ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Пътешествия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Urbi et Orbi

Регистриран: 20.04.2010
От: София
Рим - Вечният град 2 част
    #2613454 - 25.04.2010 11:50

След като установих, че е заключена предишната тема реших да създам нова.

--------------------
http://spqr753.blogspot.com/

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
canon
На изток от рая

Регистриран: 23.12.2003
Re: Рим - Вечният град 2 част
    #2613461 - 25.04.2010 12:20 [Re: Urbi et Orbi]

Имат навика да ги заключват на 20 -тата страница , но ти продължвай

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

Менада
размер XLent

Регистриран: 18.02.2006
От: въд планините
    #2613466 - 25.04.2010 12:41 [Re: Urbi et Orbi]

Много добре поднесена информация за не топ 10 туристически атракции на Рим.Лично на мен ми е интересно да гледам снимките и да чета коментарите.

--------------------
Някой ме повика насън и аз тръгнах да го търся далеч,далеч...

Urbi et Orbi

#2613491 - 25.04.2010 14:25 [Re: Urbi et Orbi]

Третото ми мнение в продължение от предишната тема мисля да е свързано с българската следа в Рим. Споменах миналия път за Асен Пейков и мисля да продължа с него.
След барелефа на бившия собственик на ''Греко''изваян от Асен Пейков - считан в Рим за един от най-големите скулптури на 20 век. Пейков извайва скулптури на папа Павел VI, Джина Лолобриджида, Кенеди, порцеланова статуя на Ава Гарднър. Личен и много близък приятел с маестро Фелини( съседи на виа Маргута). Извайва и за София Лорен..
Градът, в който Микеланджело, Рафаело, Бернини, Браманте, Караваджо, Боромини, Мадерна са творили, а оше много чуждестранни личности са творили и възхищавали - Гогол, Гьоте, Шели, Стендал, Байрън, да се отдава такава огромна почит и уважение е неприсъща за никоя друга българска личност. А да те признаят на такова място за родения в Севлиево велик българин, на целия световен елит да ваеш скулптури, да назоват след смъртта ти малък площад на твое име по инициатива на римската община, а не от българска страна.

В тази сграда е живял и творил, ателието е на последния етаж с прекрасна гледка към форума. Намира се срещу символа на Вечния град - колизеума.

Спечелва конкурса през 1960 г. за изграждане на статуята на Леонардо да Винчи на централното римско летище Фиумичино. Деветметровата статуя и до днес си е символ на летището. Единствено с неговия огромен талант мога да си обясня да дадеш на един чужденец такава държавна поръчка.

Брат му Илия Пейков пък творил на площад в близост до Пантеона. Няма сведения поне за плоча от българска страна обаче 2008 е открит и площад на негово име в квартал Капанеле. За съжаление, не съм го търсил досега.

На хълма Джаниколо е бюстът на

Паметникът на Гарибалди наред с бюстовете на неговите военноначалници се намира на едно централно място на хълма с прекрасна гледка към града и там близо се намира и този паметник открит 2004 година.
За българската следа може да споменем и Петър Парчевич- католически архиепископ в църква, чиито тленните останки са в "Сан Андреа деле Фрате". Има и паметна плоча
През 2002 г. Йоан Павел II предоставя за ползване на българската православна общност ''Сан Винченцо е Анастазио''
икони в църквата
Гробът на Кирил

Бай Тошо и той е оставил отпечатък на това свято място.
В добре известната ни Санта Мария Маджоре- четвърта по големина и жавност в Рим за първи път са били осветени славянските православни книги и славянският език е обявен за литургичен. В тази известна римска църква се намира паметна плоча на Св. св. Кирил и Методий. По този начин Адриан II признава славянския език за равнопоставен заедно с гръцкия и латинския.

Борис Христов пък предоставя вилата си за културни мероприятия и за школа за български певчески таланти, но там съществуват някакви неразбории, които не съм много наясно.
В Санта Мария дел Пополо се извършва литургия за всички хора на изкуството оставили следа в културния слой на Вечния град. Асен Пейков е един от тях, чието има винаги се споменава

За финал на хълма Авентин в близост до портокаловата градина има един изход, който води пряко надолу към Тибър. И там стои този надпис:

--------------------

Uma Rojo
inner while

Регистриран: 25.04.2005
    #2613547 - 25.04.2010 16:31 [Re: Urbi et Orbi]

стига, бе! как ме зачете!
сладоледаджийницата влиза в тефтера, падам си по натуралните вкусове неповредени от шекер.
частта за Асен Пейков крайно непознат мене ми беше особено интересна.
ако има, давай още. моля!
и фантасмагориите ми дойдоха много добре.

поздрав!

--------------------
Трудна за отвличане.

Тaис
хетера

Регистриран: 17.10.2003
От: Sofia
    #2613562 - 25.04.2010 16:50 [Re: Urbi et Orbi]

Е такъв начин на разказване не е имало до сега Благодаря ти и.... нали има още, макар и не само за Рим?

--------------------
Някои правят така, че нещата да се случват.
Други наблюдават как нещата се случват.
А трети се питат дали нещата са се случили...

canon
На изток от рая

#2613636 - 25.04.2010 19:18 [Re: Urbi et Orbi]

Аз съвсем наскоро научих за Асен Пейков и творбите му от българската жълта преса.
Акцента беше не върху творчеството му , а върху това че София Лорен била стисната и отказала да си плати бюста
Ееех за жалост тази година май няма да имам път към Рим , а там винаги намирам нещо ново и неоткрито.
Толкова много история ...

--------------------
“Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо. Аз съм свободен.” Никос Казандзакис.

Fleur interdite
scrumptious

Регистриран: 14.12.2006
От: несена от вихъра
    #2613665 - 25.04.2010 20:53 [Re: Urbi et Orbi]

А къде беше преди да отида в Рим, а? Толкоз ли не можа да се регистрираш година-две по-рано?

Много ти благодаря за интересния фоторазказ, записвам си всичко в тефтера за следващия път.

--------------------
Battle-khaki personality with red underwear.

Urbi et Orbi

#2613744 - 25.04.2010 23:45 [Re: Fleur interdite]

Радвам се, че оценявате труда ми и разбира се, че има още, както за Рим така и за други градове. Искам само да вметна в допълнение от предишната ми статия, че тази година 2010 на 24 май тук

ще се открие паметник на Иван Вазов на площад Торвалдсен пред тази прекрасна неокласическа сграда за модерно изкуство в парка Боргезе. От тук може да си направим следната равносметка: за по-млако от 10 години в Рим: папата ни предоставя църква( огромен жест предвид и прекрасното разположение), 2004- паметник на Петко войвода, 2008- площад на Илия Пейков, 2010- паметник на Иван Вазов. Имаме поводи да се чувстваме горди, когато ходим натам и че не се изгражда известността на българите в Стоичковия ореол, а хората с достойнство и необходимото уважение отдават почит на българския народ.

Тази 4 част от пътеписа ми в ритъма от предишните 3 мисля да представя някои места( обществени, жилищни сгради, фонтани,площадчетаи т.н.) и да е контрапункт на предишната, за да не стане скучно на читателя.

Започвам всъщност с края от предишния пътепис

по този коридор се стига до Тибър и сега серия снимки

Последната снимка е порта дел Пополо. Намира се на едноимения площад. Интересен факт е, че от тук започва знаменития Фламиниев път( via Flaminia) свързващ Рим със севера. Тук е мястото да препоръчам една книга скоро излязла на пазара ''Римски разкази'' на Алберто Моравия. От художествена гледна точка не бих казал, че блести с нещо интересно. Целта ми обаче да я чета беше именно да се докосна до различния Рим с неговите хора и битовизми. Пиша Ви го сега, защото много често героите минават по Фламиния или на пиаца Фламиния, който всъщност е точно пред арката на последната снимка.

вила Джулия- сграда в типично-колоритен римски нюанс и в още по-типичен ренесансов образец. Тук е музеят за етруско изкуство. Не съм го посещавал, но ми харесва характерната първичност в изкуството им. Все пак

Символът с голямо С е етруско произведение понастоящем намиращ се в първия общодостъпен музей в света - Капитолия отворен 1734 г.

Орлите са навсякъде и под всякаква форма...дали ще символизират римския легион, Сципионе Боргезе, някой папа, някоя фамилия, фашизма или футболния Лацио. Универсална показна форма на сила,самочувствие,страхопочитание,безмилостност и исторически консервативизъм. Няма никой по нагоре, всички са под мен. Интересното и тук, че йерархията достатъчно ясно е определена от векове назад. На паметници, където се срещат различни животински видове под формата на някакъв вид декоративни изображения- орелът е над всички даже и над лъва.

В Рим централният парк си е Боргезе, който не е нужно да имаш специални сетива, за да оцениш великолепието му. Аз обаче ще ви покажа по-големия по площ и по-ненаселен, но за сметка на това все така приказен: вила Дория Памфили

дали това не е някоя от рода наа гъските, които спасиха Рим? Едва ли, защото 2000 години са минали. Нищо все пак трябва да бъдат почитани според легендата. Дали им е гадничко на това място?

Сега малко из околностите около парка..няма изненада красотата е на всеки ъгъл

и тук няма изненада този път издълбан в стената:

А сега малко класика в жанра...питате се сега пък какво? Е как какво въпросче разбира се?
От стотиците фонтани в Рим( срещал съм информация за някъде около 400, но не знам дали е така) кой от кой по-красиви,барокови,драматични,мраморни,бронзови има 3 фонтана, по които водата достига до тях директно от възстановени древни акведукти във възхвала на папите, които са ги построили и разбира се за народа, който се удивлява на достигнатите върхове във фонтанното строителство? Въпросът го оставам с препратка за следващата тема, а завършекът на днешната е: вила д'Есте

Вилата намираща се в Тиволи е образец за късноренесансов маниеристичен стил. Построена от Иполито д'Есте. Смятана за осмото чудо на света през 16 век, през 2007 г. определен за най-красивия парк в света в някаква американска класация. Не знам дали е така, но със сигурност сетивата ще бъдат удовлетворени от водната красота в градините. Няма смисъл да споменавам, че тази вила е безспорен шедьовър и първообраз за съчетанието- архитектура и градинско парково изкуство. Все пак образецът години по-късно е започнал да се размножава под различни барокови,рококо,неокласически паркови форми и градини. Иполито като тръгнал да строи се заканил, че иска да си построи свой си негов Рим, защото бива изгонен оттам и благодарение на това историческо събитие, ние обикновените туристи може да се насладим на

До нови срещи

--------------------

Mstivoj
Буфер

Регистриран: 29.10.2006
От: Nodnol, Bulgaria -- rich in an...
    #2614077 - 26.04.2010 16:46 [Re: Urbi et Orbi]

Много хубав пътепис със снимки! Моят скромен принос:

Защо вечен град? Ами, защото е съсвсем нормално хора да живеят в надстройка върху антична сграда. Пример -- театърът на Марцел:

Друга антична сграда -- Мавзолеят на Хадриан (Кастел Сант'Анджело):

По-новата архитектура -- Алтаре делла патрия:

И малко фашистко изкуство -- Понте Фламинио. Обърнете внимание на празните постаменти. Там Дучето (не тарторът на агитката на ЦСКА ) е щял да постави статуи на победоносните си генерали:

И само да вметна, че Сан Пиетро ин винколи с Мойсей на Микеланджело беше със свободен вход, както и Санта Мария Маджоре, ако добре си спомням. Също ме кефеше сервицио ноттурно на градските автобуси. Суперудобно! Харесваха ми и северните квартали на града.
ПП -- за посещението на Форума много полезен намерих един пътеводител с прозрачни страници, които наслагваха върху нормалните с днешните руини, зданията в оригиналния им вид, така че да се добие представа как е изглеждало всичко през Античността.

Urbi et Orbi

#2614083 - 26.04.2010 16:50 [Re: Urbi et Orbi]

Към Града и към света 5 част

Да, това е стандартното начало на папските прокламации . Urbi et orbi са думите, които придружават папската благословия към всички християни на Коледа, Великден и други редки случаи. Пиша ви го това като символно начало на днешната тема, а именно християнския Рим.

Не е това, което си мислите... да започна за Ватикана и музеите да пиша. Изписано е много, а и за мен лично е място, непознато никъде другъде в света, с такава концентрация на култура, изкуство, архитектура, Микеланджело( поставям го като отделна категория, принципът е същият като с орела: няма по-нависоко ), че ми е трудно да се опише с няколко снимки и думи най-любимото ти място.

Орденът на малтийския кръст - Хоспиталиерите,познат още като Суверенният орден на Свети Йоан Йерусалимски от Родос представлява католически военен орден, основан по време на Кръстоносните походи под ръководството на брат Жерар през 1080 г. , съществуващ и до днес като една хуманитарна църковна организация, която управлява много болници в различни страни и има представителства в множество държави. Има някакви суверенни права, които упражнява под върховенството на Ватикана. Интересен е казусът със статута на ордена - има право да сече монети, да издава паспорти и пощенски марки, има свой официален химн, герб и флаг, но няма парламент. Той е признат официално и поддържа дипломатически отношения с 93 държави включително България . 12 000 са посветените рицари (постоянните членове) и около 250 000 - доброволните сътрудници, граждани на различни държави . Орденът има заслуга и за отварянето на първите истински училища по медицина. През 1676 г. Великият магистър Никола Котоне създава "Училище по анатомия, хирургия и фармация" към болницата в Малта. Орденът на рицарите хоспиталиери е сред най-старите в християнския свят, предшестван във времето единствено от бенедиктинския, августинския и Ордена на св. Василий.
Централата на ордена е с площ 6000 кв.м. Има източници, които я считат за най-малката държава в света, но преобладава мнението, че не може да се числи като такава заради лиспата на суверенна територия, не е призната за държава от ООН.

