ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » България » Враца

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
dustМодератор
старо куче

Регистриран: 13.12.2005
От: Враца
Знаете ли, че...? (Интересни факти за Враца)
    #1151308 - 07.02.2006 15:22

Наскоро, четох една историческа книга, в която открих много интересни исторически и географски факти за нашия град, които не ми бяха известни досега. Ще кача и тук част от тях. Предполагам, че и за вас ще е интересно.
Ще се радвам ако и вие се включите и публикувате интересни факти за града, известни на малко хора.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
dustМодератор
старо куче

Re: Знаете ли, че...?
    #1151313 - 07.02.2006 15:24 [Re: dust]

Знаете ли, че на мястото на сегашния хотел Хемус на площад Ботев навремето се е издигала огромна джамия. Нямам точно информация за кои години става въпрос, но предполгам, че става дума за периода, вкойто страната е била под османско робство.

dustМодератор
старо куче

#1151325 - 07.02.2006 15:35 [Re: dust]

Знаете, ли че Кулата на Мешчиите се състои от 3 етажа, а Куртпашовата кула, която е два пъти по-ниска от тази на Мешчиите пък е на 4 етажа.
Смята се, че и двете кули са строени през 16-ти или 17-ти век.

Ако някой проявава интерес поствам допълнителна информация, кято пък открих във Визит Враца:

Кулата на Куртпашови

Намира се на територията на Природен парк "Врачански Балкан" в западната част на главния площад на град Враца и се вписва в Ансамбъла на Историческия музей, Художествената галерия и Драматичния театър.
Със своя оригинален силует,въпреки малките си размери създава впечатлението за средновековен замък. Тя е една от няколко подобни, съществували през турско време. Представлява укрепено жилище на местен феодал. Датира от 17ти век, но елементите й и начина на строеж сочат приемственост от крепостното строителство на българското средновековие-16ти век.

Кулата на мешчиите

Намира се на малко площадно уширение северозападно от главния градски площад във Враца. Значителният й компактен обем с едри форми представлява една от забележителностите на града. По заемана площ тя е три пъти по-голяма от Куртпашовата кула, двойно по-висока и с подчертан отбранителен характер.
Формата й е правилна каменна призма с височина 13 м. В края на 19-ти век кулата е била преустроена като градски часовник. Приземието е имало складово предназначение, а трите етажа са ползвани за жилищни нужди. Смята се, че кулата датира от 16-ти век.

dustМодератор
старо куче

#1152588 - 08.02.2006 12:34 [Re: dust]

Знаете ли, че един от популярните български филми "Момчето си отива" (със Филип Трифонов и Невена Коканова) е сниман през 70-те години изцяло във Враца. Има култови кадри във филма с гледката от хижата, както и кадри от центъра на града, който тогава не е затворен за пешеходци, а минават автомобили както по "Пробива" , така и по останалите централни улици.
Песента от филма "Хора и улици" е популярна и до днес.

Филма завършва именно с тази песен като фон и с кадъра, в който Ран хвърля шапката си върху една ограда. Тази ограда и до днес си я има. Я да видим дали ще се сетите къде се намира?

RESTI
бараджия

Регистриран: 11.02.2005
От: шезлонга
    #1152630 - 08.02.2006 13:00 [Re: dust]

Цитат:

Знаете ли, че един от популярните български филми "Момчето си отива" (със Филип Трифонов и Невена Коканова) е сниман през 70-те години изцяло във Враца.

това го знаех
а оградата не я знам
да не е на петропаволска

--------------------
You'll never catch me slippin, cause I feel alright.

dustМодератор
старо куче

#1152643 - 08.02.2006 13:08 [Re: RESTI]

Не не е на Петропавловска!
Хайде давам ти още един шанс!

RESTI
бараджия

Регистриран: 11.02.2005
От: шезлонга
    #1152745 - 08.02.2006 14:28 [Re: dust]

не знам

--------------------
You'll never catch me slippin, cause I feel alright.

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #1153508 - 08.02.2006 23:06 [Re: dust]

Някъде на "Руски"
пардон, на "Христо Ботев"?

--------------------
Ние сме ора естете.

dustМодератор
старо куче

#1154458 - 09.02.2006 17:16 [Re: Пипи^]

Хайде няма да ви тормозя повече. По мое мнение споменатата ограда е тази, която е точно срещу началото на стълбите за хижата (на ъгъла) Гледам съм няколко пъти филма и съм почти сигурен, че е там
Надявам се скоро пак да го дават по някой от каналите. Хубаво филмче е!

dustМодератор
старо куче

Re: Знаете ли, че...? (Герб и девиз на Враца)
    #1160001 - 14.02.2006 15:29 [Re: RESTI]

Гербът на Враца е създаден през 1967 год. Негов автор е художника Любен Орозов, който печели национален конкурс. Графичното изображение на герба символизира специфичния орографски индивид, от който носи името си града - природният феномен - прохода Вратцата.Двете отвесни скали са изобразени с два топографски триъгълника, между които се вие пътят на прохода.
Възходящата и дадена в перспектива линия на пътя символизира подема на града все нагоре и напред.Гербът е увенчан със зидова корона, означаваща, че градът е бил крепост от най-древни времена (Останки от крепостни стени и до днес се намират встрани от пътя на прохода).
Цялото изображение е върху старобългарски (варяшки) щит, леко стилизиран, за да се запази стиловото единство.Девизът “Град като Балкана - древен и млад” отразява славното минало на Враца като стара българска твърдина и новото му настояще на развиващ се устремно град.

(От www.vratza.bg )

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, dust 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 11862

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.123 seconds in which 0.106 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.