ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Пътешествия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
O HARA
непокорна

Регистриран: 11.04.2005
Re: До Болоня и наоколо
    #2927149 - 16.07.2012 18:44 [Re: Сияйна]

Специално за момичетата с кулинарни интереси пускам снимка на друго традиционно местно мястие, което опитахме в Болоня:

Спаначени тортелони с месо и сметана (отново пресни). Тертелоните са по-големия брат на тортелините. Имат подобна форма и пак са пълнени. Има всякакви зеленчукови и месни рецепти, включително с различни видове сирена. Разбира се задължително всяка паста е поръсена с пармезан или т.нар. "пармиджано". Както се пее в популярната песен на Тото Котуню "Пармезанът в Италия е президент" .
Сервитьорът в ресторантчето беше следкодумен възрастен италианец с дълга черна престилка. Тортелоните бяха специалитетът на деня в заведението и поръчката беше по негова препоръка. След като донесе ястието, замина нанякъде и само след минутки се появи с една количка, чийто поднос беше покрит с кърпа. Попита дали желаем сирене и след като кимнахме, повдигна кърпата и извади ренде и голямо парче пармезан. Беше толкова автентично и романтично, че ми изпълни душата. Излишно е да казвам, че беше невероятно вкусно, особено като се има предвид, че аз тортелини, равиоли и всякакви подобни пълнени пасти по принцип не обичам. Ето да се насладите и вие, макар и на снимка:

Малко приличат на нашите сърмички, но само на пръв поглед.

--------------------
I am just a vision.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Mde Tonka

**

Регистриран: 28.09.2007
От: in the prairie
    #2927156 - 16.07.2012 19:20 [Re: O HARA]

Стъргането на сирене на ренде право в чинията е нещо характерно за ресторантите в цяла Италия . Града изглежда доста оживен. По този големия мост дето си снимала минава ли се или не? Аха той бил голям мост. Аз сега забелязах цхе имаш снимка от вътре. Уникално:)

O HARA
непокорна

#2927167 - 16.07.2012 20:14 [Re: Mde Tonka]

Да, минава се по Понте Векио и не само по него. Точно снимката с бижутерийните магазинчета е от там. Всички мостове функционират. Само ми направи впечатление, че река Арно не течеше, а изглеждаше застояла. Щях да правя проучване по въпроса, но ми изхвърча от главата .

--------------------
I am just a vision.

O HARA
непокорна

#2927244 - 16.07.2012 22:28 [Re: O HARA]

Преди да посетя Милано миналата година, познавах Италия предимно от посещенията ми в областите Емилия Романя и Тоскана преди повече от 10 години. Тогава не знаех, че Италия може да бъде толкова различна. Мислех, че е такава навсякъде. Шамарът на Милано ми държа влага цели два дни и добре, че отидохме до езерото Комо, където изкристализира отново познатият красив лик на „белпаезе”. Преди време, един познат англичанин ми каза, че не харесвал Италия и италианците. На озадачения ми въпросителен поглед, той отвърна, че веднъж пътувал с прикачване през Милано до някъде си и останал силно разочарован от летището и местните хора, които изглеждали много надути и коравосърдечни. Тогава толкова се ядосах, че бях готова да го разкъсам. Един от принципите ми в живота е никога да не обобщавам и тази нелепа констатация накара всеки косъм по тялото ми яростно да настръхне. И до ден днешен, все още споменът надига в мен остатъчно недоволство. Мистър О’Нийл не беше прав, но Милано определено не е сред любимите ми италиански градове. Всъщност, той е на последно място в моята скромна класация. На едно от челните места, обаче, е Болоня.

Когато първата вечер излязохме из града понесли полу-топлинен удар още от летището във Форли, моят мъж се обърна към мен и каза с типичния си сарказъм:
„Това място не ми изглежда никак туристическо!”. За миг се замислих какво има предвид? Че прилича на Милано или че му липсват тълпите туристи или може би, че му липсва изкуствено създаден туристически уют? После разбрах, че просто го е боляла глава и се е чудел как по-бързо да ме убеди да се приберем в хотела. Едва по-късно си дадох сметка, че това първо впечатление не е било неоснователно. Болоня не е типичният туристически град, но това не го прави по-малко красив.

Тук няма да се сблъскате с разнородно говорящи мравуняци с фотоапарати и сламени шапки. Но ще видите уникални монументи и ще усетите автентична атмосфера.

Не вярвам липсата на туристи да се дължи на скорошните земетресения в областта. Между другото, по нищо не личеше да е имало трусове. Не видях пукнатини по сградите, макар да знаех, че има такива тук-таме. Дори Болонският университет, който се слави като най-старият в Европа, още се крепеше в съвсем приличен вид. По всички телевизии течаха реклами на кампании за набиране на средства за пострадалите. Дори „скуадра адзура” обеща да дари част от премиите си от Евро 2012 на хората в нужда. Почти всяко мероприятие в страната организирано от общините заделяше средства за покриване на щетите от земетресенията. Нека се замислим. Точно колко концерта или хепънинги в България бяха организирани в подкрепа на пострадалите от трусовете в Перник, които се случиха горе-долу по същото време? Срам…

Старата част на града е оформена в многоъгълник, по чиито ръбове все още стоят много от старите порти. Някои от тях доста запазени, други не чак толкова. Общо взето, това е центърът и тук се намира всичко, което си струва да се види. Ние бяхме в северозападната част на този многоъгълник и бяхме почти залепени за една от старите стени, която водеше към порта „Galleria” - изцяло възстановена в началото на ХХ в.

От там започва паркът „Della Montagnola”.

В началото не погледнахме с добро око на сводовете по тротоарите и ни се струваше, че създават клаустрофобично усещане. Но след още стотина метра в жегата, силно се привързахме към тях. А после открих с фотоапарата и тяхното очарование.

