ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Женски клуб

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >> (покажи всички)
Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
Диети, килограми и други женски истории
    #3009254 - 28.01.2013 09:18

Си Ди, да, права си и ти за това, че не трябва демонизиране на отделни храни. Макар че все пак степента на консумация на някои трябва да бъде по начало извънредно ограничена, защото просто не носят нищо полезно, а лесно се прекалява с тях и се стига до сериозни проблеми с течение на времето. Захарта е най-красноречивият пример.

Но за калорийния дефицит също е остаряло схващане, което просто на практика се оказва невярно. Първо, в чов. тяло няма орган-калкулатор, който да изчислява приетите и изразходваните за деня калории и да тегли чертата и така да взима решение ще се напълнява ли, ще се отслабва ли Второ, калорийните нужди варират много дори във всеки различен ден. Трето, освен чрез специална камера, която не знам как се казва, но се намира само в научно-изследователски центрове, няма как да се определи дори базовият метаболизъм на един човек. Всякакви сайтове и калкулатори в нета са подвеждащи, защото нещата са извънредно индивидуални. Четвърто, за да се постигне намаляване на телесните мазнини, е необходимо да се създадат специфични условия, а именно - да няма чести повишения на инсулина. Иначе да, с всякакви диети можеш да постигнеш и калориен дефицит, и отслабване, но то често е за сметка на лишаване на организма от полезни вещества и за сметка на загуба на мускулна маса, не само на мазнини. А после организмът, в стремежа си да се защити, си наваксва, т.е. връща си сваленото, че и отгоре. Има един страхотен експеримент на Ансел Кийс - The Minnesota Starvation Experiment: [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Minnesota_Starvation_Experiment]уеб страница[/url] Дори само той би трябвало да е достатъчен, за да се избие броенето на калории от главата на всеки желаещ.

Ох, трудно ми е да си разделя сложните мисли на абзаци Затова почвам нов. Друга пречка пред броенето на калории е това, че стойностите на храните също варират в широк диапазон и не може да се разчита на никакви източници, за да сме сигурни една ябълка или една пържола точно колко калории съдържа. Това зависи от много фактори, вкл. с колко слънце е отгледана ябълката, т.е. в коя част на насаждението.

Освен това за храносмилане на храните също отива определено количество енергия (калории), като най-много отива за белтъчините. Ето тук много интересно от Бари Гроувс на тема калории, но е на англ. и нямам намерение да го превеждам, сори. Не че нямам желание, но първо трябва да се свали текстът, а това е вече много работа Ето го линка: [url=

Защо] не могат да се броят калории[/url]

Още аргументи против броенето на калории и създаването на калориен дефицит, поне съзнателно: Разл. източници на калории - това са въглехидрати, белтъчини и мазнини - се отразяват различно върху организма. Т.е. влияят различно върху хормоните и метаболизма. Не е едно и също дали всеки ден ще изяждаш 1000 калории от въглехидрати или от мазнини, или от белтъчини. Ефектът върху организма е доста различен.

Да, когато се търси обяснение за ефективността на нисковъглехидратните режими, едното обяснение е, че спонтанно намалява приемът на калории и това, виждате ли, довеждало до по-голямо отслабване. Може и да е така. Но това намаляване на калориите със сигурност става спонтанно поради намаляването на глада и съответно на нуждата от храна А между другото и при ограничаване на калориите обикновено се наблюдава и намаляване на въглехидратите, което вероятно в крайна сметка е причината за отслабването с нискокалорийни режими. Само дето нискокалорийните варианти са си гладуване, а след гладуване следва наваксване.