снимано от хълма Pincio понастоящем сливащ се с вила Боргезе

San Paolo fuori le Mura- трета по големина, намира се на мястото, където Павел е бил екзекутиран на около 2 км в посока Остия от Аврелиановата стена. Първоначално датираща от 324г. по времето на Константин, в днешния си вид след множество опожарявания и реконструкции е от 19 и 20 век. Сравнително по-нова, но за сметка на това е една от четирите патриаршески и една от седемте поклонически. Задължително място за посещение( стига се лесно с метро, тъй че не е никакъв проблем)

стигаме до друга интересна църква. Стени, облицовани с хиляди монашески скелети, полилеи от тазобедрени стави, черепи и кости, които оформят невероятни готически орнаменти по тавана- църквата на ордена на Капуцините( католически орден, клон на Францисканския орден). Намираща се на шикарската виа Венето,църквата е построена за кардинал Барберини. За преместването на скелетите и костите, което е станало между 1627 и 1631 година, са били използвани триста конски каруци - една непрекъсната процесия от трупове и свещена пръст от Йерусалим. Около 1700 мястото използвано за молитви започнало да се превръща в проиведение на изкуството. Няма да пускам снимки отвътре, но ще спомена нещо интересно Капуцини- капучино. Разбира се,
Сладката топла смес от кафе и мляко по оригинална рецепта в съчетание 25 мл кафе на 125 мляко има интересна история.
До 1683 г. кафето в Европа се е приготвяло по мюсюлманска традиция, но по това време Марко Д’Авияно, проповедник от Капуцинския монашески орден, решил, че така приготвеното кафе е много силно за него и му добавил каймак и мед. В резултат на това цвета на кафето се променил и заприличал на цвета на монашеското облекло, а оттук тръгнало и името „Капучино”.

Санта Сабина
главната църква на Ордена на доминиканците- католически орден основан 1214 в Тулуза, доминиканците полагат обет за бедност и основната им цел е проповядване на Евангелието, образование и научна дейност. Разположена е на върха на хълма Авентин в Рим срещу малтийския орден . Построена е през 422-432 г. и представлява класически тип късноримска базилика. Известни доминиканци: Тома Аквински,Джордано Бруно, Савонарола,Фра Бартоломео

оковите, на които е бил окован св. Петър в „Сан Пиетро ин Винколи

Сан Джовани ин Латерано - епископската църква в Рим. Другата от четирите патриаршески и една от седемте поклонически. Втора по големина. Много история има в нея, датира от 17 век в днешния си вид. Католическата църква я е наименовала- Майката на всички църкви. Да не забравяме, че фасадата от днешно време е по проект на големия Франческо Боромини- основен конкурент на Бернини.
най-високият от 13 обелиска в Рим ( 8 са египетските, а 5 са римски). Чел съм, че Рим са го наричали град на обелиските, били 50, но в последствие останали 13- щастливо число. Иначе има и 14, но стои зарит пред сената. Според вярванията на римляните ако се изправи четиринадесетия обелиск -Рим ще загине. Тази инфорация за обелиските никъде не съм я срещал, а я взимам от един друг форум. Човекът там казва толкова много неизвестни неща поне за мен. Не знам какви са му източниците, но има много интересни твърдения. Ако желаете, ще ви дам линк

тази е от св. Петър

Не знам броят на църквите, манастирите...чел съм различни информации, че е трудно да се каже точния брой, защото някои религиозни институции не ги включвали в списъка. По-важното е огромната религиозна конкуренция, която ни радва нас с красотата,изкуството и архитектурата си.

--------------------

burgasblacksea

**

Регистриран: 28.01.2010
    #2614128 - 26.04.2010 18:58 [Re: Urbi et Orbi]

Вчера се върнахме от Италия, цъкам в ол-а, и какво да видя - "Рим - Вечният град"! Каква приятна изненада!
Прекрасно поднесен разказ! Чудно съчетание на история,география, класическа и съвременна музика, кулинария, че и футбол дори! ... и то с мирис на италианско кафе!
Мдааа, Рим си е Рим! Ако има някой голям град в Европа, където наистина да се чувствам на място, то това е именно Рим!
Поздравления!
Разбрах, че ще има и продължение с други градове от Италия.
Очаквам го с интерес

--------------------
Ако спориш с идиот, вероятно точно същото прави и той.

luce

Регистриран: 30.01.2009
От: italialand
    #2614151 - 26.04.2010 19:44 [Re: Urbi et Orbi]

на мен ми хареса разказа и снимките , явно добре познаваш Рим(там предполагам си прекарал доста време),не може да не се наслаждава човек на толкова изкуство ,което е навсякъде в Италия(тука е ако не се лъжа около 65% от световното изкуство,)

--------------------
Your Christ is jew. Your democracy is Greek . Your coffee is Brazilian. Holiday is Turkey. Your numerals are Arabic. Your alphabet is Latin. Only your neighbor is a stranger ... (1994, poster on the walls of Berlin)

Тaис
хетера

#2614158 - 26.04.2010 20:01 [Re: Urbi et Orbi]

Днес вече предложих твоя разказ на едни мои клиенти, които тези дни ще ходят натам, само, че няма да им стигне времето за всичко, което си разказал... Ама поне да си изберат кое да гледат

ПП.Само една молба имам - ако е възможно при следващите снимки пускай поне по един интервал между тях, че така се сливат гадно

--------------------

canon
На изток от рая

#2614174 - 26.04.2010 20:55 [Re: luce]

Цитат:

на мен ми хареса разказа и снимките , явно добре познаваш Рим(там предполагам си прекарал доста време),не може да не се наслаждава човек на толкова изкуство ,което е навсякъде в Италия(тука е ако не се лъжа около 65% от световното изкуство,)

Не се лъжеш , 2/3 от световното културно наследство е в Италия
А и в едно малко Бергамо има толкова безценни неща , но човек като живее някъде рядко му прави впечатление.
Едва ли римляните се впечатляват много-много град като град , пълен с тълпи досадни туристи дето носят сериозни приходи
Мислел съм си какво ли е например да живееш във Флоренция някакъв там нормален обикновен живот сред всичките тези богатства и история...

--------------------

luce

#2614272 - 26.04.2010 22:55 [Re: canon]

прав си,обикновенно това което човек го има не го цени,ами все глада нещо друго кой знае къде.
Аз в стария град ходя само ако някой ми дойде на гости, и тогава го оценавам за сетен път....като живееш не го изживяваш като туристите,даже не ги забелязваш нещата

За Фиренце - не знам как е да живееш там,аз бях веднъж и много ми хареса града, обаче като ти се троснат два-три пъти местните, които са известни като всички тосканци с не особено дружелюбен характер....аз не бих ги издържала , ти може да се пробваш

--------------------
Your Christ is jew. Your democracy is Greek . Your coffee is Brazilian. Holiday is Turkey. Your numerals are Arabic. Your alphabet is Latin. Only your neighbor is a stranger ... (1994, poster on the walls of Berlin)

Mstivoj
Буфер

#2614412 - 27.04.2010 05:43 [Re: luce]

Цитат:

За Фиренце - не знам как е да живееш там,аз бях веднъж и много ми хареса града, обаче като ти се троснат два-три пъти местните, които са известни като всички тосканци с не особено дружелюбен характер....аз не бих ги издържала , ти може да се пробваш

Абсолютно и три пъти Аз направо бих се самоубил, илюстрирам: Тези недружелюбни тосканци дебнат натрапчиво зад всеки ъгъл и само гледат да се троснат на изисканите туристи. Какви варварски нрави и липса на елементарен финес! Колко по-хубави биха били Тоскана без тосканците, Лигурия без лигурийците, Сицилия без сицилийците и т.н. Но какво да обясняваш на лишените от тази така тънка чувствителност към разликите в темперамента и културата между местни села, провинции и региони?

mil4o
чак пък новак

Регистриран: 08.11.2004
От: Chesapeake,Va
    #2614920 - 28.04.2010 00:10 [Re: Mstivoj]

Абсолютно не съм съгласна с мнението ти. Била съм във Флоренция точно като турист и имам прекрасни впечатления от местните. Не че съм се опитвала да ги дразня нарочно. Любимият ми град на света,ако някога спечеля от тотото,дето не играя искам да се пенсионирам там. Ех,мечти!

Mstivoj
Буфер

#2615008 - 28.04.2010 06:30 [Re: mil4o]

Цитат:

Абсолютно не съм съгласна с мнението ти. Била съм във Флоренция точно като турист и имам прекрасни впечатления от местните. Не че съм се опитвала да ги дразня нарочно. Любимият ми град на света,ако някога спечеля от тотото,дето не играя искам да се пенсионирам там. Ех,мечти!

Изненада! Аз пък съм абсолютно съгласен с твоето.
(Смея се на италианския провинциализъм)

Carina
почетен член

Регистриран: 21.02.2005
    #2615099 - 28.04.2010 09:45 [Re: Urbi et Orbi]

Благодря много за интересно поднесената информация.
Аз живея от 9 години в Рим и да си кажа честно понякога ми домъчнява, че не съм турист тук... Когато човек живее на едно място като че ли забелязва по-малко нещата наоколо.
Добре че от време на време ми идва някой на гости, че и аз да се разходя из Рим. За мен това е град, на който човек не може лесно да се насити.
Много ми харесва "българската следа" в разказа ти. За съжаление наистина много малко хора знаят за Асен Пейков. От теб научавам и че ще се открива паметник на Иван Вазов...
Чакам с нетърпение да разкажеш по-подробно и за фонтаните в Рим. Доколкото знам един от фонтаните, които се захранват директно от възстановени древни акведукти, е Фонтана ди Треви...

luce

#2615281 - 28.04.2010 16:16 [Re: Mstivoj]

Цитат:

Изненада! Аз пък съм абсолютно съгласен с твоето.
(Смея се на италианския провинциализъм)

ами смей се , никой не ти пречи...само че провинциализма е точно там и това е не само мое мнение ..
Арогантни са защото мислят че Италия им дължи много -като се почне от езика,кулутрата,музеите и паметниците и понякога ми се струва че и поклон искат само защото са тосканци, винаги излизат с тези за великото минало понеже за настоящето и бъдещето е по-добре да не се отваря изобщо дума.
Забелязах два типа хора,едните гледат с ирония всички чужденци(който не е от там), критикуват ги за всичко и едва ли не им се смеят че са различни от тях,има и друг тип хора които са малко по- отворени,но общо взето живеят в техния затворен кръг и неведнъж съм чувала от тосканци дошли да живеят на север,че най-после са намерили приятели без предубеждения.
като искаш да купиш нещо едва ли не ти правят услуга че ти продават и си им нарушил спокойствието ,туристи може и да има,но не ги интересува и нямат търпение да затварят и да си отиват вкъщи
Не веднъж са ни опътвали в обратна посока...., в Пиза си спомням как отказаха да дадат карти на една огромна група чужденци туристи и безцеремонно затвориха гишето (което би трябвало да е информация),а да не говорим че като попиташ защо не дават касова бележка(тоест работят на черно, и аз като клиент съм в нарушение ако ме спрат карабиниерите със стока и без касов бон,глобите са големи ) ми отговориха да си ходя ако не ми харесва и не пропуснаха да ме напсуват(псувните на диалект след всяка втора дума са друга характеристика)
Мразят се между тях, не се определят нито като мамалигари-тоест от севера,нито като террони-тоест от юга),често критикуват който не е като тях , с голямо самочувствие са и държат да се покажат че са най-най..

Градовете са красиви, няма спор, населението горе долу го описах, но и те самите се описват по същия начин и им прави много впечетление учтивостта ,любезността и толерантността на хората тук на север -когото и да попиташ на улицата не само ще ти помогне,но и ще те заведе до където си тръгнал.,без значение от къде си
Всеки регион си има особености и култура, но никъде не срещнах чак толкова снобизъм и никак не се учудвам че има спад на туризма в Италия,а в тоскана почти всички туристи са чужденци , причините ги изредих по-горе и честно казано не съм чула някой да се е засилил да се преселва там, по-скоро обратното.

--------------------

marni
шемет
**

Регистриран: 28.04.2010
    #2615299 - 28.04.2010 16:29 [Re: Urbi et Orbi]

Големи красоти си показал, тая година това ми е в плана за пътешествия. Нямаш представа колко ми е полезна тая тема.

luce

#2615302 - 28.04.2010 16:34 [Re: marni]

той е направо за екскурзовод....,свалям му шапка за това че забелязва такива подробности,браво

--------------------

Mayte
anti-hero

Регистриран: 23.02.2009
От: Karl's Lair
    #2615491 - 28.04.2010 21:32 [Re: luce]

Луче, съжалявам за неприятния ти опит и с лигурците, и с тосканците, но това не ги прави лоши хора. Със сигурност много брешани има какво да кажат за бергамаските, много от това, което биха казали няма да е хубаво, но това не прави бергамаските лоши хора. Същото се отнася и за мнението на пизаните за ливорнезите, едните били селяни, другите синьорини...

