ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Пътешествия

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
mitaka101
неориентиран

Регистриран: 27.09.2010
Тунис - пресни впечатления от септември 2010
    #2699726 - 27.09.2010 14:05

Включвам се за да изкажа едно непредубедено (за сметка на това изстрадано) мнение:
Преди няколко дни се върнахме от "почивка" в Тунис. Като цяло сме много разочаровани, защо - ще стане ясно.
Пътувахме с Алфатур и бяхме настанени първоначално в BARCELO HAMMAMET HOTEL (бивш MIRAMAR). В последствие се преместихме в MARILLIA в YASMINE HAMMAMET.
За незапознатите ще уточня, че HAMMAMET е първоначалния курорт (стария), а YASMINE HAMMAMET е новия курорт на същата плажна ивица, но на 5км от стария.
BARCELO ни беше ГОРЕЩО препоръчван от Алфатур като прекрасен хотел с чудесно обслужване. Това се оказа една голяма измама. Прословутите му 4 звезди биха отговаряли максимум на 1 по нашите стандарти. Обслужването е най-отвратителното, с което съм се сблъсквал.
Плажа в HAMMAMET е прекрасен - много фин бял пясък, който не оставя прах по кожата, водата е чиста - няма водорасли, плажа не е пренаселен, няма джетове и прочие простотии:
http://media.snimka.bg/7266/020787374.jpg
BARCELO има разкошен парк:
http://media.snimka.bg/7266/020787398.jpg
http://media.snimka.bg/7266/020787399.jpg
http://media.snimka.bg/7266/020787413.jpg
А сега отрицателните страни:
малко снимки от първата стая в която ни настаниха:
http://media.snimka.bg/7266/020787417.jpg
http://media.snimka.bg/7266/020787419.jpg
http://media.snimka.bg/7266/020787420.jpg
http://media.snimka.bg/7266/020787427.jpg
на първата се вижда слънчевия лъч, който палаво се провира през дупките на пердето и ме събуди първата сутрин, на втората - една размазана бубулечка, убита мъчително от предишен обитател на стаята, на третата - лобното място на гадинката от предната снимка - точно над главата ми..., а на последната снимка личи здравословната плесен в тоалетната.
След като набързо се запознат с показаните екстри отидохме на рецепцията да искаме смяна на стаята. Там някакъв обслужващ персонал от неустановен пол "много любезно" ни обясни, че няма проблем (то той/тя си нямаше никакъв проблем) и ще ни сменят стаята,..., но УТРЕ. В 10 часа.
Дойде "утре"-то и в десет часа друг "любезен" служител на хотела ни каза, че за първи път чувал за смяна на стаи и , да можело, но..., УТРЕ. В 10 часа.
И понеже бях подготвен (около 130 USD в дребни банкноти) - та мушнах 2 от тях и се сдобихме ВЕДНАГА с една от най-добрите стаи в хотела.
При нея мухъла беше само по завесата, но поне тя (завесата) беше здрава, а плочките в банята бяха сменени преди не повече от 20 години. Я да ви покажа и тази завеса:
http://media.snimka.bg/7266/020787428.jpg
Оказа се, че имаме други "екстри" - ако вода от нашия душ падне на пода на банята - наводнява тавана на банята под нас. Благодарение на това в стаята нахлуваше обслужващ персонал, който забърсваше банята ни по всяко време, но най-вече между 14 и 15 часа.
За десерт в новата ни стая витаеше една непреодолима СМРАД на канализация, от която не можахме да се отървем. СМРАД е слаба дума за нежния аромат, който ни принуди да сменим хотела въобще.
Свързахме се с агента на ТЕЗ ТУР (Александър) - много любезно и оправно момче, та благодарение на него (и финикийските знаци) се прехвърлихме в MARILLIA в YASMINE HAMMAMET.
Оказа се, че хотела пак е 4-звезден и почти отговаря на 3-звезден нашенски, но чистотата и обслужването бяха в пъти по-добре.