Както и да е, аз имам и пред очите си един пример за това, че изобщо не е необходим калориен дефицит за отслабване, ако е намерен правилният начин на хранене. Става въпрос за моя близка жена, която от година и нещо се храни като мен - умерено ВМ-НВХ. Когато започна, беше на 60 години, в момента е на 62. Говорим за жена с тежко автоимунно заболяване - псориатичен артрит, с над 20-годишна давност, което е довело до много сериозни и необратими деформации на много от ставите и ограничаване на подвижността. Това не е човек, който може да спортува и да изразходва много калории. Може само да ходи на разходки. Да, но говорим също за жена с ясен метаболитен синдром - гранични стойности на захарта, повишено кръвно (и лекарства), повишено тегло, подчертано коремно затлъстяване. Специално затлъстяването е от над 30 години. Ами, започна преди година и нещо да ограничава въглехидратите, което значи значително намалена консумация на тестено, сладко, картофи, ориз и значително увеличена на месо и пълномаслени млечни, вкл. сметана (яйца не толкова много). И резултатът е вече 19-20 свалени килограма плюс отпаднала нужда от лекарство за кръвното И отгоре на всичко ХДЛ и триглицериди като на космонавт, захар също нормална. И да, чувства се по-лека и й е вече много по-приятно да ходи на разходки, отдавна започна да ходи по-продължително време, т.е. издръжливостта й се подобри също. Но само с разходките със сигурност не е създала калориен дефицит на фона на консумацията на повечко мазнини

Физическата активност определено е важна и има смисъл Но за контрол на теглото със сигурност не е най-ефективният метод. И няма смисъл да се разчита на "изразходване на калории". Първо, не можеш да изразходваш чак толкова много калории с повечето видове физ. активност Второ, от движение се огладнява Трето, ако прекалиш, се изморяваш и после нямаш сили за друго до края на деня, а така в крайна сметка няма да имаш преразход на енергия Така че не, значението на спорта не е за изразходване на калории и постигане на дефицит. Значението е в подобряването на инсулиновата чувствителност От друга страна силовите тренировки увеличават мускулната маса, а мускулите горят повече калории в покой, отколкото мазнините така че и това е полза от спорта. И освен това когато човек редовно отделя време за някаква двигателна активност, дори и да е само ходене пеша, се чувства по-добре, по-малко се задъхва, в по-добра форма е, по-рядко се разболява от вируси. Така че полза със сигурност има, но тя не е в изразходването на калории.

Сори за огромнейшия пост.

Редактирано от Sol y Sombra (28.01.2013 09:34)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
Re: Диети, килограми и други женски истории
    #3009314 - 28.01.2013 13:39 [Re: Sol y Sombra]

Обяснявам какво има предвид под калориен дефицит - не броиш калориите, защото това е тъпо упражнение, но ако при равни други условия качваш, значи имаш излишък и трябва нещо да отнемеш или промениш. Това се отнася за хора с нормални кръвно налягане, нива на кръвната захар, триглицериди /тяхната верица, звучи на китайски /, нормален ИТМ и размери на корема за женки до 88 ли беше. Хората сме различни и имаме различен толеранс към храните. Така че важно е разнообразието и непреяждането повече, отколкото избирането на точно определени храни, а други, в това число и любими, да ги анатемосваме като "неправилни". В дългосрочен аспект това би създало напрежение и се чувстваш не добре, а наказан, което и причина за "наваксването" според мен.

Отделно, както споменах, имам няколко приятелки със сериозен проблем с теглото, който се отразява вече на здравето им, имат поне по три от симптомите на метаболитния синдром и им се налага да приемат лекарства. За тях действително НВД би била спасително въже. Но няма да го направят, вероятно, защото има емоционален или психичен проблем - чувство за провал, което не е вярно, чувството на вина, както и паричния еквивалент - това разбиране и възприемане на нещата никога не ми е било силна страна, просто го констатирам като информация. Та, за такива случаи, определено, както се разбрахме вече , НВД би била от полза - обаче ако ще се изядат полвин килограм бадеми плюс другата храна от "списъка", при това ката ден - ми няма да има ефект. Гаранция, проверих го. Тук също става въпрос за калориен дефицит и общ прием на калории. Някои хора сме лакомички.