--------------------

the purpose of the modern American suburb is to make sure that no citizen is ever more than 500 yards from a food product featuring melted cheese.
--Bill Bryson

luce

#2615546 - 28.04.2010 23:35 [Re: Mayte]

всеки е такъв какъвто е и не можем да го съдим, мен само много ме дразни когато някой се чувства на пиетдестал и не вижда по-далеч от носа си ....

--------------------

lapislazul
неориентиран

Регистриран: 12.10.2008
    #2615552 - 28.04.2010 23:51 [Re: luce]

Значи се дразниш от себе си. Много добре си се описала.

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #2615777 - 29.04.2010 10:08 [Re: luce]

Цитат:

учтивостта ,любезността и толерантността на хората тук на север -когото и да попиташ на улицата не само ще ти помогне,но и ще те заведе до където си тръгнал.,без значение от къде си

Преди около 10 дни бях точно в твоя региoн за известно време. Не само, че не ги питах , ами като ме видеха с карта в ръката , идваха да помагат даже и ме водеха да ми покажат пътя. Още се чудя как се разбрахме с една жена на италианско - английски, при положение, че аз знам 5 думи на италиански, а тя нула на английски.

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

Редактирано от Azalea (29.04.2010 10:14)

Urbi et Orbi

#2615970 - 29.04.2010 15:11 [Re: marni]

За мен е удоволствие да споделям мнение и емоции от дадено място. Ако имаш въпроси, питай.

--------------------

Urbi et Orbi

#2615979 - 29.04.2010 15:20 [Re: luce]

Ха нямам идея да се развивам в екскурзоводска насока, не съм по груповия туризъм, но с желание показвам всичките аспекти на дадено място, та на моменти и развеждам малки групички от хора, както се случи последното ми посещение в Рим. Просто номерът е да събереш предварително дадената информация, да я асимилираш( евентуално, както се случва често, да я изплюеш наготово на някой) и да влагаш сърце, защото сухите факти на никой не са интересни. Планирането е голяма част от самото удоволствие.

--------------------

Azalea
Alien

#2616065 - 29.04.2010 16:59 [Re: Urbi et Orbi]

Цитат:

Просто номерът е да събереш предварително дадената информация, да я асимилираш( евентуално, както се случва често, да я изплюеш наготово на някой)

Аз вече само се подготвям не особено старателно, защото слет това чак имам чувството, че вече съм била там и ми става безинтересно, но си изпринтвам карти и маршрути и хотели, иначе другата информация си я получавам в хотела на лап топа ( с него си хода под мишница едва ли не) .

--------------------

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #2616270 - 29.04.2010 23:38 [Re: Urbi et Orbi]

Много много хубав и обрзователен пътепис. Мерси! На всичко отгоре спомнавше и за някакъв линк с още обяснения относно обелиските. Може ли линка?

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Urbi et Orbi

#2616464 - 30.04.2010 12:59 [Re: Дзвер]

Разбира се, ще пусна няколко линка

http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=75521 - пътеписът му е изключително добре направен за цяла Италия.

За Флоренция също много изпипано
http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=78512

В крайна сметка за това е форум да обменяме и споделяме информация. И сега един сайт, който е безценен и доста труд са вложили в него. Изключително трудоемко..всеки един обект съпоствка минало-съвремие с обширна информация. Златният Фонд

http://www.romeartlover.it/

Между другото тука си правих труда да броя църквите и стигнах до 400 и някоя ..май беше 435

За завършек ще пусна линк, където не съм ходил, но сигурно си заслужава

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=310678

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (30.04.2010 13:00)

Paoletta
неориентиран

Регистриран: 30.04.2010
    #2616472 - 30.04.2010 13:14 [Re: Urbi et Orbi]

Здравейте,

От известно време чета в този форум и намерих много изчерпателна информация за Рим, а и не само. Тъй като ще заминавам за Рим в средата на май и имам ощеняколко неизяснени въпроси относно транспорта от летището, моля за малко разяснение. Пристигаме с полет на БГ ЕР около 9,00 часа сутринта, наели сме си апартамент в района на Ватикана. Не виждам смисъл да използваме експреса Леонардо до гара Термини, още повече че сме трима души, по 14 евро (доколкото разбрах има увеличение) и оттам още един транспорт до апартамента ще излезе колкото да си наемем такси. Та във връзка с това- има ли някой представа колко би ни излязло таксито? Втория варинат, който обмислям е с влак от летището до гара Трастевере и от там да се прехвърлим до спирка Сан Пиетро. Има ли някой представа от къде на летището тръгват тези влакове? Там от където тръгва и Леонардо ли? А някаква идея за цена на билета?
Предварително благодаря за отговорите.

canon
На изток от рая

#2616538 - 30.04.2010 15:03 [Re: Paoletta]

Да , тръгват точно откъдето и "Леонардо Експрес". В момента не знам , но до миналата година варианта с влак и после градски транспорт беше точно два по-евтин.

--------------------

luce

#2616550 - 30.04.2010 15:30 [Re: Paoletta]

мога да ти кажа ориентировъчно че таксито ще ви струва минимум 50 евро(ако е честен и няма трафик) от летището до Ватикана.

--------------------

luce

#2616553 - 30.04.2010 15:37 [Re: Urbi et Orbi]

казах го като комплимент....
напълно споделям че планирането си е цяло изживяване,дано да ни покажеш още пропуснати със сигурност(поне от мен) детайли където и да е

--------------------

Urbi et Orbi

#2616579 - 30.04.2010 16:37 [Re: Urbi et Orbi]

Рим 6 част

Ето, че дойде време за следващата част. Нещо нямах нагласата последните 3-4 дена ама сега като си пуснах Pink Floyd и се върна желанието за пътеописание.

Сутрин - в планината, вечер - на фонтана - римляните още от имперско време считат фонтана за задължителна част от всеки площад. Тази традиция продължила и векове по-късно в папския Рим до днешно време. Неслучайно цифрите говорят: Рим е
градът с най-много площади и съответно фонтани в Европа. Тук принципът: количество за сметка на качество не проработва .

За императорите е въпрос на дълг, за папите- въпрос на чест, а за нас - въпрос на възприятие и фантазия. Именно фантазията, че не е задължително даденият фонтан да бъде локализиран на съответния площад( тук идва и проблемът с липсата на достатъчно места през Средновековието) води до проебразяване на стълбища, ъгли, преддверия,тераси.

Piazza Quattro Fontane и четирите стенни фонтана на всеки ъгъл на кръстовището. Малко е трудно заснемането на всички заедно по обясними причини

Още един стенен фонтан

Езерото във вила Боргезе със задължителните митологизирани гъски

не знам дали е фонтан намира се във вътрешен двор

Санта Мария ин Трастевере и фонтанът в центъра- бил е най-старият в града, но в днешно време е реконструиран и с бароков вид. Вечер има много живот все пак Трастевере си е оживен район.

Даже моя милост се е разписал тук с приятни споменчета и не чак толкоз

площад Трилуза пак в Трастевере- малко е долно с клошарите и негрите наолколо, продаващи чанти,чадъри и т.н, ама все пак е част от градския пейзаж. Не ми е ясно дали има вода, но би трябвало по формата да си е фонтан

Стигнахме и до разковничето: отговорът на домашното от по-предишния път. И на трите места като ги видях за първи път, понеже изникват изведнъж пред теб без да очакваш, го имаше ефекта Аааааааааахх или Уаааауу. Или както един приятел последният път прознасяше Цццццццц и последващи обяснения как е възможно там да го има, а в милата ни татковина- не. Съответно звъни директно в София и понеже описателното изразяване не се отдава на всеки, той употребява сравнителни параметри, та да се досетиш за какво иде реч.А именно:
-Алоооо, тук съм сега на

ди Треви и как да ти го опиша? Представи си нещо като "Попа"( в София) ама 10 пъти по-яко .

Другата част от мини-групичката стоим в леко объркване дали се шегува или не. Впоследствие в този стил, но от други хора в екскурзията дочуваме и следните сравнения, че Пиза е като Перник ама с кула имаше и за Сандански нещо ама не го дочух. Стигнахме и до Флоренция със сравненията хаха ама няма смисъл да се споменава, щото постепенно "удряхме дъното на Марианската падина", а не се знае дали няма и по-надолу.

След това отклонение да поясня ди Треви (1732-1762)е първият от трите фонтата по които водата достига до тях директно от възстановени древни акведукти и най-млад от тях.Другите са:

Acqua Paola - построен от папа Павел 5. Римляните го наричат il Fontanone ( големият фонтан) и човек като се изправи до размерите му ще разбере защо е така. Понеже локацията му е малко странична от повечето забележителности е добре да се съчетае с хълма Джаниколо и Трастевере. По фонтана са поставени дракони и орли, символизиращи мощта на фамилия Боргезе, откъдето се числи и папата. Построен 1610-1612.

И третият е:
Fontana dell'Acqua Felice - проектиран от Доменико Фонтана. Това е първият монументален стенен фонтан в Рим 1585-1586

статуята на Мойсей - част от фонтана

Фонтанът на пчелите - дело на Бернини. Пчелата е гербът на фамилия Барберини

И Още:

Малко неокласически:

Пак назад във времето:

And I...have become comfortably numb.

--------------------

Urbi et Orbi

#2616588 - 30.04.2010 16:53 [Re: luce]

Благодаря за комплимента и скоро време се задава град номер 2 в класацията ми по любими места

--------------------

luce

#2616622 - 30.04.2010 18:13 [Re: Urbi et Orbi]

Фиренце или Венеция?? познах ли ?

--------------------

Менада
размер XLent

#2616649 - 30.04.2010 19:10 [Re: Urbi et Orbi]

Това за замъците се записа на фаворити веднага!Благодаря за всички снимки и линкове!

--------------------

Urbi et Orbi

#2616744 - 30.04.2010 21:50 [Re: luce]

Без коментар на гадателските ти способности В неделя мисля ще се разбере

--------------------

Urbi et Orbi

#2617153 - 01.05.2010 19:47 [Re: Urbi et Orbi]

Рим 7 част

Тази част мисля да я посветя на частичен поглед върху изкуството в Рим, както и още няколко не толкова популярни факта

Великолепният ренесансов дворец Фарнезе известен с факта, че Микеланджело е работил по фасадата

и в днешно време е френското посолство. Някак си остава неспоменат интериора обрисуван с фреските на последователя на класическия барок Анибале Карачи

Силно повлиян от един век по-рано възродилия се маниеризъм, съвременниците му като видели фреските в галерия Фарнезе започнали да правят сравнения със Сикстинската капела. Нямам представа дали може да се посещава от туристи, но с монументалността си и класическото си излъчване палацо Фарнезе придава и голяма изкуствоведска стойност на града.
Все пак Карачи и Караваджо се считат за двамата основоположници на бароковото изкуство зародило се в Рим около 1600. А тази творба на Карачи е като негова визитна картичка.

От другата страна на Тибър пък е ситуирана вила Фарнезина, произлизаща от същата фамилия

Построена преди около 500 години за банкера Киджи, по-късно придобита от фамилия Фарнезе. Имало е идея да се построи мост свързващ палацото с вилата. Не се осъществил проектът, но в днешно време може да се наслаждаваме на стенописи от няколко видни майстори най-известен от тях Рафаело с неговата Галатея

Днес там заседава Академия деи Линчеи- научната академия в Италия.

Подобно с палацо Фарнезе малко настрани от хорския интерес остава и друга съшествена единица от 11-те Ватикански музеи, а именно Пинакотеката( картинната галерия). Първоначално колекцията се е намирала в апартамените на Борджиите, но по-късно е преместена в самостоятелно обособена сграда

Леонардо - св. Йероним( недовършена)

Караваджо - Полагането в гроба

Рафаело - Мадона ди Фолиньо

и

Преображение

Тициан La Madonna di S. Niccolo dei Frari

Гуидо Рени - Разпятието на св. Петър..Рени пресъздава смъртта на св. Петър разпънат с главата надолу според езическите обичаи. Той сам го е поискал, защото не се считал равен на Исус

Нямам намерение да изброявам всички творби, защото който търси намира. Който има интерес ще си чете за тях. Неслучайно започнах тази част на пътеписа с думата частично.

Нямам и намерение да изброявам цялото неизмеримо богатство по римските църкви, защото ще си го откарам до утре в писане. Затова се телепортирам на пиаца дела Ротонда пред Пантеона с една показателна история на предното изречение.

