ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Пътешествия

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Natural
stranger

Регистриран: 20.01.2005
От: Софето
Re: До Болоня и наоколо
    #2927725 - 18.07.2012 11:51 [Re: O HARA]

Май охрата ще се окаже цвета на Италия

--------------------
"Винаги имай в библиотеката си нова книга, в избата — пълно буре, в градината — свежо цвете."
Епикур

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
O HARA
непокорна

Регистриран: 11.04.2005
    #2927730 - 18.07.2012 12:13 [Re: Natural]

бъзикай се ти

Освен това още не съм приключила. Ще пиша за Мирабиландиа тези дни, ама тям няма много за гледане, само емоции.

--------------------
I am just a vision.

luce

Регистриран: 30.01.2009
От: italialand
    #2927751 - 18.07.2012 13:05 [Re: O HARA]

Какво да ти кажа,Болоня и цялата Емиля Романя са региона на тортелините,равиолите,лазанята и ..комунистите,приготвят си паста вкъщи и няма нищо общо с предлаганата в заведенията,лазанята особено....
рагуто за паста алла болонезе знам че го готвят с часове,даже цяла нощ ,докато се сгъсти много.Запържват се лук,морков и целина в зехтин,прибавя се смес от кайма(телешка,говежда и свинска),прясна наденица ,бяло вино,сол и доматен сос,но всеки според вкуса си го приготвя.Със сигурност италианските ресторанти в чужбина предлагат посредствена кухня на високи цени,пътувам винаги с групичка италианци и винаги сме в търсене на италианско заведение където и да сме,резлутата е винаги трагико-комичен,от менюто до презентацията затова който иска италианска кухня да заповяда в Италия избягвайки туристическите заведения и търсейки тратория извън главнита улици,където няма туристи а повече местни клиенти.

--------------------
Your Christ is jew. Your democracy is Greek . Your coffee is Brazilian. Holiday is Turkey. Your numerals are Arabic. Your alphabet is Latin. Only your neighbor is a stranger ... (1994, poster on the walls of Berlin)

Vianne Rocher
Нерегистриран

#2927763 - 18.07.2012 14:17 [Re: luce]

А вие защо непременно търсите италианско заведение в чужбина? Не е ли идеята да се опита от кухнята на другите народи ?

Рецептата за рагу звучи страхотно . Ще се пробва непременно.

Моят син ял пица с италианец в Америка и когато си сложил кетчуп на пицата, италианецът се хванал за сърцето .

O HARA
непокорна

#2927774 - 18.07.2012 14:58 [Re: luce]

Луче, каква е точно разликата между ресторант, тратория и пицария? Ние първият път седнахме в пицария-ресторант туристически ориентиран, където имаше всичко. Вторият път седнахме в обикновен ресторант извън туристическите обекти, където нямаше пици, а на едно меню на тратория видяхме, че също няма пици. Т.е. да разбирам ли, че пиците са само в пицариите и че в пицариите вероятно няма други основни ястия?

Като бяхме в Милано също имаше много тясно специализирани заведения и не ми стана ясно къде мога да ям хубава паста, хубава пица или други традиционни ястия.

Виан То мен ме заболява сърцето като видя някой да яде пица или паста с кетчуп, пък за италианеца не знам. А най-много ме отращават макароните със студена лютеница. Бляк.

Ние като отидем в чужбина все се забиваме да тестваме местна кухня. Веднъж мъжа ми ревна за китайски ресторант в Болоня и получи многозначителен поглед със сбърчено чело и вежди.

--------------------
I am just a vision.

luce

#2927778 - 18.07.2012 15:15 [Re: ]

да де опитва се но италианец без паста една седмица не може и така се напъхваме в поредното заведение везувио,капри или все от тоя род имена
аз опитвам всякаква кухня,любопитно ми е и общо взето всичко ми харесва , но като разнообразието на предястия, първи ястия, основни,сирена и десерти като тук никъде не съм виждала.Паста и пица е в представите на туриста който се напъхва в поредната уловка подготвена за него из центъра на Рим или Флоренция.
за кетчупа в америка дето е навсякъде ясно,те така са свикнали но там яденето е между другото,все бързат.
поствам ти един ресторант в стария град на бергамо,(те са от наполи но са се внедрили отдавна на територията), та кухнята им е много добра,цените не са ниски, по-добре да се резервира,винаги е пълен. Pianone