--------------------
I am just a vision.

O HARA
непокорна

#2927252 - 16.07.2012 22:39 [Re: O HARA]

Решихме да кривнем по малките улички без дори да поглеждаме в картата, като знаехме, че няма как да излезем незабелязано от старата част на града и да се загубим ненадейно. Обликът на Болоня извън въображаемите някогашни зидове е коренно различен и съвсем не толкова примамлив. А малките улички…ех, какво удоволствие е да крачиш по тях - криволичещи и многолики с аромат на цветя идващ от различни посоки. Препоръчвам ви да се поразходите около района на университета.

Повечето бяха пусти с тук-там преминаващи скутери или велосипеди.

Много ме радваха кошовете пред кормилото на колелото. Дамите там държаха чантичките си, мъжете складираха бутилки с вода, а на много места забелязахме паркирали велосипеди с кошове пълни с боклуци.Чудехме се, дали собствениците са ги натрупали или случайни минувачи. Това последното не го вярвам никак…

В Болоня всички пресичат на червено. Преди 10 години не беше така. Какво се е променило не знам, но колите хвърчат по-ожесточено и от автомобилите в София. Пресичането на улиците се превърна за нас в екстремно изживяване. Това още ми е трудно да го проумея. Да, всички сме гледали онова [url=

филмче] в интернет[/url] за италианците и Европейския съюз, но все пак….

--------------------
I am just a vision.

O HARA
непокорна

#2927269 - 16.07.2012 23:08 [Re: O HARA]

Нямаше как да не стигнем до известната пиаца „Маджоре”, където са концентрирани почти всички символи на града. Ето тези цветове и форми на Болоня винаги ще останат за мен емблематични. Няма да ви разказвам историята на Двореца на крал Енцо, фонтана на Нептун или Двореца Акурсио. Вече всичко се намира в Уикипедия.

Вечерта щяха да излъчват на площада класически черно-бели филми. Грандиозна идея! Между другото, на този площад се провеждат и много концерти. Само преди няколко дни, тук беше пял много големият музикант и поет Франческо Де Грегори.

Хванахме и някакъв студентски протест.

Но не мога да подмина историята на двете болонски кули, които се намират недалеч от площада.

Те са разположени на стратегическо място в центъра на центъра, като водят към 5-те стари изхода на града. Легендите са много и различни. Към 10-ти, 11-ти век в Болоня е имало около 180 кули. Считало се е, че са били издигани от знатни фамилии като израз на тяхното могъщество или със защитна цел. Историята още мълчи по темата, тъй като твърде малко документи са останали. Към момента в града неразрушени са едва около 20 кули, повечето от които са незначителни. Двете високи кули са се съхранили след 2 големи пожара, като голямата е била достроявана във времето, а по-малката е била подкосявана, тъй като е имало опасност да рухне (понеже е наклонена). При предишното ми посещение някой ми разказа легенда, според която две фамилии с имена Азинели и Гарисенда са враждували помежду си и са решили да се съревновават кой ще построи по-висока кула. Строели са едновременно, но едната кула е в някакъв момент е поддала и е започнала да се накланя, строежът е спрял а съответната фамилия е трябвало да признае победата на съперника. Много поети и писатели са споменавали двете кули в произведенията си. Не ги е пропуснал и Данте Алегиери в прочутата си ‘Божествена комедия”.

Вървейки малко хаотично, внезапно се озовахме на симпатична търговска уличка, която ни изведе до още една и още една…

Сякаш бяхме попаднали в професионално заснета реклама на италианско прошуто, сирене пармезан и кафе-еспресо. Хванах се да се оглеждам за камери. Нямаше. Всичко беше истинско – навесчетата и красивите витрини, идеално подредените плодове, прекрасните цветя, усмихнатите продавачи, малките заведения с миниатюрни масички с диаметър не повече от 50 см и дългите бели покривки, разхождащите се насам-натам сервитьори с черно-бели престилки и с химикалка зад ухото. Всичко онова, което на снимачната площадка в Бояна техниците усърдно се опитват да пресъздадат в рекламата на Брускети Марети. Аз го видях, наистина съществува и е прекрасно!

Това е Болоня от мен. Останалото са снимки.

--------------------
I am just a vision.

luce

Регистриран: 30.01.2009
От: italialand
    #2927460 - 17.07.2012 14:00 [Re: O HARA]

Италия е много красива, веднъж я бяха синтетизирали така a country shaped by men , но и филмчето напълно отговаря на истината.

--------------------
Your Christ is jew. Your democracy is Greek . Your coffee is Brazilian. Holiday is Turkey. Your numerals are Arabic. Your alphabet is Latin. Only your neighbor is a stranger ... (1994, poster on the walls of Berlin)

Хуанита
couch potato

Регистриран: 08.12.2004
От: Центъра на Вселената
    #2927527 - 17.07.2012 18:24 [Re: O HARA]

Хубави снимки от едно прекрасно място. Това, което ме впечатли повече, обаче, е разказът ти. Благодаря ти.

Petrovа_
Myryam-Channah

Регистриран: 21.04.2006
От: сънищата
    #2927559 - 17.07.2012 20:43 [Re: O HARA]

Много харесвам Италия и имам прекрасни спомени от там.

--------------------
"... а beautiful nightmare ..."

O HARA
непокорна

#2927617 - 18.07.2012 00:03 [Re: luce]

Луче, тъкмо теб чаках да споделиш нещо за италианската паста и соса Болонезе. Ти как ги приготвяш? Темата много ме вълнува и мисля скоро да поканя гости на италианска вечеря.

Хуанита, аз благодаря за отделеното време.

--------------------
I am just a vision.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 13820

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.011 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.