За сметка на това - плажа не става. Пясъка не е толкова фин, има боклуци и треволяци, а морето е пълно с гадни червени водорасли. Не от онези с дългите листа като в Турция и Гърция, а малки плуващи като жабурняк гнусотийки. Нищо - седяхме си на басейните - те поне бяха чисти и достатъчно големи.
Друг плюс на YASMINE HAMMAMET в сравнение с HAMMAMET е, че можеш да излезеш и да се разходиш в нещо различно от циганско гето. Имат си пазар - МЕДИНА, който е красиво ограден и живописен, имат си яхтено пристанище и крайбрежен булевард.
Имат си и тълпи от нагли манг@ли (пардон, араби), които се опитват на всяка цена да ти пробутат боклуци на цена минимум 20 пъти над разумната. Няма шанс да се опиташ да разгледаш нещо (доколкото има неща за разглеждане) без минимум 30 пъти (броих ги) да те питат :от къде си, познаваш ли Стоичков/Балъков, искаш ли хубаво "..." - каквото там ти пробутва, защо не го искаш, ма имал много добра цена, ма пак ли не го щеш, ма тя цената била повече от добра, ама виж го само колко е хубаво, ма как тъй не ти трябва - даже много ти трябва, ама за къде бързаш, ама няма да намериш по-хубаво ,,, никъде и т.н. и т.н. - хайде върви се разхождай.
Да не забравя да допълня - хавлиите в хотелите НЕ СТАВАТ за ползване. Перат ги редовно, но са поне на 10 (може и на 20 или 30) години и са износени до неузнаваемост и трайните лекета си стоят. В BARCELO кърпите имаха едва забележим кехлибарен оттенък върху първоначалното бяло, а в MARILLIA - леко сивкав оттенък. Друго ценно за мен открите е, че таксиметраджиите са същите като нашите - ако ги вземеш от стоянка се пазарят за минимум двойна цена, а ако спреш някой движещ се - цената по апарат е доста по-евтина от тази в България.
Да вметна и нещо за прословутите екскурзии - единствената, която за мен си струва е "Светлинното шоу". Струва си, защото франсетата са им го направили много културно и зрелищно, понеже преди самото шоу има запознаване с традиционният им поминък с безплатни (!!!!!!!!!!!!! в Тунис - Безплатни!!!!!!!!!!) снимки със статистите ( в смисъл че ти се снимаш безплатно с тях с твой фотоапарат - защото някъде взимат пари и за това - например при слона на Ханибал на входа на Медината), има още две шоута - пак безплатни, традиционна Тунизийска вечеря включена в цената (от нея всички си тръгват гладни - да си предвидите нещо за дояждане в хотела), а и самото Светлинно шоу е много красиво и оригинално - надявам се някой ден и в Бг да си имаме такова ...
Екскурзията до Картаген е клопка - от Картаген са останали 2 (две) прави колони и няколко подземия, а акцента на екскурзията е Медината в Тунис - пазаренето в техния пазар.
Екскурзията до Сахара е още по-голяма пре@бавка - уж всичко е включено на цена 83 евро (тя някак си магически става 122 евро, ама карай), но ВОДАТА си я плащаш. Солено. А ако вземеш Кока-кола от бедуин в пустинята - ще ти струва - ... - 20 евро или си оставаш там бедуински шегички
Плащаш си НАЕМ за дрехите, които ти дават за да яздиш камила с тях. Иначе всичко друго е включено в цената (освен ако не измислят още някой начин да ти измъкнат парите).
И така вместо да си почина си прекарах голяма част от времето в разправии с местното население, платих си като за почивка в Ибиса, а получих спане в нещо като Ахтополско бунгало.
Това е моята равносметка.
Не бих препоръчал тази дестинация никому.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
lapislazul
неориентиран