Октомври 2009 след изтощителни преходи наляво-надясно из стария Рим( може и ренесансовия да се нарече: района около Навона,Пантеона,Кампо деи Фиори и т.н.), където буквално на всяка пряка има поне една забележителна църква с фонтанче,площади и т.н. Стоим си ние на piazza della Ротонда загледани в Пантеона, а аз в ролята на временен екскурзовод се стремя само най-съществените неща от района да покажа. Та мисълта ми блуждае как точно от Пантеона да стигна до палацо Фарнезе и в този момент някой реши да ходи до тоалетна. И решиха да отидат до Макдоналдс точно на площада. Докато ги чакаме, аз хващам един поразително жаден за нови знания младеж известен с правопропорционалността на огрмните му фазически габарити с умствен капацитет( айде малко четка ) и му казвам:
- "Ела сега да видиш, само в тази църква какво има. Ако не се бяхме забавили сега, това нямаше да го видим по план, защото няма време ". Той любопитства:
-" Къде ще ме водиш сега? Да не ги изгубиме" ?
-" Няма ве, спокойно...всичко е под контрол"
Директно с бърза крачка отскачаме на близкия площад Минерва

с един от 13-те обелиска в Рим, но не заради площада, а по-скоро заради църквата Санта Мария Минерва. Вътре поредната голяма блестяща мраморна църква, а аз директно към:

Христос носещ кръста на Микеланджело. Тарадъм... излизаме бързо и се връщаме на площада. Вместо да изчакаме 5-10 минути в седене - веднага оползотворихме паузата и то с какво...Подобни примери из този район и не само там са често срещано явление. Просто Рим си е Рим и световнозначими художествени творби са буквално нагъчкани из всякакви църви, дворци,галерии или просто на площада. Подобна е картинката, както се видя от предния пост с фонтаните. Ето още един житейски пример:
Вървим си от Навона към Пантеона, естествено бързайки, защото няма време, и гледам скеле на една позната фасада. Оооо да тя е: Сан Луиджи деи Франчези

На външен вид не се различава от стотиците нейни ренесансови събратя. Делла Порта и Фонтана са я строли, националната църква на Франция в Рим: факти, които придават религиозна и архитектурна стойност. Таванът вътре е :

изрисуван от Доменикино от школата на Карачи. Не ви пиша тези думи заради този таван даже като влезнахме туристите отиваха да разглеждат капелата . Аз пък насочих мини-групичката именно натам с думите:
-" Само минутка, че няма време"
А то всъщност си е място със значителна стойност ама няма как трябва да се изберат приоритетите. Конкретно:

Капела Контарели - три шедьовъра на бароковото изкуство от Караваджо посветени на св. Матей

Призоваването на св. Матей

Мъченичеството на св. Матей

Св Матей и ангелът

Караваджо - реформатор в много отношения. Реализмът му в картините, рисуването направо върху платното, работата му с живи модели, използва обикновени хора, което съответно не се харесва на църквата. Натурализмът му- да рисуваш босите крака на един светец е твърде скандален за църковните догми. А боравенето му със светлината, тоест осветяването на даден фрагмент с цел придаване на определен психологически или религиозен отенък на платното, е огромният му принос за развитието на последващата барокова живопис в Италия и на север.

Църквата Св. Августин

Караваджо и пак боси нозе

Санта Мария дела Паче

Рафаело

Войнственият орден в римокатолицизма са йезуитите. Основан 1534 от Игнаций Лайола в Париж и по-късно утвърден от папата в Рим. Появяват се във връзка с контрареформацията и борбата с протестанството. Църквата Ил Джезу е катедралният им храм. Водачът им е титулуван като вселенски йезуитски водач или "черен папа" заради цветовата противоположност с папата. Много силно влияние в католицизма и до ден днешен

Първата църква в Рим с барокова фасада от Джакомо дела Порта. Интериор

И впечатляващият таван от Гаули

Църквата Сант Игнацио ( приличат си страшно много ама това е положението)

Таванът

Мисля да спра дотук, защото няма край. Както се казва и така до безкрай.. Това са само избирателни примери на смесване архитектура, религия и изкуство. Един път влезнах в около 10-15 църкви и накрая не знаех къде се намирам..направо ми стана лошо...та затова не го препоръчвам да се влиза навсякъде, а само избирателно, въпреки че всяка по отделно си заслужава и е впечатляваща.

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (01.05.2010 20:53)

canon
На изток от рая

#2617167 - 01.05.2010 20:29 [Re: Urbi et Orbi]

Наистина Рим и изобщо Италия е рай за любителите на изкуството и красотата
След всичко това темите от сорта "3а три дни в Рим" или "Класическа Италия за осем дни" звучат още по-безмислено.

Страхотен труд си положил за да представиш града така обстойно !
Приятно ми беше отново да си припомня всичко в подробности.

--------------------

Редактирано от canon (01.05.2010 21:18)

Urbi et Orbi

#2617178 - 01.05.2010 21:13 [Re: canon]

Е любимото ми място е и затова давам всичко от себе си - хубаво е да се жертваш за общото благо. Иначе за екскурзиите си напълно прав обаче да не забравяме, че голяма част от хората в организираните групи не желаят да се задълбочат особено, а само най-отгоре да се поснимат на големите забележителности. Казвам го, защото съм пътувал по този начин, и да кажем от 45 човека група има около 5 до 10, които се интересуват и са чели. Колкото и да е жалко, винаги интересът към битака е бил по-голям, отколкото да кажем към Сан Джовани ин Латерано ( има един битак отсреща). Във Флоренция същата история.. къде да си купиш светещо кръстче за 3 евро, а не за 4.5 евро. Да се похвалиш с някакъв китайски боклук ама е от Италия. Завиждайте ми...

--------------------

canon
На изток от рая

#2617180 - 01.05.2010 21:22 [Re: Urbi et Orbi]

Аз затова за екскурзиите само намеквам дискретно , а и Таис ще ме скастри ( при това тя никак недолюбва Рим )

--------------------

Менада
размер XLent

#2617195 - 01.05.2010 22:15 [Re: Urbi et Orbi]

Замая ми се главата!

Страхотен си!

--------------------

Urbi et Orbi

#2617204 - 01.05.2010 22:31 [Re: Менада]

Директно ти отговарям... сега нещо ми дойде музата и моменталически почвам 8 част

--------------------

Urbi et Orbi

#2617253 - 02.05.2010 02:10 [Re: Urbi et Orbi]

Рим 8 част

След тежката църковна и културна тематика изпълнена с много имена мисля тази част от пътеписа да я започна по- лекично и сетивно

Няма как да не спомена за мен една голяма глупост, но за в бъдеще ще знам да не стъпвам и в подобните му из целия свят. Музеят за восъчни фигури:

Тука са Микеланджело, Мона и Лео

Освен че бях единственият посетител, което ми беше адски странно предвид централната му локация и туристическия сезон, и че си беше мизерничко...ок няма проблем. Обаче да гледам някакви нескопосано направени фигурки, да се снимам с тях при положение, че на мен лично нито наслада,нито одухотвореност, нито творчество може да ми донесе такова изкуствено занимание...а да може да ми донесе загуба на време и разбира се на пари. Тук е мястото да спомена, че входът за този тъй наречен музей е по-висок от Капитолийския музей Въпросът е принципен не е до това дали ще дам няколко евро повече...да не говоря за мадам Тюсо в Лондон някъде около 25 паунда ако не се лъжа, че твърде крайно ще се изкажа. Не знам как върви ценообразуването - да знам, че единият е частен, другият - държавен...но за мен това си е булевардна халтура.

Балкончето на палацо Венеция ( бивша папска резиденция), откъде Мусолини изнасял речите си

Задната част на палацо Фарнезе

Модерната и не особено впечатляваща визия на едно от римските опери

Сега малко снимки от Нетуно: град в близост до Рим разположен до брега на Тиренско море

кметството

За фонтана даже не съм изненадан . Просто в Италия красотата и естетиката е лесно откриваема, защото е навсякъде

църква

И пак от Рим

Тука ефектът уааааауууу определено беше задействан. Швейцарският институт в Рим. Случайно бе намерена сградата, докато се лутахме из уличките около площад Испания и виа Венето.... хоп..и този десерт дойде в края на деня. Представете си ситуацията преизпълнен си с емоции и информация от отминаващия ден, разгръщаш туристически карти или водиш някакъв диалог от сорта какво ще ядем сега и изведнъж:
- "Ааааааа...какво пък е това сега" ?
Поразрових се като се върнах в София и разбрах функцията му, но наистина давам този пример за изненадващата красота, която може да я преоткриеш във Вечния град

портокаловата градина на хълма Авентин - открива се такава гледка към града, че по-добре посетете това място, за да ме разберете...Свети Петър леко се прокрадва сред образувалата се мъгла ако вкарам въображението в действие веднага този кадър може да се нагласи към някой филм с мистична тематика....то и мястото доста предразполага към такива размишления

Импозантната сграда на Трибунала от задната страна откъм пиаца Кавур

Обелискът в парка Пинчо..един от 13-те

Казино Валадиер

Асансьорът изработен съвсем скоро, качващ те до покрива на Виториано...монументът в чест на дядото на Мони Сакскобург. Тук е мястото да кажа, че по - добра гледка към града аз не съм виждал ( повтарям не от стълбите, които може да се качиш на едно ниво, а като се стигне най-високата точка безплатна за посещение, минава се откъм гърба на монумента и там е асансьора). Височината е достатъчна, за да се насладиш на всякакви фасади и панорамни гледки към града. От Ватикана,Джаниколо,Пинчо е по-високо, но това не значи, че те имат тази фотографска способност главно заради местоположенията им. Все пак Виториано си е баш в географския център на града и накъдето и да се обърнеш е

Има много ясно изградени схеми,накъдето и да се обърнеш какво да видиш

Вече на по - ниското ниво достъпно за всички граждани

Досега не съм споменавал поне за мен един важен критерий за преценката ми за дадено място. Да го нареча възможности, в които можеш да създадеш панорамна снимка. Тук естествено ако градът е сравнително равнинен като София с изключение на 2 по-големи възвишения: Редута и Лозенец или Париж и съответно Монмартър, капацитетът на този показател може да се вдигне ако се навакса със съответните постройки, предразполагащи към добър резултат. В Рим освен седемте хълма, върху които е основан, има и още няколко сред които се е разрастнал. Географският фактор играе основна роля в панорамния изглед към града: Пинчо, Джаниколо, сант Анджело, Ватикана, Авентин особено от портокаловите градини, Виториано, Капитолия и в частност от самия музей също, Палатин и форума,площад Испания и още много други. Тук даже не включвам разни добре ситуирани жилищни сгради, административни,дворци и т.н. Предполагам това е и една от причините масово сградите от всякакъв тип да са проектирани с покрив тип балкон. Да си пиеш чаша вино и да се наслаждаваш.

Олимпийският комплекс строен за игрите 1960 известен още и като Форо Италико - построен от Мусолини в днешно време има тенис кортове, плувни басейни, великолепния мраморен стадион построен 1928 и целия опасан от 59 мраморни спортисти и стадио Олимпико. Има разни имитации на обелиски и по този начин се придава някаква тежест..мен ми допада, но определено си личи по-модерния вид на комплекса.

Ponte Milvio - мост строен първоначално 206 г. пр хр. и състоялата се битка с Картаген. Обновен от видния неокласически архитект Джузепе Валадиер през 18 и 19 век. От 2006 прословутите катинари в знак на вечна любов се закачват там..традицията постепенно се разширява из Европа. Мостът се намира в непосредствена близост до комплекса

отсреща би трябвало да е Monte Mario - най-високият хълм в Рим

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (02.05.2010 02:14)

luce

#2617458 - 02.05.2010 17:13 [Re: Urbi et Orbi]

браво за инициативата (много културна),остава Ватикана (аз там уж гледах нищо да не пропусна ама сега взех да се съмнявам )

--------------------

Fleur interdite
scrumptious

#2618138 - 03.05.2010 16:18 [Re: Urbi et Orbi]

Цитат:

ди Треви и как да ти го опиша? Представи си нещо като "Попа"( в София) ама 10 пъти по-яко .

Другата част от мини-групичката стоим в леко объркване дали се шегува или не. Впоследствие в този стил, но от други хора в екскурзията дочуваме и следните сравнения, че Пиза е като Перник ама с кула имаше и за Сандански нещо ама не го дочух. Стигнахме и до Флоренция със сравненията хаха ама няма смисъл да се споменава, щото постепенно "удряхме дъното на Марианската падина", а не се знае дали няма и по-надолу.

Това като вица за чукчата, дето бил награден с пътуване до Москва и посетил зоологическата градина, та после разправял на другите чукчи какво е слон, зебра и т.н.

Благодаря ти за фонтанената разходка, страшна красота. А ди Треви наистина извиква ефекта "Ааааааааа", защото така изведнъж изниква пред тебе докато приближаваш от малките улички, че ... Представи си, аз бях все пак подготвена ("Ла долче вита", Анита Екберг, Мастрояни и прочие), а мъж ми изобщо не знаеше какво го очаква зад завоя. Като го видя, цели петнайсет минути забрави да снима и само гледаше.

--------------------

Urbi et Orbi

#2618187 - 03.05.2010 16:57 [Re: Fleur interdite]

Аз го споменах и в темата за фонтаните, че и при трите фонтана подхранвани от акведуктите поне при мен го имаше този ефект. Фонтанът Паола например се намира по пътя, който води до паметника на Гарибалди на Джаниколо. Характерното е, че ако слизаш пеша, както ние направихме от Джаниколо понеже е нанадолнище, докато изкачването го направихме с градския транспорт, слизайки по пътя той не се забелязва , точно пред фонатана има завой и както си ходиш изведнъж изскача. Няма тълпи туристи и човек може спокойно да му се наслади, въпреки че колите хвърчат покрай теб. Открива се и хубава панорамна гледка от там. И трудно може да се заснеме целия...просто е величествен. Тук е мястото да спомена, че много близко е и Темпието на Браманте, но за него следващия път.

