ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Пътешествия

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тaис
хетера

Регистриран: 17.10.2003
От: Sofia
Как пътувате?
    #2772759 - 26.03.2011 18:36

Повода за тази тема е това споделено мнение:

Цитат:

Сега като се замисля, май аз като пътувам, рядко общувам с местните. Има и изключения разбира се.

Никога не съм се замисляла как пътуват хората и какво правят, за да ги "усетят". Всеки си намира своето място по някакъв начин и това определя едно или друго като любими, предпочитани или нехаресвани. Разбира се, имам наблюдения и то много, и наистина е имало хора, които са ме изненадвали с реакциите си, но май за по-лесно просто не се замислям.

За разлика от авторката на цитираното аз правя точно обратното - задължително общувам с местните. Туристическите атракции ги гледам, но повече време заделям именно да се потопя или поне докосна до живота на местните. Мога с часове да стоя в дадено кафене и не защото ме мързи да обикалям, а точно за да попия атмосферата, да наблюдавам околните в комбинация с мястото, обичам да се навирам там, където туристи рядко ходят..
Сега разбирам защо по-голямата част от групите, които съм водила със себе си в едно от любимите ми заведения в Рио не го харесваха или поне не оставаха впечатлени. Става дума за клуб с лайф боса нова, където ходят предимно местните... Е на едно такова място мога да добия представа за дадено място много повече от всички катедрали, църкви, паметници, плажове и хотели накуп. (А хотелите вече ги мразя )

--------------------
Някои правят така, че нещата да се случват.
Други наблюдават как нещата се случват.
А трети се питат дали нещата са се случили...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
Re: Как пътувате?
    #2772763 - 26.03.2011 18:41 [Re: Тaис]

Цитат:

Мога с часове да стоя в дадено кафене и не защото ме мързи да обикалям, а точно за да попия атмосферата, да наблюдавам околните в комбинация с мястото, обичам да се навирам там, където туристи рядко ходят..

Таис, не си ме разбрала. Под " общувам " , имам предвид точно " общувам ", а не да седя в някое място, където ходят само местните. Това ми е задължително така или иначе.

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

Тaис
хетера

#2772766 - 26.03.2011 18:48 [Re: Azalea]

Да, разбрах те, че имаш предвид буквално. И аз буквално обожавам да го правя, дори когато не говорим един и същ език и си говорим с много мимики, ръкомахане и много, ама много усмивки А това с кафенетата е един от начините да достигам до местните. Разбирай, не са ми интересни туристическите кафенета

--------------------

Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
    #2774007 - 29.03.2011 14:32 [Re: Тaис]

Мда - общуването с "местните" винаги е интересно и полезно да усетиш духа и културата на определно място или определена страна.
Аз, например, обичам в чужбина да пътувам на автостоп и съм го правил успешно даже на места, където са ми казвали, че въобще няма смисъл да се пробвам
Обикновено хората, които взимат стопаджии го правят защото искат да си говорят с някого и с удоволствие споделят интересни неща, които не се намират в пътеводителите.
В това отношение имам няколко интересни случки, който може да разкажа някой път, когато имам повече време

Впрочем, Таис, преди време бях пуснал накаква подобна тема

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

MyXa
KoHcKa

Регистриран: 06.01.2006
От: the point of no return
    #2774054 - 29.03.2011 15:56 [Re: Тaис]

Аз обичам сама да си правя маршутите и малко съм по екстремното пътуване, не обичам да седя дълго на едно място. Но честно казано, дори като не знам езика, търся с google translate, да намеря места, които харесват на местните хора. Обичам да си угаждам, така че не търся популярни места примерно за хранене, а такива където повечето хора са изказали мнение, че готвят вкусно. И понеже почти винаги съм с вегетарианец до себе си, тази задача хич не е лесна
Не обичам да ходя по туристическите места, ама хич и може би за това никога не ходя с група.

--------------------
"Тravel is fatal to prejudice, bigotry and narrow-mindedness.”

~Mark Twain

Тaис
хетера

#2774293 - 29.03.2011 23:06 [Re: Natural]

Знаех си аз, че не съм първата, която си задава тоя въпрос И пролича, че като отсъствам после не ходя по стари теми
Тенкс за линка

--------------------

Тaис
хетера

#2774305 - 29.03.2011 23:15 [Re: MyXa]

За храненето има едно неписано правило - яде се там, където ядат местните Това само някъде по далечния Изток не съм сигурна, че бих могла да го спазя

--------------------

pina
замечтана

Регистриран: 03.07.2006
От: Варна
    #2775531 - 01.04.2011 13:51 [Re: Тaис]

Обожавам да наблюдавам хората и естествения им ритъм на живот. Това в курортните комплекси го няма, затова и предпочитам градовете, вместо луксозните резорти. Но, това не е общуване с местните. Щеше да е общуване, ако се запознавах с хора, ходех по домовете им, запознавах се с проблемите и радостите им, помагах им с нещо, а те на мен с друго.

c´est moi
;)

Регистриран: 11.12.2006
    #2776692 - 04.04.2011 18:43 [Re: Тaис]

Сигурно колкото туристи,толкова и начини на пътуване .Съвсем различно е дали пътуваш за почивка(активен мързел),дали имаш някакъв интерес към историята,културата пък ако щеш и към храната и пиенето на дадена държава,дали по някаква случайност(професионална) си се озовал(за кой ли път) на ново място и ти се отворят 2-3 дена за "обрисване"...
Зависи също дали си "обикновен простосмъртен" или си "някой",пред когото веднага ще се намери билет за някое събитие( с продадени преди месеци билети)или "ще изкочи" най-добрата стая,при условие,че на фронт-деска има табела "всички места са заети".Ако е за дъщерята,разбира се,че ще предпочета организирано пътуване-каране на ски във Франция,или групова екскурзия до Италия или...някакъв лагер по интереси.За мен лично?Рекордьор съм по намиране на най-далечното разстояние между две съседни точки,както обича да се смее съпругът ми.Т.е. тръгваме за някъде си,но по пътя виждам нещо,което решавам,че трябва непременно да посетя и то точно сега и...току виж съм се озовала в друга ...държава .Знам,че за много хора звучи абсурдно,но просто сме подчинени на прекалено много правила в професионалния си живот,та в свободното си време си "избиваме режима" .Дали контактуваме с местните? И двамата сме полиглоти и използваме всеки удобен момент да "побъбрим" ,единственото ни неписано правило е "В Рим ли си бъди като римляните",т.е. гледаме да не се открояваме много-много.Таис,разликата между теб и твоите клиенти е,че те са на това място евентуално само за един път,а ти ще посещаваш отново и отново.Те искат да вземат максимума за парите си,ти търсиш нещо различно.

--------------------
But she did ask...and well she is special

Тaис
хетера

#2777285 - 05.04.2011 23:40 [Re: c´est moi]

Точно това е странното, че въпреки, че ходя по повече от веднъж на някои места, всеки път си откривам по нещо ново, за да не вися в хотела или просто на плажа. А практиката сочи, че болшинството от тези, с които пътувам са склонни да да хвърлят куп пари, за да отидат някъде, а там да не скитат много... Това е едно от нещата, които определено много ме учудва, точно защото повечето от тях надали ще повторят особено по далечните места.
И точно това правило "В Рим като римляните" няма начин да ги убедя да го направят или поне повечето от тях. Предпочита се да се цъка с език или да се сравнява кое у нас е по-хубаво от съответното на даденото място. Ама живи и здрави да са - всеки с критериите си

--------------------

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3279

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.026 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.