Регистриран: 12.10.2008
Re: Тунис - пресни впечатления от септември 2010
    #2700105 - 28.09.2010 13:52 [Re: mitaka101]

Два пъти сме били на почивка в Тунис /2007 и 2009 г./ и двата пъти изкарахме много добре. Без туристически агенции, тур. селища, оператори и др. подобни. Не сме били в луксозни хотели, но не сме и търсили лукс. Навсякъде обаче беше чисто. И да, в пустинята се оказваш с бутилка кока-кола, дори и да не я понасяш, като мен, но не платихме такава цена, дори не си спомням колко оставихме, монети някакви. За водата ни бяха предупредили организаторите на разходката из пустинята, че струва скъпо в лагера, в който ще спим, така че си носихме с нас. Не изчетох с особено внимани всичко. Видях, че си поставил "любезен" многократно в кавички, аз пък намирам хората там за наистина много учтиви и отзивчиви, Пътували сме из цялата страна с влак и маршрутки и навсякъде са ни помагали с информация.

O HARA
непокорна

Регистриран: 11.04.2005
    #2700263 - 29.09.2010 01:19 [Re: mitaka101]

Мите, имам няколко въпроса към теб:

1. Колко ти струваше пакета за Барчело Хамамет? Просто ей така, за да сравня с Ибиса, че много ми се е приходило там.

2. Би ли ми намерил някъде по света хотел 1* с градина като на Барчело, на брега на морето, с климатик в стаята, с индивидуална баня и тоалетна, със собствен басейн и с шведска маса в ресторанта. Да ги сравня просто...че ми стана любопитно.

3. Ти, май, преди да се качиш на самолета не си проверил добре къде на картата на света се намира държавата Тунис, каква е религията там и какво е местното население. От писанията ти разбрах, че си очаквал да се озовеш във Франция.

4. Моля те, би ли споделил дали доплати нещо, за да те преместят в хотел Марилиа, тъй като цената му е доста по-висока от тази на Барчело. Ако не, се учудвам, че като истински професионалист не си оценил далаверата.

5. Пропуснал си да отбележиш, че по време на двудневната екскурзия до Сахара се посещават внушителния колизеум Ел Джем (сравним с този в Рим), уникалната джамия в Керуан, автентично берберско селище в пустинята, езерото Ел Джерид, с джиповете се ходи до поне два оазиса навътре в пустинята като се минава по живописен криволичещ път откриващ невероятни гледки към скалистите масиви. Освен всичко друго, се посреща изгрева в пустинята, минава се през мястото, където е сниман филма Междузвездни войни и се спи в хотел насред Сахара. Маршрутът покрива около 2-3 от територията на Тунис. Цената на екскурзията включва една нощувка в приличен 3*, една закуска, два обяда и една вечеря и всички входове, както и екскурзовод и застраховка. Та...я пак...колко беше платил за всичко това?

6. Екскурзията до Картаген е целодневна и включва също така посещение на столицата Тунис (катедралата и медината), както и красивото средиземноморско градче Сиди Бу Саид, всички входове плюс обяд в местен ресторант. И определено си заслужава.

А светлинно шоу има дори на Царевец.

За водораслите в морето не е виновен Тунис, както не сме виновни ние за нашите зелени мазни треволяци по черноморието. Човек странства по света, за да види нещо различно иначе на плаж можеш и в София да си ходиш - има един куп басейни. Ако търсиш чиста вода и ститен пясък - има ги на Малдивите.

А ти си изпуснал много да знаеш. Щом си запомнил само едно скъсано перде и една убита буболечка. И като стана дума за буболечки и Франция, само да ти кажа, че при последното ми ходене до Ница, хотелът ми беше 2*, а съквартирант ми беше една 7 сантиметрова хлебарка (а дали беше една?) - от тези черните и плоски гадини с големи антенки - доволно жива си беше. Измерих я лично с линийка. Ама хотела ми струваше 18 евро и беше в центъра!