За фонтана Феличе пак е сходна ситуацията. Аз въобще не знаех, че съществува такъв фонтан. Паола все пак го знаех и предполагах къде е. Феличе обаче не беше планиран..реално се намира срещу Санта Мария делла Витория известна с : шедьовъра на Бернини - Екстазът на св Тереза и с на Дан Браун конспирациите. Ето още една църква дето не съм споменал, но ще кажа следвашия път няколко думи. И гледайки картата, питайки се дали това е църквата, ходейки по тротоара, изведнъж оставаш като гръмнат.

Този тип изненади са най - приятни и ти оставят още по-хубаво впечатление .

--------------------

canon
На изток от рая

#2618306 - 03.05.2010 20:22 [Re: Urbi et Orbi]

На всеки който за първи път е в Рим препоръчвам да мине през някой от туристическо-информационните центрове . Такива има на летище Фиумичино , на гара Термини , срещу Колизеума и няколко други.
Има всякакви безплатни карти, тематични брошури и цели книжки с много пълна информация .
Например книжката за музеите е 200 страници...
За фонтаните има отделна книжка с историята и снимки на всеки от тях.

--------------------

Urbi et Orbi

#2618352 - 03.05.2010 22:38 [Re: Fleur interdite]

Цитат:

А ди Треви наистина извиква ефекта "Ааааааааа", защото така изведнъж изниква пред тебе докато приближаваш от малките улички, че ... Представи си, аз бях все пак подготвена

Този номер с малките улички и изведнъж фонтана не е случаен..поне аз така си мисля. Обмислен е точно заради по-големия ефект. С Пантеона и Навона е по-същия начин. Само не мога да си представя площада Сан Пиетро какъв е бил ефектът, то сега е нереално, пък тогава. Да припомня, че до началото на 20 век така се е стигало до площада по малките улички и изведнъж тряс . По времето на Мусолини се започва строежа и след неговия режим продължава до 1950 виа делла Кончилационе, която тръгва от площада и завършва при реката.

Открийте разликите

1900

1946

Сега

--------------------

canon
На изток от рая

#2618356 - 03.05.2010 22:57 [Re: Urbi et Orbi]

Мдаа римляните още го мразят заради това което е разрушил. Същото и за разрушените форуми...
Монумента на Виктор Емануил пред който туристите обожават да се снимат е сграда , която самите римляни намират за доста грозен мастодонт и ненужна кръпка върху красотата на Рим.

--------------------

Urbi et Orbi

#2618359 - 03.05.2010 23:14 [Re: canon]

Като бях малък при първите ми ходения Виториано, която си е със страшно внушителни габарити, ми беше един от любимите обекти. Нали масово децата се впечатляват от огромни неща. Сега обаче като имам поглед върху голяма част от града ( туристическата гледна точка) разбирам защо римляните не я харесват - нито местоположение, нито форма, нито цвят си пасва с околностите. Като кръпка малко стои и днешно време определено вече ми стои доста назад в класацията с обекти.

--------------------

Urbi et Orbi

#2620068 - 06.05.2010 18:56 [Re: Urbi et Orbi]

Рим 9 част

Честит имен ден на именяците.

Днес прочетох в един вестник интересн факт, който лично аз не го знаех и затова започвам с него. На 6 Май 1651г в Рим излиза първата печатна книга ( молитвеник ) на новобългарски език "Абагар" на Филип Станиславов - български католически епископ. Запазени са 8 екземпляра като в България е само един в националната библиотека.
След поредното значимо събитие свързано с България във Вечния град се пренасяме на разходка в продължение от миналата част:

Гробът на Рафаело в Пантеона. Умира на рождения си ден на 37 години. На надгробния му паметник е следният надпис:
"Тук почива Рафаело, от който великата природа се уплаши, че я надминава, докато е жив, а когато той умря, че и тя умира".
Още едно интересно съвпадение : Микеланджело умира 1564, три дни по-рано същата година се ражда Галилео Галилей ( отива си най-видният представител на Ренесанса, за да се появи бащата на науката )

На Виктор Емануил

Умберто

Джордано Бруно

Палацо Барберини 1627 - 1633, за построяването му взимат участие тримата знаменити архитекти от 17 век - Мадерно, Боромини и Бернини

Таванът е изрисуван с фрески от Пиетро да Кортона - голямо е било общественото възхищение сред римските граждани след Сикстинската, палацо Фарнезе и този дворец достига до големи висоти във високия барок. Тази техника, въздействие и висота на рисунъка се разпространила по-късно към църквата Сант Игнацио( вече споменах за нея), Ка' Резонико във Венеция, Кралския дворец в Мадрид и др.

Днешно време палацо Барберини

и палацо Корсини - намира се в Трастевере, построен 16 век за тази флорентинска фамилия. Днес има ботаническа градина едната част се използва от научната академия в Италия, другата е галерия

В двата двореца се помещава Galleria Nazionale d'Arte Antica

Съответно в Барберини може да видим:
Рафаело

Караваджо

В Корсини:

Караваджо

Ван Дайк

Рубенс

Нарцис на Караваджо - класика в бароковия жанр

Виа Венето:

Филмът La Dolce Vita освен сцената с Треви има кадри и по тази луксозна улица. Фелини никога няма да бъде забравен: сложили са табелка в негова памет. Той пък остава вечен в паметта на хората с преклонението си пред любимия му град. Създава и филм просто наименован - "Рим". През 1993г. няколко месеца преди смъртта му получава оскар за цялостно творчество. Той е бил обичан и тачен в кино средите, но още повече от обикновените хора. При вестта за неговата смърт през 1993г. хората си отдават последно сбогом по стара римска древна традиция. Къде ли може да бъде? Разбира се,

на площада пред Капитолия - гражданския център и символ на европейската цивилизация. Въобще даже не коментирам, че Вашингтон копира и взаимства това име, че още стотици неокласически сгради по целия свят използват неговата архитектурна и географска характеристика като символ на държавната власт,величие, могъщество и красота . Но едно и единствено е оригиналното място От римския сенат през Микеланделовия архитекрурен гений до договора за Европейска икономическа общност 1957 - предшественика на ЕС. Едва ли има по-голяма чест за един творец и гражданин от това признание да бъдеш погребан тук.

Фелини и Мазина на артистичната улица виа Маргута, където и Асен Пейков е имал ателие. От там са и много добри приятели. Прекрасна атмосфера има по тази малка уличка известна с ателиетата на хората на изкуството

Още от виа Венето и "Сладък живот"

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (06.05.2010 18:59)

luce

#2620450 - 07.05.2010 15:02 [Re: Urbi et Orbi]

wikipedia pяпа да яде...бравос

--------------------

Urbi et Orbi

#2620467 - 07.05.2010 16:27 [Re: Urbi et Orbi]

Рим 10 част

Тази част от пътеписите ми за Рим започва от древността и постепенно стига до бароковите фонтани и произведения на изкуствата

Пирамидата на Цестий

Построена е 1 век пр.ХР. През Средновековието вярвали, че тук е гробът на Рем - Meta Remi. Имало е и още една пирамида Мета Ромули намирала се към Сан Анджело( вярвало се, че там е погребан Ромул)унищожена 15 век. Чак много по-късно 17 век се разбира, че не е погребан Рем вътре, а римски магистрат. 29 метра е основата, 37 - височина. 4-та по големина в света след трите в Гиза. Една от причините да е запазена и до днес е, че Аврелиановите стени, построени близо 300 години след създаването й, преминават през пирамидата. Реално пирамидата е част от стените. За мен лично буди недоумение защо няма особен туристически интерес? Освен всичко тя е първообразът, а не египетските пирамиди, през 18 и 19 век на запад и в Америка за строеж на подобни пирамидални сгради. Даже има много правдобоподобни теории, че пирамидата на еднодоларовата банкнота е копие на римската, а не на египеските. Римската е по-остра и растителността много придава допълнителна прилика. Като добавим и латинските надписи, орела...директните заемки много накланят везните.В близост до пирамидата на Цестий има протестантски гробища, където е погребан Джон Кийтс. Няма да засягам темата с франкмасонството, но ако мога да обобщя, че пирамидата като мистичен символ познат ни в много среди в днешния си вариант е главно повлиян и копиран от пирамидата на Цестий.

Рационализмът, като течение главно започнало в Америка и след това продължило в Европа по време на неокласическата епоха през 18,19 век та чак и до днес, в архитектурен смисъл се характеризира с директни заемки и копирания на древноримски образци. Където и да отидете в цивилизования свят ще откриете следното:
1. Триумфална арка
2. Колона
3. Конник

Това е една и от есенцията на неокласицизма. Трафалгар скуеър, площад Вандом, двете арки в Париж( без новата),арката Уелингтън, даже и конникът пред нашето народно събрание по проект на Дзоки. Във Вашингтон и всички други новосформирани градове и държави е повече от видно. Примерите са безброй, защото това е възприета цялостна концепция за неокласицизма из целия свят. Колоните на Траян и на Марк Аврелий, арките на Константин, Тит, Септимий Север, конната статуя на Марк Аврелий и още подобни са римските първообрази.

Като съм започнал темата за съвременното градско строителство и планиране няма как да не спомена и за римския тризъбец

Този тризъбец е в основата на градоустройствените планове на голяма част от европейските градове. Най-лявата виа дел Бабуино води към площад Испания и околията, тоест към Рим 17, 18 век. Средният- виа дел Корсо, тоест към древния Рим. Десният съответно към по-бароковата преизпълнена с църкви част на града и Ватикана. От другата страна на piazza del Popolo пък е пиаца Фламиния и древният Фламиниев път.

Като стана дума за пица дел Пополо няма как да не се спомене и Санта Мария дел Пополо.

Фасадата в днешния си вид е барокова дело на Бернини. Но аз ще я разгледам като църква-музей:

Capella Cerasi

Карачи

Караваджо

Продължаваме с Capella Chigi - построена за банкера Киджи, проектира от Рафаело и завършена от Бернини. Сводът е с мозайки на Рафаело

Така изглежда капелата

Статуи, картини, мраморни облицовки
Две скулптурни групи на Бернини

Всъщност последната снимка е в основата на Шестото клеймо: един от четирите символа. Като съм започнал с Дан Браун и неговите интерпретации и измислици ще кажа и за друга негова мистична църква Санта Мария делла Витория.

Проектирана от Мадерно 17 век..вътре се намира един от големите бароково-скулпурни образци: Екстазът на св. Тереза - Джан Лоренцо Бернини. Големият бароков скулптур улавя момента, в който ангелът пробожда със стрела св. Тереза, причинявайки болка и удоволствие на светицата. Много характерна барокова композиция породена от драматизма на събитието в кулминационния момент.

И сега рубриката без коментар ви представя
Джан Лоренцо Бернини :

Аполон и Дафне - галерия Боргезе

Aeneas, Anchises and Ascanius - галерия Боргезе

Една от моите най-любими скулптури въобще и любимата ми на Бернини: Похищението на Прозерпина - галерия Боргезе

детайли от нея:

Балдахинът в Св. Петър

Давид - галерия Боргезе

Фонтанът Тритон - пиаца Барберини

Фонтанът на четирите реки: Нил, Дунав, Ганг, Рио де ла Плата - площад Навона

Ангел с венец от тръни - Сант Андреа делла Фрате

Фонтанът на Мур - площад Навона

Благословената Лудовика Албертони - Сан Франческо а Рипа

Колонадата и Площадът с най-голямото П

Църквата Сант Андреа

Гробът му в Санта Мария Маджоре

--------------------

Urbi et Orbi

#2620611 - 07.05.2010 20:40 [Re: Urbi et Orbi]

От няколко части назад все си викам последната част е сега...ама все нещо ново изниква. Мисля, че сега трябва да е последна част, че следващият град се задава с малко закъснение.

--------------------

Urbi et Orbi

#2620909 - 08.05.2010 01:33 [Re: Urbi et Orbi]

Рим 11 част

Високият Ренесанс е краткотраен период от време: около 1495- 1520. Това е период последващ Ранния Ренесанс. Шестимата големи творци през този период :
- Донато Браманте
- Леонардо да Винчи
- Микеланджело Буонароти
- Рафаело Санцио
- Джорджоне
- Тициан

достигат до кулминационната точка в Ренесансовото изкуство подобно на Фидий в Древна Гърция. Едва ли в историята на изкуството е имало по-плодовити 25 години. Имало е векове по-късно и твърдения, че представителите преди тях са "примитивни", но за щастие мисля това твърдение също е минало. Само ще спомена Пиета, Мойсей, Сътворението, Мона Лиза, строежа на Св. Петър, Давид, Ватиканските станци - Станца дела Сигнатура, Станца ди Елеодоро и Станца Залия на Рафаело, " Сикстинската мадона" и "Мадоната с щиглеца" на Рафаело и още доста шедьоври.Ако мога да използвам един спортен термин - много висок коефициент на полезно действие. Трима от тези шест са дали основен тласък за развитието на града.
На хълма Джаниколо, както бях споменал по-предния път в близост до фонтана Паоло, има една бих казал невзрачна на външен вид църква Сан Пиетро ин Монторио

тук е мястото, където св. Петър е бил разпънат. Пиша ви тези думи не заради църквата, както видяхте и в по-предните части, а заради вътрешността. Не, този път на са картини или скулпури...в двора на църквата е Темпието ( малък храм) на Браманте

Първата постройка през епохата на Ренесанса директно взаимствана от древноримските кръгли храмове. Построена около 1500 г. този малък храм става модел за строителство през 16 век на всякакви религиозно-храмови постройки . Св. Петър, който Браманте започва да строи около 5-6 години след Темпието, по първоначален проект е бил със сходен купол като този на Темпието. Браманте в Темпието следва правилата на храмовия проект установени от Витрувий още в Древността.( Леонардо също ги следва правилата -Витрувианския човек)

За да бъде успешно увековечено това Ренесансово постижение - Темпието, не е могло да се мине без папска пропаганда: скулптурната декорация и фриза около основата. Темпието обявява Христос и християнските папи за преки наследници на Древния Рим. Това е бил политическият ход на папа Александър 6 да контролира и претендира за превъзходство в духовната и светска сфера на живот.