а това baretto е един много добър ресторант с прекрасна гледка от стрия град и на по-нормални цени,

ето и още един най-нависоко с най-хубавата гледка но основно за туристи -тоест цени като за туристи(високи) и качество като за туристи(посредствено),зависи кой какво търси. san vigilio

--------------------
Your Christ is jew. Your democracy is Greek . Your coffee is Brazilian. Holiday is Turkey. Your numerals are Arabic. Your alphabet is Latin. Only your neighbor is a stranger ... (1994, poster on the walls of Berlin)

Suzz

Регистриран: 21.05.2007
От: Greater NYC Area
    #2927780 - 18.07.2012 15:49 [Re: luce]

Цитат:

за кетчупа в америка дето е навсякъде ясно,те така са свикнали но там яденето е между другото,все бързат.

За кетчъп-а не съм съгласна. Няма традиция тук(Щатите) да се слага на пици.
В България съм виждала слагат майонеза и кетчъп.

ОХАРА, чакаме с нетърпение продължението на разказа.

luce

#2927781 - 18.07.2012 15:51 [Re: O HARA]

тратория е заведение което предлага местна кухня, на достъпни народни цени, но в последните години и те предлагат специалитети и съответно цените са по-високи.Обикновенно са извън населеното място, семейни са тоест те готвят,сервират и ръководят бизнеса от поколения,почти никога нямат писано меню а ти казват на глас какво има за деня,но то е все едно и също от десетки години така че клиентелата знае за какво отива.Там няма пица поне аз не съм срещала.
Ресторантите и пицариите предлагат всичко по принцип,ресторантите са по-скъпи а пицериите са за всички.

--------------------

hasp
Gimme a litre o’ cola.

Регистриран: 30.06.2003
    #2928017 - 19.07.2012 00:55 [Re: Suzz]

Цитат:

Цитат:

За кетчъп-а не съм съгласна. Няма традиция тук(Щатите) да се слага на пици.
В България съм виждала слагат майонеза и кетчъп.

ОХАРА, чакаме с нетърпение продължението на разказа.

И това го казва Лучето, изпечен пътешественик дето дори и тук е обикаляла поне две седмици, демек видяла е....семейни ресторанти. Там наистина до две минути идват за поръчката, до петнайсет минути притопленият полуфабрикат и след още половин час ако сте още там лъчезарната келнерка почва всяка минута да пита дали ви е харесало яденето и имате ли нужда от още нещо. Няма да остави клиентите докато не си тръгнат. Тези ресторанти обикновенно затварят или са празни към 9-9:30 вечерта. Сега остава въпросът дали Лучето е видяла нещо друго из пътешествията си тук. Извинявам се за отклонението.

--------------------
I'm really nostalgic about the future.

O HARA
непокорна

#2928751 - 21.07.2012 16:37 [Re: hasp]

Да продължа на кратко с финала на нашето пътешествие. За онези от вас, които харесват увеселитилни паркове от типа "Дисни Ленд" и се намират в района на Болоня, препоръчвам горещо посещението на парка MIRABILANDIA. До там се стига с влак от Болоня до селцето Lido Di Classе/Savio - разстоянието е около 80-90 км. За съжаление, директните влакове са малко и вървят само в определени дни. През останалото време се налага прикачване през Равена. Може да се наложи да почакате малко (не повече от 30-40 мин) за някоя от връзките.

Гарата на Лидо Ди Класе е много малка. Няма никакъв персонал, или поне ние не видяхме. Имаше само една кръчма, от която се чуваше рок музика, а на бара обслужваше младеж с дълга коса, татуси и пиърсинг. Климатикът е само загатнат и цялата тази обстановка те кара да се чувстваш в нищото. Единствено знакът за автобусна спирка до Мирабиландия с кратко разписание, навеждаше на мисълта, че не сме се изгубили.

Една къща до гарата, която ми хвана окото. Много китно и спокойно селце - като вилна зона.

Нищо не предвещаваше в каква жестока лудница ще попаднем само на около км/два от това място. Автобусите вървят на всеки час и са безплатни - от типа шатъл. На сайта можете да видите карта на цялото съоръжение с всички обекти. Това са 2 парка в едно. Има секция Beach, която включва басейни с пързалки т.е. можете да си поплажувате и да оставите децата да се мотат насам-натам, примерно.

Паркът има всякакви атракции, както за съвсем малки деца, така и за по-големи и за възрастни.