И на мен Тунис не ми е любима дестинация, но не обичам да се преиначават нещата. Със здраве да си останеш и другия път хубаво да провериш къде отиваш и какво си заслужава да видиш.

pina
замечтана

Регистриран: 03.07.2006
От: Варна
    #2700301 - 29.09.2010 08:35 [Re: O HARA]

По принцип съм съгласна с теб, но за екскурзиите не се знае дали ще протекат така, както си ги описала Там никога не се знае кое ще ти орежат. Сиди бу Саид често го прескачат, та чак казват на туристите, че няма какво да се види и не си струва да губят време Маршрута с джиповете винаги се съкращава, на късмет е кое точно ще орежат на твоята група. Ако се поинтересуваш, 'а няма ли да видим еди кое си' набързо ти скалъпват нещо оправдателно. Джамията в Кейруан се вижда силно казано, защото надничането в нея от покрива на магазин не е точно виждане. Нашата местна екскурзоводка (рускиня) твърдеше, че в джамията не пускат никого другиго, освен мюсюлмани, дори не пускат мюсюлмани, ако не говорят арабски Това й беше подготвено, понеже имала туристи от бившите републики, мюсюлмани, които са настоявали да влязат, но нали все бързаме, как да губим време за влизане в джамии?
И така нататък.

Аз не съм недоволна от Тунис, хареса ми и ми е мил спомен, но туризма там е на аматьорско ниво, наподобява този в България

O HARA
непокорна

#2700323 - 29.09.2010 10:01 [Re: pina]

В джамията в Керуан и нас не ни пуснаха. Може би наистина има някакво правило, не знам.
Ето какво намерих:

Цитат:

Non-Muslims are not allowed inside, but the doors are left open to allow glimpses of the interior

От тук.
Иначе в двора пускат, ние снимахме.

За Сиди Бу Саид, обаче не съм съгласна. Не съм чувала някой да го пропуска - би било голяма минавка, защото това е най-атрактивната част от екскурзията. По време на такова дълго и наситено мероприятие като двудневната екскурзия в Сахара, е възможно да се случи забавяне (все пак е дълъг път, а групата не винаги е добре организирана) и поради това да не остане време да се изпълни малка част от програмата, но това обикновено не е съществено. Основните моменти трябва да се съблюдават, а те са няколко. Ние посетихме 3 оазиса с джиповете, но обикновено се посещават два.
Далеч съм от мисълта, че туризмът в Тунис е на европейско ниво, но е кощунство да се твърди, че турът до Сахара не си заслужава и че дестинацията не струва. Всяка година има чартъри до Монастир, които се пълнят без проблем. Повечето от пътуващите се връщат доволни, явно има защо. Не може да се хареса на всеки, но да си налагаме личната и зле аргументирана гледна точка по форумите е проява на лошо възпитание и тесногръдие. А пък да се сравнява Тунис с Ибиса или Европа като цяло, е повече от абсурдно.

--------------------
I am just a vision.

pina
замечтана

#2700329 - 29.09.2010 10:29 [Re: O HARA]

Да, аз харесах Тунис!

За Сиди бу Саид, съфорумка, но от друг форум, се беше върнала 2 месеца преди нашето заминаване и сподели, че не са спрели в Сиди бу Саид, точно под предлог, че няма какво толкова да се види. Тя беше доволна, защото бездруго били изморени.
Когато ние ходихме, нашата група спря и слава богу, толкова очаквах да видя синьо-белия град, но хора с които се запознахме на екскурзия Сахара, но за Тунис-Картаген-Сиди бу саид бяха в друга група и друг автобус се оказа, че не са ходили до Сиди бу Саид, дори не бяха забелязали пропуска, тъй като не бяха много наясно каква е програмата. Коментирахме го надълго на летището на връщане.

Пак в другия форум си показвахме снимки от водопадите и се оказа, че на по- големия водопад сме били заведение ние, а други 2 групи (2 отделни съфорумки) не бяха водени! Ние, пък, не бяхме заведени на селището на Междузвездни войни! Джип сафарито ни беше смешно, с продължителност около 10мин! Със самите джипове се движихме много повече, но по асфалт. По пясък/оф роуд бяхме за около 10мин.

