ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Оръжие

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Merlin
новак

Регистриран: 15.04.2004
От: Plovdiv-Sofiq
Re: Въздушни пушки
    #1728269 - 26.04.2007 01:19 [Re: djubey]

Точно този модел да се вземе в калибър 4.5 е абсурдна идея. Чащките нямат необходимата аеродинамика да летят сносно дори при скорости близки до звуковата. За чашки се стреля максимум на 280 м/сек. Има един два модела, които при някои пушки стрелят точно на около 300 м/сек начална скорост, но това е по-скоро изключение. А този хатсан има 260-280 м/сек начална скорост със средно тежки чашки в калибъбр 5.5. Това е очевидния калибър за тази пушка.

--------------------
Open your mind but not so much that your brains falls out.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Merlin
новак

#1728270 - 26.04.2007 01:22 [Re: tender™]

Постига си я тази скорост хатсана. Зависи с какви чашки. 220м/сек дава с баракуда. С еднограмови дава точно към 270, а според някои стига и до 280-290м/сек. Но това последното не го вярвам особено. Не съм мерил такъв хатсан все още.

--------------------

Merlin
новак

#1728283 - 26.04.2007 01:39 [Re: djubey]

Първо за избора на оптика: В други форуми имного е писано, но тук не помня да е застъпена сериозно темата. Хатсан 125 има много гаден откат. По принцип мощната пневматика троши оптики, но хатсана е от по-трошащите пушки. За съжаление като се изключат нововнесените оптики липърс на българския пазар няма оптики специално предвидени за пневматика. И за това се прави статистика кой модел оптика колко често се чупи и на какви пушки. Та ето списъка с по-издържливите оптики:
Единбърг 4х32. Използва се доста масово на такива хатсани и на Б21. Има само няколко случая до сега в които да се е чупела оптиката. Но като цяло е много некачествена оптика. Няма корекция на паралакса и далекомерна скала. Зрителното поле е лошо и изкривяващо образа към края. Цена около 50лв.
Таско 6х40. Предния фаворит между издържливите оптики. Но само модела с жълт надпис. Също няма корекция на паралакса и милдот скала, но има малко по-добър образ от единбърга. Цена не повече от 50.
Таско 6х42. Нямам лични наблюдения, но според запознати държи. Също е с един гол кръст и без екстри.
Таско 4х32АО Намира се в два варианта, като и двата са здрави. Малко хора са се престрашили да използват такива, но не знам за нито една счупена. Аз използвам една на хънтър 1250, което е оригинала на която нескопосано копие е въпросния хатсан. Цена около 55 лева. Оптиката трябва да се отбележи че има корекция на паралакса и милдот скала, което я отвежда далеч напред в сравнение с дори по-скъпи оптики валтер например. За мен е оптималния избор, но някои образци искат малко регулиране.
Валтер. Всички оптики на валтер за които съм чул са издържали на пневматиката. Но са по-скъпи. Цена 75 до над 200 лева.
Липърс от TS серията. Това е моделно семейство специално пригодено за пневматика. Също са с цена от 100 лева нагоре, но не се знае от кой модел по колко бройки са внесени и дали може да се намери. Препоръчително е да се внесе такава оптика чрез познат живеещ в сащ. Перфектна оптика липърс излиза на цената на най-калпавия валтер.

--------------------

djubey
неориентиран

Регистриран: 25.04.2007
    #1729647 - 26.04.2007 22:59 [Re: Merlin]

кажвте какво мислите за тази пушка виждам че е доста силна интересува ме дали са качественнни тази марка пушки и дали имат точна стрелба.а за настройката на оптиката как застопорявате пушките като те имат сериозен откат???