Бях ви споменал за 13-те обелиска в Рим, но едно е да напишеш, друго си е да го видиш

8-те египетски са:

Пред Сан Джовани ин Латерано- най-големият

Ватиканския

Площадът на народа

Пред палацо Монтечиторио проектиран от Бернини - днешно време Камарата на депутатите

Пиаца делла Ротонда пред Пантеона

Пиаца Минерва..слончето е дело на Бернини

При Баните на Диоклециан

Във вила Челимонтана или Матей - най-малкият и най- неизвестен

5-те древноримски копия по египетски образец

Навона

Квиринал

Есквилин - задната страна на Санта Мария Маджоре

Испанските стълби

В парка Пинчо(от Джузепе Валадиер проектиран)

Всички други обелиски в града датират от по-късно и не попадат в престижната класация. Това е положението

Досега в десетте представени от мен части не споменавам почти нищо за Древния Римски форум - умишлено и съзнателно, за да го оставя сред десертите и за да акцентирам на по-неизвестните обекти. Придържам се към концепцията досега и не смятам да ви пиша що е туй Колизеума?
-" Брейййй, маллииииии туйй мнооооо голямо и убаво ве".

Мисля обаче да ви представя седемте чудеса на Древния Рим

- Големият цирк (Circus Maximus) - побирал между 250 000 и 300 000 зрители. След реконструкции и подобрения достигнал по едно време до 621 метра дължина и 150 широчина
И тук имало битки с гладиатори, зверове, но масово се използвал за състезания с колесници. Хляб и зрелища- всичко било безплатно за гражданите . Построен от Траян - считал се за човек от народа, а и задоволявал една трета от града с мероприятията на това колосално с размерите си място. Нещо повече- циркът, изгаряйки не веднъж заради дървения материал, от който бил изработен, при Траян директно се заменя с мрамор ,камък и за първи път в историята се използва един нов строителен материал - бетона.По цялата дължина на стадиона имало магазини, самата конструкция била висока 30 метра. Трудно е да си представим какво е било предвид днешния му вид

В днешно време се използва за грандиозни концерти като концерта на Дженезис пред около 500 000 души ( не знам дали тези данни, които прочетох са точни) или за грандиозни празненства като спечелването на световното първенство през 2006 ( около 700 000) .

- Траяновият форум

Траян оставил следа като най-великия строител в Древния Рим . Неговият форум се равнявал по размери на всички останали построени дотогава. Гъркът Аполодор е бил главният архитект по негово време. Траян създал първия в света търговски комплекс ( по настоящем мол) - Траяновия пазар

Има версия, че било административен център, а не пазар. Колоната на Траян издигната след битката му с Даките и последвалото рекордно разширение на империята на изток. Едно време най-горе е имало статуя на Траян на върха, но паднала и била заменена 16 век от статуя на...св. Петър

Около цялата колона се вие барелеф, който изобразява моменти от войната с даките. Да припомним: издигната е 113 г. след Хр....преди близо 1900 години

- Римският акведукт е третото чудо от Древния Рим - снабдяват с прясна вода градовете, да не се чудим защо в днешно време има толкова много фонтани- традиция си е от Древността. За техническите и инженерни характеристики много може да се изпише. По времето на Траян се извършвало масово строителство на акведукти навсякъде из империята. Акведуктът Aqua Claudia минаващ през порта Маджоре

- Термите на Каракала - 225 м. дълги, 185 м. широки, 38 метра високи. Между 2000 и 3000 души побирал комплекса. За времето си са били една от най-пищните постройки. В днешно време баните са отворени за посещения. Оперни представления на открито се изпълняват. Ето класиката в жанра:

забележете последните 5 секунди...не е лошо местенцето?

- Римските пътища са петото чудо - издръжливи, строени по един и същ начин, прави ( не криволичещи, както дотогава били пътечките), на всеки хиляда римски крачки имало каменен блок, на който пишело името на императора и разстоянието до следващия град( нещо като днешните пътни знаци). При непрекъснатото разрастване на империята и по-голямата нужда от транспортна връзка между селищата римската империя се отчела с умопомрачителните 400 000 км пътища, 1/5 от тях павирани . Да припомня в първа част от пътеписа споменах, че все още виа Апия е най-дългият прав път в Европа-62км започнат да се строи преди 2300 години .

виа Фламиния

- Шестото и неподвластно на времето чудо е Пантеона

Какво ли не се е случвало там? До 20 век е с най-големия купол в света - 43 метра диаметър

Пантеона направо си е продължение на " Рубриката без коментар".

- Седмото чудо - Колизеума - от колоса на Нерон до думата колосален

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (08.05.2010 01:36)

Менада
размер XLent

#2621123 - 08.05.2010 13:00 [Re: Urbi et Orbi]

Тази разходка дето ни спретна ,трябва да остане както сам си споменал - в *Рубриката без коментар!*

--------------------

Urbi et Orbi

#2621138 - 08.05.2010 13:41 [Re: Менада]

Има още няколко неща, които искам да опиша...то в такъв град може все нещо ново да се намери и изпише

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (08.05.2010 13:42)

Fleur interdite
scrumptious

#2621337 - 08.05.2010 19:49 [Re: Urbi et Orbi]

Божке, колко обичаш Рим! Чак на мен ми стана драго, като го усетих от репортажите ти. Благодаря ти за идеите за следващото ходене и за умелото насочване към интересни детайли.

--------------------

Urbi et Orbi

#2621462 - 08.05.2010 21:51 [Re: Fleur interdite]

Не знам какво стана ама изведнъж изчезнаха снимките и останаха само url адресите от 12 част, която сега я пиша..и сега се пробвам да качвам други снимки от нета и не става. На какво се дължи това? Претоварване или де да знам..

--------------------

Urbi et Orbi

#2621472 - 08.05.2010 22:04 [Re: Urbi et Orbi]

Ако намаля половината от написаното всичко е ок след това обаче постепенно като наслагвам още информация всичко изчезва. Не ми се беше случвало досега

--------------------

Urbi et Orbi

#2621600 - 09.05.2010 00:18 [Re: Urbi et Orbi]

Рим 12 част

Тази част я посвещавам на значимите римски музеи

- Museo Nazionale Romano - състои се в четири отделни обособени сгради

1. Баните на Диоклециан

Разположен е частично сред баните на Диоклециан - най-големите от всички римски бани и в близост до манастира проектиран от Микеланджело

2. Palazzo Massimo alle Terme

Колексция от древни статуи, монети, мозайки и картини. Сградата през втората световна е използвана частично за болница.

3. Палацо Алтемпс

Колекция от древни статуи принадлежала на фамилия Лудовизи, както и значителна египетска колекция

вътрешния двор

4. Крипта Балби

Попълнен с колекции от палацо Венеция, Капитолия,Римския форум и др. Има средновековни експонати

5. Галерия Боргезе

Продължение на познатата ни "Рубрика без коментар"

Канова

Още от Бернини :

Рубенс

Рафаело

Караваджо

Веронезе

6. Палацо Барберини ( писах за него вече)

7. Палацо Спада

Фасадата е на Боромини. В днешно време от 1927 година е италианският държавен съвет . Галерия Спада е поредното място с познатите имена: Тициан, Караваджо, Дюрер, Рени, Карачи и т.н.

8. Палацо Корсини ( също го споменах)

9. Вила Джулия - за етруско изкуство

10. Галерията за модерно изкуство

Модилиани, Сезан, Роден, ван Гог, Моне, Кандински и др.

11. Палацо Венеция

Предмно музей с керамика, гоблени, статуи от Древността до Ранния Ренесанс. Също съм казал няколко думи за него в някоя от предишните части

12. Замъкът Сант' Анджело

Забележителност с много история и затова само за музея ще спомена. В операта Тоска на Пучини тук се развива едно от главните действия. От 1901 е действащ музей с военни пособия, килии и др.

Градските музеи

13. Капитолийските музеи

В три двореца..Между другото забравих да спомена откъде проилиза и думата capital( столица) на английски. Досещате се, нали? Както преди това споменах това е първият общодостъпен музей в света открит 1734г. Много изящен музей със страхотна тераса и гледка към града.

Ориналът на конната статуя на Марк Аврелий

Умиращият гал

Капитолийската Венера

Медуза на Бернини

Момче изваждащо трън от крака си

Оригиналната Вълчица

14. Palazzo Braschi - градският музей на Рим

Неокласическа сграда използвана по-късно от Мусолини за политически щаб по време на втората световна. Днес музей с всякаква информация за развитието на града от Средновековието до днес: фотографии, рисунки, картини,скулптури,мозайки и т.н.

Частни колекции

15. Галерия Дория-Памфили

Разположена централно на виа дел Корсо. Колекцията е събирана още от 16 век от фамилиите Дориа, Памфили, Ланди и Алдобрандини

Диего Веласкес

Тициан

Караваджо

и

И още Лото,Липи,Гуерчино,Рафаело,Карачи

16. Галерия Колона намираща се в палацо Колона

Една от най-богатите римски фамилии със забележителна колекция главно от италински майстори. Днешната фасада е от 17 и 18 сек

Карачи

И още Тинторето,Рени,Гирландайо,Пинтурикио,Кортона и др.

Колекцията принадлежаща на Светия престол

17. Ватиканските музеи

" Рубриката без коментар"

11 музея с 5 галерии ,1400 зали, 8 км, някъде между 43 000 и 44 000 квадратни метра. Това обаче са само числа.
Няма да изброявам другите висоти и върхове в МУЗЕЯ просто защото Еверест в изящните изкуства е в горните три кадъра. Лично за мен е най-великото творение на човека - Сикстинската капела. 3 пъти съм имал щастието да посетя капелата и музеите...чувството на потрес,въодушевление,величие...нито може да опише с думи,нито пък с картинки.

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (09.05.2010 01:27)

pina
замечтана

Регистриран: 03.07.2006
От: Варна
    #2623131 - 11.05.2010 10:19 [Re: Urbi et Orbi]

За 2-3 дни съм била в Рим и знам, че не съм видяла всичко. След тази тема, имам чувството, че нищо не съм видяла! Зная си, че ще отида пак, Рим ми е любим град.

Искам да те попитам нещо - чувала съм от екскурзовод, за съжаление нито толкова добре чух информацията, нито я помня отлично, но беше за обелиските. Имало е в Египет (не помня Луксор или Абу Симбел) 4 обелиска, които с нещо (не зная какво) са били много специални. Дали с размера си, дали с друго. Та един от тези 4-ри обелиска е останал там, в Египет, другите 3 са отнесени и сега стоят на 3 площада в света. Единият е в Истанбул, другият в Париж, третият във Вашингтон. Дали имаш повече информация за тези обелиски, макар да не касаят Рим?

Urbi et Orbi

#2623153 - 11.05.2010 11:13 [Re: pina]

За първи път чувам за тези обелиски, но намерих информация в интернет. И на мен ми стана интересно. Така:
- в момента има 29 египетски обелиска пръснати из целия свят. В Рим са 13 ( 8 са директно взети от Египет, а 5 са създадени в Египет или копия на древни египетски по време на римската империя).

- В Египет са 9
- В Париж - 1
- Израел - 1
- В Италия са 18
- Полша и Турция по един
- Обединеното кралство - 4
- Ню Йорк - 1
- в Рим през 1937 се слага 14 обелиск древен, но не египетски а от Етиопия. Взет е от там и местните след много спорове си го връщат. 2002 е ударен от гръм и 2005 след възстановяване е върнат в Етиопия.

- Най-високият от всички е този пред Сан Джовани ин Латерано
- не всички обелиски били пращани към Рим, а и към други части от империята. Например в Caesarea Maritima ( Израел) е бил открит обелиск
- Рим е столицата на обелиските
- Рим е изгубил един през 18 век след като бил предназнчен за Вила Медичи в Рим, но бил преместен в Боболи във Флоренция. Затова в днешно време човек ако отиде в двора във вила Медичи ще види обелиск, но той е съвременна изработка.

- Информацията е малко объркваща за заключение:
- на едното място пише, че са 27
- на другото 29
- пък накрая като ги преброих станаха 36

Може би някои са намерени по-късно и възстановени отново и затова се е вдигнала бройката осбено през 19 век, когато Лондон, Ню Йорк,Париж се сдобиват.