Много сериозно си бях проучила дестинацията преди да тръгнем! Бях говорила с приятели, които бяха в Тунис 2 години преди нас. Четох по форуми и тук и в още 2 форума. Бях чела куп отзиви и разкази, бях гледала снимки. Писах си с 2 българки, които живеят в Тунис, едната живее в Сус и работи в туризма. Напълно ми стана ясно къде ни прекараха и къде не.

За джамията в Кейруан има българи, които са влизали, без да са мюсюлмани.

O HARA
непокорна

#2700357 - 29.09.2010 12:03 [Re: pina]

Съжалявам, че се е получило така с вас, наистина. Не е редно да се пропуска Сиди Бу Саид. За джиповете също би следвало да се отдели повече време. За пръв път чувам за такива пропуски в организацията.

--------------------
I am just a vision.

pina
замечтана

#2700361 - 29.09.2010 12:36 [Re: O HARA]

Постоянно ги има тези пропуски, просто хората не разбират за тях. Ако не си посветил 2-3 месеца на подготовка и не знаеш какво трябва да видиш, както са повечето хора, няма как да усетиш липсата им.
Когато бяхме в берберските подземни жилища ни казаха - ето тук са снимани Междузвездни войни. Това е факт, има сцени снимани там, но селището, което е построено като декор не го видяхме. После хората се питат едни други в разговори - Бяхте ли на Междузвездни войни? - Бяхме! а всеки говори за различни места.
Така стана с водопадите в другия форум. Разправяме се за големия водопад 2 момичета, друга пише, че не бил кой знае колко голям, а съвсем малък. Сложи снимки едната, другата чак тогава се усети, че на това място не е била и си е мислила, че говорим за Шебика, та взе да се тюхка и ядосва. Някак така се получава, че самите хора не се усещат за пропуските. По- добре щеше да е и аз да не бях се информирала, защото на място много ми докривя, а като не знаеш и си тънеш в блажено неведение.
Всичко това много зависи от местния екскурзовод! На екскурзията Тунис- Картаген - Сиди бу Саид бяхме с един мъж, тунизиец. Много сме доволни. Картаген не е 2 колони! Доста голям комплекс е и доста ни говориха там. В Тунис ни водиха в музея на мозайките, в катедрала не са ни водили, както и на Сук-а.
На екскурзия Сахара беше една рускиня, която просто скапа всичко, но беше много сладкодумна и повечето хора останаха дори доволни. Все пак не бяха коректни съкращенията на програмата, както и глупостите, които изговори за обща информация. Дори мислех да пиша писмо на посрещащата агенция, за която работи, защото съм убедена, че те не са в течение за много неща, които се случват по време на екскурзиите, които тя води, но после се отказах. А може би трябваше.

O HARA
непокорна

#2700363 - 29.09.2010 12:58 [Re: pina]

Ееее, вярно, забравих музея в Тунис, а там наистина музайктие са уникални! На катедралата не водят организирано - тя просто се намира до пазарчето, където обикновено оставят групата.
Колкото до пропуските, наистина трябва да се уведомява посрещащата агенция, защото няма как да се следи изкъсо всеки екскурзовод. Но аз, работейки от близо 10 години в сферата на турзима, за пръв път чувам някой да подминава Сиди Бу Саид през целодневната екскурзия. Предполагам, че има и съкратени турове, но би трябвало и цената им да е различна. Но всичко се случва, така че...

--------------------
I am just a vision.

pina
замечтана

#2702525 - 06.10.2010 11:40 [Re: O HARA]

Сега се сетих за един другар, в друг форум, който се беше изцепил, че били гледали джамията в Кербала! Не се стърпях и му направих забележка, че са били в Кейруан, пък Кербала е в Ирак. Той отговори - 'Все тая'. Това във връзка, че много туристи не забелязват, че нещо от програмата им липсва или е в повече.