Merlin
новак

#1729720 - 26.04.2007 23:47 [Re: djubey]

Въпроса е за хатсан 125 нали? Ако е първа пушка сериозно препоръчвам да не е хатсан от който и да е модел. Прекалено често дават дефекти, а и начинаещ стрелец е много по-вероятно да подложи пушката на допълнителни натоварвания, просто защото не знае някои неща. А хатсаните точно са известни с производствените си дефекти. Трябва да се вложи прекалено много работа за да се превърне в добра пушка. Макар че има потенциал за такава.
Отката и наистина е една от причините да е трудна пушка. По-добре се насочи към по-слаба, но по-лека за овладяване пушка. В момента има неоправдана мода по силните пушки, но е до време предполагам. По-добре е да улучиш с 24 джаула от колкото да пропуснеш с 34. На първото състезание по филд таргет в България на първите три места са трима срелци с гамо CFX. А в десятката няма нито един хатсан! Филд таргета се провежда на разнообразни дистанции до 50 метра. За първа пушка най-добре си вземи една Б19. По-евтина е и по-слаба. Но е достатъчно силна за всяка цел за която би могъл да използваш пневматика. И достатъчно точна. А ако имаш повече пари споменатия CFX е идеален избор. Иначе каквото и друго да вземеш в ценовия клас под 300 лева ще се наложи да го ремонтираш и доработваш доста.
За настройката на оптиката не ми се пише честно казано. Има много варианти, но най-добре е да си я прострееляш сам. От МЕК УПОР, за начало. Първо груба прострелка на десетина метра, а след това прецизна на дистанцията на която ще стеляш. И взимаш предвид параболата на съчмата. Това е важно, защото имаш две точки в които траекторията на съчмата се пресича с мерната линия. За начална скорост около 220 м/сек с едно грамова съчма, ако първата нула ти е на 15 метра втората идва на 40-45 метра. Ако имаш конкретен проблем с прострелката пиши да ти дам пълната процедура. Но по принцип е най-добре да си намериш свой метод, защото всеки стрелец има собствен стил и е възможно нещо, което е вярно за един да е грешно за друг.

--------------------

tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
    #1730185 - 27.04.2007 12:12 [Re: Merlin]

може да не е наясно какво значи мек упор - обясни по-подробно, моля те
също и за балистичните нули не всеки ги знае тези неща
радвам се, че намираш време да пишеш в този форум - успех ти желая.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

djubey
неориентиран

Регистриран: 25.04.2007
    #1730298 - 27.04.2007 13:17 [Re: tender™]

значи искам първо да ви благодаря сърдечно за всички отговори които ми давате.Това няма да ми е първата пушка когато завърших 4-и клас баща ми ми взе въздушна пушка която ако не се лъжа беше слаба към 150 м/с и от 4 клас до сега 12клас стрелям с нея много добре се справях от малък никога не съм използвал оптически мерник и винаги съм бил като снайперист ))) това в кръга на майтапа но наистина стрелям прецизно и за това съм се насочил към силна пушка.Та за какви промени се говори за хастана тук трябва ако имате време да ми обърнете повече време имам близък който работи в завода за оръжия в червен бряг и промените не са много голям проблем,остава и вие да ме отворите какви промени може да се наложат и възможно ли е да не се налага промяна.С пушка с 250 м/с примерно на 50 метра какъв дивеч може да се повали?Тъндер е прав за оптиката тези термини не са ми много ясни като мек упор най вероятно е да я прострелвам просто на рамо но другите неша не са ми ясни ако имаш да ми отделиш време ще съм ти благодарен.

Merlin
новак

#1730728 - 27.04.2007 18:29 [Re: djubey]

