ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Пътешествия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Urbi et Orbi

Регистриран: 20.04.2010
От: София
Re: Рим - Вечният град 2 част
    #2614083 - 26.04.2010 16:50 [Re: Urbi et Orbi]

Към Града и към света 5 част

Да, това е стандартното начало на папските прокламации . Urbi et orbi са думите, които придружават папската благословия към всички християни на Коледа, Великден и други редки случаи. Пиша ви го това като символно начало на днешната тема, а именно християнския Рим.

Не е това, което си мислите... да започна за Ватикана и музеите да пиша. Изписано е много, а и за мен лично е място, непознато никъде другъде в света, с такава концентрация на култура, изкуство, архитектура, Микеланджело( поставям го като отделна категория, принципът е същият като с орела: няма по-нависоко ), че ми е трудно да се опише с няколко снимки и думи най-любимото ти място.

Орденът на малтийския кръст - Хоспиталиерите,познат още като Суверенният орден на Свети Йоан Йерусалимски от Родос представлява католически военен орден, основан по време на Кръстоносните походи под ръководството на брат Жерар през 1080 г. , съществуващ и до днес като една хуманитарна църковна организация, която управлява много болници в различни страни и има представителства в множество държави. Има някакви суверенни права, които упражнява под върховенството на Ватикана. Интересен е казусът със статута на ордена - има право да сече монети, да издава паспорти и пощенски марки, има свой официален химн, герб и флаг, но няма парламент. Той е признат официално и поддържа дипломатически отношения с 93 държави включително България . 12 000 са посветените рицари (постоянните членове) и около 250 000 - доброволните сътрудници, граждани на различни държави . Орденът има заслуга и за отварянето на първите истински училища по медицина. През 1676 г. Великият магистър Никола Котоне създава "Училище по анатомия, хирургия и фармация" към болницата в Малта. Орденът на рицарите хоспиталиери е сред най-старите в християнския свят, предшестван във времето единствено от бенедиктинския, августинския и Ордена на св. Василий.
Централата на ордена е с площ 6000 кв.м. Има източници, които я считат за най-малката държава в света, но преобладава мнението, че не може да се числи като такава заради лиспата на суверенна територия, не е призната за държава от ООН.

снимано от хълма Pincio понастоящем сливащ се с вила Боргезе

San Paolo fuori le Mura- трета по големина, намира се на мястото, където Павел е бил екзекутиран на около 2 км в посока Остия от Аврелиановата стена. Първоначално датираща от 324г. по времето на Константин, в днешния си вид след множество опожарявания и реконструкции е от 19 и 20 век. Сравнително по-нова, но за сметка на това е една от четирите патриаршески и една от седемте поклонически. Задължително място за посещение( стига се лесно с метро, тъй че не е никакъв проблем)

стигаме до друга интересна църква. Стени, облицовани с хиляди монашески скелети, полилеи от тазобедрени стави, черепи и кости, които оформят невероятни готически орнаменти по тавана- църквата на ордена на Капуцините( католически орден, клон на Францисканския орден). Намираща се на шикарската виа Венето,църквата е построена за кардинал Барберини. За преместването на скелетите и костите, което е станало между 1627 и 1631 година, са били използвани триста конски каруци - една непрекъсната процесия от трупове и свещена пръст от Йерусалим. Около 1700 мястото използвано за молитви започнало да се превръща в проиведение на изкуството. Няма да пускам снимки отвътре, но ще спомена нещо интересно Капуцини- капучино. Разбира се,
Сладката топла смес от кафе и мляко по оригинална рецепта в съчетание 25 мл кафе на 125 мляко има интересна история.
До 1683 г. кафето в Европа се е приготвяло по мюсюлманска традиция, но по това време Марко Д’Авияно, проповедник от Капуцинския монашески орден, решил, че така приготвеното кафе е много силно за него и му добавил каймак и мед. В резултат на това цвета на кафето се променил и заприличал на цвета на монашеското облекло, а оттук тръгнало и името „Капучино”.