Дзвер
wavedancer

Регистриран: 24.05.2004
    #3009382 - 28.01.2013 16:51 [Re: Си Ди]

съм, но да попитам случайно някоя от вас правила ли е тази програма с фитнес Insanity / справка тубата/. Гледах разни резултати и изглежда ултра ефективна, но пък после попаднах и на видеа, където хора и по 3 курса са я минали и нещо не видях голяма промяна Направих и курсът за първия ден, погледнах и за още няколко, но ми изглежда, че с толкова подскачане, много големи мускули на краката ще получи човек

--------------------
My computer beat me at chess, but was not much of a challenge in kick boxing. - Emo Philips

Си Ди
гаргойл

#3009386 - 28.01.2013 17:04 [Re: Дзвер]

Аз се занимавах с фитнес преди за удоволствие. Ако няма да ти доставя такова, а ще се "мъчиш", няма сми. Лично мнение.
Конкретната програма не я познавам, но няма такова нещо като "ултра ефективна програма" - нуждите и нагласите на всеки са различни. Забрави и за екстренни резултати - трябва ти постоянство и упоритост плюс хранителен режим. Ако нещо липсва, няма да постигнеш резултат, като "на картинка".

ПП Няма да получиш "големи мускули" на краката.
На прима виста една статия, която обобщава и моето мнение по въпроса - http://www.inspiredfitstrong.com/bg/2012/nutrition/4729/

Sol y Sombra
under construction

#3009417 - 28.01.2013 17:56 [Re: Си Ди]

Сайтът на Инес наистина си заслужава, макар че понякога е прекалено надъхана и звучи малко наивно

За другото - ами... Дори ситуацията с равните други условия, която посочваш, според мен има други обяснения, а не калориите, но както и да е. За някои наистина е по-лесно да ограничат порцията. Въпросът е колко дълго може да се кара така. Също каква е цената, т.е. дали не се сваля малко множко от мускулна маса, защото това е доста характерно за нискокалорийните режими. И също дали после не се връща теглото.

Но да, хората често си създават емоционална връзка с храната, а това може да създаде големи проблеми. В крайна сметка опира до приоритети. На мен здравето ми беше и все още ми е приоритет номер едно. И като знам какви са ми рисковете с моето конкретно заболяване (всъщност синдром, ама сега щели да го преименуват ), а и на фона на определена фамилна обремененост, и пастата, и картофите, и оризът спряха да ме блазнят, и то доста лесно и бързо Вярно е, че аз съм доста внушаема, та може това да е причината

Редактирано от Sol y Sombra (28.01.2013 17:57)

Sol y Sombra
under construction

#3009475 - 28.01.2013 20:57 [Re: Sol y Sombra]

Понеже казах, че ако получа разрешение от авторката, ще преведа статията на Барбара Бъркли, я поствам (тя одобри): уеб страница

Си Ди
гаргойл

#3009481 - 28.01.2013 21:02 [Re: Sol y Sombra]

Е, никой не е безгрешен. Аз съм на НВД, с малки изключения, което не ми пречи да прекалявам с кашкавала, ядките и семките. Да не говорим, че ако не си поставя ограничения, мога да изям промишлени количества. Или пък зелени муцу, добре, че сезона им е къс. Без да съм гладна, просто обичам вкуса.
Здравето не че не ми е приоритет, а по-скоро нямам засега установена зависимост между храненето и кризите. Всъщност изобщо не се влияят, за мое съжаление - това стана причина за много тежка депресия преди няколко години, между другото. Постепенно свикнах /отново/. Теглото не ме интересува. Нямам фамилни обременености. Нямам и особени влечения към изброените храни, изключая може би пържените картофи, но тях ги ям по принцип от малка много, много рядко - просто така съм свикнала. Разбира се, обичам сладолед, за сметка на това - свикнала съм да го ям целогодишно. И ненавиждам замразеното кисело мляко, което не ми е никакъв заместител .
Става ми все по трудно да ям месо - от философска гледна точка това е неоправдано и с годините полагам усилия да го правя, старая се да не мисля, но то е там. А само с млечни не върви. Златна среда.
И не, не се губят мускули. Това също са преувеличения. Силата не намалява, ако храненето е балансирано и имаш всички основни хранителни вещества. Както и принципно ако се движиш - тогава това е приоритет и мозъка съкращава от друго място. Това от личен опит. Не говоря за глад! Тази работа там, дето я описват, дето си седял пред тивито щото - тва е бошлаф работа - оправдания за принципно необичащи движението индивиди. Те по принцип са се заседявали пред тивито. И може би дори са набивали снаксове. Това с умората - е въпрос на самодисциплина и себепознание: дори когато ти се струва, че не би могъл да направиш и крачка повече или че ще припаднеш от изтощение, имаш запас от поне още десет минути и сили за последен спринт. Когато мозъкът ти види, че няма да се подадеш на изнудването, се предава и спира с превземките. Всеки бегач ще ти го каже. А, и от порция до порция има разлика.
Както казах, аз говоря принципно за "козметични" промени, нищо драстично. Да изпиваш една чаша вино, вместо две, да изядеш една филия хляб, вместо три, да се храниш по-бавно и ангажирано, а не между другото, да правиш паузи между храненията, а не да дъвчеш целодневно, да изключиш сладкото, солетите, бисквитките, чипса или пуканките, захарта в напитките и т.н. При повечето хора дори само това дава резултат.