Извинявам се за трмините, но използвах думата с второто споменаване на значението и и помислих че ще се разбере. Имах предвид именно точките, където се пресича мерната линия с траекторията на съчмата. МОя подход предполагам че не е най-верния, но аз си прострелвам пушките именно на тези дистанции. Така знам че на 15 и на 50 метра це целя точно в центъра. За дистанции около 30-тинаметра се целя малко под целта, а за дистанции на 50 метра се цея над нея. От известно време използвам само оптики с милдот скала именно по тази причина. А под мек упор( грешен израз от моя страна имам предвид мека упора) се разбира да поставиш пушката на нещо меко като я прострелваш. Класиката е чувалче с пясък, но аз използвам нагънато одеало. Така можеш максимално да се доближиш до стрелбата от ръка. Пружинна пневматика не трябва да се хваща твърдо с менгеме например, понеже от напреженията при истрела може да се повреди.
За доработките по хатсана няма абсолютно еднозначен отговор. Именно за това не бих препоръчал тази пушка. В кръга на шегата, турците някога са чули за понятието "стандартизация" и твърдо са решили да нямат нищо общо с него. Всяка нова партида, която внасят се различава конструктивно от предходните. Но все пак това е относително евтина пушка с голяма мощност и за това си има своето място. Нещата, които е задължително да се направят по него са: Пълнене на приклада със силикон и едно пълно профилактично разглобяване за проврека на дефектите и пресмазване. Най-вероятно пружината би искала шлифоване на краищата също. И може би подмяна на маншета, понеже почти всеки се оплаква от сцепен маншет и прогорено плътнение преди 500 истрела още. Напоследък по форумите се чува за новите партиди хатсани с щифт вместо болт за захващане на цевта, което е сериозна предпоставка за поява на луфтове. Макар че някой беше писал че е намерено решение и на този проблем, но ако трябва да преправяш всяка една част по-добре си купи Гамо хънтър 1250. Прдплагам че има много неща за които не се сещам. Най-добре прегледай внимателно тази тема:
http://forum.oragie.com/viewtopic.php?t=3812&sid=6bb2947872ea86c7a8a24ed36411051e
Аз нямам хатсан и сигурно пропускам достатъчно много неща.

По въпроса за това какво може да е бутне с тази пушка нямам много лични наблюдения. Имам хънтър 1250, която е със същата начална скорост. За нея мога да кажа че не е подходяща за лов на малки дистанции. Прекалено е мощна и би направила само перфорация в целта и не би отдала напълно енергията си. Теоретически има потенциала за точна стрелба и на стотина метра. Не знам кой може да стреля добре на толкова, обаче. :-) За това какво можеш да бутнеш с подобна пушка има едно рекламно клипче на гамо с прасе, но на мен лично не ми се вярва. Нищо по-едро от куче. Заек няма проблеми стига да го издебнеш.
Между другото всяка цев си има собствени предпочитания към вида чашки. С правилния модел можеш да постигнеш много, но при грешен избор нищо не можеш да уцелиш.
ПС. Хатсана няколко модификации с различни имена. Метеора са го мерили и дава по-ниска начална скорост от другите. Кум 250 м/сек наистина. Но нормалното е 270м/сек с чашки гамо прохънтър. Или 220 с диаболо баракуда. Последните би трябвало да са най-добрия избор за мощна пушка и в повечето случаи наистина са перфектни, но и двете мои мощни пушки не ги харесват и разсейват попаденията както си искат. За това написах за предпочитанията на всяка отделна цев. Не всеки модел пушка а всяка отделна бройка цев!

--------------------

DV2013
newcomer

Регистриран: 17.04.2013
От: БГ сельо
    #3039932 - 18.04.2013 08:38 [Re: Merlin]

Гледам че тези теми са много стари и не знам да ли тук е мястото да кажа, че имаме рдна въздушна пушка за продаване. Къде мога да я вмъкна във форума някой може ли да ми каже? Пушката е с оптика и е много яка, не е детска играчка, от 15м пробива 3 см дебела дъска.

Wolf ®
М а r i n e r o

Регистриран: 13.03.2004
От: Атлиман
    #3069093 - 01.07.2013 21:58 [Re: Merlin]

Цитат:

По въпроса за това какво може да е бутне ...

Ако си добър стрелец и се целиш под(зад) ухото можеш и голям звяр да събориш За мен най-доброто е Benjamin Marauder .25.
Но предпочитам да ги пердаша с бренекета в главите....и без това главите ги хвърлям.

--------------------
http://forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™ 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 25016

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.011 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.