На по-екстремните влакчета, не се допускат лица под 12 г. На много от атракциите се изисква и определен ръст. Така, че ако сте с деца, внимателно проучете къде се допускат, за да не висят по огромни опашки, само за да бъдат върнати после безславно.

Най-популярните и търсени атракции са следните:

KATUN - бързо двищешо се влакче прихванато от горната страна (над главите) по стръмни черни релси, което на някои места ви върти като центрофуга и парцалена кукла. Не е за хора със слаби сърца. Но пък изживяването си заслужаваше. После се чувстваш като прероден.

ISPEED Екстремно влакче, което за 2 сек достига скорост от над 100 км/ч и до колкото разбрах е хит по целия свят в момента. Изкачва мераклиите до 50 м височина - там забавя малко, колкото да се изпуснете в гащите , след което ви спуска надолу под ъгъл по-малък от 90 градуса и ви развъртява едно хубаво в различи посоки. И тук имаме емоции с главата надолу. Тази атракция ми се стори най-страшна. Има ме записана на ДВД как викам безпомощно "майко мила" на чист и звучен български език.

Между другото, на всяка екстремна атракция имате възможност да си купите снимка и/или ДВД с вашия уплашен и унизително разстроен лик.

DIVERTICAL Това е стръмно влакче, което преминава през вода. Ние не се качихме, защото не се сетихме да си вземем бански, макар че не е много сигурно дали и колко мокри. От мен ако зависеше само, щяхме да се качим.

DISCOVERY и COLUMBIA Който е бил в Софияленд със сигурност помни страшната кула, която те изстрелва нагоре и после те спуска да падаш със собствената си тежест плачейки от ужас и мразейки себе си, че изобщо си решил да си качиш на т'ва нещо... Само че, по мои наблюдения, в Мирабиландия кулите бяха доста по-високи. COLUMBIA набляга на изстрелването, а DISCOVERY на приземяването. Ние предпочетохме да падаме по-сериозно, вместо да се издигаме с адска скорост. Според мен и при двете е еднакво ужасТително.

PHOBIA е влакче на ужасите и тъй като е нова атракция в парка, се доплаща. Мда, и аз не успях да хвана логиката на това... Стиснахме се, пък и не ни остана време, защото дойдохме в ранния следобед, а паркът работи до 18.30.

Входният билет е 34 евро за възрастен (има намаления за деца, вижте на сайта по-горе) и е владен за 2 дни, като през втория ден не може да се ползва BEACH зоната. Няма еднодневни или полудневни билети, което е много жалко, защото ние не ползвахме повече от 5 часа в парка. Но пък ако искаш да се разсипеш от лунапарк, 34 евро са си направо далавера. Има вечерен билет, явно за някакви шоу програми. Вътре в парка всичко е много добре организирано. Има на всеки ъгъл фаст-фууд ресторантчета, автомати за вода и безалкохолни напитки, щандове за фрапе, сладоледи, пуканки. Има автомати за изсушаване на дрехите (в случай че си забравите банските като нас) - работят с жетони, както и охладители пръскащи студена пара. Всички тези удоволствия, разбира се, получавате срещу допълнително заплащане (с изключение на охладителите - те са FREE). Цените са нормално високи. Много е красиво, приятно и с приказна атмосфера. Особено децата изпадаха в екстаз.

Да допълня няколко важни неща относно организацията на цялото пътуване. Ние се прибираме в полета е петък и се оказа, че влаковете през лятото от Болоня до Форли (или поне...доста от тях) са всъщност с крайна гара Римини и заради това се претъпкват. Едва успяхме да се качим и пътувахме с куфарите до вратата на изхода с още няколко потни и морни люде. Изпържихме се на жегата, тъй като нямаше климатик, а въздух не се усещаше от никъде. Почувствахме се за кратко в родното БДЖ. Имайте предвид това, като планирате пътуване в петък в посока към морето. Иначе, повечето италиански влакове са хубави, просторни, климатизирани и чисти.

Отказахме се да ходим до Римини, тъй като нямаше да ни остане време да разгледаме Болоня. При по-амбициозен план, можеше да успеем, но и умората си каза думата (и най-вече горещините - улучихме най-големите жеги).

Стягайте спокойно куфарите и лек път!

--------------------
I am just a vision.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 13816

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.04 seconds in which 0.019 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.