Санта Сабина
главната църква на Ордена на доминиканците- католически орден основан 1214 в Тулуза, доминиканците полагат обет за бедност и основната им цел е проповядване на Евангелието, образование и научна дейност. Разположена е на върха на хълма Авентин в Рим срещу малтийския орден . Построена е през 422-432 г. и представлява класически тип късноримска базилика. Известни доминиканци: Тома Аквински,Джордано Бруно, Савонарола,Фра Бартоломео

оковите, на които е бил окован св. Петър в „Сан Пиетро ин Винколи

Сан Джовани ин Латерано - епископската църква в Рим. Другата от четирите патриаршески и една от седемте поклонически. Втора по големина. Много история има в нея, датира от 17 век в днешния си вид. Католическата църква я е наименовала- Майката на всички църкви. Да не забравяме, че фасадата от днешно време е по проект на големия Франческо Боромини- основен конкурент на Бернини.
най-високият от 13 обелиска в Рим ( 8 са египетските, а 5 са римски). Чел съм, че Рим са го наричали град на обелиските, били 50, но в последствие останали 13- щастливо число. Иначе има и 14, но стои зарит пред сената. Според вярванията на римляните ако се изправи четиринадесетия обелиск -Рим ще загине. Тази инфорация за обелиските никъде не съм я срещал, а я взимам от един друг форум. Човекът там казва толкова много неизвестни неща поне за мен. Не знам какви са му източниците, но има много интересни твърдения. Ако желаете, ще ви дам линк

тази е от св. Петър

Не знам броят на църквите, манастирите...чел съм различни информации, че е трудно да се каже точния брой, защото някои религиозни институции не ги включвали в списъка. По-важното е огромната религиозна конкуренция, която ни радва нас с красотата,изкуството и архитектурата си.

--------------------
http://spqr753.blogspot.com/

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
burgasblacksea

**

Регистриран: 28.01.2010
    #2614128 - 26.04.2010 18:58 [Re: Urbi et Orbi]

Вчера се върнахме от Италия, цъкам в ол-а, и какво да видя - "Рим - Вечният град"! Каква приятна изненада!
Прекрасно поднесен разказ! Чудно съчетание на история,география, класическа и съвременна музика, кулинария, че и футбол дори! ... и то с мирис на италианско кафе!
Мдааа, Рим си е Рим! Ако има някой голям град в Европа, където наистина да се чувствам на място, то това е именно Рим!
Поздравления!
Разбрах, че ще има и продължение с други градове от Италия.
Очаквам го с интерес

--------------------
Ако спориш с идиот, вероятно точно същото прави и той.

luce

Регистриран: 30.01.2009
От: italialand
    #2614151 - 26.04.2010 19:44 [Re: Urbi et Orbi]

на мен ми хареса разказа и снимките , явно добре познаваш Рим(там предполагам си прекарал доста време),не може да не се наслаждава човек на толкова изкуство ,което е навсякъде в Италия(тука е ако не се лъжа около 65% от световното изкуство,)

--------------------
Your Christ is jew. Your democracy is Greek . Your coffee is Brazilian. Holiday is Turkey. Your numerals are Arabic. Your alphabet is Latin. Only your neighbor is a stranger ... (1994, poster on the walls of Berlin)

Тaис
хетера

Регистриран: 17.10.2003
От: Sofia
    #2614158 - 26.04.2010 20:01 [Re: Urbi et Orbi]

Днес вече предложих твоя разказ на едни мои клиенти, които тези дни ще ходят натам, само, че няма да им стигне времето за всичко, което си разказал... Ама поне да си изберат кое да гледат

ПП.Само една молба имам - ако е възможно при следващите снимки пускай поне по един интервал между тях, че така се сливат гадно

--------------------
Някои правят така, че нещата да се случват.
Други наблюдават как нещата се случват.
А трети се питат дали нещата са се случили...

canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
    #2614174 - 26.04.2010 20:55 [Re: luce]

Цитат:

на мен ми хареса разказа и снимките , явно добре познаваш Рим(там предполагам си прекарал доста време),не може да не се наслаждава човек на толкова изкуство ,което е навсякъде в Италия(тука е ако не се лъжа около 65% от световното изкуство,)

Не се лъжеш , 2/3 от световното културно наследство е в Италия
А и в едно малко Бергамо има толкова безценни неща , но човек като живее някъде рядко му прави впечатление.
Едва ли римляните се впечатляват много-много град като град , пълен с тълпи досадни туристи дето носят сериозни приходи
Мислел съм си какво ли е например да живееш във Флоренция някакъв там нормален обикновен живот сред всичките тези богатства и история...