Иначе от 17 век до 2004 са вдигнати 73 обелиска обелиска по света. Може и да са повече, но последния през 2004 е вдигнат в Рим и е в комплекса ЕУР

--------------------

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #2623451 - 11.05.2010 17:32 [Re: Urbi et Orbi]

Още веднъж- благодаря за разказите ти и снимките. Голямо удоволствие, защото не са сухо изброяване на имена и числа и бях тук, тук и тук, а са като храна за душата. , човек вижда и научава с желание, увлекателно е.

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Urbi et Orbi

#2623465 - 11.05.2010 17:59 [Re: Urbi et Orbi]

Рим 13 част

13 са обелиските, 13 са и моите пътеописания за Вечния град. Писах за поверието за 14-я обелиск, та затова и мисля да спра на 13 част.

Рим като един необятен океан винаги може да те изненада..мисля, че последващата информация е такава.
Слабо известен факт е съществуването на 6-те говорещи статуи( преводът си е мой, защото информацията не съм я чел в никой български източник, а е директен превод от английски). Като го прочетох много ме заинтригува и затова бих го споделил с вас. Искам да уточня, че тези статуи са 6 в Рим и една в Милано. Не се дава информация дали съществуват другаде.

Какво всъщност са те?
Това е процес започнал от 16 век до ден днешен и най-характерното е изразяването на определна политическа,социална,житейска позиция и критика към политичекското и религиозно статукво под формата на стихотворения, простички послания и в други писмени форми върху шест различни статуи пръснати на различни места из града.

1. Pasquino

Открита в началото на 16 век по време на строителни дейности. Скулптурата е кръстена на един местен човек, който разнасял из града различни слухове и клюки придружени със саркастични коментари от "кухнята" на Ватикана. След смъртта му в негова чест статуята била наименована на неговото име и хората започнали да разпространяват, пишат и лепят подобни слухове с подходящи коментари. По едно време даже се превърнала като някаква местна институция..започнали да я обличат като езически бог.
Ако всичко това са си местни истории, то известността на статуята излезнала извън границите на Италия. В Англия се появила думата...пасквил - сатирично литературно произведение с критичен характер.
Папа Адриан 6 мислел да я изхвърли статуята в Тибър..накрая власите назначили охрана да не се пише повече по нея.( Тук се замислям защо просто не са я прибрали някъде или просто счупили. Може да е било един вид варващина и народа да се разбунтува.) Народът не се отказал от това да изразява мнението и позицията си в свободна форма, както ние си пишем по форумите 5 века след това. И мястото било подменено

2. Марфорио( понастоящем в Капитолийските музеи)

Скулптурата от 1 век...имало е версии, че статуята е изображение на Нептун,Тибър....оказало се по-късно, че е титанът Океан. Писаниците по двете статуи продължили и започнал словесен дуел между тях. Марфорио през 16 век се намирал във форума..бил преместен по-късно на Капитолийския площад ..и накрая се установил, както е и до днес в самите музеи.

3. Абат Луиджи ( на Piazza Vidoni до църквата Сант' Андреа дела Вале)

Статуя на римски магистрат също намерени при разкопки. От 1924 е на това място. Не се знае името на магистрата и е кръстена на абат от Chiesa del Sudario

4. Мадам Лукреция ( Piazza San Marco..намира се в двора на църквата Сан Марко в Рим..в близост до палацо Венеция и площад Венеция)

5. Фонтанът дел Бабуино( на едноимената улица...по средата между площада на Народа и площад Испания)

6. Фонтанът дел Фачино на виа дел Корсо

Единствената, която не е древна статуя и изобразява Ренесансов продавач на вода.

Днес все още Pasquino се използва по предназначение... и за завършек относно историите с тези статуи ще ви напиша един от най-известните пасквили:

Quod non fecerunt Barbari fecerunt Barberini
Онова, което варварите не дръзнаха да сторят, бе извършено от Барберини

Историята е, че при управлението на папа Урбан 8 не достигнал бронз за балдахина в Св. Петър...и проблемът бил решен като необходимото количество бронз било взето от Пантеона. ..резултатът: на фамилия Барберини, откъдето произлиза папата, се начислява един пасквил в пасива на баланса им( т.е. един вид дължат най-малкото извинение към римския народ).

Преминавам на темата, която я споменах още в първа част, но не дадох по-детайлна информация.
7-те поклонически църкви в Рим - това са главните църкви в Рим и католицизма...посещавани от поклонниците и даващи индулгенции за опрощение на греховете.

4-те папски църкви в Рим
1. Сан Джавани ин Латерано - Майката на всички църкви

2. Сан Пиетро

3. Сан Паоло фуори ле мура

4. Санта Мария Маджоре

Останалите 3 :

5. Сан Лоренцо фуори ле мура ( не съм я споменавал досега)

6. Санта Кроче ин Джерусалим ( също не е споменавана)

7. Сан Себастиано фуори ле мура ( 1 част на пътеписа)

която от 2000 година е заменена с Santuario della Madonna del Divino Amore

Римската Пентархия

След Халкидонския църковен събор от 451 г. се определят петта главни църкви и по ранг са подредени така:

1. Рим
2. Константинопол
3. Александрия
4. Антиохия
5. Йерусалим

Тази йерархия е валидна до Великата схизма 1054г, когато става политическото разделение на християнската църква на два основни дяла - Римо-католицизъм и Източно православие.
Впоследствие в Рим се обособява пет църкви, които да символизират тези пет града

1. Сан Джовани - Рим
2. Сан Пиетро - Константинопол
3. Сан Паоло - Александрия
4. Санта Мария Маджоре - Антиохия
5. Сан Лоренцо - Йерусалим

За подобаващ край на тази последна 13 част съм оставил "Рубриката без коментар" , където ще ви бъде представен Негово Величество Титана с четирите души - Микеланджело ди Лудовико Буонароти Симони

Капела Паолина във Ватиканските музеи

пак там

църквата Сан Джовани деи Фиорентини

Порта Пия

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (11.05.2010 18:14)

Urbi et Orbi

#2627013 - 17.05.2010 15:51 [Re: Urbi et Orbi]

Както ви бях писал за паметника на Вазов, всичко изглежда е ок..та даже и Борисов ще се отчете с културна дейност http://www.monitor.bg/article?id=244420

--------------------

canon
На изток от рая

#2627093 - 17.05.2010 17:43 [Re: Urbi et Orbi]

Ами нека попие малко култура човека . Не мисля , че ще му е излишна

--------------------

Тaис
хетера

#2627097 - 17.05.2010 17:46 [Re: canon]

Колкото стомана може да попие вода, толкова и той, ама нейсе (Не,че го сравнявам с качествата на стоманата )

--------------------

ellie
неориентиран

Регистриран: 17.05.2010
    #2629775 - 20.05.2010 19:16 [Re: Urbi et Orbi]

Темата е адски интересна, браво! Имам един въпрос, как се стига до вила д'Есте! Другата седмица пътувам за Рим и ще съм много благодарна, ако ми дадете инфо!

--------------------
When I am sad, I sing, and then the world is sad with me

Urbi et Orbi

#2630009 - 21.05.2010 00:04 [Re: ellie]

Преди да отговоря да уточня, че около половин ден отива( включително пътя )..тука пускам линк http://www.lonelyplanet.com/travelblogs/...e?destId=359912 ако не разбираш..с две думи. Качваш се на линия Б до спирка Ponte Mammolo и от паркинга, който е до спирката на всеки 15 минути има автобуси до центъра на Тиволи. Винаги има много туристи натам, тъй че ще се ориентираш. Пътят е над час..ако хванеш задръствания може и час и половина да стигне. Зависи..цена не помня колко беше. Ако имаш други въпроси питай.

--------------------

ellie
неориентиран

#2630254 - 21.05.2010 11:52 [Re: Urbi et Orbi]

Благодарности за изчерпателният отговор ! Имам още един въпрос, заслужава ли си ходенето до Остия?

--------------------

Urbi et Orbi

#2630263 - 21.05.2010 12:07 [Re: ellie]

Не съм ходил.. може би някой друг от форума ще ти каже. Ама ако си до 7 дена в Рим едва ли толкова си заслужава предвид това, което самия град ти предлага.. . Аз, например, вила д'Есте не бих повторил, но основните обекти бих ги повтарял многократно. Рим е необятен и следователно провинцията не ми е приоритет. Но ти си преценяваш .

--------------------

ellie
неориентиран

#2630412 - 21.05.2010 16:01 [Re: Urbi et Orbi]

Още веднъж мерси за информацията и за темата като цяло! Оказа се доста полезна, поне за мен! Спести ми много време и търсене, като се върна ще почерпя по бира

--------------------

Urbi et Orbi

#2631996 - 24.05.2010 20:21 [Re: Urbi et Orbi]

Много слаби бяха репортажите по телевизиите, които успях да хвана за четиридневната визита на българската делегация, но ето тук http://bnt.bg/bg/news/view/29379/bylgarska_delegacija_v_rim_i_vatikana_reportaj_na_irina_coneva един по - адекватен . Повече се занимаваха с обичайните тъпотии и клюки от сорта какво прави Дарина Павлова там, а не издигането паметника на Вазов. За Асен Пейков, Парчевич и Петко войвода въобще няма нужда да бъдат споменавани или почитани. Голям непрофесионализъм и незаинтересованост - да се поровят малко в интернет пространството ще намерят достатъчно информация. Те копи-пейст един от друг .

--------------------

Анонимен
Нерегистриран

Post deleted by Дон Кихот
    #2632005 - 24.05.2010 21:09 [Re: Urbi et Orbi]

ivantt
неориентиран

Регистриран: 17.10.2009
    #2633980 - 27.05.2010 23:43 [Re: ]

На кой площад поставиха бюста на Иван Вазов? Юни сме в Рим и ми се иска да го видим!

Urbi et Orbi

#2633993 - 27.05.2010 23:58 [Re: ivantt]

Площад Thorvaldsen - върни се на 1 страница от темата 4 част от пътеписа ми и съм посочил за ориентир сградата за модерно изкуство в парка Боргезе . Някъде срещу тази сграда трябва да е поставен паметникът.

--------------------

ivantt
неориентиран

#2634816 - 28.05.2010 23:47 [Re: Urbi et Orbi]

Благодаря! Ще го открием.

ellie
неориентиран

#2635848 - 31.05.2010 18:52 [Re: ivantt]

Лесно ще го намерите. Намира се от ляво на музея. На мен лично ми трябваше карта, за да открия площада. Парка Боргезе си е доста голям.
http://picasaweb.google.com/lh/photo/WmuZj5WMlGjai9mBkLqnqA?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/lh/photo/l8RDJSSIN_7LGLcE-HiCGA?feat=directlink

--------------------

Urbi et Orbi

#2635861 - 31.05.2010 19:22 [Re: ellie]

Ходи ли до вила д'Есте и Остия ? Или се посвети изцяло на Рим без околностите ?

--------------------

ellie
неориентиран

#2636191 - 01.06.2010 11:47 [Re: Urbi et Orbi]

Да си призная, не успях. Имаше толкова много да се види в Рим, че остана само един свобден ден и той отиде за обиколки по магазините и купуване на китайски сувенири за подаръци

--------------------

Urbi et Orbi

#2666707 - 20.07.2010 12:27 [Re: Urbi et Orbi]

Не можах да се стърпя . Намерих това брилянтно представяне за града в блога на един римлянин, който представя интересни истории за града си. Поръчката е от общината, направата е от големия режисьор Франко Дзефирели . Акцентите са Вечния град, Андреа Бочели, Nessun dorma и още нещо :

Вероятно клипчето е направено покрай кандидатурата на града за олимпиадата 2020. Кратко,съдържателно,обаятелно,разтърсващо и с много силен завършек. Всъщност едва ли по-силен класически завършек би могъл да се измисли !!!!

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (20.07.2010 12:28)

pina
замечтана

Регистриран: 03.07.2006
От: Варна
    #2666814 - 20.07.2010 15:55 [Re: Urbi et Orbi]

Благодаря ти! Красота!
На 1:30 преди Несум Дорма е Е лучеван ле стеле, Тоска, Пучини.

Giorgiana
Fortuna favet fortibus

Регистриран: 31.07.2010
    #2673469 - 31.07.2010 20:24 [Re: Urbi et Orbi]

Здравейте пътешественици,
РИМ е уникален и неповторим, визитната картичка на нашата цивилизация.
Поздравявам всички познати и непознати ценители на великия РИМ, които знаят за какво са живяли.
URBI удивена съм от проникновеното и впечатляващо представяне на любимия ми град с картини, звук и изчерпателна информация. Рим го познавам много добре, но от теб научих допълнителни интересни факти, които ще проуча при следващите ми пътувания до Вечния град. Темата е представена професионално и достъпно и най-вече емоционално. Пътеписи без битовизми, създадени за ценителите на пътешествията са рядкост.Брависимо!

ivantt
неориентиран

#2687031 - 29.08.2010 19:42 [Re: Giorgiana]

Няколко мои клипчета!

