по натуралните вкусове неповредени от шекер.
частта за Асен Пейков крайно непознат мене ми беше особено интересна.
ако има, давай още. моля!
и фантасмагориите ми дойдоха много добре.

поздрав!

--------------------
Трудна за отвличане.

Тaис
хетера

Регистриран: 17.10.2003
От: Sofia
    #2613562 - 25.04.2010 16:50 [Re: Urbi et Orbi]

Е такъв начин на разказване не е имало до сега Благодаря ти и.... нали има още, макар и не само за Рим?

--------------------
Някои правят така, че нещата да се случват.
Други наблюдават как нещата се случват.
А трети се питат дали нещата са се случили...

canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
    #2613636 - 25.04.2010 19:18 [Re: Urbi et Orbi]

Аз съвсем наскоро научих за Асен Пейков и творбите му от българската жълта преса.
Акцента беше не върху творчеството му , а върху това че София Лорен била стисната и отказала да си плати бюста
Ееех за жалост тази година май няма да имам път към Рим , а там винаги намирам нещо ново и неоткрито.
Толкова много история ...

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

Fleur interdite
scrumptious

Регистриран: 14.12.2006
От: несена от вихъра
    #2613665 - 25.04.2010 20:53 [Re: Urbi et Orbi]

А къде беше преди да отида в Рим, а? Толкоз ли не можа да се регистрираш година-две по-рано?

Много ти благодаря за интересния фоторазказ, записвам си всичко в тефтера за следващия път.

--------------------
Battle-khaki personality with red underwear.

Urbi et Orbi

#2613744 - 25.04.2010 23:45 [Re: Fleur interdite]

Радвам се, че оценявате труда ми и разбира се, че има още, както за Рим така и за други градове. Искам само да вметна в допълнение от предишната ми статия, че тази година 2010 на 24 май тук

ще се открие паметник на Иван Вазов на площад Торвалдсен пред тази прекрасна неокласическа сграда за модерно изкуство в парка Боргезе. От тук може да си направим следната равносметка: за по-млако от 10 години в Рим: папата ни предоставя църква( огромен жест предвид и прекрасното разположение), 2004- паметник на Петко войвода, 2008- площад на Илия Пейков, 2010- паметник на Иван Вазов. Имаме поводи да се чувстваме горди, когато ходим натам и че не се изгражда известността на българите в Стоичковия ореол, а хората с достойнство и необходимото уважение отдават почит на българския народ.

Тази 4 част от пътеписа ми в ритъма от предишните 3 мисля да представя някои места( обществени, жилищни сгради, фонтани,площадчетаи т.н.) и да е контрапункт на предишната, за да не стане скучно на читателя.

Започвам всъщност с края от предишния пътепис

по този коридор се стига до Тибър и сега серия снимки

Последната снимка е порта дел Пополо. Намира се на едноимения площад. Интересен факт е, че от тук започва знаменития Фламиниев път( via Flaminia) свързващ Рим със севера. Тук е мястото да препоръчам една книга скоро излязла на пазара ''Римски разкази'' на Алберто Моравия. От художествена гледна точка не бих казал, че блести с нещо интересно. Целта ми обаче да я чета беше именно да се докосна до различния Рим с неговите хора и битовизми. Пиша Ви го сега, защото много често героите минават по Фламиния или на пиаца Фламиния, който всъщност е точно пред арката на последната снимка.

вила Джулия- сграда в типично-колоритен римски нюанс и в още по-типичен ренесансов образец. Тук е музеят за етруско изкуство. Не съм го посещавал, но ми харесва характерната първичност в изкуството им. Все пак

Символът с голямо С е етруско произведение понастоящем намиращ се в първия общодостъпен музей в света - Капитолия отворен 1734 г.

Орлите са навсякъде и под всякаква форма...дали ще символизират римския легион, Сципионе Боргезе, някой папа, някоя фамилия, фашизма или футболния Лацио. Универсална показна форма на сила,самочувствие,страхопочитание,безмилостност и исторически консервативизъм. Няма никой по нагоре, всички са под мен. Интересното и тук, че йерархията достатъчно ясно е определена от векове назад. На паметници, където се срещат различни животински видове под формата на някакъв вид декоративни изображения- орелът е над всички даже и над лъва.

В Рим централният парк си е Боргезе, който не е нужно да имаш специални сетива, за да оцениш великолепието му. Аз обаче ще ви покажа по-големия по площ и по-ненаселен, но за сметка на това все така приказен: вила Дория Памфили

дали това не е някоя от рода наа гъските, които спасиха Рим? Едва ли, защото 2000 години са минали. Нищо все пак трябва да бъдат почитани според легендата. Дали им е гадничко на това място?

Сега малко из околностите около парка..няма изненада красотата е на всеки ъгъл

и тук няма изненада този път издълбан в стената:

А сега малко класика в жанра...питате се сега пък какво? Е как какво въпросче разбира се?
От стотиците фонтани в Рим( срещал съм информация за някъде около 400, но не знам дали е така) кой от кой по-красиви,барокови,драматични,мраморни,бронзови има 3 фонтана, по които водата достига до тях директно от възстановени древни акведукти във възхвала на папите, които са ги построили и разбира се за народа, който се удивлява на достигнатите върхове във фонтанното строителство? Въпросът го оставам с препратка за следващата тема, а завършекът на днешната е: вила д'Есте

Вилата намираща се в Тиволи е образец за късноренесансов маниеристичен стил. Построена от Иполито д'Есте. Смятана за осмото чудо на света през 16 век, през 2007 г. определен за най-красивия парк в света в някаква американска класация. Не знам дали е така, но със сигурност сетивата ще бъдат удовлетворени от водната красота в градините. Няма смисъл да споменавам, че тази вила е безспорен шедьовър и първообраз за съчетанието- архитектура и градинско парково изкуство. Все пак образецът години по-късно е започнал да се размножава под различни барокови,рококо,неокласически паркови форми и градини. Иполито като тръгнал да строи се заканил, че иска да си построи свой си негов Рим, защото бива изгонен оттам и благодарение на това историческо събитие, ние обикновените туристи може да се насладим на

До нови срещи

--------------------

Mstivoj
Буфер

Регистриран: 29.10.2006
От: Nodnol, Bulgaria -- rich in an...
    #2614077 - 26.04.2010 16:46 [Re: Urbi et Orbi]

Много хубав пътепис със снимки! Моят скромен принос:

Защо вечен град? Ами, защото е съсвсем нормално хора да живеят в надстройка върху антична сграда. Пример -- театърът на Марцел:

Друга антична сграда -- Мавзолеят на Хадриан (Кастел Сант'Анджело):

По-новата архитектура -- Алтаре делла патрия:

И малко фашистко изкуство -- Понте Фламинио. Обърнете внимание на празните постаменти. Там Дучето (не тарторът на агитката на ЦСКА ) е щял да постави статуи на победоносните си генерали:

И само да вметна, че Сан Пиетро ин винколи с Мойсей на Микеланджело беше със свободен вход, както и Санта Мария Маджоре, ако добре си спомням. Също ме кефеше сервицио ноттурно на градските автобуси. Суперудобно! Харесваха ми и северните квартали на града.
ПП -- за посещението на Форума много полезен намерих един пътеводител с прозрачни страници, които наслагваха върху нормалните с днешните руини, зданията в оригиналния им вид, така че да се добие представа как е изглеждало всичко през Античността.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 26861

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.