Sol y Sombra
under construction

#3009487 - 28.01.2013 21:15 [Re: Си Ди]

Цитат:

Както казах, аз говоря принципно за "козметични" промени, нищо драстично. Да изпиваш една чаша вино, вместо две, да изядеш една филия хляб, вместо три, да се храниш по-бавно и ангажирано, а не между другото, да правиш паузи между храненията, а не да дъвчеш целодневно, да изключиш сладкото, солетите, бисквитките, чипса или пуканките, захарта в напитките и т.н. При повечето хора дори само това дава резултат

Да, абсолютно

Като писах за здравето като приоритет, имах предвид следното (и моля да се знае, че и аз съм минала през същото): имаме си определени навици и ни е трудно да ги променим, особено рязко. Освен това ни е трудно да възприемем, че въобще е необходима промяна на навиците, особено ако диагнозата дойде внезапно и особено ако не ни предполага кой знае какъв дискомфорт в момента, а само носи риск за бъдещи проблеми... Тогава започват едни оправдания - "Ама той ли ще ми каже на мене какво да ям", "Ама как така няма да ям хляб/картофи/спагети/сладко?!", "Ама баба ми си ядеше всичко и доживя до 90 години" Ясно ми е, минала съм през това, но много хора или не успяват, или просто им отнема повече време. Диабетика например не го боли от повишената захар и някак перспективата за ампутация, слепота и други "хубости" изглежда много далечна, а тортичката е съвсем реална, мирише вкусно, сочничка е, със сметанка, шоколад и т.н. А и какво пък, днес е неделя... С това не искам да кажа, че диабетиците или изобщо всеки с някакво заболяване, имащо отношение към храната, или пък просто наднормено тегло, трябва да стане пълен аскет. Но по себе си виждам, че тортичката в неделя лесно става тортичка в понеделник, сряда, петък и неделя плюс бисквити/вафли/чийзкейк във вторник и четвъртък. А тогава вече става опасно. Затова е хубаво да се мисли първо за здравето, а после за вкусовите усещания, поне при хората, които лесно губят контрол. А това са страшно голям процент хора.

Между другото, била съм пациентка на небезизвестната проф. Байкова преди доста години. Отказах се, не ми допадна, а сега дори знам защо не е права в много отношения Но тя каза така: Ако зелевата супа не ти харесва на вкус и ти се гади от нея, приеми я като лекарство - пиеш го, защото така трябва За съжаление моментът с волята е ключов и понякога просто трябва да положим малко усилие и да преминем през някакъв дискомфорт, за да си постигнем целите.

И пак да кажа: всъщност на мен ми беше необходима съвсем малко воля, а дискомфортът и усилието бяха наистина съвсем минимални, защото имах мотивацията - това е.

Анонимен
Нерегистриран

Post deleted by Nadin
    #3009494 - 28.01.2013 21:53 [Re: Sol y Sombra]

Си Ди
гаргойл

#3009532 - 28.01.2013 23:36 [Re: Sol y Sombra]

Така си е.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 21745

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.054 seconds in which 0.033 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.