Urbi et Orbi

#2694613 - 14.09.2010 16:02 [Re: Urbi et Orbi]

Предвид добрите отзиви и високият брой гледания на темата реших да участвам в един фотоконкурс като избрах именно тема свързана с Рим. Тъй че ако решите да ме подкрепите може да гласувате за темата ето тук : http://www.dnevnik.bg/evropa/patuvane_v_...bulgari_v_rim/. Гласуването става като натиснете синьото бутонче. Преработих темата, която я бях пуснал във форума и я обогатих с нова информация.

--------------------

Urbi et Orbi

#2702094 - 05.10.2010 11:26 [Re: Urbi et Orbi]

Искам да изкажа благодарности на всеки, който е решил да ме подкрепи. От 85 истории, които засега участват в конкурса,държа първото място. Имам временна преднина, но има опасност да се стопи. Който желае може да ме подкрепи тук ( има 10 дни до крайния срок за гласуване) http://www.dnevnik.bg/evropa/patuvane_v_...bulgari_v_rim/. Как се гласува? Натискате синьото бутонче под снимките : гласувайте за тази фотоистория !!!

--------------------

Azalea
Alien

#2702101 - 05.10.2010 11:42 [Re: Urbi et Orbi]

Успех!

--------------------

zozinia
почетен член

Регистриран: 24.04.2009
    #2702108 - 05.10.2010 12:16 [Re: Urbi et Orbi]

И от мен успех!

Менада
размер XLent

#2702473 - 06.10.2010 07:30 [Re: Urbi et Orbi]

Аз гласувах още в началото.Не знам дали може да се гласува повече от един път но ще пробвам.Успех!

--------------------

Urbi et Orbi

#2706448 - 16.10.2010 15:46 [Re: Urbi et Orbi]

Дойде и краят на конкурса! Благодаря за пуснатите гласове. От около 90 истории участващи в тази категория на конкурса моята фотоистория :"Блежити българи в Рим" се нареди на ..... първо място с около 150 гласа преднина. Очаквайте съвсем скоро презентация на нов град, след леката пауза, която си дадох във форума.

--------------------

варна
морски

Регистриран: 04.11.2004
От: Мюнхен
    #2706449 - 16.10.2010 15:52 [Re: Urbi et Orbi]

Браво, радвам се че успя.

canon
На изток от рая

#2706454 - 16.10.2010 16:00 [Re: Urbi et Orbi]

Честито и със здраве да си ползваш наградата !

--------------------

Менада
размер XLent

#2706518 - 16.10.2010 21:06 [Re: Urbi et Orbi]

Честита награда!Заслужена е!

--------------------

ivantt
неориентиран

#2706646 - 17.10.2010 15:58 [Re: Менада]

Честито и от мен

natali.greec
неориентиран

Регистриран: 30.05.2010
От: GREEC THESSALONIKI
    #2714999 - 06.11.2010 20:29 [Re: Urbi et Orbi]

Честито за наградата!!!Тя си е заслужена!!!
искам съвет от пътуващите до Рим.Имаме 8 часа престой,по скоро мъжът ми и искаме да ни упътите за толкова малък промеждутък ,може ли да се посети нещо наблизо?Благодаря ви!

Редактирано от natali.greec (06.11.2010 20:36)

Urbi et Orbi

#2715160 - 07.11.2010 14:22 [Re: natali.greec]

Можете да посетите някои от основните забележителности. Трябва да се планирате добре и няма да е проблем да видите да кажем топ 5 на най-посещаваните места от туристите. За целта се запознайте с метро станциите, за да не се губи време. Колизеума, Сан Пиетро, ди Треви, Пантеона, Навона, площад Испания има теоретичен шанс да бъдат посетени. Друг вариант е да се качите на туристическите автобуси, които обикалят по основните места. Според мен обаче е по-добре да видите 2 обекта по-обстойно, отколкото от всичко по малко т.е. нищо. Та затова Колизеума, Сан Пиетро и Треви да хвърлите монета, за да се върнете, би било реалистично.

--------------------

natali.greec
неориентиран

#2715280 - 07.11.2010 19:53 [Re: Urbi et Orbi]

Много ти благодаря!Ще послушаме съвета ти!Поздрави!

Fleur interdite
scrumptious

#2715527 - 08.11.2010 14:44 [Re: Urbi et Orbi]

Опашките пред Сан Пиетро бяха колосални, когато ходихме, не знам дали сега ситуацията е по-добра. Но не си струва да се губят два от скъпоценните осем часа на опашка, мисля. Инак Сан Пиетро е зашеметяващо красива катедрала и си струва да се види, но при тези обстоятелства ...

Освен да отидат дотам към 4 следобяд, ако има възможност. Тогава навалицата сякаш се разнася.

--------------------

natali.greec
неориентиран

#2716055 - 09.11.2010 16:30 [Re: Fleur interdite]

Благодаря!

canon
На изток от рая

#2722098 - 27.11.2010 12:15 [Re: natali.greec]

Попаднах на един много добър пътепис за Рим с доста богата информация за по-важните места.
Мисля ще е полезно за тези на които тепърва предстои посещение там:

http://mamkamu.blog.bg/turizam/2010/03/22/rim-edno-pytuvane-kym-minaloto.515961

--------------------

canon
На изток от рая

#2733714 - 31.12.2010 14:45 [Re: canon]

Ватиканът връща обратно благодарствена плоча на Борисов, предназначена за българската черква в Рим

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,14743763,00.html

--------------------

gabriela25
неориентиран

Регистриран: 04.12.2011
От: Denmark
    #2855767 - 05.12.2011 15:39 [Re: Urbi et Orbi]

Здравейте, планирам да посетя Рим за 3-4 дни в края на февруари. Дали ще бъде пълно с туристи или по това време на годината опашките биха били по-поносими. За първи път ще посещавам Италия и се чудя какво със сигурност не трябва да изпусна да видя при първото си посещение. Интересувам се и от изгодни хостели или хотели. мерси предварително. Темата е страхотна и изключително полезна.

Редактирано от gabriela25 (05.12.2011 15:41)

Urbi et Orbi

#2856283 - 06.12.2011 23:21 [Re: gabriela25]

Със сигурност туристите ще се са по-малко от активния туристически сезон . Какво не трябва да се пропуска ? Трудно ми е да отговоря, защото не съм запознат с интересите ви. Рим е многопластов и общо взето човек намира това, което го вълнува. За 3-4 дни при добра организация може много неща да се видят. Има теми и в този форум, и по други форуми, където можете да си намерите примерна програма за такъв период от време. Препоръчвам да се запознаете с основните обекти и след това ако има въпроси, питайте.

--------------------

canon
На изток от рая

#2857781 - 12.12.2011 23:07 [Re: Urbi et Orbi]

Oтдавна не бях ходил , но откога Форумите са вече преградени и платени ?

--------------------

Urbi et Orbi

#2858591 - 15.12.2011 22:59 [Re: canon]

Цитат:

Oтдавна не бях ходил

Да не би да си ходил наскоро и да си пропуснал да се отчетеш в all.bg forum ? Не знам откога са платени, не ми е правило впечатление и не помня как е било преди, но поне при двете ми последния ходения от преди 2-3 години имаше вход, който реално се слива с Палатин.

--------------------

canon
На изток от рая

#2858849 - 16.12.2011 16:34 [Re: Urbi et Orbi]

През 2007 и 2008 със сигурност нямаше . После не бях стигал дотам , но това лято видях , че вече има вход.
Преди можеше да обикаляш свободно из Форумите дори вечер.
Само за Палатин имаше вход , а по via Sacra се минаваше съвсем свободно от Капитолий до Колизеума.

--------------------

canon
На изток от рая

#2864252 - 11.01.2012 19:50 [Re: Urbi et Orbi]

Ако си спестил някоя пара няма какво да му мислиш

Продават Палацо Орсини

http://dnes.dir.bg/news/rim-dvoretz-palatzo-orsini-10284676?nt=6

http://www.dailymail.co.uk/news/article-...e-Rome-26m.html

--------------------

Urbi et Orbi

#2864504 - 12.01.2012 13:33 [Re: canon]

Вътрешността доста внушително изглежда . А и самото нестандартно местоположение върху театъра (и то в идеалния център) го прави още по-безценен имот. Явно фамилията яко го е закъсала. Интересно ми е как са го оценили на толкова пари ?

--------------------

nadin70
неориентиран

Регистриран: 19.02.2012
    #2877966 - 19.02.2012 18:12 [Re: Urbi et Orbi]

Обожавам Италия. И тази година най-вероятно няма да успея да отида до Рим обиче

Urbi et Orbi

#2922342 - 28.06.2012 19:01 [Re: Urbi et Orbi]

Пускам линк към новия ми блог http://spqr753.blogspot.com/2012/06/roma-caput-mundi.html , където пускам снимков материал от скорошното ми пътешествие до града на градовете. В момента са само снимки, може да поплакнете очи , но скоро и с подобащо съдържание. Какво друго мога да кажа ? След всички неща, които изписах тук във форума за столицата на света и при положение, че при последния ми досег с града се наблегна на обекти, които са пропускани досега (не съм ги и представял досега във форума), мога да направя няколко извода :
- Рим - един живот не стига
- Не сте живяли пълноценно ако не сте посетили Рим
- редица мои субективни твърдения ми се припокриха през призмата на времевия хоризонт като : винаги подчертавам винаги има нещо съществено, което остава за друг път; винаги има нещо, което да изуми,а това не ми се е случавало на много други места ; еми колкото и да го овъртам няма подчертавам няма по-красив площад от Навона и Св. Петър (поне от всичко, което аз съм посещавал досега); едно твърдение, което не се набляга много, е относно изкуството. Някак си свързват града с исторически събития, а не се споменава за толкова значимото за световното развитие изкуство, пръснато из църкви,манастири,дворци,музеи,форуми,градини и просто по улиците. Това е абсолютно без аналог, да не говоря,че голяма част от тях се посещават безплатно. А за храната, а ? Яли ли сте от джелатерия със 120 вида сладолед (без да се повтарят вкусовете) ? Спирам дотук в блога ще пускам материали.
И накрая, да
- Рим и два живота не стигат !

Редактирано от Urbi et Orbi (28.06.2012 19:06)

canon
На изток от рая

#2923012 - 30.06.2012 23:36 [Re: Urbi et Orbi]

Без съмнение най-богатата на културно наследство столица в света !
За съжаление и аз тази година може да не намеря време затам , но това е мястото което е в пълна хармония с естетическите ми възгледи
Другата ми любима столица е Лондон - град безкрайно различен , но толкова космополитен и обсебващ по свой си начин.

--------------------

Редактирано от canon (30.06.2012 23:38)

Urbi et Orbi

#2923503 - 03.07.2012 00:12 [Re: canon]

При мен Лондон със сигурност не ми е любим, но да разбирам ли, че намираш Лондон за по-красив от Париж ? Или любимото не е задължително свързано с естетическото ?
За мен след Рим сред столиците е Париж ( двата града са побратимени 1956 г. с фразата "Само Париж е достоен за Рим, само Рим е достоен за Париж"). Давам категоричното си предимство на Рим пред Париж по почти всички критерии, които ме интересуват в един град (мога и да се обоснова по-детайлно). Ето пример как човек като избягва истината, си навлича допълнителни главоболия http://www.monitor.bg/article?id=343494

--------------------

Редактирано от Urbi et Orbi (03.07.2012 00:18)

hasp
Gimme a litre o’ cola.

Регистриран: 30.06.2003
    #2923504 - 03.07.2012 00:18 [Re: Urbi et Orbi]

Съгласен, не случайно Рим го наричат "Тимишоара на Апенините".

--------------------
I'm really nostalgic about the future.

canon
На изток от рая

#2923648 - 03.07.2012 19:23 [Re: Urbi et Orbi]

Да сравнявам Лондон с Париж е все едно да сравнявам ябълки с круши.
Двата града са много различни.
Просто го намирам по-космополитен и винаги се чуствам прекрасно там. Може би и поради по-малката езикова бариера за мен.
В Париж вечно имам усещането , че съм на екскурзия

Редактирано от canon (03.07.2012 19:27)

Fleur interdite
scrumptious

#2923829 - 04.07.2012 12:42 [Re: Urbi et Orbi]

Естествено, че любимото въобще не е задължително свързано с естетическото. Съгласна съм с Канон, че в Лондон човек се усеща по-иначе, по-приет, ако искаш. Безобразната арогантност на парижани мигом те кара да се почувстваш като долен натрапник. Тоест, хубав град Париж, ма пълен с парижани. Та не е само до красотата, не е.

--------------------

luce

#2927464 - 17.07.2012 14:12 [Re: Fleur interdite]

Цитат:

Естествено, че любимото въобще не е задължително свързано с естетическото. Съгласна съм с Канон, че в Лондон човек се усеща по-иначе, по-приет, ако искаш. Безобразната арогантност на парижани мигом те кара да се почувстваш като долен натрапник. Тоест, хубав град Париж, ма пълен с парижани. Та не е само до красотата, не е.

напълно съм съгласна с теб, зависи човек как се чувства на определно място, за мен Париж и Лондон са много по-интересни(но не по-красиви ) от Рим просто защото не са се закотвили върху бляскавото си минало както всички италиански градове, а се променят,експирементират и гледат без страх към бъдещето,нещо което в Италия липсва

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 26860

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.101 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.