O HARA
непокорна

#2702612 - 06.10.2010 14:33 [Re: pina]

Цитат:

Сега се сетих за един другар, в друг форум, който се беше изцепил, че били гледали джамията в Кербала! Не се стърпях и му направих забележка, че са били в Кейруан, пък Кербала е в Ирак. Той отговори - 'Все тая'. Това във връзка, че много туристи не забелязват, че нещо от програмата им липсва или е в повече.

Жалко за такива туристи...

--------------------
I am just a vision.

n0rth
dreamer

Регистриран: 12.05.2007
От: Стара Загора
    #2702761 - 06.10.2010 21:22 [Re: mitaka101]

Колега,прецакал си се като си очаквал нещо много,това което си описал е нормално и все пак заради едни дупки по завесата не си струва да си разваляш плажа
Колкото до екскурзията в пустинята - нищо няма да видиш ако си с група,всички бързат и нищо не вижда човек от това което го интересува,В Тунис е страхотно преживяването,времето не значи нищо за тях и е много по-интересно и приятно от Ибиса ,просто е различно..
Ще ме разберат хората в които има нещо откривателско - има я тръпката от непознато

--------------------
"Знаещият човек не се самоизтъква.
Самоизтъкващият се човек не знае."
老子(Лао Дзъ)

sabrina00
пътешественик

Регистриран: 05.04.2011
    #2777580 - 06.04.2011 14:31 [Re: mitaka101]

Аз посетих Тунис октомври миналата година. Да ти кажа Митко, преди да си направя резервация за туристически пакет, проверих и изчетох много информация относно категории на хотели, храна, стаи, обстановка и т.н. Смятам, че когато човек е толкова претенциозен, би било редно да се запознае още по-подробно от мен за това къде отива и какво го очаква там. Моят хотел беше чудесен. Нямах проблеми със стаята, обслужващия персонал, басейна, плажа и морето. Избрах си El Mouradi El Menzah 4* в Ясмин Хамамет и съм много доволна. Пътувах с Тез Тур, представител ми беше същото момче Александър. Още преди да си платя за пакета, попитах към кои курорт да се насоча. Препоръчаха ми Ясмин, а за хотели веригите El Mouradi и Vincci. И така избрах своя хотел.
По-хубав плаж от този в Ясмин не бях посещавала, както и по по-фин пясък не бях ходила, а морето през целият ми престой беше чисто.
Била съм и в други арабски страни и да ти кажа честно, ако си мислиш че местните в Тунис са нахални, то си в голяма грешка.... На мен ми се видяха направо толерантни към нас. В целия арабски свят е известен факта, че местните търговци продават на високи цени и това е с цел да става пазарлък, а това е традиция там. И ако си любезен и започнеш да се пазариш, можеш да си купиш много неща на супер ниски цени.
Относно екскурзията в Сахара и цената и, бих искала да ти кажа, че преди да замина си изпринтих допълнителните екскурзии и цените им. Под тази за Сахара пишеше „Разходка с камила и сафари с джипове се заплащат допълнително: 33 евро на човек”. Като имаш предвид, че цената за екскурзията е 83 евро на човек от Хамамет, колко мислиш прави общо двете? Ами 116 евро на човек. Аз платих 110 евро за всичко. А на самата екскурзия си изкарах просто страхотно!
Направи ми силно впечатление изказването ти: „Имат си и тълпи от нагли манг@ли”. Ти нали не си мислеше че там ще срещнеш бели европейци? Защото все пак това е Африка, а там хората не са бели и не са европейци. Не случайно са араби и ти отиваш в арабска държава. Какво очакваше да е местното население? Може би руси и светли славяни?! Те не са в Африка!
Само да ти кажа, че тези така наречени от теб „манг@ли”, ако имаш проблем са склонни да оставят всичко и да ти се притекат на помощ. Колко от познатите ти биха направили същото?
Моето лично мнение, с което разбира се не обременявам никого е, че човек сам си прави почивката, сам си създава настроението и сам се втурва в това да придобие хубави или лоши спомени от едно място.
Пожелавам на всички, които ще посетят Тунис да придобият само хубави спомени и да се насладят на местния бит и култура, така както аз успях.

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4767

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.