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

luce

Регистриран: 30.01.2009
От: italialand
    #2614272 - 26.04.2010 22:55 [Re: canon]

прав си,обикновенно това което човек го има не го цени,ами все глада нещо друго кой знае къде.
Аз в стария град ходя само ако някой ми дойде на гости, и тогава го оценавам за сетен път....като живееш не го изживяваш като туристите,даже не ги забелязваш нещата

За Фиренце - не знам как е да живееш там,аз бях веднъж и много ми хареса града, обаче като ти се троснат два-три пъти местните, които са известни като всички тосканци с не особено дружелюбен характер....аз не бих ги издържала , ти може да се пробваш

--------------------
Your Christ is jew. Your democracy is Greek . Your coffee is Brazilian. Holiday is Turkey. Your numerals are Arabic. Your alphabet is Latin. Only your neighbor is a stranger ... (1994, poster on the walls of Berlin)

Mstivoj
Буфер

Регистриран: 29.10.2006
От: Nodnol, Bulgaria -- rich in an...
    #2614412 - 27.04.2010 05:43 [Re: luce]

Цитат:

За Фиренце - не знам как е да живееш там,аз бях веднъж и много ми хареса града, обаче като ти се троснат два-три пъти местните, които са известни като всички тосканци с не особено дружелюбен характер....аз не бих ги издържала , ти може да се пробваш

Абсолютно и три пъти Аз направо бих се самоубил, илюстрирам: Тези недружелюбни тосканци дебнат натрапчиво зад всеки ъгъл и само гледат да се троснат на изисканите туристи. Какви варварски нрави и липса на елементарен финес! Колко по-хубави биха били Тоскана без тосканците, Лигурия без лигурийците, Сицилия без сицилийците и т.н. Но какво да обясняваш на лишените от тази така тънка чувствителност към разликите в темперамента и културата между местни села, провинции и региони?

mil4o
чак пък новак

Регистриран: 08.11.2004
От: Chesapeake,Va
    #2614920 - 28.04.2010 00:10 [Re: Mstivoj]

Абсолютно не съм съгласна с мнението ти. Била съм във Флоренция точно като турист и имам прекрасни впечатления от местните. Не че съм се опитвала да ги дразня нарочно. Любимият ми град на света,ако някога спечеля от тотото,дето не играя искам да се пенсионирам там. Ех,мечти!

Mstivoj
Буфер

Регистриран: 29.10.2006
От: Nodnol, Bulgaria -- rich in an...
    #2615008 - 28.04.2010 06:30 [Re: mil4o]

Цитат:

Абсолютно не съм съгласна с мнението ти. Била съм във Флоренция точно като турист и имам прекрасни впечатления от местните. Не че съм се опитвала да ги дразня нарочно. Любимият ми град на света,ако някога спечеля от тотото,дето не играя искам да се пенсионирам там. Ех,мечти!

Изненада! Аз пък съм абсолютно съгласен с твоето.
(Смея се на италианския провинциализъм)

Carina
почетен член

Регистриран: 21.02.2005
    #2615099 - 28.04.2010 09:45 [Re: Urbi et Orbi]

Благодря много за интересно поднесената информация.
Аз живея от 9 години в Рим и да си кажа честно понякога ми домъчнява, че не съм турист тук... Когато човек живее на едно място като че ли забелязва по-малко нещата наоколо.
Добре че от време на време ми идва някой на гости, че и аз да се разходя из Рим. За мен това е град, на който човек не може лесно да се насити.
Много ми харесва "българската следа" в разказа ти. За съжаление наистина много малко хора знаят за Асен Пейков. От теб научавам и че ще се открива паметник на Иван Вазов...
Чакам с нетърпение да разкажеш по-подробно и за фонтаните в Рим. Доколкото знам един от фонтаните, които се захранват директно от възстановени древни акведукти, е Фонтана ди Треви...

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 26852

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.